WË m. ROOD PARIJS WAARSCHUWT LEON BLUM. Heden halven dag staking afgekondigd. Niet godloos genoeg. Stakers bij Chrysler wapenen zich. BUITENLANDSCHE KRONIEK. TfJ*!?TSrezOVereenk^ m DONDERDAG 18 MAART 1937 Fransclie of Russische methode? KABINET BESLUITELOOS. Communisten eischen ontbinding der sociale partij en zuiveringvan politie en republikeinsche garde. DE H. VADER ONTVANGT MGR. HEYLEN. Rapport over het Eucharistisch Congres te Manilla. MUSSOLINI EN HET MEER VAN GENèVE. De bolsjewistische jeugdbond krijgt een waarschuwing. Opleving der „schurkerij" geconstateerd. „Wanneer iemand denkt, dat dit alles is vergeten, moge hij uit den droom ontwaken", AANSLAG OP DE CHAMBRUN. De oud-ambassadeur gewond. Vastbesloten geweld met geweld te beantwoorden. Wanneer zal de sheriff ingrijpen Detroit, 17 Maart, (united UITBREIDING VAN DE HAVEN VAN BAZEL. AFSCHAFFING VROUWENSLUIER IN ALBANIë. PADEREWSKI ERNSTIG ZIEK. DE DUITSCHE „WEERMACHT" IN AMERIKA. „Deutscher Volksbund"-leider voor den rechter gedaagd. De jongste bloedige gebeurtenissen in 'de Parijsc-he voorstad Cliohy vestigen weer eens te meer de bezorgde aandacht op e ontwikkeling der Fransohe politiek. Men kan zich, by een ernstige beschouwing der f«ten, bovendien niet aan den indruk ont trekken, dat Blum, en met hem Frankrijk, voor een tweesprong staat welke nog vol komen onoverzienbare gevolgen kan heb- ben. Het volksfront schijnt op springen te staan; of wel de radicalen of wel de bol- schewiki zullen er zich van los maken, dan Wel uitgestooten worden. Het schijnt. Want met Parijsche relletjes mag men nooit te apodictisch zijn. Hoevele malen is in de laatste tientallen jaren reeds van de daken verkondigd, dat Frankrijk op den vooravond van een revolutie ge lijk van een financieele débacle stond. Maar het Fransche volk is, behalve vatbaar voor plotselinge opwellingen, ook uitermate veerkrachtig. Het blijft elastisch en kan, als de crisis een hoogtepunt toont, plotse ling een weerstandsvermogen ontwikkelen, hetwelk eenvoudig bewonderenswaardig is. Het heeft ook, als Latijnsch volk, dat in nauw contact met het Angelsaksisch ras ge weest is, een groot begrip van humor en w»:/T ,eigenschap, welke het voordeel daf de meest tragische situaties zooals het land er nu weer een beleeft als door een wonder gered worden. Slechts als deze karaktertrek faalt en daarvan is men natuurlijk nooit zeker is een uit barsting van den ernstigsten aard te vree- zen. Al deze factoren tezamen maken, dat het steeds uitermate moeilijk is de ontwikke- Jlng van een Fransch gebeuren bij voor- haat te schetsen. Men moet zich steeds ten hauwste aan de meest actueele feiten hou den. Maar anderzijds kan toch niet over het hoofd worden gezien, dat zich den laat- Sten tijd in het Fransche leven een vol komen vreemd, anti-Fransch element: het communistische heeft gemengd. Dat de Fransehen niet meer volkomen zelfstandig eigengeaard hun meeningsverschillen en conflicten onder elkaar uitvechten, maar dat Russische methoden ingevoerd worden, Welke een eigen consekwentie en logica, volkomen van de Fransche afwijkend, hebben. Daarom komt, scherp toegespitst, nu de vraag, of de jongste fusie van Clichy zich langs Fransche, dan wel langs Russische lijnen zal voortbewegen. Gaat het langs de Fransche, dan krijgen wij proteststakin gen, verwoede en verwarde kamerdebatten, wellicht, waarschijnlijk een kabinetscrisis en een ommezwaai naar centrum en rechts, die zullen moeten repareeren, wat links, of in dit geval het communistische volksfront heeft stuk geslagen. Komen echter de Rus sische lijnen boven te liggen dan zullen we in Frankrijk een meer Oostelijken gang van zaken moeten betreuren; met binnen af- zienbaren tijd een burgeroorlog, welke den Spaanschen in wreedheid zal evenaren, uenicht overtreffen. Want als een Latijnsch