ROTTERDAMSCHE DROOGDOK ervoets Alles ziet er veel rooskleuriger uit". TOEKOMST-DIAGNOSE BLIJFT MOEILIJK. RECHT EN ORDE. VRIJDAG 16 April MAILVERZENDING. SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. BLEISWIJIC MAASSLUIS. MAANDAG 5 APRIL 1937 Winst ƒ1.150.010 (v.j. ƒ306.347), waarvan afschrijvingen ƒ875.010 (v.j. ƒ141.347). ENKELE BALANSPOSTEN STERK GESTEGEN. De stemming van gisteren. HET R. K. SCHOOLTORNOOI. R- K. SPORTVEREENIGING „A.L.O.". KAMER VAN KOOPHANDEL. JUBILÉ P. N. VAN OS. duurt nog tot en met DE „AMSTERDAM" IN AAN- YARING. Een scheur boven de waterlijn gekregen. TRAM IN BOTSING MET TOURINGCAR. Een gewonde. OPROEP. GEMEENTERAAD. MUZIEK IN ROTTERDAM. ONDERWIJ S-VAC ATURE. VERHURINGEN. CONCERTGEBOUWORKEST Volksconcert en laatste Harmonie concert. R. K. STAATSPARTIJ. stimmert. Van onwaarde 4; aantal P!mf| stemmen 357. Hiervan hadde/i 348 leden het politiek advies gevolgd. De overige 9 waren met een kleine wijziging van het advies. DE NIEUWE BEWAARSCHOOL Zondag was de nieuwe bewaarschool der Eerw. Zusters ter bezichtiging opengesteld voor belangstellenden, van welke gelegenheid 'n dankbaar en zeer druk gebruik is gemaakt. Het gebouw zelf is gebouwd voor rekening van de Eerw. Zusters van J. M. J., onder ar chitectuur van Ir. E. H. Kraaijvanger te Rotterdam, door den aannemer den heer Leen- derts van Schiedam. J Aan het jaarverslag van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij over 1936 ontleenen wtj het volgende: Konden wij in het vorige jaarverslag reeds mededeelen, dat het boekjaar 1936 met vrij veel reparatiewerk was ingezet en dat het toen tevens mogelijk was eenige belangrijke nieuwbouworders bij te boeken, nu mogen wij daaraan toevoegen, dat de toen geconsta teerde opleving flink heeft doorgezet. Vooral op reparatiegebied was er het ge heels jaar door veel werk. In de maand Augustus anders altijd één van de slapste maanden voor dit bedryf waren al onze dokken weer volop bezet en met kleine on derbrekingen is dit tot nu toe zoo gebleven. De scheepsbouw en de daaronder resortee- rende houtbewerking gaf een geleidelik toe nemende opleving te zien. Hoewel wtj met dit gedeelte nog lang niet op volle capaciteit wer ken, blijft de bedrijvigheid er op bevredigende wijze toenemen, zoo zelfs, dat in het nieuwe jaar bij de Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Wa terweg", naast het reparatiewerk, ook weer de bouw van schepen ter hand genomen kon worden. Van de machinefabriek waren alle afdeelln- gen het geheele Jaar door behoorlik 'bezet en zoo zal het voorloöpig ook wel blijven. Tijdige aanpassing aan de veranderde om standigheden, alsmede behoud van onze liqui diteit, hebben het dus inderdaad mogelijk ge maakt snel van de nieuwe opleving te pro- fiteeren. De daarop gevolgde verlaging van de gul- denswaarde op 27 September 1.1. heeft met een verdere verlaging van de vaste lasten, meegebracht, dat onze positie ten opzichte van de met ons concurreerende buitenland- sche bedrijven ontegenzeggelijk weer sterker is geworden. Tegenover deze tot optimisme stemmende omstandigheden staan echter factoren, welke reden geven tot omzichtigheid. Het valt niet te ontkennen, dat de opleving voor een gedeel te op onnatuurlijke wijze is ontstaan eg dat de voortschrijdende ordening, naast enkele voordeelen, eveneens gevaren in zich bergt, terwijl ook het verkrijgen van materiaal niet altijd even vlot verloopt. Het blijft dus, zooals altijd, moeilijk om voor de toekomst een juiste diagnose te stel len, al ziet alles er dan ook veel rooskleuriger uit dan twee jaar geleden. Het vierde duizendtal arbeiders overschreden. De werkvermeerdering is in de eerste plaats ten goede gekomen aan onze vaste kern, welke in den loop van het jaar weer voor den vollen tijd arbeid verkreeg; daar naast konden velen, die langen tijd geen ar beid hadden kunnen vinden, in het bedrijf wor den opgenomen. De sterktestaat vertoonde een regelmatige stijging, welke zich in het nieuwe jaar heeft voortgezet, zoo zelfs, dat einde Maart het 4e duizendtal weer werd overschreden. Daartoe heeft van de door ons verkregen orders de