H 0 m HULDIGING D. GERHARDT. DE DIVISIONISTEN. burgerlijke stand. N-I-E-T-N-A-A-S-T-ELK-A-A-R MAANDAG 28 DECEMBER 1936 GRAND THEATRE. Optreden van Vicente Escudero. R K. SPÖRTVEREEN. „CELER". VERKEERSONGEVAL. DE EERSTE GAS- EN SCHERF- VRIJE KELDER. RESIDENTIEORKEST. KERSTVIERING IN BURCHT „DE VOGELS". Bij zijn afscheid als directeur van Ambachtsschool en Vakteeken- school aan den Beukelsdijk. s*r; i AL ANDERHALF MILLIOEN MEER. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De veerdiensten van de R.T.M. VAN EEN FIETSENDIEF EN EEN STIL STRAATJE Bij het uitgedoofde licht. DOODELIJK ONGEVAL IN DE HAVEN De Kerst-tentoonstelling in het - Museum Boymans te R'dam geopend. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. LEON v d. HULST NAAR VLAANDEREN. UIT EEN PAAL GEVALLEN. GEZELSCHAP JAN MÜ5CH. De Sabijnsche Maagdenroof J. E. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. TAL VAN INBRAAKJES. Als variété-nummer brengt het programma van Grand Théatre deze week het optreden van den beroemden Spaanschen danser Vicen te Escudero met Custodia Romero en Carmita als zijn partnerinnen en Sabaa Gomez als be geleider op de gitaar. Zoo heeft Rotterdam, waar een afzonderlijk optreden van dezen kunstenaar niet werd aan gedurfd, dan toch de gelegenheid om met dit exclusieve volkskunstgenre kennis te maken. Want velen zullen de verdere filmvertooningen voor lief nemen om Escudero en zjjn troep in een verkort programma te kunnen zien op treden. Van een verdere bespreking kunnen wij ons onthouden na de aandacht, welke wij bereids hebben gewijd aan Escudero's optreden in Den Haag en Amsterdam. Doch gaarne ves tigen wij nog eens de aandacht op zjjn ver schijnen in het Grand Theater. Ter gelegenheid van het 4de lustrum heeft de R. K. Sportvereeniging „Celer" Zondag avond in het Patronaatsgebouw aan de Stampioenstraat alhier een feestavond ge geven. Kapelaan Tesselaar, geestelijk adviseur dier vereeniging, heeft den avond met een kort woord, dat sprak van overwonnen moei lijkheden, geopend. Ónder regie van den heer Karei Tubbing werd heit vroolijke spel in 3 bedrijven „Het winnende doelpunt" door J. v. d. Heiden op gevoerd. Het buitengewoon prettige tooneelstuk, dat op goede, vlotte wijze door de spelers ten too- neele werd gebracht, heeft den spelenden een dankbaar applaus na elk bedrijf, en tot slot verscheidene open doekjes bezorgd. Tot slot was er onder leiding van den heer A. Piek een gezellig Kerstbal met medewer king van „The Brighton Syncopators". Het R. K. Tooneelgezelschap „Het Voeücht" kan met groote voldoening op haar werk te rug zien. Zaterdagavond kwam uit de Zaagmolen straat in de richting Zwaanshals een luxe-auto bestuurd door J. S. wonende Rubenstraat. Op hetzelfde moment reed er in de Benthui- zerstraat een T. O. D. bus, bestuurd door L. G. wonende Kleiweg te Sehiebroek. Volgens de verkeersregels had aan de T. O. D.-bus voor rang moeten worden verleend. Die voorrang werd niet gegeven en daarom remde de chauf feur van de T. O. D.-bus uit alle macht ten einde een botsing te voorkomen. De aanrij ding werd voorkomen, maar de passagiers in de T. O. D.-bus werden flink door elkaar ge schud, terwijl de 40-jarige N. Zizoo, wonende Jan Willem Frisostraat te Hillegersberg, die met zijn 5-jarig zoontje Jan op de eerste bank zat, door de voorruit sloeg. Beide personen kregen snjjwonden en zijn in de apotheek van L. aan het Pijnaokerplein verbonden. Tegen den chauffeur van de luxe-auto is proces-verbaal opgemaakt. in den laatsten tijd is de gas- en scherf- vrjj kelder wel een punt van ieders belang stelling, er wordt veel over geschreven en gepraat, maar tot uitvoering komt het in Verhouding bij particulieren maar heel wei nig. Thans is echten de NV. Intermetaal, welke haar bedrijf aanpast aan den modernen tijd, een der baanbrekers op dit gebied. Toen in Juli 1936 plannen bestonden voor het verbou wen van haar magazijnen en kantoren, was in het allereerste plan een gewone kelder in het verbouwingsobject opgenomen, waarna zij na nauwkeurig en deskundig overleg be sloot een gas- en scberfvrijen kelder ervan te maken welke in de finesses is verzorgd. De kelder is gemaakt als een doos, welke rondom is opgesloten tusschen 1% steens muren (33 c.M.) waarachter de wanden var den kelder met een dubbele wapening ter dikte van 15 c.M. De