JUBELFEEST VAN HET ORANJEHUIS EN VOLK. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E huwelijksdag van onze Kroon- prinses Een dag van geluk jubel 'voor het Vorstelijk Bruidspaar, Qnze Koningin, voor heel ons Volk en aar, voor bezetten DE Residentie. 59ste JAARGANG. Np. 17756_ DONDERDAG 7 JANUARI 1937 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. A BE TIENDUIZENDEN F De Stad, die geen nacht kende. JVIENSCHEN, DIE TWAALF UUR DE WACHT HOUDEN. JN DE VROEGE MORGENUREN. GOUDEN ZONNESTRALEN BREKEN DOOR. VAN DE HOOFDSTAD NAAR DE HOFSTAD. VAN DE MAASSTAD NAAR DE RESIDENTIE. KIJKJE LANGS DE BRUIDSROUTE. VOOR HET KONINKLIJK PALEIS. T? 1 11- Heel ons vaderland viert feest. In alle kerken is hedenmorgen gebeden om Gods Zegen af te smeeken over dit Koninklijk huwelijk en daarna zijn alle gedachten gegaan naar de residentie, waarheen tien- ja honderdduizenden waren op gegaan uit alle streken van het land om Prinses Juliana en Prins Bernhard van nahij te zien in hnn jong geluk en hen te huldigen op dezen hoogtijdag. En in alle huiskamers heeft men zich vereenigd met wat de enthousiaste menigte in Den Haag bezielde, met den wensch hun liefde en aanhankelijkheid te betuigen aan onze Kroonprinses uit het Oranje Huis op dezen gewiclitigsten dag van Haar leven, aan Haar Vorstelijken Gemaal en aan Hun Koninklijke Moeder. Zoo is deze stralende zonne-dag geworden één machtige nationale huldiging van het Koningshuis door het Neder landsche Volk. ^^-egels 0,50; 10 If ƒ1,50, bij vooruit- ipzending van brieven EEN GRANDIOSE HUWELIJKSDAG a DnMNEMENTSPKIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCBE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling. wppk 20 cent; per maand 85 cent, per drie maanden 2.55. „„_ra-ing franco per post bedraagt de bonnementsprijs per drie maanden 3.50, bij vooruitbetaling. t nsSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDA Tegen middernacht was de drukte, die gisteravond ondanks den regen in de Resi dentie heerschte, wel wat geluwd, maar uit gestorven leek de stad nog geenszins. De bezoekers van elders, die. om de verlichting te zien naar Den Haag waren gekomen, waren toen zoo langzamerhand weer vertrokken. De Spoorwegen hadden hen met volgeladen treinen huiswaarts gevoerd. In de binnenstad bleef echter de noodige levendigheid en vertier. Vele café's waren open en in opgewekte feeststemming heeft menig Hagenaar en vreemdeling daar nog eenige uren gebruik van gemaakt. Toen het middernachtelijk uur geslagen had, kwamen de eerste kijklustigen voor den Bruidsstoet reeds opdagen. Zij zochten een luw en beschut plekje langs den Bruidsweg, waar zij na ongeveer een half etmaal alles toch maar goed zouden kunnen zien Kneuter dijk, Groenmarkt en Buitenhof bleken daar voor de meest geschikte punten en gemoe delijk installeerden zij zich daar op den rand van het trottoir met hun vouwstoeltje, dekens, koffieflesch, boterhammentasch en wat een mensch, die 12 uur de wacht wil houden, zooal meer noodig kan hebben. Na eenige uren werd het m de binnenstad wat rustiger. De café's liepen geldelijk aan leeg. Maar heelemaal stil werd het op toch niet. Langzamerhand kwamen nu de menschen met hun koopwaren de consumptie-tentjes bezetten en Gemeentewerken voerde groote houten hekken aan voor de dwars-afsluitingen der straten, waar die noodig zouden kunnen Zijn. De touwafsluitingen langs de trottoirs waren de vorige dagen reeds aangebracht. Zoo verliep de nacht in de stad, die dezen keer van geen rusten of slapen scheen te weten. De eerste vraag, die we ons vanmorgen stelden, toen de wekker ons om 4 uur uit het bed riep, was, wat voor weer zou het zijn vandaag? Door een kier van de gordijnen tuurden we in de duisternis naar buiten enwarempel, daar zagen we aan den nog donkeren hemel een ster schitteren, nog één en nog één! Dat stond er goed voor. En het ieek ons toe, dat ook de wind niet meer zoo onstuimig loeide als gisteravond, toen hij den regen nog tegen de ruiten deed Kletteren. Zou Veraart dan toch het pleit gewonnen hebben en voor een Oranje-zonnetje op den huwelijksdag van onze Kroonprinses hebben