MOEDERS VAN ITALIAANSCHE KONINGEN. MIS de gouden roos. Instantlne De witten twee K.M. van Durango. BUITENLANDSCHE KRONIEK. BERLIJN TEGEN HET VATICAAN. CHRYSLER-STAKING BEËINDIGD. WOENSDAG 7 APRIL 1937 Jagoda's arrestatie. v. Een scherpe nota in voorbereiding. "OERLIJN, 6 April. (UN. PRESS) Jö Naar wij vernemen, houdt het ministerie van buitenlandsche zaken zich bezig met de voorbereiding van een scherpe nota aan het Vaticaan wegens het voorlezen van de Palm- Zondag-Encycliek in alle katholieke kerken in Duitschland. HET LOT DER DUITSCHE KLOOSTERZUSTERS. Emigratie van onderwijzeressen naar Noord-Amerika en Brazilië. Stille, evenwichtige figuren vol liefde voor gezin en intimiteit. DE KOMENDE MEI IN DE PAUSSTAD. ZELFS DOODGRAVERS STAKEN. Sluiting der pers-expositiecongressen verjaardag van den H. Vader. In de koninklijke kerk voor de geloovigen ter bezichtiging uitgesteld. RIJKE KINDERZEGEN. VLIEGTUIGEN STORTEN OMLAAG. Verscheiden personen gedood. spoorwegverzakking IN BRAZILIë. Groot aantal personen gedood? WAT 90 PROCENT BETEEKENT. Overeenkomst tusschen arbeiders en werkgevers tot 1 Maart 1938. vreesde voor een beroerte Geen staking met gekruisten armen meer. DREIGENDE GROOTE STAKING IN DENEMARKEN. Een laatste waarschuwing van Mola aan de Basken. HET s.s. „ANDRA" TOT ZINKEN GEBRACHT. Ter hoogte van de Cantabrische kust. Het moet in sovjet-Rusland, evenals trouwens in het buitenland, een geweldige sensatie geweest zijn, toen bekend werd, dat Grigoriewitsj Jagoda, de beruchte vroe gere leider van de zoo gevreesde gepoe, het lot had ondergaan, dat hij zelf duizenden en duizenden bereid had: dat hij gearres teerd was, dat hij zal terecht staan, dat hij Waarschijnlijk terechtgesteld zal worden. Na de grootsche, echter zeer larmoyee- rende rede, welke Ruslands dictator Stalin de vorige week heeft gehouden, viel te ver wachten dat er heel spoedig in Rusland iets bijzonders zou gebeuren, dat de aandacht van de massa moet boeien. Sommigen heb ben in de rede van»Stalin een bewijs van een ontzagwekkende kracht gezien, ande ren de aanwijzing, dat een misschien kleine, maar zeer actieve minderheid de combi natie van deze twee begrippen is steeds een doodsangst voor dictators in sovjet-Rus land zelf, en evenzeer in het buitenland de specifiek Stalinistische politiek tegenwerkt, wellicht zelfs ondermijnt. Wat er evenwel van zij, Stalin heeft vooral gewezen op ge varen, welke het communisme kunnen e- dreigen, en dan vatte hij onder het wooi Trotzkiisme de geheele oppositie samen, Welke het niet met hem eens is,welke nem bestrijdt, welke hem waarschijnlijk e ten ondergang zal voeren; wederom het nood lot van alle dictators. Stalin heeft het geheele Russische volk opgeroepen om den door hem georgamseer- den strijd voor zijn communisme te voeren. En het voorbeeld wat hij ze f gaf, was;, de arrestatie van den man, die eens de meest gevreesde, bij de massa de machtigste man van sovjet-Rusland was: de chef van de vroegere gepoe Jagoda. Jagoda's levensloop kan in enkele korte, trekken geschetst worden. In 1920 trad hij op 29-jarigen leeftijd in dienst van het ter- reur-organisme, dat toen nog den naam van tsjeka, buitengewone commissie, droeg. De tsjeka transformeerde zich in gepoe, en een paar jaar geleden in commissariaat voor binnenlandsche zaken; maar Jagoda bleef steeds in de leidende functie; hij bereikte zelfs de hoogste hoogte, toen hij in den herfst van 1935 den titel van „commissaris- generaal voor staat en veiligheid" verwierf. De zeer gevreesde beschikte in die dagen over een leger van een tweehonderdduizend ambtenaren en beambten, die in allerlei opzichten beter uitgerust waren dan vele deelen van het roode leger zelf; bovendien werkten zijn spionnen tot in de