41 PI De Collectie-Strens. tf één 97\ 1.60 1« DINSDAG 4 MEI 1C37 DE KATHOLIEKE DAG VAN DEN ARBEID. De Gildengeest herleeft. POLITIE-HONDEN-DRESSUUR OP WAALHAVEN. In „De Bijenkorf" te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. LÏERI5 Cmhhmebckofo Een programma voor Hemelvaartsdag „HET VIJFDE WIEL AAN DEN WAGEN". HERLEVEND ROTTERDAM IN ZUID. Actie op Beijerl. laan en Gr. Hilledijk. R, K. begraafplaats crooswijk. ~i m EEN DRAMA VAN ECHTE PLAATSBEWIJZEN. Naweeën Holland-België. Hoe een vriend zijn vriend bedotte. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Onze MAGAZIJNEN zijn WOENSDAGAVOND TOT 10 UUR GEOPEND. R'DAMSCHE POLO-ZEVENTALLEN. VONDEL-HERDENKING. Joseph in Dothari' opgevoerd door Rotterdamsch., Gezellentooneel INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN R. D. Z. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. Dividend op 4 pet. bepaald. In het Rerum-Novarumhuis, Westersingel 14 kwamen de besturen der Rotterdamsche R. K. Arbeidersvakafdeelingen in buitenge wone vergadering bijeen op uitnoodiging van haar Centrale, den R. K. Volksbond, ter be spreking en instrueering van den „Dag van den Arbeid" te houden op Zondag 9 Mei a.s. in de Boschjeskerk. De voorzitter, de heer F. J. Keesen deelde mede, dat dien dag, vanwege den R. K. Volks bond in alle parochiekerken een H. Mis wordt opgedragen ter intentie „van alle werkers." Verwacht wordt dat massaal gecommuni ceerd wordt. De kerk van den H. Ant. v. Pa dua (Boschje) zal op passende wijze o.m. door vaandels en emblemen versierd zijn. Het ge- heele middenschip en zoo noodig, ook de zij beuken, zijn disponibel voor de deelnemers aan de zegening. Van ieder beroep zullen, in vakkleeding gestoken, deputaties een stoet vormen. Gelegenheid tot verkleeden bestaat in de jongensschool. De stoet wordt op het schoolplein geformeerd en zal onder trommel slag de kerk in marcheeren. Bij het binnenko men zal het strijdlied van het R. K. Werk liedenverbond gezongen worden. Het programma vermeldt verder: Litanie van Maria, Preek, Credo, (Gregoriaansch 3e). Zegeningsgebed, Zegening der werktuigen door den hoogeerw. Deken van Rotterdam, kanunnik J. W. v. Heeswijk, Magnificat, Tan tum Ergo, Zegen en slotlied tijdens wegmar- cheeren van den stoet „Door Maria tot God." A.s. Woensdagavond 8 uur repeteeren de deputaties in de Boschjeskerk. Men brenge vooral een stukje gereedschap mede, daar het gaat om de zegening van den arbeid, door de zegening van de' werktuigen. Dit geldt niet alleen voor de gedeputeerden, doch tevens voor al de' deelnemers. Aangezien, door de mecha nisatie in vele bedrijven geen handgereed schappen meer gebruikt worden, zou het ge- wenscht zijn, dat de werkers in deze bedrijven toch in vakkleeding gestoken zijn. Indien ge- wenscht kunnen reeds Zaterdagmiddag de gereedschappen in de Boschjesschool gebracht .worden. Alle R. K. werkers, ook de werkloozen, niet minder de hoofdarbeiders, a.s. Zondagmiddag 3 uur in de Boschjeskerk aanwezig; de depu taties in vakkleeding en allen in het bezit van een, in zijn beroep gebruikelijk stuk gereed schap. Zoo zal Katholiek-werkend-Rotterdam den „Dag van den Arbeid" vieren onder voor spraak van de Koningin van de Meimaand en den Patroon van den Arbeid. De Boschjeskerk moet vol zijn. Er zijn circa 2000 plaatsen. Door groote aankoopen, soms van heele verzamelingen tegelijk, heeft ir. Eug. Strens zich een zeer uitgebreid bezit verworven aan exlibris en gelegenheidsgrafiek. Zijn collectie is zeker wel de belangrijkste op dit gebied in ons land, misschien wel een van de belang rijkste in Europa. Behalve om wat zij brengt aan subtiele schoonheid in het kleine en aan openbaringen van een verfijnde techniek, is een tentoonstelling van deze'schatten belang wekkend om de gelegenheid die zij geeft ver gelijkingen