KERKVERVOLGING IN 'T DERDE RIJK. Vroeg Franco 60.000 Duitschers? DE SCHANDELIJKE MOORD OP BARON DE BORCHGRAVE. Aarzelende houding van Spaak, MAAVPAG 11 JANUARI 1937 Aartsbisschop Gröber wil zich niet aan de censuur der gestapo onderwerpen- AUTOSTAKING OP EEN CR1T1EK PUNT. Er wordt gedreigd met een algemeene staking in de V. S. RECORD-POGING VAN BROOCK MISLUKT. Noodlanding te Bari, op zijn vlucht EngelandKaapstad. ONDER LAWINE BEDOLVEN. Talrijke toeristen gedood. HET KRUISBEELD WEER IN EERE HEVTGE AARDBEVING GEREGISTREERD. Geruchten over een stormachtig debat te Berchtesgaden. ,Geen oorlog, die met brood kaarten wordt" begonnen JOURNALISTIEKE GEVAREN IN SPANJE. FRANKRIJKS ZORGEN OM MAROKKO. EEN ZEER STELLIG DEMENTI VAN D.N.B. Zelfs in Spanje bevinden zich geen Duitsche „troepen". Scherp requisitoir van senator de Dorlodot. Het departement van buitenlandsche zaken heeft acht dagen laten voorbijgaan, alvorens op waardige wijze in Madrid te intervenieeren. Overbrenging van liet lijk naar België. ERNSTIG ONGELUK BIJ WIELER WEDSTRIJD. Drie personen verdronken. WENNER ZOU GEEN ZELFMOORD HEBBEN GEPLEEGD. Hij drukt zelf zijn kerkelijk ambtsblad. MGR. DR. GRÖBER, aartsbis schop van Freiburg, een der weinige leden van het Duitsche Epis copaat, die destijds een aanneembare oplossing in het conflict tusschen Kerk en Staat in het Derde Rijk mogelijk achtte, en die daarom langen tijd het vertrouwen der Duitsche regeering genoten heeft, heeft zich thans genood, zaakt gezien^ om een nieuw herderlijk schrijven uit te vaardigen, daar hij zijn kerkelijk ambtsblad niet onder preventieve censuur der geheime staats politie wenschte te plaatsen. De Aartsbisschop heeft zijn ambtsblad in cyclostile naar de geestelijkheid gezonden, on der toevoeging van- de volgende bemerking; „Wanneer dit Herderlijk Schrijven ook al niet gedrukt is, heeft het toch even goed recht op de bescherming, zooals die in artikel 4 van het Concordaat tot uitdrukking is ge bracht, daar het in druk geven van ons blad ons onmogelijk werd gemaakt. Dit Herderlijk Schrijven geldt evengoed als de nummers van het ambtsblad en moet in het archief van iedere parochie bewaard worden". Nadat de Aartsbisschop van Freiburg in zijn inleiding den nadruk heeft gelegd op het vele goede dat in den nieuwen staat werd tot stand gebracht, vervolgt hij: „Jammer genoeg, ik herhaal het, jammer genoeg heeft het af- geloopen jaar ons in eigen vaderland veel stor men gebracht op godsdienstig en kerkelijk ge bied. „Iemand zou wel absoluut buiten de werke lijkheid der dingen staan, ofwel totaal ver blind en doof zijn, wanneer hij zou durven beweren, dat er overal in Duitschland vrede heerscht op kerkelijk gebied en dat het Chris tendom en de Katholieke Kerk op alle plaat sen in gelijke mate hoogachting, vrijheid zou den genieten zooals haar tegenstanders. Met groote smart en diepe bezorgdheid heb ben wij vooral in de laatste maanden telkens weer tastbaarder moeten constateeren, dat de vijandige aanvallen tegen onze Kerk en het Christendom belangrijk verscherpt zijn, zoo wel wat den omvang als de hatelijkheid be treft, waarmede zij tegen ons wordengericht. De kalmeerende woorden en de enkele gebeur tenissen die op eenige beterschap zouden wij zen in de laatste weken, kunnen aan dit on weerlegbare feit niets veranderen, daar wij thans, het is God geklaagd, de totale doelbe wuste oogmerken van den godsdienststrijd duidelijk erkennen uit de houding onzer tegen standers; de enkele dagen van rust kan men slechts beschouwen als korte verpoozingen in den strijd en als een wapenstilstand, maar .niet. als een vermindering of een totaal beëindigen van;; den strijd. Deze moderne Kulturkampf- leiders geven met steeds grooter driestheid (en niet minder domheid) zelf toe, dat zij tenslotte niets anders verwachten dan hun uiteindelijke zegepraal over het Christendom en de Kerk. De Bisschop bespreekt dan verschillende brandende vraagstukken van onzen tijd wel