hoogste re gionen van legerleiding en generalen staf. De val van Jagoda wordt dan ook door velen niet alleen als een groote slag van Stalin zelf, maar evenzeer van den minister van oorlog Woroschiloff beschouwd. De ster van Jagoda begon te verbleeken toen op den eersten December 1934 Kiroff, die als de rechterhand van Stalin gold, op geheimzinnige wijze vermoord werd. Den chef der gepoe werd toen geen medeplich tigheid verweten, maar een volkomen ge brek aan waakzaamheid, waardoor het mo gelijk werd, dat de samenzweerders Zino- vieff en Kameneff den jong-communist Ni- kolajeff, die den moord bedreef, in Kiroff's kamer deden doordringen. Zijn positie was innerlijk geschokt, maar het duurde tot October 1936, vóór Jagoda van zijn gewel digen post werd ontheven en vervangen door den moordenaar van Enver Pacha: Je- schoff. Jagoda verhuisde naar het volkscom missariaat van posterijen, dat als de voor hof van de definitieye ongenade beschouwd werd: Rykoff was hem voorgegaan. In Ja nuari van dit jaar, tijdens het proces-Ra- dek, werd hij op non-activiteit gesteld. Nu kan hij in de gevangenis over de misdaden nadenken, welke hij tegenover tienduizen den begaan heeft. En ook over de mUlioe- nen verduisteringen, welke hij in officiee e functies begaan heeft, om zijn weerzinwek kende uitspattingen te kunnen fmanciere Stelt men nu de vraag, welke richting coda in het communisme was toegedaan, dan moet men vooropstellen, dat hij zeker niet tot den kring van Trotszki of Zinovieff behoorde. Hij is zelfs de man geweest, die Trotzki deed arresteeren en uit sovjet-Rus land verbannen. Hij voelde zich veeleer ver want aan Rykoff en Boekharin, die steeds, sinds 1929, de felste kritiek op Stalins mee- doogenlooze collectiveeringspolitiek hebben uitgeoefend, en het is zeker geen toeval, dat de „Iswestia" Vrijdagavond, dus enkele uren voor Jagoda's arrestatie, een felle ar tikelenreeks begon tegen de „zonden" van deze twee mannen, over wier lot de ernstig ste bezorgdheid heerscbt. Met deze figuren komt men dan ook in den eigenlijken kring, welken Stalin nu tref fen wil: dien van de alleroudste garde van de trouwste Leninisten; van een sys eem derhalve dat practisch essentieel van dat S«li» verschilt Zou W**- waar zijn, dat de roode dicta blik gekomen acht om den groeten Bt Jd te wagen: hetzij wijl de crisis hem het hoofd dreigt te groeien,hetzij wij J zich sterk genoeg voelt om het beslissende offensief te openen? In elk geval omringt hij zich met mannen van zijn generatie, echte Stalinisten derhalve, die hun heer en meester onvoorwaardelijk trouw zijn. Intusschen zal het een droef, maar inte ressant schouwspel zijn, Jagoda, den bloe- digen jachthond, als middelpunt van een nieuw demonstratie-proces te zien. Zal ook hij onder tranen erkennen, dat hij tegen Stalin gezondigd heeft? Tegen Stalin alleen? Menschelijk' medelijden kunnen wij voor Jagoda nauwelijks voelen: zelf heeft hij te veel onschuldig bloed vergoten. Maar toch zal er een geweldige tragiek in dit proces zijn: het nieuwe bewijs, dat elke revolutie haar kinderen zonder mededoogen verslindt. De onder leiding van den apostolischen nuntius staande speciale Pauselijke missie voor de overhandiging van de Gouden Roos aan de koningin van Italië en keizerin van Ethiopië, op de Apostolische Inter nuntiatuur, gereed om zich naar het Quirinaal te begeven waar de plechtigheid plaatsvond. In de nota, die vermoedelijk in de eerst volgende dagen overhandigd zal worden, verklaart de Duitsche regeering, dat zy niet mag dulden, dat een deel van het Duitsche volk van den kant van een „buitenlandsch staatshoofd wordt opgehitst". De nota zal voorts verklaren, dat de ver dere toepassing van het „politiek katholi cisme" de Duitsche