te maken, bijv. tusschen de Neder- landsche toegepaste grafische kunst en die uit het buitenland. Alle cultuurlanden zijn in de verzameling ruim vertegenwoordigd en in de zijzaal van de „Bijenkorf"-lunchroom, die zich voor deze expositie verrassend goed leent, Zitting van 3 Mei, In het stralende Meizonnetje werd gisteren op het vliegveld Waalhaven „generale repeti tie" gehouden van de politie-honden-demon- stratie, welke voor Hemelvaartsdag op het programma staat, 's middags om 3 uur op het luchtvaartterrein. Onder leiding van den voorzitter der Dres- ■seerhonden-vereeniging „Rotterdam-Zuid", den heer D. de Bruin, verschenen acht prachtige honden tusschen xie brommende motoren van .{te militairen, die dezen morgen aan de lucht haven van Rotterdam bijzondere aandacht schonken. Een waarlijk bewonderenswaardige dressuur kregen wij te zien van de politie honden. Soms waanden wij ons toeschouwers van de Wild-West film, met revolverschoten, overvallen, beroovingen en wat dies meer zij; tooneelen, welke door de begeleiders der hon den als ware acteurs gespeeld worden. Deze honden, geschoold in vele jaren met een bewonderenswaardig geduld, staan letterlijk en figuurlijk gesproken voor niets. Zij sprin gen over hooge muren, over hagen en heggen; zij beslissen een twist van beschonkenen over het eigendom van een jas, zij wijzen den dief van een horloge aan en bewaken een jas even goed als een stalen brandkast. Maar de klap op de vuurpijl bij deze vertoo ning was toch wel de beroovtng van de post auto, waarbij de honden blijk gaven niet voor slaag en zelfs niet voor pistoolschoten be vreesd te zijn. Een vertooning, welke reeds gisteren veel belangstelling trok en die op Hemelvaartsdag ongetwijfeld op het programma van vele Rot terdammers zal staan. Russisch exlibris, houtgravure van Olga Sachnoivskaja. (Coll. Strens). is het materiaal overzichtelijk gerangschikt en zorgvuldig geëtaleerd. De liefhebber kan er dus zijn hart ophalen en wellicht als wij tot de conclusie komen, dat onze landgenoo- ten bij de vreemdelingen nog wel wat te lee- ren hebhen, vooral als het aankomt op oor spronkelijkheid van vinding, speelschheid van fantasie en perfectie van techniek. Curieus is het ook ex-libris uit een heel an dere beschaving te vinden als die uit Japan, schijnbaar op populaire wijze, meer als volks kunst behandeld, maar toch niet zonder ver fijning in de kleur (het zijn naar Wij meenen houtsneden in kleuren van het blok gedrukt). Er is heel wat internationale litteratuur uitgestald over het exlibris en ook is een blik gegund in de werkplaats van den grafischen kunstenaar. Alles bijeen een leerzame en interessante tentoonstelling, die den bezoeker er opnieuw van overtuigt, dat in deze bescheiden voor werpen van toegepaste kunst veel schoonheid en adel van geest te genieten is. Opgevoerd door „Roomsch Tooneel'' Sinds een week is men op het pleintje voor de Incassobank bezig met het optrekken van een min of meer eigenaardig gevaarte van hout en glas. Wat zou deze zich naar boven worstelende spiraal voor beteekenis hebben. Wat dit object te beteekenen heeft en wat er mee verband houdt is ons gisteravond in een persconferentie met het bestuur van de winkeliersvereeniging Bejjerlandschelaan Groene Hilledijk uiteengezet. Door het comité „Herlevend Rotterdam" was mede aan den winkelstand verzocht om de leuze „koopen en werk geven doet Rotter dam herleven" door acties te stimuleeren. De winkeliersvereeniging Berjerlandschelaan Groene Hilledijk heeft zich voor een dergelij ke actie geprepareerd. Thans is de uitvoering nabij. Het houten en glazen object wordt een pa viljoen waarvan de spiraal een symbool is van omhoogkomend nieuw leven, dus herle ven. Dit paviljoen, naar ontwerp van den heer Bloemendaal, een bestuurslid van boven genoemde