GUADALAJARA ONDER VUUR GENOMEN, m Mola breekt door de roode linie aan den Burgos-iveg heen. GROOTE POLITIEKE VERWARRING IN BELGIE. t Carmelieten-martelaars in Spanje. BUITENLANDSCHE KRONIEK. De aanstaande verkiezingen te Brussel. ZATERDAG 13 MAART 1937 Berlijn en Home antwoorden. Franco's regentscliapsplan. Degrelle hoopt op een kleine stemmenwinst. LIEGTIJIG VAN LUFTHANSA VERONGELUKT. r Op weg naar Zuid-Amerika. AMERIKAANSCHE STAP TE BERLIJN. Naar aanleiding van de felle Duitsche perscampagne rond het La Guardia- incident. GEEN DUITSCHE JEUGD ORGANISATIE MEER CONFESSIONEEL. WALVISCH HAD KOSTBAREN RING IN ZIJN MAAG. Het zou de goedkeuring hebben van Groot-Britlannië. HENDAYE, 12 Mrt. (UN. PRESS) Terwijl de colonne van generaal Moscardo ondanks de slechte weers gesteldheid voor Guadalajara is aan gekomen, heeft de rechter llank van de vijf en twintig duizend man sterke Noordelijke armee onder commando van generaal Mola haar stellingen meer naar het Zuiden verschoven. Beide legergroepen vereenigden zich daarna hij Torrija en brachten daar haar batterijen in stelling, waarmede de stad Guadalajara onder vuur werd genomen. Hoe een heel klooster werd uitgemoord. DE TOESTAND IN MADRID. Klein meisje bracht ieder en dag de H. Communie bij de religieusen. GOUDEN INVITATIES. PAKJE MET 15 K.G. DYNAMIET, OP POSTKANTOOR. De antwoordnota's van Duitschland en Italië op het Engelsche Locarno-memoran- dum van 19 November 1936 zijn thans over handigd. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken von Neurath persoonlijk heeft het document aan den Engelschen ge- ^ant te Berlijn ter hand gesteld; en hetzelf- de geschiedde te Rome. Daarmede is weder ccn beweging in gang gezet, welke maan- den er> maanden stil gelegen heeft; daar- 111 ede zijn. ook verwachtingen gewekt, welke de harten met hoop vervullen, al doet de ervaring van het verleden deze vergezeld gaan van bezorgdheid, dat alles na eenigen "ld weer in het zand zal doen Verloopen. Op denzelfden dag werd in Frankrijk de e°rste tranche van de milliardenleening v°or de nationale verdedigmg ruimschoots °verteekend. Men spreekt er van, dat ter wijl de toch kapitale som van viif milliard gevraagd werd de inschrijvingen de vijftien milliard flink te boven gaan De tekst van de Duitsche en italiaansche notas is nog niet gepubliceerd, zoodat het nog onmogelijk is er de volle en werkelijke strekking van vast te .tin 1', deeren. Maar het nVl 6" T commentaar dat zor>r) .?e€; ffj meele krinver, °nder twijfel uit de offl- sche ardwoordnota sUmU uit od den w a ls een nieuwe stap voor- peesche ve i t0^ bevestiging van de Euro- mCTiorand? Duitschland zet in zijn sel van dlT duidelijk het diepste begin- veiliein» Docarno-gedachte uiteen: de be- r,.( g Van de Duitsch-Fransche grens Me C ®ai'antie van Engeland en Italië". Duit "i nespeurt onmiddellijk, dat hier de D u 'p "elgische grens niet vermeld wordt. geheel in den nieuwen Duitschen L" 00h Italiaanschen gedachtengang, welke ^'Segroeid is uit de houding van België ymds de indrukwekkende rede van koning -Leopold over de buitenlandsche politiek van ZlJn land. België streeft naar een volkomen °nafhankelijke en zelfstandige internatio nale politiek; het wenscht zich los te maken Van alle verplichtingen, welke buiten die van het volkenbondsverdrag om gaan. baarbij het de zekerheid heeft, dat, als Bel gië van welken kant ook aangevallen wordt, een andere partij het onmiddellijk, alleen en hitsluitend uit eigenbelang en