voor de Holland-Amerika Lijn geboekte R.D.M. 200, welk schip den naam „Nieuw Amsterdam" zal krijgen, in be langrijke mate bijgedragen. De bouw verloopt, niettegenstaande enkele tegenslagen, welke bij een zoo groot werk niet kunnen uitblijven, zoo vlot, dat de tewaterlating, overeenkom stig het oorspronkelijke bouwprogramma, op 10 April a.s. met vertrouwen mag worden te gemoet gezien. De voor dit speciale groote werk tot stand gekomen samenwerking met de in ons vorig jaarverslag genoemde bedrijven, blijft reden geven tot groote voldoening. Diverse uitbreidingen. Met de vroeger genoemde uitbreiding van onze inrichtingen werd voortgegaan. Een ma gazijn, lang 80 M., breed 15 M., voorzien van een electrische loopkraan, en een nieuw ver- bandlokaal werden gebouwd; de teekenka mers werden vergroot, terwijl wederom ver scheidene moderne werktuigen in de werk plaatsen van den scheeps- en machinebouw werden bijgeplaatst. Onderhanden zijn nog: Een nieuwe modelmakerij met modellen- bergplaats; een verbouwing van de bestaande modelmakerij tot scheepmakerswerkplaats; belangrijke uitbreidingen van de koperslage rij, waarin onder te brengen een electrische laschwerkplaats en eenige andere bestaande inrichtingen, terwijl binnenkort nog de aan komst van eenige groote moderne werktui gen voor de machinefabriek verwacht wordt. Onderhanden werken. Aan het einde van het jaar waren onder handen: Een motortankschip: „Ensis", 9100 tons D. W. Een motortankschip „Edward F. Johnson", 15000 tons D. W. Een motortankschip 12000 tons D. W. Een dubbelschroefstoomtankschlp, 3300 tons D.W. Een dubbelschroef turbine mail- en passa giersschip, ongeveer 36000 bruto register ton. Een onderzeeboot voor de Poolsche marine. Ben artillerie-instructieschip voor de Ko ninklijke Nederlandsche marine. Een installatie voor twee turbines en 4 ketels van samen 34000 A.P.K. Een installatie voor Dieselmotoren van 2800 A.P.K. Een installatie voor Dieselmotoren van 3600 A.P.K. Een installatie voor Dieselmotoren van 3000 A.P.K, Een dubbelschroef-toommachine-installatie van 2500 I.P.K. Een dubbelschroef-installatie voor Disel- motoren voor de onderzeeboot voor de Pool sche marine. Een installatie voor twee turbines en ke tels voor het artillerie-instructieschip voor de Koninklijke Nederlandsche marine. Zeven Schotsche ketels, 18900 vierk. Voet V.O. 2 waterpijpketels, 6520 vierk. voet V.O. 1 afvoergassenketel, 1291 vierk voet V.O. Verschillende aparaten en opslagtanks, zoowel voor de installatie in het buitenland, als voor de installaties te Pemis voor de „Koninklijke/Shell", terwijl in het begin van het nieuwe boekjaar nog werd gecontacteerd voor: 3 motortankschepen, kelk 12000 tons D.W., voor de „Koninklijke/Shell". Gerepareerd werden: 744 (555) schepen, waarvan gedokt in ohze eigen dokken, 540 (314) schepen met 2111872 (141740) bruto registerton, gedurende 1699 (1242) dokdagen, terwijl door ons 1 schip met 4048 bruto re gisterton gedurende 2 dokdagen in de gemeen- tedokken werd behandeld. Het aantal werknemers met een diensttijd van minstens 25 jaren heeft zich intusschen tot 151 (123) man uitgebreid. Het aantal pensioentrekkenden, incl. de weduwen, bedroeg op het einde van het jaar 144 (138.) Het Tuindorp Heyplaat onderging ook dit jaar geen verandering. Het Fonds tot Behartiging van de Belan gen der Nagelaten Betrekkingen van Werk nemers stxind op 31 December j.I. voor 229.494 (246089) te goed, terwijl de Veree- niging tot Behartinging van de Belangen van het Personeel van de Rotterdamsche Droog- dik-MaatschappU beschikte over een kapitaal van 891,812 (834.454. Winst sterk gestegen. Nadat het totale winstbedrag k f 1.150.010, (306.347) is verminderd met het voor af schrijvingen bestemde bedrag k f 875.1010 (141.347) blijft als te verdeelen winst over 275.000 (165.000). Voorgesteld wordt 5 pot. (3 pet.) dividend. De verlies- en winstrekening van de Rotter damsche Droogdokmaatschappij over 1936 vermeldt: inhetDebet: Voordeelig Saldo 1.150.010 (403.289). Te bestemmen als volgt: Afschrij ving op Bouwmij. Heyplaat 9.756 (4080); Afschrijving op gebouwen en vaste gereed