HET VERGAAN VAN FRANCO'S GROOTSTEN KRUISER. WAT KUNNEN WIJ E R VAN GELOOVEN? buitenlandsche KRONIEK. Sproeten komen vroeg ia het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, Londen zonder bus- verkeer. ENGELAND EN BILBAO'S ONTRUIMING. H. VADER HEDEN NAAR GASTEL GANDOLFO. ZATERDAG 1 MEI 1937 Na de Japansclie verkiezingen. ITALIAANSCHE GEWONDEN. Terug naar het vaderland. Zijne Heiligheid den geheelen zomer op Zijn buitenverblijf. PATER ANSELMUS VRIENS. Is afgetreden en krijgt een Duitsehen opvolger. CUBA DOOR EEN CYCLOON GETEISTERD. Caballero belooft vrijheid van godsdienst. Aantal stakers wordt op 25.000 geschat. Personeel legt het werk neer. OOK STAKING IN DE STEENKOOL" INDUSTRIE Stakingsaanzegging tegen 22 Mei. VULKANISCHE UITBARSTING IN ECUADOR. STAKING TE HOLLYWOOD. MIJNWERKSSTAKING IN NOORWEGEN NJEUWE KOMEET ONTDEKT. Eenstemmig luiden de berichten uit Tokio dat de gisteren in Japan gehouden parlementaire verkiezingen uitermate kalm zijn verloopen. De belangstelling was niet bijzonder levendig en het aantal thuisblij vers grooter dan bij de vorige negentien algemeene verkiezingen. Als een karakte ristiek feit vermeldt het politierapport dat er slechts weinig demonstraties hebben voorgedaan ..welke ten doel hadden het volk van het leger te vervreemden De definitieve uitslagen zijn op dit oogen- blik nog niet bekend, ze worden in den loop van den dag verwacht; maar toch wordt uit de partieele uitslagen reeds een voorspelling opgemaakt. Het meest ver rassende daarbij is, dat volgens een U. P - bericht uit Tokio bijna alle leden van de sociale volkspartij, welke een sterk socia- listischen inslag heeft, verslagen zouden zijn. Daarentegen zou de industrieele, libe raal-getinte Minseito-partij 52, de meer eon- servatief-agrarische Seiyoekai-partij 37 ze tels gewonnen hebben, zoodat ze samen, als oppositie tegen de regeering-Hayaski, tach tig procent van het parlement zouden uit maken. De leider der oppositie lid der on afhankelijke partij, Yoekio Ozaki, is ec er niet herkozen. Het is naturlijk mogelijk, dat, straks als alle stemmen getel zijn kleine wijzigingen in de onderlinge verhoudingen zich zuilen voordoen. Maar het algemeene beeld zal ongeveer hetzelfde blijven, en de groote conclusie, welke daaruit getrokken kan worden, is dat de regeering een volkomen nederlaag heeft geleden. Zji heeft verkie zingen uitgelokt, wijl het parlement haar niet wilde volgen; de volkstemming heeft het oude parlement, waarschijnlijk nog versterkt in zijn oppositie, herkozen. Het beroep op het volk is vergeefs geweest; het volk heeft zich tegen de regeering uitge sproken. Nu is het ongetwijfeld waar, dat het kabinet-Hoyashi niet op de partijen, maar op de bajonetten steunt, en dat het ook geen beroep op een der partijen heeft gedaan, noch een dezer als haar vertegen woordigster heeft aangewezen, zoodat zij de fictie kan handhaven, dat de overwin ning van de partijen voor haar nog geen nederlaag beteekent. Maar het is de vraag, of deze fictie in het politieke leven van het land durzaam kan doorgezet worden. Een tijd lang is dit mogelijk zeer zeker, maar ficties, hoe bruikbaar en unttig zij in bepaaude gevallen kunnen zijn men denke slechts- aan de niet-inmengingskwes- tie voor Spanje hebben toch een in tijd beperkten levensduur. Dan vervallen zij onherreoepelijk en treedt de werkelijkheid weer in volle kracht op. De correspondent van de „Times" te Tokio ziet drie mogelijkheden voor de nabij toe komst. Op de eerste plaats kan generaal Hayashi. de minister-president, aftreden. Ware Japan een Westersche democratie, dan zou deze gevolgtrekking automatisch doorwerken. Maar Japan is nu eenmaal Japan; er heer- sclien geheel andere opvattingen en gebrui ken dan in Weet-Europa. In elk geval ech ter heeft Hayashi. eerst door tegen den uit- drukkelijken wil der partijen het parlement ■te ontbinden, en nu door bij de