zelfbehoud, te hulp zal en moet komen. Het ziet in die noodzakelijkheid een voldoende waarbor g-'ng van zijn territoriale onschendbaarheid, zonder dat daartoe bepaalde verdragen wor den gesloten. Maar België wenscht niet lan ger aan een eenzijdige internationale poli tiek mee te doen en daarvan dan ook alle verschrikkelijke risico's te dragen. België weet, dat het niet gewaarborgd wordt, wijl het België is, maar om het eigenbelang van de anderen, of deze zijn Frankrijk, Enge land of Duitschland. Duitschland en Italië hebben beide van deze nieuwe zelfstandigheidspolitiek van België met vreugde kennis genomen. Zij hebben beide spontaan verklaard, dat zij België als een onaantastbaar land beschou wen. In Bngeland, maar vooral in Frank rijk hééft het Brusselsche streven minder instemming gevonden. Men liet daar zelfs doorschemeren, dat men België niet kon v/aarborgen, als dit land zelf ook niet waar- borger van Frankrijk en Engeland wilde zijn. Maar ten slotte ligt de beslissing in Brussel, en daar heerscht momenteel de vol komen gerechtvaardigde opvatting, dat een klein land met beperkte hulpmiddelen zich niet de luxe kan veroorloven in het kielzog van de groote mogendheden meegezogen te worden. Daarbij zal het in diepste wezen vvel blijven. Daar ligt echter ook een der grootste be- Zorgdheden van Parijs. Want het West- -uropeesche pact wordt in de richting, v aar in het door Berlijn en Rome gedreven v°rdt, niet meer een-werkelijk West-Euro- Peesch pact, maar een vidt-mogendheden Verdrag, waarin de groot-machten van Europa haar eigen politiek voeren, en ook aan de kleinere naties zullen opleggen. Ten minste in de mentaliteit, waarin Duitsch land en Italië zich de geheele aangelegen heid voorstellen. Op dit punt zal dan ook de groote strijd tusschen de twee groepen ge voerd worden: ter eene zijde zij die den vol kenbond als een minderwaardig instrument verwerpen, of liever die in een levenden volkenbond een al te groote belemmering voor hun dictatorialen machtswellust zien; ter andere zijde zij, die een rechtspolitiek villen voeren; in het practische leven helaas hun daden niet door de zuivere beginselen laten beheerschen, maar ten slotte, ten min ste in theorie, erkennen en aanvaarden. Het tweede is een stuk vooruit op het eerste; de macht, het brute geweld, het voldongen feit als een beginsel der internationale po litiek stellen is een terugvallen in de oude heidensche barbaarschheid, waaruit de we reld zich, slechts dank zij het Christendom, langzaam heeft kunnen verheffen. Naar verluidt, wordt zoowel in de Duit sche als in de Italiaansche nota een feilen aanval op het Fransch-sovjet-Russische ver drag gedaan. Volkomen terecht. Maar die a&nval kan geen enkel effect ressorteeren, a^s Frankrijk, voor een eventueel prijsge Veh van het pact met Moskou, geen even ^aardige vergoeding krijgt in den vorm van een werkelijke beveiliging in het Westen. En we kunnen deze, bij den nu eenmaal be landen toestand, bij de heerschende men taliteit niet anders zien dan in een werke- li.ike volkenbondspolitiek. Hoe men de zaak ook Wendt of keert, steeds komt het aspect ,weer naar boven; als factor van West-Europa0 Vlede' en dan: a^een 'n Het Fransche s.s. „Djebel Antar' werd in de nabijheid van de Spaansche kust door een onbekend vliegtuig beschotenwaarbij o.m. op het dek een gat werd geslagen (op den voorgrond). correspondent schrijft BERLIJN, 12 Maart. (D.N.B.) Het gewone postvliegtuig van de „Deutsche Lufthansa" dat