'iMGCZOTIDEjrk CTÖTUKKEM WAAR TEGELIJK ANARCHIE EN HONGER HEERSCHEN. ABONNEERT THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AANSLAG OP OEGAKI DONDERDAG 28 JANUARI 1937 VOEDSEL-OVERVLOED CATALONIË. IN ROTTERDAM. IN AANVARING MET DE HEFBRUG. Motorschoener breekt een mast. ANTON Z1SCHKA BIJ DE R.K. V. U- Men weet alleen niet, ivaar het gehamsterd wordt. GEHEIMZINNIGE ONDER- GRONDSCHE BEROERINGEN. Geheel pompstation in den grond verdwenen, ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, ƒ3.— per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000.bij overlijden tengevolge van een ander ongeval. enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang vanin te schrijven als abonné. NAAM ADRES Aanvallers door de lijfwacht van den generaal verdreven. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS. NIEUWE SPANNING PALESTINA. IN T)e hooge commissaris dringend naar Londen ontboden. CONFLICT IN N.-CHINA GEREGELD? Opstandige generaals zouden Nankings eischen hebben aanvaard. Gisteren viel een lichte verbetering te constarèereh. Een nieuw incident. grenswijzigingen binnen DUITSCHLAND. Bij 't N. H. onderwjjs zijn nu 108 plaatsen het heeft recht op 251; btj het Gereformeerd zijn nu 44 plaatsen, het heeft recht op 163; bij het R.K. zijn nu 718 plaatsen, het heeft recht op 496. De R.K. zouden dus volgens deze staat 222 pupillen te veel hebben (interr. VAN DUIN HOVEN: de schrokken!) Spr. zegt namens B. en W. toe, dat zoodra er ee» financieel licht punt is deze zaak onder het oog zal worden gezien. Men tracht, aldus de weth. DINKELAAR, den oud-commissaris, den oud-burgemeester, en het vroegere geldende stelsel zoo zwart mogelijk te maken, ten einde zelf in 't licht te komen staan! Spr. ontkent, dat het hier een Augiasstal is geweest! Integendeel! De po litie past precies bij de milde houding van de Schiedamsche burgerij. We houden niet van vechten, dat wil niet zeggen dat men een Schiedammer ongestraft op den wang kan slaan. Zoo is het geweest. Laten we nu maar geggeij, dat de oud-commissaris heel wat ge daan heeft om het corps te verbeteren. Daar kreeg hij niet veel kans voor. Doch nu men dezen commissaris zoo welwillend tegemoet getreden is, kan hij wel op zijn borst slaan. Hij kwam, zag en overwon! Het is een schande om z'n voorganger zoo naar beneden te ha len. Spr. protesteert ertegen, dat de S.D.A.P. deze vragen gedaan zou hebben om het ge zag aan te randen. Soc. democraten zijn ge- zagsmenschen bij uitnemendheid (gelach). Spr. gelooft, dat het bericht in de Telegraaf, het gezag meer aanrandt, dan openbare be spreking in den gemeenteraad. Den heer v. Ierse! antwoordt spr., dat het wat moois zou zyn als de raad hier ombtenaren of hoofden niet zou mogen becriticeeren. De burgemees ter mag ze de hand al of niet boven 't hoofd houden. Tot den heer Hoogendam zegt spr., dat het niet aangaat, dat de politie loopjongen is voor de N.S.B. Dat is haar taak niet. Spr. zegt, dat al die humbug het grootste deel van het publiek tegen de borst stuit. De over valwagen kwam met de Julianafeesten een touw brengen. Geen Schiedammer wil er meer in! (de heer Hoogendam: hoe is het mogelijk!) Een zieke Schiedammer bedoelt spreker. Alles wat par tijgenoot Schelling over de luchtbescherming heeft gezegd zijn voor diens eigen verant woording! (Over den stand van het kompas en |de scheepstelegraaf zijn de heeren de Bruin en Dinkelaar, beiden deskundige op dit gebied, het niet