de aanbesteding van VRIJDAG 16 APRIL 1937 CONSERVATORIUM J. HOLTHAUS. ROSWITHA BITTERLICH. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. STOOMV. MAATSCHAPPIJ „DE MAAS". ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. JUBILÉ. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. ARSENAL NAAR ROTTERDAM. NIEUWE R'DAMSCHE SCHAAKVER. Ver liessaldo teruggebracht van 550.934 tot ƒ376.688. OPTIMISTISCHER GELUID VOOR DIT JAAR. ONTVLUCHT, MAAR TOCH GEGREPEN, ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DEN TUNNELBOUW. Het standpunt der regeering uiteengezet. r Huldigingsavond Willem Landré. De leerlingen uit de kunstklassen van het muziek conservatorium (dir. J. Holthaus) hebhen in de Nutszaal een voordrachtavond gegeven waar verschillende nummers voor ^iano, viool, cello, zang en trompet werden ten gehoore gebracht. Deze avond was tevens bedoeld als een af- scheidavond voor den heer Willem Landré, technisch-adviseur en leeraar van het Con servatorium, bij zijn aanstaand vertrek uit Rotterdam. In verband hiermede was het po dium een feestelijk aanzien gegeven en wer den na de pauze uitsluitend werken van Landré uitgevoerd 'en wel het tweede deel ui het pianotrio, drie liederen uit Lioba en het romantisch pianoconcert. Voordrachtavonden als deze kenmerken zich altijd door het zelfde verschijnsel, d.w.z dat alle optredenden zich inspannen het beste te o-even waartoe ze in staat zijn. De resultaten daarvan zijn van zelfsprekend niet alle ge lijk, afhankelijk als ze zijn van aanleg, muzi kaliteit en mindere of meerdere «erieuze op- vatting van studie en oefening, maar dezen avond viel het wel bijzonder op, dat S de meeste prestaties van dien aard waren dat er met lof over kan gesproken ^orde"' mige zelfs, welke zeer de aandacht trokken door mooie technische onwikkeling, maar ook door begrepen en sentimentvolle voordracht. Afzonderlijk mogen wel gememoreerd *°rde" de violist, die het eerste deel uit het concert D gr terts van Mozart speelde en de pianist die°het eerste deel uit het concert in a. kl. terts van Schumann vertolkte. Beider re productie getuigde van een goed begrip en muzikaliteit; dat was spel, dat beloften in houdt voor de toekomst. Eveneens willen we memoreeren den jongen tenorzanger, die lie deren zong van Nicolaï en Wagenaar. Dit jon- o-e mensch is in -het bezit van zeer bijzondere Itemmicldelen en heeft 'n flair en een van na ture gemakkelijke manier van zingen, die direct opvielen. Hij staat nog heel m het be gin van zijn studie maar als dat mooie mate riaal tot ontwikkeling wordt gebracht is er heel wat van te verwachten. Aan hét eind van den avond had de huldi- Slï?ePdfrec3teur der school de rheer Holthaus opende de rij der sprekers en wees erop, dat Landré 20 jaar zijn beste krachten aan school had gegeven. Eenparig was men van méening, dat een avond moest georgamseerd worden om den scheidenden leeraar te hul digen. Een avond in het openoaarte midden van leeraren, leerlingen en collega's. Wat Landré voor het conservatorium heeft gedaan verdient alle hulde en dank. Steeds stond hij ervoor klaar, en als adviseur en als leeraar. Tal van leerlingen, die een behoor lijke positie in het muzikale leven innemen, hebben dat voor een groot deel aan hem te danken. Ook herdacht de heer Holthaus den schei denden leeraar als een .goed mensch, die alles voor een ander overheeft en steeds geheel zttn persoonlijkheid gaf met raad en daad en in volle eerlijke vriendschap. Spr. wenschte den heer Landré nog vele gelukkige jaren en bood hem naast eenige planten, namens ■directeur leeraren, leerlingen en oud-leerlin gen een geschenk onder couvert aan. Mevr. Landré werd' een bob anjelieren geoffreerd. Dé heer Ruygrok sprak een dankwoord na- nUhs'ile leeraren. Hij wees-erop hoe Landré óp vele posten zal moetan vervangen worden ook als collega zullen de leeraren hem missen. Hij wist allen steeds over moeilijk heden heen te helpen en een beter en milder inzicht te geven. Die mildheid was zjjn groote (kracht. Onder het