massa-bijeenkomst van de R.K. STAATSPARTIJ. mmmmK. 1 Gratis Ongevallen-Verzekering De verkiezingscampagne prachtig J ingezet. w ™- - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 60ste JAARGANG No. 17832 WOENSDAG 7 APRIL 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM? gjjllS TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ORIËNTATIE-REDE VAN PATER BEAUFORT. REDE PATER MR. BEAUFORT. A B i g ■miiiiiiumiiiiiiiiiiimumuiiaiumiiuiiumiiiiuiiimiiiuiiiiüiiiiijijiii''»'»'i'»i»ii«""iii"llllllllillllllllimillll1lllllllllimi,llil,illll!llllllllil1 noteering moutwijn en SPIRITUS. DE RADIO-CENTRALE. J DE ST. LIDUINA-BIDWEG. IJl' Ue ABONNEMENTSPRIJ s van de NIEUWE SUHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco tij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden f 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per drie maanden 3.—, bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons brueau Koemarkt 4 verkrijgbaar d. 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels f 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen d^r tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën Half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtscha Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. - bedlaa„t. f 3000 bij levenslange invaliditeit; f 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 btf overlijden tengevolge van een ander - '"„"h«n volledig De Gr,Ü.O»gevallenverrekern.^,U *-';»m bö brenk van de rnggegr aa, bij schedelbreuk; 75.- voor he, v.,lies van een winger of voor be, verlies van ae voorste twee Wen .He knrccboi. een oog; 100.- voor het verue j vaQ leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm o lid van een duim, of voor het ver ies enkel; 10._ voor één Ud of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad woi a B Gisterenavond heeft de afd. Schiedam der h K. Staatspartij een volle zaal getrokken Voor haar inzet van de verkiezingscampagne die in de komende weken gevoerd wordt. Aan den ingang werden door de Jongeren afdeeling de bezoekers van de speldjes voor zien, no. 1 van lijst 1. De jongens hadden met dezen verkoop groot succes. Nagenoeg nie mand was er in de zaal of men had zich ge tooid met de zilver gekleurde 1, het embleem van de R. K. Staatspartij voor de a.s. ver kiezingen. Aanwezig waren o.m. de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag, mevr. van Haaren, de volledige R. K. Raadsfractie, vele eerw. heeren geestelijken, en bestuursleden van di verse vereenigingen. Op het tooneel waren opgesteld de Vereenigde Kerkkoren, onder leiding van den heer P. de Booy als dirigent en den heer Tersteeg als pianist. De opening. De voorzitter der afd. Schiedam van de R. K. Staatspartij, de heer W. Rademaker, opende de bijeenkomst en zeide o.m.: De actie voor de verkiezing is in Schiedam reeds ingezet. Reeds zijn eenige vergaderingen ge organiseerd. Ongelukkigerwijs trokken deze niet veel belangstelling. Vreugdevol is het daarom, dat de opkomst nu zoo groot is. De tijden zijn ernstig. Nederland heet nog altijd het land, waar men zijn tijd in rust en welstand beleefd. De rust zal duren tot over 6 of 7 weken. Over den welstand spreken wij maar niet. Spr. wil hiermee geen onrust pre ken, maar de feiten zien, zooals zij zijn. 26 September, de dag der depreciatie, bracht weer eenige opleving. Het Kabinet Colijn heeft de gelegenheid gegrepen die onver wacht geboden werd. De Katholieke Staats partij is fel in haar oppositie. Wij zullen staan achter onze fractie. Ordening is niet altijd de ordening, wat wij Katholieken daaronder verstaan. Het is liberalisme m optima forma. Toch heeft het Kabinet Oolijn veel goeds ge