TREFFENDE PLECHTIGHEID OP GASTEL GANDOLFO. M ONTZETTEND BLOEDBAD IN BARCELONA. FRIEDRICHSHAFEN'S LUCHTREUS. De anarchisten geven den strijd niet op. MARIA CHRISTINA VAN SAVOYE. VRIJDAG 7 MEI 1937 3mB®É^vv 11 ^vnÊMÊÊÊ Voorlezing van het decreet betreffende den heldhaftigen graad har er deugden in tegenwoordigheid van den H. Vader. HONGERSNOOD EN PEST IN CHINA. Rapport van internationale commissie tot verlichting van den nood. 8 ms PARIJSCHE METRO DUURDER. BIJZONDERHEDEN OVER DE INRICHTING VAN DE „HINDENBURG". Het grootste luchtschip ter ivereld. Doorsnede van de passagiersveibMjven op dek A van de „Hindenburg" De stuurgondel. f.estoihdc Titüléh' ffinendroft? Deutsche Zeppelin reederrj gesticht, welke haar hoofdzetel vestigde te Frankfort a. d. Main, waar een reusachtige luchtschepenhal werd gebouwd en vanwaar voortaan de lucht schepen vertrokken. Ondanks het succes der Duitsche lucht schepen waren en zijn er in de luchtvaart wereld velen, die meenen dat het passagiers vervoer over lange afstanden en dus in de eerste plaats het transoeeanische verkeer, ruet met luchtschepen zal worden opgelost. Ondanks het feit, dat men met vliegtuigen eigenlijk nog in het stadium der proefnemin gen verkeert, al hebben de Amerikanen dan ook met hun Clipperbooten reeds een regel- matigen vliegdienst over den stillen Oceaan geopend, vertrouwen zij, dat men de moeilijk heden van het transoeeanische luchtverkeer De oud-commandant van het luchtschip kapitein Lehmann. slechts door het principe „zwaarder dan lucht" zal oplossen, waarbij dan nog voorkeur kan worden gegeven aan vliegbooten of land- vliegtuigen. Een der pioniers van het transatlantische luchtverkeer, die den regelmatigen postdienst van de Air France tusschen Europa en Zuid- Amerika tot stand bracht, wijlen Jean Mer- moz verklaarde in een interview, dat hij in den zomer van 1936 tijdens een bezoek aan Schiphol verleende, dat ondanks zijn bewon dering voor het werk van dr. Eckener de met luchtschepen behaalde resultaten hem niet voor dit transportmiddel hadden kunnen win nen. De snelheid was te gering, slecht weer kon men slechts overwinnen door de slecht- weer-gebieden te ontwijken en het brand- en ontploffingsgevaar bleef hij zeer groot ach ten, zoolang geen gebruik kon worden ge maakt van het onbrandbare heliumgas, dat echter vrrj zeldzaam is en slechts in de Ver- eenigde Staten gewonnen kan worden. De Duitsche successen schreef hij voor een groot deel toe aan de bijzondere bekwaam heden van dr. Eckener en diens naaste mede werkers, waartoe hij eigenlijk de geheele be manning der beide luchtschepen rekende, welke hij een keurtroep noemde van een ge halte, dat men nooit zou kunnen bereiken, wanneer men op groote schaal bemanningen voor groote aantallen luchtschepen moest op leiden. Een soortgelijk standpunt heeft bij ver schillende gelegenheden ook de directeur van de K.L.M. de heer A. Plesman, blijkens een aantal door hem gedane uitspraken, inge nomen. Echter ook in Nederland werd dit stand punt niet algemeen gedeeld en zagen velen ir. luchtschepen het verkeersmiddel voor de toekomst. Vooral in scheepvaartkringen volg de men met groote aandacht de verrichtingen der beide Duitsche luchtschepen, die ook in ons land geen onbekenden waren en bij ver schillende gelegenheden boven een aantal Nederlandsche steden verschenen en in som mige jaargetijden regelmatig over de Zuide lijke provinciën vlogen en hun vaste route naar en van Amerika. In Nederlandsche scheepvaartkringen over woog men ernstig de mogelijkheid van een luchtschepenverbinding met Nederlandsch- Indië en op 30 December 1932 vertrok dr. Eckener op uitnoodiging van de maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" met de „Baloeran" van laatstgenoemde maat schappij naar Suez en vandaar met de „Talis- se" van de „Nederland" langs een bijzondere route naar Nederlandsch-Indië