TRIOMFANTE ZEGETOCHT VAN DEN CHRISTUS EUCHARISTICUS. de hoogtijdag van het EUCHARISTISCH CONGRES. stas-'-rs DE TOESPRAAK VAN Z. H. PAUS PIUS XI. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Prachtige Sacraments processie. Het H. Uur der Priesters ••i 'S PAUSEN TOESPRAAK EN ZEGEN. 59ste JAARGANG. N0.17783 MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 VIER BLADEN, BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 i SCHITTERENDE zonnepraelit schonk den laatsten dag van het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla een heerlijken luister, 's Morgens om zes uur droeg de Pauselijke Legaat, Z.H.Em. kardinaal Dougherty, in de Espla nada de Luneta een Pontificale Hoogmis op, waarhij honderd vijftigduizend geloovigen aanwezig waren. In het park en in alle kerken en kapellen der Eucharistische stad naderden tien duizenden Congres-pelgrims en Philippino's tot de H. Tafel. Het grandiose schouwspel van de Sacramentsprocessie was van een boven-mensehelijke schoonheid. Alle klokken der stad heierden; overal klonken Eucharistische hymnen op, afgewisseld met gebeden en aanroepingen tot den in het H. Sacrament ver borgen God. De toespraak en de zegen van den H. Vader, door de radio overgebracht en alom door luidsprekers hoorbaar gemaakt, ver- wekten de diepste ontroering- Na de toespraak, waarmede de Pauselijke Legaat het Congres sloot, weerklonk voor de laatste maal uit honderdduizenden kelen de prachtige Congreshymne. DE PONTIFICALE HOOGMIS Niet minder dan 200.000 aanwezigen. Eén grootsche hulde aan den Verborgen God. DE ZEGEN VAN DEN H. VADER. ALLE VERWACHTINGEN OVER- TROFFEN. Te Manilla zeer duidelijk en bijna zonder storing ontvangen. De toespraak van den Pauselijken Legaat. De verhevenheid en schoonheid van het H. Priesterschap. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1.10, maanden f S.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar o cent p stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST ^•81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheldaadv. half tarief. Voor Liefdadig. heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0,50; 10 regels ƒ1,—, 15 regels ƒ1,50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bi) te voegen. Het schitterende Esplanada de Luneta te Manilla waar gisteren de slotplech- tigheid van het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres plaats had. i MANILLA, 7 Februari. (PARTICULIER) Met een verrukkelijk-sehoone zonsopgang, welke langs den hemelkoepel een spel van f el-purperen kleuren tooverde, zette de laatste dag van het Eucharistisch Hoog y in, die de verheven apotheose zou worden, van de aanbiddingshu^de, den God onzer altaren gedurende vrijwel een weeklang StK™rT „a zonsopgang begaven zich dui- ochtendplechtigheden bij te wonen. de stad in De vroege zonnestialen het een feestelijk licht. Overal hechte het bont beweeg van een onafzienbare^ Na afloop van de plechtigheden in "e zonderlijke kerken der stad begaven zie de congressisten naar het weidsche Luneta- stadion, waar de Pauselijke Legaat naar het 33ste, Internaüpnaal Eucharistisch Con gres, Z. H. Era. Kardinaal Dougherty, ten besluite van het Eucharistisch Hoogtij een Pontificale H. Mis zou celebreeren. In ononderbroken rijen deinde de men- schenmassa naar de Esplanada, waar wel dra niet minder dan 200.000 menschen wa- ren samengestroomd. In plechtige processie begaven 2ich de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders naar het Congresaltaar, dat door tal van schijn werpers in een fel licht was gehuld. Onder- wi.il zoong een koor van priesters de hymne wrt/a Hora" et stadion bood 'n onvergetelijk schouw spel. Daar waren de fraaie uniformen van 6 m' 're autoriteiten, het zwart van de cl„„ioJ"Pogwaardigheidsbekleeders, de s Nï van priesters en religieu- sen e e glinsterende wit van bruidjes en acolythen. Daarboven koepelde zich een glorieus blauwe hemel, waarin de zon te stralen stond, om aan deze indrukwekken de slotmis nog grooteren luister bij te zetten. Toen de priesters het Congresaltaar wa ren genaderd, klonken de machtige tonen van het orgel, die aanzwelden tot een da verenden jubel den verborgen God onzer altaren ter eere. Hoog m de staalblauwe lucht cirkelden vliegtuigen, waarvan het geluid der motoren zich