op weg was van Duitschland naar Zuid Amerika, heeft vanochtend wegens den dik ken grondnevel niet de luchthaven van Bat- hurst kunnen bereiken. Het toestel werd vernield. Men vreest, dat <Jo uit vier personen bestaande bemanning om ,llet leven is gekomen. Bijna de geheele post kon geborgen wór den, De poststukken zullen met de gewone postvliegboot naar Zuid-Amerika worden overgebracht. Onze /Brusselsche ons: Alsof de politieke verwarring hier nog niet groot genoeg was, zijn er thans nog de door den Rexleider Degrelle, in de hoofdstad uitge lokte verkiezingen bijgekomen. Sedert de jongste wetgevende verkiezin gen, die in Mei vorig jaar voor het geheele land plaats hadden en waarvan het Rexisti- sche succes de groote gebeurtenis was, ls de anders toch al zoo onzuivere politieke hemel, hier nog aanmerkelijk vertroebeld. Men weet, onder welke omstandigheden Degrelle de plaatselijke verkiezingen van Brussel heeft uitgelokt en hoe hij, dit doende het voorbeeld volgt van den huidigen socia- listischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, die in 1935 nog met de socialisten in de oppositie zetelde. Het bracht den rooden toen een stemmen-winst van 13 000 stemmen op. Het feit, dat van Zeeland zich als eenig candidaat tegen Degrelle heeft laten stellen, heeft intusschen in het katholieke kamp geen onverdeeld gunstig onthaal gevonden. Niemand zou het op dit oogenblik durven wagen, een prognostiek te geven over den uitslag van het duel DegrelleVan Zeeland, dat eigenlijk een steekspel tusschen de regee ring en de Vlaamsche nationalisten en Rex is. Bij de volledige verkiezingen van Mei 1936, werden in het Arrondissement Brussel (waar zich ook de plaatselijke verkiezing van 11 April 1937 zal afspelen) de volgende aantal len stemmen bekomensocialisten 85.474, katholieken 78.799, liberalen 55.151, rexisten 53.582, communisten 34.739, Vlaamsche natio nalisten 20.139, realisten 8.740, andere par tijen 3.036. Logischer wijze mag men aannemen dat, in dezen gedachtengang, van Zeeland plm, 255.000 stemmen zal moeten behalen als socia listen, katholieken, liberalen en, voor deze ge legenheid. ook de communisten voor hem stemmen. Rex-V. N. V.. zouden, om het status quo te handhaven, ongeveer 74.000 stemmen moeten bekomen. Het is echter een groote vraag, of de katho lieken en onder hen vooral de Vlaamsche katholieken en ook de Fransche, die anti-rood zijn, als één man voor van Zeeland zullen stemmen. Men neemt het hem van die zijde erg kwalijk, dat hij de socialisten een over wegenden invloed in zijn regeering heeft laten veioveren. Bovendien gaat de katholieke mid denstand nog zwaar gedrukt onder hooge be lastingen, welke men wel heeft beloofd te zuden verminderen, maar waarvan inmiddels nog geen cent is afgegaan. Bovendien mag niet uit net oog worden verloren, dat veel kleine renteniers door de devaluatie en de conversie der Staatsfondsen, zoo goed als ge ruïneerd zijn en zij zich hierom wel eens zou den kunnen wreken. Van Zeeland is zeer zeker een sympathiek en eerlijk man, niet zoo sympathiek is de lading, welke men hem nu wil laten dekken. Anderzijds wordt gezegd, dat Degrelle veel van zijn invloed op de massa heeft verloren en dat zijn gelederen zijn geslonken. Dit laat ste lijkt niet erg waarschijnlijk, want ware dat wel zoo, dan zou hij zeer zeker de kracht proef der verkiezingen niet hebben uitgelokt. Of het getal zijner aanhangers sedert de jong ste verkiezingen nog ls toegenomen, is een andere