ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE GESTOLEN GELDKIST UIT EEN TRAM-WAGON Voortgezette behandeling tegen twee verdachten. VLAAHOrNGEN. VRIJDAG 29 JANUARI 1937 De juiste menschen op het verdachtenbankje. TEGEN IEDER TWEE JAAR GEEISCHT. DIERENOPPASSER SCHILT GEHULDIGD. De „apenvader" in het centrum der belangstelling. „SELSKIP FRISO". AQUARIUM EN I EKRARIUMyEREEN. „DE NATUUR". COÖPERATIEVE TUINBOUW VEILING ROTTERDAM EN OMSTREKEN. Herdenking van -het zilveren feest. onderscheidingen „POPPENKAST". ERUDITIO-CONCERT. NED. HANDELSHOOGESCHOOL. N.V. OLIE-, SCHEEPVAART. BEVRACHTING MIJ. EN 8s VEENDAM- THE FUNNY BOYS POOLSCH CONSULAAT. ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, 3.per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000.bij overlijden tengevolge van een ander ongeval. enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT'0 Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang vanin te schrijven als NAAM abonné. ADRES BEZOEK BIJ „KATOLIKA STELO" BURGERLIJKE STAND. der gemeente (westelijk deed. DE Rotterdamsche Rechtbank heeft gisteren, gelijk wij reeds hebben medegedeeld, voortgezet de zaken tegen den 35-jarigen loswerk- man J- J. E. v. BI, en tegen den 34- jarigen lijnwerker A. v. d. E-, die beiden verdacht worden betrokken te zijn bij den diefstal van de kist met 6000, welke de incassobank per R.T.M- verzond naar de Beetwortel- fabriek te Puttershoek en welke kist op 1 October "It een wagon van de R.T.M- is gestolen- Bij de eerste behandeling waren eenige ge tuigen niet verschenen, die thans echter aan wezig zijn. Het eerst wordt behandeld de zaak van BI. Het twistgesprek in de Kamper foeliestraat. Voordat het nadere getuigenverhoor plaats heeft, zegt de rechercheur P. Biesheuvel, me- dedeelingen gedaan te hebben over inlich tingen, die bij de politie waren binnengeko men over een twistgesprek dat had plaats gehad tusschen den schoenmaker Tegelaar en een anderen getuige in de Kamperfoelie straat. Hierbij zou Tegelaar tot den getuige v. d. Hamer hebben gezegd: Denk je dat ik voor jullie acht maanden wil opknappen. Als ik weer gehoord wordt, dan vertel ik alles! De rechercheur Biesheuvel zegt vervolgens nog, dat hij bij het onderzoek in deze zaak in de schoenmakerij van Tegelaar aan den Breede Hilledijk daar den getuige v. d. Ha mer had aangetroffen. Toen hij met dezen naar het politiebureau liep had v. d. Hamer gezegd: Als ik alles zeg, dan slaan ze me dood. Het O. M. waargenomen door mr, F. M. Wilbrenninck verzoekt de rechtbank den schoenmaker Tegelaar opnieuw te hooren, aan welk verzoek de rechtbank gevolg geeft. De president, mr. G. L. v. Oosten Singe land, vraagt den schoenmaker of hij nog iets toe te voegen heeft aan zijn verklaringen van veertien dagen geleden. Getuige Tegelaar antwoordt daarop ontken nend en op verdere vragen zegt hij, dat er heelemaal geen moeilijkheden zijn geweest met andere getuigen sedert'de vorige zitting. Hfj heeft toen ook de volle waarheid ge- ■zegd. Rechercheur Biesheuvel: Je hebt toch een twistgesprek gehad in de Kamperfoeliestr. Getuige Tegelaar: Ik? Ik ben heelemaal niet in de Kamperfoeliestraat geweest. De president wijst Tegelaar er op, dat hij toch heel voorzichtig moet zijn, wil hij geen kans loopen om wegens meineed vervolgd te worden. Getuige Tegelaar blijft er bij, dat hij geen twistgesprek heeft gehad. De president tot het O.M.: Acht u een na der onderzoek noodig? Het O. M. acht het beter eerst nog de an dere getuigen te hooren. De rechtbank begeeft zich in raadkamer om te beslissen of thans reeds proces-verbaal zal worden opgemaakt van de verklaring van Tegelaar. Na raadkamer deelt de president mede dat de rechtbank van oordeel is, dat er ernstige verdenking bestaat tegen Tegelaar dat hij niet de volle waarheid spreekt. Voorloopig wil men zijn verklaring nog niet op schrift stellen om getuige gelegenheid te geven de zaa kte overdenken. Straks zal hij opnieuw gehoord worden