eens geworden red. N.S.C.) Spr. dankt de leden van den raad voor de hulde aan het college va»» B. en W. gebracht. Tot den heer van den Serg, zegt spr. dat hij zeer gevoelig is voor de vriendelijke woorden aan zijn adres gericht. Een en ander komt natuurlijk uit de plichten van het ambt van spr. voort. Al was den omvang en de wijze waarop zij moest vervuld worden niet altijd even gemakkelijk. Ondanks de verschillende richtingen, hoopt spr. in de toekomst onpar tijdig te kunnen voortgaan. Hierover zegt de voorzitter niet veel. Alleen, dat er stemmen uit de burgery en ook by veel autoriteiten op het gebied van politiewezen anders over deze zaak denken dan enkele raadsleden hebben doen uitkomen. Spr. zal naar recht en redelijkheid daar in de volgende vergadering tyd voor vragen om de zaak zelf en om de personen die er bij betrokken zijn. Spr verklaart nu reeds, dat het niet zijn bedoeling is, iemand persoonlijk te treffen, doch voor het goede belang zal hij het licht schel en fel doen schijnen. Ten aanzien hiervan deelt spr. mede, dat, mocht het blijken, dat men van den nieuwen - toestand veel schade of last ondervindt, dan opnieuw overleg zal worden gepleegd. De te lefoondienst zal daaraan meewerken. Nog enkele exemplaren van de oud-model-gids zijn verkrijgbaar bij den telefoondienst, waarvoor de raadsleden zich ter secretarie kunnen mel den. Inzake hierop moet geantwoord worden, dat de besprekingen niet zijn afgeloopen zooals aangekondigd was. Deze kwestie kunnen we laten rusten tot er uitspraak is verkregen in de hangende bekende autobuskwestie. Wat betreft de brand bij Wilton, verwacht spr. dat in de toekomst dergelijke rampen zeker worden beperkt. Het onderzoek naar de schuldvraag is nog niet gesloten. Er is veel voor de brandweer te doen samenwerken met particuliere brandweren als bijv. die van Wilton bij voorkomende rampen. Ook bij den oproep naar nieuwe kring commandanten voor de brandweer is rekening gehouden met hun beroep. Ook cursussen in een bepaalde richting zijn voor de brandweer gewenscht. Tot den heer de Bruin zegt spr.: de commandant bepaalt wie aan boord gaat. De zorg voor gezinnen der brandweerlieden is geregeld in het gemeenteblad 1919 no. 10. Hierover zyn reeds vele beprekingen ge voerd met de daarvoor aangewezen hoofden en andere personen. Naar bulten moge men niet veel bemerkt hebben. Veel werk is reeds verzet. Lezingen werden gegeven, cursussen gehou den. De indeeling der stad in vakken, lijsten voor de bezetting der vakken, centrale mate riaal-punten, personeelsstaten, de plaats waar eventueel schuilplaatsen moeten komen enz. enz. Onder leiding van den heer Doets, zal bin nenkort worden getracht door lezingen enz. de burgerij op gevaren te wijzen die te duch ten zijn en wat de burgers van hun kant hebben te doen. Naar buiten is niet veel gebleken, doch vele proeven werden elders genomen. Middelen, die 1 a 2 jaar geleden goed waren, falen nu. Daarom is men zeer voorzichtig met de uit gaven voor de aanschaffing van gasmaskers enz. enz. Gezien het late uur wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag 2 uur. IJSBAAN. Ofschoon het kwik in de thermometer van nacht ver beneden het nulpunt daalde is er toch voor de yslustigen weinig vooruitzicht. De sterke wind is oorzaak dat het ijs, voor al op groote plekken zooals de baan der S- IJ. V. zeer groote open plekken vertoont. Als de temperatuur laag blijft en de wind wordt minder sterk kunnen