gezorgd? Onze eerste onderneming in den vroegen morgen was een inspectie-tocht langs den Bruidsweg en de stations. De meer open gelegen straten, zooals Von delstraat, Elandstraat enz. waren nog tame lijk verlaten. Wel trokken er om 5 uur reeds groepjes menschen met vouwstoeltjes langs den weg, die bij het Paleis, op Kneuterdijk, Buitenhof of Groenmarkt een plaatsje gingen Zoeken en waren er ook do consumptie tentjes reeds bezet en verlicht, maar hier waren nog geen kijkplaatsen bezet. Wel was dit o. a. het geval in de Torenstraat bij de Torengarage, waar al menschen op vouw stoeltjes gezeten en in jassen en dekens ge wikkeld, tegen elkaar aan geleund dommelend de komende dingen zaten af te wachten. In sommige winkelzaken werd ook nog druk gehamerd en geklopt om vlug een tribune in elkaar te timmeren. Verschillende café's in de binnenstad waren verlicht, maar het aantal bezfoekers was op dat oogenblik nog niet bijster groot. Aan de stations waren juist de eerste treinen binnengeloop-en. Het waren extra- treinen, die bezoekers van ver afgelegen Plaatsen hadden aangevoerd en militaire treinen, die de eerste contingenten van de 10.000 man troepen voor de eereposten langs den Bruidsweg hadden aangebracht. De stale straten in de omgeving van de stations dreunden reeds van den zwanen stap der soldaten, die in lange gelederen naar de verschillende scholen marcheerden, waar zij voor vandaag hun kwartier zouden vinden. Er lag al iets feestelijks in het vlotte marsch- tempo, dat door de trommelslagers aan het hoofd van den troep werd aangegeven. Dij de stations hadden de verkoopers en verkoopster van oranjestrikjes, feestprogram ma s, vouwstoeltjes, kijkspiegeltjes, perisco pen belegde broodjes, sinaasappelen enz. enz. postgevat en prezen hun waren aan bij de bezoekers van de Hofstad, die van 5 uur af in dichte drommen van de treinen kwamen. De Spoorwegen hadden van 5 uur af reeds een 10-minuten-dienst der treinen ingelegd en het bleek dat dit geen overbodige maat regel was geweest, wat alle treinen waren reeds goed bezet, voorai de derde-klas-coupé's. Tegenover de duizenden reizigers, die aan kwamen, was slechts een heel enkele, die met den trein vertrok. Onder hen zagen we van morgen vroeg een stoïcijnschen hengelaar, die met hengelstok en vischbennetje gewapend hét feestgewoel ontvluchtte om den rand 'van een stille sloot of plas op te zoeken en een argeloos vischje te verschalken. Die kalme hengelaar vormde wel een scherp contrast met° de in opgewekte stemming verkeerende feestgangers. Ook het gewone autoverkeer begint toe te nemen Tal van auto's met de registratie- letters van alle provincies komen langs Rj- wijkscheweg, Bezuidenhoutsche- en Benoor- denhoutscheweg, Den Haag binnen. De meeste worden gedirigeerd in de richting Malieveld, dat aan den rand van de binnens een prachtig groot parkeerterrein vormt, waar honderden auto's plaats kunnen vinden, en dat in deze vroege ochtenduren hel ver- Onder de stralen van het Oranje-zonnetje, dat tegen alle verwachting in, heden op keurige wijze „acte de presence' gaf, trekt de "bruidsstoet van H. K. H, Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard door de Residentie. De stoet op weg naar het stadhuis passeert hel Buitenhof} rechts: de gouden koetst waarin het Bruidspaarlinks: de glazen koets, waarin H. M. de Koningin, licht is door speciaal voor dit doel aange brachte schijnwerpers. Autobussen en parti culiere auto's scharen zich rij aan rij en de inzittenden trekken langs Voorhout en Vijver berg de stad in, vouwstoeltjes, dekens en pakken proviand meedragend. Om 7 uur kwamen secties van de Storm- brigade der Haagsehe politie aanmarcheeren om onder leiding van den hoofdinspecteur Preller en den inspecteur De Willige de wacht zoowel binnen als buiten het station te betrekken. Om half 10 zouden ze weer afmarcheeren om dan de lijfwacht te gaan vormen van het Prinselijk Paar en H. M. de Koningin en in den Bruidsstoet ter weerszijden van de Gou den Koets en de Glazen Koets te marcheeren. Hoe later het werd, hoe meer de trottoirs langs den Bruidsweg zich vulden. Ook op de tribunes zochten