ker oplossing hem uiterst bezorgd maken en die het Duitsche volk dreigen te verbitteren of tot vertwijfeling te brengen. Moet nu de Katholieke Kerk ondanks haar groote bereidwilligheid om ook in trouw en offervaardigheid den nieuwen staat te dienen, en ondanks de vriendschappelijke betrekkingen die volgens den tekst van het Concordaat tus schen het Duitsche Rijk en den H. Stoel be staan, telkens weer opnieuw, zü het dan ook op bedekte wijze, gebrandmerkt en behandeld Worden als staatsvijand no. 2 en als bondge noot van het bolschewisme. Zullen ook in de toekomst de vijanden van het Christendom en de Kerk onbelemmerd hun ophitsend propaganda-materiaal onder de mas sa van het Duitsche volk kunnen verspreiden, terwijl wij zelf ondanks de waarborgen van het Concordaat, niet eens onze officieele mede- deelingen aan de diocesanen ongehinderd kun nen doen toekomen. Moet onze Christelijke jeugd die thans door een nieuwe diep-ingrijpende wet staatsjeugd geworden is, ook in de toekomst bij voorkeur het mikpunt worden en blijven van de syste matische aanvallen, die geen ander doel heb ben dan de band tusschen Christus en Zijn Kerk, en veelal ook tusschen de eigen ouders, doelbewust losser te maken en wat nog erger is totaal te vernietigen? Moeten ook in het thans begonnen jaar de Katholieke priesters en Bisschoppen, en zelfs de eerbiedwaardige persoon van onzen H. Vader in Rome, herhaal delijk door heel het land, tot groote verbazing zelfs van het buitenland, gesmaad en belas terd mogen worden, zonder dat men ons men* schelijkerwijze de mogelijkheid biedt, om in dezelfden breeden kring hetzij in vergaderzaal of pers met een tegenstander moedig den degen te kruisen en onze eer, die juist zoo veel waard is als de eer van anderen, te ver dedigen, en te verzekeren? Moet ook in de toekomst, zooals in het ver leden, het Kruis het meest eerbiedwaardige teeken onzer Verlossing, en het symbool van ons geloof troostend op het openbare leven prjjken, of zooals door sommige autoriteiten is geschied, onopvallend in een hoek worden weggeduwd, of ten prooi worden aan een bru tale vernieling in nachtelijk duister door laffe Christushaters Moet het onderwijs in ons land ook in de toekomst het rijk van Christus- Koning en ter verspreiding van Zijn waarheid dienen, om uit de kracht van Zijn Goddelijke leer levenskracht aan de jonge menschen te schenken, of moet weer geheel in strijd met de bepalingen van het Concordaat afstand ge daan worden van ailes wat christelijk en Ka tholiek is om dë school tè laten worden een propaganda-inrichting voor het nieuw-heiden- dom? Zal de Duitsche onderwijzer en opvoedet zooals tot nog toe de jonge menschen, en niet minder zichzelf naar Christus' onvergelijkelijk voorbeeld vormen, of gaan ze andere idealen dienen, die uitsluitend in het wisselvallige tijdsbestek liggen en de feiten van het eeuwig leven en de Goddelijke Wereldrechter totaal over het hoofd zien of zelfs ontkennen en be strijden Zoo gaat de Bisschop verder en stelt nog tal van vragen, die tenslotte een pijnlijke weer gave zijn van het lijden waaronder het Katho lieke volk in Duitschland gebukt gaat en die haar hoogtepunt bereiken in deze slotvraag; „Moet heel het Duitsche volk wat God moge verhoeden zich voorbereiden op een van buiten opgedrongen oorlog met het God loos wereldbolschewisme, doordat men juist de godsdienstige levenshouding niet meer we zenlijk en onverzoenlijk tegenover het Russisch atheisme stelt, doch dat men veel meer be nadert en zelfs de hand reikt door de veraf goding van mensch en volk, en de ontkenning van de onsterfelijkheid der menscheijjke ziel, hetgeen noodzakelijk tot een toenadering tot deze godlooze wereldbeschouwing moet leiden Moet de beweging om het lidmaatschap van het kerkgenootschap waartoe men behoort op te zeggen (zooals wij in pijnlijke smart moe ten vernemen) en die van bepaalde zijde niet alleen niet ongaarne gezien, maar door voor beeld en aanbeveling, en