vloer van den kelder is berekend op een belasting van 1500 K.G. welke toelaatbaar Is, daar het gedeelte van het gebouw, waaronder de kelder zich be vindt, bestaat uit 2 verdiepingen en plat dak. Daar een trap in een kelder niet mag ont breken, is deze ter plaatse van beton in plaats van hout gemaakt. Deze trap staat in de z.g. gaaaluia, De deur welke toegang geeft tot den kelder is naar buiten draaibaar en een stalen gasvrjje deur staat op een stalen hoekijzeren kozijn. De kelder is berekend op 16 personen. Met medewerking van de zangeres Betty v. d. Bosch heeft het Residentieorkest onder leiding van Votto zijn derde middagconcert gegeven, waarvan het tweede deel heel wat interessanter was dan het eerste. De zangeres, die liederen van R. Strauss, met prachtige stemtechniek en mooie voordracht zong, wist twee liederen van Moussorgsky vóór de pauze heel weinig tot hun recht te brengen. Daarin schoot haar stem en vooral haar dramatisch accent te kort en onwillekeurig verlangden we ernaar deze liederen te hooren door de zange res Slobodskaya, die op het laatste Eruditio- concert op zoo schitterende w(jze verschillende Russische liederen voordroeg. Het program van dit concert was hetzelfde als waarover onze Haagsche muziekrecensent reeds schreef. We behoeven er dus niet nader op in te gaan: we willen volstaan met groote bewondering en waardeering uit te spreken voor de sublieme wijze, waarop Votto met het orkest geest en gedachten van Dvorak's „Aus der Neuen Welt" voor ons heeft doen leven in sublieme schoonheid en sterke ge voeligheid. Dirigent en orkest werden enthou siast gehuldigd. G. Wat een stemmige en devote Kerstfeer scheppen is, daarvan weten de Kruisvaarders van het cohort St. Barbara het geheim te openbaren. Zij hadden in hun Burcht „De Vo gels" aan de Peperstraat een kerstversiering aangebracht, die er werkelijk wezen mocht. Natuurlijk vormde in echt katholieken geest de Stal van Bethlehem het middelpunt dier versiering. Lajgs de geheele breedte en hoog te van het lokaal was met eenvoudige mid delen een grot vervaardigd, waarin de levens- groote figuren van de H. Familie in en naast de Kribbe waren opgesteld. Vooral deze Stal van Bethlehem heeft tjj- dems de Kerstdagen veel belangstelling ge trokken van katholieken In en buiten de pa rochie. Bij zijn afscheid van het nijverheids-onder wijs wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd heeft Donderdag in Tivoli-bovenzaa) een sobere, maar treffende huldiging plaats gevonden van den heer D. R. Gerkardt, direc teur van de Ambachtsschool en Vakteeken- school aan den Beukelsdijk. Eenige honderd tallen personen hadden aan den oproep van het comité gehoor gegeven, om bij deze hul diging tegenwoordig te zijn. Nadat de heer Gerhardt in gezelschap van zijn twee dochters door de commissie was binnengeleid en aan de met palmen omringde tafel had plaats genomen, nam allereerst de voorzitter van de commissie, de heer Jac. Couzij het woord. In de groote opkomst ziet spr. een bewijs, dat velen van hun belang stelling hebben willen doen blijken tegenover den heer Gerhardt, aan wien dit afscheid is bereid en die nu voor de laatste maal als direc teur van de Ambachtsschool Beukelsdijk ir. ons midden vertoeft. Wij weten, vervolgde spr., hoe gij vooral in den beginne tegen dit uur hebt opgezien. Uw verzoek, om deze hu! diging vooral uiterst sober en eenvoudig te houden hebben wij geëerbiedigd. Met enkele woorden willen wij uw trouwe gade berden ken, die in uw veelbewogen leven een krach tige steun is geweest, die lief en leed met u gedeeld heeft en twee jaar geleden van u is heengegaan. Zoo uw vrouw dit uur had mogen beleven, zou zij hebben getuigd: deze huldi ging is niet onverdiend. Gij naamt in de ruimste beteekenis van het woord een uitzonderlijke plaats in, omdat gij in tegenstelling met zoovele anderen nooit op den voorgrond trad. Uw voorname beschei denheid, die u siert, heeft u vooral tot terug houdendheid genoopt. Gij hebt blijmoedigheid en zonnigheid om u heen verspreid, gij waart de humane chef, een eminente en beminde directeur, die met het groote vertrouwen, dat u in het leerarencorps stelde, nauwgezetheid en plichtsbetrachting wist aan te kweeken. Niet ieder zal precies op zijn 65en geboorte dag afscheid nemen, zooals u. Wij wenschen, dat u nog vele jaren in goede