verbondenheid aan het Concordaat in een zoodanigen toestand van spanning zal brengen, dat er een breuk op zal moeten volgen. VATICAANSCHE STAAT, 6 April. (HA- VAS.) De „Osservatore Romano" analyseert in enkele zinnen den nieuwen godsdienst, door generaal Ludendorff gesticht, als volgt: „Een hybridisch mengsel van theosofie, Noordsche mythologie en zoogenaamde ras- sen-ethiek, welk mengsel sedert tien jaren door het echtpaar Ludendorff wordt opge diend, met beschimping van de moreele waarden vah het Christendom, kan een chris telijk volk niet tot eenheid brengen, maar tot de grootste aller nederlagende moreele nederlaag". Het Vaticaansche blad voegt hieraan toe: „De verzoening tussche.n den generaal en den rijkskanselier heeft dus niet alleen een politieke beteekenis, maar ook een doctri- nale, op het oogenblik, waarop de Katholie ken strijden voor de christelijke opvoeding der jeugd". Het te Linz verschijnende katholieke „Volks- hlatt" publiceert enkele passages uit een par ticulieren brief, die uit Duitschland ontvangen werd en waarin interessante mededeelingen worden gedaan over het droevig lot der Duit sche kloosterzusters, die uit haar scholen m Beieren zijn verdreven: „Het onaslag der zusters duurt nog steeds voort. Reeds meer dan 50 kloosters met meer dan 600 zusters zijn er door getroffen. In de meeste gevallen kunnen de zusters ter plaatse werkzaam blijven. De bevolking zorgt meestal op zeer welwillende wijze voor het onderhoud van deze zusters. De ontslagen zusters trachten in haar levensonderhoud te voorzien door handenarbeid en het onderhou den van kerken en kerklinnen. Soms zijn ze werkzaam als kosteres of organiste, or be hulpzaam in de huishouding en bij verpleging van zieken. Enkele groepen van deze ontslagen klooster zusters zijn reeds naar Noord-Amerika ver trokken, terwijl anderen gereed staan, om zich in te schepen naar Brazilië, waar een n euw arbeidsveld voor haar open ligt. Dezer dagen zal deze groep vertrekken. In Mühldorf aan de Inn (Beieren) mogen de menschen de zusters absoluut niet meer helpen. Na 1 April mag. aldus de brief in het Linzor ,,Volksblatt', geen enkele rellgieuse zich daar nog in het openbaar vertoonen." (Van onzen K-correspondent.) NORTH ARLINGTON (New-Jersey), 6 Apr. [(UN. PRESS). Vijftig doodgravers van het Holy Cross-kerkhof, het grootste in het dio cees Newark, zijn een staking met gekruiste armen begonnen. Op het oogenblik dat zes begrafenissen moesten p.aats vinden, weiger den zij te werken onder mededeeling, dat zij een organisatie hadden gesticht, om hun •lachen gezamenlijk te bepleiten. Zij verlan gen een laon van vjjf dollar per dag. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: De Vaticaansche persten toonstelling zal in de laatste dagen van Mei gesloten worden. Tegen dien tijd zijn er verschillende con gressen bijeengeroepen, o.a. van de Tertia rissen van St. Franciscus; van het Aposto laat des Gebeds; van Maria-Congregaties; van de missie-pers. In de laatste weken van Mei zullen congres sen en conferenties plaats vinden van ver tegenwoordigers der verschillende nationale secties, die over den stand der Katholieke pers rapport komen uitbrengen. Ook verschillende groepen pelgrims worden verwacht, die tegelijkertijd den H. Vader komen huldigen bij de voleinding van zijn 80ste levensjaar. Zijne Heiligheid begaf zich vandaag weer naar Zijn particuliere bibliotheek, waar Hij Z.H. Em. kardinaal-staatssecretaris Pacelli ontving, alsmede vier Fransche bisschoppen en één Belgischen. VATICAANSCHE STAAT, 6 April. (HA- VAS.) in wei-ingelichte kringen wordt geen enkel geloof gehecht aan het bericht van een Italiaansch blad, volgens hetwelk de H. Va der zelf de doopplechtigheid van den prins van Napels zou