nöEZoriDEn B%ótukkeR a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. m ROTTERDAM. 59ste JAARGANG No. 17825 DINSDAG 30 MAART 1937 VIER BLADEN. BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 s. v. v^z. p c - tïf Ju** iiiiiiiiig «WW y/u DE RADIO-CENTRALE. SCHEEPVAART, KETHEL. ONGEVALLEN. BRANDJES. WEER EEN NIEUW VLIEGVELD. Na Delft, na Overschie tlians het Westland BRUTALE INBRAAK BIJ DE N.V. GILDA, Bedrag van 2800 en portefeuille met effecten ter waarde van 53.000 ontvreemd. JUBILEUM. Groot aantal reclame-artikelen buit gemaakt. DRENKELING. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET SCHEEFVALLEN VAN DE BATAVIER IV. De Raad voor de Scheepvaart over het ongeval op de Theems. °e ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco k(j vooruitbetaling Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per drie maanden 3.by vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons brueau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. postcheque- en girodienst no. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief» Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. D« Gratis-OngevaUenvM"ze'ie"n8 bedraagt: f 3.000 bij leven,lange invaliditeit, f 2.000 bij overlijden tengevolge va» een apoorwegongelnk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval, voor hot verlies va»^e.hand, oen voet ct «en wT h"* voor bet veriie. van een wi „vinger of voor bet verb*rvanjM-W lid vj duim Of voor het verlies van 2 leden van een wijsvinger; 25— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een hd van een wijsvinger bij breuk van bovenarm - - van een duim, J^elbeen of enkel; 10- voor één lid of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Door een kleine nederlaag verspelen onze stadgenooten practisch hun Promotiekans. dagen^aren Slechte Weer der voorafgaande kiil-prs na ,er hog een ca. 10.000 aar t fraai gelegen S.V.V. terrein ken ITh Prankelandsche dijk getrok- deze voor beide partijen zoo belang rijke ontmoeting bij te wonen. De regeling zoowel buiten als op het ter rein was Uitstekend, wet --V.V.-bestuur had in verband met de e verwachten, drukte eenige extra tribu- es er bg doen opslaan, zoodat een 3500 staanplaatsen achter de doelen een 2000 staanplaatsen aan de lange zijde en een 1000 tal zitplaatsen binnen de afrastering wer den gewonen, zoodat er voor ca. 15.000 be- 2oekers plaats was. een fairen strijd die op rustige wijze door scheidsrechter v. d. Meer, geassisteerd c'°°r 2 neutrale grensrechters werd geleid ni°esten onze stadgenooten met een kleine nederlaag in Z. F. C. de meerdere erkennen. Over'den wedstrijd 't volgende: Even over twee roept arbiter v. d. Meer keepers op 't middenveld bijeen om i-e tossen. Aanvoerder Dijkstra blijkt 't best te heb ben geraden en verkiest met zon en wind hiede te spelen. Beide elftalen zijn volledig en stellen zich hls volgt op: Z. F. C. Dijkstra (d) (aanvoerder) Doets en Dil ih) Rep, Klop en de Haas (m) v. Marle, ®aJjet, Heiblom, Offringa en Blakenburg (v). S. V. V. Krieg (d) (aanvoerder), Bokhorst en J- Feelders (a) v. d. Ende, de Bruin en Poulus Van Diggelen, J- van Diggelen, J- n Dlggelen, Versteeg, Semeyn en Bock- hove (v), Direct na den aftrap gaat S.V.V. tot den hanval over, Semeyn lost een goed schot op doel, dat uitstekend door den Z.F.C.-doelman Wordt gekeerd. Geruimen tijd golft 't spel dan op en neer. Na 10 minuten spelens maakt uit een scrimage voor het Z.F.C.