DONDERDAG 22 APRIL 1957 R. K. CENTRALE VER. TOT BESCHERMING VAN MEISJES. Overzicht van het werk gedurende het afgeloopen jaar. DE GUNNING VOOR DEN TUNNELBOUW. Door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. RECHTERLIJKE MACHT. tssvass--—>•*-" STEMBUS-PROPAGANDA. De vergadering van 27 April. INLICHTINGSBUREAUX. Voor de Tweede-Kamerverkiezing van 26 Mei. PRAUW DOOR DE „BALOERAN' OVERVAREN. Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. DE WONINGMARKT. VEREEN. „ZUIDER ZWEM- BADEN". Tot oprichting van een overdekte in Zuid. BRAND AAN DE GOUDSCHE WAGENSTRAAT. JEUGDIGE BOEFJES. Een oom, een chauffeur en - het retourtje. WERKLOOZENZORG VAN DEN R. K. VOLKSBOND. VOOR HET MUSEUM BOYMANS. STORINGSCOMMISSIE. Het vuur met drie stralen gebluscht. BEEN VERBRIJZELD. ONDERZOEK DER CANDIDATEN- LIJSTEN. BURGERLIJKE STAND. DE BIJENKORF' Na de devaluatie tendenz tot voortuitgang. Onveranderde dividenden. kostprijs 20.930.893 terwijl daarop in totaal 11.525.875 is afgeschreven. OUDE MAN IN BRAND GERAAKT. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND KAMPIOENSCHAP DISTRICT ROTTERDAM EN OMSTREKEN. INTERN. ZESKAMP TE R'DAM. BRANDWEERJUBILÉ. BRANDJE. HET OUDE KANTWINKELTJE VAN ICKX. gevonden voorwerpen. Aan het jaarverslag van de R. K- Centrale Vereeniging tot bescherming van Meisjes, afd. Rotterdam, is het volgende ontleend Het bestuur bleef ongewijzigd, behalve dat Mevr. van EyckSeeuwen zich bereid ver klaarde de functie van waarnemend presi dente op zich te nemen. Het stationswerk. Driehonderd meisjes werden bij het door reizen geholpen, op verzoek afgehaald 10. Driemaal werd politiehulp ingeroepen; 4 meisjes werden aan betrekkingen geholpen, 8 naar tehuizen, 20 naar andere adressen ge bracht, 9 groepen werden begeleid. In 4 ge vallen werd bijzondere hulp verleend. 3 maal werd de hulp van het consulaat gevraagd- Tehuis Maris Stella. Het tehuis was doorgaans goed bezet- In totaal werden 483 meisjes gehuisvest met 7793 nachtverblijven- Kosteloos werd aan 8 meis jes logies verstrekt met 88 logeerdagen- Bemiddelingsbureau. Bij het bemiddelingsbureau, stonden inge schreven 335 meisjes (Hollandsche en Duitsche te zamen) en 246 werkgeefsters. 61 meisjes werden geplaatst- Over 88 werd patronaat uitgeoefend. In totaal vestigden zich 253 meisjes in Rot terdam, waarvan 118 Hollandsche en 135 Duitsche. Vertrokken zijn 265 meisjes t.w- 62 Hollandsche en 203 Duitsche- Door het stadsonderzoek werden 60 bijzon dere gevallen behandeld en 1109 huisbezoeken verricht. Duitsche af deeling. Gedurende het verslagjaar hebben zioh 135 Duitsche en Oostenrjjksche meisjes in Rotter dam gevestigd en zijn er. 203 afgeschreven, 35 zgn gehuwd. Met ingang van 1937 waren nog circa 600 meisjes ingeschreven. De invoering van de arbeidsvergunning voor huishoud-personeel heeft op het verblijf van buitenlandsche meisjes in Nederland nog geen dieperen invloed gehad, omdat de ar beidsbeurzen nog steeds een tekort aan ge schikte werkkrachten melden en de vergun ning voor Duitsche meisjes vrijwel algemeen verleend wordt. Begin Mei werden de bijeenkomsten opge heven en sinds April 1936 wordt ook geen Duitsch Lof meer gehouden, omdat het bezoek nog al terug liep. Daarentegen heeft Pater Mazurowski bijeenkomsten georganiseerd, waar godsdienstige lezingen worden gehou den- Propaganda hiervoor gevoerd, werd met goed succes bekroond- Apostolatus Maris. Het afgeloopen jaar bracht aan dit werk in zooverre een wijziging, dat het zich naar den internationalen kant toe uitbreide. Vele scheepsbezoeken waren nog verkenningstoch ten, welke ons echter in contact hebben ge bracht met eenige lijnen- Zoo b.v- de schepen van den Lloyd Brasileiro (Brazilië), van de Finska Assfartygs (Finland) en van de Nip pon Yupen Kaisha (Japan). Op al deze sche pen hebben wij met groote moeilijkheden te kampende zeevarende vrouwen spreken maar weinig vreemde talen. Wij spraken met 155 vrouwen, waarvan 37 zich als Katholiek te kennen gaven en wel 21 Duitsche, 15 Braziliaansche en 1 Engelsche. 