HANDEL EN VERKEER IN 1936. Nieuwjaarsredevoeringen in K. van K. en in gemeenteraad. DINSDAG 5 JANUARI 1937 Rotterdams havenverkeer ver toonde in 1936 een stijging met 14 proeent. 1936 WAS VOOR DE HAVEN EEN HOOPGEVEND JAAR. Wat echter vergelijking met 1929 doet zien. DE HAVEN. BEGRAFENIS DR. J. J. F. DHONf BERNARD DIAMANT Zijn stoffelijk omhulsel op Crooswijk begraven. DE VERDWENEN ACCORDEONS. R'DAMSCHE VOETBALBOND. CGENGCSTELDE Rl BURGERLIJKE STAND. 1937 WIJST OP OPLEVING, DOCH BERGT NOG VELE ONZEKER- HEDEN. IN de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel heeft de voorzitter, de heer W. A. Engelhrecht, zijn gebruike lijke Nieuwjaarsrede gehouden, welke voor het eerst weer in een gematigd optimistischen toon was gesteld. Het volgende is er aan ontleend: t Handelsbeweging. Nadat gedurende de drie voorafgaande ja ren de internationale handel vrijwel station- nair gebleven was op een dieptepunt van. plm. 34 (naar de waarde gerekend) tegenover dien in 1929, toonde zich in de eerste maan den van 1936 eenige opleving, die verder voort gang vond en in de laatste maanden des jaars sterker toenam. Voor Nederland kan gedurende de eerste negen maanden, vergeleken bij het overeen komstig tijdvak van 1935, gewezen worden op een vermeerdering van de waarde van den in voer met 3,9 bij een vermindering er van in gewicht met 2,5 op een vermeerdering van den uitvoer met 4,1 in waarde en 5,4 in gewicht. Gedurende de maanden October en November heeft in beide richtingen stijging plaats gehad, waardoor over de eerste elf maanden van 1936 gemiddeld de invoer in waarde vermeerderde met 4,5 en in gewicht verminderde met 2,4 terwijl de uitvoer zoo wel in waarde als gewicht een verbetering aangeeft van 6,8 Voor Nederlandsch-Indië geven deze cijfers over de eerste negen maanden tegenover dat tijdvak van 1935 een vermindering van den invoer aan van 2,4 in waarde en 3,3 in gewicht, een vermeerdering van den uitvoer van 10,7 in waarde en 1 in gewicht. Nederlandsch-Indië, dat vooral op uitvoer van grondstoffen en invoer van fabrikaten aangewezen is, heeft in den loop des jaars meer merkbaar gunstigen invloed ondervon den van de opgekomen opleving van den we reldhandel, waardoor verschillende moeilijkhe den zich minder ernstig laten aanzien. De cijfers over de eerste zes maanden van 1936 toonen, vergeleken bij hetzelfde tijdvak in 1935, voor Suriname een vermindering van invoer bij vermeerdering van uitvoer, terwijl wat Curasao betreft, zoowel vermeerdering van invoer als van uitvoer plaats vond. Werkloosheid. In Nederland was de werkloosheid gedu rende de eerste tien maanden grooter dan in dat tijdvak van 1935 de beide laatste maan den zullen naar verwachting eenige verbete ring aanwijzen. Naar de gegevens van het Institut für Kon- junkturforsching kan een vergelijking worden gemaakt van de jaren 1936 en 1935 over de eerste negen maanden betreffende het aantal werkloozen in verschillende landen. Hieruit blijkt o.a. een vermindering van werkloosheid in Duitschland, Engeland, België, Zweden en Noorwegen; eenige vermeerdering in Frank rijk en Zwitserland, terwijl in de Vereenigde Staten weinig verandering plaats vond. Algemeene economische toestand. Het streven om door herstel van den gou den standaard in de landen met gedevalueer de munt tot stabiele monetaire verhoudingen terug te keeren, werd in den loop van het jaar vooral gesteund door de Vereenigde Staten van Amerika, doch het bleek, dat daarvan in afzienbaren tijd nog geen gevolg was te ver wachten. Aan het einde van September gin gen Frankrijk en Zwitserland er toe over de geldende goudwaarde van him munteenheden niet langer te handhaven, terwijl ons land da delijk daarna overging tot uitvaardiging van een gouduitvoerverbod, zooals dat, zij het dan onder andere omstandigheden, ook in 1914 ge schied was. Het loslaten van den gouden standaard heeft op zichzelf op den langen duur geen betee- kenis, indien in de verschillende landen niet te gelijkertijd zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche economie op een peil gebracht worden, waardoor afzetmogelijkheid zich aan het sterk gestegen productievermogen kan ..anpassen. Een definitieve overwinning der depressie kan slechts bereikt worden door geleidelijke opheffing van handels- en betalingsbelemme ringen, waarmede ook de internationale kapi- taalsinvesteering zich herstellen kan. De Internationale Kamer van Koophandel, die in den zomer van dit jaar haar 9e Congres te Berlijn zal houden, dringt in haar uitgebreid programma voor economisch herstel op de noodzakelijkheid aan tot het nemen van maat regelen in de verschillende landen, die strek ken kunnen tot