vólk losbarst, is het ongetemd en ontem baar in zijn geheel onbeheerschte sponta neïteit. We spraken reeds als onze meening uit, dat het volksfrontbewind op het spel staat. Zoo ergens, dan is in Frankrijk onweer legbaar komen vast te staan, dat elke volks- frontregeering een uitvindsel overigens van den beruchten bolschewiek Dinutroff onder den druk van Moskou staat. Het "naakt daarbij geen verschil, of oommunis- f^n in die regeering zitting nemen; in elk Seval hebben zij de zweep in handen en ^rijven zij een zelfs onwillige regeering naar un eigen einddoel: den bolschewistischen cnaos. Hat js een ontwikkeling, welke we alom tot rampspoed van het geheele volk Waarnemen. Als we nu de jongste feiten in en rond darijs ook maar oppervlakkig bezien, dan ^speuren we onmiddellijk, dat ook nu weer be communisten de leiding in handen heb ben. De bijeenkomst, een bioscoopvoorstel ling van de sociale partij van la Rocque, welke volkomen ten onrechte en ver warrend een fascistische partij genoemd wordt had geen enkel politiek karakter; werd voornamelijk door vrouwen en kin- l0Jen bezocht, en had een ongestoord vBr- SLra' ^usschen demonstreerden buiten op Vana be communisten, die uit alle hoeken Werd© ParÜscbc banlieu's bijeengegaard ten 1106 det dan Plotsebng tot gevech- officiepi de P°ütie is gekomen, is nog niet gen wn^tgemaakt' In de v'olksfr°ntkrin- onfftire fluisterend gesuggereerd, dat beto^PT. enten zich onder d€ »rustige" ~!Xn00,gerf gemengd hadden; maar wie iets .be Moskousohe tactiek afweet, begrijpt 01lP11bbellijk, wie de hand in het spel heeft gehad. Daaromtrent kan in Parijs geen zpi- u bestaan, evenmin als er eenige on- Urjlr1 b kan heersohen omtrent de be- gen van de proteststakingen, welke °°geniblik, dat we dit schrijven, het i Parijsche leven, zij het dan ook slechts voor enkele uren, pogen lam te leg gen. Z-elrs het socialistische hoofdorgaan de „Populaire zit met het geval danig ver legen; het durft de communisten niet af vallen, want dan krijgt het de door de voortdurende agitatie opgewonden massa tegen zich; het kan ook radicalen niet nog meer verbitteren want zonder hen is geen volksfront mogelijk; het loan ook zich zelf niet zijn, want socialisme is niets als het niet het voorportaal van het communisme hét ook het nationale socialisme via naar het^"fbjiLchewisme onvermijdelijk ahtaire bolschewisme voert. SpaLeS^a^aa^w^ V°°r Frankrijk van het volksfrcmt- 5aaann wat wachten, hoe de toestand 'zich *u Hoe meer agitatie het bolsche des te sterker zal het de tegenstanders maken. Zoodra het radica lisme zich van het volksfront loswerkt, zal het oogenblik voor een meer bezonnen re geering aanbreken. Zij kan dan een ste vige basis in het parlement hebben. MILAAN, 17 Maart. (STEFANI). Gister avond is een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht door onbekende oorzaak boven het vliegveld van Bresso omlaag gestort. De vier inzittenden kwamen allen pm het leven, DE RELLETJES TE PARIJS. Leden der garde mobile verwijderen de barricades, welke door de communisten voor het stadhuis van Clichy tijden de relletjes van Dinsdag waren opgeworpen. PARIJS, 17 Maart. (HAVAS.) De bond van arbeiderssyndicaten voor Parijs en omgeving deelt in een communiqué mede, dat zijn leden, met het oog op de bloedige gebeurte nissen te Clichy en de voortdurende provocaties dor fascistische benden, morgenochtend voor een halven dag in algemeene staking zullen gaan. Des middags zal het werk overal op normale wijze worden hervat. Deze werkstaking, welke in volkomen discipline, zal worden uitgevoerd, moet het karakter aannemen van een waarschuwing, om eindelijk de on- middelijke en volledige ontbinding te verkrijgen van de fascistische liga's, henevens de arrestatie van kolonel de la Rocque, de strengste bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de