en tot zoolang moet hij afge zonderd blijven van de andere getuigen. Het complot? De chauffeur J. C. Slanderof, die de vorige maal niet verschenen was, zegt, dat Lanooy in September bij hem was gekomen voor een karweitje, waarvoor men een chauffeur noo dig had. In verband daarmede had getuige een onderhoud gehad met verdachte BI. van wien hij hoorde dat het ging om een kist met geld die uit een wagon zou worden wegge haald. De president: Een beambte van de R.T.M. zou de wagons openmaken? Getuige: Dat weet ik niet. De president: Dat heeft u toch tegenover de politie verklaard. Rechercheur Biesheuvel zegt, hem drie portretten te hebben getoond en daaruit heeft hij v. d. E. aangewezen als de man, die den wagon zou openmaken. Getuige Slanderof: Ik heb de foto van BI. aangewezen als de man, die er met mij over gepraat heeft De foto van v. d. E. heb ik niet aangewezen. Ik durf niet te zeggen, dat v. d E. de man was, die den wagon zou openen en hij heeft ook niet geweten dat #en beamte van de R. T. M. het zou doen. Het eenige wat getuige wist, is dat er een tus- schenpersoon was, die op het handelsterrein werkzaam was, of daar rondscharrelde. De bedoeling wa3, aldus getuige, dat wtj met de auto zouden gaan staan in de ruimte tusschen twee gebouwen op het handeister- rein, dicht in de nabijheid van den bevvusten wagon. Dadelijk nadat de kist in de auto zou zijn gebracht, zou men den polder inrijden en daar zou men dan den inhoud bekijken. Eenige dagen na de vraag of hij mee wilde doen. is getuige bij Lanooy gekomen. Hij trot daar dezen verdachte en een tweeden man, die wel v. d. E. geweest kon zjjn. Op een dag in September heeft getuige met den chauffeur De Vrij op het handelsterrein met de auto post gevat op de aangegeven plaats, maar er is toen niets van gekomen. Verder heeft getuige zich met de zaak niet bemoeid. De matroos J. Harreman heeft in het laatst van September zekere Philip er over hooren spreken, dat er gemakkelijk 'een goede slag te slaan was. Het ging daarbij ook over een tfambeambte. De president: Waarom kwam die man aar, uw kosthuis. Wilde hij vragen of u mee deed Getuige: Neen. Ik weet niet waarom hij het vertelde. Het ruzie-gesprek' De matroos W. J. F. v. d. Aa verklaarde op 1 October omstreeks half zes zijn buur man G. B. (die des middags wegens heling veroordeeld is) met een carrier, waarop een zware kist lag, te hebben zien thuiskomen. Deze verdachte was er toen ook bij. Na de eerste behandeling van deze zaak heeft deze getuige een ruzie-gesprek gehoord tusschen Tegelaar en v. d. Hamer, waarbij eerstge noemde gezegd had, dat hij geen lust had een jaar op te knappen. Als hij weer opgeroepen werd zou hij de volle waarheid zeggen. Het O. M.: Wanneer hebt u dat gesprek gehoord. Getuige. Dat weet ik niet zoo precies meer, maar den volgenden dag heb ik er mededee- ling van gedaan aan de politie. Rechercheur Biesheuvel: Dat moet dan 19 Januari geweest zijn. De getuige Ph. Groeneweg zegt, dat in Sep tember v. d. E. bij hem geweest is en gespro ken heeft over een kist, die gebracht moest worden naar een zijstraat van de Aster straat. Ik zal wel eens zien had getuige ge zegd, maar toen v. d. E. een tweede maal was gekomen, had hij gezegd, dat hij het niet deed. Op de vragen van den president zegt deze getuige dat hij op 1 October niet op het Han delsterrein is geweest. Tusschen half één en één uur vertoefde hij. thuis. Het knipoogje. De chauffeur T. de Vrij is begin Septem ber door Slanderof aangesproken. Deze heeft hem gevraagd den volgenden dag een vracht je te doen, waarvoor men op het terrein der R.T.M. moest zijn. Op aanwijzingen van Slan derof heeft getuige zijn wagen geplaatst in het slop tusschen de beide gebouwen op het Handelsterrein. Daar heeft hij ongeveer 10 mi nuten gewacht. Toen heeft getuige een man gezien, die met Slanderof, die in den wagen was blijven zitten, een knipoogje wisselde. Slanderof heeft getuige toen gezegd, maar weg te rijden. Op