verdere ontwikkeling van de opleving in het bedrijfsleven, van eminent be lang, het beste vooral ter bestrijding der werk loosheid. Toestand in Nederland. Over het volksinkomcn in 1936 kan ^ua bij benadering nog niets vastgesteld worden, daar de gegevens omtrent den invloed van de de valuatie van den gulden gedurende het laatste kwartaal ontbreken. Voor 1935 kan aangeno men worden, dat door verdere aanpassing het reëel volksinkomen, ondanks de voortgezette daling in het nationaal inkomen, bjj het jaar te voren vergeleken, slechts weinig achter uitging. Het loslaten van den gouden standaard werd in ons land gevolgd door de wet tot het tegengaan van prijsopdrijving van goederen, diensten en huren. De Nederlandsche midden stand heeft zich terstond bewust gevoeld van zijn taak in grooter verband en paar vermogen medegewerkt aan het belang onzer volksge meenschap in haar geheel. Onredelijke prijs- verhoogingen hebben zich niet voorgedaan. Grootere bedrijvigheid in den groothandel is nog niet gevolgd door meer omzet in den detailhandel. Een verschijnsel, dat op zich zelf begrijpelijk is het tegenovergestelde deed zich voor, toen de snelle inzinking van de groote bedrijven niet onmiddellijk door een even sterken achteruitgang in den detailhan del is gevolgd. Eerst gedurende de laatste maanden des jaars kon eenige vermindering in de werkloos heid verwacht worden. De devaluatie van den gulden zal op den duur ook weinig tot vermindering van werk loosheid kunnen bijdragen, indien het groote aantal door de crisis uitgelokte steunmaat regelen ten behoeve van verschillende bedrij ven een herstel van natuurlijke verhoudingen in het binnenland blijft tegenwerken. De hooge kosten van levensonderhoud ten gevolge daar van belemmeren een krachtige uitbreiding van nijverheid, die bij onze bevolkingsgrootte drin gend noodzakelijk is. Onze Kamer heeft zich veroorloofd, de Re geering met den meesten aandrang te advi- 3eeren tot een principieele verandering van richting in de binnenlandsche economische po litiek te besluiten. Coördinatie wordt o.a gezocht tusschen de werkzaamheden van den onder het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ressorteerenden Economischen Voorlichtings dienst en de voorlichtingsdiensten der Kamers van Koophandel en Fabrieken, die naar mijn overtuiging niet anders dan beiden in hooge mate ten goede zal komen. Rotterdam's positie. Geen verbetering, zelfs achteruitgang was in onze stad, wat de werkloosheid betreft, ge durende de eerste elf maanden van het jaar, vergeleken bp die van 1935, te constateeren. In December trad merkbaar wijziging ten gunste in. De snel opgaande prijzen der laatste maan den in den groothandel brachten in het alge meen ook in Rotterdam opleving van zaken. De achteruitgang van den graanhan del in voorgaande jaren nam in 1936 geen verdere afmetingen aan. In verband met van regeeringswege in verschillende uitvoerlanden beperkten uitzaai en minder opbrengst door droogte als anderszins stegen de graanprijzen snel tot belangrijke hoogte. Belemmerende overheidsmaatregelen voor den invoer van granen in Nederland staan teven3 een ople ving van den transitohandel in den weg. Voor den houthandel trad in de eerste helft van het jaar nog geen verbete ring in, zoowel door lage prijzen als gerin gen omzet. De stijging der prijzen, welke in Juni begonnen is, heeft zich verder voortge zet, terwijl ook in Nederland de vraag naar hout toenam. De in 1936 ingevoerde hoeveel heid hout zal echter nauwelijks die in het jaar te voren overschrijden. Na lange depressie deed ook herleving in de m e t aal nij ve r h e i d een intrede. Het aantal te werk gestelde werklieden nam daar door belangrijk toe. Door technische verbete ringen der bedrijven mag het twijfelachtig geoordeeld worden, of de werkgelegenheid weer dezelfde hoogte zal bereiken als voor heen. In Juni j.l. werd hier ter stede het borg stellingsfonds voor credietverleening op reëe- len grondslag aan kleinere middenstanders in samenwerking met de gemeente door onze Kamer gesticht. Reeds is gebleken, dat vele bedrijven van credletaanvragers in zichzelf gezond waren en door verleening van crediet het ook konden blijven. Ongetwijfeld zal ook meermalen nuttig werk verricht kunnen worden door de credietaanvragers van advies te dienen omtrent inrichting en bedrijfsvoe ring hunner zaken zonder dat het tot het verleenen van credieten komt. Onze haven kon door het in gebruik ko men van het Julianakanaal reeds wijzen op toeneming van verkeer met Limburg, waarvan nog vermeerdering mag worden ver wacht. In de verbetering der verbinding over land met Noord-Brabant zal de inge bruikstelling