G ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Felle uitslaande brand Diergaardelaan. Kolendamp-vergiftiging, MAANDAG FEBRUARI 1937 De vuurzee met negen stralen bestreden. OORZAAK NOG ONBEKEND. Een 18-jarige jongeman dood in zijn bed gevonden. MANNENCONGREGATIE WESTZEEDIJK. DE OPENING VAN HET FEIJENOORD-STADION. Het Arsenal-elftal komt per vliegtuig. Marathonloop met de vereenigings- vlaggen. HULDEBLIJK FEIJENOORD-STADION BRAND ORANJEBOOMSTRAAT. Rijwielstalling in vlammen opgegaan. NOODLOTTIGE VERGISSING. Plechtige viering van diamanten en gouden jubilea. DE CENEONE'S. het Het eerste theater aan Mathenesserplein. OPLOSSING IN HET GESCHIL FRANS SWARTTOUW. BIJ R.K.S.V. DE PIONIERS. ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post ƒ1.10 per maand, 3.— per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk;' 1000. bij overlijden tengevolge van een ander ongeval. enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang van in te schrijven als NAAM ADRES abonné. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Indische kunstavond. VIN CENTIU S - JUBILEA. De heeren Fr. van Beers eri mr. P. Ph. Kooien. AFSCHEID DR. A. A. OVERBEEK. HET LOON IN DE BOUWVAKKEN. gemeentebibliotheek. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. MUZIEK TE ROTTERDAM. i r t A* I tf i f i-_ i fBIK? 'I Gisteravond te omstreeks half twaalf is door tot nu toe on opgehelderde oorzaak brand uitge. broken op de tweede étage van pand no. 14 aan de Diergaardelaan, be woond door de familie Vermeulen. De brand sloeg vrij onmiddellijk over naar de derde étage en naar den zolder. In een minimum van tijd stonden al deze verdiepingen in lichter laaie. De Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer beeft met negen stralen op de waterleiding het vuur bestreden. Na anderhalf uur had men den brand onder de knie. In anderhalf uur tijds zijn gisteravond de twee bovengelegen étages van pand no. 14 aan de Diergaardelaan, plus de zolder radi caal uitgebrand. De situatie. Het pand, waarin een zoo felle brand heeft gewoed, behoorde toe aan den heer Vièra, die te Parijs is gevestigd. Deze had het pand in zijn geheel verhuurd aan den heer Vermeulen, die het weer in deelen had onderverhuurd. Zoo is beneden gevestigd de Astoria Bar, welke bar wordt geëxploiteerd door den heer J. Steenbergen, die voorheen de exploitatie had van het vroegere Cabaret Jostin, dat twee jaren geleden in vlammen opging. Op de eerste étage is sinds korten tijd gevestigd een dameskapsalon The Ladies House, terwijl de tweede en derde verdieping als woon- en slaapverblijven waren ingericht voor de fa- malie Vermeulen, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter. Bij het uitbreken van den brand was nie mand in het bovenhuis aanwezig. De heer Vermeulen bevond zich op dat moment met zijn echtgenoote en dochter in een café hier ter stede, terwijl de zoon naar een bioscoop was. Hoe de brand ontdekt werd. Het was omstreeks half twaalf, dat de exploitant van de Astoria Bar, die juist een klant naar huis had gebracht, weer in zijn zaak terugkeerde. Hij begaf zich naar de keuken en bemerkte plotseling een sterke brandlucht. Hij opende de achterdeur van de keuken en op hetzelfde moment hoorde hij op de lantaarn het rinkelen van glas. De heer Steenbergen keek onmiddellijk naar boven, vanwaar het gerinkel kwam en zag tot zijn niet geringen schrik, dat groote vlammen mr de ramen van de tweede étage naar bui ten sloegen. Inmiddels hadcrin ook voorbijgangers aan rttelx voorzijde reeds ontdekt, dat er branu woedde op de tweede étage. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch nog voordat men ter plaats verscheen, had het vuur zich reeds medegedeeld aan de derde étage en aan de zolderverdieping. In een om- bezien brandde het in het pand als een hel. De vlammen sloegen aan alle zijden naar bui ten. Toen de brandweer op het terrein van den brand verscheen, groot materiaal was inmid dels reeds opgeroepen, was het al terstond duidelijk, dat men met een grooten brand te doen had. Al spoedig kwam men te weten, dat op de zolder verdieping een geheele café inventaris lag opgeslagen, welke inventaris eigendom was van den heer Vermeulen, die voorheen zelf in het benedenhuis een café heeft geëxploiteerd. Het laat zich dus begrepen, dat het vuur een gretig voedsel vond in al deze brandbare materialen. De vlammen sloegen hoog op en een vonkenregen dwarrelde over de omgeving. Het blusschingswerk. Het eerst op het terrein van den brand arriveerde slangenwagen 29 onder leiding van brandmeester van Schaik. Terstond werden twee slangen op de waterleiding aangesloten. Eén slang werd geleid via het trapgat van het brandende perceel, terwijl de andere slang vanaf de straat op de tweede étage werd gericht. In dien tusschentijd had ook een waker van het Doofstommeninstituut, waar van de tuin grenst aan de achterzijde van het bewuste pand, getracht met een kleine slang, aangesloten op de waterleiding, het vuur te bereiken, doch dit mocht hem niet gelukken. In verband met het feit, dat de wind het vuur steeds meer aanwakkerde en de belen dende perceelen daardoor groot gevaar lie pen, werd door hoofdman W. ten Broek, die de opperste leiding weer had overgenomen van brandmeester s-Gravenzande, order ge geven nog zeven slangen op de waterleiding aan te sluiten en wel twee slangen van slan genwagen 27, één van slangenwagen 15, één van slangenwagen 17 en drie van de motor spuit IV, die bediend werden door gasten van slangen wagen 16. De slangen van de motor spuit werden als volgt in gebruik gesteld: Eén straal werd van de straat op de vlam menzee gericht. De ander werd gedirigeerd aan de achterzijde van het pand, terwjjl de derde vanaf de automatische ladder op de vuurzee een massa water wierp. Toen deze laatste manoeuvre werd uitgevoerd, woedde het vuur nog hevig op de zolderverdieping. De beide étages waren nagenoeg reeds uit gebrand. Brand onder de knie. brand meester. Wel laaiden op 't dag telkens Na aldus met negen stralen den strijd tegen het vuur te hebben aangepakt, was de brand, weer te ongeveer één uur gisteravond den brand meester. Wel laaiden op 't dak telkens ■de vlammen weer op. Doch dit was telkens van korten duur. Te kwart over één kon met de nablussching worden begonnen en te on geveer twee uur was de brand gebluscht. De tweede en derde etage alsmede de zolder verdieping zijn echter radicaal uitgebrand, terwijl de beneden-verdiepingen en de aangren zende panden zeer veel waterschade hebben bekomen. Mede aanwezig zijn nog geweest de slangen, wagens 28, 21 en 20 alsmede motorspuit VII. die echter geen dienst hebben gedaan. De politie heeft onder leiding van hoofd inspecteur Bontenbal de 'duizenden belang stellenden, die naar dit toch al drukke punt van de stad waren gekomen om den brand gade te slaan, op grooten afstand gehouden. Het tramverkeer naar en van het station D.P. moest worden omgelegd over de Kruiskade. Op het terrein van den brand waren mede nog aanwezig de hoofdlieden W. Poortman, W. A. Keeman, ir. L. J. van der Tas. G. van Sillevoldt, A. J. Kruis. Ook ir. Kohier van den Vervoer en Motordienst gaf acte de presence. De oorzaak Omtrent.de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Wel brandde op de tweede ver dieping een haard, maar er kon nog niet worden vastgesteld of deze iets met den brand te maken heeft gehad. Zooals gebrul kelijk, zijn de beide bewoners, de heer V. en zijn zoon, aan een verhoor onderworpen. Zij konden echter geen oorzaak opgeven. De heer V. was verzekerd, de exploitant van de bar Astoria, de heer S., niet. De directie van het stadion Feyenoord N.V. verzoekt ons mede te deelen, dat de Arsenal Football Club bjj haar bezoek aan Rotterdam op 14 Maart a.s. gebruik zal maken van het meest moderne vervoermiddel, dus een vlieg machine. Daar Waalhaven gedurende de win termaanden uitgesloten is als landingshaven op Zondagen, worden door de