7 vrouwen (4 Duitsche, 2 Engelsche en 1 Brazi liaansche) hadden wij aan wal. 14 boeken wer den uitgeleend en 352 kranten en tijdschriften verspreid- Wij hebben ook moeite gedaan om aan het werk meer houvast en uitbreiding te geven door medewerksters te zoeken, zijn echter nog in het geheel niet naar wensch geslaagd. In het najaar 1936 kwam Rev. Father E. Rocliff, internationaal promotor van het Apostolatus Maris, voor eenige dagen naar Nederland en heeft zich ook voor ons werk geïnteresseerd. Uit het verslag blijkt, hoe langzaam het werk vordert en hoe veel er nog te doen over blijft. Vooral ook voor de Nederlandsche vrou welijke zeevarenden, waarmede wij nog wei nig contact hebben. De praktijk heeft ons ge leerd onze eigenlijke taak te zien in het geven van moreelen en godsdienstigen steun en dit kan bij een enkel scheepsbezoek reeds heel goed geschieden en wordt door meegegeven lectuur, welke steeds gelezen wordt, nog aan zienlijk verlengd. I Financieele toestand. Ook dit jaar bleef de financieele toestand der vereeniging het bestuur véle zorgen baren niettegenstaande eenige bijzondere inkomsten, welke de vereeniging mocht ontvangen- Het verliessaldo op de balans steeg tot 34.118-59, waarvan 440.87 van het afgeloopen jaar. B. en W. ontvingen van Gedeputeerde Sta ten een schrijven, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit, waarbij de gunning voor den tunnelbouw volgens bestek 840 plaats vond. Bij K. B. zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Rotterdam: mr. A. Wolfsbergen, advocaat en procureui wonende te Rotterdam, en mr. W S c h e n k. advocaat en procureur te Rotterdam, waarne mend griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Het bestuur van „Recht en Orde" verzoekt ons plaatsing van volgende mededeeling: In verband met bezwaren, die zijn geuit te gen de vaststelling van den datum der groote vergadering, waar oud-minister Verschuur en pater Peters O.E.S.A. het woord zullen voe ren, op een Dinsdag den avond gereserveerd voor de mannen-congregaties hecht het be stuur van „Recht en Orde" eraan te verkla ren, dat het steeds rekening pleegt te houden met de betrokken regeling, waarop bij zijn 'weten dan ook nog nooit zijnerzijds inbreuk werd gemaakt. Voor het onderhavige geval echter was daar pater Peters practisch voor Rotterdam alleen nog maar den datum van 27 April be schikbaar had, waarvoor dan extra de zaal der St. Josephgezellen Vereeniging kon en dus moest worden vrijgemaakt er geen andere keuze dan óf het Dinsdagavond-accoord uit force majeure te verbreken óf van de spreek beurt van den Augustijner radio-redenaar af te zien. In het belang der zaak meende ons bestuur te moeten kiezen zooals het deed. Op de ons gestelde vraag, of pater Peters ook aan den Linker Maasoever zal kunnen komen spreken, is in het voorgaande reeds ontkennend geantwoord. Wel is ook daar een groote vergadering voor de kathSlieke kiezers in voorbereiding. Bovendien zullen deze uiter aard ook welkom zijn op den 27en April. Parochie H. Aartsengel Michael. St. Cle mens gebouw, Slotboomstraat 16 eiken Zon- van 11.30 tot 12.30. H. Barbara. Gebouw Pijperstraat 66, Zon dag van 11.30 tot 12.30. H. Bonifatius. Streefkerkstraat 2. a. des avonds van 7 tot 8 uur. H. Elisabeth. Parochiehuis Robert Fruin- straat 36, Zondags van 11 tot 1.30 uur. H. Familie. Gebouw Vijverhofstraat 110. H. Pranciscus van Assisie. Frankhuijsen, Pretorialaan 132 iederen dag. A. W. Schouten Hillevliet 3 iederen dag van 14 en na 8 uur 's Avonds, op 26 Mei vereenigingsgebouw Af- dikaanderplein 85. H. Hart van Jezus. W. Dldenbameveltstraat van 9 tot 9 uur. H. Hildegar'dis. Propagandahuis Hildegar- disstraat. 37 a, eiken avond van 89 en Zon dags van 101 uur. H. Josef. 26 Mei Gaffelstraat No. 1 van 8 5 uur. H. Kruisvinding. 91623 Mei Pastorie Beukendaal 4, 9.301.30 uur. H. Lambertus. Parochiehuis Kerkplein Oost zeedijk 5, iederen Vrijdagavond van 89 uur, 26 Mei van 's morgens 8 tot 's middags 5 uur. H. Laurentius. Op 2—91623 Mei in het St. Laurentius huis Nieuwe Haven van 11 1.30 uur. H. Martelaren van Gorcum. Patronaat, Stampioenstraat Zondags van 1.302.30 uur. H. Nioolaas. School van Meursstraat 23 Zondags van 11.301 uur. O. L. Vr. Onb. Ontvangen. V. Vollenhoven- straat 7 Maandag tot Vrijdag van 810 uur. H. Rozenkrans. L. J. G. Tertoolen, P. de Raadstraat 48 a, Zondags van 11 tot 1 uur. H. Theresia. Zaaltje naast de kerk, Strevels- weg iederen Woensdagavond 8.309.30 ook 24 en 25 Mei. 25 Mei. Het telefoonnummer van den Alg. Voor zitter is: 52529. Cor Kuiler, de dirigent van de Groninger Orkestvereeniging, werd gisteren .tsffltiBafc' zestig jaar. In den nacht van 12 op 13 November j.l. heeft het m.s. „Baloeran", van den Rotter- damsohen Lloyd, op reds van Probolinggo naar Panaroekan een inlandsohe prauw door midden gevaren. Het was goed weer en het zicht liet niets te wenschen over. De raad voor de scheepvaart heeft Woensdagmiddag den tweeden stuurman gehoord. Deze ver klaarde, dat de oorzaak van de aanvaring te wijten was aan onvoldoende verlichting van het vaartuig. De „Baloeran" is na de aanvaring, welke te 3.40 geschiedde, omgekeerd om het wrak te zoeken. Toen het dag geworden was, is het wrak gevonden en zijn 3 personen, die zich nog daarop gevonden, aan boord van de „Baloeran" genomen. Het overvaren scheepje was een Makassarsehe prauw, dat zeil voerde. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart weet het ongeval in de eerste plaats aan de onvoldoende verlichting van de prauw. Aan boord van de „Baloeran" was men er echter mee bekend, dat men een groot aan tal prauwen zou tegenkomen en had men dus bedacht moeten zijn op de ontmoeting van onverlichte prauwen. De officier van de wacht had daarom niet zijn oogen moeten bederven, door bij electrisch light kaarten te lezen. Indien hij dit niet had gedaan, zou hij wellidht het silhouet van de zeilvarende prauw hebben kunnen zien. De raad zal later uitspraak doen. Volgens de gegevens van den Gemeentelij ken Technischen Dienst bedroeg het aantal woningen in het eerste kwartaal 1937 in to taal 15670. Het aantal gezinnen bedroeg bjj het einde dezer période 157329. In uitvoering waren aan het einde van de maand Maart 1099 en wel van particuliere zijde. Per 31 Maart j.l. bedroeg het aantal onbe woonde woningen 10399. Het aantal beschik bare woningen is waarschijnlijk 7 a 8 pCt.' kleiner. Zooals wij vroeger bericht hebben, is eenigen trjd een commissie werkzaam om te komen tot oprichting van zwembaden, in het bijzon der van een overdekte zweminrichting, in Rot terdam-Zuid. Deze commissie heeft reeds eenige confe renties gehad met autoriteiten en gegadigden voor den bouw van een dergelijke inrichting. Na uitvoerige voorbereiding is op instigatie van voormelde commissie gisteren opgericht de vereeniging „Zuider Zwembaden", die tot doel heeft de behartiging van de belangen der bewoners van Rotterdam-Zuid, in verband met de zwemsport. Na vaststelling van de statuten en het Huishoudelijk Reglement werden in het voor loopig bestuur benoemd; de heeren J, de Bruin, voorzitter, C. B. H. van Deutekom, Leede 84, secretaris, D. Vermolen, Penningmeester, J. Groeneweg, 2e voorzitter, J. K. Calliber, 2e secretaris, J. J. Kuipéres, 2e penningmeester. Mevrouw C. Dekhuizen commissaris. Mevrouw J. van Steenwijk commissaris en de heer L. Koster commissaris. Alle ter vergadering aanwezige personen gaven zich spontaan als lid op. Het Bestuur zal alle krachten in het werk stellen om in korten tijd het ledental zoo hoog mogelijk op te voeren. Het Secretariaat is gevestigd: Leede 84. tel. 50333. Een 11-jarige jongen vertelde gisteren aan zijn vriendje, dat zijn oom, die in Bolnes woont jarig was. Hij had wel zin om naar hem toe te gaan en vi-oeg zijn 10-jarige vriendje hem te vergezellen. Aan loopen had den zij echter een broertje dood en dies werd besloten te zien hoe het met de busonderne ming stond op de Groote Markt. De bus was leeg en de chauffeur was juist even weg. Ten einde zeker te zijn van een kaartje-voor-niets namen zij de heele trommel maar mee. Toen zjj goed en wel weg waren besteeg de chauffeur zijn wagen en kon tot zijn schrik nergens zijn trommel met kaartjes vinden. Nog bezig met het zoeken in alle hoeken en gaten, stapten de 2 jongens binnen en toon den den chauffeur twee spiksplinber nieuwe retourbiljetten. Dat vond de chauffeur ver dacht, hij hield een agent aan en de beide boefjes moesten mee naar het bureau Cen trum aan de Witte de Withstraat. Zij beken den de trommel te hebben weggenomen er twee kaartjes uit te hebben gehaald en daar na de trommel te hebben weggegooid. Nauwelijks hadden zij hun kwaad verteld of twee burgers stapten het bureau binnen met de mededeeling, dat zij een trommel met buskaartjes hadden gevonden. De zaak was voor den chauffeur natuur lijk vlug in het beroemde reine, maar de jon gens die door hun ouders werden afgehaald, hebben er flink van langs gehad. jóï .-3. 