ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1937 - DE DIVISIONISTEN. EEN KLEINE NABETRACHTING. Naar aanleiding van de collectie schilderijen in het Museum Boymans te Rotterdam. NIEUWE CURSUSSEN VAN DE R. K. V OUKSUNIVERSITEIT. EERSTE LUSTRUM KERKWACHT „H. KRUISVINDING". GEVOLGEN VAN DE GEWIJZIGDE PSYCHOPATHENWET. GRONDVERKOOP BLIJDORP. „HERLEVEND ROTTERDAM". DE TWEEDE OEVER VERBINDING. R- K. STAATSPARTIJ EN TWEEDE KAMER-VERKIEZING. ST. JOSEPHSGEZELLEN. Alles verkeert nog in het stadium van overleg. R. K. GYMNASIUM. Bridge-drive ten bate van het i,Kapelfonds". ROTTERDAMSCH TRIO. BURGERLIJKE STAND. OVERSCHIE. ROODE KRUIS. MAASSLUIS. ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 3.50 per kwartaal. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: f 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000.bij overlijden tengevolge van een ander ongeval, enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang van in te schrijven als NAAM ADRES SCHIEBROEK. R. K. STAATSPARTIJ. VLAARDINGEN. HET "KLEED VOOR HET VORSTELIJK PAAR. INSPECTIE DIRECTE BELASTINGEN AANGEHOUDEN -Richting-Verkeer Dit is de algemeene ervaring met de schilderijen van de z.g. divisionistisehe school, hoezeer z|j ook naar onderwerp en opvatting kunnen uitleenloopen: men moet ze piet van te dichtbij bekaken. De kleurvlak ken ontvangen hun karakter en de kleurwer- king wordt in het leven geroepen door stip pen en streepjes, door deeling („division") van de kleur in zeer kleine eenheden. Maar het «genieten van de schilderij vraagt een afstand-nemen, waarbij voor het oog die ge deelde kleur weer ineenvloeit en de stippen en streepjes zich oplossen op het vlak. Dit vlak wordt daardoor zeer licht, zeer be wegelijk, bijna doorschijnend van toon. Aldus is deze wijze van schilderen bij uitstek dank baar als het erop aankomt de atmosfeer te treffen, de verschijnselen in den dampkring weer te geven op een klaren dag. Het is mogelijk daarbij de materie als het ware te ver-onstoffelijken, tot er niets van overblijft dan een indruk van kleur en licht. Dat is uiteraard een zeer beperkt ideaal van beeldende kunst. Toch zijn er in deze rich ting prachtige dingen gemaakt, soms dank z|j, soms ook eenigszins ondanks, de werkwijze. Deze was ook zoo nieuw niet. Jongkind heeft er de geheimen van gekend en men vindt er plaatselijk sporen van bij oude meesters als Vermeer en Van Goyen. Maar die moderne schilders in, Parijs op het laatst der negen tiende eeuw, heben er een systeem van ge maakt, een soort picturale methodiek. De tentoonstelling geeft een goed beeld van wat ermee werd bereikt. Seurat toont zich een meester, vooral in de havengezich ten. Signac, de tweede leidende figuur, die maar weinig jonger was dan Seurat maar hem bijna een halve eeuw overleefde, is zwak ker. Hij is in de verzameling KröllerMul ler ongelijk vertegenwoordigd en blgft over het algemeen te zoet en te zoetjes om het tegenover den strengen en fanatieken Seurat uit te houden. Niettemin was Signac op zijn bescheidener plan een fijngevoelig ar tiest: zijn „Cypressen" b.v. zijn bekoorlijk van kleur en visie. De Belg van Rysselberghe moet dan wor den genoemd, van wien hier prachtig werk te zien is, als het portret van zijn vrouw ten voeten uit, als het gezelschap in den tuin en het bekoorlijke schilderijtje, dat „Le cha- peau bleu" heet. Het is alles uit de collectie Kröller-Müller, waarin de eigenaardige be- teekenis van deze richting tijdig is erkend, en deze meesters ruim vertegenwoordigd zijn. Die beteekenis schuilt overigens niet in het spoedig weer overleefde, quasi-weten- schappelijke procédé, maar in het feit, dat er enkele groote schilders waren, die er zich van hebben bediend. Deze kunst was er natuurlijk bij uitstek een voor het landschap met zon, voor de weerschijnen over het water, voor de spe lingen van het licht in een helder interieur. Met andere woorden: deze kunst was, uit haar aard bijna zomerseh en blijmoedig, wat zij toch niet altijd geweest is. Daar was allereerst de stemming van het fin de siècle, met de melancholie van Seu rat en het navrante van een De Toulouse Lautrec, hier vertegenwoordigd met de quasi-indifferente, maar ten slotte