Stadion-directie besprekingen gevoerd met de K.L.M. om een landing op 14 Maart mogelijk te maken. Daar Arsenal den dag te voren te Leeds speelt, werd op voorstel van de Stadion-directie een luchtreis gekozen als eenige oplossing van het netelige vraagstuk van het vinden van een geschikten datum. Er blijkt buitengewoon veel belangstelling voor dit bezoek te bestaan. Uit alle deelen des lands komen reeds aanvragen om kaarten binnen, en daar de regeling van den verkoop nog niet geheel vastgesteld is, verzoekt de stadion-directie ons den velen be langstellenden mede te deelen, dat de volledi ge regeling binnenkort gepubliceerd zal wor den. Wat tenslotte de entreeprijzen voor den wed strijd betreft, deelt men ons mede, dat niette genstaande de hooge kosten die aan den wed strijd van Arsenal verbonden zijn, prijzen vastgesteld zijn, die in alle opzichten populair genoemd kunnen worden. Men wil van de in gebruikneming van het stadion een nationale gebeurtenis maken en zooveel mogelijk be langstellenden in de gelegenheid stellen op do beide dagen tegenwoordig te zijn. Daar reeds uit Limburg en andere ver af gelegen plaatsen aanvragen om kaarten voor gezelschappen ontvangen zijn, worden met de spoorwegen de noodige besprekingen gehou den over het doen ioopen van een voldoend aantal extra treinen tegen verlaagd tarief. De opening van het stadion zal tevens die van het station vlak voor den hoofdingang van het nieuwe Feyenoord stadion zijn zpodat beide instellingen voldoende gelegenheid zul len hebben te toonen; welke groote belangen gediend zijn met de tot standkoming van sta dion en station. Teneinde de bevolking van het stadsdeel Feyenoord in welks midden het trotsche sta dion ingericht is, de gelegenheid te geven deel te nemen aan de openingsplechtigheid, heeft het bestuur van Feyenoord plannen in over weging om de vereenigingsvlaggen op feeste lijke wijze van het oude terrein naar het sta dion te doen overbrengen. Deze overbrenging zou het karakter dragen van een Marathon loop door het stadsdeel, welks naam de ver- eeniging draagt. Zooals dezer dagen gemeld, staat het nu vast, dat het Feijenoord-Stadion feestelijk geopend zal worden op 13 Maart a.s. De moeilijkheden, welke aan die opening aan vankelijk in den weg stonden, blijken dus overwonnen te zjjn, zoodat aller aandacht nu gevestigd mag blijven op het naderend, voor onze stad zoor belangrijk gebeuren: de offi- cieele ingebruikstelling van het va*>r Rotter dam van groote beteekenis zijnde Feijenoord- Stadion. Het Rotterdamsch Comité voor een het Stadion aan te bieden huldeblijk (gedacht is aan een monumentaal kunstwerk), doet door deze een krachtig beroep op de burgerij, zoo wel particulieren als plaatselijke organisa ties, om er toe mede te werken dat thans op korten termijn bijeengebracht worde een flink bedrag, dat aldus toereikend zou zijn voor het kunnen verwezenlijken van het bo venbedoeld, Rotterdam waardig plan. Verwacht mag worden dat het in het bui tenland zoo dikwerf gegeven voorbeeld in onze stad navolging zal vinden, opdat door de ingezetenen uiting zal worden gegeven aan hun waardeering voor het tot stand ge komen, ten algemeenen nutte gestichte, grootsche bouwwerk. Storting van bijdragen onder het motto „Comité Huldeblijk Feijenoord Stadion" zoo spoedig mogelijk op Postrekening no. 143688 of op het secretariaat Noordblaak 13 (telef. 