daan maar niet in de ordening. De liberale staatspartij heeft verleden week een verga dering te Schiedam gehouden, waar aan het adres° van de Katholieken rare dingen wer den gezegd. Men vreesde o.a. ook ,dat veel liberalen hun stem op Colijn uit zouden bren gen, waardoor een geheel rechtsch Kabinet zou komen. Vooral vreesde de liberale spre ker een groot Roomsch-Rood blok. Maar laat men kalm zijn. Roomsch en Rood kan niet samengaan. Wat de S. D. A. P. in ver leden heeft gezaaid, oogst men daar heden. Gij wilt dat ons land goed wordt geregeerd. 31 Mannen staan voor ons klaar Een van hen is de spreker vam hedena on O.Fm' welkom. Wij weten, dat U een sie- ts Lands vergaderzalen. Ver der beet spr. de Ver. Kerkkoren, onder lei- dins' van den heer de Rooy welkom, waarna niet het Veni Creator werd aangevangen. Dan werd aan den eerw. spreker, candi- daat in onzen kieskring, pater mr. dr. Beau fort, het woord verleend. Spr. ving aan met te wijzen op de hooge waarden, die door de a.s. verkiezingen ver dedigd moeten worden, zooals de sociaal- economische en die van zuiver geestelijken aard. Niet alles kan men tot inzet der ver kiezingen gebruiken, gelijk zulks door een bepaalde persoon uit een bepaalde beweging gedaan wordt. Spr. zou het te veel eer ach ten voor die beweging om daarover hier ver der in te gaan. Er is een ontzaglijke materieele en ook geestelijke nood, niet alleen in ons land, doch over geheel de wereld. We moeten in de wij e toekomst zien en oordeelen of net nu de tijd is voor beëindiging van het parlementaire stelsél. Strijd op Staatkundig gebied. Moet aan het volk zjjn staatkundige mede zeggingschap verzekerd blijven? Het antwoord hierop is duidelijk in ons partijprogram gegeven. On,s program ver werpt de vorming van dictatuur en verzekert zeggenschap door middel der Kamers. Iedere vorm van staatsalmacht vormt ty- rannie en is een groot gevaar, ook voor het zedelijk leven. Moeten wij als Katholieken vasthouden aan democratie? Als Katholieken behoeven wij met t,e staan voor één bepaalden regeeringsvorm. Zoowel de staatsvorm van republiek als die van een monarchie kunnen wij aanhangen. Het gaat er om, of deze of gene staatsvorm bruiKDare elementen bezit voor een volk om het alge meen welzijn te dienen. De democratie ab soluut handhaven is geen specifieke eisch. Democratie is echter in de beteekenis van gezonden volksinvloed niet synoniem met absolute volkssouvereiniteit, of algeheele volkswil. Als onze Staatspartij zich in ons land vast uitspreekt voor volksinvloed, dan is zulks op grond van het karakter van ons volk, de geschiedenis en het beschavingspeil daarvan. Bij primitieve volkeren bijvoorbeeld is ab solute dictatuur op z'n plaats. Ons volk is in staat politieke medezeggenschap uit te oefe nen. Wij zeggen met Schaepman: De vnj gekoizen vertegenwoordigers uit eigen kring zijn de hoogste souvereiniteit. Democratie waarborgt controle op de pu blieke zaak. Deze zaak valt niet hoog genoeg te schatten. Het is gemakkelijk, genoeg te zeggen: een dictator doet het beter en snel ler. 't Is onwaar. Onze Kamers werken dik wijls sneller dan de regeeringBij een dicta tor geschiedt alles binnens kamers. Veel ge konkel is daar mogelijk. Zou het denkbaar zijn dat de vrijheid van geweten en b.v. de pers aan banden werd gelegd om slechts te dienen als spreekbuis der regeering? Het is niet denkbaar, dat de Hoogste Autoriteit op aarde zou moeten bemerken, dat ook hier in ons land overeengekomen verdragen, als vodjes papier zouden worden verscheurd. Bij de ware democratie zal van zooiets geen sprake zijn. Daarom heeft onze partij iederen vorm van dictatuur af te wijzen. Het is geenszins verwerpelijk, dat