dien dag is er dus niets voorgevallen. Toen getuige later in de couran ten las dat de diefstal van de geldkist had plaats gehad, is hjj naar het adres van BI. gegaan om van dezen het geld te ontvangen, dat voor zijn rit verschuldigd was. Hij heeft dit adres van Slanderof gekregen. Toen hij daar kwam, vernam hij van de vrouw van BI. da tdeze door de politie was aangehou den. Nader gevraagd, zegt getuige niet precies te weten of BI. dan wel v. d. E. de man was dien hij Slanderof een knipoogje heeft zien geven. Vervolgens hoorde de rechtbank nog den machinist M. v. Oorschot en den ladingmees- ter L. Pegel, waarna de reeds voor veertien dagen gehoorde getuige C. v. d. Hamer op nieuw aan een verhoor werd onderworpen. Er is geen ruzie met Tegelaar geweest. Getuige v. d. Hamer zegt niéts toe te voe gen te hebben aan zijn vroegere verklaring Van een kwestie met Tegelaar is geen sprake geweest, al wil getuige wel toegeven, dat hij met Tegelaar gesproken heeft. De president: Waar ging dat gesprek ovér? Getuige: Ja, dat weet ik niet. Het kon wel over de politiek geweest zijn In elk geval ging het niet over deze zaak. De president: Nu moet u toch voorzichtig zijn. Er zijn menschen die iets van dat ge sprek gehoord hebben en dit gesprek had plaats in de Kamperfoeliestraat. Getuige verontwaardigd: Zegt men dat? Het O. M.: Dat is comediespel! Getuige zegt dan dat hij met Tegelaar gesproken heeft over het brengen van geld aan iemand. Rechercheur Biesheuvel herinnert dezen getuige eraan, dat hij toen hij hem hl den winkel van Tegelaar aangetroffen heeft en meegenomen, getuige gezegd heeft, dat als h(j alles vertakte, wat hij wist men hem dood zou slaan. Getuige weet daar niets van. Hij was toen zoo verbouwereerd, dat als Biesheuvel hem gevraagd had of hij de kist weggenomen had, hij misschien wel ja gezegd zou hebben. Het is niet waar dat Tegelaar toen gezegd heeft wat Biesheuvel heeft meegedeeld. Het O. M. verzocht ook zijn verklaring op te teekenen, omdat er verdenking van meineed bestaat. Jij hebt een makkie, maar ik ga op. De getuige J. Canno heeft Tegelaar tot v. d. Hamer hooren zeggen: Ik verdhet. J(j hebt een makkie, maar Ik ga er zelf voor op. Meineed? De schoenmaker Tegelaar wordt dan op nieuw gehoord. Hij blijft er bij, dat hij niet in de Kamperfoeliestraat is geweest en dat h(j ook niets gezegd heeft in den zin als hem in den mond is gelegd. Zijn verklaring wordt opgeschreven en hij onderteekent die. Op last van het O. Ma wordt hij onder verdenking van meineed weggeleid. Requisitoir. Het O. M. vervolgens requisitoir nemend zegt, dat hij, indien ooit, thans de overtuiging heeft dat de juiste menschen op het verdach tenbankje zitten. Tegen BI. zijn zoo talrijke aanwijzingen en zooveel bezwarend mate riaal, dat ondanks zijn ontkentenis het be wijs geleverd is. Deze man ontkent te veel en dat is bezwarend voor hem. Hét staat vast dat hij omstreeks half een op net terrein van de R. T. M. geweest om de fiets van v. d. E. te leenen. Dat was voor hem heel aardig ge vonden. V. d. E. heeft een rare fiets die nog al opvalt en dus hebben verscheidene men schen dat gezien. Maar het leenen van de fiets en het stelen van de kist kan niet goed samen gegaan zijn Uit de kwestie van de fiets blijkt ook, dat verdachte een vriend is van v. d. E., den man, die ai vier malen een plan gemaakt had om de geldkist te stelen. Er waren toen altijd omstandigheden die de uitvoering verhinderden en de doorkneede menschen in het vak vonden de zaak te ris kant, omdat er te veel menschen bij betrok ken waren. Maar BI. was nog zoo ver niet. Hü heeft zijn medewerking wel verleend. De ver dwijning van de kist heeft plaats gehad tus schen half een en kwart voor één. op het tijdstip dus dat BI. op het terrein aanwezig waa. Dat BI. in staat is de kist te tillen blijkt j hieruit dat hij haar bij den schoenmaker Te gelaar heeft gebracht. Later duikt de kist op ten huize van B. en BI. is daar weer bij. Uit de