HET KLEINE TUNNEL PLAN. DE TWEEDE OEVER- VERBINDING. POËZIE EN DANS. ROTTERDAM'S OMGEVING. MA NDAG 4 JAN L «°37 Wordt den raad noch tijd voor, noch vrijheid van keus gelaten Het Timmerhuis-dilemma: kleine tunnel of niets. Waarom stelt men de zaak alzoo 1 l VOERING POSTDIENST OP 7 JANUARI A.S. INTERNATIONALE SLEEPDIENST. Voorstel om de geheele winst ad 270.700 voor afschrijvingen te bestemmen. HAAGSCH GERECHTSHOF. NATIONALE LEVENSVERZEKE RING-BANK. Rustige ontwikkeling in 1936. VOORKAMER UITGEBRAND. Een matinee van den Rotterdamschen Kunstkring. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. „Je maintiendrai". ROTTERDAMSCH CRISIS.COMITÉ. GOUDEN JUBILÉ. In woord en beeld. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BRAND AAN DEN 's-GRAVENWEG. ONGELUKKIGE VAL. MAILVERZENDING. DE STOKVISCHBRUG GERAMD. Voorloopig is het verkeer gestremd. PAROCHIE H. ELISABETH, ROTTERDAM. GELUKWENSCHTELEGRAMMEN VORSTELIJK HUWELIJK. INBRAAKJES. OPROEP. Op 22 December j.l. heeft de Minister van Waterstaat, het gemeentebestuur een tele gram doen toekomen, waarin werd medege- deld, dat de Regeering haar standpunt be treffende geldelijke medewerking aan de tweede oeververbinding niet zou kunnen be palen, alvorens haar bekend was, of de gemeenteraad al dan niet ins:emde met het kleine tunnelplan, als door de commissie in zake de oeververbinding aanbevolen. Dank zij dit telegram heeft de gemeen teraad de gelegenheid gekregen om zijn mee ning kenlbaar te maken, alvorens de defini tieve, de eindbeslissing zal worden genomen in de vraag, welken vorm de tweede oever verbinding zal krijgen; kleine tunnel, groote tunnel of brug. Ware dit telegram niet ont vangen, dan zou deze zaak ongetwijfeld reeds in kannen en kruiken zijn geweest, vooraleer men haar aan den gemeenteraad zou hebben overgelegd. De uitspraak, welke thans aan den Raad wordt gevraagd, kan echter in geen anderen dan formeelen zin de beslissing in handen van den Raad liggen. Vooreerst wordt den Raad niet eens de tijd gelaten om zich een eenigszins gefundeerd oordeel te vormen over de zaak, welke hij krijgt uit te maken. Op 18 Mei 1933 nam de gemeenteraad een beginselbesluit, waarbjj de voorbereiding van dit voorstel kon beginnen. Drie volle jaren en acht maan den zijn er sindsdien verloopen, 1325 dagen waren er noodig om zoover te komen, dat het uitgewerkte voorstel kon verschijnen: En zie, thans krijgt de gemeenteraad nauwelijks den tijd om het voorstel nauwkeurig te lezen. Op Nieuwjaarsmorgen wordt het stuk gepu bliceerd en reeds Dinsdag as. moet de ge meenteraad het voorstel gaan behandelen. Voor voorstellen van veel minder importan tie wordt dikwijls veertien dagen, vier we ken en veel langer tijd gegeven om de zaak te bestudeeren. Nu, welgeteld vier dagen, waarvan nog twee Zondagen en een Zater dag! In gemoede, welke waarde kan men aan zulk een uitspraak, waarop de Regeering toch prijsstelt, gaan hechten? Maar op de tweede plaats wordt den Raad ook geen keus gelaten om een uitspraak te doen. Het voorstel van B. en W., zooals dit bjj den Raad is ingediend, gebruikt een zeer sterke moreele pressie om den Raad te dringen in de richting, welke B. en W. verlangen. Gaat gij, Raad, niet met de door ons voorgestelde oplossing accoord, aldus verklaren B. en W. nadrukkelijk, dan brengt gij door uitstel van beslissing een bevredigende oplossing voor het belangrijke vraagstuk in gevaar. Dit zou niet te verdedi gen zijn, aldus B. en W. Werd ooit sterker moreele druk op den Raad uitgeoefend? En dan bij zulk een belangrijk voorstel, waar over de burgerij toch zeker ook wel een woordje zal mogen meespreken! En toch zal deze uitspraak van den Raad den Minister moeten doen blijken, dat de Raad accoord gaat met het denkbeeld van B.- en W. Op welken grond ontnemen B. en W. den Raad den tijd om ue zaak ook maar even grondig te bestudeeren en de vrijheid om te beslissen in een zin, welke hem de beste lijkt? Oj> 3 Februari eindigt de termijn van de gehouden aanbesteding. Vindt vóór 3 Fe bruari geen guning piaats, aldus suggereeren B. en W. den Raad, dan vervalt deze aanbe steding, komt alles weer op losse schroeven te staan en wordt een spoedige oplossing van het oeververbindingsvraagstuk in de waagschaal gesteld. Hoe staat het met dezen 3 Februari-ter- mijn? Natuurlijk zou het gewenscht zijn aan dezen termijn '.ast te houden, doch indien het niet mogr is. welnu, men vrage een voudig verleng.ng t.y rneenen zeker te we