vraag, welke men zich mag stellen. Degrelle zelf beweert van wel. De aanstaande verkiezing wordt hierdoor uitsluitend een duel om cijfers. De yerkiezing van den heer Van Zeeland is, als men de cijfers van 1936 voor oogen houdt, zoo goed als verzekerd. Degrelle weet zelf ook, dat de rexistische zetel van Brussel voor zijn party van nu af aan als verloren moet worden be schouwd. Doch hij redeneert aldus „de socia listen hebben in 1935 victorie gekraaid, toen zij met hun plaatselijke verkiezing 13 000 stemmen hadden gewonnen. Als ik thans pro portioneel maar een kleine 10.000 stemmen win, dan triomfeer ik ook". Hij hoopt natuur lijk dit cijfer te overtreffen. BRUSSEL, 12 Maart. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). In verband met de aan staande verkiezingen heeft de minister-presi dent verklaard, dat hij tijdens den verkie zingsstrijd geen enkele maal voor de radio het woord zal voeren en heeft hy den rexisten en Vlaamsch-nationallsten verzocht, eveneens de. campagne op een waardige basis te plaa - sen. Het is onnoodig", hieraan toe te voegen, dat deze geste van fair play van den heer Van Zeeland door heel het weldenkende deel der bevolking met instemming wordt begroet. Het ia nu alleen maar te hopen, dat niet alleen de rexisten en Vlaamsch-nationalisten, doch ook de socialisten aan den oproep van uen premier gevolg geven. De socialisten hebben zich anders al van een bizonder onwaardigen kant laten kennen, waar zij de campagne voeren onder leuzen als: „Mussolini de oorlog", „Hitier de honger" en „Franco de moordenaar". In den mond van hen, wier Spaansche aan hangers reeds meer dan vijf-en-twintig dui zend katholieke geestelijken hebben ver moord, zijn aantijgingen als deze op zijn aller minst genomen bizondér misplaatst. BRUSSEL, 12 Maart. (HAVAS). De ope ning der verkiezingscampagne, waarin mi nister-president Van Zeeland en de rexistische leider Degrelle tegenover elkaar staan, wordt gekenmerkt door een zekere zenuwachtigheid in de openbare meening. Voor de krantenkios ken worden luidruchtige besprekingen en debatten gehouden, terwijl een rexistische bijeenkomst te Etterbeek aanleiding tot be toogingen heeft gegeven. De auto van De grelle werd omringd door menschen, c „Naar Berlijn" riepen. Politie en bereden gendarmerie moesten tusschenbeide komen. BRUSSEL, 12 Maart. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Na de incidenten, welke zich gisteren in den senaat hebben voorge daan, werd besloten, de Vlaamsch-nationaiis- tische en de rexistische senatoren voortaan aan de uiterste rechterzijde van de vergader zaal te plaatsen, daar hun huidige plaats tusschen de communisten en de socialisten het overgaan tot handtastelijkheden scheen te. bevorderen. Men hoopt, dat nu rexisten en Vlaamsch- nationalisten van hun voornaamste antago nisten door de katholieke rechterzijde ge scheiden zullen zijn, in het vervolg minder botsingen zullen voorkomen. BERLIJN, 13 Maart. (HAVAS. De Ame- rikaansche ambassadeur William Dodd, heeft gisteren aan den rijksminister van buitenland sche zaken, Von Neurath, de Amerikaansche bezwaren kenbaar gemaakt betreffende de anti-Amerikaansche campagne, die kortelings in de Duitsche pers gevoerd is naar aanlei ding van de door La Guardia uitgesproken redevoering. LONDEN, 12 Maart. (A.N.P.) Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" heeft Baldur von Schirach, de rijksjeugdleider, in een rede -te Hamburg ge zegd, dat voortaan geen confessioneele jeugd organisaties, Evangelisch of Roomsch-Katho lick, kunnen worden toegelaten. „Ik verklaar plechtig" aldus zeide hy „dat ik dergelijke organisaties niet zal er kennen, noch dulden". Deze passage is uit het officieele pers verslag weggelaten, omdat een tenuitvoerleg ging van deze aangekondigde politiek door de Katholieken als een nieuwe inbreuk op het Concordaat met den Heiligen Stoel zal wor den beschouwd. Inmiddels zijn de troepen van Mola ook door de stellingen van de rooden aan den weg naar Burgos heen ge broken en bedreigen thans de volks frontmilitie op de Zuidelijke hellin gen van de Sierra Guadarrama. Men aeht het mogelijk, dat de roode ver dedigingsjunta zich dientengevolge genood zaakt zal zien, alle in het Noord-Westen ge- stationneerde strijdkrachten terug te trekken. Daar Guadalajara slechts over zwakke fortificatiewerken beschikt alleen de in genieursschool is goed versterkt zijii de hoofdstrijdkrachten van de rooden bij Alcala de Henares geconcentreerd. Generaal Miaja heeft het geheele garnizoen van Albacete naar dezen frontsector overgebracht. De gevechten tusschen de Tajuna en Hena res hebben plaats op den verkeersweg, daar het terrein geheel doorweekt» is, zoodat om vangrijke operaties daar onmogelijk zijn. De roode junta beschikt ten oosten van Madrid niet meer over een gesloten verdedi- ingslinie. Haar troepen zijn verspreid over het gebied tusschen Guadalajara en Alcala de Henares. Een duidelijk verdedigingsplan valt 4an ook niet meer waar te nemen. MADRID, 12 Maart. (HAVAS). De Ita liaansche luitenant Gaetano Burruzo, die door de roode troepen met nog vier Italiaansche soldaten werd gevangen genomen, werd van daag door buitenlandsohe journalisten onder vraagd. Hij verklaarde, dat het totaal aantal Italiaansche troepen in Spanje slechts veertig duizend bedraagt en voegde hieraan toe, dat de troepen zich vrijwillig hadden opgegeven voor Abessynië, doch veertien dagen voor het vertrek deelde men hun mede, dat zij naar Spanje zouden gaan, hetgeen zij goedkeurden. Een der soldaten zeide, dat hij dienst had genomen, om naar Abessynië té gaan, doch dat hem, toen hij aan boord ging, werd mede gedeeld, dat zij naar Spanje zouden gaan. Op de vraag, wat hij in Spanje kwam doen, antwoordde de luitenant „het fascisme vesti gen". Een van de manschappen zeide nog, dat twintig procent van zijn bataljon deel heeft genomen aan den oorlog in Ethiopië. Hij zeide, dat een soldaat vijf lire peri dag soldij ontvangt, terwijl de regeering aan de gezin nen van de officieren in Italië twintig lire per dag uitbetaalde. De gage van de officie ren bedroeg zestig lire per dag. MADRID, 12 Maart. (HAVAS). Het orgaan van de anarcho-communistische „Confedera- -ción Nacional del Trabajo" publiceerde heden avond de volgende mededeeling: „Hedenmorgen begaf zich Domingo Rodri guez Oterino, secretaris van de afdeeling 'transportwezen van de verdedigingsjunta naar het autopark Las Delicias, om daar een geschil over een vrachtauto op te lossen. Het schijnt, dat onze kameraad niet goed ontvangen werd en dat er een woordentwist ontstond tusschen de personen in de garage en hem. Eenige minuten later werden' er pistolen getrokken en Oterino werd op slag gedood. Drie andere personen, die aan de 'discussie deelnamen, werden gewond. Op het oogenblik, dat dit blad ter perse gaat, zijn nog geen nadere bizonderheden omtrent deze 'aangelegenheid bekend". MADRID, 12 Maart. (UN. PRESS). Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de roode politie in de hoofdstad een omvangrijke spionnage-organisatle ontdekt. Het meeren- deel van de leiders daarvan werden gearre steerd. De politie maakt voorts bekend, dat de organisatie bekend stond onder den naam „Espana una" en o.a. ten doel had, generaal Miaja te ontvoeren. Vyf-en-dertig personen, onder wie vyf politiemannen, zullen zich bin nen een week in verband met deze aangele genheid voor het gerecht te verantwoorden hebben. De politie verklaart ten slotte nog, dat zich in het bezit van de geheime organisatie nauwkeurige plannen bevonden van de vlieg tuighangars en fortificatiewerken van de hoofdstad en van den centralen frontsector. PARIJS, 12 Maart. (UN. PRESS). Berich ten, die alhier langs diplomatieke kanalen uit het nationale Spanje zijn ontvangen, schijnen te bevestigen, dat generaal Franco voorne mens ls, na de inneming van Madrid een regentschap in te stellen en zelf den titel van regent aan te nemen. Dit wordt zoo uitgelegd, dat Franco ln ieder geval van plan is, in de toekomst de monarchie te herstellen vermoe delijk door een volksstemming. Men meent evenwel, dat dit eerst na langen ty'd zal ge schieden. Franco's plan zou de goedkeuring van Groot-Brittannië hebben. Volgens betrouwbare schattingen heeft de burgeroorlog tot dusver vijf-en-twlntig mil liard peseta's gekost en voorts geleid tot staking van alle economische bedrijvigheid. Franco is daarom voornemens, den oorlog zoo snel mogelijk te beëindigen. Hij is even wel vastbesloten, den krjjg met de wapens en niet door onderhandelingen tot een zegerijk einde te voeren. Generaal Mola verklaarde naar aanleiding hiervan: „De oorlog zal tot net einde toe worden voortgezet. Wanneer we Madrid eenmaal hebben, zullen we alle krachten concentreeren, om de rest van Spanje aan de Marxisten te ontrukken en bij het nationale Spanje in te lijven". In het tijdschrift „El Monte Carmelo'' ver telt Pater Evaristus, die thans ln het klooster der Carmelieten te Burgos vertoeft, den lij densweg van zjjn medebroeders. Pater Evaristus was op 4 Juli uit Toledo vertrokken naar Alba de Tormes, waar hij een geestelijke oefening moest lijden ter eere I van O.L. Vrouw van den Carmel. Aan deze omstandigheid heeft hij het te danken, dat hij een uitmoording van zijn klooster kon ontsnappen. Ons klooster van Toledo, zoo schrijft Pater Evaristus, is een theologische school, waar zich, toen de omwenteling uitbrak, acht stu denten bevonden, die binnenkort tot subdiaken gewyd zouden worden. In het klooster woonde o.m. Pater Euse- bius, de prior, Pater Nazarius, sub-prior, pater Petrus, die reeds 75 jaar oud was en de Paters Ramon, Tirso, Luis, Raymond, Ed ward en David. Deze laatste was van Portu- geesche nationaliteit. Verder waren er in het klooster 3 leeken- broeders, om het huiselijk werk te verrichten: Broeder Jozef Marie, Daniël en Clemens. Deze laatste was nog in het eerste jaar van zjjn noviciaat. Toen de staatsgreep eenmaal een voldongen feit was, bezette de Guardia Civil, die zich aan de zijde van Franco had geschaard, ons klooster. Weldra kwamen echter de rooden opdagen. De Guardia Civil werd verslagen en een bende Marxisten drong het klooster binnen, waar alles kort en klein geslagen werd, terwijl alles, wat waarde had geroofd en gestolen werd. De heiligenbeelden werden verminkt, de bibliotheek, die 30.000 boekdeelen bevatte, werd in brand gestoken- De sacristie en de kerk hebben merkwaardigerwijze betrekke lijk weinig geleden. Toen