getuigenverklaringen valt af te leiden dat het aandeel van BI. niet onbelangrijk is. Spr. is er van overtuigd, dat hij de man is, die den dief geholpen heeft de kist uit den wagen te stelen. Toen de kist verder vervoerd moest worden was verdachte er bij en toen het geld verdeeld moest worden, was hij er weer. Vol gens het O. M. is de diefstal bewezen en spr. eischt twee jaren gevangenisstraf. Verdachten blijft bij zijn onschuld Mr. C. G. Immink heeft in zijn pleidooi uit eengezet, dat het bewijs van den diefstal niet is geleverd. Ten aanzien van de subsidiair ten laste gelegde heling refereerde pleiter zich aan het oordeel van de rechtbank. De president riep ten slotte verdachte nog voor het hekje maar verdachte bleef er bjj dat hij onschuldig is. De lijnwerker staat terecht. Tenslotte heeft de 34-jarige lijnwerker A. v. d. E. terecht gestaan. In zijn zaak wer den thans nog gehoord de chauffeur De Vrij. die verklaarde zich niet meer te kunnen her inneren dat het verdachte was die Slanderof een knipoogje gaf. De getuige Ph. Groeneweg verklaarde dat v. d. E. bij hem is komen praten over het wegnemen van een kist met geld uit een wa gon van de R. T M, die gebracht moest wor den naar pand 5 van een zijstraat van de Asterstraat Ook twee getuigen a décharge legden nog verklaringen af waarna het O. M. ook in de ze zaak requisitoir nam. De officier zag in dezen verdachte den emstigsten dader. Hij is de man, bij wien het misdadige plan is ge rijpt en die jaren lang met zulke plannen heeft rondgeloopen en nadat vele ontwerpen als ondeugdelijk ter zijde moesten worden ge steld, heeft hij het ten slotte zelf uitgevoerd. Verdachte is lijnwerker, maar op den bewus- ten dag was hij door pijn in de lendenden niet in staat zijn gewonen dienst te doen. Hij vroeg dus aan den ploegbaas die zijn vader is, om werk in den buitendienst. Toch is dat geen licht werk want allerlei zware stukgoe deren moesten worden versjouwd. Bovendien vroeg hij op den middag van dien dag vrij. Vreemd is het ook dat hij juist dien dag, toen hij pijn in de lendenen had, vrij vroeg om een kolenhok te timmeren. Den buitendienst wil de verdachte gaarne hebben, omdat hij dan op gemakkelijke wijze in het bezit zou komen van den driespan-sleutel waarmee den wagon kon worden geopend en den vrijen middag had verdachte noodig om bij de verdeeling van het geld te zijn. Verdachte heeft wel gezegd dat hij omtrent de geldzendingen niets weet, maar dat is een pertinente leugen. Het O.M. zet uiteen, dat tusschen half één en één uur zeer weinig personeel aanwezig is, zoodat het heel gemakkelijk was ongezien den wagon te open een karweitje, dat slechts een fractie van een seconde in beslag neemt. Hoe het verder met de kist gegaan is, nadat de wagon was geopend, staat niet vast, maar 's avonds duikt de kist op ten huize van B. en daar komt ook deze verdachte. Hij ontkent dat, maar het staat vast dat hij er geweest is. Hjj is ook enkele malen weg geweest, telkens met zakken vol geld. Waar dat gebleven is weten we niet. Het O.M achtte verdachte schuldig aan het geven van inlichtingen en het geven van ge legenheid tot het plegen van den diéfstal. Zijn aandeel achtte het O. M. zeer ernstig het eisehte tegen hem twee jaren gevange nisstraf. In een zeer uitvoerig pleidooi heeft mr H. A. Dunebrink uit Utrecht betoogd, dat noch de medeplichtigheid aan diefstal, noch den diefstal noch de heling bewezen is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg de on- middelflke invrrjheidsstelling. Dit verzoek werd afgewezen. Uitspraak 11 Februari. In het sociëteitsgebouw der Diergaarde werd it- apenoppasser H. Schilt gistermorgen bij yn zu veren jubileum in den kring van het personeel gehuldigd. Allereerst bracht de directeur hem dank voor dg uitstekende zorgen die hij steeds voor zijn dieren 'gehad had. Na alles wat de laatsl^: dagen over Schilt en zijn werk in de kranten werd geschreven, achtte hij zich ontslagen van den plicht die