m a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Éi Geraffineerd oplichter staat terecht. SMEER 59ste JAARGANG. No. 17796 DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 VIER BLADEN. t KETHEL. MM ROTTERDAM. GROOTER HANDEL MET MEXICO. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 D€ RADIO-CENTRALE. mmm CAPLET-AVOND. Ook Rotterdam zal er wel bij varen. Eisch twee en een lialf jaar gevangenisstraf. EEN HARDE KOP. MUZIEK IN ROTTERDAM. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. sr .uo^iuv.. - - vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440, Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode je Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCH De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariei. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties5 regels 0.50; 10 regels 1.—15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Familieberichten a 10 ct. per regel in de ge- zamelijke vier dagbladen Nieuwe Schiedamsche Courant;'Het Nieuwe Dagblad; Nieuwe Dordt- sche Courant; Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratig-OngevallenverzekerinS bedraagt: 3.000 bij Ievemlangc invaliditeit; f 2.000 bij overlijden tengevolge van een ipoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongevalif 250. voor liet verlies van een ba een oog; looi-^The. veile, van een dnim, bij break van de nrggegraa, of bij echedelbrenk; f 75- voo, be, verlie. van .e„ „ij,vinger of voor 1,=, van «11. vrnger,; 50- voor be, verlie. van een i vprlipa vqm 9 van een wiisvinsfer: f 25.voor het verlies van alle leden >r het verlies van üe voor&te twee leaen van ane viu^cio, s «v. M vT^t Zm "hT^T. ZZ Ü- - - H r W„,™ ot onder,pf pnderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. STADSNIEUWS. HERINNERINGSKAARTEN VORSTELIJK huwelijk. De penningmeester van het Werk-comité Schiedam heeft, voor zoover mogelijk, alle herinneringskaarten verzonden aan hen, die of hun bijdrage voor het Nationaal Huwelijks geschenk rechtstreeks of indirect aan hem overhandigden of gireerden aan de Spaarbank Anno 1820. Zij, die deze sierlijke herinnerings- kaart nog niet ontvingen, gelieven dit aan den penningmeester van voomöemd Comité, den heer F. A. de Wolff, Frans Halsplein S8a, te melden, waarna onmiddellijke toezending volgt. Er zijn namelijk eenige gevers, wier juiste adres niet bekend is. Een en ander geldt uiteraard niet voor hen. die hun bijdrage op andere dan bovengenoemde wijzen schonken, b.v. door het koopen van bonnen etc. Programma 5 voor Woensdag Brussel (Fransch): 12,20 gramofoon, 12,50 omroeporkest, 1,30 salonorkest Diversen; 2,202,35 Deutschlandsender: 2/,35 film muziek gramofoon; 3.00 zang, 3,20 omroep orkest Diversen: 4,206,20 Brussel (Ned. taal): 6,20 omroepsalonorkest, 7,20 omroep orkest, 7.50 gesproken dagblad, 8,20 omroep- kleinorkest Diversen of Toulouse: 11,20—12 WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Gisterenochtend is, zooals gemeld, de agent Van politie v. W. in de Overschieschestraat aangereden door een vrachtauto. Twee wiel rijders die ter plaatse reden en getuige van dit ongeval zijn geweest, worden voor het geven van inichtingen verzocht zich te willen mel- den aan het hoofdbureau van Politie afd. Mo- tordienst. jm OPGEPAST Momenteel is men in Schiedam aan het Werk met het aan den man brengen van vul penhouders. Deze worden gratis aangeboden. Alleen is men een bedrag van 48 ct. verschul digd. Daar de geheele penhouder dit bedrag niet waard is, zij men gewaarschuwd voor oventueele aanbiedingen. burgerlijke stand Aangifte van 1921 Februari GEBOREN: Geertje A., dochter van A. Maan en A. van Egtelt, Zwartewaalschestr. 28 Hildegonda M., dochter van W. A. M. van Kemenade en J. J. M. van Alphen, Jan Steenstraat 39 Johannes M. N„ zoon van M. Schuurmans en G. L. 0°^efweer Smge^ 42 Leonardus, zoon van J. N. L. van uam en M Serjkens, Prof. Kam. Onnesl. 