schappen 427.065 (27.895); Afschrijving op P. H. Dok No. 4 255.197 (50.000)Afschrij ving op losse gereedschappen 98.240 (33.534); Afschrijving op Vaar- en voertuigen 4.669 (20.706) ;Afschrtjving op sleepbooten Dockyards XV en XVI 75.000 (onv.); Af schrijving op Kantoorameublement 5.080 (130); Totaal afschrijvingen 875.010 (141.347); Te verdeelen winst 275.000 (165.000); en in het Credit: Per winst op orders, etc. 1.150.010 (306.347). De balans per 31 December 1936 der R.D.M. vermeldt als activa: Ongeplaatste aandeelen 4.500.000 (onv.); Kas en kassiers 5.056.444 (1.445.629); Effecten 2.057.068 (2.034.696); Deelneming in andere ondernemingen 1.090.000 (1.073.100)Intrest 32.183 (26.455) Debiteuren 1.144.340 (775.758); Bouwmij. „Heyplaat" 1 (onv.); Terreinen 400.000 (onv.); Gebouwen en vaste gereedschappen 670.397 (674.801); Prins Hendrik Dokken no. 1, 2 en 3 1 (onv.); Prins Hendrik Dok no. 4 1.100.000 (1.300.000); Losse gereed schappen 1 (onv.)Vaar- en voertuigen 1 (onv.); Sleepbooten Dockyards XV en XVI 60.000 (135.000)Magazijn voor raad en steen kolen 890.239 (516.266); Werken onderhan den 6.294.117 (1.023.005); Vooruitbetaalde assurantiën, etc. 11.159 (15.739); Efrpacht 18.645 (18.648) en als Passiva: Kapitaal f 10.000.000 (onv.); Statutaire Reserve 100.000 (onv.); Buitengewone Reserve 827.500 (onv.) Cre diteuren 1.157.865 (610.525) Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterweg" 131.410 (76.796) Voorschotten op werken onderhanden 10.699.813 (1.908.546); Dividend aandeel houders (vorige jaren) 3.270 (4.405); Di vidend aandeelhouders '36 275.000 (165.000); Fonds ter behartiging belangen nagelaten betrekkingen van werknemers 229.494 (246.089). Ellens in dat 'blad kan men den gedetail- leerden uitslag lezen van de gisteren gehou den stemming in den Rijltskieskring Rotter dam, waarvan men het resultaat moet voe gen, bij dat van de kringen Den Haag en Am sterdam, omdat deze drie gezamenlijk met één lijst zulten uitkomen. Welke wijzigingen tengevolge, van de gehouden «temming in de volgorde van de candidatem op de definitieve lijst zijn gekomen, vindt men eveneens daar vermeld. Onder de eerste vier is oud-minister Wel ter van de tweede naar de derde plaats verhuisd en omgekeerd de heer Steinmetz van de derde naar de tweede plaats. Verder is de heer van den Brute, die als no. 8 de laatate plaats bezette, twee plaatsen opge schoven en no. 5 geworden op de definitieve lijst, waarmede Rotterdam, Amsterdam en Den Haag zullen uitkomen. Intusschen zal het aker menigeen interes- seeren ook iets te vernemen, niet alleen met cijfers, maar ook met eenige woorden over het verloop der «temming ln Rotterdam. De opkomst van de leden van „Recht en Orde" is zeer goed geweest. Ongeveer de helft van het aantal leden heeft belangstelling ge toond voor deze «temming. Deze interesse houdt natuurlijk verband met de gevoerde actie voor bepaalde candi- daten in onzen kieskring. Stemmen van on waarde waren er maar zeer weinig. Dank zij het nieuwe systeem, was het opmaken van den uitslag veed eenvoudiger dan vroeger, toen met diverse punten voor elke stem moest worden gerekend. Reeds om zes uur was de uitslag van de stemming in Rotterdam dan ook 'bekend. Van de ongeveer 1770 kiezers hebben er niet minder dan 1712, dius practiech zoo goed als allen, gestemd op mr. Goseling, den voorzit ter van de R.K. Staatspartij. Hieruit blijkt, dat, ook zij, die in de verdere volgorde van de lijst verandering wenschten te brengen, una niem mr. Goseling als lijstaanvoerder hébben gekozen. Slechts een kleine honderd perso nen minder hebben zidh uitgesproken voor een zetel aan den heer Steinmetz, die 1625 stem men verwierf en daarmee nummer 2 werd. Voor de candidatuur van den heer Weiter was het aantal stemmen aanstonds al bedui dend minder. Met 1932 stemmen bleef hij er ongeveer 700 beneden mr. Goseling. Toch kwam h(j daardoor nog op de derde plaats te staan. Bij de vierde plaats kwam men echter aan de „question brulaute" in onzen kieskring. De volgens het politiek advies voor deze plaats voorgedragen mr. Bach heeft niet precies 900 stemmen maar net