W" DE PAASCHZEGEN VAN H. VADER. DEN R PAUSEN HERDERLIJK SCHRIJVEN OVER MEXICO. Weergalooze en uitingen van geestdrift. liefde I BUITENLANDSCHE KRONIEK. DINSDAG SO MAART 1037 Het recht der Kerk. Een Kerk, door zooveel heldhaftigheid, en martelaarschap gedragen, kan ten gronde gaan. offerliefde niet De Paus was Zijn ontroering- niet meer meester. De menigte in en buiten de Sint Pieter zou 300.000 menschen geteld hebben. 2e. dat de middelen wettig moeten zijn, en niet intrinsiek slecht; HET BLOEDBAD YAN ADDIS ABEBA. 200 Italiaansche soldaten voor straf gedeporteerd. DE SCHOOL-EXPLOSIE TEXAS. IN STUK VAN HET VLIEGTUIG DER HERTOGIN Het resultaat van het onderzoek gepubliceerd. ENCYCLIEK IN BESLAG GENOMEN. WEER METROPOLIETEN IN BALLINGSCHAP OVERLEDEN. 'N VOORBEELDIG GOUVERNEUR DE CRISIS IN ROOD SPANJE Ook de Valencia-regeering wordt waarschijnlijk gereorganiseerd. DE LEVERING VAN MUNITIE AAN VALENCIA. Van 1 Januari tot 15 Maart zijn 81 schepen uit Marseille naar het roode Spanje vertrokken. risapw» Het was te verwachten, dat de Paascn- dagen in Duitschland niet zouden verloopen zonder dat van kerkelijke zijde in het zich steeds meer toespitsende kerkconflict richt lijnen aan de geloovigen zouden worden ge geven. Dit is dan ook inderdaad geschied, zoowel van katholieke als van protestant- sche zijde. Het ligt nu eenmaal in den nor malen gang van zaken, dat in den van na- tionaal-socialistische zijde tegen Christus gevoerden strijd katholieken en pro-testan- ten, gelijk dat ook in Nederland zoo lang het geval is geweest en nog steeds is, een practisch parallele houding moeten aanne men en dat het verzet tegen het officieel opgedrongen heidendom zich langs dezelfde banen voortbeweegt. Dat daardoor, zelfs al kan men in de verste verte, helaas, niet van een gemeenschappelijk front spreken, de versterking van de eene positie zooals ditmaal door de Pauselijke Encycliek over den religieus-en toestand in Duitschland voor de katholieken is bewerkt onmiddellijk ook de andere partij ten goede komt. Op het oogenblik verkeert men in Duitsch- «t v(Wue in een periode van af- wachting. Het blijkt, dat de Pauselijke En- 1 breede massa van het DUlt~ woldis!, het niet-katholieke, een ge weldigen indruk heeft gemaakt. En deze zal niet ucnt uitgewiseht worden. Maar tegen- jVer, v°lksbewogenheid staan de wil der leiders en het dogma van het systeem cm geen voet breed van het met geweld ver overde terrein tegenover de Kerk prijs te geven. Ue katholieke pers is gelijkgeschakeld; de katholieke organisaties, zelfs de door het Concordaat gewaarborgde jeugdbonden zijn Practisch verdwenen; de bijl is aan den wor tel van de bijzondere school gezet en een laatste slag, welke zeker zal geslagen wor den, zal voldoende zijn om den prachtigen hoom te vellen; het geloof wordt in allerlei bladen, welke een partij-officiëel karakter dragen bespottelijk gemaakt; de geloofsaf val wordt door allerlei officiëele maatrege len als het ware opgedrongen en afgedwon gen. Dat zijn nu eenmaal feiten, welke voor ieder, die niet ziende blind is evident zijn. Zij worden ook heelemaal niet verheimelijkt; wie dag in dag uit de partij or gtmen van het nationaal-socialisme moet lezen, bespeurt voortdurend, hoe deze ondermijning en ver nietiging van het Christendom als een doel bewuste daad worden aangemoedigd en ver heerlijkt. Wat katholieken en protestanten kunnen doen, is alleen: zich verdedigen. Tegenover een systeem als het nationaal-socialisme, dat zonder eenig gewetensbezwaar, zonder eenige erkenning van recht of billijkheid zijn weg gaat, alles om zich heen vernieti gend, wat het een