ZATERDAG 24 APRIL 1937 DE HERZIENING VAN HET ELECTRICITEITS- TARIEF. Het gemengd-abonnement en zijn voordeelen. GOEDKOOPE FEESTDAG- EN ZONDAGSTROOM. KOLONIALE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ. Een kwarteeuw bestaan. HAAR ECONOMISCHE BETEEKENIS VOOR NEDERLAND EN INDIE. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. LEZING DR. HERCOD, TEEKENINGEN VAN SPIER. IN DEN ROTTERDAMSCHEN KUNSTKRING. FONDS VOOR HULPBETOON. Uitreiking diploma's aan de man schappen der Brandweer. DE „NOORDZEE" REOR GANISEERT. Geivone aandeelen van f400 tot f 150 afgeschreven. Totaal verlies tot 5 ton gestegen. C. M. VAN SILLEVOLDT N.V. f AANRIJDING. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, DE BLINDE EN ZIJN HOND. Propaganda-bijeenkomst in „Bristol". SCHAAKZESKAMP TE ROTTERDAM. STADION FEIJENOORD. Voorbarige berichten over uitbreiding. draverijen op woudestein. De courses van Zondag. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. VAN EEN TRAPLEER GEVALLEN. Na de in November j.l. van kracht gewor den herziening van het Rotterdamsche electri- citeitsbedrijf is voor de winkels, café's e.d. ingevoerd het z.g.n. gemengd-abonnement, een tarief, waarbij behalve een vastrecht, bepaald in verband met de oppervlakte, den aard en de bestemming der desbetreffende ruimten een kilowattuurprijs van 3% cent verschuldigd is. Deze lage kilowattuurprjjs is in den korten tijd, welke sedert November j.l. is verloopen, reeds gebleken een belangrijken stimulans te vormen voor de toeneming van het electrici- teitsverbruik. Mede daarom zal thans ook het bestaande woonhuisabonnement worden vervangen door het gemengd-abonnement, zoodat ook de ver bruikers van electriciteit in woonhuizen in het vervolg, behalve een vastrecht, 3% cent per kilowattuur zullen betalen. Tegenover deze verlaging van den kilowat tuurprijs zal het vastrechtbedrag, verschuldigd per 10 M2 oppervlakte en per jaar, met 18 ct. ^worden verhoogd en dus van 2.24 op 2.42 worden gebracht. Tevens is van de gelegenheid gebruik ge maakt de „meterhuur" te doen verdwijnen en deze gedeeltelijk te compenseeren door een opslag top het vastrecht van f 2.42 per 10 M2 van 0.77 per jaar, welke opslag over ten hoogste 6 tientallen M2 zal worden berekend. Niet alle verbruikers van electriciteit ln wo ningen konden tot dusverre met voordeel den stroom tegen het woonhuisabonnementstarief betrekken, omdat hun verbruik daartoe te ge ring was. Zij betaalden een prijs van 26 cent per kilowattuur. Dit wordt nu anders. Elke verbruiker van stroom voor llchtdoelelnden zal in het vervolg de electriciteit volgens het ge mengd-abonnement betrekken, hetgeen moge lijk en voor de verbruikers van voordeel is, doordat bij het gemengd-abonement ten hoogste 23 cent per kilowattuur gemiddeld verschuldigd zal zijn. Eenige voorbeelden. Ter toelichting van het zooeven gezegde dienen onderstaande voorbeelden. Ie. Een woning heeft een oppervlakte van niet meer dan 48 M2, waarin uitsluitend elec triciteit wordt verbruikt ten behoeve van een lamp ter grootte van 60 wat. Indien deze lamp tot 's avonds 11 uur brandt, worden in deze woning ongeveer 80 kilowatturen per jaar ver bruikt. Volgens het woonhuisabonnement werd door den verbruiker betaald: Aan vastrecht 4 maal 2.24 is 8.96, aan „meterhuur" 4.80 en 80 kilowatturen 5 cent is 4, of in totaal 17.76. Zelfs deze zeer ongunstige verbruiker zal van het nieuwe tarief een niet onbelang rijk voordeel hebben. Immers, hij zal gaan be talen: Aan vastrecht 4 maal 2.42 is 9.68, verhoogd met 4 maal 0.77 is 3.08 en 80 kilowatturen 3% cent is 2.80 of in totaal J 15-56, zoodat hg dus 2.20 per jaar minder zal gaan betalen. 2e. Een woning heeft een oppervlakte van 80 M2, waarin per jaar b.v. 400 kilowatturen worden verbruikt. Volgens het oude tarief werd door den verbruiker betaald: Aan vast recht 8 maal 2.24 is 17.92, aan „meterhuur" 4.80 en 400 kilowatturen 5 cent is 20, of in totaal 42.72. Volgens heit nieuwe tarief zal veirschuldigd zjjn: Aan vastrecht 8 maal 2.42 is 19.36, verhoogd met 6 maal 0.77 is 4.62, en 400 kilowatturen 3% cent is 14, of in toaal 37.98. Het voordeel bedraagt in dit geval 4.74. Het z.g.n. Week-end.tarief. Het gemengd-abonnement opent voorts de mogelijkheid tot het betrekken van extra goed- koopen stroom gedurende 'n tweetal uren, val lende in den middag, en gedurende de geheele Zondagen. Tot dusverre kon een verbruiker, die stroom volgens het woonhuisabonnements