SÉ OP DEN VOORAVOND VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES. DAGBLAD VOOR SCHIP TAM EN OMSTREKEN. TE LACONIEK. 5,23? SST»— Kardinaal Dougherty jubelend begroet. JOZEF LOH PA HONG. fers» m voi- f PROGRAMMA VOOR WOENSDAG. 59ste JAARGANG. N0. xiïl6 DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMT TELEFOON INTERCOMS! No. 6808$ Ontelbare menigte verwelkomt op ontroerende wijze den Pauselijken Legaat. Manilla in feesttooi. Acloro Te. Een model leekenapostel. 5 uur namiddag. Plechtige offi- ciëele opening van het 33ste Interna tionale Eucharistische Congres in de Esplanada de Luneta te Manilla. Voor lezing der Pauselijke Breve en offi- ciëele begroeting van den Pauselijken Legaat. Onmiddellijk daarna Lof met uitstelling van het Allerheiligste. 9 uur in den avond. Terugkeer van den Pauselijken Legaat, Z. H. Em. kardinaal Dougherty, in zijn re sidentie. Nachtelijke aanbidding in de drie meest centraal gelegen kerken van Manilla. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSUHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per weelt 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden f 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1.10, per drie maanden f 3* ..by vooruitbetaling. Incasso kosten worden met berekend. LOSSE EXEMPLarjjn zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE. en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. UKlti DEADLY, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Idefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0,50; 10 regels 1,—15 regels ƒ1,50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Vier der voornaamste hooge persoonlijkheden bij het Internationaal Eucharistisch Congres. Van links naar rechts: de Pauselijke Legaat Z. H. Em. kardinaal Dougherty; de voorzitter der landelijke Congres-commissie, Z. II. Exc. Mgr. finnemann S.V.D.; de beschermheer van het Congres, Z. H. Exc. Mgr. Doherty, aartsbisschop van Manilla en de Amerikaansche commissaris voor, de Philippijnen Hon. Frank Murphy, MANILLA, 2 Februari. (PARTICULIER.) Omtrent de aankomt te Manilla van den Pauselijken Legaat naar het 33ste interna tionaal Eucharistisch congres, Z.H. Em. kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Phi ladelphia, waarover wij gisteren in het kort melding maakten, vernemen we nog het volgende: De ontvangst, 's Pausen legaat bereid, vormde een majestueus preludium tot de treffende openingsplechtigheden van het Eucharistisch Hoogtij. De straten van Manilla waren met een weelde van kleurige bloemen, guirlandes, nationale, Pauselijke en andere vlaggen en wimpels feestelijk versierd. Sedert de vroege ochtenduren waren dui zenden en nog eens duizenden naar de plaats gestroomd, waar de „Conté Rosso", het Italiaansche passagiersschip aan boord waar van zich de kardinaal-legaat bevond, zou aankomen. Men kortte den tijd met bidden en zingen van godsdienstige liederen. De feestelijke stemming, welke alom uit bundig heerschte, vormde een duidelijk be wijs van de dankbare genegenheid, welke de bevolking van Manilla koestert jegens dezen Afgezant des Pausen. Kardinaal Dougherty immers is voor 'Ma nilla geenszins een vreemdeling. Lange ja ren was hij in de missie op de Phiïlippijuen werkzaam en zijn noeste arbeid heeft er rijke vruchten gedragen. Geen wonder, dat zijn benoeming tot Pau selijk Legaat naar het internationaal Eucha ristisch congres met vreugde en geestdrift werd begroet. In toonaangevende katholieke 'kringen op de Phiüipijnen is men dan ook de meening toegedaan, dat de uitverkiezing van Z.H. Em. kardinaal Dougherty tot Pau selijk Legaat een teeken is van de Vader lijke toegenegenheid, welke de Heilige Va der Zijn docïïters en zonen op de Phillip- pijnen toedraagt. Behalve een onafzienbare menigte hadden zich tai van prominente persoonlijkheden uit het religieuse en publieke leven, aan het hoofd waarvan zich de burgemeester van Manilla, Juan Posadas, bevond, aan de Kade, waar de „Conté Rosso" zou aanleggen, ver