-doel een der Z.F.C. spelers hands in 't straf schopgebied de hiervoor toegestane penalty Wordt dor Feelders onhoudbaar in een doel punt omgezet (1 0). Even komt Z.F.C. dan duchtig opzetten. Aan beide zijden worden er dan hoek schoppen genomen, die geen resultaten op leveren. Dan trekt de S.V.V. voorhoede weer ben aanval. Versteeg plaatst naar A. van Diggelen die naast schiet. Dan volgt weer een Z.F.C. aanval, die door doelman Krieg wordt afgslagen. Wan neer een 2-tal spelers met elkaar in botsing tornen, wordt de strijd even onderbroken, ^et ongeval blijkt niet van emstigen aard fs zijn en spoedig wordt verder gespeeld. Dpnieuw trekken onze stadgenooten ten aan bal, een slecht gericht schot van J. van Diggelen op doel is het resultaat. Wanneer S.V.V. een vrije schop wordt toegewezen, wordt deze op keurige wijze door Boekhove ingeschoten, de bal ketst via de paal in 't veld terug'. Even later raakt Baljet geblesseerd, hij wordt door Tel ver vangen. Verschillende malen moeten dan de doel wachters aan heide kanten er aan te pa3 komen. Een goed genomen hoekschop op het S.V.V. doel volgt dan, die uitstekend door Klopper wordt ingekopt. Door ver opdrin gen der beide backs ontstaat er voor het S.V.V. doel een gevaarlijke situatie. Eenige felle aanvallen van Z.F.C. volgen dan. Inval ler Tel raakt op zijn beurt weer onklaar en wordt door Strieker vervangen. Met Z.F.C. eepigszins in de merderheid wonlt er ge rust. Stand 10. Direct na rust volgt een scherpe aanval die door de linksbuiten rakelings naast Wordt geschoten. J. v. Diggelen lijkt ons nog niet gehee al van z'n oude blessures te zijn genezen. Wanneer Boekhove zich verschillende ma leh goed weet vrij te maken, schiet hij den ^ai in de handen van Dijkstra. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DE BROODPRIJS, Mijnheer de Redacteur. Steller dezes verzoekt beleefd opneming van onderstaande regelen, bij voorbaat dank. Te oordeelen naar de laatste berichten in de dakbladen, staat er weer een verhooging van den broodprijs, met 1 a 2 cent per brood, te wachten. Moet dat weer de oude prijs worden? 18 a 20 cent per brood. En dat voor een der voornaamste levens middelen der massa? Ook voor degenen, die van 10 a 12 per week ondersteuning, bijv. met een gezin be staande uit man, vrouw en een kind rond moeten komen? Voor de respectieve bonden der arbeiders is het toch een eerste plicht hiertegen met klem te protesteeren bij de betrokken auto riteiten. Op succes hopende, EEN ARBEIDER. Een uitstekende hoog voor het doel ge plaatste bal van Boekhove wordt overge schoten. Er worden clan eenige vrije schop pen uitgedeeld. Fraaie schoten van J. en A. v. Diggelen worden op solide wijze door Dijkstra gestopt. J. v. Diggelen en Versteeg verwisselen dan van plaats. Langzamerhand doet de vermoeidheid zich bij diverse S.V.V. spelers voelen en zij laten zich insluiten. Een kwartier voor 't einde weet Heijbloem op uitstekende wijze gelijk te maken (1—1). S.V.V. laat zich echter niet ontmoedigen en spoedig volgen weer eenige goed opge zette aanvallen. Een door Versteeg genomen vrije schop wordt naast geschoten. Hard wordt er dan om 't winnende doel punt gestreden en 5 min. voor tijd weet v. Marle met een goed schot z'n club de lei ding te geven (12). Dijkstra wordt dan nog eenige malen op proef gesteld, maar er is geen verandering meer in den stand aan te brengen, zoodat Z.F.C. op beide pun ten beslag legde. WIELRENNEN. Uitslag Paascheierenrit R. C. „De Zwa luwen" over 56 K.M. Tien renners werden geplaatst: 1. C. Slokkers; 2. D. Pettinga; 3. Een hoorn; 4. G. Verbaan; 5. J. Schön; 