24100). ISTERAVOND is de 18-jarige L. Meyer in de woning van zijn ouders aan de Vijlkapperstraat dood in zijn Led gevonden. Dr. J. Versteeg, die onmiddellijk werd ge waarschuwd constateerde den dood door kolendamp-vergiftiging. Gistermorgen om negen uur hadden de ouders van L. Meyer de woning verlaten. De jongeman lag toen gezond en wel op zijn bed. In de kamer waar het bed stond, brandde een potkacheltje, waarin eierkolen werden ge stookt. Op het kacheltje stond een emmer water, want de zoon had te kennen, gegeven zich te willeü wasschen. Toen de ouders gisteravond om negen uur weer in de woning terugkeerden, vonden zij hun zoon dood op bed liggen. Onmiddellijk werd dr. J. Versteeg gewaarschuwd, die den dood moest constateeren tengevolge van ko lendamp-vergiftiging. Gebleken is, dat het potkacheltje niet goed functioneerde. De klep sloot niet, de emmer water stond niet precies op het gat van het kacheltje, terwijl ook aan den schoorsteen wel het een en ander ontbrak. Vermoed wordt, dat de jongeman zich onwel heeft gevoeld en nog geprobeerd heeft om het bed te verlaten. Immers de ouders troffen het slachtoffer aan half buiten het bed hangende. Zaterdagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de rijwielstalling van J. H. van der Leye, gevestigd aan de Oranjeboom straat. Te ongeveer kwart vóór een werd de houder van de rijwielstalling, die boven zijn bedrijf woont, door een voorbijganger gewaar schuwd, dat er rook kwam uit zijn stalling. De heer Van der Leye, die nog 5 minuten te voren in zijn zaak geweest was om een klant te helpen, spoedde zich terstond naar beneden om een onderzoek in te stellen, doch toen hij de buitendeur van zjjn stalling wilde openen, sloegen de vlammen hem tegen. Inmiddels was de brandweer reeds gewaar schuwd door een waker van den Gecontro- leerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst en toen slangenwagen 38 met den onderbrand meester, den heer N. P. Arenz en den brand meester, den heer J. A. Dercksen ter plaatse verscheen, stond de geheele stalling reeds in lichter laaie. Onmiddellijk werd het blusschingswerk aan gevangen met twee stralen op den waterlei ding, spoedig gevolgd door nog twee stralen op de waterleiding, bediend door gasten van slangenwagen 37, terwijl slangenwagen 50 in reserve stond afgepakt. De algemeene leiding berustte bij hoofdman. W. A, Keeman. Pe .rij wielstalling met annex een reparatie-inrich ting zijn_ geheel uitgebrand,Ongeveer 80 ge* stalde rijwielen zijn mede door het vuur ver- nietigd. Een oogenblik heeft de eerste verdieping, bewoond door den heer Van der Leye door-de fel naar buiten slaande vlammen in gevaar verkeerd, doch door spoedig ingrijpen kon erger worden voorkomen. De aangerichte schade wordt door verzeke ring gedekt. Personeel der Afd. Brandblusch- middelen, dat onder bevél van den opzichter J. A. Way met motorreservewagen I aanwe zig was, verleende goede diensten bij de ver lichting van het terrein van den brand. De talrijke nieuwsgierigen werdén door de politie onder leiding van den inspecteur H. F. Hanegraaf op behoorlijken afstand gehouden. Zondagmorgen wilde de heer H. C. Coen- rade wonende aan de Persoonstraat zijn baby van 7 maanden, die ziek was, een hoestdrankje geven. Een I2-jarig dochtertje had evenwel de fleschjes verwisseld, zoodat de vader het kindje lysol ingaf. Gelukkig was het slechts een zeer kleine hoeveelheid en merkte de vader zijn nood lottige vergissing zeer spoedig op. De onmid dellijk gewaarschuwde huisdokter heeft de baby naar het St. Franciscus-gasthuis doen vervoeren, waar het kind werd opgenomen. Vanmorgen was de toestand van het kindje redelijk wel. Het was gisteren een jubeldag voor de mannencongregatie van de St. Ignatius-kerk aan den Westzeedijk. Op luisterrijke wijze werd namelijk het feit herdacht, dat de heeren Antonlus Stentler en Wilhelmus Schwind zes tig, en Wilhelmus Postmus, Johannes van Wijk, Antonius Laurens en Coenradus de Wolf vijftig jaar lid waren van de Maria- congregatie. De directeur der congregatie, de zeereerw. pater Jos. M. A. Ex S.J., had in dit verband zijn leden opgeroepen, tot intentie van de jubilarissen des morgens tot de H. Tafel te naderen. Aan den oproep, van hun directeur hadden vrijwel alle congreganisten gehoor ge- gëVeii, op die wijze den jubilarissen het kost baarst geschenk offreerend, dat hun kon wor- dën aangeboden. Des avonds om half acht werd een Jolem- neei Lof gecelebreerd tot sluiting van de I plechtige viering dezer jubilea, dat zeer druk bezocht was. Het altaar was