verkiezin gen ook geen enkel moreel succes te be halen, een groot deel van zijn prestige ver loren. En dat is ginds in het Verre Oosten, een heel erg ding. Wie zijn gezicht verliest", zooals de typische uitdrukking luidt, ver liest alles. En tweede mogelijkheid is, dat de partijen den strijd, welke nu aan de stembus ge voerd is tot in het parlement doorzetten. Dat zij derhalve de regeering-Hayashi den oorlog verklaren, en een votum van wan trouwen tegen haar aannemen. Dan staat het kabinet voor een drievoudige beslis sing: zij kan heengaan; zjj kan het parle ment weer ontbinden en nogmaals verkie zingen uitschrijven; zij kan ook volkomen dictatoriaal 'gaan regeeren. Wat overigens niet zoo heel veel verschil zou uitmaken met de methoden, welke tot dusverre ge volgd zijn. Het waarschijnlijkste is intusschen dat een aerde weg gekozen worden: due van het afwachten. Er zou een soort wapenstil stand tusschen regeering en partijen geslo ten worden, zoadat de speciale zitting van den rijksdag rustig en ongestoord verloopen kan; de groote strijd zou dan pas geopend worden als de gewone ziting in Februari a.s. weer bijeenkomt. Men heeft dan, aan beide zijden, tijd tot beraad. En—intusschen kan ook de internationale toestand zóó onge- helderd zijn dat een politiek conflict in het binnenland kan losbarsten; of zóó verduis terd, dat de politieke weg van zelf ge wezen is. Dat is niet alleen de politiek van „het kan mooi weer zijn, en het kan regenen' Er ligt dieper beteekenis onder deze me thode. Want evengoed als de regeering zich zeer zwak voelt en den openlijken strijd liefst ontwijkt, zoo kennen ook de part,jen haar zwakte. Zjj staan tegenover een mili tair element, hetwelk op dit oogenblik iet- trati drieat optreedt, doch dat zijn geven en Hnt"8011 uniet makkelijk zal prijs- op het °ogenblik der beslis sing zeker tot een staatsgreep in staat, ook al is het getvaar verre van denkbeeldig, dat daarop een bloedige resolutie zal vol gen. Maar het ontbreekt de partijen aan krachtige, doortastende leiders en aan wer- keljjken steun in het volk; vandaar ook dat zij niet het noodige zelfvertrouwen hebben, om een strijd te wagen, welke op leven en dood gaat. Wellicht zal in de ko mende maanden de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Sato de figuur wor den, rond welke de parlementaire krachten zich kunnen concentreeren, maar daaraan zijn we momenteel nog toe toe. Eén feit kan deze evolutie bespoedigen: dat zich geen nieuwe regeeringspartij gevormd heeft. Dat wijst op een groote zwakte aan de zijde van Hayashi. welke de partijen zeker tot haar voordeel kunnen uitbuiten. ROME, 30 April. (UN. PRESS). Op aan beveling van Mussolini heeft het centraal corporatief comité met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan een salarisverhoo- ging voor alle categorieën arbeiders over het geheelc land, varieerend van tien tot twaalf procent, Ingaande op 5 September a.s. Het comité heeft tevens maatregelen ge troffen ter bestrijding van de stijgende 'cv6iuiduurt6( 17 Tijdens de lezing, die Z. H. Exc, mgr. dr. J. O. Smit IFoensdagavond in een der zalen van de Kath. Perstentoonstelling te Rome over de Katholieke Pers in Nederland gehouden heeft. Britsche vloot zal Baskischen schepen bescherming bieden. Londen, 30 April.' (R. o.) van de Britsche admiraliteit is be vestiging ontvangen, dat de Spaansche nationalistische kruiser „Espana" door een bom der roode regeerings- vliegtuigen getroffen en gezonken is. Men onthoudt zich in officieele krin gen te Londen op het oogenblik nog van commentaar omtrent de aanleiding tot het zeegevecht, dat zich rond het z.g. Britsche stoomschip „Brora" zou hebben afgespeeld, toen dit door den torpedojager „Velasco" werd aange vallen, noodseinen uitzond en hulp kreeg van Valencia's luchtmacht, die met een voltreffer het ter plaatse opereerende grootste oorlogsschip der rechtschen, den