van het grootsche werk der nieuwe Moerdjjkbrug een belangrijke rol ver vullen, vooral wanneer ook de brug bij Dordrecht gereed zal zfln. Het plan om in samenwerking met 's-Gra- venhage te komen tot een internationaal vliegveld onder Overschie, is voor onze stad van groot gewicht, waarbij het vertrouwen uitgesproken mag worden, dat het met de grootste voortvarendheid ten uitvoer gebracht zal kunnen worden. Een uitmuntend object zal dit werk ook voor werkverschaffing be- teekenen. Het wereldverkeer ter zee nam in de laat ste maanden van het jaar belangrijk toe, waardoor de Nederlandsche koop vaardijvloot thans nagenoeg ge heel in de vaart gebracht is. De resultaten voor de Rijnvaart op Rot terdam waren over het algemeen gunstiger, althans gedurende het tweede halfjaar Omtrent het havenverkeer van Rotterdam kan over het afgeloopen jaar vermeld worden, dat het aantal binnenge komen zeeschepen een vermeerdering ver toont van 13,2 pCt. vergeleken bij 1935. De netto-tonnage steeg 14 pCt. Het goe derenverkeer ter zee nam over de eerste elf maanden van 1936, vergeleken bij het overeenkomstige tijdvak van 1935, 16,6 pCt. toe. Het totaal aantal gewerkte taken bij den havenarbeid bedroeg naar gegevens van de Scheepvaart Vereeniging Zuid in 1936 2.377.696 tegen 2.237.605 in 1935. Door de binnengekomen schepen werd in de eerste negen maanden van 1936 aan alge meene havenkosten (haven- en loodsgelden, kadehuur, sleeploon, laden en/of lossen, appro viandeering, commissiën, enz.) ongeveer 20.600.000 betaald tegenover 19.700.000 in hetzelfde tijdvak van 1935. Wanneer hier bij in aanmerking genomen wordt, dat de rijksloodsgelden, bij een gelijk gebleven op brengst van het havengeld voor zeeschepen, 1,4 millioen gulden minder opbrachten, dan wijzen de overige kosten op een vooruitgang van pl.m. 14,5 pCt., terwijl het goederen verkeer over dienzelfden tijd met ongeveer 18 pCt. is toegenomen. Aan bunkerkolen en -olie werden in die beide jaren bovendien be dragen besteed van onderscheidenlijk onge veer 8.900.000 en 6.800.000. Hieronder zijn niet de kosten begrepen voor uitrusting en approviandeering der te Rotterdam thuis be- hoorende schepen. Ondanks de depreciatie van den gulden bljjft de ongunstige invloed vaa de Rijnvaart premies bestaan. Het jaar, dat voor ons ligt, mag in zijn aanvang op een opleving van conjunctuur wijzen, hoewel nog vele onzekerheden zich voor de verdere ontwikkeling doen gevoelen. Aan toewijding Uwer beste krachten ter behartiging van de belangen van handel, nij verheid en scheepvaart, zal het evenmin als voorheen ontbreken. Mr. P. Droogleever Fortuyn. De hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd geopend door Burge meester mr. P. Droogleever Fortuyn met de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, waaraan het volgende is ontleend. In de eerste plaats moge ik bij deze gelegenheid met dankbaarheid gewagen van de groote vreugde en het welhaast uit bundig enthousias- lne' waarmede in de maand Septem- ber te Rotterdam zoowel als elders de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard als d e Nationale ge beurtenis van het jaar is begroet. Dat onze Troon opvolgster met Haren Gemaal een gelukkige toe komst moge tege moet gaan, is ons aller wensch en verwachting. Rotterdams bevolking. Op 31 December 1936 had onze Gemeente een inwonertal van 598.578 tegen 595.448 op 31 December 1935. Het aantal inwoners nam derhalve met 3130 toe. Stemt de regelmatige toeneming der bevol king eenerzijds tot voldoening, anderzijds is het een betreurenswaardig feit, dat een groot aantal van hen, die telken jare aan de arbeids markt worden toegevoegd, nog steeds moet ervaren, dat er geen werk voor hen is te vinden. Inderdaad heeft ook in het afgeloopen jaar de groote werkloosheid weder haar stem pel op het economisch leven gedrukt en viel aanvankelijk zelfs een verdere stijging van het werkloozencrjfer waar te nemen. Vooral in den laatsten tijd is echter, althans in sommige bedrijfstakken, een zekere opleving te be speuren, waarbij ik in de eerste plaats de verheugende bedrijvigheid in den scheepsbouw moge releveeren. Het aantal werkloozen. Voor het eerst sinds eenige jaren komt ook in het werkloozencjjfer eenige verbetering tot uiting. Immers, bedroeg het aantal mannelijke werkzoekenden boven 18 jaar aan het einde van 1935 50.533, op 31 December j.l. was dit aantal, ondanks de toeneming der bevolking, 49.342 of bijna 1200 minder. Voor vrouwelijke werkzoekenden waren deze cijfers respectievelijk 2884 en 2682. In hoeverre deze opleving zal aanhouden en wellicht mede door de bekende monetaire maatregelen zal worden gestimuleerd, is uiteraard nog