NON-INTERVENTIE-ACCOORD GESCHONDEN? buitenlandsche KRONIEK. DONDERDAG 15 APRIL 1937 Schacht te Brussel. .„te" i sHst PRIESTER GEMARTELD IN MEXICO. Omdat hij tegen de socialistische school optrad. Als een geloofsheld hegraven. DE NOTA VAN BERLIJN JAPANSCHE STAD ZWAAR GETEISTERD. VALENCIA BESCHULDIGT ITALIË. Italië beschuldigt de Fransehen en de Russen. VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ MADRID. Tusschen Casa del Campo en de universiteitswijk. BILBAO'S HAVEN VRIJ. Verklaring van de Baskische regeering. H. Stoel zal haar in ieder geval beantwoorden. De H. Vader ontvangt zeshonderd jong- gehuwde paren en pelgrims uit HongarijeOostenrijk en Duitschland. Geweldige brand vernielt zeshonderd buizen. DE AUTOSTAKING IN CANADA. Hepburn eisclit ontslag vaft minister van arbeid. EXPLOSIE IN VUURWERK FABRIEK. BERLIJNSCHE REPRESAILLES. Joodschc vergaderingen en sport, wedstrijden verboden. INSTORTING IN MEXICO'S KATHEDRAAL. Tijdens plechtige intronisatic van den aartsbisschop, Z.H. Exc. mgr. Luigi Martinez. 15 dooden, 5 zwaar gewonden. SCHUSCHNIGG EN MUSSOLINI. VISSCHERSSCHEPEN IN DEN STORM. BRITSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. INCIDENT OP SCHIETTERREIN. De Duitsche minister van economie en president van de Duitsche njksbankdr. Hjalmar Schacht vertoeft sinds eenige lT1 He Belgische hoofdstad, en het nohteke beteekenis heeft. Maar de plaats C België in het internationaal Euro- ™sch bestel, in zijn meest .«rfW «m eenomen, is den laatsten tijd zeer zeker •wat onzeker geworden, sinds Öe^e zich uit het verdrag van Locarno heeft terugge- ,„„mm volgt ieder met een trok een, en gewone spanning elke ietwat rneer danje rmtruai heeft- Men hoopt daardoor een zü het vage diagnose op de toekomst te kun- "^Dr^Schacht is een merkwaardige figuur> ■waarvan niemand ooit de fijne en diepere geheimenissen heeft kunnen ontsluieren, n S persoon verweven zich po^eke en economische kennis en aspirates to een vaak verrassend, soms De jongste „sensatie" ift datf. Schfht de gouden eeremedaille van de nationaal-socia- lische partij heeft gekregen en aanvaard. Ietwat ironisch vroeg een Fransch blad wie nu eigenlijk „de gevangene van toen, FranschTlad gaf B»11 antwoord; wij weten het ook niet. Waarschijnlijk zijn de man nen zoozeer aan elkaar vastgeketend de vroegere democraat en de dictator, dat zij iegens elkaar even vrij en even onvrij zijn. In elk s^aan beiden stevig onder den druk van een reeks onontkoombare gebeur tenissen, varen zij in een onweerstaan- fcaren golfstroom, pogend hun schuitje door ,He branding te sturen, in dc hoop, dat het politiek en economisch getij hum gunstig zal zijn. Ut Er gaat momenteel een gefluister door de wereldpers, dat Mussolini binnen niet al te langen tijd een officieel bezoek aan Hit ier zal brengen: Hitiers visite aan yenetie kan, als men aan de usances vasthoudt, toch niet tem eeuwige dage onbeantwoord blijven. Bij het verblijf van Schacht speelt die goede, oude usance in elk geval een groote em gemakkelijke rol. Want de Duit sche pers vindt in het feit, dat de gouver neur van de Nationale bank van Belgie, Louis Franck, onlangs Schacht te Berlijn opgezocht heeft, een adaequate verklaring; het is een kwestie van beleefdheid, en wat rond de politesse gehangen wondt, is en bluft franje. Nu geeft de franje vaak het karakter aan een zaak, en dat zal te Brussel ook wel het geval zijn. We hebben zoo n idee, dat Duitschland met pakhuizen vol afgewerkte producten, echter voorraadschuren zonder grondstoffen, in een land, waarmede het nog heel wat handel kan drijven, niet alleen lieve en vriendschappelijke woordjes spreekt, maar bij voorkeur zaken doet. We kunnen dit