3> Na bespreking met den Gem. Dienst voor Maatschappelijk-Hulpbetoon en de betrokke nen is vastgesteld, dat de R. K. Werkloozen. welke tijdens hun werkloosheid lid werden van den R. K. Volksbond, doch krachtens de Rijks-Wetrkloozen-Regeling geen lid kunnen zijn van de betrokken vakorganisaties, binnen kort als groepen aparte stempelgelegenheid oi> aparte tijden zullen krijgen, op den Rech- ter-Maasoever, Crooswijkscheweg 104, op den Linker-Maasoever, Vonder 50, in beide ge bouwen waarschijnlijk van 9 uur9.10 uur. Deze regeling geldt uitsluitend voor hen, die op het stempelboekje O.W. (ongeorganiseerd werkloos) hebben vermeld staan, niet dus, bijv. voor O.V. (ongeorganiseerd-venten, w.o. alle vroegere zelfstandigen zijn begrepen) en alle anderen, welke onder Armenzorg re- sorteeren. Door het bestuur van den R. K. Volksbond worden alle belangen van deze leden bij Maat- schappelijk-Hulpbetoon, Werkverschaffing en Crisis-Comiité behartigd. Alle aanvragen kun nen geschieden via den. R. K. Volksbond bij de genoemde instanties en worden door hem ook aldaar bepleit. De leden kunnen allen deel nemen aan de cursussen, excursies en ontspan ning, enz. van het R. K. Comité voor Ontwik keling en Ontspanning van Werkloozen in èèn der gebouwen: Westersingel 14, Lange-Hiüe- weg 48, Slot boomstraat 16 en Willemsplein 16; Het adviesbureau van den R. K. Volksbond verleent gratis bemiddeling in Civiele Zaken (belasting, arbeidszaken,- huwelijksgevalfen-, strafverordeningen-, huurkoop-, enz.) Zaterdag van 34 uur in gebouw Lange Hilleweg 48 en in gebouw Westersingel 14; voor alle steun- gevallen 's Maandags van 1.303 uur, Wes tersingel 14. Alle leden ontvangen het week blad „Herstel" gratis aan huis.. Voor aanmel ding voor het lidmaatschap van „St. Bene- dictus-Labre" 't welk omvat het volwaardig lidmaatschap van den R. K. Volksbond ver- voege men zich tot het bestuur van den R. K. Volksbond, Westersingel 14. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor de volgende schenkingen aan het Museum Boymans te aanvaarden: „een kinderkopje" in brons van den beeldhouwer Theo van Reyn, geschenk van mevr. A. C. Hartsuyker; een gebrandschilderd ruitje, „Urania" voorstel lend, door Charles Eyck, geschenk van den heer P. G. Buskens; een tegeltableau, be staande uit 56 tegels, voorstellend een land schap, 1750 te Makkum vervaardigd, ge schenk van den heer J. van Hoey Smith. Wijlen de heer en mevr. Jacs. van Vollen hovenVisser hebben aan de gemeente ge legateerd: een verzameling prenten, platte gronden, boeken en courantenuitknipsels, be trekking hebbende op Rotterdam; een verza meling platen en portretten, betrekking heb bende op het Huis van Oranje; een verzame ling in hoofdzaak Nederlandsche munten en penningen. De heer G. Vos is, wegens vertrek uit Rot terdam, afgetreden als secretaris van de Sto ringscommissie. Hij wordt opgevolgd door den heer H. J. C. M. Hageliiken, Straatweg 162, Hillegersberg. Klachten over storingen bij de radio-ont vangst: kan men, van heden af - uitsluitend schriftelijk aan dit .-adres inzenden,..^ Hedenmiddag tegen twee uur is "brand ont staan op de kapdkafdeeling van de firma D. Wjjzen broek, StiiChtsche Matarssenfaibniiek gevestigd aan de Goudsche Wagenstraat 4044. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat bij het aanzetten van den motor uit slaande vonken vat kregen op de pakken kapok, die op den zolder van genoemd pand lagen opgeslagen. Door de geweldige rookontwikkeling was het aanvankelijk niet gemakkelijk ona den Ebrand te overzien. Daarom werd middelaiarm gemaakt met opontbod van een motorspuit. Onder leiding van brandmeester P. Corbeith werden onmiddellijk drie stralen respectie velijk van de slangenwagens 9, 11 en 8 op het vuur geworpen en bónnen een half uur was het vuur gebluscht. Daar het bewuste perceel geheel ligt inge bouwd werd van motorspuit I een slang in reserve gehouden, teneinde bij een eventueele uitbreiding direct aan het toiusschingswerk te kunnen deelnemen. De motorspuit heeft echter geen dienst be hoeven te doen. Mede aanwezig waren de slangenwagens 15, 12, 22, 17 en 18 alsmede de motorreserve- wagen I. De zolder is geheel uitgebrand. De politie zorgde voor een goede afzetting. Ernstig ongeval aan de Oostmaaslaan. Vanmorgen om kwart voor acht was de 34- jarige kolenwerker D. Looy, wonende Dillen burgstraat, bezig aan boord van het lichtér- schip Johanna III, dat ligt nabij het terrein van de Nëd. Spoorwegen aan de Oostmaaslaan Plotseling liep de lier uit z'n werk met het gevolg dat een bak gevuld met 400 kilogram kolen van een hoogte van 4 it 5 meter naar beneden stortte en terecht kvram op den kolen- werker L. Het linker dijbeen van het slacht offer werd verbrijzeld, terwijl hij nog ver schillende verwondingen opliep aan zijn hoofd. Per auto van den G.G.D. Is de man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op Maandag 26 April, des voormiddags 10% uur zal in het stadhuis een openbare zitting van het hoofdstembureau worden gehouden, waarin zal worden beslist over de geldigheid der op 20 April j.l. ingeleverde candidaten- lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Aangiften van 21 April. BEVALLEN: C. v: KempenHarekaen d. H. C. Berehutjsv. Uden d.