DE MAASTUNNEL VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 Scheepsmodel- en schroef proeven. WEER EEN RARE PROFEET EN EEN VREEMDE APOSTEL. NIEUWE VERHOUDINGEN IN DEN PACIFIC. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD BILJART. Toch nog de groote Ir. J. P. van Bruggen over de betontechnische vraag stukken. Hoe moeten de resultaten van W ageningsche proefstation worden beoordeeld. Voordracht van den heer J. Th. Moll. VAN VEEN—VAN VRIESLAND- AVOND. HET PROGRAMMA VOOR HEDEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK, DE GEHEIMEN DER WICHELROEDE. BRANDWEERHULP IN ANDERE GEMEENTEN. VOORWEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. RIJWIELDIEFSTAL, DIEFSTAL. NEDERLANDSCHE HANDELS- hoogeschool. Verdachte in een logement aangehouden. FINALE KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. BESPELING CIRCUS SCHOUWBURG, meer waarde aan het onderzoek van dr. Hes- sellnk. Door diens verklaring staat nu wel vast, dat verdachte niet de man is, die in dit geval de schuld maar op zich "genomen heeft om revisie van het vooroordeelend von nis van zijn broer G. mogelijk te maken. In aanmerking nemend het zeer onbehoor lijke gedrag van verdachte T. T. eischt het O. M. diens veroordeeling tot 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. W. Noordijk, wees in zijn pleidooi op den gunstigen invloed, dien verdachte heeft ondervonden van eep voor waardelijke straf die hem is opgelegd voor een delict, dat hij gepleegd heeft na deze valschheid in geschrifte en pleiter verzoekt ook voor dit feit oplegging van een voor waardelijke straf Uitspraken 11 Maart. De wedstrijden om het Zilveren Nieuwsblad biljart zijn gisteren in het clublokaal van Ca- land voortgezet. De uitslagen zijn: Tegen de verwachting in zal het einde der historie dan toch nog worden: de groote tun nel met twee zesmeter-breede banen voor het autoverkeer een ruimte van vijf meter, inge richt voor wielrijders en voetgangers. Want blijkens het gisteren uit den Haag ontvangen schrijven, is de regeering bereid uit het Werkfonds eèn voorschot te verstrekken tot het geheele bedrag, waarmede de bouw kosten van de groote tunnel, met bijkomende kosten, het voorschot uit het Verkeersfonds van 8 millioen zullen overschrijden. Dit schrijven, dat een antwoord van de regeering is op een vraag van het Gemeente bestuur van Rotterdam,- stelt de gemeente Rotterdam in de gelegenheid om niet het tus- schenproject van plan 8/6, maar eenvoudig het groote project te gaan uitvoeren. B. en W. zullen zich over deze aangelegen heid nader beraden, deelde de burgemeester na deze informatie aan den Raad mede. Dit nader beraad kan evenwel toch niet anders beteekenen, dan dat zij in de overeen komst met de N.V. Maastunnelbouw het 8/6 project ter zijde schuiven en aan de aannemers mededeelen, dat tot uitvoering van het aanbe stede bestek 840 wordt overgegaan. In het belang van een spoedig begin van den Maastunnelbouw, is dit zeker. Want het pro ject 8/6 bracht uiteraard de noodzakelijkheid mede, om allerlei berekeningen te gaan maken welke bij bestek 840 reeds waren uitgewerkt. In financieel'opzicht zou 8/6 waarschijnlijk toch geen verschil hebben gegeven, althans niet in verhouding tot de kosten, welke met het werk zijn gemoeid. Naar wij vernemen, zullen de kosten van bestek 840, dit is dus de groote tunnel, op on geveer 11.9 millioen komen, berekend naar de inschrijvingsbedragen en de sindsdien door de directie aangebrachte wijzigingen. Als 't alleen kenbaar was aan de algemeene verwarring der geesten, welke een opvallend merkteeken is van onze dagen, dan zou men werkelijk gaan meenen, dat het einde der tij den gekomen is. Er is een zeldzame hausse en was in