5. A. Ver hoeven; 7. M. Bergsma; 8. J. Polet; G. H. v. d. Vorst; 10. R. Glerum. GEEN SPREEKKUUR. De Wethouder van Onderwijs is morgen Woensdag 31 Maart verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. ■'a v:^- /;.V. tïV y Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. Een der twee nieuwe aanwinsten van de moderne afdeeling van het Museum Boymans te Rotterdam, een schilderij van Jan Toorop, voorstellend een gezicht op de Theems te Londen. NAAR BUITEN. De Schiedamsche wandelclub „Naar Bui ten", heeft gisteren by een 30 K.M. marsch, gehouden in de omgeving van Amersfoort, den eersten prijs behaald voor de best mar- cheerende gemengde groepj. ,De groep bestond uit 32 personen. Speciaal de meegevoerde vlaggen maakten een keu- rigen indruk. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2427 Maart:- GEBOREN: Pieter, zoon van K. Akker man en N. Leuman, Rhoonschestr. 26; Johan zoon van J. Dirksen en M. H. Hoogwerf, Hoofdstr. 149; Betty, dochter van H. Jan sen en A. van der Knaap, van Ostadelaan 45; Maria Barbara, dochter van A. W. Bak kes en C. H. Krommenhoek, van Ruijsdael- laan 70; Jan, zoon van J. Borsch en A. van der Laag, van Ruijsdaellaan 30. OVERLEDEN. D. Ooms, 2 dagen, van Ruijsdaellaan 56. PROGRAMMA 5 VOOR WOENSDAG. Keulen 12.35 Omroepkleinorkest. Diversen 2.2Q2.35. Duitschlandsender 2.35 Gramofoon 3.20 Omroeporkest. Diversen 4.205.20. Brussel (Ned. taal) 5.20 Kinderuurtje 6.20 Gramofoon 3.50 Omroeporkest 7.35 Gramofoon 7.50 Gespraken dagblad. Brussel (Fransch) 8.20 Omroeporkest 9.20 Gramofoon 9.35 Concert 10.30 11.20 Dansorkest 11.2012.00 diversen dansmuziek. PASSAGE THEATER. Donderdagmiddag 4 uur zal er in het Pas- sagg-theater een voorstelling voor werk- loozen worden gegeven. SCHIEDAM, 27 Maart. Aangekomen Eng. s s Lovea, ledig van Rotterdam. Ned. s.s. Breedijk, ledig van Rotterdam. Ned. m.s. Megard, ledig van Rotterdam, allen om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 27 Maart. Vertrokken: Fransch P. L. M. 16, ledig naar Rotterdam. Grieksch s.s. Evanthia ex (Algenib), ledig, naar Tabou. Ned. s.s. Breedijk, ledig naar Rotterdam. R. K. VOLKSBOND Vrijdagavond a.s. te 7,30 zal de R. K. Volks bond afd. Kethel zijn jaarvergadering houden in de zaal t.o. de R. k. kerk. Twee bestuurs leden zijn aan de beurt van aftreden, de hoeren F. Baartmans en V. J. A. v. Veen. ST. RADBOUD Zondag a.s. zal 'n de zaal tegenover de r K kerk een tooneeluitvoering worden ge- eeven door de muziekvereeniging st. Radboud Medewerking wordt verleend door de be kende tooneelvereeniging „Vondel" uit Vlaar- din gen die reeds eerder hier is op getreden met hét tooneelstuk „De vrome leugen", in 3 bedrijven, van Jac. Ballings. De 45-Jarige mevrouw J- H. Bierman—Su- ring wonende Maximiliaanstraat, zat Zater dag met haar dochtertje op een tandem. Op het Beursplein slipte de fiets en mevr. B. kwam te vallen. Met een rechter onderbeen fractuur is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Het dochtertje bekwam geen letsel. Tijdens den wedstrijd op het nieuwe Feijenoord-stadion Zaterdagmiddag zijn de 17-jarige B. Both, wonende Pompstraat en de 35-jarige B. de Graaf uit de Zegerstraat door de koude bevangen en bewusteloos weggedra gen naar de verbandkamer van het stadion. Nadat dr. J. J. M. Vuylsteke de eerste hulp had verleend zijn de beide personen naar huis gebracht. De 44-jarige P. Koolmees wonende Zwaanshals is op den Tweeden Paaschlag des morgens omstreeks 11 uur op den 's-Graven- weg aangereden door een auto. Met een