F0KKELMAN WAT KOST RADIO-DISTRIBUTIE? Ons Opklapbed WAARSCHUWING NY„SCH!EDAMS<HE SIEBOBWHDK N.V. Schiedamsche Radiocentrale, Lorentzplein 2, Telef, Magazijn 'i Lichtpunt - Hoosstraat 109 - Telefoon 67770 7 00 EEN GEHEIMZINNIGE VONDST. ZATERDAG 13 MAART 1937 DE AANBESTEDING VAN DEN TUNNELBOUW. .Vragen van het Tweede Kamerlid den heer Krijger aan de Ministers. OPENING FEIJENOORD- STADION. Vastgesteld op Zaterdag 27 Maart aanstaande. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 11 Maart. BACHS MATTHAEUS PASSION. Uitvoering door Toonkunst. KATHOLIEKE KRING. PAASCHVEETENTOONSTELLING TE ROTTERDAM, RIJKSINKOMSTEN UIT ROTTERDAM. MAASSLUIS. JUBILé BIJ HET MUZIEKKORPS „DE BRANDWEER". H. SMITS t ZILVEREN PROFESSIEFEEST. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. DOODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „SOEKABOEMI". In de woning van een oud vrouwtje te Schiebroek. Zij lag te midden van lappen en vodden in een pianohist. ONGEVALLEN. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. VQDft BETERE SOQBTEjj NAAR DE INOORDVEST13 Ten eerste: eenmaal de aanlegkosten, welke slechts f 2,50 bedragen. Ten tweede! Voor de muziek, met keuze uit vijf programma's, welke gelijktijdig tot Uw beschikking staan, slechts circa ZEVEN CENT per dag (f 0.50 per week, 16 uur per dag). Er is geen radiotoestel dat U, zelfs voor het dubbele bedrag, zooveel genoegen verschaft als een aansluiting op de radio centrale, want alleen deze geeft werkelijk ongestoorde radio- muziek, door rechtstreeksche telefoonverbindingen met de Nederlandsche Omroepzenders. Inlichtingen: Het Tweede-Kamerlid de heer Krijger heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het verloop der aanbesteding van den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas te Rotter dam en van de wijze, waarop de gunning .wordt voorbereid 2. Is het den ministers-^ bekend, dat, met terzijdestelling der plannen, op basis waarvan genoemd werk op 3 September 1936 in het openbaar werd besteed, de raad der gemeente Rotterdam den 263ten Januari 1937 heeft besloten de uitvoering van dit werk onders hands op te dragen, volgens een plan, waarvan geen bestek bestond en voor een prijs, waarvan de vaststelling, onder goedkeuring van den minister van Waterstaat, werd overgelaten aan de prudentie van B. en W. dier gemeente 3. Zijn de ministers van oordeel, dat de gemeentewet het verstrekken van een derge lijke onderhandsche opdracht zonder aanbeste ding hetzg publiek of ondershands gedoogt? 4. Z\jn de ministers niet van oordeel, dat de algemeen geldende gebruiken inzake aan besteding door publieke lichamen verbieden, dat gegevens, verkregen uit de publieke aan besteding van bepaalde werken, worden ge bruikt en verwerkt in een zoowel feitelijk als juridisch geheel in het vage gehouden onder handsche opdracht tot uitvoering van een ander, nog niet uitgewerkt plan, zonder dat eenige voorafgaande besteding dier uitvoering hetzij publiek, hetzij ondershands heeft plaats gegrepen 5. Zijn de ministers bereid mede te deelen: a. Wie de verantwoordelijkheid draagt voor het bovenbedoelde, ten tijde van de opdracht nog niet uitgewerkte plan (het z.g.n. plan 8/6), zoomede voor het feit, dat dit plan aan de orde werd gesteld zonder bestek en zonder prijs en zonder dat op regelmatige wijze afstand was gedaan van de plannen, die tot grondslag der besteding d.d. 3 September 1936 hadden gediend? b. Of een contract, als bedoeld in het raadsbesluit d.d. 26 Januari, inderdaad-is ge sloten en compleet geworden, of de ministers den volledigen inhoud daarvan, zoomede dien van de daartoe vereischte bijlagen kennen, of de bij genoemd besluit van den raad bedoelde ministerieele goedkeuring aan de prijsbepaling is gegeven en of dit contract i3 gebleven binnen het kader, dat door dat raadsbesluit, onverschillig of de raad hetzelve terecht dan wel ten onrechte heeft genomen, voor dit contract in ieder geval werd afgebakend? Hebben de ministers er kennis van geno men, dat het gemeentebestuur van Rotter dam thans wederom op het vorengenoemde plan 8/6 is teruggekomen en het voornemen koestert het plan volgens bestek 840, dat mede op 3 September 1936 in het openbaar werd besteed, tot uitvoering te brengen en zoo ja, zijn de ministers dan bereid mede te deelen, in hoeverre en op welke gronden zij aan die veranderingen in de plannen van het gemeentebestuur van Rotterdam hun in' stemming hebben verleend? 