we misschien nog wel eens de schaatsen onderbinden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). HET POLITIE-BELEID. Geachte Redactie. Vergun mij een plaatsje in uw blad voor het navolgende. Bij voorbaat mijn dank. Nu de behandeling van de gemeentebe- grooting aan de orde is, heb ik enkele van de vergaderingen bijgewoond. Een enkel punt zou ik thans gaarne naar voren wilen brengen, n.l. het politiewezen, waarover nog al wat te doen is geweest. Dat de toestanden bjj politie vroeger niet goed waren, was niet de schuld van de leiding, van den Commissaris, maar van den Raad. De heer Ellenberger had evengoed reorga nisatieplannen als de tegenwoordige Com missaris. Meerdere malen heeft hij mij, die zich on der zijn vrienden mocht rekenen, zijn nood geklaagd, dat hy zoo gaarne dit of dat zou willen aanschaffen of iets wilde invoeren, maar dat hy steeds op den onwil van den Raad stuitte. 't Is zoo lang nog niet geleden, dat Bur gemeester Stulemeijer den Raad moest me- dedeelen dat de Commissaris zich niet langer verantwoordelijk voor de orde kon stellen, wanneer een door hem gedaan verzoek, gel den toe te staan voor uitbreiding van het korps niet door den Raad werd ingewilligd. En zoo ging het geregeld met alle politie- voorstellen. Medewerking van den Raad had hij niet, althans van een groot gedeelte niet. Dat dit verlammend in den dienst werkte behoeft niet gezegd. Meerdere hoofden van dienst weten hierover mee te praten. Neen, M. de R. wanneer gezegd wordt, dat de vroegere toestanden bjj de politie niet deugden, dan moet men nog bewondering hebben voor den heer Ellenberger, die trots die tegenwoordig toch nog zooveel heeft kuimen presteeren en de schuld geheel leg gen op den Raad, die met de plannen van den Commissaris niet wilde meewerken. De tegenwoordige Commissaris verkeerde in de gelukkige omstandigheden dat zijn re organisatieplannen en zeker niet 't aller minst tengevolge van de overtuigende en deskundige verdediging van den Burgemees ter, bij de meerderheid van den Raad een gunstig onthaal vonden en de benoodigde gel den werden toegestaan. Deze kon dus zijn plannen ten uitvoer brengen. In hoeverre zyn ingevoerde reorganisatie te streng zou zyn, is met door mij te beoor- deelen, ook niet door den Raad, maar door den Burgemeester als hoofd van de Politie. M. de R. nogmaals mijn dank. Schiedam, 27 Januari 1937. POST. Een radiotelegrafisch ontvangen opname uit Louisville, een der steden, welke het zwaarst te lijden heeft van de overstromingsramp in de Ver. Staten. De bewoners der huizen worden met bootjes overgebracht naar de grotere vaartuigen, welke door de overstroomde straten varen. DE RADIO-CENTRALE. DE VLEESCHKEURINGSZAAK. In het onderhoud, dat wij hadden met de slagersorganisaties over de uitvoering der vleesehkeuringswet alhier en dat Vrijdag 22 Januari j.l. publiceerden, is vanwege deze or ganisaties medegedeeld, dat de Kantonrech ter, mr. Stheeman Hesse enkele jaren geleden in een commissie van onderzoek over dit vraagstuk zou hebben zitting gehad. Achteraf bly kt, dat deze commissie op ver zoek van den toenmalige burgemeester, de heer H. Stulemeijer is ingesteld geworden ten einde een rapport te verkrijgen inzake de destijds bestaan hebbende meenlngsverschillen tusschen het hoofd van den Gemeentelijken Keuringsdienst, den heer Goemans en een der toenmalige keurmeester, de heer van Keulen. Dit ter rectificatie rond het in dat artikel genoemde