om de meteo rologische toestanden te bestudeeren. Eenige jaren later besloten de belangheb bende scheepvaartmaatschappijen zelfs tot oprichting van een „internationaal lucht schepen syndicaat" en droeg men den Neder- landschen vlieger J. E. van Tijen de bestudee ring van verschillende problemen op, in ver band waarmede de heer van Tijen, thans ver bonden aan de Fokkerfabrieken, geruimen tijd gedetacheerd was bij de luchtsehepenwerf te Friedrichshafen en verscheidene reizen aan boord van de Duitsche luchtschepen mee maakte. Indien de Duitschers de beide luchtschepen niet zelf noodig hadden voor hun transatlan tische diensten zou reeds verleden jaar een proeftocht naar Nederlandsch-Indië onder nomen zijn. Het feit. ook dat men te Frie drichshafen nog geen buitenlandsche opdrach ten kon aanvaarden, heeft ertoe bijgedragen, dat men nog niet tot uitvoering van de Ne derlandsche plannen is kunnen komen Bij de voorbereiding der Nederlandsche plannen is een der voornaamste figuren de heer A. F. Bronsing, directeur van de stoom vaartmaatschappy „Nederland". Natuurlijk wekt de droeve tjjding van het verongelukken van de „Hindenburg" bjj hem groote ontsteltenis en diepe deernis met de slachtoffers. Hij was van meening, dat een dergelijke ramp zijn invloed zou doen gevoe len op het geheele luchtschepenverkeer, zoo dat ook van de zjjde van het publiek een ver anderde stemming verwacht zou kunnen wor den. Bij een zoo gering aantal luchtschepen, als aan het wereldverkeer deelneemt, stijgt bij een enkele ramp het ongevallen gemiddelde reeds dadelijk zeer belangrijk. Wat ook de ooraaak van het ongeluk met de „hinden burg" moge zijn, de omvang van den ramp is ongetwijfeld vergroot tengevolge van het gebruik van het lichtontvlambare en ontplof bare waterstofgas, al 'warèri' de" Duitschers door een veertigjarige ervaring geleidelijk tot de conclusie gekomen, dat bij een voorzich tige en deskundige toepassing van waterstof de veiligheid niets te wenschen behoefde over te laten. Deelneming van Roosevelt. GALVESTON. (Texas.) 7 Mei. (HAVAS.) President Roosevelt heeft aan rijkskanselier Hitier, onmiddellijk nadat hem het tragische nieuws was meegedeeld, een telegram gezon den, waarin hij uiting geeft aan zijn „zeer innige deelneming" met de ramp, die het Duitsche rijk en het Duitsche volk getroffen heeft. Staatssecretaris Huil seinde in gelijken zin aan minister von Neurath. De Fuehrer heeft den Amerikaanschen pre sident zijn oprechten dank betuigd. TaMooze andere telegrammen van deelneming uit alle Amerikaansehe kringen zijn in den loop van den dag te Berlijn ontvangen. De geheele Amerikaansehe pers bespreekt de ramp van de „Hindenburg". Over het al gemeen wordt gewezen op den schitterenden dienst, welken dit luchtschip en de „Graf Zep pelin" tot nu toe hebben onderhouden. De programma's van de Amerikaansehe radiostations werden hrhaaldelijk onderbro ken, om nadere berichten over de ramp door te geven. Sabotage in het spel V GRAZ, 7 Mei. (R. O.) Dr. Eckener, die hier gisteravond is aangekomen, heeft een verte genwoordiger van Reuter verklaard, dat de ramp van de „Hindenburg" vermoedelijk te wjjten is aan sabotage. „Ik heb herhaalde malen anonieme dreig brieven ontvangen", zoo zeide hij, „waarin ik werd gewaarschuwd de „Hindenburg" vooral niet op Lakehurst te doen landen. Het is on mogelijk, dat de ontploffing door bliksem is veroorzaakt, want het luchtschip was van de meest moderne preventie-apparaten voor zien." Dr. Eckener, die een reis door Oostenrijk zou maken om voordrachten te houden, heeft deze reis afgebroken en is vanochtend naar Berlijn teruggekeerd. NEW YORK, 7 Mei. (R. O.) In een inter view, dat hij vanmorgen aan persvertegen woordigers te Chicago verleende, uitte graaf C. G. von Zeppelin, een neef van den Duit- schen uitvinder, die zich voor zaken in de Vereenigde Staten van