profe ten, die zich geroepen voelen getuigenis af te leggen; en dat met een overmoed en stel ligheid, die de mogelijkheid uitsluiten, dat ze bij de valsche profeten zouden kunnen wor den ingedeeld. Zij komen tot ons in woord en geschrift, Zij spreken tot ons in vergaderzaal en op de publieke straat. Eiken dag weer wordt ons de een of andere zendbrief onder de deur of in onze brievenbus geschoven. Zij dringen tot ons door onder elk masker en elke vermomming. Een ongemeen staaltje is ons dezer dagen weer overkomen. Tegen de steeds brutaler optredende God- loozenbeweging, welke zich ook ten onzent doet gelden, is 't noodig en wenschelijk ge bleken ook een positieve actie in te zetten ,,voor God". Een actie ter erkenning van God en den door Hem geopenbaarden godsdienst. Beide bewegingen wisselen nu haar propa- ganda-geschriften uit. „Wacht", dacht nu zeker een derde, „nu is het oogenblik gekomen om nog een nieuwe actie daar tusschen te schuiven". Een derde beweging, welke 't althans uiter lijk wel voor God schijnt op te nemen, maar den godsdienst en het Christendom met man en macht wil uitbannen en bestrijden. Wij kunnen niet nagaan, of deze allerlaatste beweging uitgaat van een vereeniging, een bepaalde groep, of alleen van een iet of wat geëenalteerden enkeling. Maar de toch keurig gestencilde vellen worden u bij een half do zijn tegelijk in de brievenbus gestopt. Ze wil len het karakter aannemen van een algemee- nen zendbrief. „Geef het door!" luidt het vriendelijk verzoek. Boven aan den kop staat „Pro Deo", dat de onbekende samensteller, na zijn woorden boek geraadpleegd te hebben, vertaalt als „Om niet voor den Heer". En dan volgt een wat wij als we hier de schoonheid van de bloem niet te kort zouden doen een bloemlezing zouden kunnen noe men van allerlei samenraapsels, die zoo over genomen kunnen zijn uit bekende straatpam fletten als „Pastoor, Dominé en Rabbi". Gij wordt door de samenstellers, of door den schrijver want 't is bijna te zot om meer dan één denkend men mensch voor dezen nonsens aansprakelijk te stellen uitge- noodigd om onverwijld het Joden-, Christen-, en Heidendom „te verlaten", 't Verwondert ons nog, dat de Christenen 't niet alleen moe ten ontgelden, maar ze worden nog broeder lijk in één adem genoemd met de Joden en de Heidenen. „Of ge U nu Protestant noemt", leert ons het libel, „of Katholiek, Luthersch of Calvi nistisch, maakt niet zoo'n groot verschil. Al les bij elkander genomen is het nog niets". „Beter is zonder „godsdienst" het Konink rijk Gods binnen te gaan, dan met godsdienst en al in 't eeuwige vuur geworpen te worden". „Waarom zou Jezus Christus U straks ver delgen met den adem Zijns monde?" „Roep den naam des Heeren aan" „Red U om Uws levens wil". Jezus Christus is volgens den singulieren samensteller van dezen omzendbrief aan al zijn medemenschen, „niet de stichter van het Christendom, zooals sommige tjjdgenooten beweren, maar de stichter van het Koning rijk Gods". Christus heeft volgens dezen wonderlijken theoloog evenmin wat met het Christendom uit te staan als Abraham wat met het hui dige Jodendom heeft te maken. V^at meer gebeurt bij dit soort profeten, die brood eten, hun woorden zijn vaak niet alleen onbegrijpelijk maar ook totaal met el kaar in tegenspraak. Zoo wordt o.a. hier de waarheid gelanceerd „Zoolang wij niet invuurenvlam staan voor Jezus Christus en het Koninkrijk der Hemelen zijn wij m e n s c h e n-v a n-n i k s". Waarop dan dadelijk weer volgt „zoodra de vlammen er van alle kanten uitslaan, zijn wjjonnutte-dienstknechte n". Waarom wij dan nog aandacht wijden aan deze onsamenhangende praat? Om even de menschen in te lichten, die even als wij dit symptoom van