aanbieden van een klein geschenk vroeg spr. den heer Landré zijn pen niet te laten rusten en zjjn collega's niet te vergeten en zoo noocfcig hen nog te blijven steunen. Namens de leerlingen en oud-leerlingen sprak de heer Niessing. Hij dankte niet alleen voor de ontvangen lessen, maar ook voor de ontvangen diensten in den vorm van goeode raadgevingen en aansporingen. Spr. bood een bundel gedichten aan waarin de vertrekkende leeraar nog wel inspiratie zal kunnen vin den. om zijn composltorischen arbeid voort te 1611. De heer Landré dankte op zijn eigen, gees tige wijze voor alle hulde hem gebracht, herinnerde aan. vele voorvallen tijdens zijn leeraarschap, dankte directeur, leeraren en all én met wie hij steeds zoo prettig heeft ge werkt voor die mooie samenwerking en on dervonden vriendischap. Het conservatorium eii allen, die eraan werken zullen hem steeds in dankbare herinnering blijven. De verschillende toespraken werd door har telijk applaus onderstreept. Janneman staat boven.aan. Deronde der achterstallige partijen bracht een puntenverdeeling tusschen Ham en Hage naars, na gelijk opgaanden strijd. De hangpartij OlsenBoosten gaf laatstgenoemde op. Olsen incasseerde echter een nul tegen J. v. d. Bergh, die in dezen wedstrijd een goed figuur slaat. In een lastig eindspel verloor Olsen. door dam- blindheid. Levie en Rondelle deelden de pun ten van een partij, waarin Levié de beste kan sen had. Janneman wist zijn punten-oogst wederom mat een twee te vermeerderen, nu tegen een van zijn ernstige concurrenten, v. d. Bergh. In het einde koos deze een mindere juiste voort zetting, hij kreeg geen kans op herstel en gaf op. Van der Waalsv. d. Veer was een vreemd soortige partij, waarin laatstgenoemde de leidng had. In het middenspel speelde v. d. Waals uit muntend en brak naar dam door. Een geestige meeralag bracht v. d. Veer nog juist remise. BlomHagenaars was vrij onregelmatig, reeds bij den 30sten zet raakte Hagenaars een stuk achter. Niettemin slaagde hij erin een remise variant in den stand te weven. Op het beslis sende oogenblik verspeelde hij een tempo en verloor. De partij Levie—Kinnegin werd on derbroken. Laatstgenoemde staat iets gunstiger, ger. De stand is nu: Janneman 16 punten uit 10 partijen; Blom 14 uit 11: v. d. Bergh 13 uit 9; de Haas, Rondelle en Ham 11 uit 9; v. d. Veer 9 uit 10; Kinnegin 9 uit 9; De Korte 8 uit 10; v. d. Waals 8 uit 9; Regouw 8 uit 8; Hagenaars 7 uit 8; Boosten 7 uit 8; Olsen 7 uit 8; Levie 5 uit 9; de.Bruyn 5 uit 10; en v. d. Doe 5 uit 10. Er zijn log 6 ronden voor den boeg. Van de zesde en van de zevende, tevens laat ste ronde der competitie 1936/1937 van den Rotterdamschen Schaakbond zijn na onze laat ste opgave nog de volgende uitslagen te ver melden Zesde ronde klasse I B Pion III—N. R. S. T. III 6—4 klasse II A RobaverG. E. B. I. 2Vn7% klasse II B: Centrum IITrianon II 46 klasse III A Qnesimus IIINationale 28; klasse II B: Zwarte Dame ICharlois III 55 Excelsior VPernis I 37 Trianon IV Rock I 4(45% Pion v. Ridderkerk I 4%5% (voorl.) Zevende ronde Hoofdklasse Kralingen I Spangen I 8—2 N. R. S. V. II—Westen I 7(£— 2Vè Messemaker I (Gouda)—Wilhelm Steinitz 46, Rotterdamsch SchaakgenootschapPion I 6(4—3(4. Kralingen Is in deze afdeeling I, De Pion die onderaan eindigde degradeert. Klasse I APion IIRotterdam I 3C2—8%, Spangen IICharlois I 5(44(4 Centrum I Hillegersberg I 7—3Dordt IEerste Schie- damsche schaakvereen. I 6(43Vs. In deze afdeeling is Centrum één en degra deert de Dordtsche Schaakclub. Klasse I B Rotterdam HKralingen II 3 '4 8(4. Krimpen a. d. IJssel IPion III 46, N. R. S. V. Ill—Vlaardingen I 5(44(4, Qnesimus I— Westen III 55. Eén in deze afd. is Het WestenKrimpen a. d. IJssel degradeert. Klasse I C Messemaker II (Gouda)Excel sior I 8(46(4. Trianon ISpangen III 100, Eerste Schied. Schaakvereen. IIWesten III 3(4 —6 (4Excelsior II—Ivoren Toren I 5—3 (voorl.) Excelsior is deze afd. één Spangen III degra deert. Klasse II A Spangen IVA. S. C. (Gouda) 3(4—6(4, O. D. I. I—Robaver 