zeer onzeker. Alle factoren in aanmerking genomen, wil mij echter, ook met het oog op de haven, een zeker optimisme niet ongerechtvaardigd schijnen. De verwach tingen mogen echter mijns inziens niet der mate hoog worden gespannen, dat op een snelle en afdoende vermindering van het aantal werkzoekenden mag worden gerekend. Werkverschaffing Pogingen om althans een deel van hen door middel van werkverschaffing aan passenden arbeid te helpen, zullen derhalve niet mogen worden gestaakt. In dit verband moge worden opgemerkt, dat in 1926 werken voor een be drag van bijna 300.000 in werkverschaffing in onze Gemeente zijn uitgevoerd. De Bosch- en Parkaanleg rond den Kralingschen Plas werd voortgezet, verschillende straten werden opgehoogd en het Openluchttheater in Dijk- zigt een werk, geheel verricht door jeug dige werkloozen werd voltooid. Voor het cuRureele leven in onze stad kan dit theater, hetwelk in tegenwoordigheid van een talrijk publiek op plechtige wijze werd ingewijd, van groote beteekenis zijn. Museum Boy mans. Dit laatste geldt niet minder voor het nieu we Museum Boymans, hetwelk in nog steeds toenemende mate de belangstelling trekt, niet alleen van het kunstlievend publiek in onze stad en haar omgeving, doch evenzeer over het geheele land en zelfs ver daar buiten. In het bijzonder heeft daartoe medegewerkt de tentoonstelling van werken van Jeroen Bosch en de Noord-Nederlandsche Primitieven, welke als een gebeurtenis van internationale betee kenis kan worden aangemerkt. Tienduizenden bezoekers, waaronder vele uit het buitenland, heefi deze tentoonstelling getrokken. Op cultureel terrein verdient tevens ver melding de Erasmus-herdenking, welke even eens op bijzondere belangstelling mocht bogen. Uitvoering belangrijke werken. Naast de zooeven vermelde werken in werkverschaffing kwam op normale wrjze tot sitand de bouw van het nieuwe gymna sium, dat nog deze week zal worden ingewijd, en van het Politiebureau aan het Sandeling- plein, terwijl de werkzaamheden voor den bouw van het Hoofdbureau van Politie en het Zuider-Ziekenhuis werden voortgezet en de restauratie van den St. Laurenstoren werd ter hand genomen. Onder meer voor de twee laatstgenoemde werken werd medewerking verkregen van het Werkfonds. Door particulier initiatief kwam tot stand het stadiion-Fetjenoord, dat ongetwijfeld be stemd is een groote rol op sportgebied te spe len. Dat in deze tijden een zoodanig werk tot stand kon worden gebracht, stemt trouwens reeds op zich zelf tot voldoening. Mocht reeds gememoreerd worden, dat in het economisch leven in het algemeen het op treden van zij het voorloopig geringe verbetering niet kan worden ontkend, ook ten aanzien van de haven in het bijzonder laat zich de toestand beter aanzien dan de laatste jaren het geval is geweest. Met het oog op de groote belangen, die aan de econo mische ontwikkeling van de Rotterdamsche haven voor welhaast het geheele land zijn ver bonden, moge hierbij langer worden stil wor den gestaan. Ondanks de ingetreden verbetering, .was- het afgeloopen jaar voor de 'haven nog een tijd van moeilijkheden. Een jaar vol zorgen, maar toch ook een hoopgevend jaar. Hoopgevend, omdat na die hernieuwde inzinking van ons havenverkeer in 1935, terwijl elders vooruit gang viel waar te nemen, óver het afgeloopen jaar ook Rotterdam een hooger peil kon berei ken. De cijfers zijn bekend; het 10.000ste schip kwam ruim zeven weken vroeger bin nen, het aantal zeeschepen was ongeveer 1500 hooger, de scheepstonnage 2% millioen N. R. T., de goederenhoeveelhedd bijna vijf mil lioen gewichtstonnen. Een hoopgevend jaar, vooral, omdat het in ons het vertrouwen heeft doen herleven, voor zoover dat al aan het wankelen was gebracht, dat het mogelijk moet zijn de haven van Rotterdam haar vooraanstaande plaats onder de Noordzeehavens te doen herkrijgen, wanneer slechts allen, wien het belang van Nederlands grootste zeehaven ter harte gaat, plaatselijk zoowel als natio naal, met dit doel voor oogen weten samen te werken, wanneer allen, tijdig, in _ieen overleg, die maatregelen weten te treffen, die de eischen van het oogentolik ons telkens weer opleggen. De tijd, dat in onze haven 124 opgelegde zeeschepen lagen, te Amsterdam 66, te Ant- weipen 111, te Bremen 88 en te Hambu g 183, in totaal zesmaal honderd zeeschepen met 2V2 millioen B. R. T. scheepsdnhoud, die in deze vijf havens tot stilliggen waren gedoemd, is alweer vier jaar achter den rug. Het droeve beeld van de in lange rijen opgelegde sche pen behoort, hier en elders, geheel tot het verleden. Sloop en verkoop hebben het hunne daartoe bijgedragen, maar groot was des alniettemin het aantal schepen, dat