7. Is het juist, dat de in de vorige vraag aangeduide gang van zaken is voort gevloeid uit de omstandigheid, dat, terwijl aanvankelijk het plan 8/6 ook door den mi nister van Waterstaat „een weinig goedkoo- per" werd geoordeeld dan het tunnelplan vol gens bestek 841, latere berekeningen hebben aangetoond, dat het plan 8/6 rond IV2 mil- lioen duurder uitviel dan de voorloopige ra mingen? Zoo ja, zijn de ministers dan bereid mede te deelen op grond waarvan die hoogere prijs is goedgekeurd, indien althans die goed keuring is gegeven? 8. Is het juist, dat het raadsbesluit dd. 26 Januari zoomede het ter uitvoering daarvan aangegane contract thans den grondslag zou den kunnen gaan vormen voor een opdracht voor bestek 840 aan aannemers, waarvan de eene groep voor het bestek 840 nimmer heeft ingeschreven en waarvan de tweede groep het voor uitvoering bedoelde project zou heb ben aangeboden, hetwelk grootere risico's zou medebrengen dan andere ter beschikking staande oplossingen? 9. Als uit de antwoorden op de voren staande vragen mocht blijken, dat de minis ter van Waterstaat verantwoordelijk is of mede-verantwoordelijk voor het plan 8/6, dat buiten de bestekken viel, zijn de ministers dan bereid hun invloed aan te wenden teneinde te komen tot een bevredigende oplossing van den huidigen toestand 10. Zijn, in algemeenen zin, de ministers niet van oordeel, dat bij bestedingen van zoo grooten omvang als de onderhavige een zoo stipt mogelijke regelmaat behoort te worden in acht genomen en dat zulks in casu niet is geschied, waaruit voor de publieke kassen aanmerkelijk nadeel kan ontstaan? Het staat thans definitief vast, dat het stadion van Feijenoord geopend zal worden op Zaterdag 27 dezer 'a middags kwart over met een westrijd van Feijenoord tegen Eeerschot F. C. Laatstgenoemde club heeft de medewer king van haar volledige ploeg toegezegd, zoo dat Raymond Braine eveneens van de partij zal zijn. Vóór het begin van deze ontmoeting zal de openingsplechtigheid plaats vinden. Bachs Matthaeus Passion, welke in de ma- jestueuse Groote Kerk met haar hooge ge welven en geweldige ruimten zoo goed tot haar' recht komt, is door Toonkunst onder leiding van Glastra van Loon weer op prach tige en vooral stijlvolle wijze ten gehoore ge bracht. Verleden jaar reeds, hebben we geconsta teerd hoe gezond-muzikaal, in juiste sfeer en opvatting Glastra van Loon deze Bachmuziek laat zingen. Het is ons nu weer bijzonder sterk opgevallen. Zijn Bach-interpretatie getuigt van juist in zicht, sober, ingetogen, diep-religieus, strak van lijn en stevig van vorm. Dit is Bach-mu- ziek, zonder dramatiseering, of romantischen inslag, ook zonder overgevoelige nuanceering. Zooals hij de koralen laat zingen is het echte gemeenschapszang, kloek en frisch. Het koor heeft heel den avond prachtigen zang gege ven. De verschillende partijen zijn mooi en zeker op elkaar ingesteld, de duidelijkheid en zekerheid der stemvoering laat niets te wen- schen. De samenklank is van groote bescha ving en de voordracht expressief en doorvoeld. Als solisten werkten mede Jo Vincent, Annie Woud, Louis van Tulder, G. v. d. Berk, Max Kloos en Johan Lammen. Door hun prachtige en hoogstaande solistische medewerking heb ben ze met het koor deze uitvoering tot een zeer bijzondere en van groote muzikale be- teekenis gemaakt. Het Nederlandsch Kamerorkest, de verschil lende instrumentale solisten, Van den Kerk- hoff (orgel) en Schouwman (cembaio), werk ten op kunstzinnige wijze mede tot het prach tig geheel. De zeer vele aanwezigen hebben in stille aandacht de uitvoering gevqlgd en zullen allen uitvoerenden en den dirigent zeker dankbaar zijn voor het hoog en