- L. Niesing—Boxman d. C. J. IC. v. Geemert—Minnaard d. C. de Jong—v. Balen z. F. v. Schooneveld—Burg z. J. G. v. BelleKappen d. R. J. Smits Koeten d. p. H. Vol werkv. d. Lee d. F. K. V. NoortExalto d. E. Nossentv. Hal z. A. G. SchuilKremer z. N. M. P. Mewissen ■Nieuwkerk z. H. Bos—Visser z. J. Scholten v. Santen d. D. F. L; D. Hoosde Klerk z. M. Uijtdeboogaardtv. Harmeien d. L. P. Hbuwelingv. d. Jagt z: W. H. v. d. Werf Goedbloedt z. G. BreedveldVaatstra d. B. de Grootv. Vugt d. P. Stok—•orkelaar d. A. W. M. KroonBosch z. G. LaheijMostert d. S. C. Akkermansv. Duin d. G. Boude- wijnsBoer d. H. P. v. d. Boomde Vletter d. A. S. Bordewijk—Warns z. A. M. Morelis Kuivenhoven levenl. z. GEHUWD: C. J. Baars jm. 20 j. en M. C. A. Anes jd. 19 j. P. I. Bessem jm. 30 j. en S. Mok jd. 25 j. L. de Boer jm. 26 j. en G. J. Schouten jd. 19 j. J. van den Brand ges. 49 j. en G. W. van Willigen ges. 44 J. C. G. Drooglever jm. 30 j. en J. Harreman jd. 24 j. J. A. Dubber jm. 28 j. en M. G. van Overbeek jd. 25 j. G. Grondhuis jm. 28 j. en H. W. Hynen jd. 25 J. J. J. Habicht jm. 22 j. en P. M. Jansen jd. 21 J. S. A. van Harssel jm. 25 j. en C. A. A. Koevoets jd. 26 J. L. van Hasselt jm. 25 J. en H. Schellenberg jd. 21 j. L. In 't Veld jm. 22 j. en A. M. Molendijk jd. 22 J. C. A. Jansen jm. 24 j. en M. Kamminga jd. 34 j, J. Jansen jm. 26 j. en A. J. Me(jér jd. 18 j. A. S. de Kimpe jm. 27 j. en M. van Damme Jd. 21 j. H. Kort man Jm. 30 j. en A. C. Brouwer ges. 30 j. F. J. van der Kraan Jm. 20 j. en W. H. Hermsen jd. 21J. H. J. de Leeuw jm. 24 j. en N. E. van 't Hof jd. 21 j. A. Lisman jm. 19 j. en C. M. Heinsdijk jd. Ï9.L F. C. J. Lommerse jm. 22 j. en H. A, Lauwrier jd. 20 j. A. van Muijen wed. .45 j. en Gi Lerh wed. 36. J. van Rij jm. 26 j. en A. M. Hogendoom Jd. 22 j. H. J. Schorél jm, 26 j. en J. Deijl jd. 19 j. J. J. van Setten jm. 22 j. en K. Pieket jd. 17 j. P. J. Stoppelenburg, jm. 34 j. en F. J. van den Berg jd." 29 j."C. Talmon jm. 37 J. én T. Voormolen jd: 32 j. G. Verheij jm. 22 j. en A. Valk jd. 18 j. M. van Wijk jm. 30 j. en M. A. Prins jd. 31 j. G. A. Admiraal jm. 22 J. en J. van Smaalen Jd. 24 J. J. Harms jm. 27 j. en D. W. Smits jd. 24 j. J: C. E. van den Hoff jm. 27 j. en E. A. W. Stekelenburg jd. 24 j. L. de Jong jm. 27 j. en P. E. Nuis jd. 27 j. H. Leiser jm. 43 J. en S. S. Helmer jd. 27 j. H. S. Mettrop Jm. 29 J. en E. M. Moré jd. 23 j. J. H. Meuldijk jm. 30 J. en H. van Bree jd. 30 J. H. J. Roest jm. 29 j. en G. J. C. van.den Ende jd. 26 J. J. Stolk jm. 31 j. en A. Klop jd. 29 j. D. A. Vergouwe jm. 23 j. en M. C. Krapels jd. 23 j. A. de Vries jm. 33 j. en T. Bobbink Jd. 32 j. J. M. Tempelaars wed. 51 j. en J. M. Lurkin wed. 45 j. F. van de Steenoven jm. 22 J. en L. Bindenga jd. 22 j. J. J. Blok jm. 28 j. en J. H. Eising jd. 21 J. A. Boelhouwers jm. 22 j. en M. Huijskens jd. 20 j. C. Braun jm. 34 j. en D. J. van Herlc jd. 25 j. H. Breedveld jm. 28 j. en W. J. Hollaar jd. 23 j. J. M. Brouwer Jm. 29 J, en H. J. van de Meerendonk jd. 27 j. W. Coppens jm. 25 j. en J. van Schie jd. 22 j. J. L. van Es jm. 24 j. en T. Bosschart Jd. 18 j. J. J. G. van der Hoek jm. 24 j. en J. W. G. Hogentoren jd. 18 J. G. J- M. Hoekstra Jm. 29 J. en M. A. Streevelaar Jd- 25 j. J. Huizer jm. 24 j. en J. F. Zirkzee jd. 22 j. J. W. Jacobs ges. 27 j. en A. Vermant jd. 22 j. S. J. T. Jansen jm, 29 j. en G. Kievit Jd. 23 J. J. de Jong ges. 44 j. en J. B. de Koster jd. 32 j. A. C. Louwe jm. 23 j. en W. M. Heijdecker jd. 24 j. L. Muijsson Jm. 29 j. en H. G. Tollig jd. 32 j. J. B. Niesing jm. 26 j. en A. M. van Geest jd. 23 j. J. C. Oerlemans jm. 28 j. en J.. Tentier jd. 31 j. A. van den Oever jm. 22 j. en M. Rauhé jd. 19 j. L. M. Philipsen jm. 28 J. en T. Veltman jd. 25 j. G. de Prieelle jm. 30 j. en A. Blok jd. 22 j. A. C. Somers jm. 24 j. en H. H. M. Schaap jd. 24 j. H. J- Stikkelorum Jm. 26 j. 