weer in de vaart kon worden gebracht. Modemisee- ring en nieuwbouw, met name van schepen voor bijzondere doeleinden, alsmede reparatie opdrachten, hebben Onze werven tot nieuw leven gewekt. Opgeleverd werd een dozijn nieuwe sche pen en dubbel zooveel Zijn nog in aanbouw. De noodzaak om de vloot tegen verouderen te behoeden en de groote vorderingen, welke de techniek nog voortdurend maakt, werken nieuwen bouw geleidelijk in de hand. Onze vloot voor de Rotterdamsche kon den veertien nieuwe 1 onheden in opdracht worden gegeven zal niet aan veroudering worden prijsgegeven, mede dank zij de inter ventie van 's Lands bestuur, en onze werven hebben iri organisatorisch en technisch opzicht gelijken tred moeten houden met de eischen van den nieuwen tijd. De opgeleverde en onder handen zijnde opdrachten, het feit, dat een schip als de Nieuw Amsterdam hier op stapel kon worden gezet en de bouw ervan snelle vorderingen maakt, bewijzen, dat ook onze scheepsbouw bij een verder opleven van de internationale scheepvaart zijn plaats zal weten te herwinnen. Het is duidelijk, dat waar 1935 stilstand of achteruitgang te zien gaf, zooals te Rot terdam, in 1936 grooter vooruitgang kon wor den bereikt dan in de havens als Antwerpen, Emden en Bremen, die ook reeds in 1935 sterk vooruitgingen. Een juister inzicht kunnen wij verkrijgen, wanneer wij ons afvragen; (Wordt vervolgd.) Gistermiddag is op de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Dr. J. J. F. Dhont, in leven oud-directeur van het Ge meentelijk abattoir. Er was zeer veel be langstelling. Nadat de kist in de kapel was opgebaard en met talrijke kransen bedekt, sprak aller eerst de voorzitter van de Maatschappij voor Diergeneeskunde, Prof. Dr. H. Schornagel. Toen in het jaar 1915, aldus spr., een nieuwe voorzitter van de Maatschappij ge kozen moest worden, waren de omstandig heden moeilijk, want evenals in' Europa heerschte er ook in de Maatschappij voor Diergeneeskunde onrust. Er moest iemand gevonden worden, in staat leiding te geven, en de keuze viel op Dr Dhont. Gelukkig nam hij de functie aan en hij vervulde die tot 1934. Spr. schetste den overledene als een voor name, rustige figuur, die in staat bleek de harmonische rust in de Maatschappij te doen terugkeeren. Op de laatste door hem gepre sideerde vergadering bleek, hoezeer zijn ar beid waardeering vond. Met het eere-voör- zltterschap ontving hij een gouden medaille, te zijner eer geslagen. Ook als voorzitter van den Centraien Raad en van de afd. Zuid-Holland der Maatschap pij deed de overledene uitstekend werk. Vervolgens spraken Dr. H. van Nederveen namens beheerders van de Prof. Dr. D. A. de Jong-stichting, waarvan de overledene even eens voorzitter was geweest, Ir. H. C. A. Boom, Directeur van den Gemeentelijken Te lefoondienst en Dr. A. Vrijburg uit den Haag. Ds. Panga uit Purmerend, een neef van den overledene, sprak vervolgens een kort gebed uit. De Burgemeester van Schlebroek, zoon van den overledene heeft ten slotte dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Onder hen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, merkten wij voorts nog op: Mr. M. Smeding, gemeentesecretaris, dr. ir. F. de Bruyne, directeur van den Gem. Vervoer- en Motordienst., ir. F. F. M. Wirtz, oud-directeur van de Gem. Drinkwaterlei ding, ir. L. W. H. van Dijk, oud-directeur van Gemeentewerken. Dr. L. F. D. E. Lourens, directeur van de Rijksseruminrichting, Dr. M. J. J. Houthuis, directeur van het abattoir, mr. Abm. van der Hoeven, oud-wethouder, P. J. Fortanier, oud-gemeenteontvanger, Dr. E. Wiersum, oud-gemeentearchitect, J. C. Patoir, hoofdadministrateur van de gemeen telijke Ziekenhuizen, namens de afd. Rotter dam van den Volksbond tegen Drankmisbruik, mr. M. M. van Velzen, wethouder van Schie dam, Dr. W. Luxwolda, voorzitter van de Vèreeniging van Slachthuisdirecteuren, ma joor E. T. C. Motké, garnizoenscomman dant en vele anderen. Onder zeer groote belangstelling uit mu- ziekkringen van alle deelen van het land is gistermiddag, als door ons bereids werd me degedeeld, op de Alg. Begraafplaats Croos wijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer- Bernard Diamant, in le ven musicus en bekend koordirigent. In de kapel, waar het stoffelijk overschot werd binnengedragen waren o.a. aanwezig verschillende prominente figuren uit de Ne derlandsche muziekwereld, o.w. Fred. Roeske, Jacob Hamel, Fons Dusch, Jeanette Cijfer, Lotte Roozing, Albert van Raaite, Bart Ver- hallen, mevr. Cocheret-Lelyveld, Henri van Nieuwenhoven, Henri Zeldenrust, Leo Ruyg- rok, Hans Smetes, J. P. J. Wirtz, Jos. Hoit- haus, mevr. Both-Haas, mevr. C. M. Grim- berg-Huyser, Willem