rapport. KAMERMUZIEKAVOND VAN TOONKUNST. Onder auspiciën van de afd. Schiedam van de maatschappij tot bevordering der toon kunst wordt op Dinsdag 2 Februari een ka mermuziekavond gegeven door het Rotter- damsche trio, bestaande uit Adolphe Poth, viool; Oscar Eberle violoncel en Phons Dusch' piano. Het programma vermeldt L. van Beetho ven, Pizzetti en Fr. Schubert. Programma no. 5 voor Vrjjdag. Brussel (Fransch) 12.20 Qramofoon 12,50 Concert 1.20 Gesproken dagblad I.30 Concert 1.50 Gramofoon Diversen 2.204.50 Londen Regional 4.50—5.20 Het Carlton-orkestt Diversen 5.20—6.50 Pa rijs (Radio) 6.507.50 Gramofoon Brus sel (Ned. taal) 7.508.20 Gesproken dagblad Brussel (Fransch) 8.2010.20 Concert Brussel (Ned. taal) 10.20 Gesproken dag blad 10.3011.20 Gramofoon Diversen II.20—12.00. SCHIED. TOONEELVER. UTILE DULCI. (ot uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaat I) Ingrijpende bestuurswijziging. De Schied. Tooneelvereeniging „Utile Dulci" heeft gisterenavond in Musis Sacrum een tusschentijdsche buitengewone algemeene le denvergadering gehouden, waar als voornaam ste punt der agenda het aftreden van de drie oudste bestuursleden aan de orde was, t.w. de heeren mr. D. Visser, voorzitter, A. de Groot, le Becretaris en dr. A. Hoogendijk, com missaris, welke heeren ruim 17, 23 en 23 jaar onafgebroken vernoemde functies vervuld had den, doch thans na de luisterrijke feest viering 25-jarig bestaan meenden hun plaats in het bestuur aan jongeren te moeten inruimen. Utile Dulcl is immers de laatste jaren met verschillende jongere krachten uit gebreid. Het spreekt wel vanzelf, dat het de vergadering niet zoo gemakkelijk afging van voornoemde drie bestuursleden, die wel „voor het leven" schenen benoemd te zijn en steeds zoo'n hooge opvatting van hun taak gehad hebben, afscheid te nemen, doch gelukkig lijkt dat afscheid slechts van formeelen aard, daar zij stellig hunne krachten zooveel moge lijk aan y. D. zullen blijven wijden en men zeker den eersten tijd hunne adviezen ook nog niet zed kunnen ontberen. Na vele discussies werd het nieuwe bestuur met als kern, 3 ouderen, niet afgetredenen, en verder 3 nietiwe, jongere leden, als volgt samengesteld: J. H. M. Vos, voorzitter en te vens regisseur, J. Hazeu, le secretaris adres Oranjelaan 13, Breda)mej. Toos Dubbeld, 2e secretaresse (Lange Nieuwstraat 59, Schie dam); P. Maas Geesteranus, penningmeester en de heeren W. E. Hoek en mr. W. Kerck- hoff, commissarissen. Als nieuw stuk, op te voeren in de tweede helft van dit seizoen werd gekozen: „Haar an dere man", Amerikaanseh blijspel in drie be drijven door Larry E. Johnson, in de vertaling van J. C. v. d. Horst, waarvan de opvoering hier ter stede in April tegemoet gezien kan worden. Het bestaansrecht van U. D. waaraan trouwens niet getwijfeld behoefde te worden ie dus gelukkig nog niet bedreigd en het is te hopen, dat deze sympathieke vereeni- ging nog vele jaren voorioopig in ieder ge val tot het 6e lustrum in November 1941 zal worden voortgezet. Aan het slot dezer zeer druk bezochte ver gadering werden de drie afgetreden bestuurs leden, d.e zich gedurende zoo'n geruimen tijd zoo bijz nder verdienstelijk jegens de vereeni- ging gedragen hebben, onder luid applaus by acclamatie benoemd tot eerelid van U. D„ een benoeming, welke sinds 1919 niet meer was voorgekomen en waardoor U. D. thans 4 eere leden telt. R- K. JONGERENAFDEELING DER STAATSPARTIJ. Wij herinneren de leden der Jongeren