tarief betrok, gedurende de nachturen den stroom verkrijgen tegen 1% cent inplaats van tegen 5 cent per kilowattuur, mits bij garan deerde in een geheel jaar ten minste 1000 kilo watturen af te nemen. Hoewel b.v. bij ge bruikmaking van een electrisch heetwater- toestel deze garantie ruimschoots werd ge haald, vonden vele verbruikers het onaange naam die verplichting te moeten aanvaarden. lp verband hiermede is nu een zoodanige vorm gekozen, dat een verbruiker, die goed- koopen nachtstroom wil betrekken, dit kan doen, mits hij over elke maand 1.50 boven het door hem verschuldigde vastrecht betaalt. Hij kan dan 1000 kilowatturen in den nacht zonder verdere betaling afnemen, terwijl meer der nachtverbruik tegen 1% cent per kilowat tuur in rekening woirdt gebracht. Voordeelen van dit tarief. Aangeteekend zij hierbij, dat de betaling van 1.50 per maand slechts 11 maal per jaar noodlg zal zjjn, zoodat in totaal 11 maal f 1.50 is 16.50 voor 1000 kilowatturen nachtstroom wordt betaald. Volgens het oude arief was voor 1000 kilo watturen nachtstroom verschuldigd 15, ver meerderd met 12 maal 0.20 is 2.40 als verhooging van de „meterhuur", of in totaal i 17.40. Wil de verbruiker behalve in den nacht, ook gedurende twee uren in den middag en bovendien gedurende den geheelen Zondag zeer voordeelig stroom betrekken, dan beaalt hij boven het door hem verschuldigde vastrecht- bedrag, inplaats van 11 maal f 1.50 een iets hooger bedrag, h.l. 11 maal 2.20 of in totaal 24.20, waarvoor hij gedurende den nacht, als mede de vorenbedoelde middaguren en gedu rende den geheelen Zondag 1500 kilowatturen zónder verdere betaling kan afnemen. Meerder verbruik gedurende deze uren wordt tegen V/i cent per kilowattuur berekend. Ook voor de kleine krachtver bruikers houdt de tariefsherziening een voordeel in, aange zien .de prijs per kilowattuur voor kracht stroom, geleverd volgens het metertarief van i5 cent, is teruggebracht tot 12 cent. Zij, die krachtstroom volgens het z.g.n. krachtabonne ment betrekken, zullen na 1 Januari 1938 geen „meterhuur' meer behoeven te betalen. Ten behoeve van de winkeliers, caféhouders en anderen, die reeds sedert November j.l. stroom volgens gemengd-abonnement konden betrekken, zijn in dezen tariefsvorm nog enke le Verbeteringen aangebracht, waardoor velen hun electriciteitsrekening nog zullen kunnen verminderen. Nieuwe regeeling voor betaling. Ten slotte wordt er de aandacht nog op ge vestigd, dat de verbruiker eerst dan ten volle zal beseffen, wat de eleotriciteit hem ln wer kelijkheid slechts kost, wanneer de inning der verschuldigde bedragen op een zoo ge lijkmatig mogelijke wijze plaats vindt. Daartoe zal in het vervolg 11 maal per jaar bij een ver bruiker een kwitantie worden aangeboden, waarop voorkomt één elfde part van het door hem per jaar verschuldigde vastrecht, ver meerderd met het verschuldigde voor het kilo- wattuurverbruik in de voorafgaande maand, berekend tegen 3% cent, resp. 1% cent per kilowattuur. Ingang der wijziging. Zooals uit de mededeeling van B. en W. aan den Gemeenteraad duidelijk blijkt, zal de geheele tariefsherziening niet op denzelfden datum van kracht worden. Het meest urgent was de begrenzing van den stroomprijs van 26 cent op 23 cent. Deze begrenzing zal dan ook met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1937 worden toegepast, terwijl reeds na 1 Mei 1937 goedkoope nachtstroom en middag- en Zondagstroom beschikbaar zal zijn. Tevens zullen de verbeteringen in het ge mengd-abonnement reeds met ingang van laatstgenoemde datum van kracht worden. De herziening van het electrieiteitstarief voor wo ningen zal eerst na 15 December 1937 kunnen worden doorgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat niet alle verbrui kers op denzelfden dag volledig kunnen wor den ingelicht. Automatisch zal echter 't voor hen voordeeligste tarief op hun stroomver bruik worden toegepast. Evenwel zal een aanvrage tot het betrekken van goedkoopen middag- en Zondagstroom door den verbruiker moeten worden ingediend; deze zullen dan in de volgorde, waarin zij binnenkomen, worden afgedaan. Voor het overige hebbe men vertrouwen in het bedrijf, hetwelk ervoor zal zorgen, dat iedere verbruiker zoo spoedig mogelijk van de voordeelen van het nieuwe tarief zal kunnen profiteeren. De Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij herdenkt heden haar 25-jarig bestaan. De vennootschap werd op 24 April 