1J9. OVERLEDEN: G. C. van Poppelen, 29 jaar, echtgenoote van G. Verver, Dr, Noletstraat 1 A. Gibb, 7 jaar, Burg. Knappertlaan 212 N. Stehouwer, 30 jaar, echtgenoote van B. Hinten, Nassaulaan 75. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 22 Febr. Aangekomen: Ned. m s A°nita, ledig van Rotterdam, om te dok ken in de Wilhelminahaven; Zweedsch s.s. Ella, met ijzererts van Sagvaag in de Wilhel minahaven; s.s. Semiramis, van Huil om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 22 Febr. Vertrokken: Ned. s.s. Rozenburg, ledi8' naar Vlaardingen; Zweedsch s.s.Etna, naar Baltimore; Ned. m.s. Agnita, ledig naar Amsterdam; Noorsch m.s. Kald- fonn, ledig naar Port Arthur. hengelsport. De s. H. V. Het Baarsje heeft Zondag deel genomen aan een nationaal hengelconcours, Uitgeschreven door de V. H. C. De Grondel. Het Baarsje won den vierden korpsprijs, ter- Wijl de heeren C. Voets en F. Slavenburg den Ben en 11e persoonlijken^ wonnen. GEVONDEN VOORWERPEN oor, het Hoofdbureau van Te bevragen v0igende in het tijdvak Politlifi fÜtM, Februari 1937 gevonden voor- Van on alle werkdagen tusschen 1 en 2 werpen, op UUReiee jongensjasje, zweep, dameshand- Jnen kosteloos rijwielbelastingmerk, wollen dameshandschoen, bruinlederen want, ledige portemonnaie, huissleutel, blauw kinderhand- ir-hoentie, gummi-ba, sleutel, zweep, espe ra n to-leerboe kwant, R. K. kerkboekje, cein tuur, kosteloos rijwielbelastmgpiaatje, blauwe overall, glacé dameshandschoen, rozenkrans in étui. Bij vinders: Rubber datumstempel, H. Rot- rnans, Marconistraat 6a; dames armbandhor loge, doublé, van der Braak, Frangois Haver- schmidtlaan 78; ceintuur, W. Zonneveld, Beier- lo.ndschestraat 35; combujatietang, K. Voet, Paulus Potterstraat 27b; zwart kinderhoedje, L. den Brinker, Mariastraat 98; ceintuur van regenjas, J. Hertog, Snelliussingel 34; alpino muts, H. Frederiks, van der Elststraat 8a, rubber snelbinder, V. Adrichem, West Fj anke- landsehestraat 83; zwarte damesportemonnaie met inhoud, C. van Baak, Lange Kerkstraat 25a; damestasch, W. van Dijke, Filips van Bourgondiëstraat 47a; kinderportemonnaie m. inhoud C. P. van Oort, Mariastraat 56a; fox- terrier' M. Kok, Hoofdstraat 77zilveren ket ting, W. de Mol, L. Haven 122; damespara- pluie, J. Hageboom, Edisonstraat 14b; be- J^ting-merk in étui, G. A. van Gerven, Dwars straat 62; blauwe rozenkrans, H. M. van Lith, Gordonstraat 23a; klarinetstift, J. den Tuinder, van Dijkstraat 18b; blauwe alpino muts, J. van Waas, Leliestraat 19; kralen halsketting, A. van Vliet, Huismanstraat 32b. 2pq.'"!" hallonciu schijnt-ie te komen. JAARVERGADERING R. K. STAATS PARTIJ. In het R. K. Vereenigingsgebouw hield de R. K. Staatspartij afd. Kethel gisteravond haar jaarvergadering, welke bijeenkomst zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen. De voorzitter, de heer Ch. C. Ruijs, heette de vele aanwezigen, o.k. pastoor Burwinkei en kap. C. P. de Wit, hartelijk welkom. Een gewichtig jaar zegt spr., zal 1937 zijn. De verkiezingen voor de Tweede Kamer staan voor de deur en de strijd belooft fel te zijn. Onze Katholieke Staatspartij laat zich met onbetuigd. Ook zij heeft verzamelen geblazen en de leus 31 zetels moet tot werkelijkheid gebracht worden, waartoe wij allen moeten medewerken. De R. K. Staatspartij zij de rots, welke bestand moge zijn tegen alle aanvallen. Spr. wil dan wijzien op het goede werk, dat onze nieuw opgerichte propagandaclub heeft verricht. Ook wil spr. nog memoreeren op het feit, dat de stichting' van een R. K. Raadsfractie werkelijkheid is geworden. Den raadsleden mag een woord van dank niet onthouden worden voor hun werkzaam heden in den Raad. Ook wil spr. nog een dankwoord richten