winkeliersvereeniging, zal als ge schenken-expositie worden ingericht. Want als attractie bij de poging tot herleving zullen de winkeliers bonnen uitgeven d.w.z. voor een halven gulden één punt. De vereeniging heeft voorts onder haar le den een etalagewedstrijd uitgeschreven. Er zijn drie prijzen uitgeloofd voor hen, die het best „Herlevend Rotterdam" zullen uitbeel den. Naast de jury krijgt ook het publiek gele genheid tot beoordeelen. Voor degenen onder hen, wier oordeel het meest met dat der jury overeenstemt (de cijfers loopen van 110) zijn eveneens drie prijzen beschikbaar. Zaterdag a.s. gaat de actie, die drie' maan den zal durén, officieel in. Tusschen half vijf en vijf uur zal na een rondgang der Rotter damsche Harmoniekapel (dir. Jac. ter Hall) de vlag op het paviljoen worden geheschen. Ongetwijfeld zal de officieele opening uit bundige drukte meebrengen. Het is dan zeer gewenscht, dat de winke liers en andere bewoners zooveel mogelijk meewerken om door vlaggen- en groentooi aan de Beijerlandschelaan en Groene Hilledijk een vroolijk-feestelijk aanzien te geven. De maandelijksche H. Mis op de R. K. Be graafplaats Crooswijk zal worden opgedra gen op Woensdag 5 Mei, Voor een bijna uitverkochte ,,Palace"-zaal heeft „Roomsch Tooneel" Zondagavond de première gegeven van ,,Het vijfde wiel aan den wagen", blijspel in drie bedrijven door Jac. Ballings. Zoo'n sterk Vlaamsch gekleurd spel opvoe ren blijft altijd een hachelijk ondernemen voor amateurs, die vrijwel alle contact met taal, aard en mentaliteit der Vlamingen missen. Dat de vertooning door „Roomsch Tooneel" ons niettemin voor een overwegend percen tage voldoening heeft kunnen schenken, pleit voor den leider, Vincent Berghegge, en ook voor het spelend ensemble- Jac. Ballings is in dit „Vijfde Wiel" niet op zijn sterkst. Hij verliest zich vaak teveel in milieuschildering en andere bijkomstigheden, wat hij door een grappigen dialoog tracht te camoufleeren. In die oogenblikken herinnert hij ons aan een tooneelbewerking uit de „Ca mera Obscura", waarbij we vooral wijzen op het ietwat langademige slot van het tweede bedrijf. Maar zoodra hij steviger de drama tische ljjn gaat vastgrijpen, maakt hij zich los van zijn stijl en holt nu en dan achter de rhetorica aan. Dan krijgen we melodrama tische exclamaties van vervaarlijke lengte zooals van Floris waarbij men zich ver wondert afvraagt, of niemand van al die andere aanwezigen, gezien ook hun karakter, woorden kan vinden om den vloed van verwij ten te stremmen of tegenwerpingen te maken. Het stuk heeft ongetwijfeld zijn verdiensten, maar het loopt zichtbaar mank. En toch moeten we „Roomsch Tooneel" een pluim geven, dat het eens een keer buiten het genre van ztjn gewone repertoire is willen gaan. Beter een half geslaagd experiment als men deze opvoering zoo beschouwen mag dan een volmaakte sleur. De sappige, melodieuze Vlaamsche dialoog hebben we wel eenigszins gemist, zoomede de speelschheid en dartelheid, waarop Zuid Nederland ons vergasten kan. Het best in dit opzicht waren nog Katrien en Floris in hun gezamenlijke scènes; zij gaven trouwens ook een zweempje van het groteske, waar het „Vlaamsche Volkstooneel" in zijn beste jaren het recept van scheen te bezitten. Toch, al speelden de overigen meer Hollandsch-nuchter, zouden we niet gaame zonder waardeering voor hun prestaties zijn- Marie LieftingSirks had nu eens in moe der Jozefien, een vrouwelijke dictator, een rol die haar volkomen lag. Zij beheerschte inder. daad de situaties, hetgeen nog beter uitge komen zou wezen, indien Jac. Thiel, die overi gens als vader Jan uitstekende momenten had door meer den pantoffelheld-in-mineur te spelen, voor een scherper contrast had ge zorgd. Leon Rijkep (Floris) verraste met een ge slaagde metamorfose, alleen jammer dat een tweetal groote