heerlijk genot, dat him is geschonken. G. Dinsdag a.s. zal te Rotterdam op de Vee markt de 75ste Paaschveetentoonstelllng ge houden worden vanwege de af deeling R'dam Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het aantal in zendingen zoo werd ons gisteren medegedeeld, zal iets lager zfh, dan het gemiddelde van het aantal inschrijvingen over de laatste 15 jaren, hetgeen aan drie omstandigheden te wijten is. Vooreerst de regeeringsmaatregelen ten aan zien van het fokvee, tweedens valt het Paasch- fcest dit jaar vrij vroeg en op de derde plaats wordt op den zelfde dag een Paaschveeten- toonstelling gehouden te 's Hertogenbosch. Niettegenstaande deze laatste ongunstige factor mag de Rotterdamsche tentoonstelling zich toch immer ln een groote belangstelling verheugen juiBt ook uit Noord Brabant van waar vele trekpaarden werden ingeschreven Ook de inzendinge uit Zeeland vanwaar veel vet vee zal komen, zijn niet onbelangrijk. Van de instelllngken die de tentoonstelling financieel steunen noemen wij de gemeen tebesturen van Roterdam en Overschie, de Ka mer van Koophandel te Rotterdam, de afdee- lingen Den Haag, Puten, Voome en IJsselmon- ,de%an de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de stichting Volkskracht, de Zuid- Holandsche Melkveilin-g en de Rotterdamsche melkveiling. Wederom zijn verschillende medailles ter beschikking gesteld. Tot de c.fficieele personen, die de tentoon stelling zullen bezoeken, behooren de waar nemend secretaris van Prins Bemhard, Jhr. Röell, Z.Exc. Minister Deckers, de burgemees ter van Rotterdam baron Rusette secretaris van den Belgischen gezant alsmede de voor zitter van een aantal Kamers van Koophan del. Praatavond over de geboortebeperking en de werkloosheid. Het was gisteravond de derde praatavond voor de leden van den Katholieken Kring en ditmaal wel over een zeer actueel vraag stuk: de geboortebeperking en de werkloos heid, ingeleid door dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse. Aan de hand van statistieken en curven heeft de inleider zijn auditorium doen zien, dat er de laatste 30 jaren een geboorte daling is te constateeren echter in het eene land sneller dan in het andere land. Hetzelfde kan gezegd worden met betrekking tot het sterfte-cflfer. De cijfers der statistieken zjjn echter nog sterk geflatteerd, want houdt men rekening met een normale samenstelling van de bevolking, dan moet men de cijfers onher roepelijk lager nemen, m.a.w. herleiden naar de normale bezetting der leeftijdsgroepen. In het verdere verloop van zijn betoog gaf spr. als zijn conclusie te kenen, dat het acres van het aantal kinderen, dat geboren wordt, ongetwijfeld de werkloosheid zal doen afne men en zeker niet zal doen vermeerderen, zoo als mede in intellectueele kringen wordt .ge suggereerd. Het was een praatavond en begrijpelijk zijn er door de aanwezigen vele vragen gesteld. Een der vragen ging in de richting van maat regelen, die door de overheid zullen moeten genomen worden ter bescherming van het groote gezin. Het speet dr Bouwdijk Bastiaanse te moe ten wijzen op het feit, dat de overheid „bijna" niets doet voor het groote gezin. Zoo zou het volgens den inleider moeten zijn, dat ieder kind, dat geboren werd niet alleen geen na deel brengt over het gezin, maar eerder een voordeel. De invoering van z.g.n. kinder kassen zou hier uitkomst kunnen brengen. Aan die z.g.n. kinder- of famiiiekassen zou den dan in den vorm van belasting moeten bijdragen ongehuwde menschen, en families met een of twee kinderen al naar gelang het inkomen. Dit zou den staat dan niets kosten. Spr. zeide echter bang te zjjn, dat dit wel niet mogelijk zou zijn bij ons tegenwoordig regee- ringsstelsel. Mede naar aanleiding van enkele vragen zeide spr. nog eens ten overvloede, dat de ge- heele wereldgeschiedenis door vanaf de Grie ken en den Romeinen de sterke geboortedaling steeds den ondergang van een volk in de hand heeft gewerkt. Aan het einde van den geslaagden avond heeft de voorzitter de heer Margry den in leider dank gezegd. Diefstal