onze medebroeders zagen, met welke satanische woede een jacht werd ingesteld op de priesters en kloosterlingen, zochten zij een toevluchtsoord bi) de weldoeners en goede kennissen van onze orde. Op 22 Juli, ongeveer een uur, nadat de roode bandieten de stad hadden ingenomen, kwamen zij woedend en tierend naar het klooster der Carmelitessen, waar zij meen den, dat Pater prior verborgen was. Onder doodsbedreiging eischiten zij, dat de religieu- sen haar wapens zouden afgeven en dat zij de soldaten, die in het klooster verborgen waren, zouden uitleveren. De zusters ontkenden, dat er gevluchte soldaten in het klooster een toevluchtsoord hadden gevonden, terwjjl zij evenmin wapens in het klooster hadden verborgen. Op dat oogenblik kwam Pater prior te voorschijn, die Mét wilde, dat de goede zusters om zij nentwil mishandeld zouden worden. Uit eigen beweging bood hij zich aan de soldaten aan, terwijl hij hun plechtig ver klaarde, dat vanuit het klooster niet op de troepen geschoten was, daar niemand in het klooster wapens in zijn bezit had. Onmiddellijk werd de prior gevangen ge nomen en naar buiten gesleurd, waar hij zon der eenigerlei vorm van proces vlak tegen over het klooster werd neergeschoten. Het was toen 4 uur in den namiddag. Pater Eliseus werd op straat gearresteerd- Hij wist heel goed wat hem te va oh ton stond en hij verklaarde openlijk, dat hij klooster ling was. Terwijl hij zich nog op den dood voorbereidde en een kruisteeken maakte, werd hjj reeds getroffen door een kogel, die een einde aan zjjn leven maakte. Broeder Clemens werd eveneens dien dag neergeschoten; zijn lijk bleef drie dagen liggen zonder begraven te worden, voor het huis van een geneesheer, een vriend onzer orde. Den 23sten Juli werd Pater Jozef Augus- tinus en daags daarna ook Pater David ge marteld; op 30 Juli was het de beurt aan de Fraters Felix en Jozef Marie. Den 31sten Juli, den laatsten dag der maand, toegewijd aan O.L. Vrouw van den Carmel, ontvingen zeven Carmelieten den palm van het martelaarschap, n.l. Pater Na zarius, Petrus, en Ramon en de Fraters Con- stantius, Placidus. Melchior en Broeder Da niel, die zich verborgen hadden in het huis van den dokter van ons klooster, Dr. Emil Gonzalez Oria, een zwager van den kapitein van Alba, een der dapperste helden van het Alcazar. Hij wist, aan welk een gevaar hij zich bloot stelde door zoo'n groot aantal kloosterlingen in zijn huls op te nemen. Hjj was echter vast besloten, evenals zy, den marteldood te on dergaan. De kloosterlingen hielden zich in de kelders van zijn huis verborgen; slechts des nachts verlieten zij voor eenige oogenblikken hun schuilplaats, tot op den dag dat zij door een lafaard werden verraden, uit hun schuilplaats tevoorschijn werden gehaald, tegen den muur van de kloosterkerk geplaatst en neergescho ten. Vóór het executie-peleton zijn bloedig werk verrichtte, had Pater Nazarius allen nog de H. Absolutie gegeven. Dr. Oria wist op haast wonderdadige wijze te ontsnappen- De Ecrw. Fraters Hermil en Perfectus werden vermoord gevonden langs den groo- ten weg van Cuerva. Pater Tirso werd voor een volksrechtbank gesleept en onder de be lachelijke beschuldiging „dat hij de wapens zou hebben opgenomen tegen de regeering" ter dood veroordeeld en terecht gesteld, „Hij stierf als een martelaar", zoo ver haalde een soldaat, die ooggetuige was van dit bloedig tooneel. „Hij hield een kruisbeeld in z(jn handen en schonk luidop vergiffenis aan zijn beulen." Omtrent