toch zoo diep-tragische „Zittende jonge vrouw" uit de collectie-Van Gogh te Amsterdam. Daar waren vervolgens de religieuse en sociale beroeringen, die de kunstenaars niet ongemoeid lieten. Als we deze tendenzen met een paar woorden ruw mogen aandui den, dan zouden we van symbolisme en so cialisme kunnen spreken. Juist in Nederland hebben deze bewegingen het divisionisme ge kruist, dat in een Aarts, een Bremmer, een Van Daalhoff een wat peuterige en huis- vlijt-achtige beoefening vond. Ook hier moes ten een paar sterke naturen er „de muziek" in brengen en daarbij heeft zich vooral Jan Toorop onderscheiden. Zgn gecompliceerde wezen en licht voor invloeden ontvankelijke aard bracht het genre op twee geheel verschillende plans, als we het zoo mogen uitdrukken. Hg schilderde het sombere „Broek in Wa terland" dat een van zgn belangrijkste land schappen blijft, een geladen doek als „De Verleiding en tendentieuse voorstellingen als „Na de Werkstaking" en „In de Nes te Am sterdam". Daarbij is dan ook het zonder linge „Dorpelwachters der Zee" te rekenen, dat w|j echter hoe langer hoe meer geneigd zgn een picturalen draak te achten. Maar daarnaast zien we Toorop ook als een onbekommerd schilder van het plein-air, verliefd in zonneschijn en zomer-heerlgkheid. Zoo is hij in die lichte strandjes, die er aan herinneren, welke een begaafd colorist hij toch was, die zich ten slotte meer als teekenaar zou ontwikkelen. En een beminnelijk schil derij als „De Prentliefhebber" is geheel in dezen blijden en opgewekten toon gehouden. De litteraire en filosofische preoccupaties, waaruit een Toorop zioh telkens wist te be vrijden (om er ook telkens weer in terug te vallen), namen in deze periode bij een Thom Prikker sterk de overhand. Zijn symbolische voorstellingen uit het jaar 1892 hebben ge heel het karakter van een broeikas-gewas. Het zijn ontoegankelijke alleenspraken, van een schilder zonder twijfel, maar van een die het teveel in de boeken zocht en te wei nig in de natuur, ook in zijn eigen natuur. JAN N. Deze week vangen weer enkele cursussen der R. K. Volksuniversiteit aan, waarop we gaarne nog even de aandacht vestigen. Zoo begint morgen (Woensdag) 's avonds te half negen in het R. K. Vereenigingsgebouw Afrikaanderplein een serie van vier lessen over de leer der levensverrichtingen van het menschelgk lichaam. Deze interessante cur sus biologie zal door lichtbeelden worden ver duidelijkt. Donderdag a.s. wordt in het Instituut „St. Lucia" des avonds te kwart over acht een cursus geopend in „letterkunde". Bekende schrijvers zullen op vijf achtereenvolgende Donderdagen het woord voeren. Als eerste treedt op de heer Jos. Panhuysen, die den on langs overleden beroemden G. K. Chester ton zal karakteriseeren. Een derde cursus, welke nog deze maand begint en wel op Woensdag 27 Januari, is die over het recht op arbeid. Een trio lessen over speciaal economische verhoudingen en den mensch in den wirwar van plichten, rechten verkrachtingen, wordt gegeven door Pater A. van Rixtel 3. C. J. in het gebouw Leeuwenstraat 33. Aanvang half negen. Zondag herdacht de Kerkwacht H. Kruis vinding haar 5-jarig bestaan. Des morgens naderden in deKruisheerenkerk de leden ter H. Tafel, terwijl om half 11 de Hoogmis werd opgedragen uit dankbaarheid bij gelegenheid van het le Lustrum. Het parochiaal zangkoor was versterkt door het Celles-koor onder leiding van Broeder Xaxerius. Na deze kerkelijke viering was er 's avonds een groote feestavond georganiseerd in ge bouw „Spes-Bona". Deze bijeenkomst met uitverkochte zaal werd geopend door den commandant den heer J. Degenaar. Spreker sprak een welkom, en schetste dan in het kort het werk van de Kerkwacht, die met 20 leden opgericht, thans ruim 80 leden telt, terwijl zij deelnam aan Kath. landdagen, aan Schietwedstrijden, vaandeldefilé's, excursies enz. enz. Spr. eindigde met een korte peri frase over de Vaandelleus „Voor God en Va derland". Direct daarna begon de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven van Jan Grosfeld en Leo Post „Truusje Meger", onder regie van den heer J. A. Reniers. Het stuk werd vlot gespeeld en het appiaus na ieder bedrijf be wees, dat het insloeg. Decor