afdeling van de R. k. Staatspartij aan de ook voor hen belangrijke vergadering, die hedenavond om 8 uur vanwege de R. K. Staatspartij, afd. Schiedam wordt gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond. •SIMULTAAN SEANCE DAMMEN. De damkampioen van Schiedam de heft- v. d. Heuvel speelde tegen 23 leden van de dam club der St. Jozephsgezeïlën een sifttuhaan- scance. Hij won 16 partijen, verloor van J. v. d. Brugge, J. Herscheid en F. Goovaart, ter- wijl hij remise speelde met Th. Gunnewegh, B. Beinning, J. van Dijen, W. v. d. Waal, Th. Weber en B. Alberts. In verband met het feilt dat vanmorgen om circa negen uur stroomafwaarts een Deen- sche stoomer door de Koningshaven moest werden zoowel de Koningsbrug als de hef- bru-g geopend. De Deensche boot was de beide bruggen juist gepasseerd, toen stroom opwaarts de motorschoener Jos Marie nader de. Inmiddels was de machinist van de hef- brug in verband met het treinverkeer ver plicht de brug te laten zakken. De motor- schoener voer door, raakte met den mast de hefbrug en de m:.s luiapte af. Doordat er nogal veel eb stond dreef de motorschoener in de richting van de Koningsbrug, die men nog vlug kon opendraaien teneinde een aanva ring te voorkomen. De motorschoener wierp het anker uit en is tot ongeveer 12 uur tusschen de beide bruggen blyven liggen, mede ook omdat men het anker niet meer kon innemen. De bruggen zijn niet beschadigd. Morgenavond zal de bekende wereldreiziger journalist, Anton Zischka, voor de R.K. Volks universiteit komen spreken over de preble- men van het Verre Oosten. De bijeenkomst, welke om kwart over acht aanvangt, is georganiseerd in het Instituut St. Lucia, Aert van Nesstraat. (Van onzen eigen correspondent). In oogenblikken, welke men vult door over het gebeuren in Spanje wat te peinzen, komt men licht tot de vraag, hoe groot de kans van levensmiddeltransporten is, hun bestemming te bereiken in een gewest, waar honger én anarchie tegelijkertijd heerschen. Een antwoord op die vraag kan men zelf wel combineeren, maar dan blijft men toch van cijfers en andere details gespeend. Men kan echter ook de anarchistische pers van Barcelona opslaan en daarin vindt men soms in één dag voldoende gegevens, om zich een duidelijk beeld van de situatie te maken. Zoo weten de „Vanguardia" en de „Publici- dad" zoo juist de volgende staaltjes te ver tellen, die de levensmiddelen distributie, ge lijk zij momenteel in Barcelona beoefend wordt, ten voeten uit teekenen. Er werd een groot aantal zakken suiker over de kruidenierswinkels verdeeld, welke deze aan hun clientele door te geven hadden. Maar vóór deze laatste handelstransactie ook maar beginnen kon, verschenen in eiken winkel ge heimzinnige individuen, welke de suiker kor- terhand requisitioneerden. Twee vrachtwagens met meel, die zich naar Barcelona spoedden, werden onderweg door een bende gewapende mannen opgevangen, welke er mee van door gingen Twee hoijderd veertig zakken rijst en meel werden voor het entrepot van den levensmiddelencommissaris voorgereden om aldaar afgeladen te worden. Een groepje gewapende mannen verschijnt on verwacht op het appel en verzet zieh tegen deze aflading. De neuzen en de revolvers wor den geteld en daarbij blijkt, dat de groep der raadselachtigen in de meerderheid is. Dat de 240 zakken ryst nimmer in het entrepot af geladen werden, maar elders een goed heen komen vonden, hoeft hier wel niet aan toe te worden gevoegd. „Le