'en W. van Yperen jd. 24 j- W. H. S wart touw jm. 29 j. en B. Buljtendljk Jd. 23 J. C. J. van Vessem wed. 59 j. en J- M. Karreman wed. 49 j. S. de Vries jm. 24 j. en J. H. Roeffel jd. 23 j. J. van der Werf Jm. 30 j. en W. Kok jd. 22 j. H. Wesseis jm. 26 j. en C. Ruis Jd. 26 j. L. Beugelink jm. 25 j. en F. van Schaik jd. 23 j. J. C. van Harten jm. 31 j. en A. Roodhorst jd. 29 j. T. de Jong jm. 28 J. en M. Nooteboom jd. 24 j. T. J. Kolenbrander jm. 24 j. en N. van 't Hoenderdaal jd. 22 j. c. J. Kruijskamp jm. 29 j. en J. C. Weijmans jd. 29 j. F. H. Leeuwrik jm. 31 j. en C. Hoogendam jd. 31 j. w. O. K. Metz jm. 28 j. en A. A. Leufersweiler Jd. 22 j. G. Verburg jm. 32 j. en H. de Boer jd. 29 j. D. J. F. WUlrner jm. 23 j. en C. W. Slotboom jd. 26 j. M. Wervenbos Jm. 25 j. en A. H. Robijns jd. 22 j. H. W. Zijlstra jm. 24 j. en J. C. de Man jd. 28 j. OVERLEDEN: G- Vermaas wedr. v. W. S. Augustijn 75 j. P. C. V. Heijningen wede. v. C. J. SluHter 79 j. J. de Jong in. v. A. Eerland 53 j; J. E. Hordijk d. 8 m. 'M. Veenstra d. 5 d. J. V, d. Boom m. v. Z. Stok 70 j. C. J. R. B. Duin m, v. B. F. Mertens 55 j. W, Museier wedr. v.- A. D. W. AKI 80 j. A. M. LjUcltenaar vr. v. H. Wander 73 J. J Aan het verslag der N.V. Magazijn „De Bijenkorf" over 1936, ontleenen wij het vol-' gende: De gang van zaken onzer vennootschap in het jaar 1936 verschilde over het algemeen weinig van dien in 1935. Terwijl de omzetcij fers in de eerste drie kwartalen nog een ge ringen teruggang, in vergelijking met de over eenkomstige periode van het voorgaande jaar, vertoonden,viel in het laatste kwartaal, na de devaluatie van den gulden, wederom een tendenz tot vooruitgang te bespeuren. In 1936 kon derhalve het in 1935 bereikte niveau van den omzet over het geheel genomen ge handhaafd worden, waarmede aan de gesta dige omzetdaling der laatste jaren een einde schjjnt te zijn gekomen. In het eerste kwar taal van het thans loopende boekjaar werd deze kentering ten goede tot dusver beves tigd en kon een matige verbetering dér om zetcijfers worden geconstateerd, alhoewel van een sterke opleving vooralsnog geen sprake is. De schier allerwegen gekoesterde autarki sche neigingen en de ook in ons land onder den dwang der omstandigheden sterk uit gegroeide overheidsbemoeiing, oefenen op het geheele zakenleven en evenzeer op ons be drijf een storenden invloed uit. Politieke ont spanning en geleidelijke afschaffing der han delsbelemmeringen beschouwen wij dan ook als onmisbare voorwaarden tot terugkeer van algemeene welvaart en duurzame versterking der koopkracht. De netto-winst in het onderhavige boek jaar bedraagt 1.128.844 (v.j. 946.319). Tot dit resultaat hebben opnieuw bijgedragen de winstuitkeering van onze dochtermaat schappij, de Hema, alsmede de uit hoofde van versterkte aflossing op onze hypothecaire obligatieschuld wederom verminderde rente last. Anderzijds waren Wij de meening toege daan, ditmaal met geringer afschrijvingen te kunnen volstaan, mede omdat wij het be staande amortisatie-systeem voor vernieu wing van onze winkel-, kantoor- en magazijn inrichtingen hebben gewijzigd. Tenslotte kon een extra-aanvulling van het personeelfonds uit de netto-winst ditmaal achterwege blijven, in verband met de verwezenlijking van een volledige pensioenregeling, waarvan de jaar lij ksche lasten voortaan rechtstreeks op on- kostenrekening zullen worden geboekt. Na afschrijving van 1.123.855 op onroeren de goederen, alsmede op winkel-, kantoor- en magazijn-inrichtingen, blijft, met inbegrip van het onverdeeld saldo Ao. Po. ad 53.664, een bedrag van 1.182.508 ter verdeeling. Voorgesteld wordt uit te keeren 6 pet. (onv.) op de preferente aandeelen, 5 pet. (onv.) op de prioriteits-aandeelen, 7% pet. (onv.) op de gewone aandeelen, 10 (onv.) op de winstbewijzen. Van de onroerende goederen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam beloopt de totale In het voorstel tot afschrijving over 1936 is ook ditmaal begrepen een versterkte amor tisatie op ons gebouw te Rotterdam, ten be drage van 400.000, zoodat op den kostenden prijs van 6.758.512 thans in totaal 3.108.512 is afgeschreven. Het voorstel tot afschrijving over 1936 be vat een amortisatie van 346.719 op inrich tingen (v.j. 445.195). De post effecten, ten bedrage