6—4, G. E. B. I— Delfshaven I 6(43(4, Charlois IITw. Bank I 4(4-5(4. Een is de A. S. C., Gouda; de Robaver degra. deert. Klasse II B Qnesimus IIVlaardingen II 6(4—3(4, Pion IV—Wester Toren I 3(4—8(4, Messemaker III (Gouda)Centrum II 2(47(4, IJsselmonde ITrianon II 55. Een Centrum IIOnesimus II degradeert. Klasse II C: Dordt II—Excelsior III 6(4'—3(4, Krallngen III—Centrum III 6—4, O. D. I. III— Maassluis I 4(45(4. Eén Excelsior IIISpangen V degradeert, Klasse III A Onesimus IIIAmbaro 4(45(4 Weder Toren IIMoordrecht 64, Nationale Excelsior IV 5(44(4, Tw. Bank IITrianon III 2(4—7(4. Een Excelsior TV; Onesimus III degradeert. Klasse III BExcelsior V—Zwarte Dame I 3(4—6(4, Trianon IV—Charlois III 6(4—3(4. Pion VPernis I 46, Ridderkerk IRock I 7—3. Eén Pernis Pion V degradeert. Klasse III CWilhelm Steinitz IIArend I 64, Rode Spelers INoorden I 73, Overschie I—Unielever I 43 (voorl.), Noorder Toren 2 R. V. S. I 8(4—3(4- Eèn Overschie IDe Arend degradeert. In de klassen IV A, IV B. IV C, IV D en IV E werken resD. Trianon VKralingen IV. Rode Spelers II, Charlois IV en „15 Dec. 1935" één en eindigden onderscheidenlijkExcelsior VI, C. J. S„ Wester Toren III, IJsselmonde II en Noorder Toren III onderaan. Tentoonstelling verlengd. Wegens de zeer groote belangstelling voor de werken van de 16-jarige Oostenrijksche schilderes Roswitha Bitterlich, wordt de ten toonstelling, die oorspronkelijk tot 17 April zoti duren, verlengd tot en met 26 April a.s. Reeds hebben meer dan 10.000 personen een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Het werk wordt niet meer elders in Neder land geëxposeerd, daar het van hier onmid dellijk naar Kopenhagen gaat. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer A. J. van Wijngaarden bij de firma B. van der Sduys, Leuvehaven 50, Rotterdam, in dienst trad, waar hij thans ais bedrijfsleider werkzaam is. Nadat de jubilaris me<t vrouw en dochter per auto van huis was afgehaald, werd hij in het privékamtoor in het complex „De Twee Leeuwen" ontvangen, alwaar hij door de fir manten, mevrowv A. C. V. d. HoekKok en den heer rnr. E. A. Cökart werd toegespro ken. Namens de firma werd den jubilaris een geschenk onder couvert overhandigd. Hierna voerde de procuratiehouder, de heer W. Kok, het woord, welke namens het kantoorpersoneel en de vertegenwoordigers een aquarelvoorstellende een haven van Rotterdam, aanbood. Tenslotte voerde namens het fabrieksper- soneei de oudste chef, de heer J. L. Huis in 't Veid, het woord, welke eveneeus een schil derij aanbood. Na de receptie ten kantore bracht de ju bilaris den dag verder in huiseltjfeen kring ■door". Londen 8.96%, Berlijn 73,41, Parijs 8,13, België 30,77, Zwitserland 41,66(4, Amerika 1.82%, Denemarken 40.02(4, Zweden 46,21, Noorwegen 45.04, Bij den wedstrijd, dien de Engelsche profclub Arsenal op Zondag, -6 Juni. a.s. in bet Feyen- oordstadion te Rotterdam' komt spelen, zal Feyenoord zelf de tegenpartij vormen. In de hoofdgroepen van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging kwamen de volgende partijen, die reeds in vo rige ronden begonnen waren ten einde: VeenstraBroer 01 BroerJ. E. M. Meyer 10: SameliusP. Meyer 10; P. JJeyerM, de Wit 10; Schroder—Johansen 1—0; Confu- rius—Groosjohan I—0. WIELERBAAN SPORTIEF. Morgenmiddag 5 uur zal de wielerbaan Sportief aan den Kreekweg alhier haar wieier programma, dat reeds tweemaal door minder gunstige weersomstandigheden uitgesteld moest worden, laten verrijden. Aan het jaarverslag der N.V. Stoomvaart- Maatschappij ,,De Maas" over 1936, ontlee- nen wjj het volgende: De omstandigheden zijn heel veel gunstiger dan die der laatste jaren. Inderdaad werd in de laatste maanden van 1936 een algemeene opleving merkbaar, welke sindsdien belangrijn is toegenomen. Deze conjunctuurverandering deed voor ons bedrijf haar invloed pas in 1937 gelden, zoodat het boekjaar, waarover wij thans verslag uit brengen, nog geen bijzondere resultaten te zien geeft. Wel toonde vrachtenmarkt in ver gelijking met vorige jaren meer