door de goede zorgen van broeder-koster Rief S.J. op gedistingeerde wijze versierd. Planten, witte seringen cn teer groen, tallooze flakkerende waskaarsen en een kunstzinnige illuminatie vormden een complex van sereen licht- en kleurgeflonker. Onder de forsche tonen van het jubelende „Jubilate" van Aiblinger, uitgevoerd door het aanzienlijk versterkt zangkoor onder leiding van den dirigent, den heer H. Smits, werden de jubilarissen de kerk binnengeleid, waar zij plaats namen vóór de communiebank. Behalve de familieleden en verwanten der jubileerende congreganisten hadden in de voorste rijen plaats genomen de besturen van de mannen-, heeren-, dames-, vrouwen-, meis jes- en jongelingencongregatie. Het Lof werd gecelebreerd door den pastoor der paroehie, den zeereerw. heer H. A. J. Jans sen S.J. Als diaken en subdiaken fungeerden onderscheidenlijk de zeereerw. paters A. Hul sebosch S.J. en H. Schulinck S.J. Op het priesterkoor had voorts plaats genomen de directeur der mannencongregatie. Nadat de heer F. Godefroy, tenor-solist, een gave, sonore vertolking had gegeven van het „O Sacrum convivium" en het zangkoor een vier-stemmig „Magnificat", gecomponeerd door den organist der parochie, den heer W. M. A. Smits, ten gehoore had gebracht, be trad de zeereerw. heer H. J. Kuyper, rector van de Eendrachtskapel en oud-directeur van de mannencongregatie van de parochie van de H. Barbara, het spreekgestoelte voor het houden van een feestpredikatie. De gewijde spreker complimenteerde in wel gekozen bewoordingen de jubilarissen en schetste de wonderlijke schoonheid der Maria- congregatie met haar tweeledige doelstelling: zelfheiliging en apostolaat ten behoeve van anderen door de godsvrucht tot de Moeder- Maagd. In zijn gloedvolle peroratie conclu deerde de feestredenaar, dat zft, die hun gansche leven de Onbevlekte Maagd hebben gediend, wvan overtuigd kunnen zijn, dat, als eenmaal hun stervensuur zal slaan, zij ..per Mariam ad Jesum" zullen gaan. - Hierna werd door de congreganisten geza menlijk de opdracht hernieuwd. Vervolgens hing pastoor Janssen S.J. den jubilarissen de onderscheidingsmedailles om, hetgeen hij vergezeld deed gaan van een har- telijken gelukwensch. Dan zette het zangkoor het vierstemmig machtig „Te Deum" van Goller in, waarna de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Tot slot werd door alle geloovigen het „Maria, Sterre der Zee" gezongen. Na het Lof vereemgden jubilarissen, bestuur der mannencongregatie en enkele genoodigden zich in een der zalen van de pastorie, waar pater Ex S.J; de jubileerende congreganisten 'toesprak. Als stoffelijk blijk van hulde werd daarbij den diamanten jubilarissen een fraaie schilderij, voorstellende de allerheiligste Maagd met het Goddelijk Kind, overhandigd. Namans de' feestvierende congreganisten dankte de heer Schwind voor deze fijn-gevoel de attentie. Een felicitatie-schrijven was in den loop van den dag ontvangen van het bestuur der mannencongregatie van de parochie van de H. Barbara, terwijl, directeur, prefect en se cretaris van de congregatie van den Westzee dijk de jubileerende leden te hunnen huize persoonlijk waren komen complimenteeren. Na de Cineac krijgen we de Cineone, d.w.z. de Cinema voor ontwikkeling in Nederland, bedoelend de vertooning van in hoofdzaak in structieve films. Een en ander hebben wij er reeds over medegedeeld. De plannen hebben nu vasteren vorm aan genomen en binnen enkele weken hebben we de opening te verwachten van de eerste vijf cineone-theaters in Nederland, waarvan er een te Haarlem, een te Amsterdam, een te Hil versum en twee in Rotterdam zullen komen. Na deze eerste serie komen Groningen, Utrecht, Tilburg, Eindhoven en Den Haag aan de beurt. En zoo voort. In totaal 37 stuks over geheel Nederland. Of deze er allemaal zullen komen, durven wij niet voorspellen. Alleen, het eerste Ci- neone-theater in Rotterdam hebben wij ge zien. Het is ingericht in een der restaurants, welke