Pijper, Louis van Tulder, Willem RavelU,-A. Liehtenauer en vele ande ren. Mede was namens het gemeentebestuur aanwezig de wethouder van onderwijs, de heer Ratté. Toen het stoffelijk omhulsel de kapel werd binnengedragen en op een katafalk werd ge plaatst, speelde het orgel „Sin Deutsches Requiem" van Brahms. Als eerste spreker voerde het woord de heer C. Hindrickx, voorzittér van de Kon. Chr. Oratoriumvereeniging. „Excelsior". „Die Blu- me ist abgefallen", aidus spr., onze trouwe, groote. vriend, hij leeft niet meer. Wat Diamant 40 jaar lang voor ons koor geweest is, is niet te beschrijven. Gij hebt ons het schoone doen zien van zoo ontzettend veel werken, maar vooral van Bach's Mai- theuspassion, waarin steeds dieper door te dringen zijn groote lust was. Hierna zong „Excelsior" uit de Mattheuspassion „Wenn ich einmal sol scheiden." Voorts voerde het woord de heer J. R. Kornacker, voorzitter van de Kon. Zangvereeniging Rotte's Man nenkoor. Spr. herinnerde aan Diamant's groote bekwaamheid, die destijds oorzaak werd van zijn uitverkiezing tot directeur van Rotte's Mannenkoor. Zijn daden zijn als om strijd geroemd geworden. De Koninklijke on derscheiding hem verleend was dan ook wel verdiend. Hij is de man geweest, die door zijn groote werkkracht en volle toewijding groote dingen heeft, bereikt. Zoolang er in ons koor mannen zijn, die onze eenvoudige zangkunst een goed hart toedragen, zoolang zal de toe wijding van Diamant voor hem een heerlijke herinnering en een lichtend voorbeeld zijn. Vervolgens zong Rotte's Mannenkoor op speciaal verzoek van den zoon van den over ledene Diamant's Kerstliedje. De heer Rodriguez sprekende namens het Residentieorkest prees de zonnigheid, het ge voel voor humor en de bescheidenheid van den overledene. Namens de gemeentelijke Kweekschool tot opleiding van onderwijzeressen sprak de heer A. Reitsma een woord van afscheid tot den eminenten docenit, die een sieraad was voor onze gemeentelijke instelling. Dan voerden nog het woord de heer J. Glau- demans, oud-voorzitter van „Inter Nos", Ed ward Röntgen, namens de leden van het Re sidentieorkest; Louis van Tulder, A. Salomon als eèn van de oudste collega's van den over ledene, Th. de Vries, namens koordirigenten- in, Nederland, Albert van Raaite alk vertegen woordiger van den A.. V. R. J. Hofman, namens de Rotterdamsche schoolvereeniging, J. Diehle, namens het Rotterdamsch Zangers verbond, C. Mastenbroek, als vertegenwoor diger van de Koningin Wilhelminakweek- school en tenslotte Ewald Behle, namens de luisteraars en bewonderaars van Diamant. Bij het uitdragen uit de kapel speelde het orgel „Wil' setzen uns mit tranen nieder". Ook aan de groeve hebben nog eenige per sonen het woord gevoerd, waarna de heer B. Diamant Jr. dankte voor de eer aan zijn over leden vader bewezen. niet in aanmerking komen. Hun verrichtingen hadden elkaar tot dusver niet veel ontloopen en Zondag bleek er dan ook niet veel ver schil in kracht te zijn, wat zich uitte in een puntenverdeeling. In de eerste klas B konden drie wedstrijden worden gespééld, waarvan er twee niet zonder belang waren. Dindua schakelde Belvedere, dat geruïmen tijd de beste papieren had ten opzichte van het kampioenschap, thans defi nitief uit, want het is aan gerechten twijfel onderhevig of de -achterstand, dien zij thans heeft, nog in drie wedstrijden zal kunnen worden ingeloopen. Door deze overwinning van 41 behield Dindua haar kans op het kam pioenschap, omdat zij slechts één verliespimt meer telt dan H.W.D., dat thans aan den kop gaat. De ontmoeting tusschen deze twee zal dus waarschijnlijk hier de beslissing brengen, waarbij dient te worden aangeteekend, dat H. W. D. het eerste treffen in een zege wist om te zetten. Indien nog een club het H.W.D. in de haar nog resteerende wedstrijden moeilijk had kun nen maken, zou het stellig Sunrise zijn ge weest en aanvankelijk scheen dit Zondag ook wel te zullen worden bewaarheid, want dë menschen van het Witte Dorp kregen geen gelegenheid om in de eerste hélft ook maar één doelpunt te scoren. De strijd ging in die periode vrij gelijk op met wisselende kansen. In de tweede helft evenwel sloeg H.W.D. haar slag en de strijd voltrok zich voor het groot ste gedeelte op de helft van Sunrise, dat na een half uur dan ook een achterstand van 5-0 noteerde. Hieronder was een doelpunt, dat uit een strafschop was geboren. Ten slotte werd het halve dozijn vol gemaakt. Ook de derde ontmoeting in dezé klasse was van uitzonderlijk belang, omdat hierbij de hekkensluiter van de afdeeling betrokken was. Numansdorp kwam n.l. op bezoek bij Croos wijk en bestond het om na een spannenden strijd op