geestesverwarring ook in hun bus krijgen gestopt. Was deze zendbrief, welke ons verzocht wordt verder door te geven, ons in oorspron kelijk handschrift toegezonden geworden, dan was 't misschien de moeite waard geweest dit even over te leggen aan een deskundig grapholoog; door zijn anonimiteit ontgaat de schrijver en samensteller ook aan de ge- wenschte controle van een psychiater. Moge lijk anders dat dan de man nog eens op zijn verhaal kon komen in een christelijk rust huis, om van geen andere inrichting van ze- nuwoverspannenen te spreken. HILLEGERSBERG—HET ZUIDEN, v. d. Hoek 150 42 19 Machielsen 108 42 14 Fransman 125 45 14 Vogel 109 45 14 v. Aken 175 36 18 Veentjes 122 36 17 Dumoulin 175 36 26 Hofstede 106 36 18 Hillegersberg scoorde 625 en Het Zuiden de daar 445 punten tegenover. Voor het Departement Rotterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft de heer J. Th. Moll, lid van den Nationalen Raad voor Nederland en Ned. Indië van het In stitute of Pacific Relations, gisteravond in „Amicitia" een lezing gehouden over Nieuwe Verhoudingen in den Pacific. Spr. begon met op te merken, dat de Euro- peesche belangstelling voor de Stille Zuidzee dateert uit de dagen van Columbus. Balbao nam den Pacific in bezit voor de Spaansche kroon. Echter eerst in de tweede helft van de 19e eeuw kwamen van alle zijden stuwingen, die belangstelling meebrachten voor de stille Zuidzee, vooral van Amerikaansche zijde, toen in Califomië goud ontdekt was. Een Europeesch beschavingsleven zien we overgeplant naar Australië in Nieuw Zeeland Aan den Noordkant stoot Rusland door voor het verkrijgen van een ijsvrije haven, wat Japan, China en Indo-China zich moesten laten welgevallen. Ook daar, evenals in Ca nada, ontwikkelde zich echter een belangrijk economisch leven, wat mede tot koloniale verhoudingen leidde. De Europeesche oorlog accentueerde de ont wikkeling van den Pacific in sterke mate, waarbjj vooral Japan zich deed gelden en Duitschland uitgeschakeld werd. Japan kreeg echter slechts een gedeelte van zijn eischen ten aanzien van de Duitsche koloniën inge willigd. Spr. behandelde dan verder de' uitwer king van den vrede van Versailles en stond een oogenblik stil bij de z.g. invloedssferen- politiek, hét complex van verschijnselen, waartoe het pachtgebied van Duitschland in China aanleiding gaf. Verschillenden andere landen hebben na den oorlog in China dien invloed overgeno men en uitgebreid. De doorvoering van die invloedssferenpoli- tiek is echter niet mogelijk gebleken door de tegenkanting van Amerika, welk land de open-deur-politiek voorstond. Dat is voor Ja pan een nieuwe teleurstelling geweest, na de oorlogen met China en Rusland en de an nexatie van Formosa en Korea. De volgende stap van Japan in het Verre Oosten hield verband met Mandsjoerije, het stamland van de laatste dynastie, welke in China geheerscht heeft. De illusie, dat Mandsjoerije voor Ja panners een bevolkingsuitlaat zou vormen, is niet voor verwezenlijking vatbaar geble ken, deels om klimatologische redenen, deels omdat de levensstandaard er heel anders was. De rol, welke de oude hoofdstad Peking nu is toebedeeld, is die van een centrum, van waar uit het Chineesche gebied gepacificeerd dient te worden. Groote verschuivingen van machtsverhoudingen hebben plaats gehad. Ook Siberië won aan belangrijkheid door de groote energie, welke Rusland aan den dag legde. Volgens het oordeel van velen moet Siberië vatbaar zijn voor nog grooter ont wikkeling, die in autarkische richting en in een politiek van isolatie zal worden geleid. De sterke getalvermeerdering van het. Ja- pansche volk, dat sterk naar expansie zoekt, heeft eigenlijk pas haar aanvang genomen hij 'herh^gjn'.van