1912 te Rotterdam opgericht. Ingevolge velerlei omstandigheden, waar onder een wijziging der Nederlandsch Indische Mijnwet en den wereld-oorlog, ondervond de onderneming gedurende de eergte periode van haar bestaan, groote moeilijkheden. Op 'n twee tal concessies op Oost Java werd een geringe productie verkregen. De maatschappij kwam eerst tot bloei met de ontsluiting van de con cessie Talang-Akar, gelegen in de residentie Palembang op Sumatra. Thans is de N. K. P. M., behalve op genoem de, nog werkzaam op meerdere andere ter reinen op Zuid Oost-Sumatra, in Atjeh en. op Java bn Borneo. De rechten tot exploratie, resp. exploitatie in deze gebieden werden groo- tendeels verkregen door afsluiting van zg. 5a contracten met de regeering, volgens wel ke een gedeelte der behaalde winsten aan de schatkist ten goede komt. De maatschappij is voorts mede-oprichtster van de Nederland sche Nieuw-Guinea-Petroleum Maatschappij, welke onderneming, gelijk bekend, de explo ratie van 10 mlllioén H.A. in den Oostelijken uithoek van Nederlandsch-Indië ter hand heeft genomen, waarvan later eventueel een millioen H.A. zal worden geëxploiteerd. De verdere bloei der N. P. K. M. zal uiteraard af hankelijk zijn van haar succes op de nieuwe terreinen, speciaal ook ten opzichte van de ontdekking van een kwaliteit ruwe olie, die op minder kostbare wijze verwerkbaar is dan die waarover zij tot nog toe kon beschikken. Behalve een kleine Installatie op Java, bezit de N. K. P. M. een groote en zeer volledig in gerichte raffinaderij, gelegen aan de Moesi- rivier te Soengei Gerong nabij Palembang. Deze heeft een verwerkings-capaciteit van ruim 7.000 K.G. tons per dag. Dat de economische beteekenis der N. K. P. M. voor Nederland en Nederlandsch Indië niet gering is, moge blijken uit de volgende gegevens, die betrekking hebben op het jaar 1936. De totale productie aan ruwe olie be droeg 2.058382 kg. tons. Het aantal te werk gestelden op het einde van dat jaar was 7.000, waarvan 405 Nederlanders en ruim 6.500 Ne derlandsch Indische Oosterlingen, die aan loo- nen en salarissen rond 5.000.000, ontvingen. Aan diverse belastingen en heffingen vanwe ge het gouvernement werd rond 8.000.000, opgebracht. Het bedrag dat in de laatste tien jaren, de economische depressie ten spijt, in Nederland en Nederl.-Indië voor leveranties en uitvoering van werken werd besteed, beliep rond 40.000.000, waaraan nog moet worden toegevoegd rond 7.000.000, voor betaalde vrachten en passage-gelden. Voorts kon in de laatste Jaren, dank zij den invloed der directie, de bouw van een tweetal tankschepen, ieder van ruim 15.000 tons, voor rekening van de moeder maatschappij de Standard Vacuum Oil Company aan een Nederlandsche werf worden opgedragen, ondanks voordeeliger aanbiedingen van buitenlandsche scheeps bouwers en de mogelijkheid bestaat dat er nog meer dergelijke orders geplaatst zullen worden. De zetel der maatschappij werd in 1924 ver plaatst van Rotterdam naar 's-Gravenhage, alwaar zij kantoor houdt in het bekende ge bouw „Petrolea". Bijkantoren zijn gevestigd in Batavia en Palembang. Vanmorgen amstreelts tien voor acht is op den Schiedamscheweg hoek Schipperstraat een vrachtauto van de firma König en Co., bestuurd door den 24-jarigen K. B. utt de ,Wat- tierstraat, welke auto komend uit de Groen- iandstraat den Schiedamscheweg overstak, aan de achterzijde gegrepen door een motor wagen van ljjn 16 bestuurd door den 42-jari- gen H. P. W. uit de Jan Kobellstraat. De vrachtauto sloeg om en werd zwaar bescha digd. Later is de wagen met een kraanwagen weggesleept. De chauffeur van den auto kwam met den schrik vrij; een passagier P. G. A. P. uit de Kleine Visscherijstraat kreeg verwon dingen aan de hand. H(j is ter plaatse verbon den. Het tramverkeer kreeg ongeveer 10 mi nuten vertraging. Naar ons meegedeeld wordt, zal de heer Dr. R. Hercod, de leider van het Internationale bureau tegen het alcoholisme te Lausanne, Maandagavond a.s. een lezing houden in de bovenzaal van Huize „Riche", Korte Hoog straat, over het onderwerp: „Die interna tionale Arbeit für und gegen den Alkohol", Het werk van Jo Spier is voldoende bekend, ook door tentoonstellingen in verschillende Steden van ons vaderland. Daarpm hadden w\j wel gaarne, nu de Rotterdamsche Kunstkring zijn gewaardeerde aandacht aan de humoris tische teekening schenkt, daarvan een breeder overzicht gezien, waarbij de beste krachten vertegenwoordigd