beide punten beslag te leggen door dat zij juist één doelpunt meer scoorde dan de Rotterdammers. Thans is de situatie zoo, dat vier clubs negen punten tellen. Nochtans behoudt Numansdorp de kwaadste kansen, omdat zij reeds 15 wedstrijden achter den rug heeft tegen de andere drie slechts elf of twaalf. De kampen tusschen deze club onder ling zullen de situatie waarschijnlijk wel iets verhelderen. In de eerste klas G had Zondag de tvtëlis- sing ten opzichte van de' eerste plaats kunnen vallen en had de eerste Zondag in Januari Oud-Beijeriand het kampioenschap kunnen brengen. Deze club immers telt op papier een voorsprong van acht punten op O.W.C., num mer twee vain dé ranglijst, en behoeft dus, daar zij nog Slé-hts vier wedstrijden behoeft te spelen (dit in verband met de ontbinding van Erasmus) nog maar één winstpuntje om kampioen te zijn. Ook zou een gelijk spel of een nederlaag van O.W.C. den titel definitief naai' Oud-Beijeriand brengen. Maar door ter reinafkeuring kwam noch Oud-Beijeriand noch O.W.C. in het veld, zoodat de beslissing voor loopig een week is opgeschort. Opgemerkt dient te worden, dat met Puttershoek bij bo venstaande redeneering geen rekening is ge houden, hoewei ook zij op papier nog een kans zou hebben, doch het feit, dat zij nog slechts acht wedstrijden heeft gespeeld en daarin evenveel winstpunten heft geboekt, mag wor den aangenomen, dat zij het Oud-Beyerland niet lastig meer kan maken, en novendien valt moeilijk te veronderstellen, dat Oud-Beijer iand, dat tot nog toe ongeslagen is, plots haar laatste ontmoetingen in nederlagen zal eindi gen. W\j houden het dus maar op Oud-Beijer iand. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd door de politie hier ter stede aan die van Delft kennis gegeven, dat te Rotterdam uit een café twee accordeons waren ontvreemd en de vermoedelijke daders met een auto in de richting Delft waren vertrokken. Daarop posteerden zich twee agenten van politie op den Nieuwen Rijksweg en hielden na korten tijd een auto aan waarin zich Am- sterdamsche muzikanten bevonden, terwijl de gezochte accordeons in den wagen aanwezig waren. Het gezelschap en de ontvreemde instru menten zijn. overgegeven aan de politie te .Rotterdam. Charlois aan den kop Belvedere thans vrjjwel uitgeschakeld. De eerste voetbal-Zondag In 1937 heeft een niet onbelangrijke stagnatie gebracht, omdat de overvloedige regen, die Zaterdagmiddag en -avond is gevallen, verscheidene terreinen in een dusdanige conditie had gebracht, "dat reeds des avonds tot afkeuring van vele velden moest worden overgegaan. Zoodat ten slotte slechts een zeer klein deel van 't vastgestelde programma kon worden afgewerkt- Het toeval wil, dat Zondag in de eerste klas A een drietal van die vereenigingen, welke vergeleken bjj de andere clubs eenigen achterstand hadden, hun ontmoeting zagen doorgaan, waardoor iets van dezen achter stand kon worden ingeloopen. Charlois, dat ondanks het kleinste aantal veriiespunten de tweede plaats bezette verkeerde eveneens in deze positie, doch daar haar beide concurren ten voor de eerste plaats Zondag niet speel den, maar zij haar ontmoeting tegen G.V.R. kon beëindigen, is zjj thans aan den kop van de ranglijst gekomen en hoewel er op haar weg naar het kampioenschap nog verschil lende voetangels en klemmen zullen worden gevonden, zal het den anderen (Maas en Wit Rood Wit) ongetwijfeld moeite kosten, om de Rotterdammers van deze plaats te verdringen. Het zag er Zondag in de rust niet naar uit, dat Charlois met beide winstpunten zou gaan strijken, want ook al mocht tijdens de eerste helft in het veld een meerderheid van Char lois worden geconstateerd, het doel was nog steeds niet gevonden en derhalve was bij de rust de strijd nog volkomen open. Maar di rect na de hervatting werd goed aangepakt en eer er vijf minuten waren verstreken, was de overwinning door een voorsprong van drie doelpunten veilig gesteld. Het werd 40 en ten slotte bracht een strafschop den eindstand op 50. Midvoor Nieuwenhuis had in deze periode wel een bijzonder productieve bui en stelde alle vijf doelpunten op zijn naam. Char lois heeft thans op de beide reeds genoemds concurrenten een voorsprong van drie punten, terwijl zij nog vijf wedstrijden, heeft te spelen. De voorspelling is dus niet gewaagd, dat de kampioensviag ditmaal op Charlois zal waaien, te meer daar zij Maas en Wit Rood Wit reeds tweemaal heeft ontmoet. De andere ontmoeting, die in deze klasse doorgang kon vinden, had noch voor de eerste, noch voor de laatste plaats eenige beteekenis, daar zoowel Radio als Bloemhof daarvoor Aangiften van 2 Januari. BEVALLEN; C. J. M. v. Heel—v. WijluiS «*u