tot den ZeerEerw. Heer Pastoor Burwinkei die in eenige ontwikkelingsavonden een hel der beeld heeft gegeven van het verderfelijk communisme. Met een woord van dank voor de prettige samenwerking, besloot de voorzitter zijn pit tige toespraak. Door de w.n. secretaris, den heer Jac. Ver speek, werden de notulen en het jaarverslag gelezen, waaruit we o.m. vernamen dat. door het ijverig werken der propagandaclub het ledental der afdeeling tot 406 was opgevoerd, terwijl mede door de gevoerde agtie voor „De Öpmarsch" reeds 35 abonnementen in Kethel zijn geplaatst. Het jaarverslag ver melde voorts enkele zeer waardeerende woorden aan de scheidende penningmeester, den heer M. J. Wever, die nk 40 jaren „de goede zaak" met ijver gediend te hebben, de ze functie thans aan een ander gaat toever trouwen. Het verslag sluit met een opwekking om allen bij de a.s. Tweede Kamerverkiezing te stemmen op no. 1 van de R. K. Staatspartij. Den heer A. Peters nam de honneurs waar van de penningmeester, uit welks bescheiden bleek, dat de uitgaven over het afgeloopen boekjaar door de ontvangsten konden wor den gedekt. De boeken en bescheiden werden door twee leden gecontroleerd en in orde bevonden. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een bestuurslid in de vacature Wever, die naast ijverig bestuurslid en penning meester, ook in 1918 met buitengewoon enthousiasme de oprichting van de propa gandaclub „St. Paulus" voorbereidde. Spr. weet, dat het aftredend bestuurslid een ijve rig lid van de afdeeling zal blijven, doch spr wil de verdiensten van den heer We ver hooger schatten en hem doen benoemen tot eere-hd van de R. K. Kiesvereeniging. Met luide bijval stemde de vergadering met de woorden van den voorzitter in. Voor de openstaande hetsuursvacature bleek slechts één candidaat te zijn ingediend, n.l. den heer G. J. de Kok, die nadat zijn can- didaatstelling door het bestuur van den R K. Volksbond juister was geformuleerd, als zoodanig als vertegenwoordiger van den R. K. arbeidenden stand in het betuur verkozen werd verklaard. De heer de Kok nam zijn benoeming aan. De rondvraag, welke hierna volgde was voor de leden van de kiesvereeniging weer een mooie gelegenheid om hun wenschen ten opzichte van de gevoerde gemeentepolitiek naar voren te brengen. Men heeft z'n mee ning niet onder stoelen of banken gestoken, maar deze onomwonden aan de aanwezigen R- K. raadsleden kenbaar gemaakt. Pastoor Burwinkei heeft de vergadering meermalen van advies gediend en inzake de belangrijke discussies over het gemeentebeleid, het woord gevoerd. Spreker verklaarde echter nadrukkelijk niet te spreken als pastoor, doch als belastingbetaler. Wethouder de Jong en het raadslid Peters die de vragenstellers meermalen van antwoord hebben gediend we ten meteen nog weer eens wat de katholie ken kiezers van hen verwachten. De heer de Kok vroeg de medewerking en steun der aanwezigen bij de actie voor het stichten van een strijdkas voor de a.s. ver- kiezingen. Hij- -beva1 het koopen van steun- bonnen waarmede de propagandisten binnen kort langs de huizen zullen komen, ten zeerste aan. De voorzitter heeft dit ,n z'n slot woord nog eens onderstreept. H,j wekt op tot medewerking wanneer aan de deur wordt geklopt voor een steentje voor de kas der R. K. Kiesvereeniging. Met een ernstige waarschuwing tegen de misleidende leuzen an de thans alreeds verspreide verkiezmgsbi.