zelfs door half be dekte voorschriften en dreigementen bevor derd en uitdrukkelijk geëischt wordt, in fla grante tegenstelling blijven met de toezegging van onzen FUhrer dat hij de beide godsdien sten niet in het minst zou aantassen. De Bisschop wijst dan hoe ook in Rusland het gezinsleven is uiteengevallen tengevolge van tweespalt en ontkerstening'. Tenslotte vermaant de Bisschop de geloo- vigen óm ondanks alles vertrouwen te hebben in de toekomst: „Moge het in het nieuwe jaar ook al pikdonker worden, donderen en de blik sem inslaan, moge het aanschijn der aarde in den storm der politieke gebeurtenissen ook ai gewijzigd worden, Christus is de onvergan kelijke, de Godmensch, de Eeuwige, de Hei land en van Zijn Kruis gelden de woorden, die op de obelisk op het St. Pieterplein in het Godgewijde Rome de eeuwen door getuigen; „Het Kruis staat, terwijl de aarde wankelt". NEW-YORK, 10 Jan. (Un. Press) Thans zijn 135.000 arbeiders in de 'Amerikaansche Automobielindustrie in staking. Intusschen zijn door de leiders der arbeids organisaties aan den eenen kant en de verte genwoordigers der General Motors aan den anderen kant, eischen gesteld, waarin de voorwaarden geformuleerd zijn waarop men tot onderhandelingen bereid is. Deze voor waarden zijn overhandigd aan den heer Frank Murphy, den gouverneur van den staat Michi gan, die reeds onderhandeld heeft met beide partijen en die tot voorzitter is benoemd van de komende bijeenkomsten. Met eenig optimisme zou men dus kunnen zeggen, dat inderdaad eenig schot komt In de' zaak. Het gaat er nu maar om, dat de- fabrieken eerst zullen worden ontruimd, zoo als de werkgevers eischen, dan kunnen de heeren in conferentie treden. De arbeidersorganisatie verklaart op zich te nemen de fabrieken te doen ontruimen, wanneer verzekering wordt gegeven, dat in de fabrieken het werk niet hervat zal worden voor een algemeene regeling der staking tot stand is gebracht. Wat de regeering in deze zaak gedaan heeft blijft vooralsnog beperkt tot het zenden van rjjksbemiddelaars, als men de vertegenwoor digers van het ministerie van arbeid zoo mag, noemen, die in Detroit zrjn gearriveerd. Steeds meer en luider wordt er echter om persoon lijke interventie van Roosevelt gesmeekt. Da heer Roosevelt echter is op het standpunt gaan staan, dat het arbeidsconflict tusschen de arbeiders ln de auto-industrie en de Gene ral Motors een particuliere zaak is en dat wanneer hij zelf persoonlijk iets doet, hij zich 2°u willen beperken tot een beroep op de va derlandsliefde van de combattanten. Men is thans dus feitelijk nog geen stap verder in de goede richting. Integendeel, de centrale vakorganisatie te Flint heeft mede gedeeld, dat zij de zaak der stakers steunen gal en zoo noodig zelfs een algemeene staking aal laten afkondigen: - - - - LONDEN, 10 Januari (HAVAS). De vlie ger Broock is vanmorgen te 6.10 uur opgeste gen van Gravesend voor z(jn voorgenomen vlucht naar Kaapstad. Hij wil het record van Amy Mollison op dezen afstand verbeteren. LONDEN, 10 Januari. (R.O.) De poging van Broock, om het record EngelandKaap stad te verbeteren, is mislukt. De vlieger heeft hedenmidag wegens slecht weer te Bari een noodlanding moeten maken. Hij heeft zijn plan voorloopig opgegeven en keert naar En geland terug, doch binnenkort hoopt hij een nieuwe record-poging te wagen. BERN, lo Januari (HAVAS). Op den Bri- sen m het kanton Unterwalden is een lawine van 0 meter hoogte omlaag gekomen. Een negental skiërs werd bed0lv<m. Ben red- dingkolonne heeft de ]Uker> van zeven van hen geborgen, de beide anderen overigen heeft men levend teruggevonden. BERN, 10 Januari (HAVAS). Behalve op den Brisen heeft zich ook in het kanton St. Gallen een ernstig ongeluk voorgedaan. Daa.r werden vier skiërs door een lawine bedol ven. Twee hunner vonden daarbij den dood. De gemeenteraad van het dorp Mouiiieron en Pareds, waar Clemenceau geboren werd. heeft in haar' vergaderzaal een kruisbeeld