kruiser „Espana", tot zinken bracht. Men wijst er alleen op, dat het eenige stoom schip van dién naam, dat „Lloyds" opgeeft, zich op het oogenblik tusschen Belfast en Glasgow, du3 ver van de oorlogswateren, moet bevinden. De Britsche regeering zal derhalve de offi cieele rapporten afwachten en, indien werke lijk blijkt, dat een Britsch vaartuig buiten de driemijIsgrens werd aangevallen, bij de natio nalistische autoriteiten protest doen hooren. Vond de aanval plaats binnen de driemjjls- grens, dan zullen genoemde autoriteiten toch aansprakelijk worden gesteld voor eventueele schade, het schip toegebracht. Intusschen meldt een Havas-telegram uit Valencia, dat het Engelsch schip „Brora" be houden in de haven van Santander is aange komen. BILBAO, 30 April (UN. PRESS.) Het be richt van den ondergang van het grootste schip van Franco's zeestrijdkrachten heeft in Baskenland geweldigen indruk gemaakt. Zelfs In militaire kringen staat men verbaasd, dat 'n vliegtuig met één bom een dergeljjk slag schip tot zinken brengen kon. Volgens mededeeling uit Santander zou de bom regelrecht in den schoorsteen van den kruiser zjjn neergeploft en in het ketelruim zijn geëxplodeerd. De „Espana" moet drie honderd meter onder den zeespiegel liggen. I er plaatse waar het schip tenonderging, dry ven reddingsboeien. Men heeft verder nog de pet van den commandant opgevischt en een aantal documenten, benevens wat Engelsche, Duitsche en Italiaansche kranten. Over den naam van het koopvaardijschip, dat aanleiding werd tot dit voor de nationa listen zoo noodlottig verloopen zeegevecht, tast men nog ln onzekerheid. Spraken aanvankelijk alle berichten van een Britsch schip, dat „Brora" heeten zou, andere telegrammen noemden daarna het Britsche s.s. „Wrotham" en weer andere de „Knitsley" als het vaartuig, dat door de nationalistische vloot zou zyn achtervolgd. In een officieele mededeeling uit Santander wordt beweerd, dat de „Espana" 29 granaten °P het Engelsch handelsschip had afgevuurd, de Britsche kapitein weigerde desondanks te stoppen en het schip zond onophoudelijk draad- looze signalen uit om hulp van de Engelsche oorlogsschepen. De kustbatterjjen van Santander, welke stad zich nog ln handen der rooden bevindt, grepen toen in den strijd in en vuurden op de „Espa na". Tezelfdertijd zond het roode commando drie bombardementsvliegtuigen de lucht in. De „Espana" bracht onmiddellijk zijn lucht afweergeschut in actie, doch de roode bom- bardeerders cirkelden zóó hoog „boven het slagschip) dat zij volkomen buiten hét'bereik zijner kanonnen waren. Een poging van de „Espana" om den koers te wijzigen en te ont snappen, mislukte. Van een hoogte van 3000 meter trof plotseling een bom het schip. Even later verdween het op vier mijl afstand van Kaap Mayor in de diepte. Zooals gezegd, was het 't voornaamste schip van Franco's vloot. Het werd gebouwd in 1913 en werd toen „Alfonso Trecc" gedoopt. Het had een snelheid van 20 knoopen en was ge wapend met 8 kanonnen van 30.5 c.M. en een aantal stukken van middelmatig kaliber. De bemanning bestond uit 854 koppen. Het schip had de laatste maanden tot taak, de scheepvaart ln de Cantabrische zee te beletten. BILBAO, 30 April (HAVAS) Het slagschip „Espana", dat heden door de luchtmacht der volksfronters voor Santander tot zinken is ge bracht, had een waterverplaatsing van 14.224 ton. Het schip is gebouwd in 1913 en werd toen „Alfonso Trece" gedoopt, na het uitroepen van de republiek in 1931 werd het omgedoopt in „Espana". Het was een zusterschip van de „Jaime Pri- mero" en had een vermogen van 20.000 P.K., de snelheid bedroeg twintig knoopen. De bewapening bestond uit acht kanonnen van 30.5 c.m. en lichtere artillerie. De beman ning bestond uit 854 koppen. Het schip was kortgeleden verbouwd en kon daarna water vliegtuigen met opvouwbare vleugels mee voeren. Reuter meldt nader, dat de bemanning van de „Espana" in paniek over boord sprong, zonder eraan te denken de booten uit te zet ten. Tusschen het begin van den aanval en het oogenblik dat het schip in de golven ver dween, verliepen twee en een half uur. GIBRALTAR, 30 April (HAVAS) Het Ita liaansche stoomschip „Franca Fassio" heeft, op weg naar Genua, Gibraltar aangedaan. Het schip komt uit Sevilla en heeft 145 gewonden aan boord, meerendeels Italianen, die hebben deelgenomen aan de jongste gevechten en ln Sevilla, waar de hospitalen vol zyn. niet vol doende verzorgd konden worden. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Bevestigd wordt, dat de H. Vader morgen namiddag het Vaticaan zal verlaten, om Zich naar Zijn buitenverblijf Castel Gandolfo te begeven, waar Zijne Heiligheid den geheelen zomer zal doorbrengen. Evenals tot nog toe het geval was, zal Z.H. de Paus ook daar op normale wijze openbare en particuliere audiënties bljjven verleenen. De audiënties, welke de H. Vader in den loop van den Zaterdagmorgen zal verleenen, zyn vervroegd, om Zyne Heiligheid in de ge legenheid te stellen eenigen tjjd rust te ne men, voordat Hij in den laten namiddag den tocht naar Zjjn 'zomerresidentie aanvaardt. Hedenmiddag heeft de H. Vader den gou verneur van Rome, vorst Pietro Colonna, met zjjn gemalin en de voornaamste leden van het stadsbestuur in officieele audiëntie ontvangen. Het onderhoud, dat twintig minuten duurde, werd op zeer hartelijke wijze gevoerd. Z.H. de Paus schonk aan de vorstin een waardevollen Rozenkrans en den gouverneur Zijn portret met handteekening in kostbare lyst. Na afloop van de audiëntie bij den H. Vader bracht het vorstenpaar met gevolg een be zoek aan den pauseljjken staatssecretaris, Z.H. Em. kardinaal Pacelli, die morgen dit bezoek op het Capitool beantwoorden zal. Naar het Ned. Perskantoor te Berlijn schrijft, is de bekende pater Anselmus Vriens O.C.S.O., zielzorger der Katholieke Neder landers en Vlamingen te Berlijn, afgetreden als hoofdredacteur van het beruchte Neder- landsch Katholiek Correspondentiebureau alhier. Pater Vriens trekt zich geheel uit de journalistiek terug en zal zich in den ver volge uitsluitend aan de zielzorg wijden. Als nieuw hoofdredacteur van dit Katholieke persbureau, treedt op de Z.Eerw. heer Walter Leonards, pastoor te Prenzlau (St. Magdale- na'„bÜ Berlijn. Pastoor Leonards is, in tegen stelling tot pater Vriens, een Duitscher. Hjj neeft zijn opleiding echter in Nederland ge- fnr,tn 6IV, was ook eeni£e Jaren aldaar in Gedurende den oorlog was hij aal moezenier in het Duitsche leger, later ziel zorger in het Vlaamsche gevangenkamp te Altengrabow bjj Maagdenburg. Naar het N.P. meldt, staat pastoor Leo nards op het standpunt, dat een verzoening tusschen Kerk en Staat in het belang van de Kerk en van Duitschland is, en dat de Duit sche Katholieken tegen het Derde Rijk niet moeten te hoop loopen maar blijmoedig in den opbouw van 't Nieuwe Duitschland een werk zaam aandeel moeten nemen. Pastoor Leo nards heeft als kanselredenaar ongewone ga ven: het kerkbezoek te Prenzlau blijkt, in verhouding tot het aantal zielen, grooter te zijn dan in eenige andere parochie van het Berlijnsche bisdom. SANTA CLARA, 1 Mei. (R.O.). Gisteren is de omgeving van Santa Clara op Cuba door een cycloon geteisterd, Verscheidene huizen werden vernield. Een persoon is om het leven gekomen; verscheldenen werden gekwetst, Een der jongste berichten in de pers luidt dat de hertogin van Atholl, die een bezoek heeft gebracht aan Spanje, te Londen heeft verklaard, dat de vicaris-generaal van Madrid op goeden voet staat met de socialistische en communistische comité's. Hij hoopt, dat de katholieke kerken over een maand geopend kunnen worden. In afwachting hiervan wordt de H. Mis gelezen in de huizen van particu lieren. De hertogin voegde hieraan toe, dat Largo Caballero haar verzekerd heeft, dat de re geering de algeheele