de^anrajcing "met hét WéSten, Japan, dat in 'de afsluitingsperiode zich bijna was gaan gedragen als een continentaal land, is vooral door die expansiepolitiek een sterke maritieme macht geworden. Spr. wees voorts op het Philippgnsche ge- meènebest, dat tot taak heeft gekregen zich binnen tien jaar een zelfstandig bestaan te scheppen. Na de pauze wijdde spr. zijn aandacht aan den invloed, welken al die veranderingen heb ben uitgeoefend op Ned. Indië, den „drempel tusschen de twee wereldzeeën", dat totnutoe wel zeer geïsoleerd heeft gelegen. Een van de belangrijkste verschijnselen in Indië is, dat import en export een groote verlegging gaan vertoonen. De export concentreert zich hoe langer hoe meer op het Westen, de import op het Oosten, hetgeen de handelsbelans in sterke mate beïnvloedt. Opgericht is daarom het Institute of Pacific Relations, dat tot taak heeft de diepere oorzaken van de spanningen en moeilijkheden in en rondom de Stille Zuid zee te onderzoeken. Het wetenschappelijk on derzoek en de publicatie daarvan heeft plaats in eigen periodieken van die particu liere instelling en in afzonderlijke boekwer ken. Ook worden periodieke congressen ge houden door de elf betrokken landen. De Ne- derlandsche afdeeling beijvert zich meer pu blicaties over den Indischen archipel ook in de Engelsche taal te verspreiden, om zoo onze kolonie meer bekendheid te verschaffen. Japan en Ned. Indië. Bij de gelegenheid tot vragen stellen kwam na deze met aandacht gevolgde rede aan de orde de kwestie van oorlog of vrede, de mo gelijke Japansche verlangens ten aanzien van Ned. Indië. De heer Moll achtte oorlog niet uitgesloten, doch de noodzakelijkheid daarvoor niet aan wezig. De beste weg, die ons open staat, is, ons in zooverre er iets van aan te trekken, dat wij blijven voortgaan in cultureel en eco nomisch opzicht gastvrij te zijn. Expansie op welken voet en in welken vorm ook op een aansluitend gebied als het vasteland van Azië, moet voor Japan grooter aantrekkings kracht hebben dan expansie naar een land over zee. De andere landen, waarmee Japan zich totnutoe heeft Ingelaten, heeft dat land belangrijke lessen opgeleverd. De voorzitter, de heer C. van Stolk, heeft den spreker ingeleid en dank gezegd. Onder het presidium van lr- G. de Vries, hoofdingenieur bij Wilton-Fijenoord, hield de afdeeling „Rotterdam" van de Vereeniging van Technici op Scheepvaartgebied, Woensdag in haar clubgebouw een zeer druk bezochte al gemeene vergadering, waarin ir. L. Troost, directeur van het Nederlandsch Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen een voor dracht hield over „Scheepsmodel- schroef- proeven". Het proefstation te Wageningen verheugt zich in grooten bloei, mede omdat ook buiten- landsche reederjjen en werven in steeds toe nemende mate van zijn diensten gebruik ma ken, zoodat tegenwoordig aldaar evenveel werk voor buitenlandsche als voor binnenland- sche rekening wordt uitgevoerd. Men kan vaststellen, dat tegenwoordig weinig schepen van eenige beteekenis worden gebouwd, waar van de onderwatervorm en de voortstuwers niet in de sleeptank zjjn onderzocht. Hoewel er onder de modern georiënteerde technici weinigen meer gevonden worden, die de waarde van het modelonderzoek ontkennen, waarschuwde anderzijds de spreker nadruk kelijk tegen een critieklooze toepassing van de resultaten der onder geïdealiseerde omstan digheden op volkomen vlak water plaats vin dende scheepsmodelproeven. Deze moeten op de juiste wijze worden geïnterpreteerd en in het bijzonder moet gelet worden op een gunstig verloop der weerstandskrommen boven de dienstsnelheid van het schip, daar anders de (in het bijzonder relatief langzaam varende en dus tamelijk