Dlluvio" vertelt hier nog by, hoe voor een bakkerswinkel een eindelooze reeks van vrouwen uren lang queue staat te maken. Dan verschijnt er een groep jonge, gewapende mannen, welke de voorste vrouwen op z(j stoot en met den inhoud van den winkel gaat strij ken. Deze gegevens werden te hooi en te gras by elkaar gelezen en zij zijn het product van één dag! De „Publieitad" commentarieert ze nog door te zeggen er is voedsel in overvloed voorhanden in Catalonië; men weet alleen maar niet, waar het gehamsterd wordt. Dergelijke dingen moeten op den langen duur ook de heftigst geterroriseerde bevol king tot verzet brengen en dit verzet begint zich inderdaad ook openlijk af te teekenen. Tot goed begrip hiervan dient men zich te binnen të brengen, dat in de Marxistische helft van Spanje evenmin als in het Franco- deel een groote constructieve gedachte leeft. Het „Frente Popular" heeft al zijn zinnen ge concentreerd op het winnen van den oorlog en over dat punt heen wordt niet gedacht. Deze sterke concentratie maakte een godsvrede tusschen die groepen wenschelyk, welke in het Frente Popular vertegenwoordigd zijn en deze vrede kwam ook tot stand. De basis .ervan is een verzaking aan alle propaganda, aan alle politiek, aan alle reclame. De verschillende groepen hebben zich tot nu aan het gegeven woord gehouden, maar daar van heeft de uiterste linkervleugel der samen leving, welke niet in het Frente Popular ver tegenwoordigd is, gebruik gemaakt, om een onstuimige propaganda voor eigen zaak te maken. Men had de C.N.T., de F.A.I. en de I'.O.U.M. het terrein vrij gelaten en deze syn dicaten hebben daarvan geprofiteerd! Hun in vloed is in korten tyd dermate gestegen, dat de regeering hunne gevangene geworden is en dat zij, zij het voorioopig dan nog van ach ter de schermen, de teugels van de „demo cratie" en de „vrijheid" in Spanje voeren. Er vallen nu echter duidelijke teekenen waar te nemen, dat de meer rechtsche marxisten beginnen in te zien, hoe zeer hun godsvrede hen schaadt. Zy willen zich dus weer in het openbaar gaan roeren en daarmede hun ver starring prijsgeven. Openlijk de anarchie aan vallen is natuurlijk uitgesloten, maar de ra- dikale socialisten, onder Largo Caballero den Valenciaanschen regeeringschef, Zjjn reeds aangevangen, een propaganda te maken voor eene algeheele fusie met de communisten, om daardoor in sterkte te winnen. Hiertegen zijn echter direct de meer rechtsche socialisten, onder Prieto, in het geweer gekomen en daar mede begint van alle zyden de lang onderdruk te brand op te vlammen. Overal meetings, rumoerige congressen, redevoeringen, persar tikelen, enz. Hoe de anarchie op deze verdeeldheid rea geert hebben we bereids geschreven. Zy eischt" middels haar profeten en bladen, met dage' lyks wassenden nadruk, de radicale opruiming van alle politieke partyen. Elke politieke partij, zoo gaat de redeneering, werkt als een rem op „onze revolutie. Weg dus er mee! BURGERLIJKE stand. Aangifte van 2527 Januari. Geboren: Jacobus Theodoras, zoon van Th. C. van Klink en G. H. Lokken, van Swinden- straat 60; Pieter, zoon van P. Robberegt en G. van Wijk, Wattstr. 58: Hetty Jacoba Ma ria dochter van J. L. Meijer en B. C. J. van Es, Burg. Knappertlaan 259; Christina He lena Antonia, dochter van J. M. Rost en H. C. van der Hoeven, Havendijk 174. Overleden: A. M. Kloppers, 67 j„ echtge- noote van G. van Eijk, Nassaulaan 75; W. den Hartog. 