Duitschland, dat nu toch een zor gelijken tijd zooals het in de ergste dagen van „het systeem", niet gekend heeft, doormaakt, niet kwalijk nemen, dat het Zijn beste mensohen, al komen ze ook uit „het systeem" uitzendt om markten te veroveren. Fluister men ook niet in goed- ingelichte kringen, dat de homo novus van Bibbentrop spoedig Lcmden zal verlaten om voor een ervaren diplomaat uit de oude school plaats te maken. von Bibbentrop zou dan te Moskou moeten beproeven met zijn methoden sovjet-Rusland terug te winnen; •wat wellicht gelukt, als men ten minste Bi dat bolschewistische centrum in diplo- maticis niet even kieskeurig is üis j,n aan tradities zoo sterk gehechte Londen. Wat intusschen Schacht betreft, deze arri veerde te Brussel op een oogenblik, dat de Belgische minister-president druk bezig jg met een documentatie over, resp. de voor bereiding van een conferentie over „de economische ontwapening". Deze laatste nu past heel vzoiniQ in het kader van de door Duitschland en ook Italië zoo intens be oefende autarkie; en als Schacht dan ook te Brussel de grondslagen zou leggen van een op zeer breede hasis geredigeerde Duitsoh-Belgische handelsovereenkomst, dan zou daarmede voor Berlijn de mogelijkheid geopend worden om meerdere problemen tegelijkertijd actief aan de orde te stellen: grondstoffen, afgewerkte producten, vrijer handelsverkeer, afbraak van de autarkie, In het groote interview, dat Schacht gis teren te Brussel aan de Belgische en de buitenlandsche pers verleende, ze 1de hij heel aardig: „O, die autarkie! Weet ge, wat autarkie is? Als men producten noodig heeft en geen geld om ze te koopen, dan koopt men ze niet en tracht men zich met Ersatz-middelen te behelpen. Doch die kos ten duur en Duitschland wenscht niets vu riger dan goedkoop in het buitenland te kunnen koopen. Om dit te kunnen Koopen, moet men geld hebben. Geef ons dit geld". Dus ook credieten. Maar credieten eischen een tegenprestatie, en op dit punt zullen natuurlijk reeksen besprekingen gevoerd worden, waarbij België waarschijnlijk heel ver op internationaal gebied zal reiken. De toekomstige voorzitter van de groote inter nationale economische ontwapeningsconfe rentie moet daaromtrent wel plannen heb ben, waarin ook. Londen een woordje heeft mee te spreken. Want zonder Londen kan West-Europa niets doen. Er werden Schacht ook eenige vragen over de betrekkingen tusschen Duitschland •n Rusland gesteld. De econoom ontweek het antwoord; maar openlijk erkende hij: onze handelsbetrekkingen met Rusland brei den zich steeds uit. „Waarom ook niet?" voegde hij er aan toe. Maar van politiek wist hij niets af, „en van Locarno weet Ik enkel, dat dit een klein stadje ergens in Zwitserland is". Dat was volkomen Schacht voor de jour nalisten te Brussel. Misschien geven de Belgische onderhandelaars hem gaarne een lesje in de politiek. EEN bewijs van de nog steeds voort durende kerkvervolging in Mexico is het volgende relaas, aan verklaringen van getuigen ontleend: Pater Maldonado, te Santa Isabel in den staat Chihuahua, was een ijverig verdediger van den godsdienst. Ge trouw volgens de richtlijnen van zijn geestelijke overheid, had hij den ge- loovigett verboden hun kinderen naar de „sexupel-socialistischeschool te zenden en had hij hen gewezen op de groote gevaren naar ziel en lichaam, die hen daar bedreigden. Van dien dag af was pater Maldonado het mikpunt van bespottingen en werd hij voortdurend lastig gevallen. De aankomst van generaal Franco in Seville,waar hij het eerbetoon in ont vangst nam van vierhonderd Moorsche pelgrims, die op de terugreis Mekka, een bezoek brachten aan Franco. van LONDEN, 14 April. (Haivos) In het lagerhuis heeft de minister