en aankleeding waren mede goed verzorgd. In de pauze nam de heer J. Hendriks, on der-commandant en voorzitter der Kerk wacht, het woord om met eenige hartelijke woorden namens bestuur en leden den heer Degenaar dank te zeggen voor den velen goeden arbeid en het harde Werken voor de Kerkwacht. Spr., hoopte, dat bij het 2e lustrum het ledental nog hooger zou zijn opgevoerd. Als blijk van waardeering bood de heer Hen driks een keurig "geteekende oorkonde aan, benevens een meerschuimen tabakspijp met oud-Hollandsche tabaksdoos. Nog even bedankte de heer Degenaar voor alles, doch zeide niet meer gedaan te hebben dan een zg het vrijwillig aanvaarden plicht. Hij bracht dank aan bestuur en leden voor hun trouwe opkomst op de oefenings-avon- den. Ook herdacht hij nog den heer K. Dam, als de pionier der Kerkwachten. Een gezellig samenzijn met medewerking van een Band besloot dezen voor de Kruisvin- ding-Kerkwacbt zoo mooien dag. Voor de vierde kamer van het Haagsch Ge rechtshof stond Maandag in hooger beroep terecht de monteur J. B. M. C. uit Rotterdam, thans gedetineerd, die door de Rechtbank al daar wegens diefstal, meermalen gepleegd, is veroordeeld' tot 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere gevangenis en met terbeschikkingstelling van de regeering. Ondanks de pertimente verklaringen van een zestal ophieuw gehoorde getuigen, die vol hielden, dat het verdachte was, die in Sep tember j.l. te Rotterdam in hun tegenwoordig heid rijwielbeiastingmerken, met behulp van een nijptang van rgwielen afkneep en bij zgn arrestatie zoowel den nijptang als de belas- tmgmerken wegwierp, was het stereotype antwoord van C. op al deze verklaringen: „getuige heeft abuis". De advocaat-generaal rar. Rombach, die bevestiging van het vonnis vroeg voor wat da hoofdstraf oetreft, wees er op, dat de Rot- terdamsche rechtbank geen rekening heeft gehouden mét de jongste wijziging van -de psychophatenwet. Déze tóch "laat eerst dan terbeschikkingstelling van de regeering toe, indien de verdachte voor de vierde maal is veroordeeld en de misdrijven telkens zijn ge pleegd binnen een jaar, nadat het vonnis on herroepelijk is geworden. Deze maatregel is helaas uit bezuinigingsoverweging genomen moeten worden. Aan eerstgenoemde voorwaar de is in casu voldaan, aan de laatste evenwel niet, zoodat spr. te dien aanzien vernietiging van het vonnis moet vragen. De advocaat-generaal zeide dit ten zeerste te moeten betreuren, want zoo ooit, dan is het hier wenschelijk dat verdachte, die reeds vroe ger ter beschikking van de regeering is ge steld, opnieuw wordt opgenomen. Het Hof zal 1 Februari uitspraak doen. B. en W. doen het voorstel tot partieele wgziging van het uitbreidingsplan voor het noordelijk en noordwestelijk stadsdeel, zoo mede tot verkoop aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Oost" en aan den heer A. Slappendel van perceelen grond tusschen Statensingel, Van Beuningenstraat, Stadlhoudersweg en Nico- laas Ruyschstraat, resp. groot ca. 4258 en ca. 2882 c.A., tegen onderscheidenlijk 82.582 en .57.418 in totaal en op de verder over eengekomen voorwaarden. Het Uitvoerend Comité verzoekt mede te deelen, dat tengevolge van een misverstand in een verleden week geplaatst bericht werd vermeld, dat het draaiende rad op het Ca- landplein vervaardigd was door leerlingen van de Ambachtsschool. Dit. is niet juist; hét rad is gemaakt in de werkplaatsen van de firma J. C. de Waal, welke ook den ver deren opbouw verzorgde. Eenige leerlingen bankwerkers van de school hebben op een bepaald onderdeel vriendelijke medewerking gegeven. Op de dezer dager: gehouden vergadering van de af deeling H. Rozenkrans van „Recht en Orde" zijn de volgende voorloopige candi- daten aangewezen voor de groslijst der Twee de Kamerverkiezing: Van den Brule, mr. Steenberghe, Nivard en Diephuis. De leden der St. Joseph's Gezellen, Sta tionsplein, worden verzocht, indien mogelijk. Donderdagmorgen om kwart over tien uur op de R.K. Begraafplaats aanwezig te zijn om de laatste eer te bewijzen aan hun over leden medelid F. A. Kerkum. R. R. C. FEIJENOORD Zondag zijn in gebouw de Spil aan den Dordtschen Straatweg geanimeerde wedstrij den op