schietpartijen te Clichy, de zuivering van leger en politie, en maatregelen, om de republikeinsche kracht te vernieuwen en te versterken. De bond legt er den nadruk op, dat de de monstratie van Donderdag absoluut niet is gericht tegen de volksfrontregeering, welke aan het bewind moet blijven, om den tegen stand tegen de onvermijdelijke ordemaatrege len, welke getroffen moeten worden, te hel pen breken. Inmiddels zijn vandaag reeds eenige wilde stakingen uitgebroken uit protest tegen de incidenten te Clichy. De fabrieken van Valette Bosch zgn vanmorgen door 1200 arbeiders bezet.' Op de terreinen van de wereldtentoonstel ling is een staking afgekondigd, welke echter na een uur reeds weer werd hervat op voor waarde, dat de C.G.T. morgen bevel zal ge ven tot een algemeene staking. Te Argenteuil zijn 2500 arbeiders van de motorfabrieken van Lorraine Dietrich in sta king gegaan. Zij hebben de fabrieken bezet. Het persbureau der communistische party heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Thorez en Duclos vanmor gen een bezoek hebben gebracht aan Blum en namens de partij krachtig hebben geprotes teerd tegen het optreden der politiechefs, die „arbeidersbloed te Clichy hebben doen vloeien." Zij hebben geëischt aldus de mededee- üng, dat maatregelen worden genomen tegen do verantwoordeiyke personen en dat er versch bloed zal komen in het politiecorps, omdat „de oproermakers blijkbaar medeplich- v" U dat corPs hebben". hebben de communisten er op aan- zonder ^ven^f de bonden der opstandelingen Dit is ai'i orden ontbonden, voorwaariyk noodi^Ult h6t communitlué' on" de orde, zocals het FI°0\de handhaving van Havas heeft deze T/* die wens,cht; aan minister-presidentLeon v°°rg g onderhoud, dat Thorez en DUcios met hem nadden gehad. Voorts wordt ln de „Humanitê" een oproep gepubliceerd voor eën betooging, welke mor genavond om half negen zal worden gehouden m het Velodrome d'Hiver en waar o.a. als sprekers zullen optreden Maurice Thorez en Jacques Duclos. Zij zullen de ontwapening en ontbinding der strödliga's eischen, zoomede een zuivering van het politiecorps en de re publikeinsche garde. De kabinetszitting van heden was geheel gewijd aan de incidenten te Clichy. Blum en de minister van binnenlandsche zaken brach ten rapport uit over de omstandigheden, waarin politie en republikeinsche garde de orde hadden bewaard. Vandaag is nog geen enkele beslissing ge nomen, wijl het onderzoek nog niet is beëin digd. Hedenavond heeft de regeering een beroep gedaan op de bevolking, om haar kalmte te bewaren. De protest-meeting, welke hedenavond te Clichy zou worden gehouden, werd toege staan, op voorwaarde, dat zij binnen de lokalen van het stadhuis zou beperkt blijven. Morgen zal Blum een delegatie van de link- sche groepen uit het parlement ontvangen. In de wandelgangen van den senaat be treurden de 'senatoren eenstemmig het tra gisch verloop, dat de gebeurtenissen te Clichy genomen hadden. Enkele laakten weliswaar het gebrek aan koelbloedigheid der politie, doch velen achtten de verantwoordelpkheid van de communistische tegen-demonstranten toch grooter. De senatoren waren van meening, dat in ieder geval door de regeering een verklaring moet worden afgelegd, dat dergelijke ernstige incidenten zich niet meer zullen kunnen her halen. Vele senatoren waren in dit verband van meening, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen, voorloopig alle politieke bij eenkomsten te verbieden. Eenige gematigde senatoren meenen, dat de incidenten moedwillig zgn uitgelokt door de communistische partij, welke vijandig staat tegenover de door de regeering afge kondigde „pauze". Een der radicale senatoren verklaarde woordeiyk: „Het kabinet staat thans op een tweesprong en moet thans kiezen tusschen de orde en een