door een postbeambte In Juni van het vorig jaar heeft voor de rechtbank terecht gestaan de 54-jarige kan toorknecht der Nederlandsche Posterijen W. B. uit Gouda, die verdacht wordt van diefstal. Er waren op het Goudsche postkantoor reeds herhaaldelijk vermissingen voorgekomen, zon der dat men er achter kon komen, wie de dader was. Daarom werd met den rechercheur Zwankhuyzen een afspraak gemaakt, dat deze op 29 April des avonds om 11 uur aan het hoofdpostkantoor een brief zou posten, welkè een gemerkte rijksdaalder bevatte. Op dat tijdstip was verdachte belast met het lichten van de bus op het hoofdkantoor en wanneer alles ordelijk verliep, zou die brief terecht hebben moeten komen bij den ambte naar P. Haaksman. Daar belandde de brief echter niet, zoodat men mocht aannemen, dat hij gestolen was. Bij het verlaten van het postkantoor werd verdachte door den recher cheur Zwankhuyzen aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Bij fouilleering bleek echter de gemerkte rijksdaalder niet in zijn bezit. Wel vond men bij hem een kistje sigaren, waarvan verdachte vertelde, dat hij het dien dag gekocht had van een hem onbe kenden man dien hij voor het postkantoor ont moet had. Bij een huiszoeking vond de politie in de woning van verdachte nog een linnen zakje met loodjes zooals die door de Posterijen gebruikt worden voor de verzegeling van post zakken. Verdachte erkende die loodjes te heb ben meegenomen. Bij de eerste behandeling achtte de recht bank het gewenscht, dat alsnog een onderzoek zou worden ingesteld naar de herkomst van de sigaren, welke bij diens aanhouding in het bezit van verdachte werden gevonden Hier over werden thans nog eenige getuigen ge hoord, die echter over dit punt weinig konden mededeelen. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck zeide van het begin af aan over tuigd geweest te zijn van de schuld van ver dachte en die overtuiging is nu nog bevestigd, hoewel de kwestie van de sigaren niet is op gehelderd. Sedert verdachte niet meer op het kantoor werkzaam is zijn de vermissingen tot een minimum teruggeloopen. Het O. M. per sisteert bij zijn requisitoir, waarbij het ver- dachte's veroordeeling tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van dé preventieve hechtenis heeft gevorderd. De verdediger, mr. J. Smit uit Gouda heeft in een uitvoerig plei dooi betoogd, dat noch de diefstal van den brief met geld, noch van de sigaren bewezen is. Bewezen is slechts de diefstal van de loodjes, een zoo gering feit, dat verdachte daarvoor alleen niet vervolgd zou zijn gewor den en er disciplinair met een berisping, of een strafdienst zou zijn afgekomen. Daarvoor is verdachte nu al zwaar gestraft door de 9 weken, die hij in preventieve hechtenis heeft doorgebracht en door zijn schorsing, waarbij op zijn loon een korting van 30 pet. wordt toegepast. Pleiter verzoekt daarom de kleinst mogelijke boete op te leggen. Verduistering. De 22-jarige incasseerder P. B. v. d. V. had zich op 23 Juni tot de politie gewend met de mededeeling, dat hij een bedrag van 50 ver loren had. Toen men hem daarover wat ver der aan den tand voelde, bleek, dat hij het verhaal verzonnen had, met het doel om de 50 welke hg ontvangen had, niet aan zijn pa troon, den winkelier J. C. A. Schramade uit den Haag af te dragen. De twee bankbiljetten van 25 had hij verstopt in de stuurstang van zijn fiets. In verband met een gunstig reclasseerings- rapport heeft het O. M. tegen v. d. V. die zich wegens verduistering had te verantwoorden een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt, doch met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk zullen zijn, met een proeftijd van 3 jaren. s Vernieling. Volgens de door de Kamer van Koophandel uitgegeven Statistiek van Handel, Nijverheid en Verkeer van Rotterdam, heeft de opbrengst van de verschillende belastingen, voor zoover deze ten goede komen aan de gewone Rijks middelen bedragen: in 1936 in 1935 f f Inkomstenbelasting 6.693.378,5.668.920, Dlv.- en Tantièmebelast. 