ten, dat, raaien zj.ks den Inschrijvers ge vraagd werd :_l. uurlijk niet ad infinitum deze daani :.w r uitzondering zullen genoegen nen... wellicht allen zijn door den Tecnniseh j Dienst onderhandelingen gevoerd tijden n- aaisie maanden. De zaak van de deva neeft met dezen 3 Fe- bruarl-termijn me.s uitstaande. Deze was reeds afzondeiujk tn dei bestek geregeld. Gemotiveerd komt ons deze sterke moreele pressie van B. en W dan ook allerminst voor Even weinig steekhoudend ais •de eigenlijke grond, waarop B. en W. de aanvaarding van het kleine tunnelplan verdedigen. „Beschouwt men de oeververbinding ge heel op zich zelf, aldus het rapport der Commissie, waarmede B. en W. zich vereeni- gen dan zou de voorkeur allicht uitgaan naar het plan, dat de grootste mogelijkheden biedt voor het verkeer. Men moet deze oever verbinding echter beoordeelen naar haar lig ging in het stadsplan. Aangezien bjj het groote tunnelplan <en bij het brugplan, ge lijk even verder wordt opgemerkt) de ver keerscapaciteit van de oplossing grooter ts dan in de gegeven omstandigheden nood zakelijk moet worden geacht, komt dit groote tunnelplan (en het brugplan) niet voor uitvoering in aanmerking". Toen wij deze zinsneden in het gedrukte voorstel lazen, hebben we even onze oogen uitgewreven Hoe hebben we het nu? Door wie en op wiens uitgewerkt advies zijn nu deze aanbe stedingen volgens bestekken 840, 841 en 126 gehouden Wij kunnen ons voorstellen, dat men, aan de hand van den uitslag dezer aanbestedin gen zegt: neen. ik neem maar de kleinste oplossing, de andere komt rnjj te duur. Maar toch zeker niet: ik neem de kleinste oplos sing, omdat ik de grootste niet noodig heb. Als inderdaad die groote niet noodig ts, waarom liet men dan een aanbesteding hou den en de inschrijvers tienduizenden guldens kosten maken? Alles zoo maar voor de grap? Met dezen grond is echter ook volkomen in strijd, hetgeen door den Techmschen Dienst in zijn bekende publicatie over de ge- wenschte capaciteit van de eventueele op lossing werd neergeschreven. Reeds eerder wezen wij daarop. Het was juist Gemeente werken, welke zeer ernstige bezwaren had tegen een teebanige tunnel. Zijn die nu in eens verdenen Neen, van dit voorstel van B. en W. op deze gronden begrijpen wfl niet veel. Wij kragen den indruk, dat B. en W. dit plan tegen eiken prijs er willen doorjagen. Zal de Raad zicb hiertoe leenen? De Raad, welke nog amper kennis heeft kunnen nemen van de drie oplossingen, welke thans voor verwezenlijking vatbaar zijn. Zal de - Raad zich liten. over rompelen? i De beslissing, welke de gemeenteraad mor gen of Woensdag zal moeten gaan nemen, werd beschouwd als te zullen gaan over de vraag': kleine tunnel of groote tunnel of brug. Zooals de zaak thans bij den Gemeente raad door B. en W. is voorgedragen, krijgt de Raad hierover niet te beslissen. Wat de Raad zal kunnen doen, is niet anders dan te antwoorden op het door den Tectonisehen dienst der gemeente gestelde dilemma: kleine tunnel of'niets. In het voorstel toch wordt wel melding ge maakt van drie plannen; worden wel drie cijfers genoemd van de Stichtingskosten (groote tunnel 16.100.000, kleine tunnel 13.330.000, brug 14.470.000), maar ter tafel worden deze drie plannen niet gebracht Dat is alleen het geval met de kleine tunnel. In het rapport der Oeververbindingscom missie wordt het zwaartepunt gelegd op de stichttogskostem en op de indirecte lasten voor het stads- en havenverkeer. Omdait de brug h.i. hoofdzakelijk moet dienen voor dit laatste soort van verkeer, ziet men eenvoudig af van de capaciteit van de oplossing en laat alles draaden om de vraag: welke oplossing is de goedkoopste. Het gemeentebestuur heeft dezen gedach- tengang overgenomen. Doch omdat men wel voelt, dat zulk een eenzijdig standpunt wei nig commercieel, kan worden genoemd, heeft men deze opvatting der oeververbin dingscommissie trachten te versterken door breeduit de meening te gaan verkondigen: wrj hebben aan de kleine tunnel met z'n een- banig verkeerscapaciteit ruim voldoende. Meer hebben wij niet noodig. Hoe men tot deze verklaring is kunnen ko men, begrijpen wij niet. Gelijk we reeds eer der hebben uiteengezet is deze verklaring lijnrecht in strijd met de eischen, welke door het Timmerhuis werden gesteld en door alle bevoegde verkeersinstanties nog worden gesteld, n' en déplaise het stand punt door B. en W. ingenomen. En wjj begrijpen dit vooral niet, waar het kostenelement bij de keuze der