vastheid, doch in het midden van het jaar, vermoedelijk door de groote toevloed van nieuwe tonnage, zakten de tankvrachten weer aanmerkelijk. Dank zij echter de Tanker-Pool, kon in deze periode de markt voor een al te groote inzin king worden behoed. Eerst tegen het einde van het jaar was de overvloedige tonnage door de markt opgenomen en stegen de vrach ten weer tot het peil van het eerste half jaar. De stijging van den koers van het pond ster ling, als gevolg van het gouduitvoerverbod, waartoe onze Regeering einde September be sloot, bracht de Nederlandsche scheepvaart in het algemeen In een gunstiger positie, doch ons bedrijf heeft hiervan in 1936 nog niet kun nen profiteeren, aangezien wij. ter vermijding van koersrisico's steeds de voorzorg hadden genomen de in sterling te ontvangen vrachten van de meestal lang vooruit afgesloten char ters op termijn te verkoopen. Dat de Benas- steun, welke ons ten deele als een tegemoet koming in het koersverschil tusschen de gul den en de valuta onzer buitenlandsche concur renten beschouwd kan worden, slechts tot half November werd uitgekeerd, wordt door ons dan ook als een teleurstelling gevoeld. Onze vloot gedurende het jaar 1936 vrijwel steeds In de vaart en bleef gelukkig voor belangrijke averijen gespaard. Verliessaldo gedaald. Het voordeelig saldo der bedrijfsrekening bedraagt 1.039.900 (v.j. 456.041) inclusief de van de Benas ontvangen steun over 1936 ad 160.834. Na toevoeging van het voordee lig saldo Verkochte Schepen, Ontvangen Divi denden en Interest, etc., totaal bedragende 24.558 (78.624) en na aftrek van te betalen interest en onkosten, alsmede koersverschil len, te zamen 246.368 (74.350), blijft er een netto winst van 817.790 (460.315). Wij stellen u voor een bedrag van 643.544 (526.000) op schepen af te schrijven, waarna een saldo overblijft van 174.245, waardoor het verliessaldo Ao. Po. wordt teruggebracht tot 376.688 (550.934). De N.V. Benas heeft verklaard tegen de hierboven genoemde voorstellen geen bezwaar te hebben, mitsdien zal daarmede dé terug betalingsverplichting van de in het jaar 1936 ontvangen steun komen te vervallen. In verband met onze belangen bij de V. N. S. M. kunnen wij melden, dat de bedrijfsresul taten dezer maatschappij °ver het afgeloopen jaar aanmerkelijk gunstiger zijn dan die over de voorafgegane jaren. Betere vooruitzichten. Wat de vooruitzichten over het loopende boekjaar betreft, is het ons, aangenaam een optimistischer geluid te kunnen doen hooren. Evenwel is het ons ten eenenmale onmogelijk te voorzien hoe lang zich het huidige peil der vrachten zal kunnen handhaven. Wèl ver trouwen wij in den loop van 1937 het nog steeds op onze balans voorkomende verlies, alsmede de achterstand in afschrijving op on ze vloot, ten volle te kunnen inhalen. KASTEEL RADBOUT KRIJGT ZIJN GRACHTEN TERUG. Rondom het oude kasteel in Medemblikdat wederom geheel ontmanteld werd, is men bezig met het uitgraven der vroegere grachten van het kasteel. WIELERBAAN FEIJENOORD. Zondag a.s. worden op de wielerbaan Feijenoord aan den Krommen Zandweg alhier wederom wedstrijden gegeven. Het program ma omvat o.m. 5 rondenraces voor B-junioren, ploegachtervolging voor nieuwelingen, afval- wedstrtjd voor A juniores, Australische ach tervolging voor veteranen over 10 ronden; klassementwedstrijd voor nieuwelingen over 40 ronden met 4 klassementen. Na de pauze volgt een 1 uur koppelwed strijd. De wedstrijden beginnen om 2 uur, Een agent van politie zag vannacht op den Sluisjesdijk drie mannen loopen, die een zware ijzeren buis vervoerden. Toen zij den agent zagen aankomen, lieten zij onmiddellijk de buis op den grond vallen en liepen vlug weg. De agent sommeerde hen echter te blij ven staan en toen zij daaraan geen gevolg gaven loste hij eenige schoten uit zijn dienst revolver in de lucht. Twee van de drie man nen wisten te ontsnappen. De man, die ge grepen werd was de 44-jarige H. de G. Later zijn ook de beide andere mannen naar het bureau Sandelingplein gebracht en in bewa ring