even meer dan de helft van het totaal aantal verkregen. De grootst mogelijke minderheid (846) stelde in plaats van mr. Bach den Rotterdammer van den Brule. Het duidelijkst komt deze verhouding naar voren, wanneer men tegenover elkaar plaatst het aantal stemmen, dat de heer van den Brule verkreeg als lid (846) en als plaatsver vanger (882). Wanneer men deze twee cijfers samenstelt, dan komt men tot een totaal van 1728, d.i. bijna gelijk aan het totaal aantal personen, dat aan de stemming heeft deelge nomen. Ongeveer 49% stemde voor een zetel plaats, 51% voor een plaatsvervangersaan wijzing. Het gevolg van deze stemming zou zijn ge weest zoo van Rotterdam alleen de defini tieve rangorde op de lijst had afgehangen dat de heer van den Brule ais no. 5 en ais eerste plaatsvervanger zou zijn aangewezen. Door de combinatie met de uitslagen van Den Haag en Amsterdam is hij thans no. 6 ge worden. Opmerkelijk gering is het aantal stemmen geweest voor mej. D. Hillen op een verkies bare plaats. Niet meer dan 187. Verrassend groot (522) daarentegen het aantal stemmen, welke hier in Rotterdam op den Hillegers- bergschen Katholieken wethouder W. Daniels overigens een bekende Rotterdammer werden uitgebracht. De actie voor een Rotterdammer op een verkiesbare plaats op de lijst, Zij moge dan geen dadelijk succes hebben gehad, is blijkens het resultaat van de stemming van gisteren bij zeer velen ingeslagen. In de Paaschvacantie werd het jaarlijksche voetbaltornooi gehouden voor de elftallen van de R. K. scholen voor middelbaar en uit gebreid lager onderwijs. De wedstrijden von den weer plaats op het Sportpark Duyve- stein. De uitslagen waren als volgt: Afd. A: St. PetrusschoolR. K. Gymna sium 22. Imm. Cone.R. K. H.B.S. 11. St. PetrusschoolImm. Cone. 11. R. K. Gymnasium—R. K. H.B.8. 14. Imm. Conc. R. K. Gymn. 2—1. R. K. H.B.S.—St. Pe trusschool 40. Afd. B. Groep I: R. K. Gymn.Regina Cor- dium 6—2. St. PetrusschoolSt. Joseph- school 52; R. K. Gymn.St. Petrusschool 1—2. Regina CordiumSt. Josephschool 12. St. Petrusschool—Regina Cordium 69. St. JosephschoolR. K. Gymna. 2—3. Afd. B. Groep II: R. K. H.B.S.—St Tar- cisiusschool 6—0. St. Maria-schoolImm. Conc. 50. St. TarcisiusschoolSt. Maria- school 0—6. R. K. H.B.S.Imm. Conc. 50. St. MariaschoolR. K. H.B.S. 01. Imm. Conc.St. Tarcisiusschool 42. Beslissing afd. B: St. Petrusschool—R. K. H.B.S. 0—1. De prijswinnaars waren in afd. A.: R. K. H.B.S.; in afd. B: R. K. H.B.S. Na een inleidend, woord van den voorzit ter van het district Rotterdam reikte dr. Kouwenhoven, de directeur van de R. K. H.B.S., de prijzen uit. Ter propageering der turnsport zal de af- deeling heeren en jongens van bovengenoem de vereeniging wederom eenige „openbare lessen geven, welke gehouden zullen worden in de gymnastiekzaal, aan de Versqdenstraat op Donderdag 9 April, van 8 tot 9.30 uur voor junioren en van 9.30 uur tot 10.45 uur voor heeren, en Zaterdag van 4 tot 5 uur voor aspiranten. Degenen, welke in deze sport bij uitnemend heid belangstellen of hiermede nader wen- schen kennis te maken, worden aangeraden deze lessen eens bij te wonen. De toegang tot deze lessen is geheel vrij, doch kinderen zonder goede geleide kunnen niet worden toegelaten. De Kamer van Koophandel houdt een open bare vergadering op Dinsdag a.s. De agenda luidt: 1. Briefwisseling met den minister van Fi nanciën in zake de toepassing van de Omzet- belastingwet op de bakkerij-bedrijven. 2. Concept-schrijven aan den Minister van Financiën in zake verlaging van den accijns op gedistilleerd. 3. Van den directeur-generaal voor de Pos terijen, Telegrafie en Telefonie antwoord op dezerzijdsch schrijven in zake toepassing van de Zegelwet 1917. 4. Gonceptsehrijven aan den directeur-ge neraal voor de Posterijen, Telegrafie en Tele fonie in zake interlocale telefoontarieven. 5. Concept-schrijven aan den Middenstands- raad in zake de distributie van levensmiddelen en andere artikelen. 6. Van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam bericht van beëediging van de heeren: J. B. van Olderen, als makelaar in koffie; L. J. Smit, als makelaar in automobielen èn motorrijtuigen; F. M. de Valk, als makelaar in onroerende goederen; G. M. de Valk, als makelaar in onroerende goederen. 