gezondheid van een welverdiende rust moogt genieten. Vervolgens voerde het woord de heer G. A. Grootehaar, rijksinspecteur voor het nijver heidsonderwijs, die de snelle promotie van den heer Gerhardt in herinnering bracht. U is aldus spr. niet een directeur geweest, die zich veel naar buiten heeft bewogen. U heeft zich heel sterk bepaald tot het werk in de school en dit met groote blijmoedigheid ge daan. Door uw wijs beleid en uw voorzichtige leiding werd de school tot grooten bloei ge bracht. Met tact hebt ge uw leeraren den juis- ten weg gewezen en waardeering voor hun werk getoond en daardoor bij vele leeraren de gaven tot ontplooiing gebracht, die in hen schuilen. Spr. wenscht den heer Gerhardt een prettigen levensavond toe en hoopt, dat zijn otium cum dignitate van zeer gezelligen aard zal wezen. Als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, sprekende mede namens wethouder Ratté, voerde de heer J. A. Nooteboom, ge meentelijk inspecteur van het nijverheidson derwijs, het woord. Spr. schetste allereerst de verhouding tusschen de scholen voor nijver heidsonderwijs en de gemeente. Het aantal jonge menechen, onder uw leiding opgekweekt, is gegroeid in de duizenden, vervolgde spr. Daarom is het begrijpelijk, dat de gemeente er gi cot belang bij heeft, wie aan het hoofd van zoo'n inrichting is gesteld. Ik verheug mij, dat ik u namens het gemeentebestuur hulde en dank mag brengen voor alles, wat u ten bate van de Rotterdamsche jongens ge daan heeft. Spr. wenscht ook dank te zeggen als voorzitter van de contactcommissie voor het vakteekenonderwijs. De spaarzaam gege ven adviezen werden altijd bijzonder op pril» gesteld. Spr. besluit met de dichtregels: Ach. wieviel 1st dir geblieben und wie sehön ist noch die Welt. Bi) ontstentenis van den heer O. S. Knott- nerus als voorzitter van de Vereeniging De Ambachtschool, voerde de penningmeester, de heer H. Nijgh, het woord. Spr. herinnerde aan den voorganger van den heer Gerhardt, den heer Lantinga, die dertig jaar het direc teurschap had waargenomen op een wijze, die hem tot vermaardheid zelfs buiten onze gren zen heeft gebracht. De thans scheidende directeur heeft de taak, om de leiding der school uit zoo bekwame handen over te moe ten nemen, voortreffelijk ten uitvoer gebracht. Spr. schetste vervolgens met .cijfers en ge gevens den bloei van de Ambachtsschool sinds het jaar 1914, toen de heer Gerhardt directeur werd. De uitstekende resultaten zouden niet mogelijk zijn geweest, wanneer de heer Ger hardt niet ware een paedagoog van de aller beste soort, een opvoeder van jongens niet alleen, maar ook van leeraren. Niet te ver wonderen, dat er onder de directeuren van ambachtsscholen in Nederland er twaalf zijn, die hun scholing onder leiding van den heer Gerhardt hebben ontvangen. Spr. biedt als herinnering aan de persoonlijke verhouding met de bestuurderen een dagelijksche herin nering aan in den vorm van een gebeeldhouw de kist. Opnieuw verkreeg nu de heer Couzij bet woord, om namens het comité, bestaande uit leeraren, die onder leiding van den heer Ger hardt hebben gewerkt, een kleine opdracht te volbrengen. U wilde, zei spr., bloemen noch geschenken aanvaarden. Maar gij hebt, zooals alle menschen, een hobby, n.l. reizen en ge nieten. Spr. biedt een collectie prospecti van reizen aan, waaruit de heer Gerhardt een keuze kan doen. Vervolgens voerden nog het woord de heer W. de Groot namens de leeraren van de Am bachtsschool, de heer Sandifort namens de leeraren van de vakteekenschool, de heer Of ten, namens de twaalf directeuren-leerlingen, de héér Born namens de Vereeniging tot op leiding van handwerkslieden in Nederland, de heer Visser van IJzendoorn namens den bond van vereenigingen tot het geven van nijver heidsonderwijs, de. D.J. Schoonhoven namen3 de vereeniging van christelijk nijverheidson derwijs in Rotterdam en eindelijk ds. G. West- meiaen namens de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. De heer Gerhardt heeft ten slotte een har telijk dankwoord gesproken, waarna allen ge legenheid kregen van den scheidenden direc teur afscheid te nemen. Keerde Maatschappelijk Hulpbetoon in 1936 meer uit dan in 1935. In de periode van 1—28 November is door den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon uitgekeerd ƒ1.982.278.10 tegen ƒ1.903.257.83 in