5 weken, Nassaulaan 75; J. C. van de Luur, 81 jaar, N. Haven 225.' Gehuwd: A. D. M. Westhuis, 27 j. en L. S. G. M. Roeters, 25 J.; C. L. van Troost, 27 j. en J. M. Vlugman 23 j. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 27 Januari. Aangekomen: Grieksch s.s. Axios, ledig van Rotterdam. Grieksch s.s. Eleni Nicoldou, ledig van Rot terdam beiden om te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 27 Januari Vertrokken: Ned. m.s. Kota Pinang, ledig naar Rotterdam. SANDBACH (Cheshire), 27 Januari, (A. N.P.) De „Daily Teiegraph" bericht, dat gis terochtend te Rode Heath nabij Sandbach met donderend geweld een geheel pomp station van 'een niet meer in gebruik zijn de zoutmijn in den grond is verdwenen. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brokkelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwsgierigen op een afstand te nou- den. Nog steeds stygt een onderaardsch ge rommel uit het gat op. De zoutmijn is meer dan 100 jaar oud en is langer dan 14 jaar buiten werking, aan gezien door een ondergrondsche aardschui- ving de pompen onklaar raakten. Indien de aardstortingen voortduren, be staat er groot gevaar, dat een beek en een kanaal, welke in de nabijheid van het gat loopen, eveneens in de diepte zullen ver dwenen. Den bodem van het gat kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp, hoorde men dezen na drie of vier seconden in water terecht komen. R. K. JONGENS-VAKCENTRALE CONTACT-COMMISSIE. Alle R. K. jongens boven de 13 jaar wor den verwacht op a.s. Maandag in den R. K. Volksbond ter voortzetting van het winter- programma. Als spreker zal voor dezen avond optreden de heer J. Abbevé, hoofdbeetuur- van den R. K. Metaalbewerkersbond St Elotj. De zaal zal om half acjit geopend zijn. Laat den nieuwbenoemden voorzitter eens zien, hoe de jongelui met de mooie cursus sen meeleven. 193? week maand kwartaal TOKIO, 28 Januari (A.N.P.) De corres pondent van de „Daily Telegraph" te Tokio meldt, dat gisteren een aanslag is gepleegd op den kabinetsformateur generaal Oegaki. Een aantal gewapende mannen, vermoede lijk fascisten, drong zyn woning binnen, doch de lijfwacht van den generaal slaagde er in, de aanvallers te verdrijven, voor zy kwaad hadden kunnen doen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en arresteerde een aantal personen. TOKIO, 28 Januari (DOMEI). In welinge lichte kringen verwacht men, dat generaal Oegaki vanavond of morgenochtend zal sla gen in zijn opdracht een kabinet te vormen Hij schijnt de moeilijkheden, waarop hij eerst stuitte, te hebben overwonnen. JERUSALEM 28 Januari (HAVAS). Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Brit- sche hooge commissaris in Palestina dringend naar Londen is ontboden. Reeds morgen zou hij derwaarts vertrekken. De spanning tusschen Joden en Arabieren te Jeruzalem neemt weer toe; de situatie schijnt weer een zelfde dreigend karakter aan te nemen als by het uitbreken der vijandelijk heden tusschen beide volksgroepen. De Joodsche handelslieden beginnen de oude wijken van Jerusalem te ontruimen. HAIFA 28 Januari (HAVAS). Hier is een centrum ontdekt van Arabische terroristen. Er hebben verscheiden arrestaties plaats ae- had. 8 SHANGHAI, 28 Januari (HAVAS). De Chlneesche pers publiceert een verklaring van Soeng, den minister van financiën, volgens welke de generaals Yang Hoe Tsjeng en Joe Hsoe Tsjoeng de eischen van de regeering hebben aanvaard. Algemeen is men van meening, dat de troe pen van beide generaais