velen zich reeds een geschikt zitplaatsje uit. Om goed acht uur kwam de zon statig boven de huizen van de Bruidstad uitgerezen en zette in het Oosten den hemel in Oranje gloed. Een echt Oranjezonnetje dus, dat zich zoo meldde. Het gouden zonnelicht bracht kleur en gloed over de feeststad en verhoogde niet weinig de goede stemming, welke onder de duizenden en nogmaals duizenden, die in dichte drommen naar de binnenstad trokken, reeds heerschte.. Het zou een echte jubeldag worden; letter lek alles werkte daartoe mee. Wie vanochtend in de vroege uren door de straten van de hoofdstad ging, kon in den anders zoo stillen nanacht ongewoon veel taxi's en andere voertuigen zich zien bewe gen in de richting van het centraal station. Ook de trams, die met het oog op de te ver wachten drukte reeds te vier uur in dienst waren gesteld, vormden een ongewone noot in de donkere straten. Van drukte kon echter zelfs te zes uur nog niet gesproken worden. Op het centraal sta tion hadden de loketten weinig moeite het kalme stroompje te verwerken van de met oranje-getooide reizigers, die zich kwamen melden voor een retourbiljet naar den Haag. Ook de perrons al verleenden gejaagd hollende, het reizen niet gewende dames, er een op dit uur ongekende levendigheid aan waren verre van overbezet. De lange extra- treinen, waarmede de Nederlandsche spoor wegen een tienminutendienst onderhielden, bo den ruimte te over om den toeloop af te voe ren. Van de tallooze Amsterdammers die on getwijfeld de feestelijke gebeurtenissen in den Haag hebben bijgewoond, moeten velen reeds gisteravond hebben gereisd, voorzoover zij niet den autoweg naar de hofstad hebben be volkt. De stations tusschen Amsterdam en den Haag boden hetzelfde beeld. Veel reizigers wel, doch geen oogenblik overstelpend. De Nederlandsche spoorwegen hadden den goeden stelregel gevolgd, dat er beter te veel dan te weinig materiaal kon worden ingelegd en daarom kreeg de reiziger die gemakkelijk en ruim genesteld in zijn hoekje, naar de ver wachtingsvolle gesprekken van zijn mede reizigers zat te luisteren niet den indruk te reizen op een dag met zulke ingewikkelde vervoersproblemen. Om zes, zeven uur kan het altijd reeds vrij bedrijvig zijn in het Rotterdamsche stadsbeeld. We kunnen de menschen bepakt en beladen zien trekken naar hun werk, maar vanmor gen leverde de stad toch wel een heel eigen aardig aspect. Het had iets van de rust en de oroperheid van een Zondag, doch er waren een aantal menschen op de been, als we nog zelden op dat uur hebben kunnen aanschou wen. In groote drommen of samengepakt in vol geladen tramwagens trok men naar de sta tions D. P. en Hofplein, teneinde zich zoo spoedig mogelijk een plaatsje te verzekeren in de om de zooveel minuten vertrekkende trei nen naar de Residentie. Dit ging echter zoo maar niet, want er waren duizenden men schen, die nog vroeger waren opgestaan en die op hun beurt weer waren terecht geko men in een file, waarvan de reizigers zich kennelijk niet veel slaap hadden gegund. Niettegenstaande deze groote trek naar de stations en de ontzettende menschen-massa, welke voetje voor voetje door de wrjd-geopen- de deuren naar binnen trok, zwaaiend met de met een zeven" gemerkte spoorkaartjes, ging alles zeer ordelijk zijn gang, dank zij de uit stekende voorbereidingen, die door de Ned. Spoorwegen waren getroffen en mede dank de goede afzetting waarvoor gezorgd was. We hebben het niet kunnen constateeren, maar volgens de mededeelingen, die wij ont vingen moet het zoo onafgebroken tot ruim tien uur geduurd hebben. Het geeft ongetwijfeld slechts een zwakken kijk op den grooten run naar de Bruidsstad, temeer nu we nog niet eens gewezen hebben op de duizenden en tienduizenden, die van Noord en Zuid, van Oost en West per auto bus of welk ander vervoermiddel dan ook, naar de Hofstad zijn getrokken. Om half tien wordt ons de gelegenheid ge- geopend om een kijkje te nemen langs de route, die straks de Koninklijke Bruidsstoet zal nemen. Ofschoon nog een paar uur het publiek scheiden van het feest van den in tocht van het jonge gehuwde Prinselijk Paar, is de geheele 5 kilometer