van buiten landsche zaken, Eden, hedenmiddag ver klaard, dat een nota is ontvangen van de Spaansche ambassade, waarin aan het Foreign Office wordlt medegedeeld, dat te Cadiz 10.000 Italianen op 23, 24 en 25 Maart aan land zyn gezet. De minister voegde hieraan toe, dat een onderzoek geopend is naar de in deze nota vermelde feiten. De conservatieve afgevaardigde Bellenger vroeg, of het hier niet ging om een klaarblijkelijke schending van de niet- inmenglngsovereenkomflten. Eden antwoordde: „Ja, zeker, wanneer <jat waar is". wordt toegepast, opdat een einde komt aan de dubbelzinnigheid, die de toch reeds zoo moei lijke toestanden in Europa Slechts kan ver ergeren. LONDEN, 14 April. (A. N. P.) In offi- cieele kringen verklaart men, dat in dé pers verschenen berichten, dat de handelsattaché van de Britsche ambassade in Spanje bespre kingen zal gaan voeren met de rechtsche autoriteiten in Spanje over den toestand, die voor de scheepvaart is ontstaan naar aanlei ding van de blokkade vaii Bilbao, ongegrond zijn. Wel is waar, dat men dé mogelijkheid heeft overwogen, de besprekingen inzake den Brlt-r schen handel met de ln handen van Franco zijnde gebieden voort te zetten, doch van dit plan heeft men afgezien om redenen, Waarover men zich in diplomatieke kringen niet uitlaat. GIBRALTAR, 14 April. (HAVAS.) Tegen de zes jaar geleden ontstane gewoonte in, hebben de eenheden der Britsche vloot den Verjaardag der Spaansche republiek heden niet gevierd. Alleen van het gebouw, waar het Spaansche consulaat-generaal is gevestigd, hing de Spaansche republlkeinsche vlag. Sym pathiseerenden droegen in hun knoopsgat een driekleurige rosette. LONDEN, 14 April. (D. N. B.) De Iersche posttrein van Holyhead naar Londen ls van daag bij Crewe ontspoord. Twee wagons, waaronder de restauratiewagen, werden be schadigd. Verscheidene personen liepen ver wondingen op. Het keukenpersoneel heeft on- geveer anderhalf uur in den omgevallen restauratiewagen opgesloten gezeten, ROME, 14 April. (Stefand) Het blad Giornale d'ItaMa" publiceert een artikel van (jtfecteur, waarin nieuwe voorbeelden worden aangehaald van Fransche en Russi sche sleuivvei'leening aan de Spaansche regee ring te Valencia na de inwerkingtreding van het ndet-dnmengingsverdrag. In dit artikel wordt medegedeeld, dat de regeenna te Valencia in de periode van 15 tot 20 Maart j.l. 150 Russ4«ehe vliegtuigen heeft ontvangen, die in gedemonteerden staat te Cartagena zijn aangekomen, en 50 Fran- sohe toestellen, 'die door de lucht zijn aange voerd. In denzelfden tijd verwachtte men nog 150 Russische vliegtuigen, die in Klein-Azië ge reed stonden, om te vértrékken, terwijl een Spaaneone tmeaje te Parijs onderhandelde oVer den aankoop Van 124 Fransohe toestel len vkn het t.ype-p0tez. Einde Maart zjjn 17 vliegtuigen van Rus sisch maaksel, die in Frankrijk waren gemon teerd naar Spanje vertrokken. OP 17 Maart »lin van Toulouse 2oo Fransohe luchtvaart- motoren, type Htoch, en 200 van het type Caudron-Benault goed verpakt m geplom- Deerde wagons van Toulouse verzonden en via Cerbere te Barcelona aangekomen. Daar voor zooveel en Fr&n©ahe vlitegtuigen éen tekort aan Spaansche be stuurders bestond, zijn einde Maart van Tou louse tal van Fransohe vli©g6rs en werktuig kundigen, voorzien van de nooddge papieren, naar Spanje gezonden. Voorts heeft het communistische gemeen teraadslid van Toulouse 30 werktuigkundigen en 8 vliegers naar het in handen deir regee- riog te Valencia zijnde Spaansche gebied laten vertrekken. Deze communist staat vol gens het blad in nauwe betrekking tot de afd. E van het Fransche ministerie van lucht vaart. Het blad weet verder te melden, dat in dp Zuid-Framsehe