bezijden de Mathenesserbrug zijn ge bouwd (het vroegere Coomans-West). Op een zeer eenvoudige, maar smaakvolle wijze is hier een projectie-zaaltje in gebouwd, dat plaats biedt aan een goede tweehonderd be zoekers. De domineerende kleuren zijn licht groen en zilver. Over eenige weken zal het theater worden geopend, tegelijk met de vier andere. Dit ge lijktijdig openen van vijf theaters houdt ver band met de mogelijkheid om een programma samen te stellen, dat niet te zwaar op de financiëele exploitatie zal drukken. De moeilijkheid van de Cineone-ondeme- ming, waarvan de heeren P. J. G. Stuiver en A. W. Goossens de algemeene directie voeren, is de mogelijkheid om aan films te komen. Het bioscoopbedrijf is namelijk gesloten ver klaard en bijgevolg is het verboden voor alle leden van den Ned. Bioscoopbond om aan de Cineone's films te verkoopen of te verhuren. De Cineone's, die smalfilm draaien, moeten hun programma's dus betrekken uit eigen ge maakte journaals en uit zelf uit het buiten land geïmporteerde films. Men verzekerde ons, dat dit geen moeilijkheden zou opleveren. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius" deelen mede, dat in het geschil betreffende de loonbetaling aan losse arbei ders bfl de N.V. Frans Swarttouw's Haven bedrijf een bevredigende oplosing is gekomen. De organisaties hebben namelijk van het bestuur der Scheepvaartvereeniging Zuid mededeeling ontvangen, dat bovengenoemde onderneming opnieuw lid der werkgeversver- eeniging is geworden en ook n& 31 Januari, met een opzegtermijn van een maand, de be palingen der collectieve arbeidsovereenkomst zal naleven. Vrijdag 5 Februari a.s., half 9, geeft de R.K. Hillegersbergsche Tooneelvereeniging voor de R. K. Sportvereeniging de Pioniers een opvoe ring van de Privé-Secretaresse. Voor bijzon derheden verwijzen we naar de advertentie rubriek. WISSELKOERSEN VAN ROTTERDAM. Londen 8.93%. Berlijn 73.46, Parijs 8.51%, België 30.80%, Zwitserland 41.80, Amerika 1.82%, Denemarken 39.90, Zweden 46.09, Noorwegen 44.92. week maand kwartaal De afdeeling Rotterdam van den B.V.L. heeft Zaterdagavond in 't gebouw „Odeon" een landstormavond gehouden, welke druk was bezocht. Aanwezig waren majoor K. A. van Schelven, namens den voorzitter der Nationale Landstormcommissie, bestuursleden van de Gewestelijke Landstormcommissie, Res. Gen.- Majoor A. de Jongh, Inspecteur van den Vrij willigen Landstorm, Overste W. van der Vlerk, commandant van de Burgerwacht e.a Een openingswoord werd gesproken door den voorzitter der Plaatselijke Landstorm commissie „Rotterdam", den heer H. G. J. de Monchy, welke er op wees, dat een der hoogte punten van den avond zou zijn de nieuwe landstormfilm, welke vooral den band tus- sc-hen Oranje en den landstorm ter uitbeelding brengt. Ten slotte wees hij op de preventieve werking van de B.V.L. Vervolgens werd het „Wilhelmus" aange heven, dit gevolgd werd door een driewerf „hoera" op H.M. de Koningin. Dan. begon de vertooning van de film „De Landstorm rond Oranje", welke voornamelijk een beeld gaf van Het Werk van den B.V.L. iii 1935 en 1936. Na de pauze volgde de uitreiking van bre vetten aan Koning- en Scherpschutters door den commandant van het Landstormkorps „Rotterdam", den Res. Luit. Kol. mr. W. A. C. van Dam. De voorzitter der Plaatselijke Landstorm commissie, de heer H. G. J. de Monchy, reikte hierna den De Monchy-wisselbeker uit aan de afdeeling Rechter-Maasoever. Ook de prijzen van de laatste schietwedstrijden werdén uit gereikt. Met de vertooning van de vorstelijke reis- en huwelijksfilm werd de avond besloten. Onder zeer groote belangstelling heeft Zater dagavond in de Tivoli-bovenzalen de Stu- dentenvereeniging tot bevordering van de Indonesische Kunst voor de afdeeling Rotter dam van het Algemeen Nederlandseh Ver bond een Indischen kunstavond gegeven van muziek en dans. De avond opende met de weemoedige Krontjong-muziek, welke de aanwezigen al aanstonds in de Indische sfeer