ontwerpen zoo goed als geen rol speelt. Aangenomen wordt, dat de kosten van de kleine tunnel 10% millioen zullen bedragen. Doch we hebben ernstige redenen om te ver onderstellen, dat dit cijfer niet al te precies moet worden genomen. Toen dit cijfer althans werd opgesteld, was men nog zoo zoover, dat men niet kon zeggen of 't tien, dan wel elf millioen zou worden. Men wierp er maar met de pet naar en nam het gemiddelde van 10%. Doch is er nadien geen wijziging geko men? Is er grond voor zulke veronderstellingen? De Technische subcommissie van de Oever- verbindingscommissie heeft zich, zoo lezen wij in het voorstel van B. en W., onthouden van een beoordeeling van de technische mérites van de plannen. Zij heeft dit dus blijkbaar overgelaten aan den Technischen Dienst der Gemeente. Doch welke waarde moet dan worden toegekend aan heit oordeel der Techni sche subcommissie, waar zij moest afgaan op een rapport, waarin het Timmerhuis ver klaren moet: „Ten aanzien van de aanbiedin gen, op bestek 840 (groote tunnel) moet wor den gezegd, dat in verband met den nog be schikbaren tijd (Sic.) uit de aanbiedingen geen keuze te maken is". Het is mogelijk, dat nadien nog wel tijd ''iervoor is te vinden geweest, doch zeker- •e'd bestaat er niet. Wat moeten inschrijvers -O '-et groote tunnelplan hiervan wel denken, zij, die nu van B. en W. bovendien te hooren kregen, dat ze eigenlijk inschreven voor een plan. dat Rotterdam niet eens noodig heeft.. Gezien de zeer gebrekkige voorbereiding van deze zaak( welke bovendien nog zeer veel tijd heeft geëischt), zijn wij geneigd er zeer weinig waarde aan toe te ïtennen. Van het belangrijke vraagstuk der grondwaterverla ging in verband waar-mee een der inschrijvers zijn inschrijvingssom meit niet minder dan een millioen meende te moeten verhoogen, wordt geen woord gewag gemaakt. Ook het vraag stuk der verbindingswegen (b.v. de traverse naar Waalhaven uit den tunnel) wordt niet opgehelderd. De Gemeenteraad staat morgen voor een zeer moeilijke keuze. Men moet in deze na tuurlijk afgaan op de technici, doch men voelt in alles, dat het Timmerhuis deze zaak zóó heeft voorbereid, dat de Raad geen vrijheid van keus is gelaten. Wij stellen ons in deze geen partij, doch eischen alleen ln het algemeen belang een on partijdige uitspraak over de vraag brug of tunnel, en zoo tunnel, welke, de groote of de kleine Als het gevolg van een keuze van den Raad voor groote tunnel of voor de brug gelijk B. en W. suggereeren uitstel zou beteeke- nen van een bevredigende oplossing, dan draagt in elk geval niet de gemeenteraad, maar het gemeentebestuur (i.c. het Timmer huis) daarvan de verantwoording. Door een goede, afzijdige voorbereiding, in overeenstemming met de gehouden aanbeste ding voor de drie bestekken, had het ge meentebestuur moeten zorgen, dat de Raad met kennis van zaken morgen vrij zal kun nen beslisssen, welke der drie oplossingen de voorkeur verdiende. Alleen aan zoo'n uitspraak had de regeerimg houvast. De Directeur van het postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat op 7 Januari het hoofdkantoor voor het publiek opengesteld zal zijn van 11 tot 12 uur. De dienst wordt uit gevoerd als op Zondagen, ook wat de bestel ling en buslichting betreft, behoudens dat de lichting 2 uur later gesteld is dan de ge wone Zondagslichting. Voor busrechthouders bestaat tusschen 7 en 15 uur gelegenheid tot het lichten van hun postbussen. De bijkantoren en postagentschappen blij ven gesloten. In het Europeesch verkeer worden, behou dens de nachtvlucht naar Keulen, geen lucht- diensten uitgevoerd, in het Buiten-Euro- pesch verkeer vindt dé uitvoering der lucht- diensten op normale wijze plaats. Aan het jaarverslag der N.V. Internationale Sleepdienst Mij. over het boekjaar 1935/1936 is het volgende ontleend: Over dan gang van zaken in het loopende boekjaar valt nog weinig te zeggen. Hoewel wij eenige bergingen hebben mogen volbren gen, moeten wrj tot onze spijt constateeren, dat het uitgevoerde sleepwerk voor de 3 eerste maanden van het nieuwe boekjaar zeer on bevredigend is geweest. Wat de gevolgen voor ons bedrijf zullen zijn van het loslaten van den gouden stan daard door het Rijk, zullen wij moeten af wachten, doch veel zal vooral afhangen van de steeds sterker wordende concurrentie van het buitenland op ons gebied. De toestand in de haven van Rotterdam vertoont voor ons bedrijf gelukkig een lichte verbetering. Eenige zeesleepbooten