het overeenkomstige tijdvak van 1935. Over de eerste elf maanden van 1936 is nu uitgekeerd 22.953.809.20 tegen 21.480.466.51 in het zelfde tijdvak van 1935. De Berlijnsche brandweer in actie tijdens het blusschingsiverk van den brand, welke gisteren in de onder grond sche te Berlijn uitbrak. In de vergadering der Staten van Zeeland kwam aan de orde het voorstel, om aan de R. T. M. te Rotterdam van 11 Juni 1936 tot 31 December 1936 voor den veerdienst Anna Ja cobs—Zijpe ten hoogste 4116,50 en voor den dienst NumansdorpWillemstad 058,50 sub sidie te verleenen, te besluiten in beginsel be reid te zijn, een evenredig deel te dragen in de verbetering en ook in de eventueele nadeelige gevolgen voor den exploitant. Daarbij is van verschillende zijden aange drongen op loslaten van den band met de R. T. M., die niet voor een goede exploitatie zorgt. Sommige leden wilden liever een anderen par ticulier de zaak zien leiden, weer anderen wil den een provinciaal veer Anna JacobaZijpe. Het resultaat was, dat de eerste subsidies werden toegekend met 14 tegen 13 stemmen; de verbetering van het veer met 35 tegen 1 de deelneming in eventueel verlies werd door Ged. Staten ingetrokken. Hierna kwam de begrooting 1937 aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen kwam o.a. naar voren, dat men moet aansturen op meer werkverschaffing, vooral in bepaalde deelen der provincie, waar men meer voor steun dan voor werkverschaffing voelt uit financieele overwegingen. Ook de nivelleeringen van de provinciale belastingen passeerden de revue. Het kwam ook tot een dispuut tusschen de S. D. A. P., waarvan de heer Onderdijk er op wees, dat hij niet is voor het aan banden leg gen der N. S. B.-leden, terwijl de heer Vie- nings (R.K.) juist 't houzee-geroep wilde te gen gaan. De heer Dekker (N. S. B.l kwam tegen een en ander op en diende eenige moties in, slaan de op het niet steunen van liefdadigheidsinstel lingen, waarvan de bestuursleden bezoldigd zijn, het niet herkiesbaar zijn van leden van Ged. Staten als zij 70 jaar of ouder zijn te gen uitbreiding van den Zondagsdienst op de Westerschelde en een tegen' het toelaten van vergaderingen van de Dageraad. Geen der moties kreeg voldoende ondersteu- Zaterdagavond ging iemand op bezoek bij kennissen in de Van Brakelstraat, alwaar hij een pakje moest afgeven. De man plaatste zijn fiets voor de deur, nadat hij het vehikei op slot had gedaan en ging naar boven. Toen hij echter een minuut of wat later weer bul ten op de straat kwam, was het karretje ver dwenen. Iemand aan de andere zijde van de straat, die toevallig voor het raam zittende, had gezien, dat een manspersoon de fiets had meegenomen, gaf eenige aanwijzingen in welke richting hij den dief bad zien weggaan, terwijl een derde nog wist te vertellen in weik pand de man was verdwenen. Onmiddellijk waarschuwde de bestolene zijn kennissen, die het bewuste pand in de gaten zouden houden, terwijl hij zelf naar het bureau van politie aan de Witte de Withstraat trok, om hetgeen hem was overkomen mede te dee len. Een agent ging mee naar het pand. Er werd gebeld, doch de deur bleef gesloten. In ver band met het feit, dat juist Zaterdag ver schillende aangiften van diefstal van fietsen in deze omgeving waren gedaan, werd een rechercheur opgeroepen en deze verschafte zich toegang tot de woning, die geheel duister werd gehouden. In een zij-kamertje t:of men in het donker een vrouw met eenige kinderen aan. De man was onvindbaar. De vrouw zeide Het bellen niet te hebben gehoord. De rechercheur ging op zoek en op een bovenkamer trof hij 9 fietsen aan, benevens een groot aanta! onderdeden. Bij deze fietsen stond ook bet juist gestolen rijwiel. Nadat alle gestolen voorwerpen ware over gebracht naar het bureau aan de Withstraat, werd in den loop van den avond de dief aan gehouden. Hij is de 39-jarige chauffeur W. J. A„ die inmiddels heeft bekend. Hij ts inge sloten. Man op slag gedood. Donderdag was de 41-jarige klinker M. Bo- gert, egwoond hebbende tn de Voetsuisstraat plaat liep onder een luchtkoker door, werd gert, gewoond hebbende in de Voetsiusstraat met werkzaamheden bezig op het bij de Rot terdamsche Droogdok Mjj. liggende Brazi- liaansche s.s. „Faama Heber", Op het moment, dat de man over de vuur plaat Uep onder 'n luchtkoker door, werd door dezen koker een plank