steden nog Meecis vrijwilli gers voor Spanje worden geworven. Het ver meldt de adressen van de voornaamste recru- teeringsbureaux, waarvan Toulouse hot voor naamste centrum ia. Het blad meidt tevens, dat volgens Inlich tingen van deserteurs der rood* regccringa- troepen, ook Algerjjnsche soldaten tezamen met de regeeringwniilttes aan het front van Madrid strijden. De Giornale deelt dan mede, dat op 11 en 17 Maart JX in totaal 47 Fordson-vracht- auto's met wapens en munitie van Toulouso naar Spanje zijn vertrekken, zt) werden aan de Spaansche grens aangehouden, doch na een telefonische order uit Parys konden zij de reis voortzetten. Het blad geeft nog nieer, tot in bijzonderhedenomschreven, voorbeel den van het zenden van wapentuig van Frankrijk naar Spanje, en deelt mede, dat tusschen de Fransche havens en de in han den der j-egeorlng zijnde Spaansche haven® een levendige sluikhandel in wapens wordlt gedreven. Tot slot edscht het blad, dat de niet-inmen- gingsgollitiek ook werkelijk op loyale wijze MADRID, 14 April. (UN. PRESS.) De na tionalistische strijdkrachten hebben hedenna- middag omBtreeks vier uur een nieuwen aan val ondernomen op Miaja's linies by Madrid. Na intensieve artillerievoorbereldingen be stormden de nationalisten met handgranaten en bajonetten de vyandeiyke stellingen tus schen Casa del Campo en de universiteitswyk. Bijna een uur duurde het gevecht van man tegen man, met machinegeweren en handgra naten, zonder dat een der partyen terreinwinst van beteekenis behaalde. Opnieuw greep daar op de artillerie ln. Tegen zes uur stormden de rechtschen andermaal ten aanval en opnieuw ontwikkelde zich een bloedige strijd, waar van het resultaat by verzending van dit tele gram nog niet was bekend. Dé zesde verjaardag van de republiek werd zonder feestelijkheden gevierd. Overal is nor maal gewerkt, President Azana ontving de leden, der regecring en van de cortes, vertegen woordigers van het volksfront en van het di plomatieke corps. HENDAYE, 14 April. (R. O.) Men houdt hier rekening met de mogeiykheid van een zeeslag. Er ls n.l. bericht ontvangen volgens hetwelk zekere eenheden der weer ln orda ge brachte oorlogsvloot der Spaansche regeering zich naar de golf van Gascogne begeven. LONDEN, 14 April. (UN. PRESS.) De Spaansche' ambassade alhier heeft een verkla ring van de Basltlsche regeering' gepubliceerd, waarin uitdrukkelijk het bestaan van een my- nenveld voor of een nationalistische blokkade van do haven van Bilbao wordt ontkend en waarin wordt geconstateerd, „dat sedert Sep tember ln totaal 1090 schepen van verschil lende nationaliteit de haven z(|n binnengeloo- Pen en 1078 haar hebben verlaten." „De haven van Bilbao, aldus vervolgt dan de verklaring van de Basklsche regeering wordt des nachts door torpedojagers en wacht- booten van de regeering streng bewaakt. Bo vendien staan machtige schynwerpers ter be schikking. Dat de bewaking effectief is, biykt uit het feit, dat zich by het binnenvaren of vertrek ken van de vele schepen geen enkel Incident heeft voorgedaan, daar sterke kustbatteryen de nationale oorlogsschepen meer dan 11 my len uit de kust houden. Torpedojagers en hulp- kruisers van de regeering hebben de haven steeds voor het verkeer open gehouden. Gisteren nog, den 13den April, heeft 't En gelsche schip „Olavus" de haven zonder eeni ge moeiiykheid te ondervinden, verlaten." Op 10 Februari 1.1. om drie uur in den mid dag, kwam een brigade van de revolution- naire wacht, onder bevel van Rafael Arman- dariz, naar het huis van den priester. Nau- weiyks had deze hen van verre gezien, of hy ging naar buiten en trachtte zich te verber gen. Hij werd onmiddellijk ontdekt en gevangen genomen. De