volle) schepen in bewogen zee veel van 'hun snelheid inboeten en ongunstige vaartresultaten hebben. Een gunstige onder watervorm is nutteloos, indien niet ook de bovenwatervorm met kennis van zaken is ont worpen. Op dit gebied moet een nauwe en harmonische samenwerking bestaan tiisschen reeder, scheepsbouwer en experimentator en dienen de ervaringen dezer technici te wor den uitgewisseld. Er moet te allen tijde voor worden gewaakt, dat het zwaartepunt uitsluitend op de tankproefresultaten wordt gelegd en dat het begrip „common sense" bij het ontwerp niet verloren gaat. Het is voor gekomen, dat wedstrijden tusschen ontwer pers werden beslecht in de sleeptank en dat de aldaar verkregen resultaten uitsluitend be slissend waren voor het gekozen ontwerp. Dit is in sommige gevallen niet in het voordeel van den reeder gebleken en spreker gaf op grond zijner ervaringen een aantal punten, waarop moet worden gelet, indien voor een zeker object meerdere ontwerpers worden toe gelaten, de merites van hun scheepsvormen in de sleeptank te bewijzen. Het uiteindelijk resultaat dient, behalve een voor de klasse van het schip rustige weerstand en voort stuwing, in de eerste plaats te belichamen hooge eischen van behouden vaart, stabiliteit en bestuurbaarheid, zoowel beladen als in bal last en het is op dit gebied, dat nimmer de practische ervaring uit het oog mag worden verloren en dat alleen een goede samenwer king van alle betrokken technici tot het ge stelde doei voert. Vervólgens werd besproken aan welke ei schen van afmetingen de modellen van schepen ën schroeven moeten voldoen om het zoozeer gevreesde „schaaleffect" te ontgaan. Relatief groote modellen zijn daarvoor noodig en ae lengte daarvan beweegt zich in het algemeen tusschen 6 en 7% m. Waar de huidwrijving een belangrijk aan deel heeft in scheepsweerstand, worden de moderne inzichten op dit gebied behandeld. In het bijzonder werd stilgestaan bij de onder zoekingen van dr. Kempf te Hamburg en van prof. Prandtl te Göttingeu. Daarna werden behandeld de moderne ge zichtspunten bij de constructie van scheeps schroeven. De voor- en nadeelen van de toepas sing van draadvleugelvormige bladdoorsneden, in het bijzonder de invloed daarvan op de ca- vitatie en op het verschijnsel van „zingende" schroeven, werden besproken en grafieken ge geven voor de constructie van laagbelaste en hooger belaste schroeven. Hierbij werden cor- rectiekrommen voor de bekende cavitatiefor- mule van Eggert gegeven. Tenslotte werd behandeld de wijze, waarop in Wageningen de gegevens der modelproeven statistisch worden verzameld en verwerkt. Hierbij werd gewezen op principieele fouten, welke dikwijls op het gebied van het grafisch uitzetten van weerstandsconstanten worden gemaakt. Een grafiek van de onder de gun stigste omstandigheden te verwachten weer standconstanten. afgeleid uit de beste in Wa geningen beproefde modellen, werd gegeven. Onder deze modellen bevinden zich moderne patent-scheepsvormen, zooals Maierform, Arc- form en Yourkevitchvorm- pe interessantste verbeteringen van de schroefvoortstuwing is de Kort-Straalbuis, welke, oorspronkelijk ont worpen voor verhooging van het rendement van hoogbelaste sleepbootschroeven, thans zoover ontwikkeld is, dat ernstig gedacht kan worden aan toepassing op vrijvarende schepen met relatief lager belaste schroeven. ZUID. DU NORD—'T De zangeres mevrouw van Veenvan Vries land gaf Donderdagavond met haar leerlin gen en een dameskoor een solisten- en koor uitvoering in het gebouw „Palace". Een groo te schare van belangstellenden was opgeko men om van de muzikale voordrachten te ge nieten. Het was hier als bij elke uitvoe ring, waar leerlingen optreden, die hun best