het volk in meerdere of mindere mate deelneemt aan de regeering. Hier is zelfs de plicht daartoe aanwezig. Het buitenland geeft daartoe de noodige voorbeelden. Wij willen niet, dat hier Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het j Gemeentebestuur, Tijdens de openingszitting van de internationale suiker conferentie te Londen; v.l.n.rdr, Colijn, Ramsay Macdonald en Stoppam, het recht tot opvoeding van onze jeugd op principieelen grondslag ons ontnomen wordt! Wij wenschen geen opstaan tegen bepaalde bevolkingsgroepenWij wenschen geen op treden tegen onze Moeder de H. Kerk! Wij blijven daarom trouw aan de democratie! Het recht van vrijheid van geweten is daardoor gewaarborgd. Democratie of dictatuur belmoren niet tot inzet van den a.s. verkiezingsstrijd, zooals men wel hoort. Het zou te veel eer zijn aan een zekeren mijnheer of een bepaalde bewe ging daarover verder te spreken. Wel moe ten we waakzaam zijn. Van Duitschland valt ^llllllUlllllllllüUilllllllllllllUIIIII =5 Ondergeteekende, geabonneerd op de Nieuwe Schiedamsche Courant, 1 verzoekt zijn inschrijving als zoodanig in Uwe registers, indien noodig, j 1 volgens onderstaande gegevens aan te vullen': I i r s Voornamen »*r I Familienaam I Geboortedatum Beroep Woonplaats Straat No' 1 Indien per post verzonden, te frankeeren als blief, voor ons en anderen zeer veel te leeren. Zorgt voor gezonden volksinvloed, opdat onzen Bis schoppen bespaard blijve het ontvangen-en den Paus het schrijven van een plechtige encycliek over den toestand der Katholieken in Nederland! Het sociaal-economisch program. Op sociaal-economisch gebied gaat onze strijd tegen de werkloosheid. Wij strijden voor ordening. Wat de overheid reeds deed kan waardeerimg hebben. Dat wil niet zeggen dat er nog niet veel meer en ander3 ge beuren moet. Na September is er eenige ver betering merkbaar, toch brengt spreker een eere-saluut aan den karaktervollen man, di6 niet de richting is blijven volgen, die toen in het landsbelang funest bleek. We mogen echter niet tevreden zijn. „Het werkende land", het boek door de regeering uitgegeven, is prachtig, doch als er nog vier maal honderd duizend werkloozen zijn, zou spreker liever een titel willen zien van een ander boek, dat er nog niet is, n.l. „Het wer kende volk!" Financieel is het niet langer vol te hou den. Moreel ook niet. De overheid zat niet stil, dat moet gezegd worden. Woningbouw op groote schaal en b.v. het instituut der werkverschaffing onderging groote uitbrei ding. Er moet meer gebeuren! Dit zal de voornaamste taak zijn, en niet de grootste! Een groot beginseï is het, dat de staat zal moeten optreden, doch alleen daar, waar het particulier initiatief te kort schiet. Het particulier bedrijfsleven moet de werk loosheid zooveel mogelijk opnemen. Eerst dan komt de overheid met werkobjecten aan bod! Die taak moet aan het particulier be drijf mogelijk worden gemaakt. Het binnen- landsch afzetgebied dient krachtig beschermt te blijven. De export moet worden bevorderd, door het handelspolitieke arsenaal. We moe ten een beetje Hollandsch nuchter blijven, vooral als we b.v. lezen, dat Frankrijk 106 contingenteeringen heeft opgeheven. Vooral als we zien, dat dit groote cijfer dan toch nog maar 1 pet. van den Franschen invoer bet eekent! Het particulier bedrijfsleven zal niet in staat zijn, de eerste jaren de werkloosheid geheel op te vangen, daarom moet de over heid ingrijpen. De ervaring met het Werk fonds leert, dat tal van werkverruimingen mogelijk zijn. Op woningbouwgebied is nog veel te doen. Ieder jaar zijn er 33000 nieuwe woningen noodig en ongeveer 5000 oude te vervangen. Totaal 38000. in 1935-1936 kwa men er slechts 