van 238.500, bestaat ten deele uit ingekochte eigen obliga ties, welke aflosbaar zijn gesteld, en uit an dere Nederlandsche obligaties, welke alle tij dens het thans loopende boekjaar pari zijn afgelost. Het op de balans paraisseerende bedrag van 1.825.000 deelneming in dochtermaat schappijen vertegenwoordigt ons belang in de N.V. Hollandsche Eenheidsprijzen Maatschap pij „Hema". De goederenvoorraad is opgenomen met 2.154.788 (v.j. 2.215.757). Bi) vrijwel ge lijken omvang van den goederenvoorraad op beide tijdstippen, vertoonen de in geldswaarde uitgedrukte balanscijfers thans een kleine vermindering in vergelijking niet het voor gaande jaar. Toetsing volgens den maatstaf der goederenprrjzen, welke, zoowel tengevol ge van de devaluatie als ook in verband met de hausse der grondstoffenprijzen op de we reldmarkt, over het algemeen gestegen zijn, zou wellicht een hooger voorraad doen ver wachten. De uitschakeling van dezen invloed bij de vaststelling der balanswaarde vindt evenwel een logische verklaring in de door ons gevolgde gedragslijn ten aanzien van de verkoopsprijzen, ter voorkoming van sprongs gewijze prijsstijgingen na de devaluatie van den gulden. De 4% pet. eerste hypothecaire obligatie lening op 31 December 1935, per resto groot 1.500.000, werd in het boekjaar 1935 afge lost 750-000. Inmiddels werd ook het restant ad 750.000 gulden, op 29 December j.l. aflosbaar gesteld per 1 April 1937. Om tien uur vanmorgen is de 89-jarige J. v. d. Ende wonende Hofje Goudscheweg 20, terwijl hij alleen thuis was tegen een fel bran dende kacihel opgeloopen, waardoor zijn klee- ren vlam vatten. Op het hulpgeroep kwamen buren toegesneld en deze hebben het vuur ge doofd. Met brandwonden is de oude man per G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Eerste klas klein biljart kader. In verband met het groote aantal ingeschre ven deelnemers voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland eerste klas klein biljart kader, die Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Zon dag 9 Mei in het clublokaal van Stadion te Rot terdam zullen worden gehouden, zullen er in verschillende steden voorwedstrijden plaats vinden. Te Rotterdam zullen deze voorwedstrij den in het clublokaal van Caland morgenavond, Zaterdagmiddag en Zondagmiddag worden ge speeld. De deelnemers zijn de Rotterdammers Baay, Menist, v. d. Jagt, en de Vogel en de Zwollenaar Scholten. Gisteravond zijn in het clublokaal van 't Zuid de wedstrijden om he kampioenschap van Rot terdam en omstreken, eerste klas klein biljart kader, voortgezet. De uitslagen zijn: pnt. brt. hs. gem. Menist 300 22 56 13.63 De Vogel 253 22 46 11.50 Hendrix 300 16 66 18.75 Bornkamp 191 16 50 11.93 Baay 300 28 58 10.71 v. d. Jagt 227 28 50 8.10 Vaandrager 300 23 78 10.71 Boerdam 214 28 28 7.64 Bornkamp 300 15 61 20. De Vogel 151 15 52 10.06 v. d. Jagt 300 18 91 16.66 Vaandrager 279 18 46 15.50 Menist 300 34 46 8.8 Boerdam 286 34 63 8.41 Hendrikx 300 28 44 10.71 Baay 274 28 68 9.78 De stand is thans: gew. part. pnt. brt. hs. alg. gem. Hendrix 3 1185 102 66 11.61 v. d. Jagt 3 1127 08 91 11.50 Baay 3 1174 104 76 11.28 Vaandrager 2 1081 103 78 10.49 Menist 2 1091 110 56 9.91 Bornkamp i 933 76 92 12.27 De Vogel 1 998 87 52 11.47 Boerdam 1 973 108 65 9.17 Het programma voor Dinsdag a.s. luidt: 8 uur de Vogel-Boerdam, Hendrikx-v. d. Jagt, Baay- Menist, Vaandrager-Bornkamp; 9.45 de Vogel- v. d. Jagt, Hendrikx-Boerdam, Baay-Bornkamp, V aandrager-Menist. Gisteravond in de tweede ronde van den zes kamp, was het eerst de partij mr. Oskam-dr. Seitz ten einde. In een Siciliaan met den dra- kenvariant moest Wit dra het initiatief aan dr. Seitz afstaan en kreeg hij 'n glad verloren stand. Door een foutieve combinatie geraakte deze echter alle voordeel kwijt en hij moest toen door voortdurend schaak te geven remise hou den. Op dezelfde wijze, echter met dit verschil, dat het resultaat eerst na een lang spannend ge vecht werd verkregen, eindigde een orthodox koninginnegambiet tusschen Vlagsma drs. Ten Kate. Eerst had wit daarin langen tijd de lei ding en hij verkreeg materieel overwicht. Een fout van hem bracht echter zijn tegenstander in het voordeel, doch aanhoudend schaak bracht ook hier uitkomst. Zeer fraai van inhoud was een Fransche par tij met den Tschigorin-variant tusschen dr. Tar- takower en dr. Bergsma. Laatstgenoemde maakte op uitstekende wijze