laten aanbrengen, dat op het feest van Drie koningen op plechtige wijze is ingezegend. STUTTGART, 10 Januari (HAVAS;De seismograaf te Stuttgart heeft een hevige aardbeving geregistreerd. Men meent, dat de haard op 400 K.M. afstand moet liggen, het zij in de Oostelijke, hetzij in de :Fransche al pen;- De Nederlandsche kolonie te Parijs heeft op opgeivekte wijze het huwelijk van H.K.H. Prins--p Juliana medegevierd. De rij met autoriteiten, aanwezig op de feestelijke bijeenkomst. BERLIJN, 9 Januari. (Havas.) Hitier zal Zondagavond uit Berch tesgaden naar de rijkshoofdstad terug* keeren. De „diplomatieke wapenstilstand", die, naar het zeggen van de officieele verstrekkers van inlichtingen, moest samenvallen met de afwezigheid van Hitler, is niet gestreng in acht geno men tengevolge van de ontwikkeling der gebeurtenissen met de „Palos". Gedurende dien diplomatieken wapen stilstand, teruggetrokken ïn zijn bui tenverblijf, bepaalde Hitier nauwkeu riger zijn politiek in de Spaansche kwestie. Op 31 December j.l. werd admiraal Foer- ster, de commandant van de Duitsche Balti- sche vloot, officieel op pensioen gesteld. Hét gerucht deed toen onmiddellijk de ronde in Berlijn, dat Foerster geweigerd had, de Duit sche vloot aan de Spaansche kusten te men gen in 'n actie, die de ernstigste consequenties kon hebben. Admiraal Carls, die van den aanvang van het zenden van Duitsche oorlogs schepen naar Spanje af zich had doen op merken door zijn energie, volgde Foerster op. In Berchtesgaden arriveerde korten tijd na Kerstmis generaal Faupel, de Duitsche ver tegenwoordiger bjj Franco. Hij bracht Hitier een verzoek van Franco over. Deze vroeg, om aan het front te Madrid te kunnen winnen, een Duitsch expeditieleger van 60.000 man. Hitler, die er bij Faupel op had aange. drongen, dat de nationalisten tot iederen prijs zouden trachten te overwinnen, legde dezen eisch voor aan zijn militaire raadgevers. Generaal von Fritsch, de commandant van het landleger, deed opmerken, dat noch het Duitsche rijk, noch het Duitsche leger op dit oogenblik een dusdanige actie op zich konden nemen, daar een oorlog op korten termijn daaruit kon voortvloeien. H{j ging zelfs zóó ver te dreigen uit zijn functie te treden, wan neer men niet naar zijn gezaghebbende mee ning luisterde. Tezelfdertijd verklaarde een hooggeplaatst Duitsch militair openlijk in de Berlijnsche society dat ,,een oorlog, die met broodkaarten begonnen wordt, een verloren oorlog" is. De minister van oorlog, von Blomberg, steunde met zijn gehecle gezag en het ge- heele vertrouwen, dat hij bij Hitier geniet, de opvatting van generaal von Fritsch. Het gerucht van deze besprekingen, die. naar men zegt, stormachtig verliepen, drong tot Berlijn door. In militaire kringen ver wacht men zelfs het aftreden van von Fritsch en zijn vervanging door generaal von Reiehe- nau, garnizoenscommandant van Muenchen en persona grata bij Hitler en de nat. soc. partij. Het gerucht, dat een tweede „dertigste Juni" op handen was, verspreidde zich. De S.S. zou door het geregelde leger worden ontwa pend. Niets van dit alles gebeurde. Hitier wilde het niet op zich nemen, den raad van zijn militaire raadslieden in den wind te slaan, en tot dusver heeft Duitschland het door Franco gevraagde expeditieleger niet gezon den. Wèl heeft het te Muenchen en ln andere deelen van het rijk S.S.-mannen aangeworven, die naar Spanje gezonden zijn. Bovendien werden de zendingen speciale wapenen en technici voortgezet- De uiteindelijke houding van Duitschland ten aanzien van de niet-inmenging zal aan den eenen kant afhankelijk zijn van de reactie der mogedheden op het Duitsche antwoord van Januari, aan den anderen kant van het min of meer snelle succes der krijgsverrichtingen voor Madrid, waar Berlijn tot iederen prijs Franco een algeheel succes wil verzekeren. LONDEN, 9 Januari. (UN. PRESS) Er worden hier thans een aantal merkwaardige bijzonderheden bekend omtrent de ontzaglijke