de eischen der cen trale regeering zullen nakomen en de bewe gingen zullen uitvoeren, welke door Nanking bevolen z(|n en waardoor de communisten ge- awongen zouden worden naar Noord-Sjensi terug te trekken. NEW-YORK, 27 Januari. (HAVAS.) Tfl- dens een repetitie m de Metropolitan Opera heeft Lawrence Tibbet by ongeluk den bari ton Joseph SJerzini met een dolk getroffen. Sterzini trok zieh van het tooneei terug en liet zyn wond verbinden, die slechts opper vlakkig was. vyf uur later overleed hy echter. DETROIT, 27 Januari. (UN. PRESS.) He den viel in het stakingsconflict in de auto industrie een lichte verbetering te consta- teeren. InFlint keerden zes duizend arbei ders in de Chevroletfabriek aldaar terug. In acht andêr steden namen in totaal veertig duizend arbeiders en 'bedienden by de Ge neral Motors het werk weder op. Tot botsingen is het In verband met de gedeèltelyke werkhervatting niet gekomen. De politie had overal de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Naar uit Washington gemeld wordt, wyst de directeur-generaal van de General Mo tors, Sloan, in een te New-York aan de pers afgegeven verklaring het verw«i van de hand, dat de maatschappy voor den stilstand in de onderhandelingen verantwoordelyk zou zyn. De General Motors, aldus Sloan, kun nen niet onderhandelen met arbeiders, die afpei«i.igsmethodes toepassen, door de fa brieken bezet te houden en daardoor non- derdduizend andere arbeiders van hun recht op werk. te berooven. FLINT (Michigan), 28 Januari (HAVAS). Bevestigd wordt, dat in de staten Indiana er. Michigan 40.000 werklieden van de Che- vrolet-fabriekcn den arbeid hebben hervat. De werkltëderl der andere fabrieken van de General Motors Corporation, ongeveer 80.000 in getal, weigeren nog steeds de fa brieken te ontruimen. De gedeeltelyke werkhervatting geschiedde zonder incidenten. FLINT (Michigan), 28 Januari (HAVAS). 'Zier leden van den bond der werklieden in de automobiel-industrie, die van stad tot stad trokken, om het verzet der stakers te orga- niseeren tegen de pogingen van de General Motors, om de staking te breken, zijn slacht offer geworden van een aanval, toen zij van Saginaw te Flint aankwamen. Hun auto werd door een anderen wagen tegen den kant van den weg gedrukt en sloeg daar te pletter tegen een boom, terwijl uit den wagen, die het ongeluk veroorzaakt had, revolverschoten op de vakvereenigingsiieden werden afgevuurd. Drie arbeiders 'werden ernstig gewond «n moesten naar het zieken huis worden overgebracht. De vierde, die slechts eenige ontvellingen had opgeloopen, begaf zich naar de stad, om stuwd door een menigte stakers, die schreeuw den „wy zyn slachtoffers van een bende gang sters, die door de General Motors worden be taald". SAGINAW, (Miohigan), 28 Jan. (A.NP) De politie heeft vyf leiders van den bond van arbeiders in de automobiel-industrie In be- schermlngshechtenis genomen, nadat zy waren aangevallen door een aantal arbeiders van de Chevrolet-fabrieken, die geen lid zyn ""n tien bond. Uit Beriyn wordt gemeld: De ryksregeerlng heeft in haar byeenkomst van heden onder meer een wetsontwerp, hou_ dende eenige wyzigingen der binnenlandsche grenzen, goedgekeurd. Altona en Wansbeck worden met Hamburg samengevoegd tot een groot-Hamburg. De rijksstad Luebock, Eutin, Cuxhaven - en Bir- kenfelde worden bij Pruisen ingelijfd ijl WUhelmslw.ven by Oldenburg Wordt gevoegi,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2