zouden zijn. Het initiatief lijkt ons de moeite waard om ooit genomen te worden. Op zulk een tentoonstelling zouden vergelijkingen kunnen worden gemaakt en krijgen ook minder populaire figuren gelegen heid naar voren te komen. Maar een collectie werk van Jo Spier is altijd de moeite waard; het is amusant en onderhoudend, het is vrooltjk soms tot in het uitbundig-dwaze toe, maar het is tevens ge voelig en fijn van inventie. Zijn „manier" behoeven wij niet meer te beschrijven. Zijn realistische werk had langen tijd een voorsprong op hetgeen hij louter uit de verbeelding maakte, maar het verschil lijkt ons geringer te worden door een grooter fi nesse van teekening ook in de scheppingen van de fantasie. We kunnen een bezoek aan de tentoonstel ling aanbevelen. Men kan er zich verdiepen in de vraag, hoe ontzettend vervelend een voetbalmatch zou zijn als de spelers eens net zoo lang over een trap moesten nadenken als schakers over een zet. Men kan met een plan ter uit Deli kennis maken, die letterlijk niks meer scherp genoeg vindt bjj de rijsttafel en diep overtuigd is, dat hij op het laatst nog Gilette-mesjes zal moeten eten. Maar er zijn ook momenten, die niet doen lachen en zelfs even stil maken. Ergens in Noord-Frankrijk is een terrain Ji vendre". Twintig jaar gele den kostte die heuvel 100.000 menschenle- vens, vandaag kost hij 100.000 francs. De laatste aardigheid gaat over moeilijkhe den inzake „wandelen". De prentjes vertoönen den teekenaar zelf, op den rug gezien, steeds in ander gezelschap. „Als ik met m'n eigen vrouw ga wandelen zegt iederéén: „Ze heeft 'm goed onder appèl, zeg!" Als ik met mevrouw De Jong ga wan delen zegt iederéén: „Begrijp je nou dat zoo'n De Jong dat goed vindt?" Als ik vandaag met mevrouw De Jong en morgen met Truus de Boer en overmorgen met Ans Meier ga wan delen zegt iederéén: „Die Spier, nou, dat is me een „héér", zeg!" Als ik er een gewoonte van maak om met m'n vriend Jan te gaan wandelen zeggen de menschen: Die twee stiekemerds, hou die maar in de gaten!" Als ik dén eens met dézen en dén eens met dien vriend wandelen ga zeggen de menschen, dat ik een „allemansvrindje" ben!. Als ik op m'n ééntje met m'n kinderen ga wandelen zeggen de menschen, dat ik een ongelukkig huwelijk heb. En als ik met de kinderen van een ander ga wandelen zeggen de menschen tegen hun kinderen: „Nóóit met vreemde menschen mee gaan, hoor!" En als ik dan teneinde raad al léén ga wandelen zegt iederéén, dat ik een zonderling ben. En het nare is, dat, als ik niet ga wandelen, iederéén tegen me zegt: „Kerel, ga toch eens wandelen; je wordt véél te diki"" De tentoonstelling geeft behalve een keuze uit het journalistieke werk van Jo Spier, ook een overzicht van zijn reclame-ontwerpen, waarbij het hem aan alleraardigste vondstïÉi evenmin ontbreekt. JAN 'N. Gisterenavond heeft in het Raadhuis de jaarlijksche vergadering plaats gehad van het Fonds voor Hulpbetoon aan de manschappen van de Rotertdamsche Vrijwillige Brandweer. De voorzitter de heer J. Lourens heeft in zijn openingswoord hulde gebracht aan de geaffec- teerden die het afgeloopen jaar hun zilveren jubileum bij het korps hebben herdacht. Ver der richtte spr. zich tot hen, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens het korps zul len gaan verlaten, waarna de gebruikelijke diploma's en gratificaties werden uitgereikt. Vooreerst aan de volgende geaffeqteerden in verband met hun zilveren jubileum: G. v. Baarlen (35(, J. Commys (43), C. P- A. Cooyman (20), G. Determan (27), A. v. Driel (61), A. P. C. A. Tenijn (37), G. J. Franssen (26), P. J. J. Gebbe (21), W. Jon- geneel Hzn. (49), J. C. A. Kamp (15), J. v. d. Perk (43), T. v. d. Perk (43), B. Plaissier (45), J. Schoo (14), A. Schutte (27), H. F. Smit (6), C. J. Spek (34), P. M. Spierings (49). F. B. Visser (35), I. de Winter (17), P. J. Bakker (52), C. Barth (52), H. Kerk hof (52), M. v. Selt (52) en W. Stok (52),- en vervolgens aan die geaffecteerden, die 't korps zulen gaan verlaten wegens het berei ken van de leeftijdsgrens: P. J. Bakker van slangenwagen 52 met 29 dienstjaren, J. v. Dijk van 9 met 40, J. v. d. Gaag van 5 met 34, J. H. Hendrix van 9 met 38, W. v. d. Heuvel van 1 met 34, W. J. v. Kleef van 15 met 37, P. J. v. Noort van 41 met 34, Jac. v. d. Pluym Jzn. van 11 met 35, F. C. Remmes van 14 met 28, A. C. Touw Sr. van 33 met 35, M. W. F. Visser van 3 met 37, T. Vonk van 4 met 39, A. v. Waarde van 6 met 32, J. de Zeeuw van 13 met 30, A. Bogers van 40 met 30, J. P. M. v. Keulen van 19 met 26 en H. Hemerik van slangen wagen 18 met 27 dienstjaren. De heer T. B. Visser heeft namens de ju bilarissen en de heer J. H. Hendrix namens hen,, die het korps gaan verlaten het Fonds dank gezegd. ..