naar beneden gewor pen. Deze plank kwam juist op het hoofd van den man terecht, die op slag werd gedood. Per politie II is het stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpolitie overge bracht. Het is een goed denkbeeld, om de speciale tentoonstellingen in de musea te wijden aan een persoon, groep of school. In het bijzonder deze Rotterdamsche Kersttentoonstellingen zijn voor het groote publiek bestemd en be ter dan dit te onthalen op een veelheid van Uitingen die toevallig vereenigd zijn, is het, een inzicht te geven door een geheel, dat dui- delijken samenhang vertoont. Deze tentoonstelling van de- divisionistische school is een gelukkige greep geweest. Men heeft een collectie bijeengebracht, die bijzon der de moeite waard is, wat wij nog wel nader hopen aan te toonen. Gistermiddag heeft de opening plaats ge had, waarvoor groote belangstelling bestond. Wij zagen er den burgemeester, mr. P. Droog- leever Fortuyn, den wethouder J. B. J. Ratté, het echtpaar Kröller-Müller en verscheidene bekende figuren uit de kringen van kunst en kunsthandel. De burgemeester heeft een kort openings woord gesproken en dank gebracht namens het gemeente-bestuur voor de gebleken be langstelling. Zij wekte de verwachting, dat velen dit voorbeeld van de aanwezigen zou den volgen en dat de tentoonstelling zich in een druk bezoek zou mogen verheugen. De burgemeester wees erop, dat wederom menig werk in bruikleen was verkregen uit de collectie van mevrouw Kröller, thans de KroUer-MUUer-sUcbting, en bracht daarvoor den heer en. mevrouw Kröller bijzonder dank. Deze Kerst-tontoonstelling wordt aldus tot een gebeurtenis gemaakt, wat dóór hét. ge meentebestuur zeer wordt gewaardeerd. Vervolgens deed de burgemeester mededee- Hng over de schenking van dr. Bieren» de Haan, waarover men in het avondblad heeft kunnen lezen. De directeur van het museum, daarop het woord verkrijgende, gaf een overzicht van de periode van Seiirat tot Toorop, welke de expositie omspant. Den 15den Mei 1884 werd in een barak, staande in den tuin van de Tuilerieën te Pa rijs, de eerste tentoonstelling van de. Onaf- hankeltjken geopend. Zij beteekende een de monstratie tegen de „Salon des Artistes Francais" van alle kunstenaars die streden tegen de conventie die daar hoogtij vierde. Onder de exposanten bevonden zich: Georges Seurait, Paul Signac. Henri-Edmond Cross en Charles An,grand. Zij streefden, zonder elkaar te kennen, hetzelfde doel na. De band werd langzamerhand Inniger; anderen voegden zich bij hen. Gebaseerd op de wetenschappelijke onder zoekingen van Chevreuil, Helmholz, Rood en Humbert de Superville werd de formule van het divislonisme in de praktijk gebracht. De tegenstelling van zuivere kleuren naast elkaar op het doek gebracht, deed een sterker bouw en grooter tinteling ontstaan. Reeds in 1874 waren nieuwe tendenzen naar voren gekomen. De groep der Impressionisten met Manet en Monet als voornaamste repre sentanten, stelde voor het eerst bi) Nadar ten toon. In 1886 werd een gecombineerde ten toonstelling gehouden, waar het streven der Divisionisten voor het eerst ten volle tot uiting kwam. Uit eerbied voor hun directe voorgangers, noemden zij zich Neo-Impresaiónisten. Seurat had zijn meesterwerk „La grande Jatte" vol tooid. Het groote doek deed een schandaal ontstaan. De eerbied en bewondering van an deren werd er des te grooter door. „Lè Cha- hut", het tweede meesterwerk van Seurat be vindt zich als Inzending van de Kröller-Müller Stichting op deze tentoonstelling. De Vlamingen Theo van Rijsselberghe en Henri van de Velde, traden in ditzelfde jaar toe- Exposities van de „XX" en de „Libre Esthêtique" te Brussel, brachten hun opvat tingen verder naar het Noorden. Het is daar dat Jan Toorop hun invloed onderging. Een vergelijking van het werk van Seurat en Signac met Rijsselberghe en Toorop toont, zooals vanzelf spreekt in eenzelfde techniek, het verschil van persoonlijkheid en van land aard. Georges Seurat, In 1891 op twee-en-der tigjarigen leeftijd reeds gestorven wist in he bijzonder rhythme en stijl te bereiken. Veel dank moet gebracht worden aan ade inzenders, in het bijzonder aan het bestuur van de Kröller-Müller Stichting, uit wier rijk bezit niet minder dan 51 schilderijen werden afgestaan. Mede dank zij het goede inzicht van den heer H. P- Bremmer, konden