in exploitatie, hoe wel nog bruikbaar, naderen de leeftijdsgrens en zullen bij het afloopen van hun klasse wel niet opnieuw hun survey passeeren en die nen alsdan te worden vervangen. Wij zullen dan uit moeten zien naar middelen om hierin te voorzien. Op de 5 pCt. Cumulatief-preferente inkomst- obligatieleening ad totaal ƒ710.000 kan geen rente worden uitgekeerd. Aan het einde van dit boekjaar is deze achterstallig over 2 jaar en 8 maanden Zooals uit de balans en winst- en verlies rekening blijkt, liet het bedrijf een winst van 270.736. Hoewel dit resultaat gunstig af steekt tegenover dat der laatste jaren, moe ten wij niet uit het oog verliezen, dat hiertoe hebben bijgedragen Ie. de Benassteun over 1936; 2e. de uitspraak van een belangrijke berging van een vorig boekjaar; 3e. de uit eindelijke belooning inzake berging van het s.s. „L'Atlantique". Aangezien wij tot dus verre slechts onvoldoende hebben kunnen af schrijven op onze bezittingen, vooral op onze vloot, om de boekwaarde eenigszins ln over eenstemming met de feitelijke waarde te bren gen, stellen wij voor het geheele winstsaldo voor afschrijving te bestemmen, en wel: op Sleepbooten en Bergingsvaartuigen ƒ219.726, op Gebouwen 18.500, op Deelname in aan verwante Onderneming ƒ32.500. De winst- en verliesrekening per 31 Aug. 1936 vermeldt in het debet: Interest 13.543 (27.971), Afschrijvingen ƒ270.736 (452.073), Verlies Ao. Po. (166.423); en ln het credit: Bedrijfsresultaten 284.279 (27.007), diverse baten (13.500), afschrij ving kapitaal (458.000), winst op inkoop 5 pCt. obl. (147.560). De balans per 1 September 1936 vermeldt als activa: Boekwaarde Sleepbooten en Bergingsvaartuigen 799.495 (1.034.234), On roerende goederen ƒ60.001 (82.501), Kantoor meubilair en Inventaris Rapporteerbureau „Waalhaven" 2 (onv.), Vooruitbetaalde As- surantiepremiën 3.575 (2.951), Sleeptrossen, Sleep- en Bergingsmateriaal ƒ1 (onv.), Deel name in Aanverwante Onderneming ƒ192.500 (225.000), Debiteuren ƒ25.712 (79.901), Ex ploitatie Sleepbooten ƒ508 (1.008); en als passiva: Geplaatst Aandeelen Kapitaal ƒ102.100 (93.100), 5 pCt. Cumulatief-Prefe- rente Inkomst-Obligatieleeningen 710.000 (onv.), Hypotheek o.g. ƒ40.000 (68.600), On dersteuningsfonds Personeel 47.268 (47.868), Crediteuren ƒ129.801 (471.773), Assurantie. Eigen Risico 52.626 (25.307). Arresten, Het Gerechtshof bevestigde heden het von nis van de Rotterdamsche Rechtbank, waarbij de reiziger A. M. G., wegens diefstal van elec- triciteit is veroordeeld tot twee weken gevan- genistraf. Verdachte had een bij hem in gebruik zijn de electrisch kachel op frauduleuse wijze aan gesloten aan het gemeentelijk net na vooraf een transformator te hebben aangebracht. Wegens het door giften en beloften opzet telijk uitlokken van meineed is P K. door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenlstraf. Het hof heeft deze straf verzwaard tot een jaar. In het Agentenblad van de Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdtm, wordt het volgende overzicht over 1936 verstrekt Het Nederlandsche LevensVerzekeringbe. drijf zegt het oude jaar met een gevoel van dankbaarheid vaarwel en gaat het nieuwe met vertrouwen tegemoet. Ons in het bijzonder bepalende tot de Natio nale, mogen wij constateeren, dat 1936 een rustige en stage ontwikkeling van haar be drijf bracht. Uiteraard zijn wij op dit oogen- blik nog niet in staat, onze goede verwach tingen ten aanzien van de uitkomsten van het jaar 1936 onder cijfers te brengen. Doch wjj weten reeds, dat, terwijl de nieuwe productie ongeveer hetzelfde beeld vertoont als ver leden jaar, het tusschentijdsche verval van verzekeringen aanmerkelijk kleiner is ge weest. Er mag dus dit jaar op 'n grooteren groei van het bedrijf worden gerekend dan in het voorafgaande jaar. Vast staat, dat het in totaal bij de Nationale verzekerde bedrag dit jaar de 500 millioen ruimschoots overschreed. De financiëele uitkomsten van het bedrijf zullen, hoewel deze natuurlijk den invloed ondervinden van de aanhoudende daling van den rentevoet, naar zich laat aanzien, zeer be vredigend zijn. Er mag dus worden verwacht, dat die uitkomsten andermaal een flinke ver. sterking van de financiëele positie van de Nationale zullen toelaten. Bij de Eerste Rotterdamsche hebben zich de zaken in 1936 op bevredigende wijze ontwik keld, hoewel bij de productie de moeilijke tijdsomstandigheden zich deden gelden. Het schade-verloop was, voor zoover dat ten tijde van