clausen hem naar de ouder- wetsche romantiek terugvoerden. Henk van der Meijden bezit minder transformatie-kunst. Hij speelt zichzelf, waardoor hij als vriend van den huize Kaaper Krak, lang niet uit den toon viel en bij het publiek weer een graag geziene figuur bleek- Katrien (Aleyda Donnay) verdient zeker nog een extra vermelding, al was het alleen maar om de velerlei variabele intonaties van haar „Ja, da's waarTenslotte vermelden we nog Cor Verheem, die als zoon Emmanuel wat op den achtergrond bleef, een aardige dochter Mien van den Paardekamp en een wat cenventloneelen broer Elias van John v. d. Griend L Een opvoering was het, die alle kwaaltjes van een première vertoonde, maar waar Berg- hegge niettemin veel eer mee heeft Ingelegd, Oud-agent van politie vergrijpt zich. Een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden heeft het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, geëischt tegen den 59- jarigen oud agent van politie A. B. gedeti neerd, die zich tusschen April 1935 en Maart van dit jaar zou hebben schuldig gemaakt aan herhaalde diefstallen van kleine bedragen, in totaal ongeveer 100 beloopend. Verdachte zeide, dat hfl slechts één keer een gulden had weggenomen, welk feit hij ook heel moeilijk ontkennen kon, omdat hij toen op heeterdaad was betrapt. Verdachte, die wat in reclame-artikelen scharrelde, was in den loop van den tijd met de houdster van een parfumerie-zaak aan den Stationsweg op zoo goeden voet geraakt, dat de zaken niet meer in den winkel werden afgedaan, maar hij ook toegang had tot de huiskamer Het was die dame echter opgeval len, dat telkens na het bezoek van verdachte geld uit haar taschje verdwenen was. Zij ging er toen toe over eens wat guldens te merken en haar dochtertje stelde zij verdekt achter een gordijn op, toen B. weer op be zoek kwam. Even alleen gelaten, had ver dachte toen een onderzoek ingesteld in het op tafel liggende taschje en een der geld stukken verdween in zijn vestjeszak. Het meisje, dat alles gezien had, waarschuwde haar moeder, die op haar beurt de politie van een en ander in kennis stelde, met het resul taat, dat een rechercheur in den zak van ver dachte een gulden vond, die gemerkt was. Het spreekt vanzelf, dat nu ook de vroegere dief stallen op rekening van verdachte werden geschreven, doch aangezien hij deze hardnek kig bleef ontkennen, moesten talrijke getui gen worden gehoord, die de rechtbank heb ben ingelicht omtrent de vermissingen, die na het bezoek van B. werden geconstateerd. Het O. M. laakte het in verdachte, dat deze nog getracht heeft de schuld te werpen op een 13-jarigen zoon, die zooveel geld zou aan kun nen! De verdediger, mr, F. J. Kranenburg voer de aan, dat verdachte als politieagent een uit stekenden staat van dienst heeft. In een oogenblik van zwakte heeft de man de ver leiding niet kunnen weerstaan en dat heeft nu aan zijn leven een catastrophale wending gegeven. Voor dezen man, die zoo hoog van zijn voetstuk is gevallen is de preventieve hechtenis al een zware straf geweest en mede met het oog daarop verzocht pleiter de rechtbank het opleggen van een voorwaar delijke straf te willen overwegen. Hengelaars geweerd uit de Rotte. De hengelaars voeren een verwoeden strijd om him geliefde sport in de Rotte te mogen beoefenen, maar herhaaldelijk reeds zijn hun pogingen daartoe op een veroordeeling door den kantonrechter uitgeloopen. Tot degenen, die den strijd maar niet wil len opgeven behoort de 53-jarige houtbewer ker C. M. uit Scheveningen, die nu weer in appèl was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens het met den hengel visschen in de Rotte onder de gemeente Zevenhuizen, was veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter heeft in deze zaak een uitgebreid gemotiveerd vonnis gewezen, waar mee het