moeilijkheden, waarmede de bultenlandache oorlogscorrespondenten tn Spanje bi) de uit oefening van hun taak te kampen nebben, en over de vrecselijke gevaren, waaraan zy zijn blootgesteld. Reporters, die den oorlog in Abessynië hebben meegemaakt, geven algemeen toe, dat zij nog nooit zooveel ontberingen en bedrei gingen hebben ondervonden als ditmaal het geval is. Een bekend persfotograaf, die tijdens de operaties in Abessynië met groot succes foto's maakte, verklaarde, toen hij Spanje wanhopig verliet: „In Ethiopië was het een makkelijk leventje, in Spanje is het een hel". De meeste journalisten verklaren, dat het gevaar in de steden nog veel grooter is dan in het open veld, wijl zij voortdurend gevaar loopen door vallend gesteente te worden getroffen. Vele correspondenten hebben Madrid overigens moeten verlaten wegens het slechte voedsel, de gebrekkige hygiëne en een absoluut gebrek aan kolen. In het begin van den burgeroorlog, toen de kabëlverbindingen nog normaal function- neerden, konden zij deze in combinatie met de telefoon gebruiken, om hun berichten naar het buitenland door te zenden. Toen echter de telegraaflijnen van Madrid en Bilbao werden afgesneden, moesten alle persberich ten per radio worden verzonden, waardoor een groote vertraging ontstond, aangezien officieele diplomatieke en ook particuliere berichten de voorkeur krijgen boven pers berichten niettegenstaande de bepalingen van de internationale telegraaf code betreffende gelijke behandeling. Een correspondent van de Unlpress moest dikwijls vijf k zes uur wachten, alvorens hij met Londen of Parijs kon telefoneeren. Toch kan men in Spanje een bericht nog vlugger telefoneeren dan per radio verzenden. In het laatste geval ondervindt de verzending soms wel twaalf uur vertraging. LONDEN, 10 Januari (HAVAS) "Reeds vandaag heeft de Brit- sehe regeering haar vertegenwoordi gers te Parijs, Ronle en Berlijn Lissabon en Moskou instructies ge- géven tot het overhandigen van een nieuwe nota aan de regeeringen, waarbij zij vertegenwoordigd zijn, inzake de naleving van het non- interventie-accoord, speciaal het stop zetten van de vrijwilligerstransporten en de verscherping van de controle op die naleving van de niet-in- mehgings-óvereenkomst, LONDEN, 9 Januari (HAVAS) Ten aanzien van de infiltratie van. Dui-schers in Spaansch- Marokko schrijft de „Times", dat Duitsch land in deze zone een handelsmonopolie heeft gevestigd en dat de haven van Ceuta in een moderne versterking is getransformeerd, ge wapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche ingenieurs, hebben daarvóór de aanwijzingen gegeven. Zelfs indien het Duitsche rijk daarmede zijn actie eindigde, betoogt het blad, zou dat reeds het begin zijn van een ernstige bedreiging voor den status van de zóne,.. maar volgens geruchten uit geloofwaardige bron wordt Zon dag te Ceuta een belangrijke Duitsche strijd-' macht verwacht. Men kan niet vaak genoeg herhalen, dat de integriteit van Spaansch-Marokko door Frankrijk wordt beschouwd als een vitaal be lang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen. De „Manchester Guardian" acht het zeer wel mogeltjk „dat het „Marokkaansche pro bleem", dat Europa voor den grooten oorlog zoo zeer heeft bezig gehouden, thans onder een anderen vorm opnieuw de gemoederen in onrust zal houden. Te Londen weet men, evengoed als te Pa rijs, dat Duitschland in Marokko intrigeert, zooals het dat eertijds heeft gedaan. Voor het oogenblik heeft het probleem echter nog geen buitengewonen ernst, zijn evolutie zal afhan gen van het resultaat van den burgeroorlog en van de houding van Duitschland". BERLIJN, 9 Januari. (D.N.B.) De in de buitenlandsche pers verspreide berichten over een z.g. Duitsche infiltratie in Spaansch-Ma- -okko dienen, volgens de opvatting van poli tieke kringen alhier, slechts, om de Europee- sche openbare meering opnieuw te verontrus ten en de Spaansche aangelegenheid, welke de Duitsche en Italiaansche