belemmering acht. Maar die verdediging van den menschelijk-zwakke schooner en heiliger dan voor tegen den schijn-Goliath is iets van immense beteekenis en kracht, juist wijl zij strikt angs de lijnen van het recht moet gaan. Daartegen is nog geen macht ter wereld be stand geweest. Merkwaardig in dit verband is bijv. de toespraak, welke de Bisschop van Berlijn, mgr. Preysing, Paaschzondag in de St. Hed- wigs-kathedraal gehouden heeft. De Bisschop spoorde daarbij alle katholieke ouders aan schriftelijk te protesteeren en te blijven pro testeeren tegen alle pogingen, welke van boven af worden aangewend om de katho lieke scholen uit te roeien. Mgr. Preysing zette dan nogmaals de beschuldigingen, welke in de Encycliek wegens de schendin gen van het Concordaat vervat zijn, uiteen en voegde er aan toe, dat de Duitsche re- geering deze vredesboodschap des Pausen publiceeren een overzicht over het Apostolisch Schrijven, hetwelk de H. Vader tot de Katho lieken van Mexico heeft gericht, en waarin Hij de Katholieken van dit land aanspoort hun geestelijk leven te verdiepen om aldus sterk in den moeilijken strijd te staan. Uw standvastigheid, Eerbiedwaardige Broeders, en uw gehechtheid aan het Ka tholieke geloof, evenals die van uw geeste lijkheid en van de groote meerderheid van het Katholieke Mexicaansche volk, dat openlijk den godsdienst blijft belijden en weerstand biedt aan den aandrang van hen, die, met verloochening van hun hoogen plicht om den godsdienst van onzen Heer Jesus Christus te beschermen, hun toevlucht nemen tot de schandelijkste laster en daar bij nog meenen het ware welzijn van hun volk te dienen uitsluitend door den gods dienst van de meerderheid van het Mexi caansche volk te bestrijden, zijn een bron van groote vertroosting en vreugde voor Óns Vaderhart. Helaas zijn de vijanden van God er in geslaagd een aantal menschen tot lafheid en afval te brengen. Maar tegenover hét kleine getal der apostaten en zwakkelingen, die Ons hapt zooveel leed brachten, staat het heerlijke leger van hen, die zich onbevreesd tegen het kwaad hebben verzet, het Chris telijk leven blijven beoefenen en hun geloof openlijk belijden. Deze groote schare van devote Christenen hebt gij, Eerbiedwaardige Broeders, niet alleen met uw herderlijke zorgen omringd en met een nauwgezeften ijver geleid, gij hebt ze ook het schitterende Voorbeeld van uw eigen léven gegeven. Wij voelen daarin een verzachting van Ons Vaderlijk leed; Wij worden er ook door aangemoedigd in Ons vaste vertrouwen in de toekomst van Mexico's Kerk. Deze Kerk, gedragen door zooveel held haftigheid en offerliefde, zelfs door het mar telaarschap van zoovele edele zielen, kan niet ten gronde gaan. Zij zal weer verrijzen uit de met bloed overstroomde ruinen; haar ont zettend lijden. Juist nu om u te versterken in uw heilig geloof en om u aan te moedigen de practijk van een diep-geloovig leven te blijven be oefenen, richten Wij dit herderlijk schrijven tot u en tot uw geestelijkheid. Onze gedachten gaan dan op de eerste plaats tot hen, die het geestelijk leven uit zich moeten uitstralen; tot hen, die het zout der aarde zijn, dat alles voor bederf moet behoeden; tot hen, die de menigte der ge loovigen leven en kracht moeten geven: de geestelijkheid. Onder de huidige omstandigheden, Eer biedwaardige Broeders, is het u bijna on mogelijk Katholieke seminaries in Mexico te onderhouden. Maar ge hebt voor dit doel christelijke propaganda en die hun econo mische ellende zouden kunnen aanwenden als voorwendsel voor hun geloofsafval. Wanneer gij werkelijk de arbeiders lief hebt (on gij moet hen