doen om op de kunstladder meerdere of min dere treden omhoog te klimmen. De een toont meer aanleg te hebben dan de ander; deze be schikt. over 'n betere ste mdan gene. De wijze, waarop de verschillende mlmmers worden voorgedragen is een maatstaf voor de muzi kaliteit der optredenden. En op dit gebied was nog al verschil op te merken. De manier van zingen en de technische vaardigheid waren wel te loven, maar per soonlijkheid, juist begrip van tekst en mu zikale beteekenis der verschillende liederen en aria's liet over het algemeen nog te wen- schen. Het dameskoor zong zeer verdienstelijk. Zuiverheid, klankschoon, schakeering waren zeer te loven. Het zingen van dit koortje ge tuigt van beschaving en verzorgdheid en de directrice en haar zangeressen hadden veel applaus. De begeleiding van de solisten en het koor was in handen van mej. A. Nederbragt, die Annie Meijs, wegens ziekte verhinderd, ver ving. Zij trad ook al soliste op. Met de drie nummers, die zij ten gehoore bracht, toonde zij over mooie pianistische kwaliteiten te be schikken. Haar spel is technisch goed verzorgd, haar toon warm en uit haar voordracht spreekt muzikaliteit. Mevrouw van Veen zong ook een drietal liederen waarmede zij veel succes oogstte. Na de pauze werd opgevoerd hét zangspel in een bedrijf van Schubert „Die Verschwore- nen" oder der Hausliche Krieg, waarbij leden van het Italiaansch operaorkest voor de bege leiding zorgden. Het fleurig decor, de kleu rige costumes, de vlotte zang van solisten en dameskoor en het alleraardigste en losse spel der optredenden, maakten deze opvoe ring tot een voor dilettanten zeer te prijzen geheel. Mevrouw van Veen had de lei ding en het ging haar uitstekend af. Er waren veel applaus en veel bloemen. Kollaart Smeekes v. d. Neut v. d. Broek Ruysbroek Friezer Mentink S. van Lier 't Zuid hiuft 625 en Du Nord gemaakt. ROTTERDAM—CALAND. 534 punten Opdenbrauw Bobbe de Bie Jr. v. Woensel Van Santen Kryns Caland 531 punten Rotterdam heeft 614 behaald. 1. Hillegersberg 4729 94.01 2. Rotterdam 4177 92.92 3. Caland 4227 91.89 4. Zuid 4570 86.22 5. Het Noorden 5104 86.14 6. Maasstad 3786 82.30 7. Du Nord 3963 78.63 8 uur: MaasstadCaland, het Zuidendu Nord, 10 uur: HillegersbergRotterdam, Op de met aandacht gevolgde uiteenzetting over Betontechnische vraagstukken in ver band met de tunnelplannen, welke ir. J. P. van Bruggen, ingenieur bij Gemeentewerken, gis termiddag in Tivoli voor de Betonvereeniging heeft gegeven en waarvan door ons reeds een uitvoerig verslag werd opgenomen is nog een interessante gedachtenwisseling ge volgd. De heer Tirion meende, dat een helling van 1 meter, op een lengte van 28 meter, zooals deze geprojecteerd is in de voorloopig voor voetgangers en wielrijders bestemde tunnel, welke later voor autoverkeer dienstbaar zou kunnen worden gemaakt, te steil is voor het rijwielverkeer. Spr. vroeg voorts inlichtingen betreffende de overgangsstukken tusschen de wel en de niet onderhelde gedeelten. Ir. van Bruggen antwoordde, dat de buis, welke ingericht is voor fietsers en voetgan gers, zoo hoog is, dat het mogelijk is het ge deelte, hetwelk later voor autoweg bestemd is, zoo in te richten, dat de helling voor het rij wielverkeer oorspronkelijk veel minder wordt. Een helling van 1.38 M. op de 173 M. is voor fietsers volkomen toelaatbaar. - - Wat-de-steunpunten betreft, de gedachte gang bg het bestek is geweest een betonplaat van geëigende grootte aan den oever te maken en de stukken dan met behulp van bokken op hun plaats te brengen. De overgang tusschen het onderhelde en het niet-onderhéidé gedeelte zou inderdaad wellicht met behulp van een overgangsstuk kunnen worden gelegd, maar men meende dat het constructief