vrijheid van godsdienst zal herstellen. Toen wij onlangs een paar artikelen schre ven over „den strijd om de Spaansche de mocratie" hebben wij daarin het getuigenis aangehaald van de bekende Fransche reizi gers-reporters Jérome en Jean Tharaud, dat momenteel Spanje niet in opstand was tegen een regeering, die de economische en sociale toestanden wilde veranderen, maar meer te gen een staat, die er naar streeft van een oude katholieke natie een volk zonder God te maken. En Miguel Unamuno was in zijn laatste levensdagen al geen andere opinie toegedaan de regeering van Madrid kon geen weerstand bieden aan het marxistisch drijven der com munistische elementen. Trouwens 't was ons in Europa reeds lang aangezegd, dat Spanje het eerstvolgend land zou worden, dat de sov jet heilsleer zou moeten toevallen. Laten wij veronderstellen, dat straks door een vergelijk of door bemiddeling een einde wordt gemaakt aan den afschuwelijken bur geroorlog, die thans nog in steeds feller mate zijn gang maakt, wat zou een man als Largo Caballero dan voor waarborgen kunnen ge ven voor een algeheel herstel van vrijheid van godsdienst De strijd tegen God en godsdienst, die op 't oogenblik in Spanje woedt, vertoont in zijn Ontwikkeling en verloop opvallend ongeveer dezelfde fasen en symptomen als die in Rus land, zoodat men voorzichtig dient te zyn mat de bewering van de hertogin van Atholl, als zou Largo Caballero geneigd zijn de verzoe nende hand te reiken aan de Spaansche ka tholieken. Juist in de jongst verschenen serie „Préser- ces" schrijft Alexandre Marc, die geprezen wordt als een onbevangen en objectieve his toricus een zeer interessante studie over deze verzoenende hand, de z.g. „main tendue", de nieuwste communistische politiek, die ons de ware natuur van het communisme niet mag doen vergeten. De verhoudingen tusschen het regiem en de kerk zegt deze Alexandre Marc meer bijzonder de orthodoxe kerk in Rusland hebben sinds 1917 vele en verschillende wisse lingen gekend. Laten deze zich terugbrengen tot bepaalde afgebakende perioden 7 Zeker niet. Maar men kan eenigszins drie fasen onderkennen, die wel correspondeeren op die van de algemeene evolutie van het regiem Van 1917 tot 1920-21, van 1920-21 tot 1928-2!) en eindelijk van 1928-29 tot aan onze dagen. Maar de grenzen blijven toch eenigszins vaag en laten zich niet precies omschrijven. Onder den tsaar behoorde de overgroote meerderheid der Russen tot de orthodoxie, die jammerlykerwys niet alleen den vorm droeg van een staatsgodsdienst, maar in zekeren zin ook een godsdienst was van den staat Dat wii zeggen, dat de godsdienst onderga schikt was aan den staat. Toen het oude tsarenregiem in 1917 werd omvergestooten, verdween ook meteen de pro curator van de H. Synode, de rechterarm der autocratie op geestelijk gebied. Toen verga derde voor 't eerst de orthodoxe kerk sinds 1667 in een concilie. De aartsbisschop-metropoliet van Moskou, Tykhon, werd daar gekozen tot patriarch, een waardigheid, die sinds Peter den Groote af geschaft was. Tykhon kwam al dadelijk in botsing met de nieuwe macht die Kerenski vervangen had. De bolschewieken begonnen met de kerkelijke goederen te onteigenen, het budget van eeredienst af te schaffen en allerlei dwingende maatregelen te treffen. Pogingen tot het bezetten van kerken stuit ten aanvankelijk op het hevig verzet der ge loovigen. In Januari 1918, sprak daarop de patriarch een excommunicatie uit tegen de bolschewis- tische regeering en verbood den geloovigen alle verkeer met haar vertegenwoordigers. De regeering antwoordde met een besluit tot scheiding van Kerk en Staat. De vrijheid van geweten werd nog verzekerd, maar het onder richt in den godsdienst werd in alle openbare zoowel^ als bijzondere, instellingen verboden. De patriarch antwoordde met een amen dement, dat de geloovigen opriep zich tegen deze noodlottige politiek der regeering