zameld. Zoodra het schip in zicht kwam, begonnen de sirenen van de in de haven liggende schepen te loeien, de kerkklokken vroolijk te luiden, terwijl op tal van plaatsen vuur werk werd ontstoken. Nauwelijks was de verbinding van het schip met den wal tot stand gebracht of een ovationeel gejuich barstte los. De menschen- menigte begroette den Legaat op treffende en begeesterende wijze en zwaaide met vlag getjes en vaantjes. De autoriteiten begaven zich dan aan boord van de „Conté Rosso" ter begroeting van den Legaat. Daarna begaf Z.H. Em. kar dinaal Dougherty zich tusschen twee rijen lijfwachten van boord, om plaats te nemen in een open auto, voor zijn zegetocht naar de kathedraal. Rijen dik stonden de massa's langs de rijk bevlagde straten, waarlangs de stoet trok. De dichte drommen toeschouwers begroetten den kardinaal met waarlijk stormachtig enthousiasme. Aan het gejubel scheen schier geen einde te komen. Minzaam glimlachend gaf Zijne Eminentie de menigte den zegen. Op een groot plein, vlak voor den ingang tot de oude binnenstad, stonden de school kinderen van Manilla opgesteld. Toen 's Pau sen Legaat naderde, klonk uit de duizenden serene kinderkj'.en een ontroerend welkomst lied. Zichtbaar bewogen door deze kinder lijke welkomsthulde, zegende Zijne Eminen tie de kinderschaar. Vervolgens trok de stoet de Bonifacius- straat door, waarna hjj naar rechts omboog langs de beroemde „Postigo", in weljker nabijheid president Quezon tijdens den Phil- lippijnschen opstand heeft gevangen gezeten. Toen de kardinaal-legaat de kathedraal naderde klonk uit vele duizenden monden een daverend „Salve". Op de trappen van de kathedraal hadden „Men zou het op prijs stellen te verne men, door welke overwegingen de regee ring zich heeft laten leiden toen zij de be noeming bevorderde van iemand, die met prijzenswaardige openhartigheid verklaard heeft, vreemd te staan tegenover de pro blemen, waarvoor Indië zich thans ziet gesteld", verklaarde de Tweede Kamer in het V. V. op de Indische begrooting. De minister van Koloniën, zich aanslui tend bij de verkeerde terminologie, ant woordt in zijn zooeven verschenen M. v. A.: „De regeering heeft de benoeming van Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer be vorderd (bedoeld is: dat het ka b i n e t deze benoeming heeft bevorderd; bij de Regeering, die benoemt, behoort de Ko ningin) omdat zij overtuigd was, dat hij de rechte man op de rechte plaats zou blij ken, niettegenstaande hij tevoren nimmer rechtstreeksche bemoeiing met Ned.-Indie had". Ja, het zal wel waar zijn, dat het kabinet die overtuiging had. Maar velen zouden graag weten, waarop die overtuiging steun de. Men benoemt toch zeker geen Land voogden zoo bij intuitie? Wij kunnen ons 4 voorstellen, dat een minister van Koloniën een zoodanig antwoord zou geven, bijaldien de heer Colijn benoemd ware. Doch de heer Van Starkenborgh is geen man van zulk een reputatie dat men meteen maar op gezag moet aannemen, dat hij nu juist de aangewezen G. G. was in dezen tijd. Men herinnert zich, dat deze Landvoogd opzettelijk bij de aanvaarding van zijn ambt niet den zegen Gods over zijn arbeid inriep. Wij hebben er onze verbazing over uitgesproken, dat zooiets mogelijk is in een land, waar de overweldigende meerderheid der inwoners God vreest en aanbidt. Ook de Kamer sprak daarover in haar V.V. uit drukkelijk haar teleurstelling uit. De minister van Koloniën echter ver klaart; „Behoudens de gevallen, bedoeld in art. 88 der Indische Staatsregeling, is de G. G- geheel vrij in de keuze dpr bewoor dingen, waarin hij hij zich tot den Volks raad wenscht te richten". Dat de heer H. Colijn onder zulk een fraseologie zijn naam heeft gezet, verbaast ons zoozeer, dat wij moeten aannemen, dat de passus hem is ontgaan. De Kamer weet zeer goed, dat de Landvoogd mede- deeling moet doen van zijn veto's over Volksraadbesluiten. Deze wettelijke ver plichting heeft echter niets te maken met de verplichting, die ligt in een geheel andere