loopbaan nog te schetsen en volstond hij ermee enkele oeiangryke dala te memoreeren. Hij wees ei op, hoe Schilt feitelijk alleen voor de apen- vei zameong leeft, met de rest der verzame ling komt hij lief3t maar weinig in aanraking, spr. vei trouwde uat Schilt nog lange jaren de hem aan het nart liggende dieren zou mogen verzorgen en een nieuw tijdperk van bloei der Diergaarde zou. heipen opbouwen. Namens het bestuur bood spr. daarna met een toepasselijk woord een enveloppe aan Dok de heer W. Rueb, voorzitter der dieren- commissie uit het bestuur, complimenteerde den jubilaris met eenige hartelijke woorden, waarna de heer B.Kerkamp als voorzittei der personeelsvereeniging Onderlinge Samen werking het woord voerde en een geschenk aanbood. Van het bestuur waren mede aanwezig de heeren L. V. van Rossem, J. L. La verge en L. Carp, resp. voorzitter, ondervoorzitter en oud-thessaurier. De eerste wenschte Schilt eveneens met enkele zeer hartelijke woorden geluk, er aan herinnerend, dat deze thans in dubbel opgezicht een nieuwe levensperiode tegemoet gaat, daar hg juist gisteren her trouwd was. De heer C. Droppert, ondervoorzitter der vereeniging O. S., gaf in een luimige berijmde voordracht uiting aan zijn gevoelens, waarna ten bewijze van de groote populariteit die ue Jubilaris bij de bezoekers geniet, verschil lende leden, die deze anders geheel besloten bijeenkomst bezochten, geschenken aanboden tien zeer treffend moment was het toen een groep leerlingen van het Doofstommemnsti- tuut onder leiding van den directeur den steeds welwillenden „apenvader" de hana kwam drukken. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. G. 46 jaar caféhouder wegens heling verdachte had zijn kelder disponibel gesteld, waar een paar scheepstuigers de scheeps victualiën, welke zij stalen ten nadeele van de Handelscompagnie opsloegen, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. P. v. L. 17 Jaar zonder beroep en A. A. M. 24 jaar bakker, wegens het door onvoor zichtigheid veroorzaken van een aanrijding tusschen een carrier en een voetgangster tot resp. 1 maand tuchtschool voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 20 boete subs. 5 da gen hechtenis. A A 38 jaar loswerkman en Th. N. K. 34 jaar garagehouder, beiden te Schiedam we gens diefstal van een kop van een meerpaal In de zaal „De Unie" aan de Lusthofstraat neeft de Aquarium- en Terrarium vereemgmg „De Natuur" een propaganda-vergadering gehouden, waarvoor zeer groote Delangstelling oestond. JNa eon kort openingswoord van den voor- i te* neet i Ad^pmu kre*»g ne neer e van Duin Sr., bestuurslid van „De Natuur" en .iu vaii -ui i<4t van Aquariumvereemgingen, waaroy „De Na tuur" aangesloten is, het woord tot het houden van een propagandarede. In een vloeiend betoog gaf spreker oen over zicht van de voordeelen, aan het lidmaatschap van „De Natuur" verbonden, waarbij hij in net bijzonder wees op het prachtig uitgevoerde tijdschrift „Het Aquarium". Verder wees spreker op de door den bond georganiseerde colleges, waarvan de derde gehouden zai wor den in een der zalen van „Artis" te Amster dam, waar als sprekers zullen optreden de directeuren van „Artis" en de Rotterdamsche Diergaarde, de heeren dr. A, Senier en dr. K. Kuiper, en dr. Kurt Kramer, directeur van net Vivarium té MUlheim en voorzitter van den Luitschen bond van aquariumvereeni- gingen, ln deze lezingen worden verschillende onderwerpen, de aquarium-liefhebberij betref fende, wetenschappelijk behandeld. De deel neming aan deze colleges is voor leden geheel vrij. Nu volgde een filmvertooning? waarbij films over aquarium-visschen, terrarium-dieren, eenige natuuropnamen afgewisseld met enkele komische films werden vertoond. Opvoering door de tooncelgroep van hel Haarlemsche se]skip Gysbe J apixc. Het Selskip „Friso" had weer eens de Haar lemmers uitgenoodigd voor het onderhoudende deel van zijn „Butengewoane Gearkomste", die in de schouwburgzaal van Odeon werd