leider van de brigade las een bevel tot inhechtenisneming voor, ondertee kend door den staatsgouverneur. Pater Maldonado maakte 't voornemen om een beroep te doen op de hoogere autoritei ten, maar voor het oogenblik kon hy niets anders doen dan rustig meegaan. De weg van Santa Isabel naar de gouver neurswoning van Chihuahua is niet lang; maar bliksemsnel had Zich het bericht ver spreid en een enorme menigte liep tezamen. De vrouwen jammerden, de kinderen huilden, de mannen protesteerden en vroegen de re denen van deze arrestatie aan de wacht, ter- wyi zy de goedheid van den pater róemdéh. In het begin gaven de beambten geen ant woord: daarna mompelden zy enkele laster lijke beschuldigingen: de pater zou de wetten van den Btaat overtreden hebben door lede ren morgen op een plaats „La Boquilla" ge naamd, de Mis te lezen, waar hy ook dezen morgen was gezien. Ook werd zyn naam ge noemd in verband met een brand in de staats school. Hierop zeide het volk, dat de wet hem niet verhinderde M1b te lezen in particuliere hui zen. Wat den brand betreft, het was bekend, dat de socialistische onderwijzers zelf hadden verklaard, dat de brand veroorzaakt was dóór een vergeten vuurkomfoor. j De beambten antwoordden hierop met be- ieediging, lasterlijke aantijgingen, gemeen heden en tenslotte met geweerstooten. Zoo kwam men, na een moèliyken weg, aan de deur van de gouverneurswoning van de hoofdstad. Veel personen werden hier ge arresteerd en eerst een dag later na het be talen van een geldboete vrygeiaten. De pater verzocht den gouverneur te spre ken, die het bevelschrift onderteekend had, om minstens te weten te komen, wat men hem ten laste legde. Na lang wachten werd hy in de kamer van den bewindsman gelaten. Men weet niet wat daar besproken is; al leen een zuster van den pater slaagde er ln, om binnen te dringen in de kamer, om den pater, die sinds vele uren niets meer gebruikt bad, een glas melk te geven. Die daad van zusterliefde wekte zoozeer de verontwaardiging op, dat men de vrouw bij den arm greep, haar bedreigde met den dood en haar op den grond wierp. Dan groei de de woede der aanvallers tot een ware razernij, zy grepen den priester by de haren, sleurden hem naar een andere kamer, sloe gen hem herhaaldeiyk met een revolver op het hoofd, totdat de pater meer dood dan levend in elkaar zakte. Den volgenden morgen gingen enkele per sonen naar het gouverneurspaleis, om den pater te bezoeken en hem wat voedsel te brengen. Men antwoordde hun, dat zij hem niet mochten zien en dat men hem reeds wat koffie gebracht had. Buiten stond het volk te wachten, ongeduldig, en sprak reeds over een mogeiyk einde van het drama. Men wist toen nog niet, dat pater Maldo nado reeds een uur voor middernacht ster vend naar het hospitaal van de stad was overgebracht, waar hy ln den vroegen mor gen van 11 Februari, bygestaan door pater Soria overleed en daarmede de kroon der martelaren ontving. Het stoffeiyk overschot, dat naar het huis van den bisschop werd gebracht, werd dagen lang door een onafgebroken ry geloovigen vereerd. Meer dan 15.000 personen namen aan de begrafenis deel. De revolutionnaire dagbladen berichtten, dat de pater stervende op straat gevonden was het slachtoffer van een laffen overval; maar het volk wist de waarheid beter. Daar om vroeg de bevolking en zulks verkreeg zij ook dat de pater niet op de gemeen schappelijke begraafplaats zou begraven worden, maar ln het „Pantheon de Dolores", waarin Vooral groote helden begraven wor den. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: De pauseiyke staatssecretaris, Z. H. Em. kardinaal Pacelli, heeft vanmorgen, zooals reeds gemeld, den H. Vader de antwoord nota der Beriynsche regeering op de pause- ïyke encycliek „Mit brennender Sorge" over handigd. Omtrent den inhoud van de Duitsche nota verluidt in Vaticaansche kringen nog niets. Zeker is evenwel, dat de H. Stoel op de nota zal antwoorden. Uit zeer goede en betrouwbare Duitsche bron vernemen wij intusschen, dat de Duitsche ambassadeur by den H. Stoel, dr. D. von Bergen, Rome in het geheel niet verlaten heeft sinds het verschynen van de pauseiyke encycliek. N TOKIO, 14 April (DOMEI). Hedenmiddag heeft een geweldige brand in de stad Matsoe aan de kust van de Japansche zee, ongeveer 600 huizen in de aach gelegd. Het vuur is omstreeks kwart voor vier uit gebroken en greep tengevolge van den krach- tigen storm, die over dit gebied woedt, uiterst snel om zich heen. Om zes uur was de brandweer, ondanks hevige inspanning, er nog niet in geslaagd den enormen brand te blusschen. De stad Matsoe heeft een bevolking van 52.000 zielen. TOKIO, 14 April. (STEFANI). De oorzaak van den ontzettenden brand in de stad Matsoe, waaraan totdusver zes honderd huizen, ten prooi vielen, o.a. het ziekenhuis en de gevan genis, is nog steeds niet bekend. De bevolking heeft de stad ontruimd. Het vuur wordt door een hevigen storm aange wakkerd en de pogingen der brandweer, om den brand te bluBschen, hadden nog steeds geen succes. Het vuur sloeg over op een naburigen berg, waar reeds groote bosschen in vlammen StTot dusver zy» 2500 personen dakloos. Een aantal buitenlandsche bladen heeft ge meld, dat dr, von Bergen teruggeroepen was of tenminste tydeiyk in Beriyn vertoefde, hetgeen echter van zeer bevoegde zijde vol' komen onjuist wordt genoemd. De H. Vader heeft vandaag zeshonderd jonggehuwde paren, by wie zich pelgrims uit Hongarye, Ooetenryk en Duitschland hadden aangesloten, in audiëntie ontvangen. Ook mgr. Corrlgan is door den H. Vader vandaag in audiëntie ontvahgen en overhan digde Zyne Heiligheid het eerste exemplaar van de nieuwe statuten der katholieke uni versiteit van Washington, voor welker bloei de H. Vader Zyn beste wenschen uitsprak. Naar de „Un. Press" nog meldt, heeft de Duitsche nota ten Vaticane den indruk ge wekt, dat Hitier een accoord wenscht met den H. Stoel, „mits het Vaticaan zich ver bindt, zich buiten de Duitsche binnen- landsch-politieke aangelegenheden te hou den". De desbetreffende beschuldigingen kan de H. Stoel niet aanvaarden en als een inmen ging in Duitschlands eigen aangelegenheden kan het PauBeiyk verweer tegen het sluiten der confessioneele school door de nationaal- socialisten niet gelden. Met groote vreugde heeft de H. Vader de Jong gehuwden uit Duitschland ontvangen, die zich onder de 000 echtparen bevonden, welke heden ochtend tot een audiëntie werden toegelaten en 's Pausen zegen ontvingen. Den Duitschen aanwezigen verleende de H. Vader een byzonderen zegen voor hen en hun familie in Duitschland. VATICAANSCHE .STAAT, 14 April. (HA VAS.) De Duitsche antwoord-nota op de PauseUjke encycliek „Mit brennender Sorge" welke de H. Stoel in elk geval zal beantwoor den, bevat geen verdediging van het natio- naal-soeialisme tegen de veroordeelingen in de encycliek, welke een godsdienstig karak ter dragen, doch keert zich hoofdzakeiyk te gen de door den H. Stoel gevolgde methode. De publicatie van de encycliek, terwyi de on derhandelingen nog steeds aan den gang wa ren, wordt ln de nota als een onvriendeiyke daad beschouwd. Het schynt, dat het Vaticaan, overeenkom stig de diplomatieke traditie van den H. Stoel, de kans op een verbetering van den toestand hoe klein zij ook zij niet wil laten ont snappen. Dit is dan ook de reden, waarom de DUitsche nota niet onbeantwoord zal blijven. TORONTO, 14 April (R.O.) De eerste