de hometrainer gehouden. De uit slagen luiden: Juniores tweemaal 500 M.: 1 L. van Ber- kum 40.4 s.; 2 Smits 42,4 s.; 3 J. Voogd 45,1 sec. Nieuwelingen en amateurs tweemaal 1000 M.: IJ. Merrienboer 76,3 s.; 2 Bas Hordijk 77 s.; 3 R. Scholtens 77,2 s. 4 W. Buitendijk (veteraan) 78,1 s. De laatste dagen is in verschillende pers berichten de stand van het oeververbindings- vraagstuk ter sprake gebracht. Wij herinne ren o.m. aan het interview, dat minister Co- lijn verleden week aan de (a.r.) Rotterdam mer en De Standaard heeft toegestaan en waaraan wij een en ander hebben ontleend. Deze berichten zijn voor ons aanleiding ge weest te bevoegder plaatse inlichtingen in te winnen. Men deelde ons mede, dat op het oogenblik noch omtrent de keuze van de oeververbinding, noch omtrent de financiering daarvan iets vaststaat. De besprekingen tus schen de hierbij rechtstreeks betrokken de partementen duren nog voort, evenzeer als de onderhandelingen tusschen het Rijk en de ge meente. In deze onderhandelingen is inderdaad een oplossing naar voren gekomen in den vorm van een tunnel van één buis, die echter voor het rijverkeer een weg van 8 meter breedte zou bevatten, hetgeen breeder is dan de rij weg vanhet kleine tunnelproject (6.75 me ter). Omtrent deze tunnel, waarin bovendien zoowel voetgangers als wielrijders een plaats zouden moeten vinden, staat nog niets vast. Het moet op een vergissing berusten, zoo deelde men ons in dit verband mede, wanneer van dit ontwerp wordt gerept als van een project van den Rijkswaterstaat. Er is van rijkswege slechts de aandacht op dit ontwerp gevestigd. Wel leeft bij den Rijkswaterstaat de mee ning, dat een dergelijke voorziening in .het oeververbindingsvraagstuk voor Rotterdam voldoende is, omdat het doorgaande verkeer den bouw van de brug beoosten Rotterdam binnen niet al te langen tijd noodzakelijk zou maken. Intusschen staat, zooals gezegd, omtrent den vorm van de oeververbinding nog niets vast. Eerst wanneer tusschen R|jk en gemeente daaromtrent overeenstemming is bereikt, kan met de aannemers onderhandeld worden over hun aanbiedingen, welke tot 3 Februari a.s. gelden. In bedoeld personderhoud heeft minister Colijn er over gesproken, dat de werkverrui ming een punt van overweging bij de oplos sing van het oeververbindingsvraagstuk uit maakt. Naar men ons mededeelde, ziet dit op de financiering van de oeververbinding. Om dat de totstandkoming daarvan verruiming van werk beteekent, kan de regeering over wegen in hoeverre verstrekking van finan ciën uit het Werkfonds in aanmerking kan komen, voor zoover de benoodigde geldmid delen niet uit het VerkeersfondS komen. Zaterdagavond werd in de aula van het R.K. Gymnasium aan den Beukelsdgk een bridge-drive gehouden onder ouders en leer lingen van Gymnasium en H.B.S. De uit- noodiging daartoe was uitgegaan van eériige heeren, ouders en leeraren, met het doel., de opbrengst ter hand te stellen van pater Rector voor het „kapelfonds". Dit fonds be oogt gelden bijeen te brengen om bij gebrek aan een kapel, de aula der school althans zooveel mogelijk tot kapel in te richten. De drive, die en prettig verloop had en een ver blijdend financieel resultaat opleverde werd geopend door ir. Hopster, ter-wijl de sluiting en de prijsuitdeeling werden verricht door mr. L. van Eyck. De eerste prijs in groep A werd behaald door den heer en mevr. Greveling en dr. P. Vos en dr. v. d. Velde, In groep B. viel de eerste prijs ten deel aan mevr. Holstege met <Jr. Lucas en aan den heer en mevrouw Jamin.' De tweede prijs In groep A behaal den de heer en mevrouw mr. L. v. Eyck en de heeren Hustinx en C. van Eyck, terwijl de tweede prijs in groep B. veroverd werd door den heer en mevr. Lips en mevr. Schamlé met mevrouw Florijn. Halverwege den avond werd nog het woord gevoerd door den rector, pater mr. E. van der Helm O.F.M. die dank bracht aan alle deelnemers aan de drive en in het bijzonder aan de dames en heeren die voor de organi satie van de drive zioh moeite gegeven hadden. r Z|jn dankwoord richtte de rector ook tot hen, die niet deelnamen aan de drive en toch van hun sympathie voor het „kapelfonds" blijk hadden gegeven. Op het tweede concert van