2.908.975,— 4.082.508, Invoerrechten 28.226.829,72 21.129.187,43 Omzetbelasting (zegels) 8.551.887,38 8.006.566,31 Statistiekrecht 397.225,15 381.095,77 Accijns op geslacht 506.651,48 463.406,80 Accijns op gedistilleerd 3.048.985,05 3.084.503,49 Accijns op bier 1.666.457,27 1.958.457,73 Accijns op suiker 2.574.448,65 2.127.839,90 Loodsgelden 369.100,90 1.938.029,36 Registratierechten 932.594,84 1.204.326,52 Andere zegelrechten 1.101.026,49 989.880,02 Donderdag herdacht de heer L. den Teu- ling solo pistonist bij het Muziekkorps „De Brandweer" den dag, dat hij 25 jaar ge leden tot het korps toetrad. Des avonds heeft de Bond van Ver. Vrijw. Brandweerlie den, voorafgegaan door het korps van den jubilaris onder leiding van den onder-kapel meester, den heer C. C. v. Beugen, en gevolgd door de afdeelingen 27, 25, 31, 28, 49, 39, 8, 6, 29, 47, 61, 12, 30, 26, 15 en door deputaties met hun banieren van de Accordeonver. „Cres cendo" en de Muziekver. „Apollo", waarvan de jubilaris directeur is hem een ovatie ge bracht. Na een muzikale rondwandeling in de omgeving, arriveerde men aan het woonhuis van den heer den Teuling, aan de Hendrik Sorchstraat, alwaar tillereerst het Muziek- kops front maakte en haar jubelklanken deed opstijgen. Hierna werden enkele foto's ge maakt, waarna men binnentrad om den jubi laris geluk te wenschen. In den ouderdom van 72 jaar is gisteren plotseling overleden de heer H. Smits, in le ven oud-redacteur-verslaggever van het Rot- terdamsch Nieuwsblad, aan welk blad htj van Mei 1894 tot 1 Juni 1930 is verbonden geweest. De laatste zes jaren was deze oud collega, die om zgn blijmoedigheid vele vrien den telde, rustend. In de journalistiek is hij ruim 36 jaren werkzaam geweest en in die lange periode heeft hij zijn krachten en ta lenten bijzonder besteed aan de verslaggeverij, terwijl ook 't feuilleton zijn aandacht had. Van zijn hand verscheen ook een „Geschie denis van de arbeidersbeweging in Neder land". De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. op de algemeene begraafplaats Crooswijk. Vertrek van het sterfhuis om 2 uur. Den 19en Maart a.s. zal de eerwaarde Soeur Marie Anastase haar zilveren professiefeest vieren in het klooster der Eerwaarde Zusters Franciscanessen Poenitenten Recollectinen van Roosendaal, Goudsche Singel 140, Rotterdam. Reeds meer dan 15 jaren is de jubilaresse als onderwijzeres verbonden aan de M.U.L.O.- afdeeling der St. Laurensscholen, Goudsche Singel 149 alhier en heeft in die periode mede gewerkt aan de opleiding van tal van candida- ten voor het Mulo-diploma. Op Maandag, 15 Maart, zal door het Ge nootschap tot bevordering der Koepok inenting, in haar gebouw in de Lijnbaanstraat 26 (oud schoolgebouw) des middags van half drie tot half vier uur, gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting tegen de pokken. Ouders worden dringend aangemaand van deze gelegenheid gebruik te maken vooral voor kinderen beneden de twee jaar. In verband m$t een, tot die conclusie ko mend psychiatrisch rapport, heeft het O. M. tegen den 27-jarigen koopman J. S. die acht ruiten van een pand aan de Eleonorastraat had vernield, ontslag van rechtsvervolging geëischt, met plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor den tijd van ten hoogste 1 jaar. Rijwieldieven en -helers. Een gevangenisstraf van 6 maanden heeft het O. M. geëischt tegen den 26-jarigen haven arbeider P. J. v. d. L. gedetineerd uit ande ren hoofde, die op 14 November en op 6 De cember een fiets had weggenomen, welke onbeheerd op straat was neergezet. Tegen den 28-jarigen Zuid-Amerikaan K. J. A. eveneens gedetineerd uit anderen hoofd, die voor den vorigen verdachte de beide fiet sen had verkocht, eiachte het O. M. een gevan genisstraf van 4 maanden. Tegen den 26-jarigen rijwielhandelaar A. F, M, die de beide fietsen had gekocht, luidde de eisch eveneens 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 22 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: T. T., 46 jaar, rijwielhersteller, wegens valschheid ln geschrifte en gebruikmaking daarvan verdachte had een