liefhebben, omdat de levensomstandigheden van de werklieden die van den Goddelijken Meester het meest nabij komen), dan moet gij hen in mate rieel en in godsdienstig opzicht bijstaan. Niet minder urgent is een andere plicht, n.l. die van godsdienstige en economische hulpverleening aan de „campesinos" en de landbouwersbevolking, voornamelijk be staande uit Indianen. Er zijn millioenen zielen, verlost door het Bloed van Christus, en gij zult eens verant woording voor die zielen hebben af te leggen. Wij bezweren u, Eerbiedwaardige Broe ders, bij de liefde van Christus, bijzondere zorg voor deze arme desolate kinderen aan den dag te leggen en uwe geestelijkheid aan te manen, hen met liefde te helpen. Wij kunnen intusschen evenmin nalaten, een ander punt onder uwe aandacht te brengen, dat in de laatste jaren steeds be langrijker is geworden, n.l. de hulp aan de Mexicanen, die geëmigreerd zijn en die, ont rukt aan hun geboorteland en hun tradi ties, een gemakkelijke prooi zijn geworden voor handlangers eener verderfelijke pro paganda, welke erop uit is, hen tot afval van hun geloof te bewegen. Door overleg met uw ijverige Broeders in de Vereenigde Staten zult gij een doel treffender en beter georganiseerde hulp be reiken, met medewerking van de plaatse lijke geestelijkheid en aan de Mexicaansche emigranten, die sociale en economische voor- deelen verzekeren, die zoo goed tot hun recht komen in de Kerk van Noord-Amerika. Indien de Katholieke Kerk het lot van de laagste klassen niet kan verwaarloozen, Zij heeft ook dringende plichten ten opzichte van de studenten, die te eeniger tijd leiden de figuren kunnen worden of mannen, die een groote staatsfunctie te bekleeden krijgen Voor de practische verwezenlijking van den christelijken godsdienst en voor de vorming van gewetensvolle Katholieke mannen, moet gij daarom de leiding nemen bij een nauw gezette algemeene voorbereiding en opvoe ding, gebaseerd op de christelijke philo sophic, die terecht de eeuwige genoemd wordt. De bijzondere omstandigheden, waaronder het Mexicaansche volk werkt, maken het voor ons noodzakelijk, u, Eerbiedwaardige Broeders, In uw plichtgetrouwe, vaderlijke en moederlijke zorg aan te bevelen de jeug dige kinderen, wier onschuld in gevaar ver keert en wier christelijke opvoeding syste matisch wordt tegengewerkt. De naleving van twee belangrijke voorschriften is hier de plicht van alle Mexicaansche Katholieken. Het eene, negatief, namelijk om de kinderen zoo veel mogelijk verre te houden van de school van godloosheid en verderf; het an dere, positief, namelijk om hun goed en 3e. dat als zij middelen zijn, welke op een doel zijn gericht, zij slechts in die mate mogen gebruikt worden,, als tot het doel kan leiden; en dat zij de gemeenschap niet meer kwaad mogen toebrengen dan dat, hetwelk men wil vermijden; 4e. het gebruik van dergelijke middelen om burgerlijke en politieke rechten uit te oefenen, en ook om in problemen van zui ver materieele of technische orde in te grij pen, en de gewelddadige verdediging be- hooren niet tot de taak van de geestelijk heid of van de Katholieke Actie als zoo danig. Wel is het de plicht der priesters de katholieken te onderrichten over het juist gebruik van hun rechten en hen met alle geoorloofde middelen in het kader van hel algemeen welzijn te steunen. 