gehouden, zorg te dragen. Zij verschenen voor het voetlicht met „Friso", een tooneelspel in drie bedrijven van den jongen Frieschen schrijver Evert Zandstra, ter inleiding waar van de auteur zegt dat het stuk een stuk Friesch leven uit dezen tijd weergeeft, in den persoon van Friso het geheele Friesche volk uitbeeldt en bovendien den sterken mensch van alle tijden geeft. Echtgenoote, kinderen, liefde, bezit, alles wordt hem ontnomen. Maar de sterke strijdt en overwint. Het wil ons voorkomen, dat de schrijver wel iets meer beloofd dan gegeven heeft en ons den boer Friso als een fait accompli schonk, zonder hem levend en waar te maken. Hij voert weinig strijd, aanvaardt integendeel bijna alles gelaten en is zoo dus allerminst de krachtfiguur, die de schrijver ons hééft willen suggèreeren. Niet ten onrechte vermeldde het program ma, dat de Haarlemmers hier sinds twee jaar een goeden naam hebben. Zij beschikken over goede krachten, die wel een figuur weten uit te beelden. Wanneer de leiding er echter een volgenden keer toe mocht komen het tempo wat op te voeren, wat meer met verandering van standen en groepeering te werken en heel wat minder „zittend" spel te geven, zullen zij met vooraanstaande amateurgezelschappen kunnen gaan wedijveren. Wat niet wegneemt, dat het succes groot en welverdiend was. Friso, de boer, was goed, maar had de figuur wat ruiger kunnen weer geven. Hij bleef te passief, ook in momenten van innerltjken strijd, maar de schrijver had hem dan ook voor een bijna onmogelijke taak gesteld. Beter was Beppe, syn mem* een figuur, die de auteur tenminste aannemelijk wist te maken. Heerlijk begrepen spel leverden Hil, de faem, en dochter Klaske. Zij brachten leven en beweging op momenten, dat de situatie door langgerekte dialogen en te langzaam tempo dreigde te verstarren. Ook Ike Halbertsma en Durk mogen met eère genoemd. Na- afloop, toen het applaus van de talrijke aanwezigen de spelers keer op keer terugriep, ontvingen de dames van het gezelschap bloemen. Daarna had nog een kleine huldiging plaats van den voorzitter, den heer Tj. G. Plantinga, die door den heer H. H. Huitema werd gecom plimenteerd met zjjn tienjarig bestuurslid maatschap. Hem werd een actetasch geof freerd, terwijl mevrouw Plantinga bloemen ontving. Het Friso-strijkje onder leiding van den heer E. Zoete heeft zich heel den avond dapper geweerd. Tot slot was er „dounsjen", waarbij de echte Friesche volksdansen niet vergeten werden. Gistermiddag heeft de Coöperatieve Tuin bouwveiling „Rotterdam en Omstreken" in Lommerrijk haar 25ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Deze vereeniging heeft zich in den loop der jaren ontwikkeld tot een organisatie, waarin bijna alle tuinders uit de omgeving van Rotterdam zijn vereenigd. Het ledental bedraagt 583 en de vereeniging is momenteel een der grootste coöperaties op haar gebied in Nederland, desniettegenstaande heeft deze vereeniging een veelbewogen leven achter zich. Reeds in 1906 werd aan het Strooveer gelegenheid tot veilen gegeven, doch in 1911 kwam men feitelijk pas tot oprichting van een vereeniging. De vereeni ging groeide uit, de aanvoer werd steeds grooter en de ruimte te klein. Op een terrein aan de Zwaanshalskade Werd in 1912 een eigen veilinggebouw gesticht, welk veiling gebouw men thans nog in bezit heeft. In 1913 bedroeg het aantal leden 139 en de omzet was j S50.62il.72. Jaren vol moeilijkheden volgden. De voorzitter en pionier, de heer A. C. Mast, nam in 1917 ontslag en werd opgevolgd in 1918 door den heer Overvoorde, die mede de leiding der veilingen op zich nam. Het jaar 1924 werd een jaar van ongekend hooge prijzen. De omzet was J 4.000.000. Het jaar 1935 was wel het ongunstigste jaar. De omzet kwam niet boven de 2.500.000 uit. De huidige voorzitter, de heer A. van 't Hart, heeft gistermiddag de vergadering met een rede geopend. BU Kon. besluit is toegekend de-aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan mevrouw c. A. Anderzo n Pickee, chef-verkoopster b(j de firma Wisbrua en Liffmann te Rotterdam; Op Donderdagavond 4 Februari zal de heer Cocheret in de „Bijenkorf" een lezing houden over zijn boek „Poppenkast". Het zal min 01 meer een herhaling zijn van zijn causerie in den Kunstkring in November van het vorig jaar. Er waren toen evenwel weinig luisteraars zoodat een herhaling voor velen zeker welkom zal zijn. en een ijzeren sluiting van een staaldraad van het terrein van Simonis scheepsslooperij, tot ieder 1 maand gevangenisstraf. N. J. V. 36 jaar expeditieknecht en J. A. S. 38 jaar metaalbewerker beiden te Schie- Het derde concert van Eruditio musica door het Residentie-orkest gegeven, stond ondei leiding van den dirigent der Haarlemsche or- kestvereeniging Frits Schuurman en bevatte het zelfde program, dat Woensdagavond in de Residentie is uitgevoerd en aarvan tn bet Donderdagavondblad.van onzen Haagschen muziekreferent een verslag verscheen. Redenen om dus nóg uitvoerig op dit con cert terug te komen zijn ér niét. Thibatid speelde het concert van Mendelssohn én Ron do capriccioso van Saint-Saëns en had ook hier uitbundig succes. Was het vioolconcert niet van onevenwichtigheid en „muzikale gril len" vrij te pleiten, waardoor hij zelfs een dirigent als Schuurman, soms in moeilijkheid bracht, welke deze echter, dank zij zijn ge- loutineerdheid en slagvaardigheid, telkens wist op te lossen: in het werk van Saint- Saëns. toonde hij zich weer de kunstenaar en violist van de allergrootste gaven. Trouwens het orkest was na' de pauze ook beter gedisponeerd dan ervoor. Pijpers „Epi grammen" en Ravels „Ma mère 1' Oye" kre gen onder Schuurmans beheerschte en ge voelige leiding en door zijn prachtige onter- pretatie, van beide werken een reproductie van zeer hooge muzikale waarde. Zooals hij vooral Ravel's compositie liet spelen verdient een afzonderlijk woord van grooten lof. Leider en orkesêzijn er dan ook hartelijk voor ge huldigd. G- ROTTERDAM, 28 Januari. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de handelswetenschap de heeren H. Ketting en A. Winsenius. Opgericht te Rotterdam. Volgens bijvoegsel no. 107 tot de Ned. Stscrt. no. 18 is opgericht de N.V. Olie-, Scheepvaart- en Bevrachting Mij. (Oil. Ship ping and Chartering Company), te Rotter dam. Oprichters zijn: de heer C. Vermey, carga door, te Rotterdam: mej. A. Schotel, particu liere te Rotterdam. Doel der vennootschap is het doln van zaken in olie en andere artikelen en het ver richten van handelingen, behoorende tot het scheepvaartbedrijf en andere daarmee samen hangende bedrijven, alsmede de deelneming in andere ondernemingen met gelijk of aanver want doel en alles wat met dit een en ander in den ruimsten zin verband houdt of daar voor bevordelijk kan zjjn. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.QOO, verdeeld in 100 aandeelen van J 1000. -T Bij cje oprichting zijn geplaatst 30 aandee- ]eh.' IV... Zondag a.s. organiseert het tooneelgezel- dam en beiden gedetineerd respectievelijk we- I schap „The Funny Boys" zijn viermaande gens oplichting en heling tot ieder 1 jaar ge- Ujkschen donateursavond in het gebouw vangenisstraf met aftrek der preventieve »Palace"- hechtenis. Opgevoerd wordt een klucht in drie be drijven. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie-rubriek- Het s.s. Veendam van de Holland-Amerika Lijn vertrok hedennacht Van Rotterdam naar New-York met 46 Kajuitspassagiers, 25 pas sagiers toeristenklas en 34 passagiers derde klasse. Het bureau van- het Consulaat van Polen te Rotterdam is Dinsdag 2 Febfiaii as- we gens feestdag gesloten. week maand kwarthal Dinsdag arriveert alhier Pater D. Kao O.F.M. Deze Franciscaan ts op studiereis, teneinde over verschillende problemen mate riaal te verzamelen. Pater Kao zal hier verschillende inrichtin gen bezoeken. H(j is 00lt een enthousiast esperantist en zal in deze taai lezingen geven. Waarschijnlijk op Woensdag 17 Februari