mi nister van Ontario, Hepburn, heeft in een Bchryven het optslag geëischt van den mi nister van arbeid, Croil en van den attorney- generaal Roebuck, zulks op grond van ver schillen van meening ten aanzien van de hou ding, die de overheid moet aannemen ten opzichte van de staking in de fabrieken van de General Motors te Oshavra. Croll en Roebuck hebben geweigerd, Hep burn te steunen in diens houding ten aanzien van de staking. OSHAWA, 14 April. (R. O.) De arbeiders in de fabrieken van Woodstock, Windsor en St. Catherine, drie plaatsen in de provincie Ontario, hebben last gekregen, geheel of ge- deelteiyk in staking te gaan. De betrokken fa brieken zyn eigendom van zustermaatschap pijen der General Motors. BERLIJN, 14 April (UN. PRESS). De po litie heeft „politieke vergaderingen" en open bare sportwedstryden van joodsche organisa ties voor den tyd van 60 dagen verboden. Deze maatregel werd getroffen ter vergel ding van antl-Duitsche handelingen, zooals de bekende uitlatingen van den New-Yorkschen burgemeester, La Guardla, en andere voor vallen in Amerika. De minister van propaganda verklaart ln dit verband, dat het verbod een gevolg is van de valsche voorstellingen over Duitschland, zooals ze ln openbare vergaderingen en de pers van het buitenland, inzonderheid Arno- rika, zyn verspreid. Het verbod zal weer in getrokken worden als dergelijke berichten op houden. MEXICO (Stad), 14 April. (UN. PRESS). By de plechtige intronisatie van den nieuwen aartsbisschop van Mexico, Z. H. E. Mgr. Luigi Martinez, in de kathedraal alhier, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Bij de plechtigheid, waaraan vyftien ker- keiyke hoogwaardigheidsbekleders uit geheel Mexico deelnamen, was de kathedraal tot in alle hoeken met geloovigen gevuld. Plotseling stortte de houten vloer in de nabyheid van het hoofdaltaar onder den zwa- ren last in, waarby 200 personen in een diepte van ongeveer vyf meter startten. Velen hunner werden gewond, doch Juiste cyfers zyn nog niet bekend geworden. TOKIO, 14 April (DOMEI). Tengevolge van een ontploffing in een vuurwerkfabriek ia Hanisjima, in dè prefectuur Nagano, zijn hedenmorgen vyftien personen om het leven gekomen en vyf ernstig gewond. In het geheel werkten in de fabriek 24 per sonen, onder wie achttien meisjeB. ROME, 14 April (D.N.B.) De Ooetenryk- sché bondskanselier Schuschnigg zal op 22 April te Venetië den duce ontmoeten, FOESAN, 14 April. (DOMEI). Elf vis- sc-hersschepen, met zeventig visschers aan boord, worden vermist. De visechersschepen, die gistermiddag uit Foesan in zee gestoken waren, zijn naar men gelooft, ovefvallen door een storm, terwijl zij aan het visschen waren naby het eiland Kyoseito. Er worden pogin gen in het werk gesteld, om de schepen op ta sporen. LONDEN. 14 April. (D.N.B.) In Hertford shire is een militair vliegtuig neergestort, waarby de bestuurder om het leven is geko men. Het aantal ohgelukken by de Britache lucht macht is hiermede tot 21 gestegen. Het aan- tal vliegers, dat by deze ongelukken om het leven is gekomen bedraagt 33. LONDEN, 14 April (D. N. B.). Op het sehletterreln van Bisley heeft zich gisteren een vreemd incident voorgedaan. Toen een compagnie der Schotsche garde langs het terrein marcheerde, werd plotseling op haar gevuurd. Een Ud der garde werd gedood. De overigen konden zich slechte redden, door Zich op den grond te werpen. De autoriteiten hebben een onderzoek inge steld. In St. Jean de Ltiz liggen verschillende Engelsche schepen met een voor, de bevolking van Bilbao bestemde hding levensmiddelen enz. De oorlogs bodems der nationale troepen laten deze schepen niet door.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3