- jetten van onze politieke tegenstanders en een opwekking om bij de verkiezing een drachtig te stemmen op de R. K. Staa partij werd deze zeer geanimeerde bijeen komst gesloten. MOOIE LEGAAT. Wijlen mej. a. van Schie heeft aan de Ned. Herv. Kerk alhier een som van 500 gelegateerd. DE MAASTUNNEL TE ROTTERDAM Terwijl de eigenlijke werkzaamheden aan de tunnel onder de Maas te Rotterdam nog moeten aanvangen, worden reeds verschillende werken uitgevoerd, verhand houdend met den tunnel-aanleg Zoo is men o.min het Park bezig met het maken van de fundeering voor de bekende lighal, welke verplaatst ivordt om ruimte te maken voor den toegangs weg tot de tunnel. Het aardige Noorsche kerkje zal eveneens moeten verhuizen komt ongeveer ter plaatse van het houten politie-bureau bij den park ingang (op de foto ongeveer in het midden op den achtergrond). en GEMEENTERAAD In de gisteren gehouden raadsvergadeiing onder leiding van mr. J. J. van der lP kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verorde ring op de heffing en invordering van school geld in deze gemeente. Na breedvoerige discussie werd de nieuwe verordering volgens welke voortaan het schoolgeld zal worden geheven, naar den aanslag in de" vermogens- en gemeente fondsbelasting, met algemeene stemmen aan genomen. Op voorstel van wethouder de Jong werd besloten de invordering per kwartaal te doen plaats hebben terwijl op verzoek ook per week kan worden betaald. De nieuwe verordering belooft voor velen een vermindering van schoolgeldregeling waren de ontvangsten van de Chr. school ƒ800, nu ƒ628; Kath. school ƒ500, nu ƒ111; openbare school 76, nu 58. We komen hierop nader terug. Het Internationaal Handels consortium blijft actief. HE*! Internationaal Handels Con sortium, dat in Mexico City het Consorcio Internacional para Ilispano America S.A. heeft opgericht, ontwik kelt den laatsten tijd een buiten gewone activiteit. Men meldt, dat voor verschepingen van genoemd consor tium een belangrijk tonnage gechar terd is, nl. 30.000 ton verschillende Mexicaansche producten. De eerste verscheping zal plaats vinden met een door de Holland Amerika Lijn ge charterd schip, de „Kota Inten". Het gaat hier om groote vrachten uit Mexico naar Europa, zulks in verband met door bemiddeling van het Internationaal Han dels-Consortium tot stand gebracht transac ties, die weer op haar beurt in verband staan met het belangrijke contract, dat, zooals be kend, reeds maanden geleden door het Con sortium met de Mexicanen werd afgesloten; hieronder vallen groote bestellingen van Mexi co in Nederland, en verkoop van Mexicaan sche producten aan Europa. In Mexicaansche regeeringskringen is men uiterst tevreden over de activiteit dezer Ne- derlandsche maatschappij, die niet alleen den verkoop- van Nederlandsche producten in Mexico bevordert, maar bovendien de ontwik keling van den Mexicaanschen export, en dus op deze wijze indirect Mexico de mogelijkheid verschaft, buitenlandsche producten te im porteeren. Men verwacht, dat na aankomst van den directeur van het Consortium, dr. V. Kresin (midden April), verdere belangrijke contrac ten afgesloten zullen worden, die den export der Mexicaansche producten naar Europa re gelen, en waardoor transito-verkeer via Rot terdam plaats heeft (tot nog toe deden an dere havens dienst als transitohavens). Gelijk destijds uitvoerig gemeld, heeft het Internationaal Handelsconsortium ten behoeve van een aantal Nederlandsche industrieele be drijven, een groot contract met de Mexicaan sche regeering afgesloten voor den aanleg van een spoorweg, Een uitvoering van zeer lioog artistiek gehalte. Glastra van Loon heeft met het Neder- landsch Kamerorkest, het Kralingsche vrou wenkoor de zangeres Jo Vincent en de har- Piste Plüa den Hertog-Berghout een avond gegeven, die geheel gewijd was aan werken van den' Franschen Katholieken componist Anty-é Caplet. Het is een concert geworden van zeer hoog artistiek gehalte, waarop door warme muzi kaliteit, en de uiterste verzorging van de re productie der verschillende composities een uitstekend begrip is bijgebracht van de groote en diep-geestelijke waarden van het oeuvre van dezen begenadigden componist. Benige dagen