op het juiste moment deze thans kostbare- werken verworven worden. Moge deze tentoonstelling zoo besloot spr., die voor het eerst in ons land een zoo uitgebreid geheel vertoont, de aandacht trekken, die zij verdient. Hierop werd de tentoonstelling bezichtigd. Bach'g Weihnachts-oratorium. In den tijd van vier dagen hebben we twee maal Bach's Weihnacliits oratorium gehoord en beidie malen is de uitvoering een teleurstel ling voor ons geworden; de tweede maal nog grooter dan de eerste, omdat ,de uitvoering door -het Philharnionisch orkest en het Phil- harmonisch koor onder leiding van Flipse, de gerechtvaardigde verwachting deed koeste ren een reproductie te krijgen, die technisch en geestelijk in orde zou zijn. Noch het een, noch heit ander was het geval. Het is weer opnieuw gebleken, dat Bach aan leiding, koor, orkest en solisten zeer bij zondere eisehen stelt, waarvan niet, zonder schade te doen aan de innerlijke waarde en uiterlijke schoonheden kan worden afgewe ken. Eenheid van stijl, eenheid van vormen moeten toch zeer op den voorgrond staan, maar door de zeer persoonlijke en dan nog wisselende interpretatie van den dirigent, van de verschillende choralen bijv., kwam die eenheid in het gedrang. De diepe ontroering, die den geloovlgen mensch bevangt op het hoogheilig Kerstfeest; de eenvoud om het aanminnige der Godde lijke liefde, die zich openbaart onder den zichtbaren vorm van een klein Kindje, de Eeuwige Zoon des Vaders, door Bach zoo diep religieus en vol biddende Godsvrucht in deze muziek tot uiting gebracht, is in deze uitvoe ring zoo weinig levend geworden, dat maar een heel enkele maal de innigheid der Kerst gedachte tot uiting kwam. Het bleef te veel bij uiterlijkheid en dan nog een uiterlijkheid, die aan schoonheid nog al wit te wenschen liet. De uitvoering droeg sterk het karakter van ongeacheveerdheid, van ruwheid zelfs, van onevenwichtigheid en maakte, we gelooven niet dat we ons vergissen, den indruk van onvoldoende voorbereiding hoofdzakelijk bij het orkest. Bi) het orkest vooral gebeurden dingen, die niet mochten voorkomen. We be hoeven alleen maar te herinneren aan de weergave van de „Sinfonia", waarmede het tweede deel wordt ingeleid, om nog maar te zwijgen van de minder precieuse afwerking, die meermalen was te constateeren, en die we van dit ensemble niet gewend zijn. Ook het zingen van het koor was dikwijls zoo, dat er geen aanleiding was om er met lof over te spreken. Wij hebben het bjj vorige gelegenheden heel wat beter gehoord. Behal ve in sommige choralen, waar moeien zang werd gegeven, kenmerkte de uitvoering, wat het koor betreft, zich door ongerustigheid, ge brek aan warmen, bloeienden klank, en af wezig zijn van adeldom en distinctie. De so pranen waren in de hooge noten schel en vlak en de zuiverheid was daar evenmin in de perfectie. De mannenstemmen, het zwakste deel van het koor, waren dikwijls in den mas saklank niet te onderscheiden. De alten wa ren verreweg het beste; zij produceerden een warmen en beschaafden toon. Als solisten werkten mede Ankie van Wickevoort Crommelin en Jo v. d. Meent Walter, die ook Woensdagavond bij Rotte's Christelijk Gemengd Koor solleerden en te wier opzichte, na deze uitvoering, geen aan leiding is onze meening te herzien. Jahon v. d. Ploeg (tenor) en Bas de Groot (bas) waren de heeren-solisteit Aan de Groots zingen en voordracht is nog wel een en ander te verbeteren. Zijn stem is nog te vlak en van te weinig draagkracht; ze kl.t'lu hogrzoo' ei£' nuchter, zonder ziel. Ztfn voor dracht moet bovendien' nog aanmerkelijk aan persoonlijkheid winnen. Van de Ploegs geluid is ontegenzeggelijk van mooie en klare kwaliteit en sinds we hem voor het eerst hoorden is een aanmerkelijke verbetering te constateeren. Enkele hinder lijke gebreken zal hij nog moeten afleeren. Daar zijn bijv. in het hooge register de nog te geknepen toonvorming, en dat onvoorbereid en onbeheerscht toontreffen; waardoor het timbre wordt verruwd en gloed en glans af wezig blijven. De aria „Frohe Hirten eilet" is tebnisch een nog te zware opgave voor hem, alhoewel er al veel goeds in te waardeeren viel. Bij Marinus FUpKe en Ferdinand Timmer mans waren de eerbalo- en orgelpartjj in goe de handen. G. De voordrachtkunstenaar Leon van der Hulst, die onlangs op uitnoodiging van het Ministerie van