gesteld t.w. de 54-jarige jarige C. E. en de 32-jarige J. M. „Wal rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u Immer» vanmiddag achter het «tuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog? t v x - Na 300 jaren trouwe dienst werd de molen aan den weg van Eist naar Driel welke een aardige afwisseling bood in het overigens vlakke bouwlandschap, afged >nkt en ivordt nu afgebroken. Diefstal van oud ijzer. De groote vraag naar ijzer heeft de prijzen van het oude ijzer zeer doen oploopen en daarmee heeft dit artikel een groote aan trekkingskracht op de leden van het lamg- vinigeriige gilde gekregen. Herhaaldelijk moe ten menschen voor de rechtbank verschijnen, die zaoh aan diefstal van oud ijzer hebben schuldig gemaakt. Thans moesten weer drie mannen voor dit feit terechtstaan. Zij waren de 35-jarige A. L. R. en diens 39-jarigen broer L. A. R. beiden schipper en de 49-jarige machinist K. C. H. In Februari zouden zij ten nadeele van de firma Vies Co. van het terrein dezer firma aan de Kekstraat een groote hoeveelheid oud ijzer hebben weggenomen. Aan den iaatsten was subsidiair ten laste gelegd, dat hij de gebroeders R. bij het steden van het ijzer be hulpzaam is geweest door zijn roeiboot be schikbaar te steden. De verdachten ontkenden. In deze zaak werden niet minder dan tien getuigen gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat op het ter rein van de werf Fijenoord een groote partij ijzer, afkomstig van oude spoor- en tramwa gens lag opgeslagen. Op een dag in Februari verscheen aan den steiger van de firma Vies Co- een roeiboot, waarin een partij oud- jjzer werd aangevoerd. De roeiboot behoorde aan den machinist H. De baas van de firma Vies Co. herkende dat ijzer als toebahoo- rende aan z(jn firma, dat opgeslagen was op het terrein van Fijenoord, en nog voordat het hem te koop kon worden aangeboden, verklaarde hij er beslag op te leggen en de politie te waarschuwen. De machinist H. beweerde, dat het ijzer niet aan hem toebehoorde, maar aan twee mannen, die dien morgen gevraagd hadden zjjn boot te mogen gebruiken, hetgeen H. goed gevonden had. Deze beide mannen zou den de gebroeders R, geweest zijn. Zij ontkenden ooit in connectie met H. ge weest te zjjn. Maar een boorder had deze beide verdachten bij den steiger gezien aan de Nassauhaven, waar de proviandbooten lig gen, en aan hem hadden zij het adres van H. gevraagd. Een buurman van H. had twee personen in den vroegen ochtend bij H. zien aanbelden. Hij hei-kent deze verdachten R. niet pertinent als deze mannen maar zij waren wel van hetzelfde postuur. Voorts bleek dat de gebroeders R. vier dagen tevoren aan den koopman S. I. de Win ter een partij van 1100 K.G. oud ijzer hadden verkocht. Gebleken is dat dit ijzer afkomstig was van vormkasten welke zich ook op het terrein van Fijenoord hadden bevonden. De schipper L. A. R. die niet ontkende oud jjzer te hebben verkocht aan De Winter, be weerde een partij te hebben gekocht van den schipper Vermeulen, maar deze is door de politie niet gevonden kunnen worden. Aangezien een belangrijke getuige wegens verhlijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn, vroeg het O.M. aanhouding der verdere behandeling. De verdedigers, mr. A. R. Hankemans en P. H. Veiheuil wilden zich tegen uitstel niet verzetten, maar vroegen de invrjjheidsteJJitog hunner cliënten. Na raadkamer heeft de rechtbank het ver zoek afgewezen en de behandeling aangehou den tot 13 Mei.. Teëien den 41-jarigen havenarbeider G. J. M., die een bedrag van 10 als geschenk heeft aangenomen uit de opbrengst van het oude ijzer, dat aan De Winter was verkocht, heeft het O.M. waargenomen door mr. F. M. WUtrenninok geëischt een gevangenisstraf van 1 maand. Uitspraak 29 April. Havcudiefstallen. Havendiefstallen behooren wel tot de ern stigste misdrijven, die een stad als Rotterdam kunnen treffen. Rotterdam, dat zich zoo op zijn haven heeft gespecialiseerd, heeft er alle belang bij, dat de naam van de haven als een der vlugste en zorgvuldigste