algemeene bandeloosheid". Vanmiddag heeft de prefectuur van politie medegedeeld dat 157 agenten te Clichy ge wond zyn. Drie hunner zijn in een ziekenhuis opgenomen, 82 kunnen geen dienst doen, 57 blijven hun functies waarnemen. Omtrent de overigen zijn nog geen inlichtingen verkre gen. Van de mobiele garde en de republikeinsche garde zyn 84 leden gewond. Drie zyn in een ziekenhuis opgenomen, van wie twee, die door een kogel getroffen waren. Tachtig betoogers zyn gewond. Achttien arrestaties zgn verricht. Zeven betoogers zyn in verzekerde bewaring gesteld. Eén der gewonde slachtoffers is vanmor. gen in het ziekenhuis Beaujou overleden. Onze Parijsche correspondent seint ons hedenmorgen nader: Terwyi gisteravond de rechterhand van den minister-president, Moch, zich nog vleide met de hoop, dat de publieke diensten buiten de staking zouden blijven, zag een ieder, die het hoofd hedenochtend uit het raam stak, dat de vuilnis niet was opgehaald en dat de staking by de gemeentediensten hier dus ook niet te weerhouden is geweest. Alleen het courantenbedrijf is buiten de staking ge bleven. De staking is beperkt tot een halven dag. Om twee uur uiteriyk moet alles weer aan het werk zijn en in de rijksdiensten, zooals post, telefoon enz. en de ambteiyke bureaux zal slechts een korte Interruptie van een uur moeten plaats hebben. Men zal echter nog moeten afwachten, hoe groot de stagnatie zijn zal. De gemoederen zijn. dank zij de leugen campagne van de communisten, dermate op gewonden, dat de massa gemakkeiyk opge zweept kan worden. Het is uiterst verwon, derlijk, dat de regeering. die tot kalmte aan maant, niet optreedt tegen de ophitsende feitenverdraaiing van de communisten, die meer en meer toonen, hun manifestaties voor af te hebben georganiseerd. Zelfs de communistische hoofdleiders zijn de zaak niet meester. Zij moeten hun massa volgen, die geleld wordt door de onzichtbare menners, die ook te Clichy het oproer heb ben geleid. Het is op het oogenblik een uitge maakte zaak, dat bij den opstand van Clichy het aantal arbeiders, in dat belangrijke fabriekscentrum woonachtig, maar in zeer kleinen getale aan de relletjes heeft deelge nomen en dat de manifestanten vooral uit Nant.erre, Asnières, Le Vallois, St. Ouen, Co- lombos, Vincennes, Courbevois enz- waren gekomen, zelfs van den tegenovergestelden kant van Parijs. Het was duidelijk, dat de communisten hun cellen georganiseerd hebben aangevoerd. De agitatie werd gisterenochtend onmid- dellpk voortgezet in de groote centra van de metaal-industrie en op de tentoonstelling- waar duizenden en duizenden staakten of meetings hielden. De C. G. T. wilde remmen. Jouhaux, die daarin al langer hoe minder te zeggen heeft, en voor den invloed van de communistische elementen moet zwichten, hoopte de beweging af te leiden, door als veiligheidsklep een symbolieke staking van een uur voor te stel len, maar hij moest zwichten voor de commu nistische leiders. Teneinde zeker te zijn van het welslagen der staking, hebben de verschillende vakver- eenigingen dat niet alleen het opkomen tegen de feiten van Clichy als punt van protest aan gegeven, doch tevens looneischen aan de sta king verbonden. Zoo heeft het restaurant- en koffiehuispersoneel als eischen opgegeven, waarvoor gestaakt moet worden le. Protest tegen het optreden van de poli tie te Clichy; 2e. Ontbinding van de partijen van de la Rocque en Doriot. Gevangenneming van die leiders; 3e. Verbod van vergadering van de z.g.n. fascisten, d.i. van de tegenstanders van het volksfront; 4e. Onmiddellijke salarisverhooging; 5e. Afschaffing van de plaatsingsbureaux en van het fooienstelsel. Waar ook ln de Halles en ln de levens- middelenbedryven gestaakt wordt, en ook in de restaurants, zitten de Paryzenaars plotse ling weer voor de vraag, hoe dezen middag