7. Verleening van vergunningen krachtens de Wet op het afbetalingsbedrijf. Onder bijzonder veel blijken van belang stelling heeft de heer P. N. van Os, chef de bureau van de firma Felix Cohen, Zaterdag den dag herdacht, dat hij voor 25 jaar bij deze firma in functie trad. In het feestelijk versierde privé-kantoor werd de jubilaris allereerst toegesproken door den oudsten firmant, den heer A. J. Vieyra, die onder aanbieding van een geschenk in couvert de verdiensten van den heer van Os roemde. Daarna sprak de procuratiehouder, de heer de Leeuw eenige waardeerende woor den, De heer J. van Geel voerde het woord namens het kantoorpersoneel onder aanbie ding van een moderne schemerlamp. Daarna sprak de heer C. Schutte namens het pak- huispersoneel, terwijl de heer C. Kater de gevoelens van het reizigerspersoneel ver tolkte. De heer van Os dankte met een hartelijk speechje en herdacht den kortelings overleden senior firmant, den heer J. Vieyra. Een diner besloot de zeer druk bezochte receptie. Van binnenlandsche- en buitenlandsche re laties ontving de heer van Os bijzonder fraaie geschenken en een overdaad van bloemen. Reel. 31263 MVS 50 Het s.s. „Amsterdam", van de Harwiehlijn, dat vanmorgen tengevolge van den mist met aanzienlijke vertraging in Hoek van Holland aankwam, rapporteert, dat het op dertien mijl uit de Nederlandsche kust in aanvaring ls geweest met het Duitsche motorschip „Bir- kénau". De oorzaak moet geweten worden aan het slechte zicht. De „Amsterdam" is aan bak boordzijde geraakt, ongeveer ter hoogte van den salon. Boven de waterlijn ls een scheur ontstaan van ongeveer twee meter lengte. Aan het langzame varen van de „Amsterdam" is het te danken dat het schip niet onder de waterlijn is getroffen. Na het onderzoek heb ben beide schepen de reis kunnen vervolgen. De „Amsterdam" zal in Nederland herstel worden. Het s.s. „Vienna" is onderweg van Harwich naar Hoek van Holland om de afvaart van Hoek van Holland vanavond tijdig te kunnen doen plaats vinden. Zaterdagmiddag om 2 uur is op den hoek BoterslootPompenburgsingel een motor wagen van lijn 3, bestuurd door I. B. uit de Spartastraat, in botsing gekomen met een touringcar, bestuurd door W. C. v. O., wo nende aan den Diergaardesingel. Van de autobus braken verschillende rui ten, terwijl de voorzijde van de tram werd ingedrukt. Verschillende inzittenden van den touringcar kregen lichte kwetsuren. De 27- jarige mej. W. Oldenburg, wonende Spiegelnis senkade, kreeg een rechter dijbeenfractuur en verwondingen aan het linkerbeen. Zij is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar op genomen. De politie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Woensdag jl. om circa 5 uur is aan de Plaszoom aangereden door een vrachtauto, beladen met ijzeren staven de 18-jarige grond werker D. Boer wonende te Bergschenhoek. De jongeman is den volgenden dag aangifte komen doen aan het politiebureau Hoflaan. Aangezien de politie niet weet wie de chauf feur is verzoekt zij èn dé chauffeur èn even- tueele getuigen zich te melden aan de Hof- laan voor het geven van inlichtingen. De leden van den Raad zijn opgeroepen tot het houden van een vergadering op Donder dag 8 April a.s. des namiddags om twee uur. Op de agenda staan o.m.: Het nadere voorstel betreffende werkver schaffing voor werklooze hoofdarbeiders. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning op de straatpolitie. De Rotterdamsche zangeres mevr. J. Blek- schoon van Santen zal op Maandag 12 April een liederavond geven in de Nutszaal met medewerking van Marinus Flipse. Het pro gramma meldt werken van: Strauss, Wolff, Grieg, Franck, Caplet, Debussy, de Falla, Ba- dings en Pijper. B. en W. hebben na verhoor van den be trokken inspecteur op de aanbeveling voor de benoeming van een tijdelijk leerares in de klassieke letteren aan het Lyceum voor meisjes geplaatst: mej. Dra. I. G. M. Ger- hardt alhier. B. en W. doen het voorstel tot verhuring aan de wed. F. Groeneveld-v. d. Steen van perceelen bouw- en weiland onder Pernis en Hoogvliet, te zamen groot 10.02.62 H.A., zoomede de huizen c.a. Tijkenweg nós. 52 en 58, een en ander voor den tijd van een jaar, onderscheidenlijk tegen jaarlijksche huur prijzen van 800 en 300 en op de verder overeengekomen voorwaarden eveneens tot verhuring aan de N.V. Dike- ma Chabot's Handelmaatschappij van een gedeelte van het Gemeentelijk Handelsterrein tusschen het v.m. Spuikanaal en de Rose- straat, groot 600 c.A., zulks tot 30 Juni 1940, tegen 1 per M2 per jaar en op de verder overeengekomen voorwaarden. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van prof. Mengelberg heeft Zaterdag twee concerten gegeven: het jaarlijksche volks concert op den middag en 's avonds het laat ste van de serie Harmonie-concerten. Of de bezoekers van de beide concerten heel erg tevreden zijn geweest met de samenstel ling der programma's meenen we te mogen betwijfelen. We willen niet in het minst op de kunst waarde en schoonheden der gespeelde compo sities afdoen, maar de bezoekers, vooral van het Volksconcert, die grootendeels wel zullen hebben bestaan uit muziekliefhebbers, die ge regeld de concerten van het Residentie-orkest en het Philharmonisch bijwonen, zullen zeker vooraf wel met stil en gemotiveerd verlangen hebben uitgezien naar een program, waarop naar ze hoopten werken te vinden, die voor hen weer eens nieuwe muzikale gezichtspun ten zouden geven, vooral als die werken uit gevoerd werden door het grootste en het beste van onze Nederlandsche orkesten. Dat het program niet anders bevatte dan door en door bekende composities, zal wel een tegen valler zijn geweest. En 't zelfde geldt onge twijfeld voor een goed deel van de bezoekers van het avondconcert. Het program van het Volksconcert bevat te Ouverture, Nocturne en Scherzo uit „A Mldsummernlg'htsdream" van Mendelssohn; de Haffner-serenade van Mozart, waarbij Hel- mann op de uitstekende wijze, zooals we van dezen kunstzinnigen vlolist gewend zijn, de viool-solo speelde, en de achtste symphonie van Beethoven. Dat de uitgevoerde werken, evenals die op het avondconcert, een grandiose vertolking kregen door het orkest, onder Mengelbergs leiding, behoeft niet te worden gememoreerd. In klankschoon, technische afwerking en in tense muzikaliteit geeft dit ensemble het al lerbeste wat van orkestspel verwacht kan worden en Mengelberg weet bij zijn musici steeds weer ook in uit den treure gespeel de werken nieuwe bezieling en spontaneï teit te brengen, waardoor elke zweem van sleur of enkel routlnespel achterwege blijft. Op het Harmonieconcert, dat opende met voorspel en slotscène (Isolde's Liebestod) uit „Tristan und Isolde" en sloot met Beetho- vens derde symphonie, trad als solist op, in plaats van Loevensohn, die door een infectie aan zijn linkerhand verhinderd was te spelen, de Ital. cellist Enrico Mainardi. Hij droeg 't celloconcert v. Haydn in d.gr.t. voor en in dit heerlijk, zonnige en rijk bloeiende werk toon de Mainardi zijn sublieme kwaliteiten als cel list en hoogstaand kunstenaar. Zijn spel is van een voorname intellegentie, zijn toon prachtig sonoor en zielvol, zijn stemvoering duidelijk, helder en open en aan dit alles paart hij een gave en prachtige techniek, die hem ir. staat stelt, los van de materie, alleen geest en ziel uit te zingen op zijn mooie instru ment. Met de geacheveerde en nauw aanpas sende begeleiding van het orkest werd de reproductie van Haydn's cello-concert een muzikale daad van voorname beteekenis. De solist had een uitbundig succes en de toejuichingen, waarin hij Mengelberg en het orkest liet deelen, namen een ovationeel ka rakter aan. g. BOUWGROND. B. en W. stellen voor om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hun namen vermelde perceelen bouwgrond: I. aan de N.V. tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „West" een perceel aan den Statensingel, een gedeelte, groot 760 c.A., tegen 30 per M2., en een gedeelte, groot 240 c.A., tegen 5 per M2.; H. aan de N.V. „Alexander II" en den heer A. van Leeuwen een perceel aan den Pasteur-singel, op de hoeken van het