verrichten. Zeker is, dat Zijne Heiligheid een kardinaal zal aanwijzen om die plechtigheid te volvoe ren, welke in die Paulijnsche kapel van het Quirinaal zal geschieden. ROME, 6 April- (STEFANI). Op last van koning Victor Emanuel is de door den H. Va- der aan koningin Helena geschonken Gouden Roos overgebracht naar de koninklijke kerk. waar zij op het prachtig versierde hoofdaltaar werd geplaatst temidden van tallooze bran dende kaarsen. Een groote menigte geloovigen bracht reeds een bezoek aan de kerk, om het kostbare pau selijke geschenk te bezichtigen. BOEDAPEST, 6 April. (STEFANI). Te Pecs is de vrouw van een spoorwegarbeider verblijd met de geboorte van haar 23en zoon. De echtgenoote van den rijksbestuurder zal meter van het pasgeboren kind zijn, SAN DIEGO, 7 April. (Havas) Twee bom bardementsvliegtuigen van het vtiegtiuiig- moederschip „Lexington" zijn 'tegen ellkaax gebotst en in zee gestort. De vier inzittenden zijn om het leven ge- koanen. LONDEN, 7 April. (R. O.) Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een vliegtuig bij Calshot op zee is verongelukt. De officier-vlieger is om het leven geko men; twee inzittenden worden vermist. Men veronderstelt, dat zij verdronken zijn. Twee andere inzittenden zijn gewond. SANTIAGO, 7 April, (A.N.P.) Luitenant Juan Diaz, de 25-jarige zoon van generaal Francisco Dia,z, is gisteren op het vliegveld van El Bosque met zijn toestel tegen een hoogspanningsdraad gevlogen en omlaag ge stort. Het vliegtuig vloog in brand en hij kwam in de vlammen om. ALBUQUERQUE (New Mexico), 7 April. (A.N.P.) Majoor Smith, de bestuurder van het toestel, waarmede gisteren wrakstukken zijn waargenomen van het Douglas D.C. 3- toestel, da* sinds Zaterdag vermist wordt, verklaarde bij zijn terugkomst alhier, dat er niet de geringste kans bestond, dat een der acht inzittenden van het vliegtuig het leven behouden had. RIO DE JANEIRO, 6 April (D.N.B.). Tus- schen Cachoeiro de Itaperirim en Victoria (in het Oostelijk deel van Brazilië) is het baan vak der spoorwegen over een lengte van 600 meter op verschillende plaatsen verzakt. Een blokhuis is bedolven. In het gebouwtje bevonden zich eenige personen. Het aantal dooden is niet bekend, doch schijnt groot te zijn. K.W.P. verneemt uit Keulen: Het nationaal-socialisme tracht het ophef fen der katholieke scholen te rechtvaardigen, door er op te wijzen, dat de ouders zelf hun stem uitbrengen voor de Neutrale school. Welke waarde men moet hechten aan deze „officieele" mededeelingen, is thans weer op nieuw gebleken. In het dekenaat Groot-Solingen werd een stemming gehouden over het schoolvraag- stuk. Volgens „officieele" mededeelingen zou den 90 procent der ouders zich uitgesproken hebben voor de godsdienstlooze school. Toen daarna van andere zijde de ouders werd gevraagd hun meening vrij te uiten, gaven 67.3 procent der ouders te kennen, dat zy voor hun kinderen de katholieke school ggëischt hadden. Daarbij moet men boven dien nog in aanmerking nemen, dat onder die andere 32.7 proeent zich ook nog ouders bevinden, bij wie men wegens afwezigheid of uit andere motieven niet naar hun meening kon vragen. Dit resultaat van het onderzoek, dat door bepaalde kerkelijke instanties werd Ingesteld, Is daarom des te merkwaardiger, omdat juist in bedoeld dekenaat zeer veel, ongeveer 50 procent, gemengde huwelijken voorkomen. Het is een mooie en goede gewoonte, dat men, wanneer men een mensch bijzonder wil eeren, vóór alles zijn mofeder huldigt en herdenkt. Zoo zijn bij de geboorte van het prinsje te Napels de eerste en grootste fees telijkheden gevierd voor de prinses van Pië- monte; en wanneer men ,in verband met dit nieuwe leven en de toeikomst van dit konink lijk kind en zijn land, allerwegen