te eten. Toch heeft men den indruk, dat de staking ook in de arbeiderskringen een ontzaglpke verwarring werpt. Tusschen zeven en negen uur hedenochtend was het in de straten zeer druk, doordat een ontzagiyke menigte zich te voet naar het werk begaf- By de stations heb ben de communisten wacht gehouden, om de werkwilligen tegen te houden. Het spoorwegbedrijf biyft buiten de sta king. Alleen zal op een bepaald oogenblik van den ochtend een korte symbolieke stil stand plaats hebben. De taxis rijden niet. Van een paar taxis, die dit wel deden, werden de bestuurders aangevallen en ook werden eenige banden doorgesneden. Op straat is geen politie te zien, want die is geheel op de strategische punten samenge trokken en het spreekt vanzelf, dat een ordedienst wordt gereed gehouden, die een ware legermacht is. Ook in de banlieue is ontzagiyk veel mobiele garde en politie samengetrokken. De staking ik ook daar algemeen. De regeering bevindt zich in een uiterst moeilijk parket. Zq durft blijkbaar de com munistische menners niet te veel remmen. Terwyi de vergaderingen van de nationale partij gisteren verboden werden, mochten gis teren te Clichy wel drie communistische protestmeetings plaats hebben en ook de groote meeting van hedenavond in het Vélo- drome d' Hiver, is nog steeds niet verboden. Het socialistisch hoofdorgaan ,,Le Popu laire" maant ook zeer tot kalmte aan en laat duidelijk doorschemeren, dat de socialisten de staking als een voldongen feit beschouwen, waartegen zij nu machteloos zijn zich te ver zetten- Teekenend is vooral het incident tusschen den minister-president, Blum, en den com munistische partyleider, Thorez, die samen een onderhoud hebben gehad, waarvan de communistische partijleiding een communiqué gaf, waarvan Blum een tegenspraak moest geven. De communisten biyven het aftreden van d' Ormoy. minister vin binnenlandsche zaken, eischen en eveneens de afzetting van een aan tal hooge politie-officieren. Men seint ons- uit Rome d.d. gisteren: De H, Vader heeft hedennamiddag Z. H. E. mgr. Heylen, bisschop van Namen in audiëntie ontvangen, die Zijne Heiligheid rap port kwam uitbrengen over het Eucharistisch congres te Manilla. Zijne Heiligheid nam met bijzondere belang stelling kennis van de fotografische documen tatie der plechtigheden, welke mgr, Heylen den H. Vader ter hand stelde. Voorts ontving de H. Vader pater Gemelli, den rector van de katholieke universiteit van Milaan. Zijne Heiligheid bepaalde tijdens 'dit onderhoud, dat de opening van de pauseiyke academie van wetenschappen in Mei a.s. moet plaats vinden. De H. Vader besprak met pater Gemelli ook zqn gezondheidstoestand, waarby deze zqn biydschap uitsprak over het voortreffe- iyk uiterlijk van Zijne Heiligheid. Na afloop van de audiëntie verklaarde pa ter Gemelli tegenover personen uit de onmid dellijke omgeving van den H. Vader, dat hy de indertyd door hem afgelegde verklaring, volgens welke Z. H. de Paus nog vele jaren zou kunnen leven, volkomen bevestigd heeft gevonden. VATICAANSCHE STAAT, 17 Maart. (HA VAS). Naar verluidt, zou de H. Vader eerlang in de groote zaal van Zijn particuliere appar tementen de leden van de pauselijke academie van wetenschappen in plechtige zitting bij eenroepen. Deze zitting, die al eerder gehouden zou zyn, moest wegens 's Pausen ziekte uitgesteld worden. LONDEN, 17 Maart. (A.N.P.) De „Daily Telegraph" verneemt uit Moskou, dat de „Komsomolskaya Pravda" ernstige critiek oefent op de leiders van den communistischen jeugdbond, die naar de meening van het blad verslappen in den strijd voor vernietiging van den godsdienst. „De leiders schijnen te denken, aldus het bolschewieksche orgaan, dat de kruistocht te gen den godsdienst niet langer noodig is, om dat de geesteiyken niet meer van hun burger- lqke rechten beroofd zyn. Dit