geleden is over Caplet en de be teekenis van zijn werken in ons blad een uitvoerig overzicht gegeven, waarin ook de nu uitgevoerde composities werden bezien en besproken. En na deze uitvoering is weer zoo sterk naar voren gekomen welke heerlijke muziek Caplet heeft geschreven. Deze muziek is doortrild van een biddende devotie en uit een van liefde brandend hart opwellende religiositeit. Deze muziek is sim pel en naief zonder pathos of uiterlijkheid, meditatief, comtemplatief en verstillend, maar ook opvoerend tot jubelende extases. Muziek, die ontroert, indringt in de ziel en opvoert tot hemelsche schoonheid. Er is een samengang tusschen woord en toon, dien men zich niet inniger kan denken, en steeds opnieuw wordt men getroffen door de wondere kleur- en klankschakeenngen, die Caplet weet te tooveren uit de vrouwenstem men, de harpklank en het strijkensemble. Hij kent de menschelijke stem in haar nuances en uitdrukkingsmiddelen en hij weet ze aan te wenden om gedachten in volle schoonheid en innigheid uit te beelden. Door zijn visie op Caplet's werk, toonde Glastra van Loon, dat hij zich geheel in deze muziek had ingewerkt en hij heeft ook alle medewerkenden van het celest karakter er van weten te doordringen. Hoe eenvoudig de muziek veelal is, ze stelt aan het vrouwenkoor toch zeer hooge eischen, niet het minst wat de voordracht betreft. Zoo wel in de Messe des „Petits de St. Eustache forê" als in „Le Miroir de Jesus" heeft 't Kra- lingsch Vrouwenkoor zang gegeven van aller beste kwaliteit. Toonvastheid, zuiverheid, ze kerheid van inzetten en gevoelige nuancee ringen wedijverden met een hoog opgevoerd klankschoon en een warmen en beschaafden samenklank. Als we een enkele opmerking zouden willen maken dan is het deze, dat de toon van de sopranen in de hoogste ligging wel eens een enkele maal wat schel en schriel was, zonder sonoriteit en resonnance. Maar verder alle onverdeelde lof. Wat heerlijke en ontroerende momenten weet Caplet in zijn Miroir de Jesus" te bereiken; momenten van innige verstilling en schrijnende tragiek. Ta! van voorbeelden zouden zijn te memoreeren. We wijzen alleen op de prelude van „Les my- stères de Douleur". De diepte van gedachte welke hij daar met unissono-strijkorkest weet te bereiken, is overweldigend; van welke heer lijke ontroering en bovenaardsche schoonheid is in het derde gedeelte: „C'est vous ma mère, qui, demain, gravirez le même chemin". In dit werk en in ,,Les prières" heeft Jo Vincent weer bewezen wat een groot kunste- naresse zij is; hoe ze weet voor te dragen en te zeggen en haar heerlijke stem en voor name zangkunst weet aan te wenden tot het geven van een schoonheid, welke aan alle materie ontheven is. In stille aandacht en geheele overgave heeft men naar haar ge luisterd. Het strijkorkest en de harpiste hebben met het volle deel bijgedragen tot het schoone re sultaat, dat is bereikt. Het was een prachtige avond, die niet spoe dig uit de herinnering zal gaan en alle aan wezigen, waaronder de componist Krenck zullen Glastra van Loon en alle medewerken den er dankbaar voor zijn. Wat ze ook op hartelijke en spontane wijze hebben getoond. G. De Duitscher had reeds veertig veroordeelingen achter den rug. I Op 5 Januari verscheen de 44-jarige Duit- sche veekoopman J. F. zoo tegen sluitingstijd ten kantore van de American Expresse. Hij vroeg naar den chef van de kas-afdeeling en aan den kassier, den heer S. C. Rademakei had hij toen het verhaal- gedaan van zijn over haast vertrek uit Berlijn, omdat er deviezen- moeilijkheden waren. Er kwam al spoedig een vertrouwelijke sfeer, toen de Duitschei bekend bleek met de menschen die aan het Duitsche kantoor van de American Express verbonden zijn. De bezoeker vertelde den kas sier, dat hij het grootste gedeelte van zijn vermogen had