in de pers de geschiedenis herdaoht van de drie konin gen, die tot nu toe over het Italië van heden hebben geregeerd, dan gingen de gedachten, de 'belangstelling en de liefde vooral ook uit naar hun drie vorstelijke moeders: Maria Theresa, Maria Adelheid en Margherita van Savoye. De vorstinnen en vrouwen van het huis van Savoye bezitten een nobele traditie van spi ritualiteit en aristocratische fijnheid, verbon den met een gezonde moraal en een geeste lijk evenwicht, dat immer typeerend is voor de vrouw, die vóór afles vrouw is en moeder. Géén onafhankelijke type's als Elisabeth van Engeland of Catharina van Rusland; géén bizarre amozone's of romantische avonturier sters als Christina van Zweden; géén Seml- ramds, géén bacchante's in koningskleedij maar stille, evenwichtige figuren, die altijd, juist door haar liefde voor gezin en intimiteit, verbonden met intellect en cultuur, haar in vloed veel meer indirect, dan direct hebben doen gelden. En zoo hebben ook deze vor stinnen, hoewel ze in karakter en persoon lijkheid sterk van elkaar verschillen, alle drie deze ééne deugd gemeen: dat ze toegewijde echtgenooten waren en liefdevolle moeders. Maria Theresa, moeder van Victor Emanuel I. Wanneer we terugzien naar de figuur van deze moeder van Italië's eersten koning, dan vinden we het land verdeeld in vele kleine staten, alle onder het protectoraat en de overheersching van de Habsburgers. Deze kleine staatjes werden bijna alle bestuurd door Oostenrij'ksche prinsen of verwanten van het huis Habsburg, en daar deze prinsen alle katholiek waren kwam het meermalen voor, dat prinsessen uit het huis Savoye één van deze regeerende prinsen huwden, of dat de prinsen van het huis Savoye hun echtge nooten kozen uit het geslacht Habsburg. Zóó ging het ook Karei Albert, koning van Sardinië, die in 1817 de Oostenrijksehe groot hertogin Maria Theresa, dochter van Ferdi nand III, groothertog van Toscane, huwde. Uit dit huwelijk werden drie kinderen gebo ren: Victor Emanuel, die later als eerste koning van Italië den troon zou beklimmen, en die geboren werd te Turijn, den 14den Maart 1820; dan Ferdinand, hertog van Genua, die in 1822 geboren werd, en wiens dochter Margherita de moeder zou worden van Italië's derden koning; en een dochter Maria, Christina, die echter maar één jaar heeft geleefd. Maria Theresa was een stille, mooie vrouw, eenvoudig en teruggetrokken, maar konink lijk van houding en van geest, die met waren heldenmoed en toewijding alle ups and downs van het veelbewogen leven en van de wisse lende regeering van haar echtgenoot heeft aedeeld. Met voorbeeldige toewijding vooral heeft zij de opvoeding geleid van haar kin deren, zoowel in de tg den van ballingschap, als in de tijden van regeering, wanneer vele andere plichten, néAst die van de opvoeding, haar wachtten. Zij mocht het niet meer be leven, hoe haar zoon werd gekroond tot ko ning van Italië, want ir. 1855 overleed zij, 6 jaar na haar echtgenoot, die te Oporto in bal lingschap was gestorven. Maria Adelheid, moeder van Vmberto I. Het contrast tusschen deze vorstin en haar krijgshaftigen echtgenoot is groot. Mama Adelheid was bijna een heilige. En haar zoon koning Umberto I, de „vader des vaderlands", de „goede koning", zooals hij nu nog wordt genoemd, heeft zijn goedheid en deugd, om welke hij zoo zéér werd vereerd, zeer zeker van zijn moeder geërfd. Zij was de dochter van aartshertog Ranieri van Oostenrijk, onderkoning van Lombardije en Venetië, en huwde in 1842 den prins van Savoye. Haar schoonheid en goedheid wonnen onmiddellijk het hart van het volk, en haar biograaf Pre- dari heeft over haar geschreven: „Haar vre dige glimlach, haar onveranderlijke zachtheid en haar onvergelijkelijke goedheid