-..s Een gift van de Galeries Modernes. In de daarop volgende vergadering van de commissie van beheer werd een brief - voor gelezen van de Galeries Modernes, waarin groote erkentelijkheid wordt uitgesproken voor de wel zeer oordeelkundige wijze, waar op de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer Zondag j.l. een brand heeft gebluscht in haar magazijnen, waardoor men uitbreiding heeft weten te voorkomen. De brief deelt verder mede, dat de directie een gift ter beschik king heeft gesteld voor het fonds. Volgens het financieel verslag waren de ont vangsten 3161.en de uitgaven 4538. Het Fonds bedroeg op 31 December 1936 64.627. Tot leden van de commissie van beheer van het fonds werden gekozen in de plaats van de niet herkiesbare heeren L. A. van Gup- steren, J. van Solleveldt en J. Meenhorgt, de heeren Jac. Bakker W. M. Bakker en L. M. Zilles. Na een dankwoord van den president hoofd man W. Poortman voor den arbeid, dien het bestuur heeft verricht voor de unlformeering van de brandweer, werd de vergadering ge sloten. :;z De Stoomvaart Mij. „Noordzee" stelt voor, het kapitaal der vennnootschap te reconstru- eeren, en de nominale waarde de gewone aan deelen ad 400 te verlagen tot 150. Daartoe is een voorstel tot statutenwijziging ingediend Artikel 4 wordt vervangen door een nieuw artikel 4, luidende: 1. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 1.100 000 verdeeld in 50 preferente aan deelen elk groot 1.000 en 7000 gewone aan deelen elk groot 150- 2- De preferente aandeelen zijn alle, van de gewone aandeelen zijn. 1500 geplaatst. 3. Bg uitgifte van nieuwe aandeelen hebben de aandeelhouders de voorkeur tot deelneming daarin op de voorwaarden door directie en commissarissen te bepalen en in. verhouding tot het aantal aandeelen, hetwel zij dan be zitten. 5. De vennootschap is bevoegd aandeelen in haar maatschappelijk kapitaal voor eigen re kening onder bezwarenden titel te verkrijgen tot hoogstens de helft van haar geplaatst maatschappelijk kapitaal. Blijmoedige toon. Aan het ter visie liggende verslag over 1936 der stoomvaart maatschappij „Noordzee" ontleenen wij het volgende: Het is thans weer voor het eerst dat wij na 6 jaren een blijmoedigen toon kunnen doen hooren- De s.s. Groenlo en Boekelo deden geduren de het houtseizoen geregeld dienst in de hout vaart van Finland naar Frankrijk en België- De Ruurlo werd verkocht tegen een voor- deeligën prijs aan een buitenlandsche stoom vaart maatschappij. De vereischte goedkeuring van de regeering voor het verleenen van credieten voor vloot- vernieuwing aan de wilde-vaart-reederijen is nog steeds niet verkregen en daar inmiddels door de depreciatie en door de snelle stijging van de vrachtenmarkt de prijs van buiten landsche schepen ongeveer 40 pet. is geste gen, is de beoogde voordeelige transactie om een nieuw schip te koopen onmogelijk gewor den. De opbrengst van de Ruurlo is nu ter besparing van de rente grootendeels terugge stort bij de Benas. Het resultaat van de verschilende reizen is gedurende de eerste negen maanden van 1936 ondanks de rentelooze voorschotten van de Benas verliesgevend gebleven. Eerst in het laatste kwartaal begonnen de reizen loonend te worden. De exploitatie der twee stoom schepen (de Ruurlo heeft slechts 3 maanden en met verlies gevaren) heeft een winst op geleverd van 38.428. waarin 35-849 rente loos voorschot van de Benas is begrepen, dat niet behoeft te worden terugbetaald. Op 15 November 1936 heeft de regeering gemeend de voor dat Jaar toegezegde rentelooze voor schotten te moeten staken. In hoeverre deze voorschotten over de laatste 6 weken van 1936 nog zullen worden uitbetaald omdat dit boekjaar nog een belangrijk verlies heeft op geleverd. zal men moeten afwachten. Weer hoop op winst. 