borgtocht, die de firma R. S. Stokvis verlangde, met den naam van zijn broer G. T. onderteekend tot 1 jaar gevangenisstraf. V., 60 jaar, beurtschipper te Tiel wegens schuldheling verdachte had staaldraad en manlllatrossen gekocht, welke door twee scheepstuigers, in dienst van de Handelscom pagnie, ten nadeele van die firma waren ont vreemd tot 2 maanden gevangenisstraf. R. ten C. 40 jaar, koopman, wegens oplich ting, tot 6 maanden gevangenistraf met last tot gevangenneming. In de zaak van C. G. B., 45 jaar, portier, die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van bigamie en tegen wie het O. M. een gevangenisstraf van 6 maanden had geëischt, heeft de rechtbank het wenschelijk geoordeeld een voorlichtingsrapport te doen inwinnen. In de zaak van W. v. H., 41 jaar, markie- zenmaker, die terecht gestaan heeft ter zake van verduistering van ladders en schoon- maakattributen, welke hij van C. J. Heyboer in huur had, heeft de rechtbank eén onderzoek gelast naar de reclasseeringsmogelijkheicl van verdachte. In de zaak van J. R., 39 jaar, opkooper, die in verzet was gekomen van een vonnis, waar hy wegens heling van lood, dat door een paar jongens ontvreemd was van in eigendom aan de gemeente toebehoorende panden aan de Beuelaarstraat, was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, heeft de rechtbank haar vonnis bekrachtigd, doch de straf ge wijzigd in 3 maanden gevangenisstraf. De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het ongeval aan boord van het stoomschip „Soekaboeml" te Soe- kaboeml" te Soerabaja doordien de adjunct inspecteur J. H. Bax, tijdens de inspectie van de latextank in de voorpiek, is. bedwelmd ge raakt en, na in de tank te zijn neergestort, overleden. De raad voor de scheepvaart is van oordeel dat het ongeval hieraan moet worden toege schreven, dat de heer Bax, ondanks de hem door den eersten stuurman gegeven waar schuwing en ondanks de muffe lucht, die uit de niet behoorlijk geventileerde tank kwam, daarin is afgedaald, zonder voorzien te zyn van een gasmasker, en zonder zich te bevei ligen door middel van een lijflijn. Aan het personeel van de „Soekaboemi" kan niet met grond eenig verwyt worden ge daan, te minder daar de heer Bax, als ad junct-inspecteur van den Rotterdamschen Lloyd te Soerabaja zelf de leiding had van het onderzoek betreffende de tank. In een huisje aan de Vondelstraat te Schie broek woonde sinds 1928 de 70-jarige mej. T. J. U., die vroeger werkzaam was geweest in een mode-magazyn te Rotterdam, doch de laatste jaren zeer teruggetrokken leefde. Eenigen tyd geleden waarschuwde een gees telijke de politie, dat er iets in de woning van de oude niet in orde was. zy verscheen niet meer op de straat en het was niet uitgeslo ten, dat haar een ongeluk overkomen was. De politie stelde een onderzoek in, doch eerst na een lang kloppen en aanbellen verscheen het gelaat van de oude achter het deurraamp je waarna zy aanstonds weder in de kamer verdween na duideiyk te kennen te hebben gegeven, dat zij den toegang tot haar huisje weigerde. Opnieuw verliepen enkele dagen. Er volgde een nieuwe opgave bij de politie. Men hoorde de vrouw niet meer en uit den woning steeg een benauwde lucht op. De politie besloot nu niet langer te talmen. Men zou zich den toegang tot de woning ver schaffen, desnoods door de deur te forceeren. Aan de voorzyde was dat niet mogeiyk. De deur was gebarricadeerd en als middel daar toe was ook een trapleer gebruikt waarop een met water gevulde emmer was geplaatst. Door den tuin van de buren kwam men echter aan de achterzijde van het huis, bij de tuindeuren, die met geweld werden geopend. Een onbeschryfeiijken toestand trof men in de woning aan. De oude vrouw lag in een pianokist, die haar als legerstede diende. Haar lichaam was bedekt met lappen en vodden. De oude was ernstig ziek. En de stank die in de kamer heerschte, was benauwend. Dr. Albronda, spoedig te hulp geroepen, oordeelde, dat de vrouw aanstonds naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Een half uur na haar komst aldaar