het lot van Pater Eduard en Pater Raymond verkeert men nog in onzekerheid. Hopenlijk zijn zij er ln geslaagd om zich hier of daar schuil te houden. Vluchtelingen uit de Spaansche hoofdstad hebben, naar K.W.P. uit Parijs meldt, ver haald, dat een klein meisje, Maria genaamd, iederen dag de H. Communie bracht aan de religieusen van een klooster in Madrid. Een Spaanseh priester van de paters van de H.H. Harten had in het huis van de oudera van dit kind een toevluchtsoord gevonden. De oudere zusters van Maria hadden haar oplei ding genoten bij de zusters van dezelfde Con gregatie en een van haar zusjes is thans no vice in Parijs. Iederen morgen na de H. Mis bracht zij in een zilveren doosje de H. Eucharistie naar de zusters, bij wie zy ook zelf vroeger op school ging. Met een zilveren lepeltje reikte zij aan ieder der religieusen de H. Communie uit. Bij het naar huis gaan sloop zij stilletjes langs de huizen, waarover de granaten suis den, terwijl zij bad, dat zij gespaard mocht blijven, teneinde haar taak te kunnen blijven vervullen. De Bekende „fruitkoning" William Brown- Lewys te Cincinnati viert binnen enkele dagen zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Een kostbaar feestmaal zal worden aange richt, waarvoor vierhónderd uitnoodigingen zijn verzonden. Elke van deze uitnoodigingen bestaat uit een heel dun gouden plaatje, waar op het feestprogram en het menu in wit emailletters te lezen staan. Daar voor elke plaat twintig gram goud noodlg was, heeft men voor deze niet-alle- daagsche gril acht kilogram goud moeten verwerken. HAVANA, 12 Maart (HAVAS). Op het postkantoor heeft men een pakje ontdekt, dat 15 K.G. dynamiet bevatte. Men meent, dat deze zending bestemd was voor een der militaire autoriteiten. De naam van den „geadresseerde" wordt evenwel niet bekend gemaakt. Overigens heeft de politie geprobeerd de zaak geheim te houden. Aan de lersche kust is een groote walvisch op het strand geslagen, die door de visscherd onmiddellijk werd buitgemaakt. In de maag van het dier vond men een prachtigen ring, van zeer moderne construc tie, met in het midden een prachtigen groo- ten diamant, omgeven door saphieren. De vissehers rapporteerden hun vondst bi. het dichtstbijzijnde politiebureau. Daar geen eigenaar kwam opdagen, mochten de vis sehers den ring verkoopen, doch er waren geen liefhebbers te vinden, daar onder de bevolking de btjgeloovige vrees bestaat, dat dergelijke kleinooden, die in de maag van een vis'ch worden aangetroffen, ongeluk aan brengen. Men vermoedt dan n.l. dat de gevonden kostbaarheden hebben toebehoord aan schip breukelingen, die den dood in de golven heb ben gevonden en die als spoken hun bezittin gen zullen komen terughalen, ofwel dat deze spoken de nieuwe eigenaars naar rich toe- sleepen. Tenslotte is gebleken, dat de ring eigen dom was van een grootgrondbezitter uit de omgeving, die het kleinood tijdens een boot tocht verloren had en thans ten zeerste ver heugd was, dat hij dit kostbaar juweel weer in eigendom kon krijgen. 11 Maart (HAVAS) De koning Carol is uitgenoo- digd tot het bijwonen der Britsehe kronings feesten. BOEKAREST, pers meldt, dat YAN AKSOEM NAAR ROME. De obelisk, welken de Italianen ah een overwinnings-trofee uit Abessynië naar hun land hebben medegenomen, is in Rome aangekomen en zal aldaar op den Via dei Irionji worden opgesteld. De stukken van den obelisk bij de plaats, ivaar, hij zal verrijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3