ondergebracht bij Zweedsche en Noorsche banken en daardoor waren in Duitschland moeilijkheden gerezen, die hem genoopt hadden hals over kop Berlijn te ver laten. Nu zocht de Duitscher rechtskundigen bijstand en hij verzocht den kassier hem het adres te verschaffen van een goed advocaat. Intusschen gaf hij zijn voornemen te kennen om een gedeelte van zijn bij de Zweedsche en Noorsche banken in veiligheid gebrachte kapitaal, op de rekening van de American Express te laten overschrijven. Hij ontwierp twee brieven aan de Zweedsche en Noorsche bank, waarin hij opdracht gaf om respectie velijk 20.000 pond sterling en 100.000 kronen op de bankrekening van de American Express over te schrijven. Aan den kassier verzocht hij beide brieven voor hem te laten typen en als hrj dan van zijn bezoek aan den advocaat zou terug komen, wilde hij de brieven tee kenen. De Duitscher begaf zich naar den advocaat die op het telefonisch verzoek van den kas sier zich bereid verklaard had nog even lan ger op kantoor te blijven. Inderdaad was de Duitscher na eenigen tijd teruggekomen. Hij had de beide gereed gemaakte brieven getee- kend en juist voordat hij wilde weggaan, liet hij zich ontvallen, dat hij zonder geld zat. De kassier begreep de moeilijkheid waarmee de Duitscher te kampen had en hij had hem toen aangeboden hem met wat geld te helpen. Een bedrag van 45.zou volgens de Duitscher voldoende zijn. Spoedig was echter uitgekomen, dat het geheele verhaal over het vermogen* dat zich In Zweden en Noorwegen bevond verzonnen was en de kassier begreep, dat hij de dupe geworden was van een oplichter. De politie die in de zaak werd gemoeid, was er dra in geslaagd den Duitscher aan te houden en nu moest hij zich voor de recht bank verantwoorden wegens oplichting. Verdachte gaf het feat volmondig toe. Nadat de kassier zijn verklaring had afgelegd heeft het O.M. waargenomen door mr. S. J. Loke requisitoir genomen. Bij het dossier zijn vele procesverbalen ad informandium gevoegd, want nadat verdachte door de politie was ge arresteerd, bleek hij zich in tal van plaatsen aan dergelijke feiten te hebben schuldig maakt. Het O.M. wist, dat er processen ver zaal op komst waren en de bedoeling is ge weest om met het eischen van de straf reke ning te houden met die andere feiten, zonder dat verdachte daarvoor nog terecht zou heb ben te staan De processen verbaal zijn zeer lang uitgebleven en omdat spr. de preven tieve hechtenis voor dezen verdachte geen dag langer wilde laten duren dan noodig was, heeft hij deze bij beschouwing van deze zaak geheel achterwege gelaten, zoodat spr. zich volle vrijheid van handelen naar aanleiding van de andere processen voorbehoudt. Het blijkt, dat verdachte ook werkzaam is ge weest in Amsterdam, Den Bosch, Venlo en Den Haag. In totaal heeft verdachte in den korten tijd, dat hij in Nederland op vrije voe ten verkeerd heeft zeventien menschen op gelicht, onder wie zeven advocaten, een bankdirecteur, een verzekeringsagent, een wisselagent en een rechtskundig adviseur, Dit zijn allen mensehen, die toch niet grif elk verhaal gelooven, die weten wat er in deze wereld aan bedrog bestaat. Hieruit blijkt wel dat verdachte een buitengewoon handig en bekwaam oplichter is, maar ook een zeer gevaarlijk man, want een gewoon mensch is als was in zijn handen. Zijn verleden is niet gunstig. Veertig ver oordeelingen in Duitschland en Zwitserland heeft hij ondergaan, bijna alle wegens oplich ting. Er den nadruk opleggend, dat men hier met een zeer gevaarlijk man te doen heeft, eischt 't O.M. een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger mr. M. Sehadee voerde als verzachtende omstandigheden aan, dat het hier slechts om kleine bedragen ging, en dat verdachte vele moeilijkheden ondervond in de pogingen om zich in zijn levensonderhoud te vo-orzien. Pleiter verzocht oplegging van een clemente straf. Uitspraak 9 Maart. Vanmorgen is de 46-jarige M. S. wonende Aelbrechtsstraat op de Lage Erfbrug, terwijl hij op zijn fiets zat aangereden door een auto. De man kwam te vallen met zijn hoofd te gen het spatboord, doch kreeg geen letsel. Het spatbord echter bekwam een deuk. Verwacht wordt: Krachtige, later afnemende wind uit Wes telijke richtingen, aanvankelijk nog zwaar be wolkt met hagelbuien, later opklarend, waar schijnlijk lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den R. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaaibewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor R, K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", R. K. Volksbond, half 9. Esperanto-club „La geanikoj de la verda stelo" iederen Dinsdagavond half negen les en clubavond, Broederschool, Warande. Iederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. Iederen Woensdagavond om half 9 repetitie Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul van Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. Iederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. Iederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M, Feitzer) in Klankstudio Lange Haven 55. Iederen Woensdag om half 9 bestuursver- badering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond indoortraining SGV Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. Iederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses in ge. bouw Nieuwe Haven 121. Iederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymma R. K. Volksbond. Iederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. V. Iederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. Iederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R. K. E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. Iederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspresoneel „St, Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". Iederen Zaterdagavond van 7.309.30 uur Troepavond van de R. K. Verkenners St„ Franciscusgroep. Voor de Kamermuziekvereeniging treedt morgen het Zepparoni-kwartet in de Nutszaal op, met werken van Haydn, Boccherini, Schu bert en Erwin Schuloff, 25 Febr.: Tivoli-Schouwburg, De keizer van Amerika (Rott. Hofstad-tooneel) 8,15, (volw.). Dagelijks: Groote Schouwburg, Knal (Bouwmeester-revue), 8 uur. Zondag ook 2 uur (volw.).Circus-Schouwburg, Jan Loerd (Gez. De Rotterdammers) 8.30 (volw.), Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Februari in: Grand, Maria Stuart (18 jaar); Capitol, City en Centraal, In de schaduw der guillotine (38 jaar); Thalia, Zinga (18 jaar); Lumière, V. g. g. v. (18 jaar); Studio, Naar het u lijkt (18 jaar); Colosseum, Der Bettelstudent en Hollywood zocht een prinses; Corso, De ge vangene van het Haaien-eiland (18 jaar); Prinses, Michael Strogoff de koerier van den Czaar en Circus Buffalo Bill (18 jaar); Luxor, Een nacht met den keizer (voor volw.).; Victoria, De laatste wals en Zijn tweede jeugd (voor volw.)- Ooster, Verboden lading en De geliefde' vagebond (voor volw.); Scala, De tunnel en Onschuldige meisjes (voor volw.); Olympia, De bandie ten van San Lorenzo en De mijn met de ijzeren deur (18 jaar). Tentoonstellingen: Studio, werken van Jan C. A. W. Mulder, Gerard Sluyter en Henk Henriet. Rotterdamsehe Kunstkring; Roswitha Bitterlich (tot 22 Febr.). Museum Boymans; S. Moulijn (tot 28 Febr.) Unger v. Mens: Lucy van Dam van Isselt (tot 21 Febr.). Passage-theater Schiedam. The Texas zangers en Incognito getrouwd (18 jaar). SCHIEDAM, 23 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop-? handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling l 1,20—1.30 „(niet officieel),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1