Onderwijs voor de Vlaamsuhe Radio is opgetreden, is thans aangezocht om in tal van plaatsen in Vlaanderen voordracht avonden met werken van schrijvers in vroo- lijkén trant te komen geven. Donderdagavond om 9 uur is de 21-jarige J. A. Dekkers wonende Aelbrechtsstraat, terwijl hij bezig was met het aanbrengen van versierin gen in de van Heeldwarastraat uit een 7 M hoogen paal gevallen, die, afknapte. Met in wendige kneuzingen en een gebroken P°ls ls de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De paal viel door een ruit van de woning van den heer D. van Beek. De ruit werd ver nield, doch verdere persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aangiften van 24 December 1836. BEVALLEN: S. M. E. Ofman geb v Tjitert d- A. v. Niadelt geb. Both cl, M. M. Hopater geb, Kuijpers d. - E. de Boer geb. Hooijberg z. H. D. Rtjna geb. v. d. Berden z. M. Stuif zand geb. v. d. Linden z. "oeüzema geb. v. Gelder z. - J. M. J- A. ten Cate geb. Voe d. N. V. Tatenhove geb. atarn H M v. d. Over geb. Vermeulen z- M. P. Engel- berta geb. Hamerslag d. H. K. Hausdorff geb. Gradenwitz d. Graphorn geb. v. Leijenhorst d. B. M. Hofele geb. Klooster d. C. H. V. d. Poort geb. Nijman d. - A. G. v. Lit geb. VerweU z. J. c. de Zeeuw geb. Bogedr - B. v. d. Boom geb. v. d. Haalt d. - M. 't Hooft geb. Mohjn d. j. p Verstraeten geb. Gijz<£ A. A. v. Dalen geb. Kamp 1 r sJ:AP-sW™A?bUTdeMeer d' Brlnk8r vSSST 2?', de Vis lm- 42 j? en O. M. c. Verhoomi jd. 23 j. - A j. Koen Jm. B0 j. en M H t ri' v r J' 0c,la Jm' 37 3' en V,en If 28 I - N. C- Monster Jm. n,r en M. L. E. van der Helde gesch. vr. jw. 38 j. en G. Stern jd. 28 J. OVERLEDEN: S. Ulianchenco ongeh. m. 42 j. L C. Cahn m. van B- Rozenburg 60 j. D. Meerits vr. van H. Eliaear 5fl j. D. Hoft- ijzer wedr. van L. Blom 80 j. J. Rus Hartland wede. v. M. de Bakker 74 J. A. W. Koreman wedr. v. W. C. Kroep 53 j. A. N. de Ruüter m. van W. Mol 75 J. - J. Lengkeek m. van J. E. Mlddelweterd 38 J. - T. H. M. Verberck vr. V. H. A. Brunia 54 j. L. Anker wede. v. Jfc*. van Zwienan 74 j, C. Slbr(jns vr. van J. 11. Wijnen 31 J. - A. C. Klevith geach. vr. v. C. v. Delft 65 J. P .J. C. Stoffels m- van 8. W. F. v. Leeuwen 78 j. C. de Fluiter vr. van J. Ruiter 61 j. - J. C. La Grouw wede. van P. C. Nielsen 83 J. J. A. PU' "1 van M. Westerveld 78 j. - A. Y. v. d. B«rs wede. v. W, v. d. Gaauw 72 J. - A. Schilt ogneh. m. 58 1. G. Broeksma vr. van L. Veltman 65 j, p v. Vliet vr. van C. J. Mahn 48 J. - H. F. W. v. d. Melden ongeh. vr. 84 J. G. C. Slagmolen ongeh vr. 65 J. L. Dorsman wedr. v. A. Bree- man 84 j. - 8, Boele wede. v. M. v. Deursen Tl j. C, Sint-Annaland z. 5 j. M. Hersman gesch. m. v. C. Lookerman 46 J, J, p. Mackloet onneh. m. 25 J. - C. Renard wede. v. J. Dekker 66 jl. B. den Baars wede. v. P. Groenendijk 67 j. H. v. d. Meuten m. van M. v. d, Griend 56 jaar. Voorts al» levenloos aangegeven: W, M. Ro- mundè geb. Verbeek z. Al, J. v. d. Sande geb. Kling z. G. Lagendijk geb. v. ,d. Sluis z. Wie zal het in deze tijden een tooneeldirec- tie kwalijk nemen, als zij tegen de uitputting van haar gezelschapskas 'n paardenmiddeltje aanwendt, dat zelden gefaald heeft, ook al is het dan in casu de presentatie van een klucht, welks auteur tot het kwartet behoort, dat volgens de geschiedenis van het drama beter verzwegen had kunnen worden?! Een mensch leeft wel niet van brood alleen, maar geen enkele maag heeft nog met louter kunst een lichaam kunnen voeden. En wanneer zelfs Dr. Royaards en de Rotterdammers (met Henri Poolman) in de vettere jaren niet ge schroomd hebben „De Sabijnsche maagden roof" af te draaien, waarom dan Jan Musch er leelijk voor aangekeken? Het Buziau-isme heeft trouwens als caricatuurkunst. recht van bestaan de maand Januari zal het weer bewijzen en als anderen het ook eens een keer beoefenen willen, mag er niet altijd met twee maten worden gemeten. Tooneel-directeur Striese is van het ras der Henri de Lagardière'shij gaat niet dood, hij blijft leven. Von Schönthan heeft zelf voorspeld dat zijn „Raub der Sabienerinnen" het langst repertoire zou houden en hij gaat gelijk krijgen. Dank zij de omstandigheden. Dwongen die niet tot noodsprongen, 't stuk zou van de armen zijn begraven en, niemand zou bloemen hebben aangedragen. Jan Musch en Jeanne van Rijn (als Rosa, de dienstbode) gaven hun rollen voor