het ter perse gaan van dit blad valt te overzien, niet ongunstig. Gisteravond om kwart voor 7 is brand uit gebroken in de woning van P. H. Simons aan de Schipperstraat 18. De oorzaak is ver moedelijk te zoeken in het aquariumlampje, dat men had laten branden. De voorkamer is Uitgebrand. Het vuur is gebluscht met één straal op de waterleiding door gasten van slangen wagen 36 onder leiding van onderbrandmees ter Reekers, brandmeester Boon en hoofd man Ruys. Mede aanwezig waren de slangenwagens 35, 34, 55 en 49. Op den tweeden dag van het nieuwe jaar had de Rotterdamsche Kunstkring zijn ge trouwen in den Tivoti-schouwburg bijeenge roepen voor een middag van litteraire voor drachtskunst en dans. Van de gelegenheid heeft de voorzitter, mr. J. R. Goddard, ge bruik gemaakt, om in een korte toespraak den leden van den Kunstkring bij de jaarwis seling geluk te wenschen. Er was nog iets „voor de gelegenheid" Het programma opende met het „Wilhelmus", dat door de voordraagster mevrouw Iris Zeilinga-Doodeheefver volledig werd gezegd. Terecht merkte zij op, dat door het weglaten van strophen het verband al te zeer verbro ken zou worden. Het was uiteraard een zeer moeilijke op gave voor een vrouw deze verheven soldaten taal krachtig te laten spreken. Wel bleek duidelijk het streven om door korte en gebie dende zegging den bevelhebberstoon te bena deren, maar het ontoereikende van de mid delen kon den criitischen hoorder toch niet ontgaan. Nog een tweede zeer moeilijke taak had mevrouw Zeilinga gekozen: verzen voor te dragen van den grooten dichter Jan Hendrik Leopold. Wie het heeft meegemaakt hoe wijlen Albert Vogel met zijn enorme gaven letterlijk zwoegde op „Cheops", weet wel wat het zeggen wil een bladzijde van Leopold tot haar recht te moeten brengen. Mevrouw Zeilinga bleek daartoe in staat. Een fijne intelligentie en een volkomen in leving in de subtiele klankstructuur van het vers hebben het wonder volbracht. Tegen „Laatste wil van Alexander" kan men nog bezwaren hebben als hier reeds werden ge formuleerd, maar „Duizend en één nacht" was eenvoudig meesterlijk van zegging. De voordraagster, pas van een ziekte hersteld, heeft een groot en welverdiend succes be haald. Haar programma vóór de pauze werd besloten met een „danslied" van Aart van der Leeuw, een aardige attentie aan de mede werkster van dezen middag, Corrie Hartong. De volijverige leidster van de Rotterdam sche Dansschool hebben wij weer eens in een reeks van haar creaties mogen bewonderen. Zij beschikt over een groote plastische uit drukkingkracht; de beweging is vloeiend en vol fantasie. Zooals van zoovele danseressen in dezen tijd gaat haar aanleg meer naar het lyrische uit dan naar het dramatische. Van daar dat de doodendansen minder konden voldoen. Maar hoe bekoorlijk waren de beide walsen op muziek van Ravel, gedanst, in een long soepel kleed! En een klein meesterstukje was de „Dans in den Nacht" op Mexicaansche volksmuziek, statig en nobel, van een rustige, fiere pracht. Het uitmuntend gedragen cos- tuum was een ware vondst! Zeer beminnelijk waren ook de dansen op twee liederen van Willem Pijper met oud-Ne- derlandsche teksten (gezongen door Jo Hen- drichs-Zalsman)Dit was dus óók een com binatie van poëzie en danskunst, maar een die minder voldoet. Wat wil men er eigenlijk mee? Als men het lied wil laten hooren, wel, dam dient de zangeres naar voren te komen. Zij blijft echter onzichtbaar. We krijgen dus solo-dans, waarbij het lied als „begeleiding" dienst doet. Maar de uitdrukkingsvorm van de beweging en die van het woord mengen zich niet op deze wijze. Men kan maar één van beide behoorlijk in zich opnemen. We heb ben hier met twee zelfstandige uittogen te doen, die bfl den hoorder-toeschouwer om den voorrang strijden. Maar, zooals gezegd, er werd zeer goed ge danst. Het uitgelaten en geestige „Dl Mey playsant widen wi planten" in een' uitdagend groen, pakje, moes gebisseerd worden. Er waren veel bloemen, zoowel voor me vrouw Zeilinga als voor mej. Hartong. Ook de begeleider Gert van der Steen (die wel een beter instrument had verdiend) en de zange res moesten ta de hulde deelen. Na de pauze heeft mevrouw Zeilinga nog uit Van Schendel voorgedragen, terwijl het programma met dansen van mej. Hartong sloot. Het jaar is bij den Rotterdamschen Kunst kring gelukkig ingezet. Het is de R. K. Volksuniversiteit gelukt op 7 Jauari, den trouwdag van H.K;H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bemhard, een