5°. Daar, de geestelijkheid, de door haar zending van liefde en vrede geheiligde taak heeft, alle menschen te vereenigen „in vin culo pacis", in den band des vredes (Ephes. IV, 3), is zij verplicht bij te dragen tot de welvaart der natie, inzonderheid door de eenheid te bevorderen der burgers van alle klassen en mede te werken tot elk sociaal initiatief, dat niet in strijd is met het Ka tholieke dogma, of de Christelijke moraal. Wij raden intusschen alle Katholieken aan, bijzonderen eerbied te hebben voor de gehoorzaamheid en discipline. En moge het een gehoorzaamheid zijn, vol vreugde, daar deze het meest geschikt is, de beste en nobelste gevoelens der men schen wakker te roepen. Wij hernieuwen Onzen meest dringenden oproep aan onze geliefde Mexicaansche zonen, die zoo'n groot aandeel in de vader lijke zorg van Ons Pontificaat hebben, tot eenheid, liefde en vrede en tot het steunen van het apostolisch werk der Katholieke Actie, dat Mexico tot Christus terug zal voeren. Wij hebben Onze gebeden in het bijzon der gericht tot uw hemelsche patrones, de H. Maagd van Guadaloupe, Die ook in deze eeuwige stad vereerd en aangeroepen wordt en die Wij een parochiekerk hebben toe- gewijd. Wij hebben Onze vurigste gebeden tot Haar gericht voor het welzijn van Mexico, opdat de vrede van Christus weer in Me xico moge hee'rschen. Met deze verlangens in Ons hart verme nen wij aan alle priesters; aan de Katho lieke Actie en aan het geheele Mexicaan sche volk van harte Onzen apostolischen zegen. Wij spreken voorts den wensch uit, dat dit schrijven het begin moge beteekenen van een nieuwe geestelijke orienteering van Uw land. Met opzet hebben wij dit Ons schrijven op het Hoogfeest van Paschen ge dateerd, als een Vaderlijke herinnering, dat zooals gij in den vollen zin des woords gedeeld hebt in het lijden van O.H. Jesus Christus gij ook moogt deel hebben in Zijn glorierijke verrijzenis. Gegeven te Rome bij St. Pieter op het feest der Verrijzenis, 28 Maart 1937, in het zestiende, jaar van Ons Pontificaat. OME, 28 Maart. (Van onzen cor respondent) De intocht van den H. Vader op Eersten Paaschdag in de St. Pieter, die tevens Zijn eerste openbaar optreden was na Zijn ziekte, is tot een ware manifestatie van lief de geworden. Toen de zilveren klaroenen de in trede van Z. II. Paus Pius XI in de basiliek aankondigden, barstte de spanning der 50.000 geloovigen uit in een applaus en gejuich, dat was als een alleluja van dankzegging voor den terugkeer van Zijne Heiligheid in bet openbare leven der Kerk. =h"er^ en'w in deze Onze Eeuwige Stad een toevlucht- ^godsienstonderricht te geven, doorgaan het recht der Kerk om aan de op voeding der kinderen deel te nemen, te ont kennen. En zinspelende op de Duitsche be kering, dat de Pauselijke Encycliek geko- men was op een oogenblik, dat de regeering vredesonderhandelingen voerde, zeide hij: "Tot op dit oogenblik zijn alle protesten der oord gevonden, een toegewijd tehuis van het Latijnsch-Amerikaansche Pius-college, dat in alle opzichten voor zijn verheven doel ingericht en geschikt is. Gij hebt verstandig gehandeld met be scherming en gastvrijheid te zoeken bij een De De toekomst van de jonge generaties ver vult Ons vaderlijk hart met ernstige be zorgdheid en verslagenheid. Wij weten, aan welke gevaren de jeugd overal is blootge steld, doch vooral in Mexico, waar een im- moreele en anti-godsdienstige pers in de on als n.7u ",erKte hij opB dat het recht if"5 kunnen we niet begrijpen, drag gewaarborgdlk- d°°r pkcMig 7 wordt." aldus geschonden haber onder7kardinaal Faul" loovigen, dat de KathoRe^ï^TïS dCT voor het Christendom Kerk haar strijd K?tnbl!