regeeringen blijkens haar antwoordnota's probeeren op te helde ren. verder te vertroebelen. In welingelichte kringen legt men er nog maals den nadruk op, dat zich noch in Span je noch in Spaansch Marokko Duitsche troe pen bevinden. In dit verband wijst men ook op de ter ge legenheid van het bezoek van graaf Ciano aan Duitschland. op 25 October, gepubliceer de verklaring, waarin uitdrukkelijk de gemeen schappelijke wensch van Duitschland en Italië ten aanzien van de handhaving der absolute zoowel nationale ais koloniale integriteit van Spanje, werd geuit. „Het zou", aldus D.N.B., „interessant zijn te-achterhalen, wie van de verspreiding dezer berichten .de opdrachtgevers waren, dag,r zjj (Van onzen correspondent). De Belgische openbare opinie is ten zeer ste verbolgen over den moord door roode Spaansche troepen gepleegd op baron de Borchgrave, die, zooals men weet, in dienst was van de Belgische legatie te Madrid. Wat bovendien de Belgische bevolking heeft geprikkeld en ook een groot deel van de pers, is het feit, dat de socialistische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, niet onmiddellijk bij de roode Spaansche regering tegen dezen moord op een Belgisch diplomatiek vertegen woordiger heeft geprotesteerd. Er zijn zelfs bladen geweest, die beweerden, dat Spaak deze zaak in den doofpot wilde stoppen, en zjj plaatsten daartegenover zijn bliksemsnelle op treden bij de Italiaansche regeering naar aan leiding van de redevoeringen welke de Rex-lei- der Degrelle via Italiaansche zenders over de Rex-beweging in België heeft uitgesproken. Deze verontwaardiging is ook tot uiting ge komen in de senaatscommissie van buiten landsche zaken, waar door den katholieken se nator baron de Dorlodot in een serie vragen aan den minister van buitenlandsche zaken een scherp requisitoir tegen Spaak's late en weinig krachtige interventies inzake den moord op de Borchgrave werd gehouden. Om te beginnen was de Borlodot er niet over te spreken, dat de regelmatig bij de roode regeering geaccrediteerde Belgische diploma tieke vertegenwoordigers niet op hun post wa ren, toen het drama zich heeft afgespeeld. Als 4e Belgische diplomatieke vertegenwoordi gers, aldus de Dorlodot, Madrid hebben moeten verlaten omdat de regeering niet meer in staat was, de veiligheid der gezanten te waarbor gen. dan was het in de eerste plaats plicht der Belgische regeering, al het personeel der le gatie terug te roepen. Thans heeft de regee ring verantwoordelijkheid op zich genomen, ondergeschikte ambtenaren van het Belgische gezantschap hun leven bloot te doen stellen, terwijl hun chef, de gezant, zichzelf in veilig heid had gesteld. Is dan. in de oogen van de Belgische regeering, het leven van een Bel gische legatie-raad of van een attaché niet evenveel waard als dat van een gezant? En sedert wanneer mag het hoofd van een legatie zjjn post verlaten, zoolang deze niet absoluut onhoudbaar is geworden? Nog verschillende andere ^pertinente' vragen in dezen geest Wer den door de Dórlodot gesteld; Spaak heëft hierop in een van te voren ge redigeerde nota een antwoord gegeven, waar van wij de voornaamste gegevens hieronder laten volgen. De minister begon met er op te wijzen dat, toen de gezanten der verschillende mogend heden Madrid niet bestemming naar St. Se bastian hadden verlaten, ook de Belgische am bassadeur zich onder hen bevond. Later heeft hij zich, zooals velschillende andere gezanten, te St. --de-Luz gevestigd. Het bestuur dei gezantschappen werd tijdens hun afwezigheid door jonge zaakgelastigden waargenomen. Hetzelfde was het geval met de Belgisclte ambassade, waarvan het beheer in Augustus 1936 werd toevertrouwd aan burggraaf Ber- ryer. Deze bleef daar tot 25 October, op wel ken datum hij met verlof naar België ging. Daar er zich toen nog zeven Belgische fami lies te Madrid bevonden, werd de Belgische consul te Madrid, de heer Chabot, met de lei ding van de ambassade belast. Onder die fa milies