zai hij de gast zijn van la Katolika Stelo, alhier. Aangiften van 28 Januari 1937. BEVALLEN: G. Wijngaard £eb. te Boekhorat z. C. Wolf geb. Dammer 2 zns. Spie ring geb. Groenevelt d. V- -Doorn geb. Er- kelens z. M. G. Zuidema gen. J m J. v. d. Knaap geb. Demmers u. M. Oprei geb. Bising z. a. Rietveld geb. v. d. Rhee z. A. Ras geb. Welsz z. - c. H. W v. d. Linden geb. v. Laar z. A. M. Plaisier geb. Wulffels z. G. Saarloos geb. Baden d. M. N. Molders geb. Voordijk d, E. Kooljman geb. Verhoeven d. A- Rijnhout geb. Touwslager d. J. Bou geb- Velthujzen z GEHUWD: O. H Hellendoorn jra. 35 j. en J E. Treffers jd. 33 j. J. w. A Burgers jm. 29 j. en L. L. Leblanc jd. 28 j. OVERLEDEN: A. Knoester, man van J. Schimnner 51 j. j. <j Petterson, ongeh. vrouw 85 j. A. A. M. V. Tl. Ende, man van E. J. M. J- Sondermeijer 54 j. M- B- Geldermann, wede. van J. A. Hogerzljl 93 j. G. Kennis, wede. van J. J, v. Raaij 94 j. P. C. v. Steen bergen, vrouw van C- de Wit 73 j. a. RuiB- broek, wede. van J- G. Wuijster- 89 j. A. Ber lijn, wedr. van L. Sjouke 82 j. jj de Vree, vrouw van H. Verbrugge van Asperen 60 j- N Moerland, dochter 4 j. p. v. zoon 19 d. H. J Vermeesoh, wede. van F M. Gras- so 67 j. - L. v. d. Bruinhorst, zoon 11 m. G. Vermeulen, vrouw van L. F. Meijer 66 j. A. J. v. Dijk. zoon 1 m. D Pothof, man van D. E. Raaf3 44J- C. J. Kaptein. wede. van j. Kok 71 j. E, J. Oosterwijk, wede. van J. v. Loon 64 j. J, de Jong man van W. C. Mul ler 68 j. p. v Vliet wedr van A. v. d. Horst 82 j. G. g M. Tolenaar, ongeh. man 22 j. J. t. Hoen. zoon 1 J. - w Lems, zoon „m-,~ B v- Dordrecht, gesch. man van J. Maasland 82 J. a. Hoogeveen, zoon 1 j, w_ I. Korten, zoon 6 m. Voorts als levenloos aangegeven: W. D. Don ?eb. v. Deventer zoon L. T. Sluimer geb. Ver schoor zoon. WIJZIGING PLAN VAN UITBREIDING Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlaardingen brengt ter openbare kennis, dat het door den Raad vastgesteld plan tot wij ziging van het uitbreidingsplan voor het wes telijk deel der gemeente (het gedeelte ge legen ten westen van de Burgemeester Pruis singel) in een uitvoerige kaart uitgewerkt, benevens de daarbij behoorende bebouwings voorschriften, waarin de bestemming, in dit plan van uitbreiding in onderdeelen bepaald, nader wordt omschreven, gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage fijn nedergelegd. BENOEMD. De heer v. d. Berg, thans hulpagent van politie alhier, is met ingang van 15 Februari a-s. benoemd tot agent van politie 3e klasse, alhier. De heer G. Langbroek alhier is ingaande 15 Februari benoemd tot hulpagent van politie te dezer stede. BURGERLIJKE STAND. Van 25 tot 17 Januari. GEBOORTEN: Anna Jacobs Nelly, d.v. K. H. Hoedemaker en G. C. van Zwol, v. R'c" beekstr. 57; Everina Martina, d.v. van den Bos en W. Voorbach, 3 Maassteeg 7: HlIle gonda, d.v. L. Schenk en J. van Eeverdingen, Schoutstr. 14. ONDERTROUWD: Arie van aer Zwan- oud 28 j. Sclaavenburg 53 en Tlintje^ van Vliet, oud 20 j. VI. Marktgraaflaan 49. Abra ham van Waas, oud 28 j. Dr. Abr. Kuij- perstr. 13 en Hillegoncla Mana Petronella van der Linden, oud 24 j. VI V Schravendijkplein 106. Frederik philippus Johannes Weber, oud 23 j. VI- Aert van Nesstr. 1 en Sara Harms, oud 23 j- Dothastr. 2. Arend van den Berg, oud 32 j. 1. i Maasboschstr. 34 en Maria Hoek, oud 31 j. VI. V. Riebeekstr. 72. GETROUWD: Pieter van der Heijden, oud 22 j. en Elizabeth Gerritje van der Kuil, oud 20 j.; Maarten van der Velden, oud 25 j. en Lena Cornelia Wilhelmina SchipPer- oud 22 j-I Huibert van Wijk, oud 42 j- en ^ardina van der Lugt, oud 30 j.; Pieter van Gemder- den, oud 25 j. en Maria Hoosemans. oud 23 j.: Comelis Hollaar, oud 32 j. en Helena Lau- rina Roest, oud 29 j. OVERLEDENSophia Torn, oud 75 j. Wed_ van W. Don, Hofsingel 70: Ar nana Louise Charlotte van der Meijde, d b weken, Pr. Hendrjkstr. 108; Jacobus Boekholt, 0Ud 89 t wed. van G. H. Schrijven Hoogstr, 132.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2