Profes sor Poelsplein en de Duitschestraat, groot 1710 c.A., tegen 21 per M2.; III. aan de N.V. Bouwmaatschappij „Slot Bulgersteln" een perceel c.a. aan de Leeuwen straat en de We3te Wagenstraat, groot 400 c.A., tegen 23.160 in totaal; IV. aan de heeren A. Cleton en K. van Bellen een perceel aan de Boreelstraat, hoek Nicolaas Ruyschstraat, een gedeelte, groot 710 c.A., tegen 27 en een gedeelte, groot 112 c.A., tegen 5 per M2.; V. aan den heer A. W. Visser twee per ceelen aan de Bas Jungeriusstraat en den Ka- tendrechtschen Lagedijk, resp. groot 415 en 330 c.A., onderscheidenlijk tegen 20,50 en f 23 per M2.; VI. aan de N.V. „Markiezenkwartier" en de N.V. „Grootstad VIII" een perceel aan den Statenweg, den Stadhoudersweg en de Van der Meydestraat, groot I486 c.A., tegen 40 per M2., zoomede het recht tot over- bouwing van een perceeltje grond ter plaatse, tegen 26,67 per M2. overbouwing; VII. aan den heer A. Slappendel: a. een perceel aan den Statensingel, de Van Houtenstraat en de Kolkmanstraat, een gedeelte, groot 2240 c.A,, tegen 28-50 en een gedeelte, groot 635 c.A., tegen 5 Pcr vierkante meter; b. twee perceelen aan de Nolensstraat, de Van Houtenstraat en de Kolkmanstraat, een gedeelte, groot -fc 1180 c.A„ tegen 25 en een gedeelte, groot 120 c.A., tegen 5 per M2.; VIII. aan de N.V. Rotterdamsche Verze kering Sociëteiten (R.V.S.) een perceel aan de Meent en de Wcste Wagenstraat, groot 1800 c.A., tegen f 132.500 in totaal; en op de verder overeengekomen voor waarden. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- lichtingen -P- ste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotter- dem: N5d' mn L'pril zeepost s. M. v. St. Alde- g°nfflt Tt 20 0Wlam Sew. st. 6 April 23.-, SSnna eew »T'.8 April mai' s- Pdelau Te"o v. „n in Ti, 4—7 April aanget. st. 20.-; J pril luchtpost vla Amsterdam—Ban- burinaml' '1' 1'30- at' v- da* ■RrtMoBul? 9 APriI mail s- De la Sa J°rdeaux gew. St. 9.-, aanget. st. 8.30; 23 April zeepost s. Cottica v. Amsterdam gew. st. 1.30, 33,Apnl aanget. st. 20— w uba, Bonaire, Curagao: 6 April mail s. Nor.- mandie v. Southampton geW. st. 9.30, aanget. st. 96 April mail s. Normandië v. Le Havre £ew. st. 19.30, aanget. st. 10.— 13 April zee post s. .Baarn c. Amsterdam gew. st. 1.30, aan get. st 12 April 20—. Saba, St. EUstatious, St. Marten: 6 April mail s. Normandie v. Southampton gew. st. 9.30 aanget. st. 9—: 6 April mail s. Normandie V. Le Havre gew. st. 19.30, aanget. st. 19.— 13 April zeepost s. Baarn v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget» st. 12 April 20—. tJnie v. Zuid-Afrika, Mozambique: 8 April 8. Winchester Castlè v. Southampton gew. st. 20.45, aantget. st. 20.—; luchtpost als Ned. Indlë, boven dien 8 April luchpost via Kaapstad-Durban gew. st. 20.45, aanget. st. 20. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Landen 8,9514, Berlijn 73,44, Parijs 8,42, België 30,77'A, Zwitserland 41.65; Amerika 1,82%, Denemarken 39,97, Zweden 46,15, Noorwegen 44,98%, Te ruim kwart voor negen opende de voor zitter met den Christelijken groet en heette allen welkom. De secretaris las daarna de no tulen, welke worden goedgekeurd en gear resteerd. Met dank werd kennis genomen van de ontvangstberichten van de motie van den heer Goseling Partijvoorzitter en van de Ka mercentrale. Het keurige jaarverslag van den secretaris ontlokte een warm applaus en werd onder dank aanvaard. De penningmeester hoewel de rekening nog met een tekort sluit gaf een optimis tische beschouwing over het komende jaar en ging met vertrouwen de toekomst tegemoet. De kascommissie heeft de kas en bescheiden gecontroleerd en stelde voor den penningmees ter te decliarcheeren. Ook het verslag van de Polit. Prop.