't Verlies over 1936 bedraagt 58.946 (11.946) en een totaal verlies van 502.431- Voor 1937 zijn reeds eenige voordeelige reizen afgesloten en wanneer de vrachten zich op het tegen woordige peil handhaven, hoopt men dit jaar behalve de normale afschrijving, voor het eerst weer eenige winst te maken. Nu men ln ieder geval mag aannemen, dat de periode van het voortdurende varen met verlies voor het oogenblik is afgesloten en de rentabiliteitskansen zijn verbeterd, acht mep het oogenblik gekomen over te gaan tot de reeds lang voorgenomen reorganisatie, ten- e inde het groote verlies te doen verdwijnen en het bedrijf met een schoone balans te kun nen voortzetten. Opgericht met 2.000.000 kapitaal. Volgens Bijvoegsel no. 530 tot de Nederl. Staatscrt. van Donderdag 22 April 1937, no. 76 Is opgericht de N.V. C. M. van Sillevoldt, te Rotterdam. Het doel der vennootschap is de bewerking van en den handel ln rjjst en andere handelsartikelen, de deelneming in en financiering van andere ondernemingen en alles wat met dit een en ander in den ruim- sten zin verband houdt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ƒ2.000.000, verdeeld in 2000 aandeelen van 1000. In dit kapitaal is deelgenomen voor 995 aandeelen door den oprichter mr. C. M. van Sillevoldt jr. en voor 1 aandeel door elk der overige oprichters. De volstorting der geplaatste aandeelen ge schiedt, voor zoover betreft den oprichter mr. C. M. van Sillevoldt jr., door overdracht aan de vennootschap van diverse activa en passi va, aangevuld door contanten, en, voor zoo ver de andere oprichters betreft, door storting in contanten a pari. De 26-jarige motorrijder C. v. Nugferen, wonende Katendrechtsche Lagedijk heeft gis teren de dienstbode C. Boel, in betrekking aan den Beukelsweg in de Oppert aangera- den- -n- Beide personen kwamen te vallen- De motorrijder kreeg een ernstige verwonding aan de onderlip, terwijl de dienstbode kwetsuren opliep aan het linkeroog en de linkerhand. Geheel overstuur is ze overge bracht naar de woning van haar mevrouw. De 34-jarige kolenwerker D. Looy, gewoond hebbende Dillenburgstraat, die gisteren aan boord van het Uchterschip Johanna HI een bak gevuld met 400 kilogram kolen op het lichaam heeft gekregen, is gisteren in den loop van den dag aan de bekomen verwon dingen overleden, In een - der zalen van „Bristol" heeft de Gemeentelijke Blinden-commissie gisteravond een geslaagden propaganda-avond belegd door het Nederlandsch Geleidehondenfonds. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder R. J. Dijk. Dr. F. M. G. van Walsem sprak als voor zitter de inleiding, waarin hij erop wees, dat blinden menschen zijn, die het ziende oog niet tot hun beschikking hebben, maar ove rigens physiek en psychisch volkomen nor maal zijn. Een merkwaardig en verblijdend verschijnsel noemde spr. het, dat het den gaven blinde meer en meer gelukt zich een economisch zelfstandig bestaan te veroveren, al spreekt het vanzelf dat de werkloosheid ook aan deze groep niet is voorbijgegaan. Dank zjj de kracht van den blinde zelf, dank zij zijn opleiding aan verschillende instituten, dank zij ook het bedrijfsleven vinden zij dik wijls op kantoor en fabriek een plaatsje. Maar hij moest daar totnutoe gebracht worden. Een dergelijke afhankelijkheid behoort echter niet tot de meest vreugdevolle zjj den van het men- schelijk bestaan en daarom verdient alles wat ernaar streeft den blinde minder afhankelijk te maken onzen steun. Zoo begint de geleide hond meer en meer een factor van beteekenis te worden in het bestaan van den blinde. Vervolgens werd het woord verleend aan den voorzitter van het Ned. Geleidehonden- fonds, den heer W. C. J. J, Baron van Voorst tot Voorst, die enkele bijzonderheden gaf over het totstandkomen van de school, waar ge leidehonden worden afgericht en de blinde er mee leert om te guan. Dit is te danken aan de voortvarendheid van een Amerikaansche da me. die naar het voorbeeld van de in Potsdam bestaande school in Zwitserland, ten koste van een groot deel van haar vermogen, even eens zoo'n school oprichtte. Zg trok vervol gens door alle landen van Europa en maakte ook in ons land propaganda. De staatscom missie voor Onvolwaardige Arbeidskrachten heeft daarop besloten ook hier proeven te nemen en het verdere initiatief in handen van het Roode Kruis gegeven. Na geslaagde proe ven is daarop in Amsterdam de school ge sticht. De kostprijs van zoo'n afgerichten hond bedraagt echter 200, een bedrag dat de blin de meestal niet zelf kan bekostigen, vandaar dat een suppletiefonds is opgericht, waarvoor spr. de daarwerkelijke belangstelling inroept. Gelukkig heeft de betrokken mipister ook toegezegd, dat een gedeelte van de opbrengst der zomerpostzegels aan het fonds ten goede zal komen. Causerie Ph. van der Most. Daarna hield de heer