^^Z^hlot^e^héb^n I 8root Latijnsch volk' 7 «"gew«de I jonge harten de kiemen van den geloofs- teneramwoo d^eïregen En met Paters zullen ervaren dat de te^woor- spre#kk van zelf, dat de ware. s?art merkte°hii op: Als Christenen diSe toestand van hun land veel gelijkt op Kathojieke burgers, wanneer hun meest ele- oio tv..,. «e nu op. „ais w» den toestand yan de eerste Christenen. Zoo- I 6 als wij reeds in Ons Apostolisch schrijven „Paterna sane sollicitudo" van den 2en Fe bruari 1926 zeiden, hebben zij een nauwe samenwerking noodig van de leeken, waar op dat Apostolisch schrijven een beroep deed, want het zou uitermate moeilijk zijn, zoo vele zielen voor den ondergang te be waren zonder de providentieele hulp van de leden der Katholieke Actie, mannen zoo wel als vrouwen. De methodes van samenwerking tusschen <je priesters en de leekenapostelen moeten derdag j.L doch dit bericht kunnen -wij I erop gericht zijn, de christenen te brengen I ajg ket absolute doel mogen beschouwd niet met stelligheid bevestigen - de kardi- op den weg des heils. Dit beteekent geeste- worden; nalen Bertram en Faulhaber en mgr. Prey, ljjke leiding en godsdienstonderricht niet sing bijeen zijn geweest om het probleem enkel door gebruik te maken van de mid- Geheel in dezen geesrilf-jf?1 °PSeven- uit Berlijn, meldend, dat karn- 60n bericht voornemens is zoo spoedig moveufw Bertram ferentie van het geheele Duitsche f7 con" te Fulda bijeen te »epen om de ricS^ I voor de verdere verdediging der Goddelijke rechten vast te stellen. Reeds zouden Don- *1 Jn rtlv /"l U ATIMil. 1 1 mentaire godsdienstige en burgerlijke vrij heden worden geschonden, hun rechten niet gemakkelijk opgeven Nochtans kan het opeischen van deze rechten min of meer opportuun zijn; het moet al naar de omstandigheden met meer of minder kracht geschieden. Maar als een practische oplossing op grond van de con crete gegevens uitgewerkt wordt, moeten Wij op enkele fundamenteele beginselen wijzen, welke steeds voor den geest moeten worden gehouden. Ie. dat deze eischen relatief zijn, en niet van het katholiek onderwijs te bespreken, Zooals begrijpelijk is, is het 't vurig ver langen der Duitsche bisschoppen, dat alle moeilijkheden worden opgelost, doordat de regeering het standpunt der Kerk zal be- grijpen.. delen der welsprekendheid. doch door het bijbrengen van een degelijke kennis van de Heilige Schrift. Het is voorts duidelijk, dat het apostolaat, in dit licht gezien, niet het resultaat is van een zuiver natuurlijken impuls doch van een I LONDEN, 30 Maart. (HAVAS). De „Ti mes" schrijft, dat tweehonderd Italiaansche soldaten uit Abessynië zijn verwijderd tenge, volge van de repressailles na den aanslag op Grazianl op 19 Februari van dit jaar. De beslissing zou door Grazianl persoonlijk genomen zijn, onmiddellijk nadat hij van de uitspattingen had gehoord. De maarschalk bevindt zich nog in .het ziekenhuis. De correspondent bericht verder, dat uit nieuwe bijzonderheden, welke omtrent het bloedbad worden vernomen, blijkt, dat ver scheidene Italianen werden gedood door hun eigen landgenooten, die in het wilde weg schoten. De schade, welke door den brand is veroor zaakt, is zeer ernstig. De handelsbetrekkingen tusschen Ethiopië en de geheele wereld zijn op het doode punt gekomen. De Italiaansche politiek bestaat in het sluiten van alle buitenlandsche handels huizen, welke over eenige maanden allen ver dwenen zullen zijn. De beide zoons van den Abessijnschen ge zant te Londen, dr. Martin, zijn terechtgesteld wegens medeplichtigheid aan den aanslag te gen maarschalk Grazianl. Bleek en tot tranen toe geroerd passeerde de Paus, op den sedia gestatoria gezeten, hoog boven de wuivende en opgetogen menigte, die steeds weer in nieuwe toejuichingen losbrak. De plechtigheid is verloopen precies vol gens het vastgestelde program. Even over tien uur verliet de H. Vader Zijne