mengde met de klanken van het orgel. Dan zong het koor het ontroerende „Sacerdotes Domini" waar na de plechtige H. Mis een aanvang nam. Met vrome aandacht volgden de duizenden en nog eens duizenden cvongresgangers de fleihge Handelingen, terwijl het koor de ussa van den Maestro Licinio Refice uit- voerde. kaneiw deze H- Mis en in alle kerken en congresdagen dat tijd6f de. VOr^e Zondae POp maar vooral op den hoogtij- weest, naderden6 ^haristische stad is ge- de H. Tafel. J alle geloovigen tot Waren het op de Vn~; nen, de vrouwen, de df man' naar het Eucharistische f"' f'e a. f^oep „eden was het eenHelde™,V!»dran"g rond" te deelen. In de ziekenhuizen waren heel bijzon dere maatregelen gefro en, opdat niemand dezen dag van de H. Communie verstoken behoefde te blijven. In prucessie trokken priesters, voorafge gaan door enkele misdienaars, daar van bed tot bed om de lijdenden in de vreugde en de vertroosting van den Euchanstischen Christus te doen deelen. Zelfs in de gevangenissen was het allen mogelijk gemaakt aan den hoogtijdag van het Eucharistisch Congres deel te nemen. Hier en daar waren luidsprekeis aange bracht, opdat ook deze ongelukkigen de voornaamste plechtigheden zouden kunnen volgen en vooral den zegen van den H. Vader zouden kunnen ontvangen. MANILLA, 7 Februari. (PARTICULIER). Reeds in de vroege middaguren van Zondag verzamelden zich groote contingenten con gressisten ter bijwoning van de indrukwek kende processie, welke ten besluite van het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres zou worden gehouden. Uren en uren waren voor de voorbereiding van deze processie noodig. De drukte in de straten was zóó overweldigend, dat de po litie de menigte bijna niet in bedwang kon houden. Men besloot dan ook de processie een anderen weg te doen nemen dan aan vankelijk was vastgesteld. Den geheelen middag stroomden de con gresgangers aan en tegen het tijdstip, dat de pleahtigheid een aanvang zou nemen, waren een half millioen menschen in het Esplanada de Luneta verzameld. De politie-macht was aanzienlijk door militairen versterkt en heeft zich uitstekend van haar taak gekweten. Langs de welig versierde straten, die naar het Luneta-stadion leiden, hadden zich 3200 cadetten in uniform, 900 soldaten van het Philippijnsche leger en 500 padvinders op gesteld, die de politie uitstekende diensten bewezen. Om vier uur begonnen de klokken van alle kerken der stad te luiden. De processie werd geopend door witge- sluierde vrouwen, die vaantjes droegen in de Pauselijke kleuren. De processie der mannen naderde van de zijde van de oude stad, voorafgegaan door cadetten te paard. De studenten defileerden met Pauselijke, Amerikaansche en Philip pijnsche vlaggen. Na de vrouwen volgden de delegaties van vier-en-dertig verschillende landen met hun vaandels. De vaandels werden aan weers zijden van het altaar geplaatst. Een schilderachtig schouwspel leverden vooral de delegaties der Annamieten in na tionale kleederdracht en de Igorots en Ilo- canen van de Philippijnen. Voor de geestelijkheid reed in de proces sie generaal Valdes, de sous-chef van den generalen staf van het leger der Philip pijnen en „groot-maarschalk der processie", gevolgd door den geheelen generalen staf te paard. Op korten afstand schreed dan een pries ter in vol ornaat, die een met juweelen be zet kruis droeg. Dan kwamen de leerlingen van het seminarie, een indrukwekkende schare priesters, wereldgeestelijken en leden van zestien kloosterorden, de Pauselijke ge- heim-kamerheeren, vicarissen, prelaten en bisschoppen. Achter de bisschoppen volgden de leden van het Permanente Comité van de Eucha ristische Congressen, en de aartsbisschoppen. De Pauselijke Legaat reed alleen in een prachtige .statiekoets, waarin Hij voor het Allerheiligste geknield lag. De statiekoets was vervaardigd uit drie- en-dertig 'verschillende houtsoorten en werd omgeven door diakens, die kleine gouden schilden met de Amerikaansche en de Spaansche wapenen droegen. Onmiddellijk achter het H. Sacrament schreden de vice-president der Philippijnen Z. Exc. Osmena, de opperburgemeester van Manilla Posadas en de hoogwaardigheids bekleders van staat en stad. In de processie volgde na de Fransche delegatie de Duitsche en hierachter weer de vertegenwoordigingen van