feest avond te beleggen in den Tivoli-Schouwburg. De Nederlandsche Tooneelgroep, onder regie van Ben Royards, zal het door Eduard Veter man, speciaal voor dit nationaal gebeuren geschreven stuk „Je maintiendrai" opvoeren. „Je maintiendrai" behandelt een tijdvak uit onze geschiedenis, na den dood van Prins Willem van Oranje, toen ons land bijna aan den chaos ten prooi was en toen het weinig scheelde, of de Oranjes waren niet onze re- geerende dynastie geworden. Van Oldenbarne- velt heeft echter gezorgd, dat de Republiek was gered met een Oranje aan het hoofd. Nog werd ontvangen: Autom. girobetalingen December 593.30; F. W. P. 40; werkl. S.H.V. N.H.B. 12.23, idem 12,23, idem 12,22; dr. H. P. B. te R- 5. Giften kan men overmaken onder duidelijke vermelding „Rott. Crisis-Comité", op reke ning van de fa. Mees Zn. No. 6400, of op gironummer 680 van het Rotterdamsch Crisis- Comité. Op Nieuwjaarsdag was het 50 jaar ge leden dat de heer J. C. Peute in dienst trad bjj de firma Holzhauer en Gal! thans J. F. Gall Jr., alhier. Als leerling gekomen heeft de jubilaris door buitengewone plichtsbetrachting al vroeg de leiding over de andere employé's gekregen, welke functie hij tot op heden nog met de zelfde opgewektheid vervuld. De jubilaris is door den firmant geluk ge wenscht, waarbij den heer Peute een geschenk onder couvert is overhandigd. Door de ove rige employé's en familieleden is de jubilaris in de bloemetjes gezet. H. M. de Koningin heeft zijn verdienste erkend door hem de eeremedaille in zilver te verstrekken verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de hand van den bekenden Rotterdam schen architect-publicist J. Verheul Dzn. ver scheen bij de N.V. Drukkers- en Uitgevers bedrijf Stemerding en Co. „De Rotte met de Bleiswijksche meren en de omliggende gemeenten Hil- legersberg, Bergschenhoek, B 1 e i s w ijk, Moercapelle en Zevenhuize n". Met dit nieuwste boekje dat intusschen een kleine twee honderd bladzijden telt, ver lucht met 50 afbeeldingen heeft de heer Verheul willen completeeren zijn voor eenige jaren aangevangen arbeid tot beschrijving van de bekoorlijke, landelijke omgeving van Rot terdam in woord en beeld. Een viertal publicaties was gewijd aan het Zuiden van Rotterdam, een tweetal aan het Oosten, voor het Noorden had hij vol staan met zijn tocht langs het Jaagpad van Overschie naar Delft. Doch de Rotte, waar aan Rotterdam nog wel zijn naam dankt, de oude Rottestroom met zijn omgeving en de in de nabijheid liggende dorpen, mocht in Ver- heul's serie toch zeker niet ontbreken. Zoo trok hij er in het voorjaar van 1936 andermaal op uit. En nog voor het einde des jaars kwam het resultaat van die speur tochten alweer van de persen: en even frisch en vriendelijk in uiterlijk, welverzorgd, goed leesbaar, onderhoudend en leerzaam. Allereerst geeft hij een historisch overzicht van de Rotte en van de dorpen Hillegersberg, Bergschenhoek, Bleiswijk, Moercapelle, Zeven huizen'en Terbregge, waarin de voornaamste bijzonderheden over deze meerendeels zeer oude plaatsen zijn bijeengebracht. Na den le zer alzoo ln historisch opzicht te hebben ge oriënteerd, gaat hij vertellen, beschrijven en schilderen, wat hij op zijn wandelingen door dit gebied aan belangrijks tegen kwam. Juist zooals dit in zijn vorige publicaties geschiedde en waarmede hij dit verdienstelijk werk heeft verricht, dat nu voor het nageslacht wel be waard zal blijven, wat door het doordringen van destedelijke bebouwing in deomgeving der stad in de nog landelijke omgeving nog is overgebleven of eerst kort geleden ver dween aan landschappelijk schoon en rustieke bebouwing. Voor dit werk was de heer Verheul de aan gewezen man. Zoowel zijn geschriften als zijn teekeningen leggen er een duidelijk getuigenis van af welk 'n geestdriftig bewonderaar van 't landschappelijk schoon er in dezen geboren en getogen Rotterdammer steekt. Een woord van gelukwensch is hier zeker op zijn plaats bij de voltooiing van dezen kolossalen arbeid op een leeftijd, waarop ieder ander slechts aan zijn otium zou denken. Uiterst merkwaardig is deze vruchtbare werkzaamheid van den heer Verheul op pu blicistisch gebied in de latere jaren. Want tot de hier genoemde uitgaven beperkte zij zich niet. Eveneens van dit jaar verscheen van zijn hand bij den zelfden uitgever een bijzon der fraai uitgevoerd werk, waarin „merk waardige oude inrijhekken alsmede poort- en hoofdin gangen, uit de XVIIe, XVIIIe