is zij overle den. Familieleden of nabestaanden waren niet bekend, zoodat de politie besloot een nader onderzoek in te stellen. Misschien zouden brie ven of papieren een spoor wijzen. Groot was echter de verbazing der politie mannen, toen men geen brieven of papieren vond, doch wel een aantal bankbiljetten, gouden eri zilveren munten, effecten en een spaarbankboekje met 'n saldo van 10.000 In kasten, laden en doozen was alles versopt en bijeen geteld bedraagt de waarde van het geld en de geldswaardige papieren, buiten de ef fecten, 10.000, terwijl de waarde van de gan- sche vondst veilig op 25.000 kan worden geschat. Ook gouden horloges en ringen waren aanwezig. Inmiddels hebben de nasporingen der politie uitgewezen, dat de nu overledene nog een neef bezit die te Brussel woont en een nicht, die woonachtig is te Amsterdam. De politie stelde zich met beide personen in verbinding. Beiden wisten wel iets van hun nicht aï, doch vele jaren achtereen hadden zij rïoóit iets van 'haar"gehoord, Zoödat de'mee ning, postvatte, dat zy reeds geruimen tyd ge leden overleden was. Thans zijn zy beiden de erfgenamen van de gevonden schat, zoodat de mededeelingen der politie voor hen ook een buitenkansje bevat ten waarop zij niet hebben gerekend. Aan boord van het Duitsche s.s. „Weser", liggende in de Maashaven, heeft de 38-jarige havenarbeider, M. A. van Beek, wonende Bot- terstraat, een duw gekregen van een hysch halen. Met een gekneusden rechterschouder en een sleutelbeen-fractuur is de man opgenomen in het St. Franciscus Gasthuis. De 18-jarige H. Vrijenhoek ui? Krimpen a. d. IJssel is gisteren op den Coolsingel met zijn fiets geslipt. De jongen kwam te vallen en een juist passeerende vrachtauto, bestuurd door S. v. d. G., wonende Linker Rottekade, ging hem over den linker voet, welk lichaams deel brak. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar opgenomen. BEUGVISSCHERIJ Te IJ muiden kwamen van de beugvisscherij binnen: VL 190, Koningin Wilheimina, schip per W. Schaar, met 580, netto-besomming aan versche visch. VL 197, Noordster, schip per A. van Roon, met 420 netto-besomming aan versche visch. Beide schepen zijn na af levering der vangst naar Vlaardingen geko men. De VL 190, Koningin Wilheimina, be- somde in 5 beugreizen 1717 netto. De VL 197 Noordster, besomde in 5 reizen 2170 netto. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s. Divona om 2200 ton kolen te laden. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS De jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis alhier, wordt gehouden op Maandag 15 Maart a.s., des avonds te kwart over achten in het R. K, Vereenigingsgebouw. De agenda ver meldt o.m. jaarverslagen van secr. en pen ningmeester en bestuursverkiezing. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is verhinderd op Maandag 15 en Donderdag 18 Maart a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan houdt hy spreek uur op Woensdag 17 Maart, voorm. van 10 tot 12 uur. DE GEMEENTERAAD BIJEEN Gisterenavond kwam de raad voor het eerst in 1937 bijeen. De zitting werd geopend door den Burgemeester, die in een rede een terug blik wierp op het afgeloopen jaar. Al zijn er enkele kleine nieuwe bedrijven, over den keer ten goede mag z.i. niet te op timistisch geoordeeld worden, terwyi alleen een voorzichtig beleid het gevaar van rijks hulp en daarmede van rijkstoezicht kon wor den ontgaan. Gereleveerd werd de viering van de nationale feesten, waarbij de voor zitter de verwachting uitsprak dat de natio nale opleving ook de plaatseiyke saamhoorig- heid zal hebben bevorderd. De heer N. de Kort beantwoordde de speech van den Burgemeester. Dan werd met de afwerking der agenda een aanvang gemaakt. Als leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden gekozen de heeren G. K. Kouwenhoven, C. J. M. v. d. Hidde, W. G. van Dongen en J. A. Visser v Ingekomen waren enkele verzoekschriften om ontheffing van straatbfelasting. B. en W. stelden voor deze te verieenen waar de Raad mede accoord kon gaan. B. en W. hadden in verband met