bracht, welke zeker noodig was om de oorspronkelijke In dische danskunst volop te kunnen waardee- ren. Achtereenvolgens kregen de aanwezigen met begeleiding van origineele op platen op genomen gamelan-muziek de pentjak, den So losehen dans (de Beksan Sadap), den Djocja- schen dans (de Kelassa), een Boegis Kembax, dans van twee Boegimeezen en een Djocjaschen krijgsdans te zien, terwijl gesloten werd met een uitgebreid Fentjak-nummer. Daarna kwam het Krontjong-ensemble weer op het tooneel en eindigde met eenige ook hier te lande zeer bekende liederen. De voorzitter, Prof. dir. J. W. Sneller, sprak een hartelijk dankwoord en deelde een en ander mede uit het programma der komende maanden, dat o.a. bevat de eerstevoordracht van Dr. A. Colijn over zijn Guinea-exploratie. Er was den ganschen avond veel applaus voor de prestaties der Indische studenten. De heer Fr. van Beers zal Donderdag 4 Fe bruari a.s. het feit herdenken, dat hij vóór 50 jaren werd benoemd tot lid van de St Vin- centius-vereeniging, conferentie H. Hart van Jesus aan de Oldebarneveltstraat. Zijn zilveren jubileum als vincentiaan bjj de conferentie H. Dominicus (Steiger) herdenkt Donderdag 4 Februari a.s. de heer mr. P. Ph. Kooien. De inspéeteur van dén Veeartsenijkundlgen Dienst, tevens inspecteur van de volksgezond heid, dr. A. A. Overbeek te Rotterdam, heeft met ingang van heden den Rijksdienst ver laten in verband met het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. In verband hiermede hebben de directeur van het veeartsenijkundig staatstoezicht, te vens hoofdinspecteur van de volksgezondheid, prof., dr. Berger, de inspecteur ambtgenooten van dr. Overbeek, directeur en veeartsen-bac teriologen dér Rijksseruminrichting, alsmede de dierenartsen in het betreffende ambtsge bied, zich j.l. Zaterdag begeven naar de Rijks seruminrichting, waar van den scheidenden in specteur afscheid is genomen. Een groot aan tal belangstellende collega's was aanwezig. Allereerst werd het woord gevoerd door den leider der veterinaire staatsdiensten, prof. dr. Berger, die den scheidenden inspecteur hul digde als een buitengewoon bekwaam en prac- tisch deskundige op het geheele gebied der vee- en vleeschhygiëne, naar wiens adviezen gaarne geluisterd werd. Spreker bood namens genoemde collega's aan dr. Overbeek twee schilderijen aan van den bekenden Haagschen kunstschilder Ype Wenning, voorstellende ge deelten uit het district, waarvan het eene een schitterend gezicht is op de Lek en het andere voorstelt een oud boerenhuisje met omgeving In de buurt van Stolwijk. Aan mevrouw Over beek werden bloemen overhandigd. Inspecteur De Vink uit Den Haag roemde de ware collegialiteit en kameraadschap van den scheidenden ambtgenoot. Dr. Houthuls. direoteur van het abattoir te Rotterdam, was de tolk van de vleeschhygiënlsten en uitte hun waardeering en dank voor de ondervonden leiding. Ten slotte voerde nog het woord dr. Slager, dierenarts te Schoonhoven, namens de practiseerende dierenartsen. Dr. Overbeek betuigde voor deze spontane hulde aan allen zijn hartelijken dank. De besturen der afdeeling Rotterdam van de bij de Landelijke Collectieve Arbeidsover eenkomst voor de Bouwbedrijven betrokken partijen, t.w. Ned. aannemersbond en patroons_ bond voor de bouwbedrijven, Ned. R. K. bond van bouwpatroons, Alg. Ned. bouwarbeiders- bond, R. K. Bouwvakarbeidersbond „Sint Jo seph", Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en de plaatselijke patr.vereeniging Rott. Bouw- kring „Alg. Belang", deelen ter voorkoming van misverstand mede, dat de in verschillende hiaden geplaatste advertentie, waarin tim merlieden gevraagd worden tegen een week loon van ƒ28 zijn oorzaak vindt in het op be doeld bouwwerk bestaand conflict. De arbeidersorganisaties hebben op grond van de aan hen ln het collectief contract op gelegde verplichting, pogingen aangewend om de collectieve arbeidsovereenkomst ook voor dit bouwwerk door te voeren. Deze pogingen