en XlXe eeuw in en om Rotter- d a m", met 44 reproducties naar aquarellen, werden beschreven. Op de vele zwerftochten, die hij in de laatste jaren door de provincie Zuid Holland ondernam, teneinde zijn col lectie aquarellen van mooie oude boerenhof steden, te completeeren, had irl. nog menig ander overblijfsel van vroegere landelijke en stadsarchitectuur zijn aandacht- getrokken. Dat waren de oude decoratieve inrijhekken, poortgebouwtjes en poortjes, alsmede de mo numentale ingangen van openbare en parti culiere gebouwen. Aan deze beschrijvingen laat de heer Ver heul een algemeene inleiding voorafgaan, waarin hij zoo en passant een Interessante causerie houdt over de geschiedenis der ar chitectuur in de 17e, 18e en 19e eeuw, voor zoover deze in de Rotterdamsche bouwwerken en die in de oude steden en dorpen in Rotter dam's omgeving tot uiting is gekomen. In het voorwoord op deze laatste uitgave zegt de heer Verheul de hoop te koesteren dit werk te kunnen vervolgen, wanneer er vol doende belangstelling voor mocht bestaan. Dit laatste hopen ook wij van harte. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. L. K. 34 jaar, los werkman, gedetineerd, wegens mishandeling verdachte had, toen hij op 29 September op den Mauritsweg zijn vroegere verloofde mej. J. C. ontmoette, haar beetgepakt en een groot stuk van haar neus afgebeten tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was geweest 3 jaren ge vangenisstraf. - J. v. d. L., 29 jaar, schilder, revidivist en gedetineerd, wegens mishandeling 'en bedrei ging verdachte had op 5 October in den kapperswinkel van Schalkwijk te Waddinx- veen, na den kapper mét een mes te hebben bedreigd, dbn burgemeester, die zich juist onder kappershanden bevond, mishandeld, door hem een slag to het gezicht te geven en ten slotte had hij zich bij zijn arestatie krach tig tegen de veldwachters verzet tot 1 jaar gevangen iss raf Zaterdagmiddag om kwart voor drie is ten huize van de familie M. v. Zanten aan den 's Gravenweg 409 een gordijn in aanraking gekomen met de kachel. Hierdoor is brand ontstaan. De slaapetage en een gedeelte van het dak zijn een prooi van het vuur gewor den. Gasten van sl. 2 hebben met een straal op de waterleiding het vuur gebluscht. onder leiding van onderbrandmeester v. d. Berg, brandmeester van Vessem en hoofdman van Gunsteren. Siw. 5 stond in reserve afgepakt. Mede aanwezig waren de slw. 4, 7, 6 en 1. Gisteren, is de 89-jarige mevr. A. J. W. Bltok-Michielse, wonende in de v. d. Hilst- straat uit haar bed gevallen. De beneden buren hoorden gekreun en hebben de politie gewaarschuwd. Een auto van den G. G. D. heeft de dame naar het ziekenhuis aan den Coolslngel gebracht, waar zij met een bek- kenfraotuur is opgenomen. Eerstvolgende verzendingen en laatste busllch- tingen reep. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam: Ned. Indië: 8 Jan. zeepost 8- Djambi v. Rot terdam 11.- gew. St., 9.- agt. st.8 Jan. mail s. Indrapoera v. Marseille 18.- gew. at, 14.- agt. st.; 6 en 9 Jan- luchtpost via AmsterdamBan doeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. at.S Jan. luchtpost vla Medan—Batavia 15.- gew. st., 14-' agt. at.: 8 en 9 Jan. luchtpost v, Londen—Sin gapore 9.- gew. at., 9.. agt. Sb Vrijdagmorgen heeft een schuit de Stok- vischbrug (over de Delftschevaart) aangeva ren met het gevolg, dat de brug is ontzet en voorloopig voor het voet- en rijverkeer is af gesloten. i Voorstel om de rente op de obligaties tot 4 te verlagen. Het R. K. Parochieel Kerkbestuur van de H. Elisabeth te Rotterdam bericht aan de hou ders van obligaties der 5 obligatieleening groot 150.000, Anno 1925, o.m. het volgende: Tengevolge van de slechte tijdsomstandig heden zijn de inkomsten van ons Kerkbestuur aanzienlijk verminderd. Bedroeg het totaal aan gewone Inkomsten, waaronder het Kerkbe stuur behalve de opbrengst van plaatsenhuur, kerkrechten, inkomsten van kerkelijke dien sten e. ook rekent de gelden, welke de pa rochianen met werkelijk ruime milddadigheid b(j collecten, inzamelingen en andere gelegen heden voor hun kerk offeren in de jaren om streeks 1930 meer dan 50.000 per jaar, in de daarop volgende jaren is dit bedrag aanzienlijk gedaald en beliep het vorig jaar nog slechts ca. ƒ37.000. Gelukkig heeft het Kerkbestuur ook in de goede jaren bij de uitgaven steeds groote zui nigheid betracht en heeft het er vóór alles naar gestreefd om den zwaren schuldenlast, welke ob onze kerk rust, zooveel