het Rotterdam- sche Trio, Maandag 25 Januari a.s., in de Groote Nutszaal, zal met medewerking van den altist Johan Warners, het volgende pro gramma worden uitgevoerd piano-quartet (inachevé) van Guillaume Lekeu, Strijk trio van Éugène Ysaye (eerste uitvoering) en piano-trio van Ildebrando Pizzetti. Aangiften van 18 Januari 1937. BE VALLENE. C. M. de Haan geb. Potters z. A. v. Driel geb. Versnel z. C. H. C. Andrise geb. Haanskorf d. G. v. Mil geb. Koetze d. A. de Korte geb,. Lohman d. H. v. Bemrael geb. Visschers z. L. Koop- mans geb. Westerveld z. E. M. A. de Pater geb. Oudshoorn z. C. Overgaauw geb. v. Gog z. A. C. Pley geb. Dames d. M. den Edel géb. Koeleman 2d. A. M. Hoogendijk geb. Vermeulen z. M. Hersman geb. Hartman z. H. F. M. Dobe geb. te Witt z. M. Noor- danus geb. Teeuw 2 d. A. M. M. Rolink geb. S'eheffer d. J. v. Sprang geb. Haring d. E. M. L. Moret geb. Spiess z. G. Westendorp geb. de Bruin z. M. v. Diggelen geb. v. Ouden- allen z F B. v. Tv:t*--dik "-h v d Upoij A. Descendre geb. Gelaudie d. H v. d. •Sluijs geb. IJzerman z. M. G. Han. geb. Rietdijk d. A. C. v. Hensbergen ge., Back z. C. M. v. d. Veld engeb. Vuisting d. A. Slagter geb. Naereböut z. H. Karman geb. Wilmink d. P. J. Leurs geb. v. Koo|j d. A. Baas geb. Huizer z. F. M. Steine geb. Ütberg z. P. Hartog geb. Grolle z. S. A. Helder geb. vb. Tiggelen z. M. J. Lange geb. Louwer z. J. v. Schaailt geb. Bos d. A. de Nies geb. d. Ouden d. A. Kindt géb. v 't Hof z, W. Reedijk geb. v. d. Linden z. - J. P. Duivestein geb. v. Vliet d. C. M. Moonen geb, de Keijzer d. J. v. Beuzekom geb. de Graaff d. I. A. Kerkmans geb. Buis d. M. Kruizinga geb. Boogaard d. L. Wageveld geb. Groeneveld z. H. M. Pak geb. Legestee d. G. Doom geb. Galjaardt z. G. T. Javoby geb. Oppenheimer z. J. M. A. Gu|jt geb. Evertsen d. A. Bakker geb. Penninkx d. -M. E, Geelhoed geb. Gundlach z. J. Tideman geb. de Graaf d. A. C. v. d. Pluijm geb. v. Dam z. G. Donker geb. Niemtjer d. E. Kleingeld geb. v. d. Knijff d. T. M. Car- stens geb. Grift z. c. E. Krommendam geb. v. Steenderen d. M. Wisse geb. Muller z. C. Klein geb. Kok d. M. Tempelman geb. Ver hoef d. C. Jongbloed geb. v. Kwawegen z. J. v. d. Boogaard geb. Broeks z. M. M. Bergers geb. Geerhold z. A. B. Peylfman geb. Sprikkèlman z. G. Zondervan geb. Eijgelshelm d. H. Gooiman geb. Sterk d. P Buining geb. Grasmeijer d. C. v. d. Valk'geb. Stakenburg d. OVERLEDENJ. J. v. d. Ven vr. v. A. de Waard 47 j. A. Kloen vr. van A. de Jong 51 j. J. de Groot wede. v. T. J. v. Brammen 79 j. A. M. Meisen wede. v. J. Groene- veld 80. j. -- J.'E. v. Helden d. 1 m. A. H. y. Bohemen wede. v. L. G. v. d. Knaap 74 J. F. Snijder ongeh. m. 85 j. C. A. de Rui ter m. van Ja. M. A. de Koninck 44 j. M. Slagter wede. van P. Oosterveld 73 j. P- Mastenbroek wedr. v-A. Vlasblom 75 j. T. M. Sciiülte ongeh. vr. 91 M. E. v. d. Hoeven wede. v. J. A. Nieulr.ru 92 j. A. v. Tintelen vr. v. J. Drinkwaard 43 j. C. Hazelzet vr. v. L. 'Meede'r 66 j. F. A. v. Nieuwenhuzen vr. v. M. Cote 57 j. B. Versloot ongeh. vr. 19 j. T. PJ. T Dekker wedr. van E. C. Collignon 82 j, J. Maas wede. v. W. J. Amsterdam 71 j.' A. W. Zuidhoorn wede., v. C. J. Exal- t.us 68 j. A. Houberg m. van J. M. v. Beest 89 j. L. v. Munster ongeh. vr. 60 j A. Willemsen-m. van A. Baptist 61 j. H. W. Pijpers d. 15 j. - A. Assenberg m. van L. L. M. de Man 46 j J. M. H. Claessen wedr. v. •E. C. Lupgens 79 j. Aa den Besten m. van P. Kroon 56 j. E. M. de Ren vr. van A. .P.. v. d. Slokker 58 j. J. Mulder vr. van J. P. Willebrandts 55 j. A. M. R. La Costa vr. .van N. A. C. M. Spinardl 57 j. L. A. Middendorp m. van C. M. Jonkergouw 36 j. B. F. v. d. Ent wede. v, S. H. Schreuder 84 j. Voorts als levenloos aangegeven: E. Hulst. geb. 'Tüch z. G. v. d. Weck geb. Groen z. -. Teit.'bate Van cfe' afdeeling"Overschië van het Roode Kruis zal door de Schiedamsché Vereeniging Utile Dulci" ëen liefdadigheids- uitvoering worden gegeven op 28 Januari a.s. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 7—13 Januari 1937. GEBOREN: Anna Maria Juliana, dochter van C. J. v. d. Kolk en H. Vonk Sebastianus Mar- finus' zoon van M. Buying, en M. A. K. v. d. Hoeven Jacobus zoon van H. Kootkar en P. Vermeer Wouter, zoon van W. van Tiel en A. de Heus. EEN VRAGENSTELLER Het lid van den gemeenteraad, de heer J. Slagboom (.S.D.A.P.) heeft zich weder met een schriftelijk verzoek tot den Burgemeester gewend. Thans de vraag om hem in de vol gende raadsvergadering te antwoorden op: Wat is de oorzaak van de vertraging, en of binnenkort de aanbesteding kan worden ver wacht van de vernieuwing der schansbrug. KUNST NA ARBEID De harmonievereeniging Kunst na Arbeid van de N.V. Ver. Touwfabrieken alhier zal binnenkort haar jaarlgksche uitvoering ge ven. Medewerking is verzekerd van het duo Hofman. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 8.96%, Berlijn 73.46, Pargs 8.52 Vi België 30,78%, Zwitserland 41,93, Amerika 1.82%, Oostemjk t Denemarken 40.03, Zwe den 46.25, Noorwegen 4p.05, Spanje Ita lië •week maand abonné. kwartaal EEN NIEUWE GASLEIDING De aannemer, de heer van Duren, heeft thans een begin gemaakt met het vernieuwen van de gasbuizenleiding, een karwei, dat in nagenoeg de geheele gemeente moet ge schieden. Met het werk is begonnen in de Ankerstraat. De arbeid valt daar niet mee, aangezien de grond daar uit zware klein be staat en bij het graven geregeld water in de gleuven komt te staan. Van de vernieuwing zullen de gasverbruikers genieten. De oude buizen imm^s zijn voor drie kwart dicht geroest. OUDE HERINNERING. Door de regenten van het Herv. Weeshuis is een ouden gevelsteen, welke dreigde in ver val te geraken, weder opnieuw boven een in gang geplaatst aan de achterzijde van - het weeshuis. Deze steen, welke zeer mooi bewerkt is en de woorden bevat „T-Wees-Huys" dagteekent nog uit den bouw van het weeshuis dat on geveer 65 jaar geleden is afgebrand. UITVOERING ST. AGNES. Door de R. K. Meisjesvereeniging „St. Agnes" is gisteren in de bovenzaal van het hotel „de Moriaan" een zeer aangenamen avond georganiseerd. Het hoofdbestanddeel van den avond vormde de opvoering van het zangspel „De Woudkoningin". Spel en zang waren zeer goed en gaven blijk van ernstige studie. Weshalve een dankbaar applaus aan de executanten ten deel viel. „HINDERPALEN" OPGERUIMD. Bij lagen waterstand kregen enkele sche pen, welke in de haven voor den leant meer den wel eens last van paalstompen, nog over blijfselen van den ouden kademuur. Gemeentewerken heeft thans door een dui ker van v. d. Taks bergingbedrijf met het vaartuig de Ram, deze stukken uit den grond laten halen. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor de ver bouwing van het winkelhuis van den heer W. den Hengst waren 12 biljetten ingekomen. De drie laagste inschrijvers waren H. v. d. Kooij 2029; C. Kloppenburg 1965; C. G. van Baaien 2005. GESLAAGD Geslaagd zijn voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie de heeren H. van Ros sen en P. van Toor. Voor het diploma boekhouden Mercurius, slaagde de heeren C. v. d. Plas, M. Klein Jr. en J. v. d. Hoek. De heer Nivard over „Oriëntatie". Op de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Schiebroek van de R. K. Staatspartij werden als voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer aangewezen dr. D. Beaufort O.F.M., generaal Bajetto, mr. F. Bach, prof. H. Kaag, A. J. Loerakker, mr. H. P. Marchant, F. Nivard, J. van Meegeren, prof. ir. Schmutzer, J. G. Suring, mr. M. P. L. Steen berghe, Max van Poll, Ch. Welter, P. v. d. Weyden en mej. dr. J. Hillen. Onder spontaan applaus van de vergadering werd de volgende motie van het bestuur aan genomen: de afdeeling Schiebroek van de R.K.S.P., overwegende^ dat uit statistieken gebleken is, dat, hoewel katholieken volgens de wet benoembaar zijn tot alle ambten, dit in feite nog niet zoo is: dat er op dit gebied zelfs gesproken kan worden van éen schro melijke achterstelling; da' de toestand op hét oogenblik misschien uit de geschiedenis eenigszins te verklaren is; dat het evenwel evident onrechtvaardig zou zijn, dezen toe stand langer dan noodig te bestendigen: ka tholieke gegadigden voor ambtelijke betrek kingen om hun katholiciteit achter te stellen; dringt er bij het partijbestuur der R.K.S.P. en bij de katholieke kamerleden en ministers op aan, b|j voortduring nauwgezet aandacht te besteden aan deze materie en alles in het werk te