het be paalde in art. 103 een ontwerp-besluit aan geboden tot het aan de bijz. schoolbesturen toekennen van 80 pet. voorschot op de ver goeding voor het jaar 1937. De raad ver- eenigde zich hiermede. j De Schansbrug. In de vergadering van 25 Sept. j.l. besloot de raad tot het uitvoeren der werkzaamheden verbonden aan de vernieuwing van do Schansbrug, waarvan de kosten worden ge raamd op 93000. Aangezien de uitgaven alvorens door het Werkfonds worden vergoed bij voorschot door de gemeente moeten ge schieden, zal het noodig zyn, dat deze over een buitengewoon crediet beschikking heeft. B. en W. hebben zich tot de Bank van Ned. gemeenten gewend en deze is bereid het cre diet te verieenen. B. en W. stelden nu voor hierop in te gaan voor het tijdvak 1 April 19371 April 1938. Dit voorstel werd door den raad aanvaard. Goedgekeurd werden dan diverse begroo- tingswijzigingen. B. en W. deden vervolgens het3 voorstel tot het verieenen van machtiging aan B. en W. inzake het aangaan van enkele privaatrechtelijke overeenkomsten met den Staat der Nederlanden. Het betreft de aan wezigheid van buizen in den grond, welke eigendom is van den Staat. De raad zag in deze handelwyze nu Voor Maassluis geen goede medewerking doch aanvaardde de overeenkomst. Door de N.V. fabriek de Ploeg was ver zocht om vergunning tot het leggen en neb ben van een buisleiding in gemeentegrond. Deze leiding wordt aangesloten op het bui zennet van het waterleidingbedrijf. B. en W. hadden geen bezwaar. De raad accepteerde met algemeene stemmen. Door den heer L. Bergwerf was een ver zoek ingediend om den termyn van ontrui ming van een woning aan de Ankerstraat 22 weder met een jaar te verlengen. B. en W. stelden voor dit verzoek goed te keuren om dat twee zeer oude bewoners in de woning vertoeven, voor wie verhuizen bezwarend zou zijn. Zonder discussie werd het voorstel over genomen. Voorgesteld wordt op een kennisgeving van den Minister van Binnenl. Zaken, dat bij de benoeming van een capitulant tot agent van politie, de dienstjaren als capitulant bij itet Rijk doorgebracht, niet mede tellen voor dienstjaren en de aanstelling steeds zal ge schieden op minimum-wedde. Aangenomen. Ingekomen was een adres van de Gebr. Strijbos omtrent het openhouden des avonds van hun zaken op de Markt en Haven. Des zomers wordt consumptie-gs en 's winters patates frites en oliebollen verkocht. De wet geeft aan, dat zij voor ijs mogen openblijven, doch voor het overige zijn zij aan het slui tingsuur gebonden. B. en W. stelden voor af wijzend te beschikken. Een langdurige dis cussie volgde en de meeste raadsleden waren er voor dat Gebr. Strijbos htm zaken moch ten open houden tot ten minste 10 uur. Na repliek van den Burgemeester, gezien de klachten, werd het verzoek verworpen, ter wijl Gebr. Strijbos in de gelegenheid werden gesteld opnieuw een verzoek in te dienen. Van Ged. Staten was terug ontvangen het besluit van den raad van 9 Dec. j.l. waarbij voor rekening der gemeente was genomen 't nadeelig prijsverschil, dat na uitvoering van de vernieuwing van een gedeelte van het gas- en waterleidingbuizennet tengevolge van de depreciatie van den gulden ten laste van den aannemer zou komen. B. en W. kunnen zich hier niet mede ver eenigen en stelden den raad voor het besluit van 9 Dec. te handhaven. Het voorstel van B. en W. werd na korte besprekingen over genomen. 1 OVERGEPLAATST Mej. E. ahiurmna, telefoniste aan het tel»- foonkantoor alhier, is met ingang: van 10 APril a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. is van de soort, waarvan U vergeet of U het 10 of 20 jaar in gebruik hebt. Die soliditeit garandeert Hoogstraat alléén 192 N. Binnenweg 290 Alvorens in te gaan op dienstbe trekkingen aangeboden in adverten ties, verzuime men nimmer vooraf inlichtingen aan te vragen, welke GRATIS gegeven worden door de R.K. VER. TER BESCHERMING VAN MEISJES IN NEDERLAND. In iedere Parochiekerk vindt men kaarten met het adres van dames, waar U deze inlichtingen kunt bekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2