O. M. zich geheel kon vereemgen- weshalve het bevestiging van het vonnis vroeg. Verdachte heeft daarop een uitvoerig plei dooi gehouden, waarin hij omstandig uiteen zette, dat de wetgever de bedoeling gehad heeft den hengel het recht te geven, om zonder vergunning in alle openbare wateren te mogen visschen. Echter kunnen, met het oog op het algemeen visscherijbelang, sommige vischtui- gen, waaronder ook de hengel, aan afwijkende voorwaarden worden gebonden. Ter voorko ming, dat dit ten aanzien van den hengel op onjuiste gronden zou gebeuren is, ter bescher ming van het recht van den hengel in de wet opgenomen, dat alleen visch-cultureele doel einden, de grondslag van een dusdanig verbod mogen vormen. Nu is verdachte's betoog, dat er in de Rotte van een vischcultuur geen sprake is. Immers de eenige verplichting, die de pachters van t vischwater in de Rotte, tegenover Schieland hebben aangegaan is, dat er jaarlijks eenige honderdduizenden snoekenbroed worden uit gezet. Nu kan men volgens verdachte, het uit zetten van snoekenbroed geen vischcultuur noemen en zeker komt dit niet in aanmerking om een hengelverbod te rechtvaardigen, omdat immers voor het visschen op snoek het bezit van een acte en vergunning van den visch- rechtbezittende noodig is. Bovendien is de Rot te totaal ongeschikt voor vischcultuur, ten eer ste omdat dit water niet in open verbinding met ander water staat, en ten tweede, omdat er behalve Schieland nog zeker vijftien ande ren vischrecht hebben, die raison van een kwartje per dag vergunningen aan henge laars uitreiken. De georganiseerde hengelaars hebben reeds herhaaldelijk op het departement geklaagd en bij de beantwoording van die klachten heeft de minister nimmer een beroep gedaan op de vischcultuur, maar juist gewezen op het be drijfsbelang van den beroepsvisscher. In de wet zal men, naar verdachte opmerk te, te vergeefs zoeken, wat men onder visch te verstaan heeft. De beoordeeling van hetgeen daaronder verstaan moet worden is aan den rechter overgelaten. En precies hetzelfde is het met vischcultuur. De kantonrechter heeft echter in zijn vonnis zich over die kwestie niet uitgelaten en daarom verzoekt verdachte de rechtbank hierover een oordeel te willen geven en verdachte hoopt op een vonnis van deze rechtbank, dat een einde zal maken aan de pogingen van de uitvoeringsambtenaren om te verkrijgen, wat de wetgever juist niet ge wild heeft, namelijk het binden van den hen gel aan het bezit van een vergunning. Uitspraken 14 Mei. „Conebo" Kinder Jurkje, pracht kwaliteit, snoezig model met Kinder Jurkje, van m o u s5 en imprjmé, diverse aardige dessins. Met wit piqué kraagje,allc^ate" Wasstof Kinder Jurkje, uni carré in diverse kleuren, met afstekende kleur kraagje,voorleeftijd 6 tot 12 iaar Sportjasje, zeer soepele kwaliteit peau de pêche in d ivo rse kleuren Z pk begïnpr. |,OU Mei kleinesu'jgingp. moot Meisjes Hoed, imitatie 1 i F panama |,*Tj Kinder Jasje, van zuiver wollen natlé, in div. kleuren, r\ O C beglnprijs -JL./. J Mji kleine stijging per moqt. Kinder Hoed, mooi imitatie QT panama m« J Schattig Kinder Manteltje, primo wollen bouclé, diverse kleuren, C\f\ beginprijs U ^e» klefne tfïjgïng per moat Nouveauté Helm Kinder Hoedje, imitatie ••IOC panama - J Gisterenmorgen vervoegden zich aan het hoofdbureau van politie twee werklooze ma gazijnbedienden. Zij kwamen vertellen langen tjjd gespaard te hebben voor den wedstrijd Holland-België. Iedere week hadden zij 10 of 15 cent weggelegd en de vorige week Woens dag waren zij in het bezit van 8 gulden. Nu ging men met het geld op zak op kaarten uit. Zij kwamen te weten dat een winkelier op den Schiedamscheweg nog twee kaarten voor den wedstrijd te koop had. Dies stapten zij naar den bedoelden winkelier en de koop werd zoo waar gesloten. De twee spaarders