sfeer, dat n.L dé G. G. op het ge- wichtngst oogenblik van zijn ambteiijk leven, de vrijheid neemt tot een wijze van spreken, die voor velen een demonstra tie is. Ministers zijn ook vrij in hun bewoor dingen tot de Kamer, ook in het Staats stuk, dat de Koningin voorleest. Maar toen in de Troonrede één keer de bede om Gods zegen geschrapt was, protesteerde de Ka mer met nadruk en verklaarde de liberale minister, dat het hier een ongewild ver zuim betrof. Dat de huidige minister van Koloniën anders antwoordt, betreuren wij te meer, omdat wij niet kunnen aannemen, dat deze woorden in de M. v. A. dr. Colijn's gedachte vertolkten en dat hij zulk een demonstratief optreden zou goedkeuren. Of is de heer Van Starkenborgh evenals de Haagsche burgemeester, die bij prinses Juliana's huwelijk Gods naam niet uitsprak, misschien ook Doopsgezind en moet daar aan, zooals beweerd schijnt, dit verzwijgen van Gods naam worden toegeschreven? Enkele monumenten te Manilla de stad van het Eucharistisch Congres. Van boven naar beneden: de oude1 van 1654 dateerende kathedraal der Philip- pijnsche hoofdstad; de St. Ignatiuskerk, vlak bij de wallen van Manillahet parlementsgebouw der Philippijnen en een der prachtige palmenallees te Manilla. de reeds te Manilla aangekomen kardinalen, aartsbisschoppen, bisschoppen en een groot aantal andere hoogwaardigheidsbekleeders zich ter begroeting opgesteld. De oude, imposante kathedraal was tot alle hoeken met geloovigen volgestroomd. Aan den ingang van het kerkgebouw werd de Pauselijke Legaat verwelkomd door den aartsbisschop van Manilla Z.H. Exc. J. O'Do- herty en door dezen aan de autoriteiten voor gesteld. Dar nam de solemniteit een aan vang. Tusschen de gebeden door werd de schit terende plechtigheid opgeluisterd door schoo- nen massa-zang. Na de kerkelijke plechtigheid begaf zich de Pauselijke Legaat naar het paleis „Mala- canen", toebehoorend aan president Manuei Quezon dat tot officieele woning van den Legaat zal dienen. Des avonds werd ter eere van dijn Pau selijken Legaat een feestelijk banket aange richt in het klooster der Assumptionisten. Vier-em-dertig personen zaten aan dezen feestdisch aan, onder wie de voornaamste promotors van het 33ste internationaal congres. De Duitsche bisschoppen hebben het vol gende telegram gezonden: „De bisschoppen van alle Duitsche dio cesen, vereenigd te Fulda, vereeren, evenals Gij, Christus Eucharisticus en bidden God, dat dit congres ertoe moge bijdragen, dat de vrede van het Oosten over de geheele katho lieke wereld zal neerdalen". Een bedevaart van den Legaat. Hedenmorgen heeft kardinaal Dougherty zich begeven naar het heiligdom van „Onze Lieve Vrouw voor den vrede en goede rei zen", dat gelegen is te Antipolo op 27 kilo meter afstand van Manilla. Zoo dicht stonden de menschen langs den weg geschaard, dat het ruim twee uur duur de, voordat de auto van den Pauselijken Legaat de plaats van bestemming had be reikt. Alle dorpen, waarlangs de kardinaal voorbijging, waren in vlaggentooi en alom waren eerebogen opgericht. In Antipolo aangekomen knielde kardi naal Dougherty neer voor het miraculeuse beeld en gaf, nadat het „Salve Regina" plechtig was gezongen, den Pauselijken ze gen aan de menigte. Hierna keerde 's Pausen legaat naar Ma nilla terug. Zooals de katholieke bladen onlangs bericht ten behoort tot de personen, die door Z.H. den Paus aan den Pauselijken Legaat voor het Internationaal Eucharistisch Congres te Ma< nilla als gevolg zijn toegevoegd, ook de Chi- neesche leek: Loh Pa Hong. Dit bericht deed mij weer denken aan het zeer interessante bezoek, dat ik in Juli 1935 heb mogen brengen aan dezen, in alle opzichten eerbiedafdwingen- den Chinees, die het vorig jaar als eerste onder alle gekleurde rassen door Z.H. den Paus tot Zijn Geheim Kamerheer werd be noemd. Ik meen de „Maasbode"-lezers over dit bezoek en dezen voortreffelijken mensch nog het een en ander te mogen meedeelen. Mijn eerste gang in Shanghai was naar de beroemde missiestatie