32.500 aan de markt. Het cij fer bleef dus 5500 beneden het theoretisch noodige. Secundaire werkverruiming is goed. De houw der Nieuwe Amsterdam geeft b.v. volgens Beuchlin 116000 arbeidsweken of voor 2260 arbeiders werk. Strijd voor ordening. Hierover heerscht een misverstand. De en cycliek Q. A. is gebouwd op de zedenwet. Door God den Schepper is de natuur vast gesteld. Deze natuur moet ondergeschikt ge maakt worden aan alles, teneinde te komen tot het ééne einddoel: God. Men moet de ordening met zien als een persoonlijk goede gezindheid. Iemand kan het goed meenen, doch in zijn bedrijfsleven in de onmogelijkheid verkeeren het goede toe te passen. Daarom is het noodig te komen tot beroeps- en bedrijfsschappen, die ieder een bepaald deel der behoeften dienen te verzor gen onder toezicht der overheid. Naar dien natuurlijke maatschappijbouw moeten wij streven. Het is een lange weg, doch de wetten van mr. Verschuur en mr. Steenberghe, onze Katholieke ministers, zijn goede teekenen. Inschakeling van bedrijfsraden is noodzake lijk. Misplaatst ambtelijk conservatisme houdt echter wel eens iets tegen. Het is noodig dat de bedrijven door zelfwerkzaamheid zich or- ganiseeren, anders zal ambtelijk dienen te worden ingegrepen. Het corporatieve element moet beter tot zijn recht komen. De crisismaatregelen vormen een gewel dig overheidsapparaat. Ze zijn noodig ge weest om vele takken van bedrijf tegen alge- heelen ondergang te behoeden. Deze maat regelen beteekenen ook een zekere ordening. Echter niet die ordening, die wij Katholieken bedoelen. Wij bedoelen zelfregeling door de bedrijfs organisaties. Wanneer men dus op de door ons bedoelde ordening critiek uitoefent, wij zend op fouten in ordedingsmaatregelen der regeering, is men totaal mis. Positief Christelijke grondslagen Allereerst dient onze samemeving te be rusten op positief christelijke; grondslagen. Spr. wijst in dit verband op de beide zoo juist verschenen magistrale encyclieken over: Het Goddeloos communisme en den Toestand van de Katholieken in Duitschland. Zij wijzen op den ontzaglijken strijd die op twee fronten gevoerd wordt. Er kan niet ge- noeg worden aangedrongen op lezen en her lezen van deze documenten. Het commu nisme ontziet niets! Zie naar Rusland en Mexico. Daar rijpen de vruchten van de com munistische wereldgedachte. Het moderne heidendom in Duitschland, hangt aan elkaar van misleidende phrases. Als men in God gelooft is het niet voldoende Zijn naam oratorisch te gebruiken. De naam va.n God mag niet onteerd worden. Op satanische wijze wordt den geloovige ambtenaar verdrongen, als hij zijn Katholiek geloof wenscht te blijven belijden. Spr. heeft hier een beeld gegeven van de geweldige gevaren die thans dreigen. Ge varen die hier in ons land tot eiken pnjs moeten voorkomen worden. De R. K. Staatsparty stemmen. 5¥" ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit van 5 Arpil 1937 ontheffing ver leend van de verbodsbepalingen genoemd in art. 2, b en c der Winkelsluitingswet ten aanzien van den door de Chr. Muziekveree- niging „Harpe Davids" en het Tamboers- en Pijperscorps „Harmonie" op 8, 9 en 10 April a.s. in het gebouw Nieuwe Haven 155 te hou den bazar, onder voorwaarde, dat de verkoop van goederen aldaar niet mag geschieden na des avonds 11 uur. SCHOUW. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de schouw over de weteringen en heinslooten in Oud- en Nieuw West-Frankeland zal ge dreven worden op Woensdag 21 April a.s., des voormiddags om 9 uur. SCHIEDAM, 7 April 1937. CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken) tot en met den dag der candidaatstelling kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de lijsten van Candida- ten, alsmede voor de bij de lijsten over te leggen verklaring van iederen candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op een lijst, SCHIEDAM, 7 April 1937. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets koeler. SCHIEDAM, 7 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. I wl Bloutwyn i Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling Spoeling 1,20—1,30 (niet officieel); Programma 5 voor Donderdag. Brussel (Fransch)12.00 Omroeporkest* Diversen: 1,20—3,20. Keulen: 3,20— 4,10 Concert. Brussel (Ned. taal): 4.15 Omroepkleinorkest; 5.05 Kinderuurtjè; 5.50 Gramofoon. Diversen: 5.50. Regional programma 6.20 Operette; Brussel (Ned* taal): 7.20 Omroep-symphonieorkest. Dl- versen 10,20-12,00. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek „Uit de aether". Na de pauze gaf spr. antwoord op de vraag: Is het verantwoord uw stem uit te brengen op de R. K. Staatspartij? In het eerste deel had spr. getracht een beeld te geven van den strijd, die op de ge heels wereld zeer groot is. Zijn bij de partij, die nu uw stem vraagt, uw belangen veilig, aldus spr. Dat de R. K. Staatspartij wars is van alle denkbeeldige beloften blijkt, uit haar program van actie. Zelfs de grootste tegenstander van de Kath. Staatspartij zal nog niet beweren dat wij in onze principes niet eerlijk zijn. De eerste schreden op den moei lijken ordeningsweg zijn gezet onder onze leiding. Wie hem in de afgeloopen jaren heeft gevolgd, zal moeten erkennen, dat onze fractie het niet alléén deed, maar toch wel voor het grootste deel. De problemen zijn niet louter problemen maar dragen een prin cipieel karakter. Wij leven voor God en stre ven naar overwinning voor het algemeen be lang. Daarom is voor onze partij de ordening geen dogma, maar wel een principieele zaak. De strijd voor den arbeid is voor den mensch natuurlijk. Iedereen moet bijdragen tot de welvaart. Maar zet tegenover deze troostende woorden de droeve werkelijkheid van de Jaat- ste zeven jaar. Vele zien jaren uit naar ar beid zonder een sprankje hoop. Is dit de eeuw van de werkloosheid? Daarin mag onze partij niet berusten. Wij moeten Gods wet hand haven. Wij ijveren voor werkverruiming om de natuurlijke orde te herstellen. In dit her stel ligt tevens een wapen tegen het aan stormende communisme en bolsjewisme. Dat het communisme zooveel aanhang vindt, komt voor een groot deel door het tegenwoor dige economische leven. De Paus waarschuw de hiertegen reeds in de encycliek „Quadra- gesimo Anno". In groot vertrouwen gaan wij de verkiezingsstrijd tegemoet, ondanks den nood der tijden. Eenheid en trouw. Nu de Katholieken zóó worden aangevallen moet onze eenheid naar voren komen. Laat men door praatjes onze éénheid niet breken, dat kan trouwens niet, maar laat onze een heid ook niet verzwakken. Zij, die werken aan tweedracht in onze partij, laden wel veel ver antwoordelijkheid op zich tegenover God en Kerk. Katholieken van Nederland blijft trouw, maar boven alles blijft één! Onze diepe over tuiging komt voort uit onze hoogere begin selen. De doorvoering van onze beginselen blijft nummer één. De heer Colijn heeft hefde voor zijn beginselen. Leer van hem de liefde voor beginselen. Hij is trotseh op de zijne, maar wij op de onze. Slaat onze beginselen hoog aan. Die gaan ver uit boven eng partij belang. r>e toepassing daarvan is land en volk ten zegen. Onder luid applaus besloot spr. zijn rede. Het slot. Hierna nam de heer W. Rademaker het woord: Na deze rede past het een woordje te zeg gen. Gij hebt gesproken over de toekomst. Die zal, in uw handen veilig zijn. Wij beloven U, dat wij U zullen helpen. De Katholieken van deze door