lange weg reeds als omzoomd met menschen, die dicht op eengepakt achter de touwen der afzetting, één compacte menigte vormen tot aan de gevels der huizen, wier meeste bewoners al thans voor een gedeelte, de benedenramen hebben geblindeerd, uit vrees voor het in drukken van ruiten. De tijd wordt gedood met het zingen van nationale en toepasselijke liederen, terwijl de kellners en de venters het druk hebben met het aandragen van warme dranken, die ge distribueerd worden vanuit de meer dan 100 ververschingstenten, die langs de te volgen route zijn opgesteld. We misgunnen het den kijkers niet, want al is de belooning dan nog zoo groot, het uren wachten op één en de zelfde plaats, dikwijls in een ietwat moei lijke houding, is niet altijd even begeerens- waardig. Wanneer we op dit uur van den morgen achter de tienduizend man troepen-afdeeling, die er zoo correct en onberispelijk uitziet, zóó'n menschen-massa zien staan dan begrijpen we niet, hoe de tienduizenden, die nog steeds van de perrons de stad binnen stroomen, zich een plaatsje zullen kunnen veroveren, om van zoo nabij mogelijk het Bruidspaar van den dag, gezeten in de gou den koets te kunnen toejuichen en begroeten. Waar men ook ziet alleen de tribunes vertoonen nog eenige hiaten het is één menschenzee, tot zoover als het oog reikt, golvend en bewogen. Op de straat, op de tribunes in de groote winkelhuizen, op de daken, voor de ramen, overal zijn menschen, De omgeving is er als 't ware mee bestikt. Langs den geheelen weg treft men loud speakers aan, teneinde het publiek te doen medeleven in hetgeen er gaat gebeuren. Een pracht plaatsje zien we toebedeeld aan de ouden van dagen en de weeskinderen van alle gezindten in het prachtig gelegen gebouw van de Openbare Leeszaal en de Bi bliotheek op den hoek van de Veenkade en de Bilderdijkstraat. Achter de hooge en breede ramen op de eerste étage zijn het de ouden van dagen die straks boven het ge bruis van de woelige menschenzee uit, hun ovaties zullen brengen aan de Prinses en Haar Gemaal. De weeskinderen zijn onder gebracht onder de breede galerij, die aan de zijde van de Bilderdijkstraat langs dit ge bouw loopt, en waar van gemeentewege eenige tribunes zijn opgetrokken. De Scheveningsche ouden van dagen heb ben zich genesteld op een kleine tribune in de Vischbanken aan de Schoolstraat. Intusschen worden de groote tribunes steeds voller. Plaatsen, die niet verkocht waren, vinden nog een gragen afnemer, die tot het laatste heeft gewacht. De weg, dien de Koninklijke Bruidsstoet straks zal volgen, is één groot openlucht theater, waarin hoog tegen de lucht staan de rood-wit-blauwe kleuren als teeken van blij heid van dezen nationalen dag en waar hon derdduizenden menschenoogen zich zullen in spannen ten einde de apotheose te zien van de bruidsdagen, die een ieder heeft meege leefdhet jonge Prinselijk Paar, naast elkander gezeten in het sprookje van de gouden koets, na de plechtige Huwelijks inzegening. Wellicht nimmer zal de waker voor het Koninklijk Paleis de trotsch te paard gezeten „Vader des Vaderlands" een zoo machtig en zoo schoon, een voor Oranjehuis en Va derland zoo hoopvol schouwspel hebben gade geslagen. Van deze woonstee, welke eenmaal door de Staten van Holland aan zijn weduwe Louise de Coligny werd toegewezen, waar de jonge Frederik Hendrik opgroeide en in de wisseling der tijden en de historie zoovele oranjetelgen resideerden, totdat eindelijk, bij de grondvesting van het Koninkrijk der Ne derlanden, zij de v aste resi.- entie werd van ons Vorstenhuis, zag hij heien de jonge kroonprinses uitrijden, stralend van geluk als de jonge bruid, gevolgd door haar konink lijke moeder, vol moederlijken trots en blijde voldoening bij de bezegeling van een verbinte nis, welke de toekomst zoo rijk maakt aan beloften. Voor den rustigen, statigen gevel van het paleis, rustig en in zijn eigen karakter ge bleven ook bij de versiering, welke er is aan gebracht, bleef het ifraaie ruiterstandbeeld van Prins Willem I ook vandaag de domi- neerende figuur, den historischen achtergrond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1