P.'J. v. LeenenFeereboöm z. I. Klop—Hoog-;-j; •werf z. <5. J. Huizer—Poot d. W. Lanser— v. Oosterom z. C. Jansen—Ouwejan d. A. D. v. Dijk—v. d. Waals d. H. A. v. d. Berge— Bruynzsel d. J. FeklmanBorgman d. —y A, lleshusiusUittenbogaard d. P- v. d. Velde -Smits z. N. Philips—Huizsr d. C. Kozen- daalWolffers z. D. v. Deventer—Rosdijk d. B. A. Moerkerkende Voogt d. S. P. Vinke v. Doren z. J. E. v. d. Dagv. d. Velde z. A. J. Nijsen—PhUippa d. V. J. Jansen—v. Opdorp d. A. M.'Keukens—v. Meurs d. I v. Buuren-v. Kleef z. - G. D. de Jong-Sagius d CA. Bijlowde Gier z. K- Hokkenv. Dalen z. VV. v. Velften—de Roo d. IJ. M. v Dijltde Visser 2 d. H. J. Sjerp—v. d. Vijver z. E. P. Waidekker -Kerkdijk z. J. Over.duin—Nolemaat z. - J. A. Bokhout— os z. P H de Boer—v. d. Weijde d. J- Klijn—de Lijster z. - H. C. v. Vliet Romeijn d. P. A. Btjleveld—v. d. Wal d. - A. M. v. Aïtenborg— Vermaat d. - H. M. Balk-v. Linn d. - E. Heij -v. Cappellcn d. - G. M. A. v. Klnts—v. d. Kolk z. 1. de Zwart—Oosterom z. G. v. Wijk—v. d. Kullc d. OVERLEDEN; U. W. F. Benz. wedr. v. A. C. S. C. Aldenhoven 78 j- F. R. v. d. Llshout man v VI Dnhlhaus 48 j. S. J. Oudenaarden vrouw v. A. G. Meyer 62 j. H. Sechaud vrouw v. L, Steehouwer 84 j. J- F- d° J°nS z- -?5 J. H. M. Killen vrouw v. G. J. H. Kamerbeek 53 1 G. den Haan wede ,v. G. v. d. Edel 80 j - J. v. Be lit urn man v. C. C. Huysmans B7 1 M. A. J. W. Weber vrouw v. H. Gubbela 59 j.' H. P. Hoek z. 8 J. P.' H. Bqthof ongeh. man 21 j. M. C. Jannen vrouw v. F. G. Vor.k 80 j C. H. Hales man v. A. G. Stroober-60 J. W. M. Doornbos-ongèb. Vrouw 54 j. C. v. Kampen wede- v. T. A. v. DormcJen 73 j. P- A. de Broejcert vrouw v. Kden 'laan 53 j. B. Diamant, wedr. v. T. tó. S'.obe 64 j. T. Sas sen wedr. v. C. P, A. Korporaal 84 j, C T. Ziegeklorff vrouw v. J. A. SohOi: venburg 69 j. J. Antpnissen man v. P Kootte 55 J. M. Bieman vrouw v. P. v. d. Horst 64 j. C. den Engelsen wedr. v. T. Koolwijk. - Voorte als levenloos aangegevenLeentvaar—emmers Aangiften van i Januari 1937. BEVALLEN: A. P. Pulmers geb. Arnold z. E. W. Blok geb v. Bodegraven d. C. v. Beveren geb. Kristeiijn s. P. Kurk geb. Bezemer z. J. Uhler.hop geb. Boshuizen z. H. MuOs geb. Breur n. A. H. de Kloe geb. Zuidema z. C. F. v. Staveren geb. 't Hof d. G. Buys geb. v. Wyk z. A. Hagen- dijk geb. v. d. Sman d. C. E. Snoeij geb. v. d. Hoeven d. G. Niezen geb. Haringa z. G. de Bruin geb. Vi3ser z. T. v. d. Lee geb. Lagerwaard d. H. S. Serry geb. Ladnge d. U. de Boer geb. v. Riessen d. A. M. Morel geb. Kruishaar z. - A. H. de Zwager geb. Willemse d. D. J. Verschoof geb. Koppe- nol d. G. Schellen geb. Brand z. M. J- Verloop geb. v. Dijk <1. - M. Sulman geb. ter Meulen z. H. Burk geb. Spek d. A. M. v. Kruijssen geb. v. Deur "n d., B. Drektraan geb. v. Elk z, S. Koggeveen geb. v. Leer z. M. P. Gussonhoven geb. Valk z. H. P. Bloem geb. v. Bruggen d. P. M. Standaart geb. Smits d A. M. de Groot geb. Emons z. J. A. O. Lieveret geb. Voortman z. H. H. La.german geb. de Wit z. A. M. G. Zandboer geb. Vrij berge z. J. C. v. Wagensveld geb. Poerstampcr d. A. L. Aanen geb. KooiJ z. A. K. Ka.piteijn geb. Ales z. j. v. Lange- veld geb. Kiappe d. C. J. S. v. d. Zalm geb. Herman z. J Lagendijk geb. Kussendrager z. T. Teouwisne geb. Stadhouder z. A. v. Seeters geb. Dongelmans d. C. Bestebreurtje geb. Vos d. H. Gercama geb. Reltama z. A. H. Platje geb. Briede z. J. Wannet geb. VerweiJ d. W. H. Saakes geb. Limburg d. VV. H. Elderhorst geb. Gielis z. H. In 't Hout geb. de Jager z. D. A. Verburg geb. Boa d. C. M. de Bruijn geb. Springvloed z. A. Slotboom geb. Schoon z. P. v. Gelder geb. v. d. Hart z. M. v. Dijk geb. Nijssen z. PJ. v. Boven geb. Peeren d. R. R. v. d. Somme geb. v. Santen d. M. Freling geb. Bruin d. OVERLEDEN: P. K. Janssen d. 10 m. A. Kranendonk m. van J. M. Mekker 58 j. M. Timmers d. 2 m. L. Gelltopf d- 10 m. L. Cahn wedr. v. R. Andre 74 j. J- A- G. v, d. Dgol wedr. van M. VV. Dubbeling 79 j. Q. c. Henkens wedr. v. C. Kording 82 j. Versteeg m. van E. Pelle 71 J. K Minnee vr. van P. Brinkman 78 j. H. Alders vr. van A.. J. den Hond 47 j. H. J. Sennis m. van J. C. Detissen H j- J. v. Zon m. van P. de Ridder 76 j. j: v. d. Brink m. van H. C. de Graaf 40 J. H. v. Zanten gesch. m. v. A. J. Roukema 65 j. H. v. d. Gaag ongeh. vr. 36 j. M. Kamper z. 9 m. P E. A. Barneveld v. Loon wede. v. J. L. Theunlssen 78 j. R. Hfjmans wedr. v. J. F. Bol 79 j. C. F. Kouwijzer z. 1 j. N. Bakker vr. van J. de Wit 57 j. J. Zoete lief wedr. v, C. J.. Berger 81 j- T. Bruine» .wede; v.-If. Rijkers 79 J. D. Koster m. van. J. F.' v. Gerenstyn 69 j. W. v. d. Hulst wedr. van E. Soufreu 76 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2