bij de verwer king van den grooten stroom koopmansgoede ren, die het wereldverkeer dagelijks aan brengt, geeh afbreuk ondervindt van hier ge pleegde onregelmatigheden. Het is dan ook geen wonder, dat tegen dit euvel met alle ge strengheid wordt opgetreden, omdat verwacht wordt, dat strenge straffen er toe zullen mee werken, dat aan de oneerlijkheid de kop wordt Ingedrukt en den buitenlandschen ver laders de hun toekomande garantie kan wor den gegeven van een volkomen eerlijk ver voer. Gelukkig wordt de noodzakelijkheid hiervan in alle kringen, die met het vervoer van goe deren belast zijn, ingezien en behooren haven diefstallen tot de uitzonderingen. Een enkele maal echter wordt de harmonie verstoord. In de zitting van gisteren heeft de recht bank zich moeten bezig houden met de be handeling van eenige zaken, die betrekking hadden op het wegnemen van een aantal balen virchmeol. In de maanden September, October en No vember was dit vischmeel aangevoerd door eenige stoomschepen, die him lading in dé Binnenhaven hadden gelost. Vermoedelijk hebben de schepen hier een teveel aan lading gelost, want na aflevering aan de verschil lende ontvangers bleven er in de loods van den stuwadoor D. Westra een zestigtal balen achter. Twee leden van het personeel van deze firma zouden zich over de achtergebleven balen hebben ontfermd cn deze door bemidde ling van een koopman, die een heel slechten naam in de haven heeft, aan den man hebben gebracht, Als eerste in de reeks heeft terecht gestaan de 38-jarige expeditieknecht J. V. uit Schie dam, gedetineerd, die bekende de balen visch meel te hebben weggenomen, 'Hij gaf toe wel geweten te hebben, dat h\j zich niet vergrij pen mocht aan de balen, die geen aanwijs baren eigenaar hadden, maar hij verschool zich min of meer achter zijn chef, den stuwa doorsbaas Z. v. d. B., die hem in dit opzicht een voorbeeld zou zijn geweest. Nadat eenige getuigen waren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck er op gewezen, dat deze ver dachte een vertrouwenspositie bekleedde. Het beroep van verdachte, dat de balen over waren, ging niet op, want in handelszaken, aldus het O. M. is nooit iets over. Alles moet zijn geld opbrengen en het gaat niet aan, dat het personeel zich van die goederen zou mees ter maken, ook al zou er eens iets te veel uit een schip geladen worden. Het is treurig, dat een man, die een goede positie had, door verkeerde vrienden tot dergelijke daden is ge komen. Het O. M. eischte 5 maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. Mr. F, Doeleman pleitte clementie. Vervolgens heeft zich de 65-jarige koopman C. B. eveneens gedetineerd, te verantwoorden gehad, wegens heling van de balen vischmeel. Deze man heeft een zeer slechten naam in de Rotterdamsche haven. Hjj is al meermalen wegens heling veroordeeld en het laatst ia hij betrokken geweest b(j een diefstal van koffie. Dit laatste feit is nog niét zoo heel lang geleden en de president, mr. G. J. van Oosten Slingeland herinnerde zich dezen ver dachte dan ook heel goed. De clementie, waarmee de rechtbank hem toen, met het oog op zijn hoogen leeftijd heeft behandeld, is wel eenigszins misplaatst geweest, Ik vraag wel excuus, zei verdachte, toen de president hem dit onder het oog bracht, maar ik kan er niets aan doen. De aard van het beestje is blijkbaar te sterk, zei de president. Verdachte bedoelde echter te zeggen, dat hij nu heelemaal onschuldig voor de recht bank ia gebracht. In de vroegere gevallen, toen hij schuld had, had hij steeds bekend. Verdachte zeide voorts, dat hij op het Beursplein aangesproken was, door iemand, dien hij niet kende en die hem vroeg of hij interesse in vischmeel had. Ja, ja, de onbekende, merkte de presi dent op. Maar dat is geen mannetje in de maan. Als men mij op vrije voeten gelaten had, dan zou ik hem wel gevonden hebben. Dat gaat nu eenmaal niet. Die onbekende had, naar verdachte verder vertelde, gezegd, dat het vischmeel was, dat. van een lading overgebleven was. Iemand, die zoo in de