te verzetten. De regeering van haar kant begon nu de kerken te sluiten en liet na zich te bekommeren om de excessen der locale sov jets en zelfs om die van onverantwoordelijke benden, die precies als nu in Spanje de ker ken en kloosters plunderden, priesters, reli- gieusen en geloovigen vermoordden. Een verzet als van Tykhon is nu onder Stalin zoo goed als onmogelijk geworden. Maar toen in die dagen dorst de nieuwe regee ring nog niet openlijk te vuur en te zwaard Een delegatie uit Nepal, welke in verband met het Engelsche kroningsfeest, te Lon den vertoeft, heeft aan koning George VI de hoogste onderscheiding van Nepal overhandigd. Het vertrek van de delegatie naar Buckingham Palace. tegen de kerk en de groote massa op te tre den en liet ze 't voorkomen dat ze wel voor concessies te vinden was. De patriarch zag daar een teeken van verzoening in en gaf een nieuw mandement uit om de kerk en den ge loovigen te ontraden eenige gemeenschap te zoeken met een contra-revolutionnaire poli tiek. Hij verzocht nadrukkelijk den geloovigen te gehoorzamen aan de gestelde overheid en haar alleen te bestrijden, in zoover deze zich zou vergrijpen aan geloof, moraal en zeden 't Scheen een oogenblik alsof men weder zijds tot een accoord zou komen, naar een modus vivendi zou gaan zoeken. Toch was alles maar schijn. De periode, die met 1921 aanvangt, mag. hoe paradoxaal 't ook mag klinken, gekarak teriseerd worden tegelijk door een verzach ting van de terreur en een verscherping van den anti-godsdienstigen strjjd. Er wordt min der gefusilleerd, maar men tracht de kerk tegelijk geestelijk en materieel te ondermij nen. Tykhon doet een nieuw gebaar van ver zoening, door alle verbinding te verbreken met de Russische bisschoppen, die naar het buitenland zijn uitgeweken. Maar onder voor wendsel van den dreigenden hongersnood te bestrijden, besluit de regeering tot confisca tie van alle kerkelijke schatten in goud, zil ver en edelgesteenten. Een demagogische maatregel, waaraan de patriarch nog wil tegemoetkomen door alle dingen vrij te ge ven, die geen historische noch strikt gewijde waarde hebben. De sovjets willen dit onder scheid niet aanvaarden. Als de kerk zich toen één had getoond, mo gelijk dat zjj :ich Jrad kunnen verzetten. Maar profiteerend van het verzet tegen de beslissingen van den patriarch, spande de regeering processen aan tegen geestelijken en leeken, die zich tegen de confiscatie ver zetten, waarin bisschop en priester tegen elkaar getuigen. Het proces eindigt met tal van doodvonnissen; ook patriarch Tykhon wordt gearresteerd. Hij wordt gedwongen zyn geestelijke macht over te dragen aan den metropoliet Agathangus, waardoor opnieuw een verdeeldheid ontstaat, Welke door de regeering met welbehagen wordt aangemoe digd. Met Kerstmis 1922 en Paschen 1923 begin nen de communistische jeugdbewegingen haar openbare bespottingen van den godsdienst zender eenig onderscheid. De opvolgers van Tykhon trachtten op hun beurt nog naar een kans van verzoening, maar de regeering wenscht den strijd door te zetten. Bisschop pen, priesters en geloovigen worden gearres teerd en bjj duizenden naar Siberië en het eiland Solovki verbannen. Maar op een gegeven oogenblik geeft Loenatcharski, één ven de meest beschaaf de medewerkers van Lenin, het wachtwoord uit „geen martelaars meer" De metropoliet Sergius krjjgt verlof om een patilarchale synode samen te stellen; hjj verklaarde na mens deze, dat de kerk solidair is met de regeering in de verdediging van het vader land. tegen alle contra-revolutionnaire bewe gingen en aptie. Zoo schijnt in 1927 eon nieuwe wapenstilstand gesloten tusschen den staat en de voornaamste orthodoxe kerk. Heeft de politiek van de verzoenende hand. wel te verstaan toegestoken door de Chris- tenen, haar doel bereikt? Maar dan komt begin 1928 Stalin en be gint. na Troïzki en alle andere opposities te hebben