honderd procent de eer die daaraan toekwam, door er een clownerie van te maken. Onzin moet nu eenmaal onzinnig worden gespeeld. Geen won der, dat er gijn in de zaal was, als bij de best geslaagde revue-scènes. Ze werden waardig gesecondeerd door Jaap van der Poll, als „pro fessor" Gollwitz, de onbenulligheid in persoon; en door van Staalduynen als de luidruchtige Grosz, Lize van der PollHamakers als de bedillerige moeder en door vele anderen. Zooals vanzelf spreekt, was de improvisatie niet van de lucht en al mag ze dan misschien wel eens gediend hebben als handige camou flage, wanneer de juiste tekst niet direct op de lippen wilde komen, het publiek had er In ieder geval schik in. Daar was het maar om te doen. In aanmerking genomen, dat we tegen woordig niet veel gewend zijn, was de Groote Schouwburg niet onbevredigend bezet. Geen prijsopdrijving- Voor den kantonrechter mr. J. H. v. d. Meu- len Is gisteren voortgezet de^ behandeling van de zaak tegen den 44-jarigen S. J. de V., di recteur eener vennootschap te Amsterdam, die zich aan onredelijke prijsverhooging zou hebben schuldig gemaakt door in October voor stof van een heerenjas 8.60 per meter te yragen terwijl voordien die prijs 6.50 was geweest. Bij de eerste behandeling had verdachte zich bij monde van zijn raadsman, mr. F. W. Goud smit, beroepen op een stijging van de wolprij- zen, die met de waardevermindering van den gulden, de prijsverhooging van 2.10 per me ter had veroorzaakt. Twee leden van het per soneel van verdachte hadden bevestigd, dat de wolprijsverhooglng haar invloed had doen •jolden. De ambtenaar van liet O.M^ mr. C. W. ha» .•on van -bedem-' had "in verband met dit ver weer- het hooren van een onpartijdigen des kundige noodzakelijk geacht. Dit verhoor heeft thans plaats gehad. De beer M. Kattenburg, onderdirecteur van een vennootschap alhier, verklaarde, dat er inder daad een prijsstijging van wol te constateeren is geweest, die vooral na de monetaire maat regelen haar invloed heeft doen gelden. Die prijsstijging bedraagt van 15 tot 45 pet De deskundige achtte een verhooging als door verdachte i repast niet onredelijk. De. ambten •-•ar van het O.M. merkte in zijn requisitoir cp, dat men hier niet kan spreken van een ondoordachte vervolging, aangezien verdachte in het vooronderzoek in het geheel geen beroep gedaan heeft op een wolprijsver hooglng Gezien die stijging achten de ambte naar hier ge?n sprake van prijsopdrijving en hij adviseerde dan ook tot vrijsp.aak. De verdediger mr. F W. Goudsmit kon zich met het requisitoir vereenigen. Inderdaad is het fout geweest, dat verdachte die zich steeds achter de economische maatregelen van de regeering heeft geplaatst, zich niet op de wol- prtjsverhooging heeft beroepen. Pleiter zeide overtuigd te zijn dat de kantonrechter hier een vrijspraak zal geven. De kantonrechter dadelijk uitspraak doende, sprak verdachte vrij. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich door middel van valsehe sleutels toe gang verschaft tot de navolgende woningen: Bij H. M. aan da Insulindestraat, alwaar twee gouden ringen werden ontvreemd; bij D. v. d. M. aan de Vijverhofdwarsstraat, waar 20 gulden werden gestolen; bij mej. E. R. wonen de aan den Goudschesingel, waar een radio toestel werd meegenomen; bij M. M. B. aan de Almondestraat waar de kamers overhoop wer den gehaald, doch waar niets vermist wordt en bij W. T. A, v. d. V. wonende Schefferetraat, waar een regenjas en een bedrag ad 16.50 werden gestolen. Nog werd ingebroken in een manufacturen- magazijn aan de Hoogstraat. Hier wore,en vermist tafel- en ontbij11®1*®"®' Van Vrijdag op Zaterdag -men zich toegang verschaft tot de woning van W. de J. aan de Spanj»ardatraat- ïïen bankbiljet van 100 gulden Plua een aatital vreemde munten werden gestolen. In dien zelfden nacht werd ingebroken in dea winkel van W. A. v. d. B. aan den Matheqesserweg. Uit een vitrine werd een regenjas gehaald. zaterdagavond heeft men zich toegang ver- schaft, tot de woning van B. de B. aan de Duyststraat. Een gouden collier wordt ver mist. Zondagavond werd ingebroken in de woning van M. K. aan de Vlerambachtstraat. kien doosje met 20 gaspennlngen werd mee genomen. Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden Is zelfs twee nog te veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2