maakten haar alom bemin en geëerd. Zij leerde het land van haar echtgenoot liefhebben als het eigene, en temidden van den bloedigen strijd, waarin haar broeders en haar eeiitgenoot tegenover elkaar stonden (de oorlog om de onafhankelijkheid en vereeniging van Italië), wist ze haar plichten van dochter, zuster, echtgenoote en prinses zóódanig te vereeni gen, dat zij hiermee de bewondering afdwong van de heele wereld In lief en in leed was Maria Adelheid de trouwe en toegewijde gezellin van Victor Emanuel." Zes kinderen heeft zjj haar koninklijken gemaal geschonken: Clótilde die huwde met Prins Jérome Napoleon, en die thans waar schijnlijk binnenkort zalig zal worden ver klaard; Umberto I, de tweede koning van Italië; Amedeo, hertog van Aosta, die van 4 Dec. 187011 Febr. 1873 ais koning regeer de over Spanje; Oddone, hertog van Monfer- rato, die slechts één passie had: archeologie, en die een prachtig museum naliet aan Genua; Maria Pia, een blonde schoonheid, die koningin werd van Portugal, en tenslotte Karei Albert, die echter slechts kort heeft geleefd. 25y is gestorven in 1855, in hetzelfde Jaar als haar schoonmoeder Maria Theresa, en men verhaalt, hoe de koning, die haar innig hef had, de laatste vijf dagen en nachten sabeth van Beieren. Eigenlijk was zij bestemd tot echtgenoote van koning Karei van Roe menië, maar het huwelijk kwam tenslotte niet tot stand. En toen de jonge kroonprins Umberto, die verloofd was met een Oosten- rijksche prinses, zijn bruid plotseling, kort voor het huwelijk, door den dood verloor, werd besloten, dat nicht en neef met elkaar zouden huwen. In 1868 werd dit plan ten uit voer gebracht en een jaar later werd te Na pels de nieuwe kroonprins geboren, die thanS als Victor Emanuel HI regeert. Margherita was voor haar koninklijken zoon een liefhebbende, maar strenge moeder. Zrjn opvoeding werd toevertrouwd aan de zorg van kolonel Osio, wiens strengheid hier bijna spreekwoordelijk is geworden. En nooit kwam de moeder tusschenbeide om die strengheid te temperen. Ook als koningin en moeder vond zij tijd, om met interesse haar studies van letteren, geschiedenis en kunst, die zy als jongmeisje was begonnen, voort te zetten. En de Gubematis, een bekend Ita liaansch geleerde uit dien tijd schrijft over haar: „Hoeveel de koningin weet, is inder daad wonderbaarlijk! Men begrijpt niet, wan neer zij tyd vindt tot studie, en hoe zij zich alles weet te herinneren, wat zij gezien, gele zen of gehoord heeft. Met mannen van de wetenschap spreekt zij over wetenschap, met Gregorius over Romeinsche geschiedenis, met Minghetti over de Grieksche en Latijnsche klassieken, met Bonghi over filosofie, archeo logie en filologie; Amari staat verbaasd over haar kennis van Arabië en Perzië, en ikzelf verwonder me over haar kennis van het boeddhisme. In het Indische -museum weet ze de vele Oostersche parfums te onderscheiden en kent hun namen; en in tuinen en parken, hoe rijk of exotisch die ook mogen zijn, noemt ze alle bloemen en planten bij naam en fami lie. In de Laurentijnsche Bibliotheek moeten allen zich buigen voor haar belezenheid; voor Giosuè Carducci reciteert ze zrjn eigen oden, die ze alle uit het hoofd kent; ze heeft Dante, Petrarca en Shakespeare grondig be studeerd; ze leest Tacitus en dicteert zélf prachtige Latijnsche inscripties Te Rome ontving de koningin dagelijks de meest eminente mannen der cultuur in privé- audientie. En Carducci, die toch een republi kein was, schreef geinspireerde verzen voor haar en antwoordde, toen hrj daarover werd aangevallen: „het zal nooit worden gezegd, dat een Grieksch en Girondijnsch dichter aan de schoonheid en de gratie voorbij is gegaan, zonder te groeten De tragedie van Monza, 29 Juli 1900, waar- by' de