der Paters Jesuieten te Zi Ka Wei, aan den rand van de millioenen- stad gelegen. En hier mocht ik ontmoeten den H.E. Pater Levèvre S.J. superior der Shang- hai-missie. Het gesprek kwam al spoedig op Loh Pa Hong. „Vanochtend ben ik bij de offi cieele opening van een krankzinnigen inrichting, ge bouwd grooten- deels op kosten van hem, tegen woordig geweest", zoo vertelde Z.Ew. „Het is de mo dernste instelling op dit gebied van heel Azië, waarin duizend verpleeg den opgenomen kunnen worden: de mannelijke patiën ten onder leiding van broeders, de vrouwelijke ondei die van zusters". Alles wat ik over Loh Pa Hong ge- Loh pa jj hoord en gelezen had, bleek geen vroom verdichtsel te zijn. Hij bestond dus niet alleen, maar was ook werke lijk een groot apostel van naastenliefde, zoo als ik hem dikwijls had zien uitgeschilderd. Ik gaf mijn groot verlangen te kermen hem te ontmoeten. „Morgen is het Zondag; dan zult U er zeker niet de gelegenheid toe hebben. Want dan trekt hij met enkele leden der Katholieke Actie er op uit, ófwel om met de motorboot „St. Jozef" een der tientallen door hem ge stichte missiestaties te bezoeken, ófwel om de banlieu van Shanghai te doorkruisen; hier wordt hulp gebracht aan een aan ellende ten prooi zijnd gezin, daar een zieke naar een van de vele ziekenhuizen van L.P.H. ge transporteerd, ginds een stervende het H. Doopsel toegediend. De Zondag, zijn eenigste „vrije" dag, wordt zoo elke week doorgebracht om menschen goed te doen en daardoor voor Christus te winnen. Maar indien u Maandag ochtend gaat naar het kantoor van de Chin. Tramway Cy., waarvan hij president is, dan zult u hem daar zeker aantreffen en hij zal u stellig gaarne een onderhoud toestaan, zéker indien hij weet, dat u in de missie werk zaam is". „Men noemt hem vaak den katholieken Chineesehen millionnair, maar dit is feitelijk onjuist. Want eigenlijk is hij niet zoo rijk, om dat hij bijna al zijn geld gestoken heeft in werken van naastenliefde en in missiekerken en -scholen. Maar hij had multi-millionnair kunnen zijn! Ongelooflijk bijna is het aantal gasthuizen voor allerlei zieken en gebrekki- gen, het aantal scholen en missiestaties op zijn kosten gesticht of gebouwd. De heele missie van Shanghai drijft grootendeels op hem. Maar nog waardevoller waarschijnlijk voor de missie is zijn voorbeeld. Iedereen van de drie-en-een-half-millioen inwoners van Shanghai, ja, vele millioenen in heel China kennen en eeren hem als een belangloos hel per van armen en ongelukkigen, en weten dat hij dit doet, omdat hij katholiek is. Zelfs de Boeddhistische bonzen hier in de stad sturen hem maandelijks een aanzienlijk bedrag, dat h(j mag gebruiken om nood en ellende te lee- nigen. En dit zegt heel wat! Eiken morgen woont hij de H. Mis bij, ja dient deze dikwijls, met stichtenden eerbied. Hij heeft een onwan kelbaar vertrouwen in den H. Jozef, aan Wiens bijzonderen bijstand hij het welslagen van zijn vele ondernemingen toeschrijft". Over zijn godsvrucht mocht ik nog een ander getuigenis vernemen, namelijk van de zuster-portierster van een katholiek zieken huis. „Loh Pa Hong zei ze, „komt hier eiken namiddag even in de kapel bidden. Hij is dan op den terugweg van een zijner kantoren en hij wacht den zegen met het Allerheiligste af, welke als besluit van de dagelij ksche uitstel ling in onze kapel gegeven wordt. En eiken dag opnieuw sticht hij ons, zuster^ door de diep-devote wijze waarop hij dan zit te bidden". H. t. B. Zoo vangt dan morgen om vijf uur in de hoofdstad der Philippijnen Manilla het grootsche wereldhoogtij der H. Eucharistie aan. Na maanden en maanden van zorgzame voorbereiding, na lange en diepe studie, na veel gebed is het Heilige Uur aange broken^ waarop de geheele Katholieke ge meenschap uit alle volken der ar/.