particuliere vertrekken per draagstoel en be gaf Zich naar de kapel van St. Sebastiaan, aldaar opegewacht door de kardinalen en het pauseljjk hof. Na plaats genomen te hebben op de sedia gestatoria verscheen de H. Vader door den purperen voorhang der kapel der Piëta in het middenschip van de Sint Pieter, waar het volk Hem ovatie op ovatie bracht, terwijl de zilveren klank der trompetten en het ge zang van „Tu es Petrus" door de wijde ruimte schalde. De acclamaties begeleidden den H. Vader tot aan den troon, die in den obsis was opge richt. De sedia gestatoria werd voor deze bijzon dere omstandigheden tot vlak voor den troon gedragen, waar men het den Paus door mid del van een beweegbaar platform mogelijk maakte op den troon plaats te nemen, zonder ook maar één trede te behoeven te bestijgen of af te dalen. Dan nam de plechtige H. Mis, opgedragen door Zijne Eminentie kardinaal Granito di Belmonte, een aanvang. Na het „Introïtus" bestegen de kardinalen één voor één den troon voor de gebruikelijke acte van gehoorzaamheid.' Bij de H. Consecratie werd op het podium van den troon de groote pauselijke stoel ge bracht, waarop de H. Vader neerknielde en met diep gebogen hoofd het verhevenste mo ment der ceremonie bijwoonde, terwijl de zil veren muziekstooten uit den koepel In de doodsche stilte beneden neervielen. Vóór de Consecratie had kardinaal Bisleti den paus de reguliere vredesomhelzing ge bracht. Na het „Ita Missa est" heeft niet de cele- breerende kardinaal, maar de H. Vader zelf van Zijn troon af den zegen uitgesproken. Dan stelde de indrukwekkende pauselijke stoet zich weer op en, opnieuw begeleid door een orkaan van applaus en toejuichingen, werd de Paus door het middenschip naar de kapel van de Piëta teruggedragen, niet na zonder eerst de sedia gestatoria op Zijn wensch nog eens naar de menigte te hebben doen keeren voor de laatste zegening. Bij het afdalen van de sedia gestatoria, was de H. Vader onuitsprekelijk bewogen. De tranen van ontroering vielen van zijn moede wangen neer. In den draagstoel werd de H. Vader daarna naar de aula der zegeningen gebracht, waar een provisorisch-geheel met damast bekleed zaaltje ingericht was met alle benoodigdhe- den, die hem dienen konden voor een korte rust voor het moment der groote Paaschze- gening. Intusschen verliet de menigte de basiliek om zich te voegen bij de honderdduizenden, die op het St. Pietersplein reeds uren stonden te wachten. De lucht was eenigszins bewolkt en er woei een vrij krachtige zoele wind. Het immense plein bood weer het bekende schouwspel: een viervoudig cordon van Itali aansche soldaten, de pauzelljke corpsen in gelid op de treden der basiliek opgesteld en een golvende menigte als men maar zelden bijeenziet. Om 12 uur 25, precies een half uur nadat de H. Vader de sedia gestatoria afdaalde, openden zich de glazen deuren der middelste loggia en verscheen de blanke gestalte van Z. H. Paus Pius XI voor de menigte. Een langdurig applaus en gewuif met zak doeken en hoeden begroette Hem. Toen de stilte ingevallen was, weerklonk door de luidsprekers de krachtige stem van den YPaus, die aan de Latijnsche zegenfor mule deze woorden toevoegde: „En deze apostolische en vaderlijke zegen, dien Wij van harte urbi et orbi verleenen, zij beteekenen een onderpand van Onze Vaderl. dankbaarheid voor de gebeden en de geestelijke gaven, die overal voor Ons gestort zijn in deze stad en in de gansche wereld". Dan groette de Paus de jubelende menigte verscheidene malen, waarop de sedia sneller dan anders in de aula der zegeningen werd teruggetrokken. De ceremonie in de Sint Pieter werd