bevond zich baron de Borchgrave. Hij bood zijn diensten aan de ambassade aan en deze werden ln de eerste dagen van Augustus aanvaard. Zijn hoédanigheid van attaché -ver leende hem de diplomatieke onschendbaarheid Hij Ontving een geldelijke vergoeding. Uit deze verklaringen van Spaak trok baron de Dorlodot de conclusie, dat tusschen 25 Oc tober erf 22 December 1936, dus gedurende een buitengewone gevaarlijke periode op alle ge bied, de ambassade van België maar door .een gewoon'consul werd bestuurd. Na deze onderbreking zette Spaak zijn ex posé voort. Op 22 December ontving hij een telegram, waarin de verdwijning van de Borchgrave werd aangekondigd. Denzelfden dag seinde hij aan Chabot, dat hij onmiddellijk een onderzoek moest eischen, dat hijzelf moest volgen. Van 22 tot 28 December bleef men zonder nieuws. Chabot, die Inmiddels het geval bij de Spaansche autoriteiten had aangegeven, vernam den 28sten. at het stoffelijk overschot van de Borchgrave te Fuencarral was terug gevonden. Spaak werd i hiervan 's anderen daags op de hoogte gebracht. Eerst op dien dag heeft de Belgische regeering zich recht streeks met de Spaansche volksfrontregeering in verbinding gesteld. De zaakgelastigde Ber- ryer, was inmiddels te Madrid teruggekeerd. Tot 4 Januari j.l. werd niets meer vernomen. Hier deed zich tusschen Spaak en de Dorlo dot een nieuw incident voor. Waarom, zoo riep de katholieke senator uit, zou de Spaan sche regeering zich ook haasten, aangezien u toch geen datum in uw nota hebt aangege ven/op welken u een antwoord wilde hebben? U was van het overlijden van de Borchgrave op de hoogte dén 29sten December en eerst twee dagen latèr, heeft u een vaag com muniqué aan de pers daarover verstrekt. Spaak antwoordde hierop: „Wij hebben de familie vóór de pers op de hoogte willen brengen" De Dorlodot liet zich echter door dit arm zalig argument niet van de wijs brengen, want hij bewees, dat reeds op 29 December, de familie van den vermoorde telegrammen van rouwbeklag had ontvangen. Op dien dag. zoo ging hij voort, wist u, dat de Borchgrave vermoord was en was het uw plicht, de open bare opinie hiervan op de hoogte te brengen en de gegevens te verstrekken, welke over dezen moord in uw bezit waren. Spaak trachtte nogmaals zjjn onbegrijpelijk stilzwijgen goed te praten met te zeggen, dat hij het verdriet van de familie de Borchgrave niet had willen vergrooten! Waarop de Dor lodot repliceerde: „Het is niet alleen de fa milie de Borchgrave maar geheel België, dat door dezen moord getroffen wordt". De minister van buitenlandgche zaken Zette na dit pieuwe incident, zijn rapport voort; In de Wetstraat had men vernomen, dat de Borchgrave te Fuencarral was begraven in een grooten kuil, met twintig andere slacht offers, en dat zyn lijk er de negende plaats innam. Hij werd vermoord op het oogenblik, dat bij aan het front twee gewonde Belgische roode soldaten bezocht. Op 4 Januari ontving het departement van buitenlandsche zaken te Brussel een telegram van de regeering van Madrid, met het rouw beklag van deze regeering en de mededeeling, dat de Borchgrave zich zonder toestemming en zonder voorafgaande verwittiging naar het front had begeven. Op 6 Januari werd in een brief van de Spaansche ambassade te Brussel gezegd, dat een onderchef van den Spaanschen veilig heidsdienst. opdracht had gekregen, het lijk van de Borehgrave te doen ontgraven en het aan de Belgische ambassade te Madrid te doen bezorgen. Na het exposé van den minister van buiten landsche zaken verklaarde baron de Dorlodot alle voorbehoud te maken op diens verklarin gen en trok de conclusie, dat de Belgische re geering achtdagen heeft laten voorbijgaan alvorens op waardige wijze tegen de moorde naars van de Borchgrave op te treden. Een ander katholiek senator, de heer Gillon, zeide getroffen te zijn door een detail ln het telegram der Spaansche regeering, waarin deze zegt, dat de Borchgrave gedood werd, „toen hij zich naar