Ph. van der Most, leider van de opleidingsschool voor geleide honden, een zeer Interessante cauearie. In kringen van zjenden aldus spr. heerscht nog teveel het denkbeeld, dat de blinde een groote stumper is en dat hg bo vendien nog een gedeelte van zijn intelligen tie mist. Men moet echter uitgaan van de grondidee, dat de blinde is een normaal men- schelyk wezen en dat, wanneer hij zich oriën- teeren kan, hij zich normaal kan bewegen, net als wij. De moeilijkheid is echter, dat hij zich niet durft te bewegen en daartoe moet de hond hem stimuleeren. De hond is zijn steun; door middel van een beugel wordt hij in waarheid voortgetrokken. Toch laat de blinde zich niet willoos voortsleuren, doch hij blijft de geleider van den hond. De hond is als de bril voor den slechtziende, de atok voor den kreupele. Van zijn geleider wordt ge vraagd, dat hij gebruik kan maken van den hond en dat hij de aanwijzingen van het dier trouw opvolgt. Onevenwichtige, zeer nerveuze menschen ieenen zich in het algemeen niet voor het gebruik van den geleidehond. De hond doet het werk op commando, maar toch moet aan hem een zeker initiatief gela ten worden. Spr. gaf vervolgens een idee van de werk wijze aan de school, hoe de honden worden afgericht en de blinden met hen vertrouwd worden gemaakt. De karakters van geleider en hond moeten evenwel harmonieeren, wat zeer veel zorg bij de keuze vereischt. Natuur lijk wordt wel eens „misgegrepen" maar ge lukkig is er altijd voldoende reserve. Het moeilijkste moment voor den blinde is, wan neer hij zich willoos aan het dier moet gaan toevertrouwen. Wanneer zjj zich echter in hun omgeving goed weten te oriënteeren, gaat het feilloos. De geleider moet werkelijk „aan wijzingen" geven, anders verslapt de activi teit van den hond. Spr. zon een dringend be roep op het publiek willen doen om een blinjle met een hond vooral met rust te laten en niet zoogenaamd te willen helpen. Dan zou het verkeerd kunnen gaan. Ten slotte deed spr. een interessanten greep uit talrijke rapporten van blinden. Nadat de penningmeester, de heer de Mun- nik den verkoop van het speldje had aanbe volen, werd gepauzeerd. Na de pauze is de film °ver de africhting van geleidehonden vertoond, toegelicht door den heer van der Most. De Vrijdagavond gespeelde derde ronde bracht tusschen mr. Oskam en drs Ten Kate, een Siciliaansche partij met het Richter-gam biet, die aanvankelijk zeer fraai door mr. Os kam werd behandeld. Echter toen hij winst in handen had, verloor hij door een fout. Bergs- ma en Vlagsma maakten in een Spaansche par tij remise. Wit verzuimde daarin van een winst kans gebruik te maken. Dr. Seitz en dr. Tartakower braken een Caro- Kann-verdediging in een voor wit onhoudbare stelling af. De stand is nu: Ten Kate 2 pBergsma, Tar takower en Vlagsma 1 X P i Seitz V. p. X i mr. Oskam Vg p. Burgemeester J. Dhont van Schiebroek, die hedenmiddag werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn 12Vi-jarig ambts jubileum te Schiebroek. In verband met berichten, die zijn ver spreid over een mogelijke uitbreiding van het Stadion Feijenoord tot een maximum van 100.000 plaatsen, deelt de directeur van het Stadion ons mede, dat deze berichten op zjjn minsti genomen als zeer voorbarig moeten worden beschouwd. Er hebben plannen bestaan om in verband met den wedstrijd HollandBelgië op 2 Mei a.s. extra staan-tribunes in te richten op de sintelbaan, welke ligt tusschen het voetbal veld en de tribunes. Deze voorziening kon echter niet meer worden getroffen, ofschoon de bouwmeester van het stadion ir. Brinkman daarvoor reeds een ontwerp had gemaakt. In hoeverre later nog van dit ontwerp ge bruik zal worden gemaakt, kon de directeur ons niet mededeelen. Aanbieding gedenkraam In verband met het besluit van den K.N. V.B. om den wedstrijd HollandBelgië, waar voor het Rotterdamsch Nieuwsblad in 1905 een beker beschikbaar stelde, weder in Rot terdam te laten spelen, heeft de directie van het Rotterdamsch Nieuwblad een gedenk raam aangeboden, waarop deze feiten zijn gememoreerd. Het raam is ontworpen en ver vaardigd door mej, G, van Geldermalsen al hier. Het is 3 x 4.20 M. groot en zal ge plaatst worden in de officieele ontvangstzaal van het Fejjenoord-stadion. Op Zondag 2 Mei, vóór den aanvang van den wedstrijd, zal het worden overgedragen. In het programma, dat de Paardensportver- eeniging Houtrust Zondag op Woudestein orga niseert, is de prij zendraverij 4e