is echter volkomen onjuist: de sovjet- jeugd moet zonder uitzondering beschermd worden tegen godsdienstige invloeden. Als de jeugdleiders en zelfs de militante bond van godloozen de nieuwe bepalingen der grond wet zien als een bewgs, dat de godsdienst niet meer gevaarlijk is omdat hij reeds vernietigd is behalve onder de oudere menschen, vergis sen zij zich", want, constateert de Komsomol skaya Pravda, „er valt een zekere opleving in de schurkerij van de kerk waar te nemen". Niet alleen priesters van de orthodoxe kerk, ook leden van andere richtingen toonen „de meest geraffineerde staaltjes van geestelijke verdorvenheid en recruteeren niet alleen oudere, maar ook jonge menschen, vooral meisjes. Een van de onbeschaamdste voor beelden daarvan deed zich voor te Pensa, waar leerlingen van de technische school in kerk koren zongen. En er waren schoolkinderen, die zich aan dezelfde overtreding schuldig maakten". De regeering van aovjeit-Rusland heeft on langs een principieele beslissing genomen, tengevolge waarvan het voortaan voor bui- tenlandsche geestelijken verboden wordt om naar sovjet-Rusland te reizen. Slechts gees- telqken, die lid zijn van een diplomatieke missie, mogen nog in Moskou wonen. Dezen mogen hun ambt als geestelijke uitsluitend uitoefenen voor het desbetreffend gezant schap of ambassade, doch zij mogen zich geenszins direct noch indirect inlaten met de godsdienstige behoeften van het volk. TRIPOLIS, 17 Maart (STEFANI). Musso lini heeft vanmorgen te Tripolis de interna tionale jaarbeurs geopend. Hij hield daarbg een rede, waarin hg o.a. ook hulde bracht aan de Italiaansche inge nieurs en arbeiders, die den weg hadden aan gelegd door Syrië, zoo juist geopend. „Hun werk is voor ons een reden tot trots, het zou even zeer een reden tot fierheid kunnen en moeten zgn voor alle Europeanen, die dezen eertijds grooten naam nog waard zgn. „De Italiaansche ingenieurs en arbeiders hebben aan dezen weg, verscheiden seizoe nen, hard gewerkt onder omstandigheden van klimaat, welke oneindig minder aangenaam waren dan die, welke aan het meer van Ge- nève heerschen, waar de grootste en mach tigste coalitie tevergeefs heeft gepoogd, Ita lië te verstikken. Als. er iemand is, die meent, dat dit is ver- geten (de menigte schreeuwt neen!), dan moge hy uit zgn droom ontwaken. Ik heb het in ieder geval niet vergeten". PARIJS, 17 Maart (HAVAS). Graaf de Chambrun, de vroegere ambassadeur van Frankrgk te Rome, is vanmiddag op het Noord-station het slachtoffer geworden van een aanslag, welke een vrouw, mevrouw Fon tange, op hem heeft gepleegd met een revol ver. Graaf de Chambrun werd door een kogel getroffen en overgebracht naar het zieken huis Lariboisiere. De rechter van instructie heeft een onder zoek ter plaatse ingesteld. PARIJS, 17 Maart. (R.O.) Bevestigd wordt, dat de Chambrun gewond werd en dat zgn toestand ernstig is. De daderes zou een journaliste en een ge wezen artiste zijn. LTVORNO, 17 Maart. (STEFANI), De burgemeester van Livomo heeft van den mi nieter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een met goud bestikten rood-fluweelen man tel ten geschenke gekregen, welke heeft toe behoord aan Haile Selassie. De mantel krijgt een plaats in het museum der stad. PRESS.) Zesduizend stakers, verdeeld over negen Chryslerfabrie- ken, hebben zich met stangen en knuppels en schroefsleutels gewapend en de door hen bezette werkplaatsen in vestingen herschapen. Zij hebben aan de sommatie, om de fabrieken te ontruimen, geen gevolg gegeven en zijn vast besloten, geweld met geweld te beantwoorden. Intusschen is de termijn, den stakers voor de ontruiming der fabrieken gesteld, vanmor gen om negen uur afgeloopen, doch tot dusver heeft de gewapende macht niet ingegrepen. Het vonnis, waarbij den stakers betaling van 10 millioen dollar