haven bekend is, weet toch wel wat dit be teekent 7 Het was 'n nette heer, ik dacht, dat hij van een of ander kantoor was. Verdachte had het aanbod in beraad gehouden en er den droger van beschadigde goederen J. p H, naar gevraagd. Deze had drie maal twintig balen gekocht. Per auto waren de balen gehaald van de loods aan de Binnenhaven. De eerste maal was verdachte bij de aflevering tegenwoordig geweest. Het O. M. was van meening, dat de kwade troUW er bly dezen verdachte al heel dik opligt. Iemand, die jaren lang b1 de haven werkzaam is, weet dat men op dergelijke wqze geen van de lading overgebleven goederen koopt. Heling bewe zen achtend, eischte het O. M. rekening er mee houdend, dat verdachteal vier zware straffen wegens heling heeft ondergaan, thans een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maan den. Mr. Doeleman. achtte het bewijs niet gele verd en concludeerde tot vrijspraak. Subsi diair vroeg pleiter oplegging van een cle mente straf. Daarop heeft de 43-jarige stuwadoorsbaas z- V. d. B. terecht gestaan, die zich eveneens aan diefstal van balen vischmeel zou hebben schuldig gemaakt. Deze verdachte ontkende. Hij had met de geheele zaak niets te maken gehad. Van de gehoorde getuigen was er niet een, die dezen verdachte bij de aflevering van de 'balen vischmeel in de loods aan de Bin nenhaven heeft gezien. De verklaringen van den expeditieknecht V waren echter zeer be zwarend voop hem. Zijn patroon gaf een zeer goed getuigenis van hem. Wanneer de recht bank z()n schuld niet bewezen acht zal h(j hem ook weer dadelijk ln dienst nemen, Het O. M. achtte zijn schuld wel bewezen en eischte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. G. Belzer pleitte vrijspraak omdat van verdachte's schuld niets zou zijn bewezen. Ten slotte heeft de 51-jarige droger van beschadigde goederen J. F. H. uit Schiedam terecht gestaan, beschuldigd van heling. Ver dachte was van meening, dat hij niet had kun nen begrijpen, dat de balen vischmeel, die hij van B. kocht, van diefstal afkomstig waren. Hij had vroeger wel eens meer wat van B. gekocht, dat toen geheel in den haak was ge weest. B. had hem verteld, dat hij het visch meel kocht van een hoofdbaas. Meer wilde hjj hem niet zeggen, omdat B. bang was anders te worden uitgeschakeld. Voor hij zijn bod van 5.25 per baal deed, had hij eerst overleg gepleegd met den graanhandelaar L, W, Noo- teboom, aan wien hij later een deel van de partij tegen 7 heeft verkocht. He.t O. M. was van oordeel, dat verdachte niet de noodige voorzichtigheid had betracht en eischte 25,boete subs. 10 dagen hech tenis. Mr. G. C. A. Oskam merkte op, dat ver dachte alleen maar wat dom te werk is ge gaan. Uitspraken 29 April. .ff' jï Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. H., 33 jaar, schoorsteenveger, gedeti neerd, wegens heling verdachte had een bedrag van 300, dat afkomstig was van een inbraak ten huize van den 82-jarigen P. K. Stam te Siiedrecht, waar 1000 aan geld en 6000 aan effecten waren gestolen, naar Den Haag vervoerd en daar gewisseld tot 1 jaar en zes maanden geva: ulsstraf. T. M. J. H.N., 40 jaar, de vrouw van den vorigen verdachte, eveneens wegens heling zij had voordeel getrokken van het gestolen geld, door het aannemen van eenige consump ties, die met dat geld waren betaald tot 6 maanden gevangenisstraf. T. V., 25 jaar, opperman, recidivist en ge detineerd, wegens diefstal van fietsen, tot 6 maanden gevangenisstraf. Zijn broer A. V., 28 jaar, eveneens opperman, die wegens hetzelfde feit had terechtgestaan, werd vrijgesproken. M. A. J. H., 28 jaar, kantoorbediende, re cidivist en gedetineerd, wegens heling ver dachte had verschillende zilveren voorwerpen, afkomstig van de inbraken, gepleegd door het eerste glazenwasscherscomplot ontvangen tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewa pende macht te dienen of een functie bij de burgerwacht te vervullen voor den tijd van zes jaar en zes maanden. Op de vragen van den heer Krijger in ver band met het verloop van de