her senschudding is hij opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel. Een der scènes uit het tooneelspel „De Berkelmans", opgevoerd door het gezelschap Jan Musch in den Grooteil Schouwburg te R'dam. Zaterdagnacht om kwart over één is brand ontstaan in een bergschuur achter de woning van den Rijksambtenaar A. Vermaas. De oorzaak moet zijn een defect aan een petro- leumvergasser, die niet goed uit was. Gasten van slangenwagen 61 hebben met een straal het vuur gebluscht onder leiding aanvankelijk van brandmeester Bosman, later onder hoofd man Keeman. Mede aanwezig waren de slan genwagens 58, 39, 40 en 46. De bergloods is gedeeltelijk uitgebrand. Toen het plan voor het vliegveld „Holland" onder Delft was opgegeven, nadat het jaren lang een punt van bespreking had uitgemaakt tusschen de Regeering en de gemeenten Rot terdam en den Haag, is het serieuse plan naar voren gekomen om ter vervanging van Waalhaven een nieuw vliegveld aan te leggen onder Overschie in den Zestienhovenschen polder. Geruimen tijd is over dit laatste plan niets meer vernomen. Is het opgegeven? Thans duiken geruchten op over plannen ter projecteering van het nieuwe vliegveld in het Westland langs den Rijksweg 20 A. tusschen Westerlee, De Lier ten Zuiden van Naald wijk. Dit nieuwe vliegveld Westland, bedoeld om zoowel den Haag als Rotterdam te bedienen zou bij voltooiing van den nieuwen Rijksweg niet meer dan 20 minuten van Rotterdam af liggen en van den Haag niet verder dan Schip hol van Amsterdam. Over de belangen, welke het Westland bij zulk een vliegveld zou hebben, deelde de heer p. Vis, voorzitter van de Coöperatieve Cen trale Westlandsche Snijbloemenveiling te Naaldwijk, die van de plannen goed op de hoogte was, het volgende mede: „Vooral de bloemencultures, die in 't West land de laatste jaren een geweldigen opgang hebben gemaakt, zullen bij een vliegveld, dat gemakkelijk te bereiken is, groote voordeelen hebben. Meer dan de groenten en het fruit leenen de bloemen zich voor vliegtuigtrans port, hetgeen voornamelijk blijkt op Schiphol, waar dagelijks groote partijen bloemen per K. L. M. naar alle deelen van Europa verzon den worden. Ongetwijfeld zal de K. L. M. ook in het Westland, waar de bloemencultuur jaarlijks verfijnd en geperfectionneerd wordt, een druk bloementransport kunnen verkrijgen. De pri meurs van fijne producten, die hier, dank zij de groote teeltkennis gekweekt worden, eischen een snel vervoer naar de afzetgebie den. Bovendien zullen in de toekomst de edele cultures zich uitbreiden, daar het voor mij vaststaat dat het Westland nimmer zal teruggaan naar het telen van kool en aardappelen, doch dat het opkomend geslacht zijn kracht en zijn welvaartsbron zal zoeken in het fijne product, dat slechts met een ver voer per vliegtuig het beste bedrijfsresultaat kan opleveren. Het vervoer per K.L.M. van primeurs uit de fruitteelt en van groote kwanta bloemen zou zeker reeds beduidend zijn geweest, wan neer niet de ongunstige ligging van Waal haven belemmerend werkte. Ik ben ervan overtuigd, dat het Westland bij een productentransport per vliegtuig een der middelen zal vinden tot vernieuwden bloei en welvaart, terwijl de K.L.M. kan ondervin den dat het Westlandsch vrachtvervoer het nationale vliegwezen krachtig zal steunen". Heden herdenkt de heer J. W. Bontenbal den dag, dat hy voor 25 jaar als melkbezorger in dienst trad bij de E. R. M. I. Vanmorgen werd de jubilaris per auto van huis afgehaald en op het hoofdkantoor door de directie ontvangen