Japan, de Ver- eenigde Staten en Argentinië. In den vallenden avond trok de processie voort onder het zingen van hymnen en Gre- goriaansche gezangen. Het Congresaltaar baadde in een zee van licht. werd het „Te Deum" aangeheven, dat door werd het „Te eum" aangeheven, dat door de geheele onafzienbare menigte werd mede gezongen. Allen knielden neer, toen de Pauselijke Legaat Z. H. Eminentie kardi naal Dougherty met het Allerheiligste in de schitterende koets voor het altaar aan kwam. Langzaam betrad Z. H. Em. kardinaal Dougherty met het Allerheiligste de trap pen, terwijl uit honderdduizenden kelen jubelend het congres lied schalde. Het hoogtepunt van het Eucharistisch Congres was aangebroken. Het Allerheiligste werd op het in bloe men en licht stralende altaar onder den hoogen koepel uitgesteld. Een half millioen menschen: bisschoppen priesters en geloovigen knielden neer. Nog jubelender klonken de klokken van Manilla. Dan valt een oogenblik stilte. En over de menigte klinkt door de luidsprekers de stem van een der leden van het Philippijnsche Eucharistische comité. Benito Soliven, die het geheele land toewijdt aan het Eucharis tisch Hart van Jesus Christus. En weer beginnen de klokken te luiden. De Congreshymne wordt spontaan aange heven: De zon der Eucharistie straalt hier zoo schitterend, dat zij alle volken van het Verre Oosten /verlicht. En nu zij heden in het zenith staat en haar zegen wijd ver spreidt, brengt zij aan de heidënsche landen den kus van den liefde vollen vrede. De hoofden buigen: Allen zingen in diepen eerbied het „Tantum Ergo". De Pauselijke Legaat staat op. En met het Allerheiligste in de hand zegent hij allen, die daar neergeknield liggen; zegent hij het geheele Verre Oosten, en wijdt Azië door die zegening den Christus Eucharisti- cus toe. Weer treedt de stilte in. 's Pausen stem gaat i V W f Het Congres-altaar met den op drie peilers rusten hoepel, van ivaar de Pauselijke Legaat den zegen met het Allerheiligste gaf. weerklinken. Onder doodsche stilte en zicht bare ontroering werd de toespraak van den H. Vader aanhoord, Zijn Zegen ontvangen. De Kardinaal-Legaat verklaart het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres ge- gesloten. En voor de laatste maal weerklonk de Congres-hymne, machtig en indrukwekkend: H. Hostie, Die in den nacht der wereld schittert, verteer alle sombere tweedracht en haat in den vuurgloed uwer Goddelijke Liefde. MANILLA, 7 Februari (PARTICULIER). De secretaris van het uitvoerend comité van het Eucharistisch Congres, rev. Austin Han- non, heeft na de beëindiging van de slot- plechtigheid, verklaard, dat het Eucharis tisch Hoogtij zijn stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Ik geloof, aldus rev. Hannon, dat het Congres, de indrukwek kendste religieuse plechtigheid is geweest, die ooit in het Verre Oosten heeft plaats ge vonden. De St. ranciscus.herh te Manilla, een der merkwaardige kerken van de Philip pijnen. Op het plein een standbeeld van den H. Antonius, die het geestelijk en lichamelijk brood voor, de armen der, stad breekt. - Eerbiedwaardige Broeders, ge liefde Zonen Wij hebben U ter gelegenheid van het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres reeds Onze gevoelens doen kennen in het schrijven aan den Kardinaal- Legaat. Nochtans willen Wij op dit oogenblik mondeling een Vaderlijk woord tot U richten. Voor alles wenschen Wij u van ganscher harte geluk, dat gij met zoo geweldige ontplooiing van pracht en met zoo gloeiende liefde aan Jesus Christus, den onder het Eucharistisch geheim verborgen Koning van het heelal een zoo heerlijken triomf hebt bereid; een triomf, die uit harten opwelt, die van liefde branden voor den Goddelijken Verlosser en waarin Wij daarom niet alleen een voorbijgaand verschijnsel zien, maar veeleer een innerlijke kracht, die het gansche leven van ieder Uwer tot deugdzaamheid kan vormen. Onder de rijke vruchten, die Wij van Uw bijeenkomsten verwachten en van God afsmeeken hopen Wij bijzonder op datgene wat het voornaamste doel van dit congres geweest is: n.l. dat de missie-ijver steeds toeneme en dat de activiteit in het belang der H. Missies steeds meer groeien moge door een toenemende vereering en het veelvuldiger algemeen ontvangen van het hoogheilig Sacrament des