bijge woond door het kroonprinselijk paar van De nemarken, door prins Johann Georg van Saksen, aartshertogin Magdalena, van Hon garije, prinses Cecile van Pruisen, met prins Friedrich, prinses Anna von Hohenlohe, prin ses Margaretha Clothilde Napoleon, de zuster en andere verwanten van den H. Vader, den maharadja van Epurthala met dochter en het bijna volledige corps diplomatique. Er waren 27 kardinalen aanwezig. Men schat het aantal geloovige in de St. Pieter op 50.000 en de menigte die luiden den zegen ontving op een kwart millioen. Na afloop dr plechtigheid stroomde het St. Pieterplein ongewoon snel leeg, dank zij de reeds gedeeltelijk doorgevoerde doorbraak der Borghi. Naar van officieuse zijde vernomen wordt, is professor Milani bijzonder tevreden over den gang der plechtigheden die geen enkel na- deelige uitwerking op den gezondheidstoe stand van den H. Vader gehad hebben, tenzij een begrijpelijke vermoeidheid. LONDEN, 29 Maart. (HAVAS.) NaJbij het dorp Tïtehvell in Norfolk is heden een stuk hout gevonden, dat volgens -de poidtie afkom stig zou kunnen zijn van het vliegtuig van die hertogin van Bedf ord, (bijgenaamd de „vliegende hertogin". WASHINGTON, 29 Maart. (HAVAS). De minister van landbouw, Wallace, heeft de re sultaten gepubliceerd van het onderzoek, dat was ingesteld naar aanleiding van de ontplof fingsramp te New-London in Texas. Dit rapport stelt vast, dat de ramp door ontploffing van gassen die zich verspreid hadden over de kelders van het schoolgebouw, waarin de door een motor opgewekte vonk was overgeslagen, was veroorzaakt. Het rapport vermeldt niet, of in deze aan gelegenheid sprake is van onderaardschen gastoevoer of van een slechte lassching der buizen. t TT j kan de Kerk 'Ulver natuurlijken impuls a-ocn van cc. kort doet, sluiten. Zij heeft op dit terrein een 7^J7drang naar Christus en naar alle zending van Christus zelf ontvangen, waar- zie(en> a'® d°w Zijn -kostbaar Bloed zijn van zij niet kan of meg afwijken. Van veel vrijgekocht. Deze navolging van Christus zal uiterlijke glorie, welke individu en volk ten of 777" kan zij afstand doen; nooit recht het-TrL ^an haar onvervreemdbaar Sö Stf- onontkocmUike i,pn dat „i, 6rk-compro-mis te berei- stemming beteekent; ook^Sj S'heb" I H ben de Duitsche bisschoppen de cw7 Kerk gerichte beschuldigingen, alsof deze 1-*r*vrr\r»TYlPf»Hncr Vav» V.«4- Uügmatl- 1 vele vormen van apostolaat omvatten op elk gebied van godsdienstige activiteit. Dit apostolaat zal doordringen in kerken en in gezinnen en tenslotte een zegen blijken te zijn voor het openbare leven zelf. In antwoord Op de vëelvuldigë tegen de I sche veroordeeling van het nationaal-socia lisme nadrukkelijk gehandhaafd gaat de Kerk voor het heil dei zielen soms zeer ver- haar volle recht echter blijft bestaan; dat kan door niemand, ook door de Kerk zelf niet, aangetast worden. PARUS, 27 Maart. CD-N-BJ Onder de onverschillig zou staan tegenover de sociale vraagstukken of niet in staat zou zijn, om ze op te lossen, dient er op gewezen te wor den, dat alleen de léeringen van de Kerk, bijgestaan als Zij Wordt, door Haar godde lijken Stichter, geneesmiddelen brengen voor de kwalen, waaraan uw land thans lijdt. Uw medewerking bijv. aan de oplossing van het agrarische vraagstuk, aan de ver- troinen van "het eenige dagen geleden nabij betering van de levensvoorwaarden van de puinen van het eenige ..Canricor- arbeiders en van h,,„ u. Lyon neergestorte watervliegtuig „Capricoi nus" heeft men heden Zaterdag een kist met goudstukken ter waarde van 1 millioen francs gevonden, die tot de vracht van het vliegtuig behoorden. on