werkloosheid getroffen stad zijn Katholiek gebleven. Reeds lang zijn de propagandaclubs en Jongerenafdeeling bezig propaganda te voeren. De speciale edities van „de Opmarsch" zullen bij iederen Katholiek worden bezorgd. De „l"-speldjes moesten reeds worden nabesteld. Pater Borromaeus de Greeve komt voor de jongeren spreken. Pater Peters, de bekende radio-predikant, komt een dag voor de verkiezingen in den R. K. Volksbond spreken. Is onze propaganda noodig? Ja, die is noo dig voor hen, die nog zoeken, die blind zyn. De N.S.B. is hier niet beter dan een paar hon derd kilometer hier vandaan. Wij voeren pro paganda voor de toekomst. Men zal in he geheele land weten, dat wij geen liberale re geering willen. Steunt ons, om onze propa- ganda tot aan h©t einde toe te kunnen voe ren. Spr. dankt tenslotte nog met enkele harte lijke woorden den dirigent van de Ver. Kerk koren, den heer P. de Rooij en feliciteert hem met het behaalde succes bij dit eerste op treden. Met het „Aan U o Koning der Eeuwen werd deze zoozeer geslaagde vergadering gesloten. De vereenigde Kerkkoren. De vergadering werd opgeluisterd door het optreden der vereenigde kerkzangers onder leiding van W. de Rooy. En het harte lijk applaus waarmee de overvolle zaal telkens 't koor en zijn leider dankte, bewees wel, dat dit eerste optreden in den smaak viel. Er werd ook werkelijk goed gezongen, met een juist gevoel voor dynamische schakeeringen en melodische lijn. Vooral ook de moeilijk heid van de bezetting der eerste tenor-partij een ongemak, waarmee de meeste koren te kampen hebben en welke hier toch vervier- dubbeld was, wist men voor een zeer groot deel te ondervangen, al is dit in 't forte zoo goed als onmogelijk. Bij een wederoptreden zou men er goed aan doen uitsluitend a-ca- pella-werken te zingen, daar veelal bij ker kelijke werken 't orgel niet door een vleu gel, laat staan een piano, te vervangen is. Zoo kan men in 't gezongen Sanetus 't or gel onmogelijk missen, daarvoor is het te zeer inhaerent aan 't werk, vormt 't zelfs een bestanddeel, zonder welke 't geheel wel eenigszins in de lucht komt te hangen. En al rustte de begeleiding in de veilige handen van A. Tersteeg, zijn taak behoorde bijna tot de onmogelijkheden en was daarom dan ook uiterst ondankbaar. Mocht het koor in deze formatie tot ge regeld repeteeren komen, dan wacht het een zeer belangrijke taak in het zingen van werken, die voor een enkel kerkkoor onuit voerbaar zijn, maar die gezamenlijk de moei te van 't instudeeren waard zijn. JONGETJE AANGEREDEN. Gistermiddag stak in de Lange Singel straat de 4-jarige W. H. plotseling zonder uitkijken den rijweg over, waarbij hij in aan raking kwam met een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen K. N. Het ventje be kwam een ontvelling aan den rechtervoet. BELASTINGPLAATJE ONTVREEMD. Door J. W. V. is bij de politie aangifte ge daan van vermoedelijken diefstal van een rij- wielbclastingmerk. AANRIJDINGEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur had op do Lange Haven een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den 48-jarigen L. v. E. en een handwagen, bestuurd door 31- jarigen B. M. S. Van de auto werd het rech- terachterspatbord beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gisteravond had op den hoek van de Sin gel en de Emmastraat een aanrijding plaata tusschen een auto, bestuurd door den 32-ja- rigen J. de R. en een wielrijder, den 38-jari- gen J. D. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TE WATER GERAAKT. Gistermiddag raakte de 7-jarige A. de K* bij hetspelen aan de Spuihaven te water. Het meisje kon door handreiking op het droge worden gebracht Op Zondag 18 April zal wederom de jaar- lijksche Stille Omgang ter eere van St. Lidui- na worden gehouden. Honderden mannen zullen weer in stille de votie door Schiedams' straten en langs ge bouwen trekken dié een herinnering bewaren aan onze stadsheilige St. Liduina. Vooral in deze tijd nu door werkloosheid en andere gevolgen van de crisis verloren en mis- het Godsvertrouwen hebben verloren en mis schien reeds lauw en onverschillig staan te genover God en zijn Eeredienst past het alle mannen die nog vertrouwen hebben en nog kunnen bidden als een man te vragen om behoud van ons heerlijk Katholiek Geloof. Vooral nu, nu dit geloof van alle mogelijke manieren wordt aangevallen past het ons o te smeeken ons Heilig geloof te bewaren. Het zal ons niet altijd makkelijk vallen dit geloof te verdedigen, dat eischt moe irac en offers. Laten wij daarom vragen om de kracht die St. Liduina bezat om een zoo smartvol leven te dragen uit offerliefde voor de menschen. De samenkomst voor de Frankelandsche Kerk is om 5.45, de H. Mis om 6.30. De samenkomst voor de Havenkerk om 6.45, H. Mis om 7.30. Voor de Gorzenkerk is de samenkomst om 5.30, de H. Mis om 6.30 en voor de Singelkerk is de samenkomst om 7.15, de H. Mis om 7.45. ZILVEREN ZAKEN-JUBILEUM Vrijdag 9 April zal het 25 jaar geleden zijn* dat de heer W. A. Verwayen zijn zaak op richtte in tapijten, meubelen, gordijnen enz. De heer Verwayen is steeds met den tijd meegegaan en heeft zijn zaken steeds uitge breid tot wat ze nu geworden zijn. Vele Schiedammers hebben in den loop der jaren met deze firma zaken gedaan, zoodat wij hier de aandacht gaarne op dit jubilé ves tigen- j Naar wij vernemen, zijn voor de viering eenige attracties in voorbereiding. Van de etalages is ditmaal nog meer werk gemaakt dan voorheen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 35 April GEBOREN: Adriaan J. N., zoon van C* M. G. WiUemse en P. P. Ockers, Prof. Kam, Onneslaan 179 Anna C., dochter van D. j Hersbach en C. M. de Vette, L. Costerstr, 3X Adele A., dochter van J. Rommerskir- chen en H. Hoppstein, Prof. Kam. Onneslaan f79 Catharina J„ dochter van K. R. van der Lee en N. H. A. van Slooten, Frans Hals plein 3 Maria M„ dochter van H. M. Trie! en M. M. de Lange, Vlaard.dijk 45 Hen drik J„ zoon van J. Keizer en A. W. van dep Slot, IJsselmondestraat 3 Henriëtte, dr. van J. Korbee en P. J. Kooyman, Burgem. Knappertlaan 235. OVERLEDEN: M. van 't Hof, 73 jaar, echtg. van P. de Bruin, Zwartewaalschestr. 50 G. Simons, 58 jaar, Nassaulaan 75. CONCERT GEMENGD KOOR. De zangvereeniging „Gemengd Koor" geeft op Woensdag 14 April een concert in Musis Sacrum. Uitgevoerd zullen worden werken van Schubert, R. Wagner, P. Mascagni en J. Massenet. Solisten zijn de heer Gerard v. d. Berk, tenor en mevr. E. PlooyPloos van Amstel, vleugel, DUELLEERENDE WIELRIJDERS. Gisteravond omstreeks half 8 reden op de hoek van den Singel en de Broersvest de wiel rijders W. J. A. en Ch. v. d. B. Beide wielrij ders kwamen uit de richting van den Singel. Ter plaatse kregen beide wielrijders verschil van meening over de opvatting ten opzichte van het verkeer, waarbij v. d. B. trachtte A* van zijn rijwiel te duwen. Dit gelukte, doch beide wielrijders kwamen te vallen, waarna 2ij begonnen te vechten. Beide vechtersbazen zijn daarop door een agent overgebracht naar de politiepost aan den Buitenhavenweg; A. bleek een hoofdwonde bekomen te hebben, die door een dokter ter plaatse gekramd is. De andere wielrijder was er met een blauw oog afgekomen. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 6 April. Vertrokken: s.s. Kerma, naar Rotterdam; s.s. San Carlos, naar Aal borg. l r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1