op bezwaren zou stuiten, reden waarom er bij de detaillee ring van heit plan niet nader op is ingegaan. De heer Zwolsman voerde bezwaren aan tegen de contractormethode en meende de pompmethode bij de bediehting te moeten aan prijzen. Spr. vreest bovendien, dat wanneer de buitenste betónlaag niet bijzonder waterdicht behoeft te zijn, de stalen band toch zal gaan roesten. Voorts kan de ongelijke krimp, bij een natten buitenbetonlaag en een drogen binnen- betonlaag, eigenaardige spanningen aan het staal geven. Ir. van Bruggen achtte een oplossing: mot de slappe buis niet ideaal. Een rechte buis kan men op den bodem neerzetten, een slappe buis gaat liggen, waardoor het gevaar groot wordt, dat de vulling niet zoo ideaal wordt. In- tusschen ligt het in de bedoeling den aan nemer voor te schrijven van tevoren proeven te nemen, zoodat spr. niet twijfelt of de juiste oplossing zal worden gevonden. Wat de buitenbetonlaag betreft; op den langen duur kan men bij het beste beton van een zekere poreusheid 3preken. Weinig waar borgen zou men hebben, wanneer in het water moest worden gestort; vandaar dat het tot bevrediging stemt, dat de gedachte is opge komen om de stukken om de lengte-as te draaien en het beton te. storten op het. telkens droogkomende gedeelte. Mocht ondanks alle voorzorgen de buiten betonlaag van den stalen mantel loslaten, ooi: dan hoeft men niet bevreesd te zijn, dat de buitenmantel zal afvallen. Daar zorgt de con structie met de verstijvingsribben voor. In ieder geval is de kans, dat de 8 m.m. dikke stalen plaat zal oproesten, niet zoo groot en mocht dat toch na verloop van jaren het ge val dreigen te worden, dan is er voor de vol gende generaties gelegenheid interessant werk te doen, door een middel te vinden om dit weer te herstellen. Ten slotte heeft de voorzitter, de heer A. A. Boon, den spreker dank gezegd en erop ge wezen, hoe het voor hem een voldoening moet zijn aan de verwezenlijking van de groote plannen te mogen meewerken. Spr. hoopt, dat de aannemers geluk mogen hebben en het werk tot een goed einde zal worden gebracht. Wellicht is er later voor de leden der Bouw- vereeniging nog gelegenheid voor excursies tijdens de uitvoering van het werk. Strafzitting van 25 Februari. In het Instituut St. Lucia sprak gisteravond vöör leden en. belangstellenden v$tn deaffeaK. rVolkauniversiteit de Heer povens over .do geheimen van de. wichelroede. Spreker vond voor., zijn interessant^ cause rie een zeer aandachtig auditorium. Allereerst schetste de heer Dovens de g* schiedenis van het gebruik der wichelroede, die al duizenden jaren oud is. De wichelroede raakte echter in het ge drang, toen de werkzaamheden daarvan als een soort zwarte kunst werden beschouwd. Tijdens den oorlog en na den oorlog is echter en. met succes het wichelroede 'loöpen weer in eere hersteld. Als roeden worden voor werpen van hout of metaal gebruikt. Wat het wichelroede loopen betreft, men kent het of men kent het niet. De meBseh- heid is te dien aanzien te verdeelen in-,'drie genera: de absoluut ongevoeligen, de geypeli- gen en de óvergevoellgen.-De kracht,- die pp da roede wordt uitgeoefend is een merkwaardi ge', Waarin zij bestaat is evenwel moeilijk te definieeren en de. verklaringen zijn dan ook uiteenloopend. Men kan spreken van stralen en een soort magnetisch veld. De straalsoor- ten duiden aanwezigheid van water, petro leum, tin, anthraciet en andere delfstoffen aan. Met een geweldige reeks voorbeelden uit eigen ervaringen heeft vervolgens dé heer Dovens het nut en de activiteit der wichel-' roede verduidelijkt. Tot slot volgden demonstraties in de zaal, waarbij al spoedig een 40 a 50 M. onder den grond gelegen waterader sterke reactie