van hun gezinnen, uw recht- streeksche deelneming aan de oplossing van sociale kwesties zullen u ertoe brengen bij zonder belang te stellen In het lot van zoo vele arme werklieden, die een gemakkelijke prooi zouden kunnen .worden yan de anti- Als een bewijs, hoe de nationaal-soclalisti- sche machthebbers in Duitschland zich door de onweerlegbare bewijskracht van 's Pau sen geweldige aanklacht aan hun adres mo reel geslagen voelen,, moge het feit gelden, dat de geheime staatspolitie te Aken in een drukkerij aldaar eenige duizenden exempla ren in beslag heeft genomen van de pause lijke Encycliek over het Duitsche nationaal- socialisme. RIGA, 27 Maart (HAVAS) Uit Rusland wordt gemeld, dat de ex-metropoliet van Moskou, Peter Krutinskl, op een eiland in ballingschap gestorven is en dat de metro poliet Arsenj in het deportatie-kamp te Uebe- kinstan is overleden. De gouverneur van den staat Texas heeft op Goeden Vrijdag in alle regeeringsbureaux van 12 tot 3 uur een pauze doen houden om den beambten gelegenheid te geven, tot gebed en bijwoning der kerkelijke plechtigheden. Ook spoorde h(j in een proclamatie de be volking aan, Goeden Vrijdag waardig te vie ren door offers en gebeden, BARCELONA, 27 Maart. (UN. PRESS), De president van de Catalaansche generali teit, Luis Companys, verstrekte heden aan de pers een verklaring betreffende de regee- ringscrisis in Catalonië. Het betreft hier een zeer delicate kwestie, aldus Companys, welke waarschijnlijk ook wijzigingen in de Valencia-regeering tenge volge zal hebben. De crisis van de generali teit staat in het nauwste verband met de moeilijkheden, die zich den laatsten tijd in Valencia hebben voorgedaan. Companys verklaarde voorts, dat wellicht een nieuwe Valencia-regeering zou worden gevormd, „die voor de openbare meening der wereld aannemelijker is dan de tegenwoor dige". De tegenwoordige regeering, zoo voeg de hij hieraan toe, heeft slechts gebrekkigen steun gevonden. PERPIGNAN, 27 Maart (HAVAS). Schepen van de Fransche kustwacht, welke deel uit maken van de internationale controle, hebben hedenmorgen op zee het vaartuig „Sans Pa- reil" gesommeerd, doel en bestemming van de reis op te geven. Het antwoord was, dat het schip naar Cerbere ging, om meubelen in te nemen. Bij een onderzoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man naar Spanje vervoerde. De „Sans Pareil" werd gepraaid en naar Port Vendres gebracht, waar de autoriteiten het schip, de bemanning en de 25 vrijwilligers, die zeiden Canadeezen te zijn, onder bewaking stelden. Ruün 400 kinderen iverdcn uit Bilbao geëvacueerd en naar hot eiland Oleron vervoerd, waar zij gevrijwaard zijn voor de oorlogsverschnkkmgen. De kinde- ren begeven zich aan boord van het schip, dat hen naar, Oleron zal brengen. In De KAUNAUS, 27 Maart. (STEFAN1). Litauen heerscht een griep-epidemie. ziekenhuizen zijn overvol. Men heeft de scholen moeten sluiten. Ver scheidene personen zijn overleden. PARIJS, 27 Maart. (D.N.B.) Naar verluidt, zijn in den tijd van 1 Januari tot den 15en Maart jJ. in totaal een en tachtig schepen met munitie en levensmiddelen voor het roode Spanje uit Marseille vertrokken. De namen van de meeste schepen zijn bekend. Uit de betreffende lijst blijkt, dat vooral na' den eersten Maart het aantal schepen, dat naar het roode Spanje is vertrokken, aan merkelijk is toegenomen. In de eerste helft van Maart zouden precies dertig schepen mat munitie en levensmiddelen Marseille met toft stemming naar volksfront-Spanje verlaten hebben, gemiddeld dus minstens twee scha pen per dag. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3