overwonnen, de onteigening en col lectivisaties voor de boeren. De geestelijkheid wordt verantwoordelijk gesteld voor het ver zet der boeren. Dan wordt het besluit geno men om een einde te maken aan allen gods dienst. Ter gelegenheid van den tienden jaar dag der October-revolutle wordt de strijd der godloozen met nieuwe kracht Ingezet. Deze strijd wordt mede inzet van het vijfjarenplan- vijf jaren om het socialisme te verwezenlij ken, vijf jaren ook om den godsdienst te liquideeren. In 1933, verklaart Moskou, mag er in heel Rusland geen kerk meer bestaan 't Is tegen den godsdienst als zoodanig, 't is tegen God zelf, dat Stalin in 1928 den strijd begint zonder genade. Nadat de patriarch Sergius had afgekon digd: „wij werkers voor de kerk, wy werken eendrachtig met ons volk en onze regeering en wjj stellen ons voor niet door woorden, maar door daden te bewijzen dat wjj ware burgers willen zjjn van de sovjet-unie", had den ook alle andere vertegenwoordigers van kerken en godsdiensten, de katholieken, pro testanten, joden, muselmannen een soort gelijke verklaring van onderworpenheid af gelegd. Het baatte niet De verzoenende hand werd afgewezen. Een nieuwe strijd begint van 1923 af tot 1936. Het beginsel, de wortel zelf van alle geloof en godsdienst de aanhanke ijjkheid aan God moet worden uit geroeid. „Godsdienst is opium voor het volk", heeft Karl Marx al verklaard en Lenin heeft daar aan toegevoegd, dat dit woord de hoeksteen is van heel het Marxistisch begrip inzake godsdienst. Het leven van kerk en godsdienst moet onmogelijk worden gemaakt. De ver volgingen mogen al minder bloedig worden zij zjjn niet minder doeltreffend. De geeste lijkheid is beroofd van alle burgerljjke rechten zij wordt verpletterd onder de zwaarste be lastingen; een zieke priester mag zelfs niet in een hospitaal verpleegd worden. De nieuwe constitutie van Stalin geeft zoogenaamd vrij heid van geweten aan alle Russen, maar ver biedt alle propaganda, alle godsdienstige acti viteit. 't Gaat er om de kerk om te scheppen in een soort van leprozenhuis, dat van alle contact met de buitenwereld wordt afgeslo ten. Vooral de komende jeugd moet buiten allen invloed van kerk en godsdienst gehou den worden. De nieuwe constitutie van Stalin en diens liberaal klinkende verklaringen daarop zjjn niets meer dan tactische manoeuvres, zegt Alexandre Marc, tactische manoeuvres om de publieke opinie in slaap te sussen in groote democratische landen als Amerika, Engeland, Frankrijk, om aldaar de ontwikkeling te ver gemakkelijken van een volksfront, of ook om met hen diplomatieke verdragen af te sluiten tegen fascistische landen. Ook om een schijnbare, grootendeel3 illusionaire voldoening te wekken bjj de oppositie ln Rusland zelf, om opstandige be wegingen te bezweren of de vorming te voor komen van een soort „heilig verbond" waar voor men vreest in geval van oorlog. Alles manoeuvre en tactiek. Want de „Prawda" dorst nog openlijk te schrijven „de popen en niet-papen mogen niet vergeten, dat de nieuwe constitutie ons ner- gens belet den strjjd tegen den godsdienst steeds Intenser te maken". Manoeuvre en tactiek! Als dit zoo is in Rusland, hoe zullen wjj dan, ondanks Largo Caballero's loyale ver klaringen, anders vei wachten voor Spanje, dat ons een tweede copie is geworden van de zegeningen van sovjet-Rusland? „A bon entendeur, salut!" besluit Alexandre Marc, den goeden verstaander, heil! P, HYACINTH HERMANS. Reel. 2872 4 7 IONDEN, 1 Mei. (R.O.) Te midder- J nacht is de staking in het auto busbedrijf begonnen. In Londen staken 25.000 man, terwijl tegelijkertijd in de provincie 125.000 personen het werk neerlegden. Tot nu toe hebben zich in Londen geen incidenten voorgedaan na mid dernacht vergaderden de stakers in café's bij de garages. Alles verloopt in de grootste orde. De garages worden alle door de politie bewaakt. De bestuurders en conducteurs