aanbesteding van den tunnelbouw te Rotterdam en de wij ze, waarop de gunning van dit werk wordt voorbereid, heeft da minister van binnenland- sche zaken, mede namens den minister van waterstaat, als volgt geantwoord: Het Rotterdamsche raadsbesluit van 26 Ja nuari jl. betrof een plan, afwijkende van de besteksplannen en van de daarop aangeboden varianten en waarvan de prijs is vastgesteld op basis van de ingekomen aanbiedingen. In middels heeft de raad, op voorstel van B. en W., gebruik makende van de op verlangen van den minister van Waterstaat in het desbetref fende contract open gehouden mogelijkheid. alsnog besloten tot den bouw van de z.g. groo te tunnel volgens een der bestekaplannem.r. Aanbesteed werden het z.g. groote en klei ne tunnelplan, waarop het indienen van va rianten door de inschrijvers werd toegestaan en voor welke aanbesteding slechts werden toegelaten gegadigden, ter goedkeuring van B. en W. De gunning betrof een plan, dat, wat de afmetingen betreft, gelegen was tusschen het groote en kleine plan en geschiedde aan een tweetal inschrijvers, waarvan de een voor het kleine plan, de andere voor het groote plan geacht werd de meest aannemelijke aanbie ding te hebben gedaan. Nadat de raad op 6 Januari 1937 besloten nad tot uitvoering van het kleine plan, tenzij de regeering bereid zou worden bevonden het verschil in kosten met het groote plan voor rekening van het rijk te nemen, werd daarom- uent overleg met de ministers van Water staat en Financiën gepleegd. De regeering kon geen vrijheid vinden, de ze meerdere kosten voor rekening van het rijk te nemen. Echter achtte de minister van Waterstaat het kleine plan niet voldoende vqor de elschen van het doorgaande verkeer dat van deze tunnel gebruik maakt, totdat de brug beoosten Rotterdam zal worden ge- oouwd. Met name werd de breedte van 6,75 M. voor het autoverkeer te gering en een breedte van 8 M, wenschelijk geacht. Over een plan van laatstgemelden omvang werd met B. en W. overeenstemming bereikt, het geen leidde tot bovenbedoelde gunning, waar bij de bouwkosten voor rekening van de ge meente Rotterdam komen, doch de financie ring door het Verkeersfonda en het Werk fonds geschiedt. Het bedoelde contract, dat een plan betreft binnen het kader van het genomen raadsbe sluit, is inderdaad gesloten. Den ministers ivas de hoofdinhoud en de wijze van prijsbepa ling bekend. De ministers van Waterstaat en van Finan ciën hebben aan het voornemen van het ge meentebestuur om alsnog het plan volgens be stek no. 840 uit te voeren, waartoe het con tract de mogelijkheid openliet, hun instem ming niet onthouden, mede omdat uit de na der verstrekte gegevens bleek, dat de kosten van het z.g. plan 8/8 ten slotte slechts weinig geringer bleken te zijn dan die van het ruime re plan volgens bestek no. 840. Het plan 8/0 werd uiteraard van den aan vang duurder geoordeeld dan het plan vol gens bestek no. 841, doch niet onbeteekenend goedkooper dan het plan volgens bestek no. «40. Zooals reeds werd medegedeeld, bleken bU nadere uitwerking de kosten van het plan 8/6 wegens bijkomstige omstandigheden die van het plan volgens bestek no. 840 dichter te naderen dan bij het aanvankelijk overleg met B, en W. kon verwacht worden. Aange zien de prijs, berekend naar dezelfde grondsla gen, waarop de aanvankelijke inschrijvingen berustten, redelijk voorkwam, bestond geen aanleiding om daaraan de goedkeuring te onthouden. Zooals uit het vorenstaande volgt, waa de gemeente ook voor het plan volgens bestek no. 840 gebonden aan het meergenoemde con tract van gunning met de beide inschrijvers. Bij de keuze van het groote plan bestond geen reden aan te nemen, dat de uitvoering daarvan grootere risico's zou medebrengen dan andere ter beschikking staande oplos singen. In verband met den hierboven geschetsten gang van zaken kan een verdere tusschen- komst van de ministers overbodig worden geacht. Er ontstaat hier geen nadeel voor de open-- Dare kassen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2