mogelijk te verminderen. Het Kerkbestuur is er dan ook in geslaagd om op deze schuld, welke op 1 Januari 1930 nog 518.500 bedroeg, in de daar op volgende jaren met niet minder dan 65.500 af te lossen, zoodat deze op 1 Januari 1937 zal zijn teruggebracht tot ƒ453.000. Deze schuld bestaat dan uit een vijftal leeningen en eenige schuldbekentenissen tot een totaalbe drag van 303.000, alle met een rentevergoe ding van 4 alsmede een 5 leening, groot 150.000. Het gevolg hiervan was een aanzienlijke besparing op de jaarlijks te betalen rente, welke besparing evenwel lang niet opwoog te gen de veel grootere daling van het bedrag aan inkomsten. Aan houders van 5 -obligaties wordt daar om voorgesteld dé rente van 5 tot 4 te ver lagen, Ingaande met de coupon, die 1 Juli 1932 vervalt. Uit de accoordverklaring en aanbeveling van de commissie voor regeling van het Ker kelijk Crediet in het Bisdom Haarlem blijkt, dat deze Commissie, gelet op de financieele re sultaten der afgeloopen jaren en de wijze, waarop ons bestuur het beheer heeft gevoerd, zich volkomen verantwoord acht, wanneer ztj ons bestuur voorloopig het gewone zelfstandi ge beheer geheel en al toevertrouwt, zonder eenige contróle harerzijds. Het is ook tenge volge hiervan, dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem aan een en ander Zijne goedkeuring heeft gehecht. De Directeur van het Rijkstelegraafkantoor alhier maakt bekend, dat van 2 t.m. 6 Jan. 1937 de gelegenheid wordt opengesteld tot verzending van geiuktelegrammen aan hetr' Vorstelijk Bruidspaar en aan H. M. de Konin gin. Deze telegrammen zullen in den morgen van 7 Januari a.s. op een toepasselijk geluk- formulier worden afgeleverd. Het tarief dezer telegrammen, die de be taalde dienstaanwijzing „Lxh" moeten dra gen, bedraagt (luxe-recht inbegrepen): voor 38 woorden 45 cent; voor 910 woorden 50 cent; voor 1115 woorden 55 ct.; voor 1620 woorden 60 cent; verder opklim mend met 5 cent per 5 woorden of gedeelte daarvan tot 50 woorden, daarboven met 5 ct. per 10 woorden of gedeelte daarvan. De afzenders van Lxh-telegrammen kun nen desverlangd tegen betaling van 10 cent een afschrift op een gelukformulier als voren bedoeld verkrijgen. Van 2 t.m. 6 Januari a.s. kunnen eveneens gewone felicitatietelegrammen (al of niet met Lx) bestemd voor het Vostelijk Bruidspaar en H. M. de Koningin worden aangeboden, welke desgewenscht met als datum 7 Januari op dien dag worden afgeleverd. Wordt met de aanbieding tot 7 Januari gewacht, dan ge schiedt aflevering eerst op den volgenden dag. Op 7 Januari a.s. zullen alle telegraafkan toren en stations geopend zijn als op Zondag met dien verstande dat, behalve te 's-Graven- hage, locale telegrammen worden behandeld als op werkdagen. Op Oudejaarsavond heeft men ingebroken ln de woning van P. W. aan de Voorburg straat. De kasten werden geforceerd. Een bedrag ad. 25/gulden plus enkele gouden sie raden en gaspenningen werden ontvreemd. Zaterdag heeft men zich met 'n valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van E. G. B. aan de Essenburgstraat. Een zil veren horloge, een doublé ketting, een gouden ring en een bedrag ad. 8 gulden werden ver mist. Nog is ingebroken to de woning van A. L. aan de Jan Porcellisstraat. Hier worden vermist eenig kleingeld en een aantal sigaren. Ingebroken is Zaterdagavond in de woning met annex winkel van J. L. N. aan de Pup"- lenstraat. Uit den winkel werden gestolen 50 reepen chocolade, èèn gulden aan wisselgeld en een aantal gaspenningen. Uit de woning wordt vermist een spaarklokje met 3 gulden. Door een ruit te vernielen van een van Van Ditmar's kioslken aan het Kruisplein, heeft men zich 46 rollen gaspenningen toe geëigend. Vrijdagavond om 9 uur is op den hoek van de Boergoensche Vliet en Wolphaertsbocht 'n 24-jarig meisje aangereden door een personen auto, welke is doorgereden. Nu verzoekt de Commissaris van Politie der 2de afdeeling getuigen alsmede bestuurder zich te melden aan het politiebureau ehari°is" sche Kerksingel voor het geven van inlich tingen. Zaterdagavond hebben de veteranen van de Kon. Antwerpsche zwemclub in het Oostelijk zwembad te Rotterdam een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tegen de R.Z.C.-veteranen De Belgen wonnen met 5 2. „Wst rijden al dia menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u Immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk an uw oog?...)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2