zijn tot op heden zonder re sultaat gebleven. ,_Het in de advertentie genoemde loon yyerd voorheen niet betaald/ ferw^I voorneen en ook thans de vacantiebon, ten doel hebbende uit betaling van loon op feest- en vacantledagen, niet wordt verstrekt.' Directeur en personeel van de Gemeente- Bibliotheek hebben j.l. Zaterdag, afscheid ge nomen van den chef-boekhouder F. v. Hars kamp, die den dienst met ingang van 1 Febr. heeft verlaten volgens het nieuwe wettelijk voorschrift. De heer van Harskamp is, zoolang de Ge meente-Bibliotheek als zelfstandige tak van dienst bestaat, aan haar verbonden geweest. Van December 1905 af, eerst als eenig binder, later als chef-binder van het zich uitbreidend bmdersbedrijf- Hij is op hartelijke wijze toe gesproken door den Bibliothecaris dr. F. Kossmann, namens het personeel door dr. O. Noordenbos en namens de binders door den heer F. den Hertog, waarbij de verdiensten van den scheidenden aan het licht gesteld en hem eenige geschenken werd aangeboden. De heer Harskamp antwoordde hierop met eenige woorden van dank en herinnering. De 28-jarige Gemeentewerkman, wonende Rijsoordstraat, heeft Zaterdag bij werkzaam heden in de Berkelstraat een lantarenpaal op z\jn rechtervoet gekregen, waardoor dit lichaamsdeel brak. Hij is opgenomen in het ziekenhuis, aan den Coolsingel. Op den Nieuwe Binnenweg is de 8-jarige Ik Molenkamp, wonende Jan van Vughtstraat, bij het glijden gevallen. Het meisje brak haar linker onderbeen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Zaterdag is de 15-jarige molenaarsknecht M. de Jongsten, wonende Dordtsche straatweg, op zijn werkplaats van een ladder gevallen. De jongen brak zijn rechteronderbeen en is door den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zterdag is tn pand no .9 aan de Dirk Smitsstraat de 38-jarige mej. Verbeek uit het raam van de eerste verdieping geval'sn. Met een hersenschudding en een gebroken linker pols Is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. De 22-jarige p Geleynse, wonende Zeisstraat, is Zaterdag in de Oranjeboom straat door de koude bevangen en bewuste loos geraakt. De man werd binnengebracht in het kantoor van den Havendienst aan de Nassaukade en aldaar weer. bijgebracht. Per auto is de man daarop naar zijn woning ge bracht. de Jonker Fransstraat is de 9-jarige Fr. Stigter uit de Boezemlaan, toen hij van achter een stilstaanden tramwagen kwam, overreden door een vrachtauto, bestuurd door W. M. uit Berkel en Rodenrijs. De jongen is met een hersenschudding opgenomen 'n het ziekenhuis aan den Bergweg- De 38-jarige vrachtrijder F. Vroom, wo nende te Groningen, heeft Zaterdag bi) het lossen op het Haringvliet een ijzeren plaat op zijn linker voet gekregen, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd geblesseerd. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool singel. Op het tweede concert van de Stichting „Kamerorkestconcerten" te Rotterdam (het Ned. Kamerorkest o.l. v- Otto Glastra van Boon)dat hedenavond plaats zal vinden in de Nutszaal, zal worden uitgevoerd Con certo in G grosso van Geminiani, Symphonie in A van Haydn en „Feierliche Musik" van Bruno Stürmer. De hoboïst Jaap Stottjn zal de solo-partijen vervullen in Concerto voor hobo in F van Mozart en Serenade voor hobo en kamerorkest van Dina App«ldoorn- Elisabeth Glastra van Loon zal „Die Nachti- gall" van Krenek zingen. De Kleine Stem (centrum) dir. Cor Backers, zal Zondag Februari in de Nutszaal, met medewerking van mevr. A. Brooshoofd- Verhulst (piano), H. Valstar (bariton) en A. Monteau (bas), een uitvoering geven van de Sint Nieolaascantate van Bernard Zweers en van de nieuwe cantate Een vseantledag van Willem Landré tekst van P. Begeer. Voorts staat nog een paar kleinere koorwerkjes op het programma en een paar pianosolostukken. Jaap Callenbach speelt Woensdagavond ln de Nutszaal werken van Frank, Schumaiuv Chopin en Debussy.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2