kregen twee plaatsbewijzen van ieder 4 gulden en men be hoefde geen cent meer te betalen. De twee werklooze magazijnbedienden zijn, de 27-jarige H. W. E. en de 26-jarige J. de B. E. zou de plaatsbewijzen wel bewaren en afgesproken werd, dat men elkaar Zondagmid dag zou ontmoeten op den Coolsingel, tenein de dan tezamen naar het stadion te gaan. Op den afgesproken tijd en in het blijde vooruitzicht van een sportleven middag kwam B op den Coolsingel. Maar hoe hjj ook keek, en hoe hij ook liep, E. kwam niet opdagen. Teneinde raad begaf B. zich maar naar het stadion in de verwachting zijn vriend daar wel te ontmoeten. Maar weer was het mis, want E. liet op zich wachten. Het toeval wilde echter, dat B. des avonds zijn vriend E. in de stad ontmoette. Natuurlijk werd aan E. gevraagd waar hjj met zijn kaarten was gebleven. Er kwam toen een droevig verhaal. E. zeide Zondagmorgen door een rechercheur te zijn aangehouden en naar den politie-post Raadhuis te zijn overgebracht wegens het venten met plaatsbewijzen voor den wedstrijd Holland-België. E. ontkende tegen over B. dat hij dit gedaan had. Zonder eenige aanleiding was de rechercheur op hem toege- 8 tapt. Goed, zeide B. ga dan mee naar het hoofd bureau van politie, dan zullen we daar de zaak uitkienen. En dies stapte gisterenmorgen het duo het hoofdbureau binnen. De zaak werd onderzocht en het verhaal, dat E. had gedaan bleek juist te wezen. De rechercheur, die E. had meegenomen werd op gezocht en vertelde toen, dat E. op hem wa3 afgekomen teneinde twee kaarten Holland- België te verkoopen voor de somma van 20, E. had er nog bijverteld zelf 15 voor de kaar ten te hebben gegeven en vond 5 winst toch niet teveel. Een en ander was voor den rechercheur aan leiding om E. mee te nemen naar den politie post Raadhuis teneinde procesverbaal op te maken tegen E. wegens het venten met plaats bewijzen. Vriend de B. wilde nu van E. zijn 4 gulden terug hebben, maar E. kon niet betalen. En een tweede procesverbaal werd opgemaakt wegens poging tot verduistering, terwijl E. maar tegelijk op het hoofdbureau werd inge sloten. Aldus een drama van echte plaatsbewijzen Holland-België! ROTTERDAM Het Rotterdamsche zevental en de Rotter damsche jeugdploeg, welke tijdens de interna tionale wedstrijden van de Rotterdamsche Da- meszwemclub op Zaterdag en Zondag a.s. zul len uitkomen, resp. tegen de H. Z. en P. C. (de Nederlandsche kampioene) en het Haagsche jeugdzevental zijn door de polocommissie van den Zwembond voor Rotterdam en omstreken als volgt samengesteld: Rotterdamsch zevental: doel: H. Zelsmann, (S.V.H.); achter: A. Barents, (S.V.H.), G. Reg- ter, (R.Z.C.) en dr. P. F. van Senus, (Maas); voor: N. Niezen, (R.Z.C.), A. Snoek, (S.V.H.) en K. Hoving, (R.Z.C.) Rotterdamsch jeugdzevental: doel: W. Tor- doir, (S.V.H.); achter: H. van Pilfliet, (R.Z.C.), J. Hazebroek, (S.V.H.) en W. van Wijk, (S.V.H.); voor: A. van Pernis, (Maas), A. Snook, (S.V.H.) en K. Hoving, (R.Z.C.) Vanavond 10 uur speelt de Rotterdamsche jeugdploeg een oefenpartij in het Oostelijk Zwembad tegen de R.Z.C. Aan de viering van den 350aten geboorte dag van den grooten nationalen dichter Joost van den Vondel hebben ook de Rotterdam- sohe Gezellen willen deelnemen. Hun tooneei- club „St. Genesius" van Rotterdam I gaf in de Schouwburgzaal van het Gezeilenhuis aan het Stationsplein Zondagavond een opvoe ring van Vondel's bjjbelsch drama „Joseph in Dothan". Een daad, welke volle waardeering ver diende, alleen al om de omstandigheid, dat men door deze opvoering de belangstelling voor „onzen" Vondel in eigen kring heeft willen vergrooten. Ook om de opvoering zelve, voornaam en waardig, kunnen zij met voldoening op dezen avond terug zien. Onder hun regisseur IC Tultsing hebben de leden van „St. Genesius" getoond ook in het klassieke