geliefde koning en gemaal om het le ven kwam, wierp voor immer een schaduw over haar zonnigen lach; en het gebed, waar in zij toen haar droefheid en haar geloof te zamen vatte, wordt thans nog bewonderd als één der schoonste stukken Italiaansch proza. Gedurende den oorlog stelde zij haar paleis te Rome beschikbaar als hospitaal voor ge wonden, en pas den 4den Januari 1926 sloot zij voor immer de oogen, tot groote smart van het geheele land. Vodrtreffelrjk te '{lout'o'ns'cha«É)iI1( Ven Vrij van elke ;névé'nwerkin.g is Reel. 1121—5 18 doorbracht aan haar ziekbed, zonder te sla pen en zonder voedsel aan te raken. En dat men hem zelfs tweemaal moest aderlaten, omdat de ondragelijke smart hem het bloed zóózeer naar het hoofd deed stijgen, dat men Ook Maria Adelheid is dus nooit koningin van Italië geweest, want pas in 1861 werd het koninkrijk uitgeroepen. Koningin werd de tweede echtgenoote van Victor Emanuel II: gravin Rosine Mirafiore. Margherita van Savoye, moeder van Victor Emanuel III. Margherita van Savoye werd geboren te Turijn, den 20sten November 1851, als doch ter van Ferdinand van Savoye, hertog van Genua, broer van Emanuel II en hertogin Eli- LANSING (Michigan), I April. i (UN. PRESS.) De bemoeiingen van gouverneur Murphy, die in alle groote arbeidsconflicten van den Jaat- sten tijd ingegrepen heeft, hebben ook bij de Chrysler-staking succes gehad. De gouverneur heeft bekend gemaakt, dat tusschen de vertegenwoordigers der arbeiders en die van de Chrysler Corporation een overeenkomst is tot stand gekomen. Het betreffend accoord werd Dinsdagavond om elf uur (Woensdagochtend 5 uur (M.E.T.) onderteekend. De Chrysler Corporation zal er intusschen zorg voor dragen, dat de gestaakte arbeid zoo spoedig mogelijk kan worden hervat. De sta king heeft namelijk het werk in negen Chrys- ler-fabrieken stilgelegd. Zij heeft 30 dagen geduurd, terwijl 60.000 arbeiders gedurende dien tijd werkloos zijn geweest. De minister van arbeid, miss Perkins, zond uit Washington een telegram aan gouverneur Murphy, warin zij hem met zijn „nieuwe over winning voor de heerschappij van het gezon de verstand gelukwenscht. CLEVELAND, (Ohio), 7 April (A.N.P.) Aan de poorten van de Electric Vacuum Cleaner Company alhier ontstond gisteren een bot sing tusschen leden van de Amerikaansche ar- beidsfederatie, de oude vakbeweging van Wil liam Green, §n aanhangers van het comité voor industrieele organisatie, de beweging van John Lewis. Een tiental mannen liep daarbij verwon dingen op. WASHINGTON, 6 April (R.O.) Senator Ro binson, de leider der democraten in den se naat, heeft medegedeeld, dat de democrati sche senatoren het eens zijn geworden over de morgen in den senaat in te dienen motie met betrekking tot de stakingen met gekruis te armen. Naar men meent te weten, zal deze motie eveneens de spionnage van de zijde der werk gevers veroordeelen. KOPENHAGEN, 6 April. (D. N. B.) In Denemarken dreigt opnieuw een groote sta kingsbeweging. De voorstellen van den be middelaar, die onder meer belangrijke loons- verhoogingen voor de etrokken groepen arbeiders bevatten, zijn -hedenmiddag door de werkgevers van de hand gewezen, waarbij in het bijzonder de geëischte concessies voor de arbeiders in de ijzerindustrie en het bouw bedrijf beschouwd werden ais onaanvaard baar. Wanneer alsnog niet de een of andere be middeling tot stand komt, zullen Zaterdag 70.000 tot 80.000 arbeiders het werk neer leggen, Verliezen van de rooden in den Jarama-sector. HENDAYE, 6 April (UN. PRESS) Op twee punten van het Bas- kische front hebben de nationalis. tische strijdkrachten in de laatste vier-en-twintig uur hun offensief kun nen voortzetten. Zij zijn dientengevol ge de stad Durango tot op twee K.M. genaderd en