op de roede pleegde. Zelfs geraamten, waarvan men de plaats van begraven niet meer wist, vertelde spr. dan nog, zijn met behulp van de wichelroede ge vonden kunnen worden. Zelfs rheumatische P'jnen kunnen worden geconstateerd. Zulks werd proefondervindelijk in de zaai bewezen. Veel menschen en ook de dieren reageeren op de aanwezigheid van wateraders. Gevol gen als bijv. slapeloosheid konden nadat per wichelroede de ondergrondsche aders waren vastgesteld en bedden waren verplaatst, ver dwijnen! Door den heer de Beer is den heer Dovens namens de R. K. Universiteit hartelijk dank gebracht voor zijn interessanten en leerzamen avond. Onder leiding van den opperbrandmeester, den heer A. F. D. Hueck, is gisteravond in het Plaswijckpaviljoen te Hillegersberg de algemeene vergadering gehouden van de brand- en brandspuitmeesters van de plaat selijke brandweer. Er is een regeling vastgesteld voor hulp verleening bij brand in andere gemeenten, om te voorkomen dat bijv. een spuit van den Om- noordscheweg naar Overschie rjjdt, of een spuit van den Kleiweg naar Bergschenhoek. Spuit 1, in de Dorpsstraat gestationneerd, verleent zoo noodig assistentie te Bergschen hoek, of verder in dezelfde richting. Spuit 2, te Terbregge, kan ook in Bergschenhoek as- sisteeren, doch voor het gedeelte dat aan de Rotte ligt, en tevens in Zevenhuizen. Spuit 3, in het Kleiwegkwartier, kan hulp verleenen bij branden in Schiebroek of Overschie, even als spuit 6, die haar standplaats heeft aan den Electroweg. Spuit 4 (Hoofdweg) assisteert zoo noodig te Capelle aan den IJssel, de spuit 5, van den Ommoordscheweg, te Zevenhuizen, en verder. Na behandeling van enkele kleine aange legenheden en bespreking van het optreden der brandweer bij branden in het vorige jaar. is de vergadering gesloten. De laatste ronde bracht nog geen beslissing voor de derde plaats in den eindstrijd. J"eTu slagen luiden: PionJ. v. d. Bergh 0J- v- d. Bergh—D. v. d. Veer 20. In de finale komen uit D. v. d. Veer en J. Blom. Een beslissing moet nog vallen tusschen de heeren J. v. d. Bergh en Jac. Buller, waar voor de partij BullerPion nog resteert. Een kist met 10 kilogram margarine i3 ge_ stolen van een wagen staande in de Gerrit Jan Mulderstraat ten nadeele van de firma G. G, en Zn. aan de Hoofdsteeg. ROTTERDAM. 26 /Februari, ©eslaagfl voor het candidaats-examen m_ de handelswetenschap de heeren jhr. A, 3. van Eysinga en J. w. Koelt In Januari werd een rijwiel gestolen ten nadeele van d-en 11-jarigen H., wonende in Kralingen. Het rijwiel was zoo goed als nieuw In verband met dezen diefstal is in een logement hier ter stede aangehouden, de 30- jarige koopman C. T. H., zonder vaste woon plaats. Deze had bedoeld rijwiel In een stal ling te Delft neergezet. De eigenaar van de stalling, die de zaak niet vertrouwde stélde de politie van een en ander op de hoogte en dit leidde tot de aanhouding van C. T. H.. die in het hoofdbureau van politie is inge sloten. - De eerste ronde van dezen jaarlij-kschen wedstrijd ving gisteren aan. De bezetting is grooter dan ooit tevoren, terwijl deze ook gelijkertijd sterk te noemen als, al missen wij o.m. Möllenkamp Sr. De eerste uitslagen luiden: A. M. Olsen—J. Coster 1 1; F. v. d. WaalsJ. v. d. Doe 20; N. de Haas—E. la Rondeile 1—1; Ph. J. Ham— K. J. Boosten 11; C. JannemanA. Hage naars 2—0; J. de Brijn—H. M. Levi afgebr.; J. de KorteD. v. d. Veer uitgest.; H. Kinne- gin—H. Regouw 1—1. J. Blom was vrij^ Het gezelschap „De Rotterdammers" o.l.v. Louis Vervoorn, hetwelke optreedt in den cir cus Schouwburg, Goudschesingel 33, zal van af 4 Maart iederen avond, behalve Dinsdag en Woensdag, voorstellingen geven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2