Altaars. Want juist uit deze Eucharis tische bron ontvangt de geest het licht, het hart de warmte en het werken en de moeite de bovennatuurlijke vruchtbaarheid. Helaas zijn er in onze dagen al te veel die, verblind door misleiding en bedrog of gevangen in de ketenen van hartstochten en zonde of door onderlingen haat en tweedracht verdeeld, zich van Jesus Christus verwijderen; van Jesus Christus, Die de Weg, de Waarheid en het Leven is; en zoo een beklagenswaardigen ondergang tegemoet gaan. Daarom moet gij U, Eerbiedwaardige Broeders en Zonen des te inniger en trouwer om Christus scharen en Hem Uwerzijds, gelijk het Uw plicht is, de geschonden eer weergeven en met alle krachten er naar streven, dat de in dwaling verkeerende broeders en al degenen, „die zich in de duisternis en in de schaduwen des «jloods bevinden", zoo spoedig mogelijk door Hem het licht, de waarheid en het leven verkrijgen. Mochten toch allen Hem erkennen, aanbidden en volgen, Hem, Die alleen „woorden des eeuwigen levens" .heeft, opdat eindelijk de overal verbreide sociale onrust verdwijne, de geesten zich tot de gerechtigheid en de liefde keeren en de afgestompte en geteisterde menschheid ten laatste een christelijken vrede vinde. Dit, Eerbiedwaardige Broeders en geliefde Zonen, zijn de harte- wenschen die Wij, Die niet slechts als het ware onder U aanwezig zijn in den persoon van Onzen Legaat, maar ook met U vereenigd juist door die Vaderlijke liefde, die allen afstand overwint, in ootmoedig gebed aan het Allerheiligst Hart van Jesus aanbevelen. Dat de zegen van den Almachtigen God, van den Vader, den Zoon en den H. Geest op U neerdale en eeuwig op U rusten moge. Amen. ROME, 7 Februari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Om twee uur, Midden- Europeeschen tijd heeft de H. Vader voor den microfoon die in de groote zaal van zijn particuliere apartementen stond opgesteld, dus in de zaal waar Z. H. tijdens zijn on gesteldheid zijn audiënties pleegt te ver- leenen, de slotboodschap en den slotzegen uitgesproken van het zoo heerlijk geslaagde Eucharistisch Congres van Manilla. De uitzending werd bijgewoond door de geheim participeerende kamerheeren mgr. Confalonieri en mgr. Venini, door den di recteur van het Vaticaansche radio-station, pater Soccorsi, den heer Marchese, tech nisch chef van het radiostation en door den particulieren geneesheer van den H. Vader, prof. Milani. De radio-uitzending van de boodschap van den H. Vader duurde in totaal tien mi nuten, waarvan precies acht minuten door het voorlezen van de boodschap in beslag genomen werden. Zooals steeds ving de H. Vader Zijn voor lezing met zwakke stem aan, die daarna echter geleidelijk in kracht toenam, totdat zij tegen het einde een even duidelijken als verheven toon bereikte. Enkele minuten reeds na de uitzending van de boodschap kwam bij pater Soccorsi uit Manilla radiotelegrafisch bericht in, dat de Pauselijke woorden aldaar zeer duide lijk en bijna zonder storing ontvangen waren. De „Osservatore Romano" publiceert thans den volledigen tekst van de indruk wekkende Latijnsche toespraak, welke de Pauselijke Legaat Z. H. Em. kardinaal Dougherty Vrijdagmiddag om 4 uur tijdens het Heilig Uur voor de priesters in de ka thedraal van Manilla heeft gehouden. Wijl in deze toespraak de verhevenheid en de schoonheid van het H. Priesterschap op zoo treffende doch tevens zoo eenvou dige wijze worden geschilderd, laten wij haar hieronder in haar geheel in Nederland- sche vertaling volgen. Eerbiedwaardige bisschoppen en priesters, De waardigheid van den priester, in het bizonder als voltrekker van het H. Mis offer en als uitdeeler van de H. Eucharis tie, is zóó groot en zijn taak is zóó geducht dat zelfs beroemde heiligen uit vrees en uit nederigheid geaarzeld hebben, den priester lijken staat te aanvaarden. Den H. Franciscus van Assië kon men er niet toe bewegen, verder te gaan dan de orde van het diaconaat. De H. Philippus Ne- rius en andere uitmuntende heiligen hebben het priesterschap enkel en alleen uit ge hoorzaamheid aan hun overheden aanvaard. De H. Catharina van Siena ~<y^aarde zich bereid, den grond, dien de voetzolen van den priester hadden aangeraakt, te kussen. De H. Theresia van Avila was gewoon te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1