van een fout van den Poolschen meester gebruik om de kwaliteit te winnen. Meer dan remise leverde dit echter tenslotte niet op. verdaagde partij. onDu Vrijdagavond om 7 uur wordt de wedstrijd ia Coomans voortgezet met de derde ronde. Het Muziekcorps „de Brandweer", Direc teur de heer Joh. J. Hoeffgen: Onderafdeeling van den Bond van Vereenigde Vrijwillige Brandweerlieden; is voornemens Maandag avond 26 April een ovatie te brengen aan de Brandweer Vereeniging „Vriendschap Zij Ons Doel" en wel in het oude Raadhuis, zulks naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan, waar voor alle Brandweervereenigingen worden op geroepen hieraan deel te nemen. Het aantreden is te 8 uur aan het repetitie lokaal Veemarkt No. 1, hoek Lange Waran de, Café „Noord-Brabant". Hedenmiddag om half een is een begin van brand ontstaan bjj A. van der Heyden aan de Vijvebhofstraat 28, doordat een partij doozen met schoenen te dicht stond bij een kachelpijp Het vuurtje is gebluscht met een straal op de waterleiding en de gummislang door gas ten van slangenwagen 20 onder leiding van brandmeester Bohne en hoofdman Kruis. Een dezer dagen zal. met den afbraak wor den begonnen van een heel oud stukje Rot terdam aan het Steiger, waarin jarenlang de firma Ickx voor ouderen zoo overbekende dreef in Brusselsche kanten. Sinds eenigen tijd is het perceel in eigendom overgegaan aan de N.V. Mcddens en Zoon, die ter plaatse, een nieuw pand doet oprich ten, waarin hare expeditie en een gedeelte harer ateliers zullen worden ondergebracht. J Gevonden voorwerpen in de weak van 9 t/m. 15 April 1937, omtrent welke inlich tingen zijn te toekomen aan het hoof dbureau van politie aan het Haagscheveer alhier, in gang Ged. Doeiwater naast Raadhuis, iedleren werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het C. B.: Portemoonaies; Sleutels; R. B. merken; handschoenen; Vloerkieedje; Boekje; Twee tooeken; tolanco laad- en vaar- staten berichten; bruin koffertje; toiauwe voettoaltoroektolaiuiW badpakVoeler; 1 pr; zw. regenpijpen; beige regenjas; rozenkrans; rood koperen passerdoos; Belgisch boeikje; portef. into, foto's; Padvindeirsrdein; Monster trekker; Boek (handelskennis); dr. bruin kinderschoentje; damespara.pluie; Brillen; Hangslot en sleutel; Rijwielpomp; Gummi badsohoen; Doublé broche met mansfoto; Slot, sleutel, zakmes en 15 ct.; Bruine school- taseh; Kinder-, dames- en actetaaschen; 4 rollen behangselpapier; Benzine tarikdop; Metalen kruis; Twee K.G.-gewicht; 14 lees boeken; rol groen geïsoleerd draad; leesboek „Rozenkrans"; 2 gummi regenjassen; bank biljet; kdndenportem. en bijbeltje; witte jas; zwarte vulpen. Aan de 'bureaux: Oharlois: Blauwe dames- ceintuur; Nassaukade: Petroleumtous, liter maat en trechter; Gr. Paauwensteeg: 3-wielig kinderrijwiel en zak looden kogels. Bij vinders: Duitsche herdershond: Verma zen, Hudlsonstr. 337a: R.B.-menk: Postkan toor, Coolsingel; Br. wil cü eer en fa. handschoe nen: Van Schaardenburg, Jul. v. Stoifa.laan 70, H'toerg; Gele overall: L. A. de Groen, Ver- sijdenstr. 8b; Bi. regenjas: J- A. v. Eijk, Kruisstraat 22b; Zw. partem- met inh.G. J. Jansen, Lange Singel 109, Schiedam; R.B.- merk: W. C. Jelof, Sc-hdeweg 67c; Krat sla: M. C. Zorg-, Van Braikelstr. 33a; Verin. zilv. beursje met inih.: J. L angel aan, Goudschestr. >'9; Ring met 12 sleutels: G. Broe'chuizen, Rubroekstr. 35b; Bi', damesportem. met inh.': J. Klooster, Eleonorastr. 52a; idem: M. de Rijk, Aert van Ncastraat 148a; R.B.-merk: p. v. d. Ztyden, Ketenstr. 7; Gesmede broche: W. 'Antes, Oostzeeddjk 113a; Kinderportem, met inh.: C. W. Krüger, Adamshofstr. 153; 1 pr. zw. gymnastiekschoenenE. Molijn, Gashouderstr. 32a; R.B.-merk in étui: K. Reisz, N. Rubensstr. 9a; Doublébril in étui: H. Sundorp, Raephorststr. 10; Kostel. R.B.- merk in étui: J. v. Druten, Zwaanbals 220; Kinder luchtbuks: M. Schneiders, Voorburg- straat 148b; Ring met 6 sleutels: A. Harre man, Snellemanstr. 66; Damesportem. met inh.: L. A. Raurie, Oranje Nassauntr. 18, H'berg; R.B.-merk: P. Polling, Heer Vran- kenstr. 14ib; Ring met 6 sleutels: A. Verhoe ven, Zwaanhals 285; Damessjaal en regen pijpen: A. Wolman, Agniesestr. 5b; Ring met 5 sleutels; J. Baart wijk. Schiehr.str. 16; Beige Falcon-regenjas: M. L. Donker, Dr. de Visser- str. 18a; R.B.-merk: C. A. van Drongolen, Oziiigstr. 67, Pernis;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2