tooneelgenre iets te kunnen presteeren, dat, al blijft het werk van dillettanten, toch van kunstzinni- gen aard kan worden genoemd. Overigenswij bedoelen dit geenszins als een stillen wenk om van Vondel af te blij ven heeft deze opvoering ook weer eens duidelijk laten zien, wat er komt kijken voor een goede Vondel-opvoering, welke ons heden- daagsch publiek kan apprecieeren en genie ten als levende dramatische kunst. Handeling zit er weinig in Vondel's stukken en bijzonder in „Joseph in Dothan" geschiedt er op 't tooneel weinig, dat den toeschouwer zal boeien. De actie zit voornamelijk in het gesproken woord, dat plastisch moet zijn om den Vondeliaanschen rijkdom aan gedachten en beelden een dramatische werking te geven. Woordkunst speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Daarom krijgt Vondel bij op dit gebied niet bijzonder uitmuntende dilettanten al dra een zekere vlakheid en eenvormigheid.. Ook is er altijd het groote probleem, hoe zullen de „reien" worden ten gehoore ge bracht. Als stem van achter de schermen, begeleid door zacht orgelspel, zooals wij e Zondagavond hoorden? We kunnen deze op lossing niet als een zeer gelukkige ke«c 011 wen. De schoone lyriek, welke in Von e s rei- zangen ligt besloten en hoe sc °on 's le in „Joseph in Dothan" - gaat b^ zulk een weergave wel grootendeels verloren Zeer tot schade van het geheele stuk, want Vondels reizangen zijn geen overbodige luxe, geen sie raad, dat kan worden gemist. Opvallend bjj de opvoering der Genesianen was het modern-opgevat, stylistisch vast dé cor met rond-horizon. Een eigen werk der Ge zellen, dat zeer voldeed. De onveranderlijk heid, het statisch karakter van het décor kwam van den anderen kant de zekere vlak heid van het spel nog aceentueeren en maakte het niet gemakkelijker de toeschouwers den geheelen avond geboeid te houden. De harmonie G. A. V. E„ onder leiding van den heer Op den Berg, leidde tweemaal stem mingsvol het spel in Iïie^„ Prelude van de „Rigoletto" en „Ases Tod Alles bijeen toch een mooie avond en een waardige Vondel-herdenking. De Deensche zwemsters in R'dam. Er bestaat groote belangstelling voor de wed strijden, die de Rotterdamsche Dames Zwem- club op 8 en 9 Mei 's avonds in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zal houden. De Deen sche zwemsters Ragnhild Hveger en ValOOTg Christensen zullen te strijden krijgen tegen beste Nederlandsche zwemsters. Op den eer sten dag zullen de voornaamste nummers z j 100 M. rugslag met de dames Kerkmeester Sen l Hveger en van Feggelen; 200 meter b°"r° ®^1 met de dames van Veen, Mastenbroek den Ouden en Hveger; 200 meter schoolslag met de dames Christensen, Waalberg, Stroomberg, Groenendijk en Heeselaar. Op den tweeden dag zullen verzwommen wor den de 100 meter borstcrawl met de dames Stijl, van Veen, Mastenbroek, Groeneweg Soe- tekouw; de 400 meter schoolslag met de dames Waalberg, Christensen en Kas tem; de 200 me ter rugslag met de dames Kerkmeester, Senff, Hveger en van Feg8elen" De heerennummers zijn ook sterk bezet. Scheffer, v. d. Hoek, Hegter, Oving, v, d. Kuil, Korpershoek en Kruithof zullen met nog vele anderen uitkomen- Zoowel by de dames- als bij de heerenafdeeling zijn beide dagen goed be- zette estafettenummers, Voor het schoonsprin- gen hebben o.a. ingeschreven de dames J. Tho- len Nederlandsch kampioene, J. Looyaards, G. de Hooge, Willy den Ouden. Wat de polowedstrijden betreft, zullen den eersten dag uitkomen het Rotterdamsch jeugd zevental tegen het Haagsch jeugdzevental en den tweeden dag H. Z. P. C. (Nederlandsch kampioen) tegen het Rotterdamsch zevental. De inschrijvlngsen beloven beide dagen dus interessante wedstrijden. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haring vliet 68 te Rotterdam, werd gedurende de maand April bezocht door 1626 personen, ter wijl het'aantal bibliotheekbezoekers 1509 be droeg. Uitgeleend werden 1384 boeken; 129 inlichtingen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ontvan gen: een model van een B. E. scheepsschroef met automatisch verstellende bladen; een re productie van het Instrumentenbord van het Koolhoven F.K. 55-vliegtuig; een van der Grinten's stofmasker; monsters Burgess ge luiddempend materiaal, Op de heden te Rotterdam gehouden alge* me ene vergfa.clerin.g van aandeelhouder» van Vereenigde Touwfabrieken werdende jaar stukken goedgekeurd alsmede het voorstel 014 op de preferente aandeelen een dividend van 6 pet. en op de gewone aandeelen 4 pet. uit te keeren over 1936- (Zie ons avondblad van 23 April). Naar aanleiding van de accountantsverkla ring, dat zij de voorraden evenmin als in vorige jaren in natura hebben kunnen contro leeren of opnemen, vroeg een aandeelhouder, of zulks niet mogelijk was vanwege de hooge kosten, die hieraan zouden kunnen zijn ver bonden- Van bestuurszijden werd opgemerkt, dat een dergelijke controle inderdaad te hooge kosten zou medebrengen, omdat zoowel in het bui tenland, als in het binnenland gecontroleerd zou moeten worden. De verklaring, aldus de directeur ia slechts van zuiver formeelen aard- Dezelfde aandeelhouder wenschte, dat de aandeelhouders een grooter deel van de deva luatiewinst zouden krijgen. De voorzitter zeide, dat de devaluatiewinst geen exploitatiewinst was, het is een kapl- taalswlnst, welke kan aangewend worden voor afschrijving, maar waarvan het onverant woordelijk zou z(jn op deze winst gemaakt op voorraden uit te keeren. Waarom wordt nog eens extra 125.000 gereserveerd, vroeg dezelfde aandeelhouder. Hiervan zou men een gedeelte ten goede kun nen laten komen aan de aandeelhouders, zoo dat in plaats van 4 pet 6 pet. zou kunnen wor den uitgekeerd. De voorzitter: men moet de aandeelhouders niet verwennen; 4 pet. is een aardig divi dend. De directeur voegde hieraan toe, dat eea conservatieve politiek gevolgd moest worden, vooral ook met het oog op de kaspositie. Dezelfde aandeelhouder vroeg naar aanlei ding van een suggestie in „De Maasbode" of er inderdaad een nieuwe emissie op komst was om de naar verhouding groote bank- schulden af te lossen? De voorzitter: Deze suggestie laten wij ge-< heel voor rekening van „De Maasbode". Tusschen denzelfden aandeelhouder en het bestuur ontspon zich vervolgens een discussie over de voorraden, welke op de balans per 31 December 1936 met 25 pet. hooger voorkomen dan het vorige jaar.. De directeur verwees in dit verband naar de noodzakelijkheid van het aanhouden van een bepaalden voorraad alsmede naar een passage in het Jaarverslag, waarin gezegd wordt, dat de verkoop de ge volgen ondervond van den slechten oogst in enkele afzetgebieden, waardoor een grootere hoeveelheid der producten onverkocht bleef dan onder normale omstandigheden pleegt te zijn- Wat den afzet voor het loopende jaar betreft deze zal voornamelijk afhangen van de ontwikkeling van den Canadeeschen oogst. De jaarstukken werden vervolgens goedge keurd en de heer A. Teves werd als commis saris herkozen- Tevens werd 't voorstel goedge keurd om de 68 restantbewijzen, welke na af loop van den vastgestelden termijn tot aflos sing waren ingediend, in contanten af te los sen, hetgeen inmiddels reeds geschied is- Op een vraag van een aandeelhouder, of het nog in het voornemen lag de fabriek te Edam, welke enkele jaren geleden is afgebrand, weer op te bouwen, antwoordde de voorzitter, dat de fabricage daar geheel stop staat en dat het heel twijfelachtig is, of deze ooit weer zal worden hervat. De machines zijn verkocht en wat er met het terrein zal gebeuren, staat nog niet vast. Behalve de nieuwste verkeers- voorschrifcen moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2