der auto bussen in de graafschappen ten Zuidoosten, Oosten en Noordoosten van Londen zjjn reeds in staking Deze staking wordt evenwel niet door de federatie van transportarbeiders er kend. De conferentie der arbeidersgedelegeerden ging eerst hedenmiddag om vjjf uur uiteen, nadat de volgende resolutie aangenomen was: „Na ampele bestudeering van de rap porten omtrent de onderhandelingen, welke de laatste dagen zjjn gevoerd, heeft de gedele geerde-conferentie de op 25 Maart j.l. genomen beslissing, dat het personeel hedennacht om twaalf uur het werk zal neerleggen, bekrach tigd". Na afloop van de conferentie heeft Bevin, die namens het autobuspersoneel de bespre kingen voert, nog een bezoek gebracht het ministerie van arbeid. Na dit onderhoud, dat drie kwartier duurde, weigerde hjj eenige nadere verklaring af te leggen, doch bepaalde zich ertoe eenvoudig te zeggen, dat het con flict was uitgetiroken. De minister van arbeid, Brown, zal zjjn mi nisterie hedenavond niet verlaten, doch in voortdurend contact blijven met de vertegen woordigers der werknemers. Het ministerie van arbeid heeft inmiddels een communiqué uitgegeven, waarin ten aan zien van het stakingsbesiuit der transportar beidersfederatie gezegd wordt, dat de minister van arbeid met het oog op het ongemak voor het publiek, besloten heeft een commissie van onderzoek in te stellen, bestaande uit drie personen, die rapport zullen moeten uitbren gen over de kwestie der arbeidsuren, arbeids voorwaarden, enz;, van het autobuspersoneel. Het verluidt, dat de minister van arbeid aan Bevin gevraagd heeft of het mogelijk zou zjjn de staking op te schorten, tot de com missie van onderzoek de omstreden kwesties zou hebben bestudeerd. Bevin heeft hierop geantwoord, dat dit niet mogelijk was. LONDEN, 30 April. (R.O.) Het executieve comité van gedelegeerden, die 120.000 man autobuspersoneel in de provincie vertegen woordigen, heeft op een bjjeenkomst te Chelmsford in Essex besloten, het autobus personeel te verzoeken het werk hedenacht om twaalf uur neer te leggen uit sympathie met de autobusstaking in tien graafschappen, welke niet door de federatie van transport- personeel wordt erkend. LONDEN, 30 April. (HAVAS). De confe rentie van mjjnwerkersgedelegeerden heeft heden besloten, dat een stakingsaanzegging aan de steenkoolmjjnondememingen behoort te worden gezonden met het oog op een Vol ledige arbeidsstaking in het geheele Vereenig- de Koninkrjjk ,te beginnen op Zaterdag 22 Mei. RIO BAMBA, 1 Mei. (R.O.) Vrijdagnacht is de Sangay-vulkaan in oosteljjk Ecuador, vjjftien mjjl ten Zuiden van Rio Bamba, in werking getreden. Het geweld van de uit barsting gelijkt op het donderen van verschei dene batterijen artillerie. HOLLYWOOD, 1 Mei. (R.O.). De leden van drie vakvereemgingen in de filmstudio's van Hollywood, zooals de grimeurs, sohilders e.d. zijn m stalling gegaan, omdat zjj niet willen, dat de directies niet-georganiseerde arbeiders in dienst nemen. Het is mogeljjk, dat deze staking het voor- ap®! 13 van een staking van de achttien ver schillende vakvereenigingen in dit bedrjjf. Bij de huidige staking zjjn 2500 arbeiders betrokken. OSLO, 30 April (D.N.B.) De mjjnwerkers hebben den termijn voor de aanvaarding van een nieuw loonvooastel, die vandaag afloopt, laten verstrjjken zonder op het voorstel in te gaan. Het Is derhalve te verwachten, dat Maan dag ongeveer 3000 mjjnwerkers in staking zullen gaan. Door de staking zullen de meeste Noorsche mjjnen worden getroffen. SYDNEY, 29 April (R. o.). Door een Australischen amateur-astronoom, mr. Walter Gale, is een nieuwe komeet ontdekt, welke naar den ontdekker „Gale-komeet 1937" zal worden genoemd. Deze komeet is de vierde, welke mr. Gale heeft ontdekt. De andere, welke eveneens zijn naam dragen, werden voor het eerst door heat waargenomen in 1894, 1912 en 1927,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3