hebben het eergisteren veroverde Ochandiano door nieuwe terreinwinsten reeds vijf K.M. achter zich liggen De Baskische militie-troepen zouden bij de jongste gevechten ruim acht honderd man hebben verloren Hun positie is inzooverre nog verslechterd dat de nationalisten thans de belang rijkste punten aan de verbindingslinie naar Bilbao beheerschen, tengevolge waarvan zij den toevoer naar de Bas kische front-troepen kunnen etoren. In de streek van Mondragon moesten de Baskische afdeelingen wegens het hierdoor veroorzaakte gebrek aan munitie en levens middelen haar verzet tegen de opdringende witte troepen opgeven. In wanhoop ver brandden zij de vrachtauto's en ambulance wagens, wijl ze die niet in handen van den vijand wilden laten vallen. Het Baskische legerbericht vermeldt over deze gevechten weinig bizonderheden. Er wordt alleen in gezegd, dat krachtige tegen stand wordt geboden en dat de Baskische artillerie de stellingen van de nationalisten hevig bestookt. Voorts wordt in het leger bericht medegedeeld, dat men bezig is, ver sterkingen naar Ochandiano te zenden, ten einde den tegenstand aldaar intensiever te maken. BAYONNE, 6 April. (HAVAS). Uit San Sebastian wordt gemeld, dat vliegtuigen van do nationalisten boven de provincie Biscaye in het Spaansch en in het Baskisch gedrukte strooibiljetten hebben uitgeworpen met den volgenden tekst: „Laatste waarschuwing. Wij zyn thans vastbesloten, aan den oorlog in Noord-Spanje een einde te maken. Laten zij, die geen moorden hebben begaan, de wapens neerleg gen en zich overgeven. Hun leven zal dan ge spaard en hun bezittingen zullen ontzien worden. Indien gij u niet onmiddellijk onder werpt, zullen wij Biscaye verwoesten, te be ginnen met de oorlogsindustrieën. Wij be schikken over de middelen, om aldus te han delen. (w.g.) generaal Mola". NAVAL CARNERO, 6 April. (HAVAS). De roode troepen hebben gisteren aanvallen ondernomen in den sector van de Jarama. De eerste aanval, die gericht was op de brug van Arganda, werd met veel troepen na een krachtige voorbereiding uitgevoerd, doch stuitte af op de versperringen van de nationalisten. De tweede, die gericht was op het gevoe lige punt Pingarron, mislukte eveneens. De volksfronters leden zware verliezen, aange zien zij verscheidene malen in gesloten ge lederen trachtten de mitrailleursversperrin gen te doorbreken. SANTANDER, 6 April. (R.O.) Het onder cie vlag van Panama varende vrachtschip „Andra", dat door een Britsche firma be vracht was, zou ter hoogte van Castro Ur- diales door den nationalistischen kruiser „Almirante Cervera" tot zinken zijn ge bracht. SANTANDER, 6 April. (UN. PRESS). Of ficieel wordt medegedeeld, dat een oorlogs schip van de nationalisten ter hoogte van de Cantabrische kust het Panameesche schip „Andra", eigendom van de Britsche firma Emil Jones, tot zinken heeft gebracht. Het was met een lading Asturisch ijzererts op weg naar Cardiff. Bovenstaande telegrammen slaan blijkbaar op het onder Panameesche vlag varende stoomschip „Andra", dat Zaterdag 13 Maart des middags met machineschade de haven van Duinkerken binnenliep. Het schip, dat met oorlogsmateriaal geladen was, kwam uit Gdynia en was toen, naar men voorgaf, op weg naar Bayonne. De lading bestond uit achttien tons granaten, tien tons patronen en drie honderd tons tanks en wagens. Het s.s. „Andra" heette vroeger „Indra". Het was 1385 bruto en 773 netto reg. tons en werd in 1922 gebouwd. LONDEN, 6 April. (D.N.B.) De Londensche kellners hebben, nu reeds een groot aantal gasten is aangekomen, die de kroningsfees- telijkheden komen bijwonen nieuwe loon eisehen gesteld. Men hoopt nog vóór de kroning tot over eenstemming over deze eischen te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3