klasse vervallen wegens te weinig inschrijvingen. Het programma vangt nu om twee uur aan met een prij zendraverij le klasse over 2420 M. waarvoor zeven paarden zijn aangegeven. In dit lange-afstandnummer vragen op de eerste plaats de stayers de aandacht. Voorop vertrekt Xasine Scott. De merrie is in goede conditie en de afstand ligt haar wel. De vraag is of de korte bochten het vorige seizoen startte de merrie niet in Rotterdam haar pas sen. Wanneer dit het geval is, achten we haar een goed kanspaard. Zij komt echter uit tegen paarden van een hoogere klasse zooals Clansman, Determination, Calumet Donald en Nelly Duffy. Vooral eerst genoemde toonde het vorige seizoen dat de baan in Rotterdam hem goed past en als we ons goed herinneren, toonde hij het vorige jaar in een heat draverij over 1630 M. een K.M. tijd van I.23. In handen van den heer Geersen moet hij hooge oogen kunnen werpen. De vraag is ech ter of Geersen zijn keuze niet zal laten vallen op Calumet Donald. In dat geval geven de den hengst een eerste kans. Resumeerende zien we in den eindstrijd dicht bijeen Calumet Donald of Clansman, Nelly Duffy, Xaisine Scott en Determimation. Voor de derde en vierde klassers is een heat handicap over 1610 M. vastgesteld. Dit is een zeer open nummer. Er zijn negen paarden inge schreven. Van de koppaarden lijkt ons Welkom een kanspaard. De ruin is echter zeer wissel vallig en paart zeer goede momenten aan groote fouten. Iets verder op treffen we Woudduifje G; aan. We achten de merrie tof groote dingen m: staat doch bij meer dan twee heats vermoeden we dat ze stoom te kort komt. Bij meer heats en daar is o.i. wel kans op ls Zilver Queen een eerste kanspaard, terwijl dan ook Xerxes en Vorst Wahnfried H. een hartig woordje zullen meespreken. In de beslissende heat zien we in den eind strijd dit drietal bijeen met Young Henriot als verrassing. De inschrijvingen voor de draverijen A en B (korte baan) luiden: 1. Anzolor 700 M.; 2. Astra Scott 710 M.; 3. Konord 710 M.; 4. Woudduifje G 730 M., 5. Yledizoon 730 M.; 6. Young Hen riot 740 M.; 7. Edzard 750 M., 8. Xerxes 760 M., 9. Zoo Doorlooper 760 M; 10. Trotteur 760 M.; II. X Smiling 760 M.; 12. Glossy Silk 760 M., 13. Princess -760 M.; 14 Lillian W. Axworthy 760 M.; 15. Ago Kan 760 M., Fatima 780 M. Voorwedstrijilen in Rotterdam. Gisteravond zijn de voorwedstrijden van de wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland eerste klas klein biljart cadre in het clublokaal van Caland te Rotterdam begonnen. De heer Scholten uit Zwolle, die aanvankelijk in de groep van de Rotterdammers was inge deeld, is niet van de partij. De uitslagen zijn: pnt. grt. h.s. gem. 20 50 15.— 20 29 9.55 Menist 17 03 17.64 d. Jagt 17 35 11.88 v- d- Jagt 300 21 64 14.28 Vogel 243 21 58 11.57 Baay 300 19 77 15.78 19 46 12.21 De personeele stand van de „Rondgang langs de banen", tevens de strijd voor het persoonlijk kampioenschap van Rotterdam, verheugt zich, evenals het clubkampioenschap, in een gewel dige belangstelling. De banen van „Musis Sacrum" te Schiedam waren wel een puzzle extra. Hier immers wer den individueel wel hooge cijfers geworpen, doch ook vaak zeer lage. De geroutineerde kegelaars gaven hiervan het bewijs, zoodat verschillenden een flinken sprong omhoog namen. Met zeer gemengde gevoelens zullen de kege laars J. Borkus ln de lijst missen. Dit zal ech ter slechts1 maal zijn, na. „Pompenburg" zien wij hem wel weer verschijnen. De stand is thans 1. Garwer—E. V. A 2. KorteA. D- 3. Kosten— Alle Neune 4 straclc van Schijndel—idem 5. Brücker—Pompenburg 6. FrankenD. O. P 7. Rijshouwer—Excelsiori ii"! 8. v. d. Graaf—V. O. L 9. v. LeeuwenAlle Neune 10. Scheffers Sr.Noveni v. OlmExcelsior J2. Ph. SchefferTreffen Wint 13. v. LoonDe Poedelaars 14. Aarsbergen't Zuid 15. VerwinExcelsior 16. v. RijnE. V. A 17. SandersD. O. P 18. De LeedeTous les Neuf 19. S. v. GelderA. D. O 20. Bosman—D. O. P 21. KooimanWoudsloopers 22. Mes't Valt niet mee 23. v. DonkWoudsloopers 24. WillemseTous les Neuf 25. v. VlietOnder Ons Gisteren is de 53-jarige J. A. de Bree- v. d. Heuvel, wonende Oldenbameveltstraat op het kantoor van Heck's lunchroom aan den Wes- terslngel van een trapleer gevallen. Ze be kwam een linkeromderbeenfractuur en ia op genomen in het St. Franciacusgasthui», 775 741 711 709 «75 674 872 672 671 668 666 664 662 061 661 661 659 657 657 655 652 652 045 641 638

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2