-club, mocht zich verheugen in den warmen dank van Bestuur en Afdeeling. Den afgevaardig den werd dank gebracht voor het verslag van de Kringvergadering Leiden op 13 Maart j.I. Hierna verstrekt de voorzitter uitgebreide inlichtingen betreffende de stemming op de groslijst op Zondag 4 April a.s. en wekte alle leden op om ter stembus te'komen. Het initiatief van Hillegersberg werd nog even naar voren gebracht om met autobussen op den 25en April naar den Landdag in den Haag te gaan. De rondvraag ontlokte nog eenige discussie betreffende de organisatie van de R.K.S.P. en den te houden Landdag in den Haag. De voorzitter maakte gebruik van de rond vraag om op te wekken tot het koopen van de bonboekjes, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de strijdkas voor de verkie zingen. Na een dankwoord aan de leden voor de opkomst sloot de voorzitter op de gebruike lijke wijze. TENTOONSTELLING In het speellokaal van de nieuwe bewaar school had Zondag de tentoonstelling plaata van de door de leerlingen der modevakschool der Eerw. Zusters gemaakte kleeding, als mede van het examenwerk. Er viel veel te bewonderen, terwijl het cri- tiseh bekijken en goedkeuren der vele aan wezige dames wei bewees, dat er goed en d&gelijk werk geleverd was. Trouwens de uitslag van het examen heeft wel bewezen dat het onderwijs op deze inrichting, welke ook door verschillende niet-katholieke meis jes wordt bezocht, op goed peil staat. De gemaakte kleedtngstukken werden te gen vastgestelde prijzen verkocht, terwijl de opbrengst besteed zal worden om wederom nieuw materiaal voor deze inrichting te kun nen inslaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrik F., zoon van H. F, Verschoor en W. Buitendijk Willempje, dochter van A. Aantjee en G. Vroon Eliza beth A., dochter van Ph. Uijthoven en T. Rood zand Jannie E., dochter van E. F. A. Buijs en C. A. S. van der Mussele Clazina W., dochter van J. P. Scholte en A. P. de Wit. ONDERTROUWD: Pieter Boer, 26 j. en Sietske Hofman, 23 j. UITSLAG STEMMING TWEEDE KAMER Bij de gisteren gehouden Stemming VOOr dé candldaatstelling werden. uitgebracht 371 Rustig gelegen in den Zuidelijken hoek van, detuin van het Petrusgesticht is hier een in alle opzichten modem, geheel naar de eiachen des tijds ingericht prachtig gebouw verkre gen. In vriendelijke, rustige kleuren geschil derd, ieder lokaal in andere frissehe tinten, bevinden zich beneden twee lokalen, één voor de kinderen, jongens en meisjes van 3 en 4 jaar en een voor de jongens van 5 en 6 jaar, benevens een groote speelzaal, waar de klein tjes bij slecht weer, vooral ook voor de over blijvers, zich met een keur van kinderspeel goed kunnen bezig houden. Boven is een be waarschoollokaal voor de meisjes van 5 ea 6 jaar en twee lokalen voor de modevakschool eveneens naar de eischen destijds ingericht. Er is aan het geheele gebouw slechts zeer weinig hout, bijna alles ia ijzer en steen, ea glas in lood. Met tafeltjes en stoeltjes en alle fröbelartikelen is de school geheel ingericht op het frobelsysteem. Met dit gebouw en deze inrichting is onze parochie Werkelijk te feliciteeren. STEMMING R. K. STAATSPARTIJ. Bij de op Zondag j.I. gehouden stemming ten behoeve van de caiaiidatenstelling voor de Tweede Kamer zijn gekozen: mr. dr. D. Beaufort O.F.M., Utrecht; A. J. Loerakker, Haarlem, E. J. M. Stampei, Hoorn; M. P, v. d. Weyden, Zevenhoven; Jac. Groen, Zuid- Scharwoude. Tot plaatsvervanger werden aangewezen: Ruhling, v. d. Elzen, Blonk, Berg en J. de Kot. Van de ongeveer 170 leden der afdeeling zijn 100 stemmen uitgebracht, waarvan 22 van onwaarde. UITBREIDING TOUWFABRIEKEN. B. en W. bengen ter openbare kennis dat ter inzage ligt een verzoek van de N.V. ver- eenige touwfabrikeen te Rotterdam, om ver- gunning tot het uitbreiden van haar fabrieken te dezer plaatse aan de Lange Boonestraat, met een bankwerkerij en een Smidse. AANBESTEDING. Voor den bouw van een woning, garage en toonkamer, is door den heer G. C. Kouwen hoven een aantal aannemers uitgenooóigd tot inschrijving. Ingekomen waren 16 biljetten. De laagste inschrijvers waren: B. Warn aar 11.500, M. Knop 11.60, Mostert 11,744, M. de Lange ƒ11.451, H. Kooij ƒ11.369, C. Klop penburg 11.899, C. v, Baaien 10.400, L, Hummelman 11.800. NUTS-SPAARBANK. Resultaten Maart 1937. Ingelegd ƒ65.588,04. Terugbetaald 49.730,12. Meer ingelegd dan tcugbetaald 13.857,92. Aantal nieuwe inleg gers 43. I Per 1 April verschuldigd aan 4403 Inleggers 1.087.992,03.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2