-de zich vereenigen gaat in de monumentale kathe draal van Manilla, op bet weidsche Lu- neta-parka en in de talrijke kleinere ker ken der uitverkoren stad om in alle talen en dialecten en toonaarden het Adoro Te aan te heffen, hetwelk nog nooit in zoo'n massale melodie in het Verre Oosten heeft weerklonken. Duizenden, tienduizenden wie zal hun aantal tellen? hebben zich opgemaakt om verre, verre reizen te maken; velen zullen een maand of meer onderweg zijn geweest om deze vier dagen van hulde en aanbidding aan den Christus Eucharisticus te kunnen offeren. Millioenen en millioenen katholieken, die het gelukkig voorrecht van dezen pelgrimstocht niet hadden, zullen deze vier dagen in den geest te Manilla doorbrengen, als zij in hun eigen kerken de hulde uitbreiden, welke ginds op zoo schitterende wijze onder de leiding van den H. Vader, Die een persoonlijken Legaat naar het Congres heeft gezonden, aan den onder den schijn van brood verborgen God gebracht wordt. In een tijd, waarin het alles neerdruk kende en neerhalende materialisme alle geloof in God en de Goddelijke liefde uit de harten der menschen poogt uit te roeien, zien wij op de Philippijnen, een centrum van Katholicisme in een wereld van somber heidendom het licht der Eucha- Christus overwint, Christus regeert, Chris tus heerscht. Ten spijt van allen, die meenen dat zij een wereld zonder Christus kunnen her opbouwen, of die een eigengereid Christen dom wenschen te stichten, zal straks de levende, beminnende Christus opnieuw in stralenden luister over de wereld geheven worden. Zijn liefde zal allen tot zich trek ken. Zijn woord van weg en waarheid en leven zal wederom als met een bazuin- stoot over de menschen klinken. Hij zal allen tot zich trekken, omdat Hij de men schen bemint en niets vuriger wenscht dan hen in Zijn liefde te doen deelen. f[ct monument, dat de Philippics op gericht hebben voor den eersten gouver neur en den eersten missionaris op hun eilanden. ristïe, het hoogste komen slagen van dit drie en dertigste In ternationale Eucharistische Congres kun nen verhinderen. Het geloof in hen Eucha- rbtfLschen Christus heeft alle moeilijkheden fnÏÏen overwonnen. En als straks de rJ1 u-ostie tot aanbidding en zegening wordt oogeheven, dan moet en zal onze wereld begrijp®11' hoe volkomen waar het is, dat Daarom is elk Eucharistisch Congres een wonder van liefdeshernieuwing. Voor de geheele wereld. Maar heel bijzonder voor het land en de streek, waar het Congres gehouden wordt, i Zoo begrijpen wij te beter, dat de H. Vader als Zijn vurigen wensch te kennen heeft gegeven, dat dit Eucharistisch Con gres te Manilla, een oase te midden van het heidensche Oosten; Japan, China, Indië, de Stille Zuidzee, het karakter van een j Missie-congres zou dragen. Maar ook de Philippijnen zelf, het eenig ste Christelijke land in het Verre Oosten, bloeden uit diepe wonden. Want zoowel het groot gebrek aan priesters als de in vloed van de godsdienstlooze openbare school zijn oorzaak, dat het Katholicisme op de Philippijnen zijn weldadigen invloed niet voldoende kan ontwikkelen. Tijdens de nachtelijke aanlbidding van Donderdag op Vrijdag zal dan ook uit de harten van de honderdduizenden mannen, die van alle windstreken der geheele we reld en van alle eilanden der Philippijnen naar Manilla zijn opgetrokken, een vurig en eendrachtig gebed opstijgen om talrijke en heilige priesters. Temidden van het mystieke Oosten, dat voor de Europeanen steeds een raadsel blijft, zal de wereldgebeurtenis van het In ternationaal Eucharistisch Congres een diepen indruk maken op de katholieken en ook op de niet-katholieken van de Philippijnen, voor wie de eenheid des ge- loofs in Christus, de eenheid van geloovi gen, priesters en bisschoppen in de univer- seele Kerk Gods onder de zichtbare leiding van den H. Vader te Rome zich zal mani festeeren in de tegenwoordigheid van Chris tus in de H. tot aan het einde der eeuwen. De wereldhulde aan den Christus Eucha risticus zal uit Manilla als uit een ander eruzalem, ove; het heidensche Oosten en over heel de wereld uitstralen. In het diepe A,oof en de warme liefde van het devote Adoro Te.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1