en toegesproken. Als stoffelijk blijk van waardeering werd hem een cadeau onder couvert geoffreerd. Namens het personeel werd den heer bon tenbal een klokstel aangeboden. Vanavond zal de harmonie van de E. R. M I den jubilaris voor zijn woning aan de Zwartewaalstraat 63 te Schiedam een sere nade brengen, In den nacht van Zondag op Maandag is een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de N.V. „Gilda" Caramel- en Toffee-fa brieken Gillet en Davids aan de Korenaar straat 51. Uit de brandkast in het privé-kantoor der directie hebben de daders een bedrag van 2800 ontvreemd, zoomede een portefeuille effecten ter waarde van 53.000. Voorts wisten de inbrekers, die van de si tuatie ter plaatse uitstekend op de hoogte moeten zijn geweest, een aantal damesarm bandhorloges, 15 lederen portefeuilles en eenige zilveren sigaren-aanstekers alle re clame-artikelen buiten te maken. Toen een der employé's van de N.V. „Gilda" Maandagmorgen in het kantoor der N.V. kwam, voor het verrichten van eenige bezig heden, trof hij daar een geweldigen chaos aan. De brandkast die vlak voor het raam van het privé-kantoor der directie staat, was door de dieven a la sardine bewerkt, terwijl rond het slot een aantal gaten was gebrand. On middellijk waarschuwde hy een der directeu ren, den heer J. L. Gillet, die aan het Ma- thenesserplein woont. Bij het eerste onderzoek bleek, dat een ijzeren cassette die in een apart kastje van de brandkast was ondergebracht en waarin zich een bedrag van 2800 aan papieren geld bevond, was verdwenen, terwijl daarenboven een bundel effecten ter waarde van 53.000 was ontvreemd. In het naastgelegen bediendenkantoor was alles onderstboven gehaald. De laden waren uit de opengebroken bureau's genomen en op den grond gezet, terwijl de inhoud over het heele kantoor lag verspreid. De kleine kas was uit een der bureaux gehaald en het geld, ten bedrage van ongeveer 13 meegenomen. Postzegels en rentezegels uit een der bureaux hadden de daders onaangeroerd gelaten. Toen men zich naar de drop-afdeeling der fabriek begaf, vond men daar de ijzeren cas sette, waarin het bedrag van 2800 was be waard in een kookketel, terwijl in een anderen ketel de xleine kas werd teruggevonden. Het geld was echter verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de da ders zich door een poort aan de Heemraads straat, waardoor men de fabriek kan binnen komen, toegang verschaft tot het pand, aan gezien men aan den hoofdingang aan de Ko renaarstraat geen vingerafdrukken heeft ont- De politie, die onmiddeliyk na het bekend worden van den diefstal een onderzoek heeft ingesteld, vond o.a. vingerafdrukken op de brandkast. Metbehulp van politiehonden wil men trachten de daders op te sporen. De N.V. „Gilda" is tegen inbraak verzekerd. De 25-jarige stoker V. Hooi, thuishoorend aan boord van het in de Rijnhaven liggende stoomschip „Ingrid Thorden" is eergisteren bij het aan boord gaan gevallen en te water ge raakt. De 20-jarige machine-bankwerker W. Koemans uit de Hillestraat en 53-jarige schip per A. J. van Ommen van het schip „Antonia" hebben den drenkeling uit het water gehaald. De man had een wonde bekomen aan het achterhoofd en is op de hulppost van den G.G. D, verbonden, 30 Maartt Groote Schouwburg. De Zonderlinge. Dr. Clitterhouse A.T.V, (8 uur voor volw.), 4 April: Doelen. Wiener Sanger Kna- ben, 8.15 uur. Dageiyks: (behalve Dinsdag en Woens dag) Circusschouwburg, Het hopelooze huwe lijk (De Rotterdammers), 8,30 uur (volw.) B i o s c o pe n Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 April, in: Lumière, Pygmalion; Studio, Meisjespensionaat; Colos seum: lm Soimenschein en Moderne regen makers; Corso: Zingende jeugd; Prinses: Top hat en Moderne regenmakers (volw.); Capitol, City en Centraal: De zigeunerprinses (18 j.); Grand: Het arme rijke meisje; Ooster: Ma- rijntje Gijzen's jeugd en China Clipper (18 jaar); Victoria: Hofconcert en Allostna (volw.); Scala: Zaken zijn zaken; Luxor: Lumière (volw.)Thalia en Olympia: Jan On- geluk. Doelen; De kleine lord aan De roode Pim pernel (27 en 28 alleen 2,30, 29 ook 8 uur, 30 alleen 8 uur, 21 alleen 2,30). Passage-theater (Schiedam) De lokkende stem (18 jaar). SCHIEDAM, 30 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwyn 46 pet. 1 14 per H.L. Spoeling Spoeling 1,20—1,30 (niet officiéél) De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het scheefvallen van het stoomschip „Batavier IV" op de Thee™S' na vertrek van Gravesend. De raad is van oordeel, dat dit ongeval in hoofdzaak is wijten aan onvoldoende stabiliteit van het schip tengevolge van onoordeelkundige bela ding. Dit oordeel vindt bevestiging m het feit, dat het schip dadelijk gerecht was, toen een gedeelte der deklading was geworpen. Volgens het stuwplan, hetwelk aan den raad is overgelegd, moet de „Batavier IV" zonder stabiliteit, met hoogst geringe rnetacenter- hoogte uit Rotterdam zijn vertrokken. Ook moet het onjuist worden geacht, dat het schip met slagzij, zij het dan ook een geringe slag zij de reis heeft aanvaard. De wijze, waarop de stuwing geschiedt, namelpk zonder toe zicht en zeggenschap van den dekdienst, acht de raad verkeerd. Ook wat het gebruik van water uit de machinekamertank betreft, heeft het aan overleg met den dekdienst ontbroken. De kapitein wist, toen hij met zijn schip naar zee vertrok, eigenhjk niets van stuwing af Anders had hij tot de conclusie moeten komen, dat hij met een niet volkomen zee waardig schip naar zee vertrok. En al zal men meenen dat door de wijze van belading niet alles is verklaard, dan blijft in elk geval vaststaan, dat de belading 170 ton deklast en 150 ton zemelen onder in het schip absoluut verkeerd was. Voorts is nog bij het onderzoek gebleken, dat by de schepen van de Batavierlijn in het vervolg een stuurman toezicht zal houden bij de stuwingen, hetgeen de raad als een nood zakelijke verbetering beschouwt, althans wan neer deze stuurman bekend is met de stabi- liteitsgegevens. De raad onthoudt zich van een oordeel over den maatregel, welken de kapitein wilde ne men, hamelyk het vol laten loopen van een sloep aan bakboord. In het rapport Intveld wordt dit voornemen van den kapitein niet afgekeurd. Hoe dit echter ook zy, de maat regel van het werpen van deklading was on getwijfeld juist en is dan ook afdoende geble ken. Ondanks de tegenspraak op dit punt in de verklaringen van den kapitein en van den eersten stuurman, acht de raad voldoende be wezen, dat het initiatief tot het nemen van dezen maatregel van dezen stuurman is uit gegaan. Uit het gebeurde is tenslotte deze leering te trekken, dat bij den toestand, waarin het schip verkeerde, een zware hoogopgeladen deklast bij deze belading onverantwoord was. De zorg voor de stabiliteit van het schip is onvoldoende geweest. Bij alle haast, waarmede bij derge lijke schepen als de Batavierbooten, de bela ding veelal geschiedt en geschieden moet, mag de zorg voor de zeewaardigheid van het schip niet worden veronachtzaamd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1