stellen om dezen onrechtvaardigen toestand zoodra mogelijk te doen eindigen. Na een inleidend woord van den voorzitter, den lieer J. yan Lieshout, hield de heer F. Ni vard, lid van de Eerste Kamer, een voordracht over „Oriëntatie". Na gewezen te hebben op de belangrijkheid van de aanstaande verkiezingen, bracht spr. naar voren, dat iedere groep ten gevolge van de crisisomstandigheden met groote zorgen te kampen heeft. De omstandigheden, die die zorgen hebben gebracht, kunnen niet binnen onze landsgrenzen worden opgelost. De moei lijke en zorgvolle omstandigheden hebben b|j velen ontevredenheid gewekt. De K.D.P. en de N.S.B. zgn ontstaan uit ontevredenheid Deze groepen hebben momenteel de wind in de zeilen. Verantwoordelijkheid kunnen deze partijen niet dragen. Dit geeft in deze tilden een zekeren voorsprong. Het is gemakkelijk te critiseeren, maar men dient er op te lette" dat de crisismaatregelen van de regeerin" slechts noodmaatregelen zijn, die niet abijd ten voordeele kunnen zgn "an alle groepen De criti3eerende partijen kunnen dientenge volge gemakkelijk personen achter 01 voor haar wagen krijger. Spr. komt op tegen de manier van de propaganda va.n de N.S.B., wel ke er op gericht is om wantrouwen te wekken in de leiders van andere partijen. Hetzelfde is het geva! met K.D.P., welke partij rijk is aan verdachtmaken van personen om het vertrou- wen in de R.K.S.P. weg te nemen. Wat is de laatste kwarteeuw in Nederland tot stand gekomen en welk aandeel heeft de R.K.S.P. hierin gehad, vraagt spr. Hij somde verscheidene van c'e belangrijke wetten op, welke de laatste decennia in Nederland z|jn tot stand gekomen dank z|j het werk van de R.K.S.P- o.a. de gelijkstelling van het lager onderwijs, de zedelijkheidswetten van minister Regout, de sociale wetten van minister Aal- berse, verbetering van de huisvesting, bedrgfs- radenwet enz. De R.K.S.P. heeft weten gedaan te krijgen, dat talrijke punten van haar programma in den loop der jaren zg'n verwezenlijkt. In de thans eindigende vierjarige periode heeft men gestreefd naar ordening van het bedrijfsleven volgens de richtlijnen van „Quadragesimo Anno", maar men is gestuit op gebrek aan medewerking van andere zijde. Verschillende andere punten brengt spr. naar voren o.a. de werkloosheidsbestrijding, en het uitvoeren van openbare werken in Nederland, op welk ge bied reeds veel is tot stand gekomen, zoodat Nederland in dit opzicht een vergelijking met het buitenland ten volle kan doorstaan. Vervolgens gaf spr. een critische beschou wing over het „Plan van den Arbeid" en be sprak hij de vier groote punten van het katho lieke programma. De R.K.S.P. heeft veel werk in het verleden verricht en dit geeft vertrouwen voor de toe komst. Aan de hand van „Quadragesimó An no" moeten wij streven naar de bevordering van de eenheid onder de katholieken. De groo te strgd gaat tusschen communisme en chris tendom. Van een keuze voor de katholieken hoeft dus geen sprake te z||n, aldus besloot spreker. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. J, HET JONGGEHUWDE PRINSELIJK PAAR Naar wij vernemen, heeft de afdeeling Vlaardingen van „De Princevlag" vorige week het volgende telegram verzonden naar Polen: Graaf en Gravin Van Sterrenberg, Hotel Patria, Krynica. Wenschen U zeer aangename/ huwelijks reis; burgerij hoopt U na Uw terugkeer eens te Vlaardingen te mogen begroeten. „De Princevlag", afd. Vlaardingen. VAN MINNEN, Voorzitter. Bg het Damescomité van Vlaardinger- Ambacht is het volgende schrijven ingekomen. In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana heb ik de eer het Damescomité van Vlaar- dinger-Ambacht, Haren dank over te bren gen voor de vriendelijke aanbieding ter ge legenheid van Hoogstderzelver huwelijk, van het fraaie door de Vlaardinger-Ambacht- sche vrouwen geknoopte tapijt met het b|j- behoorende album, welke geschenken door H. K. H. zeer op prijs zijn gesteld en met bijzondere erkentelijkheid zijn aanvaard. De Kamerheer van h. K. H. Prinses Juliana, (w.g.) j. C. BAUD. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. VLAARDINGEN Hedenavond te 8 uur zal voor leden van den R. K. Volksbond en hun dames in het R. K. Vereenigingsgebouw een filmavond wor den gegeven. Vertoond wordt de geluidsfilm „Op de brés", terwijl het programma verder zal worden aangevuld met enkele leuke tee kenfilms. LANDENWEDSTRIJD DUITSCHLAND NEDERLAND De heer A. Th. Magielsen alhier, is door den K.N.V.B. uitgenoodigd om b|j den landen- wedstrijd Duitschland-Nederland, welke op 31 Januari te Dusseldorf wordt gespeeld, als grensrechter voor Nederland te fungeeren. VERKOCHTE SCHEPEN De stoomharinglogger „Groningen", VL 150, van de N.V. Zeevisscherij „Nederland", dir. de heer I. J. Hoogendijk alhier, welk schip de laatste jaren niet aan de visscherij deel nam, is verkocht aan Meerburg's Noordzee- visscherij en Haringexport te Katwrjk aan Zee en zal door den nieuwen eigenaar onder den naam Vertrouwen, met de merken KW 9 in de vaart worden gebracht. GESLAAGD Bij het examen Boekhouden der Vereen, van Leeraren slaagden van hier mej. A. C. van der Heul, mej. C. Steehouwer en de heeren Jac. Hoogendijk en G. Berveling. Voor het Mercuriusdiploma Boekhouden slaagden de heeren C. Goedknegt Jzn., A. Wapenaar en A. Meeldijk. De heer J. van Wijk slaagde voor het di ploma Engelsch der Ver. van Leeraren. R. K. SPORTVEREENIGING „VLAARDINGEN" Op Dinsdag 26 Januari a.s., des avonds te 8,10 uur precies, zal de tumafdeeling der R. K. S. V. „Vlaardingen" haar jaarlijksche tum- uitvoering houden in de zaal Harmonie. Hier bij zal de damesafdeeling der R. K. Sportver. Excelsior uit Schiedam haar medewerking verleenen. Na afloop gezellig samenzijn met muziek van Van Dijk's Band. Ingetrokken is de verplaatsing van o den rgksklerk C.L. P. van Rooyen van het 2e accountantsbureau te 's-Gravenhage naar de Inspectie der Directe Belastingen te Vlaar dingen. Verplaatst van de Inspectie der Directe Be lastingen te 's-Gravenhage naar de Inspectie van de Rijksbelastingen te Vlaardingen de rijksklerk L. W. Borstel. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bjjDon, Binnensingel 181, boodschappentasch; HUlenaar, Twee Vrien- denstraat 20, rijwielplaatje; Kloos, Hofsingel 71, heerenhandschoen; Smits, Rflkestraat 7, rgwlelplaatje; Heyndijk, Stillesteeg 4, sleu teltje; Meyer, Krugerstraat 49, bankbiljet; Politiebureau, ceintuurs en handschoenen; Bel, P- C. I- JOftstraat 18, portemonnaie met inhoud; van den Berg, P. K. Drossaartstr. 181, gordijnBarg, Ruytenburchstraat 1, ceintuur. AMBACHTSSCHOOL De aangifte van leerlingen voor de Am bachtsschool alhier heeft plaats op Woens- dag 20, Donderdag 21 en Vrgdag 22 Jan- a-3-, van 25 en van 79 uur. De openbare les heeft plaats op Woensdag 20 Jan. van 24 en van 7-9 uur. De nieuwe cursus vangt aan 1 Maart a.s. KEURING DIENSTPLICHT De keuring van dienstplichtigen der 'ich" ■'lig '1938 zal alhier plaats hebben op Vrijdag Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 a.s., in het Handelsgebouw. Door de politie alhier is aangehouden en naar bet Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de zwerver F-, hog 4 dagen hechtenis te goed had. VLAARDINGSCHE SPIJSKOKERU Door de Vlaardingsche Spijskokerij ziJn de vorige week verstrekt 1680 porties warme soep en 120 brooden. GESLAAGD. De heer G. J. van Tienen alhier slaagde voor het diploma Fransche Handelscorrespon dentie. Voor het Mercurius-diploma Boekhouden slaagde van hier de heer B. Schotel. Voor het examen Fra»s°he Handelscorres pondentie slaagde eveneens de heer R- de Hond alhier. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 14—16 Januari GEBOREN: Arie, zoon van A. van der Krans en J- van Dijk, Baljuwstraat 38 Her rit, zoon van T. van der KuU en H. van Embden, Schepenstraat 7 P13ter. zucm van K. van Oosten en A. van Leeuwen, 2 Maas- boschstraat 8 Leendert, zoon van M. Ter mijn en S. van der Windt, iwee Vrienden straat 19 Willy, doch131" van H. A. Sehoon- feld en P. Arbman, Schied.weg 204 Jacob, zoon van M. Jumelet en A. J. G. Kind, Vette- oordskade 26 Willem, zoon van J. Sebei en M. Borsboom, Jan Steenstraat 14 Arie, zoon van A- de Heer en J. A. Bouwman, Pr. Hendrikstraat 102 Hendrik, zoon van G. de Ruijter en S. W, Moerenhout, Ged. Bier- sloot 94. OVERLEDEN: Wilhelmus H. Liebregts, 51 jaar, Stationstraat 76. Dit roode bord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2