schadevergoeding wordt opgelegd, heeft geen indruk op hen gemaakt. Zij hebben zich ingericht op een langdurig beleg. Vier duizend hunner makkers trokken van daag in stoet voor de fabrieken voorby, plak katen dragend met opschriften als „weigert de fabrieken te ontruimen, sterft liever", Houdt de werkplaatsen bezet. Wg strgden met u". In verband met het onmiddellgk gevaar hebben de autoriteiten niet tot een geweld dadige actie tegen de stakers durven beslui ten. Men zal dus tot het uiterste den wette- lijken weg volgen, dat wil zeggen, afwachten het bericht van de Chrysler-directie aam het gerecht, dat de stakers weigeren het vonnis uit te voeren, waarna het gerecht order moet -geven tot voorgeleide van de weerspannigen. Dan zal waarschijnlijk de sheriff de zaak in handen moeten nemen en geweld gebruiken. Met deze procedure zijn intusschen nog eenige dagen gemoed, zoodat het waarschyn- lijk wel niet voor de volgende week .tot de gevreesde botsing zal komen. BAZEL, 18 Maart. (A.N.P.) De voortdu rende toeneming van het scheepvaartverkeer in de haven van Bazel maakt uitbreiding van de bestaande haveninrichting noodzakelgk. In verband hiermede is besloten nieuwe haven inrichtingen te bouwen in Klein-Hueningen, zoowel als ten Zuiden van de stad in Bazel- Birsfelden. Sinds 1928 is het Rijnvaartverkeer in de haven Bazel voortdurend toegenomen. Daa verwachtwordt, dat deze toeneming voorloopig niet tot stilstand zal komen, is uitbreiding der haven noodzakehjk. De nieuwe haven in Klein-Hueningen zal een lengte hebben van 590 M. De kosten ((oor d enaanleg hiervan zullen meer dan 3,5 mil lioen francs bedragen. De nieuwe haven in Basel-Birsfelden zal nog iets grooter worden. De kosten hiervan zullen vijf millioen francs bedragen. Na uitvoering van deze werken zal Bazel over voldoende ruimte voor het Rijnscheep- vaartverkeer beschikken. TIRANA, 17 Maart. (D.N.B.) Op 25 Maart a.s. zal de hervormingswet van kracht wor den, waardoor de sluier voor Albaneesche vrouwen wordt afgeschaft. Uit alle deelen des lands hebben de koning en de regeering bewijzen van instemming met dit besluit ontvangen. Reeds thans hebben tal van vrouwen uit alle standen den sluier af gelegd. Tegelijkertgd heeft de koning de regeering opgedragen op de staatsbegrooting een bedrag beschikbaar te stellen" voor de organisatie van cursussen voor vrouwen. Op deze wijze hoopt men het analphabetisme te bestrijden en de Albaneesche vrouw voor te bereiden op deelneming aan het sociale leven. BERLIJN, 17 Maart (HAVAS)', In offi- cieuse Duitsche kringen verklaart men niets te weten vin arrestaties die, zooals het ge rucht ging, verricht zouden zgn in leidende kringen van den vroegeren Stahlhelm, in ver hand met de anti-nationaal-socialistische ac tiviteit. WARSCHAU, 17 Maart. (HAVAS). Naar uit Zürich wordt gemeld, is Jan Pade- rewski, oud-president der Poolsche republiek lijdende aan griep. Zijn toestand is ernstig en, gezien den hoogen leef tg d van den patient, is er reden tot ernstige bezorgdheid. YORKVILLE (New York), 16 Maart. (HAVAS). Op aanklacht van majoor Julius Hochfelder, lid van den „German America League for Culture", heeft rechter Stem den leider van den „Deutseheri Volksbund", Fritz Kuhn, uitgenoodigd den 29sten Maart voor hem te verschgnen. Kuhn, die op het oogenblik te Detroit ver toeft, wordt er door Hochfelder van beschul digd, deel uit te maken van een „buitenland sche militaire organisatie", zulks in stryd met het wetboek van strafrecht. TOKIO, 17 Maart (STEFANI). Bij het sta tion te Kamiya is een electrische trein ont spoord. Elf menschen werden ernstig gewond. De inlanders van Benghazi trachten deze plaats, tijdens zijn tournee door tijdens het bezoek van Mussolini aan Libyë, den fascisischen groet te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3