het front begaf". Ik ken Madrid en deszelfs omgeving zeer goed, aldus deze senator en kan u zeggen, dat de plaats waarop het lijk werd begraven, zich op vjjf kilometer ten noorden van Madrid en op ze ventien kilometer van het front bevindt! Ook de katholieke senator graaf d'Aspre- mont-Lynden, moest constateeren, dat het socialistische departement van buitenlandsche zaken te Brussel, het geval de Borchgrave zeer geheimzinnig heef t-behandeld De koning heeft den moed en de zelfopof fering van baron de Borchgrave, zooals men weet, willen beloonen, met hem posthuum te benoemen tot ridder in de Leopolds-Orde. De openbare opinie zal dit koninklijk gebaar zeer zeker met instemming hebben vernomen, doch de malaisen de geprikkeldheid over de wijze waarop de socialistische minister van buitenlandsche zaken deze zaak heeft behan deld, zal er niet door uitgewischt worden. BRUSSEL, 11 Januari. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat het lichaam van baron de Borchgrave hedenoch tend zes uur Madrid heeft verlaten met be stemming naar Alicante, waar het in den loop van den namiddag zal aankomen. Burg- graag Berreger, zaakgelastigde van België te Madrid, zal het vergezellen. Nog dezelfden dag zal het aan boord wor den gebracht van den Fransche torpedoboot „Maille-Brèze", die het naar Toulon zal bren gen. Hoe het vandaar naar Belgie zal worden getransporteerd, is nog niet vastgesteld. blijkbaar kosten noch moeite sparen, om den vrede in Europa te veratoren". PARIJS, 9 Januari (UN. PRESS) Op den Quai d'Orsay verwacht men met spanning de antwoorden uit Tetoean en Burgos op de Fransche protestnota's naar aanleiding van de berichten, dat Duitsche troepen, in strijd met de FranschSpaansche con ven hes van 1904 en 1912, in Spaansch Marokko zijn ge land. Ondanks alle stellige dementi's van hooge officieele Duitsche zijde, gelooft Frankrijk zijn agenten in Noord Afrika, die aan Parijs bericht hebben, dat zich minstens 300 Duitsche vrijwilligers tn Tetoean bevinden en dat een ander Duitsch contingent in Ceuta is onder gebracht. Naar verluidt zou Frankrijk, dat de. Burgos- regeering niet erkent, zijn protest niet aan Burgos, doch aan Tetoean hebben gericht en zouden de autoritei :en van laatstgenoemde plaats zich onmiddellijk met Burgos in ver binding hebben gesteld en Franco hebben ver zocht, het antwoord, dat aan Parijs moet ge zonden worden, op te stellen. Fransche agenten in Noord Afrika melden verder, dat :ten hooge Duitsche officieren, die kort geleden te Ceuta landden zich naar Teoean hebben begeven, waar zij door den Spaanschen hoogen commissaris zijn ontvan gen. Duitsche ingenieurs, die door Duitsche torpedobooten in Melilla aan land zijn gezet, hebben zich naar het binnenland der Spaan sche kolonie begeven. Ook in de kleine Spaansche zóne .Ifni zou een aanmerkelijke Duitsche activiteit gijn [waargenomen, v PARIJS, 11 Januari (A.N.P.) Op het strand te Biarritz zijn Zondag wielerwedstrij den gehouden. Daar een verkeerde baan was uitgezet, moesten de renners een zeer gevaar lijk punt langs het strand passeeren. Zeven wielrenners werden door de golven gegrepen. Vier konden zie hnog redden, doch de overige dri ezijn jammerlijk verdronken. BRUSSEL. 11 Januari. (VAN ONZEN CORRESPONDENT.) De resultaiten van het onderzoek van het parket, schijnen er op te wijzen, dat de Engelsche millionair Wenner, die op het traject Keulen-Brussel uit een vliegtuig is gevallen, geen zelfmoord zou heb ben gepleegd en dat men met een ongeval zou te doen hebben. Een Duitsche jongedame heeft aan het par ket verklaard, dat zij met Wenner was ver loofd en dat het hun bedoeling was, over en kele weken in het huwelijk te treden. Volgens een Biusselsch blad, zou het niet uitgesloten zijn dat Wenner. die tijdens den oorlog. Engelsch militair vlieger was en di# nogal r. zonderling - optrad, zich in Puitschlanfl I met spionnSge heüeig hield. ---

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3