AmenKa bevindt, het vermoeden, dat de ramp van de „Hindenburg" aan anti-nazi-sabotage zou zijn te wijten. Hij voegde hieraan toe, dat deze veronder stelling slechts gegrondvest is op de eerste berichten. Hij wees erop, dat de ontploffing in het achterschip is ontstaan, waar zich geen brandbare stoffen bevinden. De gaskamers bevonden zich In het midden van het schip. Verder zeide hij nog, dat op het oogenblik geen leden van de familie Zeppelin meer geïn teresseerd zijn bij den bouw van luchtschepen in Duitschland. EN seint ons uit Rome d. d. NANKING, 6 Mei (R.O.) De internatio nale commissie tot verlichting van den nood, veroorzaakt door het gebrek aart voedsel, heeft gisteren gerapporteerd, dat duizenden uitgehongerde bewoners van de door hongers nood geteisterde Chineesche provincie Kweit- sjau dit gebied langs' de rivier Nanmin ont vluchten en zich inmiddels in het leven trach ten te houden door het eten van boomschors en leem. Tevens heeft dr. Yang, de leider der natio nale gezondheidsdiensten gerapporteerd, dat de builenpest, welke in het Zuiden der pro vincie Foekien heerscht, in Foetsjang alleen reeds 400 menschenlevens heeft geëischt. In Hoeinan neemt de epidemie verontrus tende vormen aan. Hier zijn reeds ruim 200 menschen gestoiven. In tegenwoordigheid van den H. Vader heeft hedenmiddag in de pauselijke particuliere bibliotheek van Castel Gondolfo met groote plech tigheid de voorlezing plaats gehad van het decreet betreffende den heldhaftigen graad der deugden van de eerbiedwaardige Dienaresse Gods, Maria Christina van Savoye. Bij de plechtigheid waren tegen woordig H.H.H.H. Em. kardinaal Laurenti en kardinaal Granito Pig- natelli di Belmonte en tal van prelaten van de H. Congregatie der Riten. De postulator van de causa las nog een adres vap hulde aan den H. Vader voor, waar op Z(jne Heiligheid een korte toespraak tot de aanwezigen richtte, waarin Hij er op wees, dat aan deze causa bijzonder nauwkeurige onderzoekingen vooraf zijn gegaan. Thans waren daardoor alle hinderpalen uit den weg geruimd, welke eens Paus Leo XIII z.g. aan leiding hebben gegeven, de causa uit te stel len. Het „heilige koninginnetje'. Onze S.-correspondent te Rome meldt ons: De Italiaansche pers heeft niet verzuimd te wijzen op de groote beteekenis van deze gebeurtenis, die in zekeren zin een gevolg is van het sluiten der Lateraansche verdragen, welke reeds voor zooveel heuglijke gebeurte nissen in Italië een gunstige sfeer hebben geschapen. Het decreet toch, dat gisteren in het bijzijn van den H. Vader is voorgelezen en dat door Zjjne Heiligheid persoonlijk in een korte rede is toegelicht, beteekent een hervatting van het canonieke proces, dat in 1884 bij den aanvang van het pontificaat van Paus Leo XIII werd gestaakt, nadat het vijf- en-twintig jaar tevoren op verzoek van de aartsbisschoppen van Napels, Genua, Modena en Perugia was begonnen. De bisschop van laatstgenoemde stad, Gioacchino Pecci, was de eerste, die Paus Piua IX verzocht, het proces te openen, en mgr. Pecci door een wonderbare beschikking van de Voorzienigheid eenige jaren later on eer den naam van Leo XIII den pauselijken tioon besteeg, zette hij zelf zijn wensch om in de daad. De toenmalige politieke situatie in Italië in verband met de Romeinsche kwestie had evenwel tengevolge, dat het proces geheel onverwacht onderbroken werd, juist op het oogenblik dat Paus Leo XIII Zijn toesiemming had willen geven tot de afkondiging van het decreet betreffende den heldhaftigen graad der deugden, tot het verrichten dus van de belangwekkende plechtigheid, waartoe Paus Pius XI thans is overgegaan. Meer dan eens drongen katholieke publi cisten later op een hervatting van het zalig- Verklaringsproces aan, erop wijzend, dat het tusschen den H. Stoel en Italië bestaande con flict geen reden moest zijn, om de officieele erkenning te heiemmeren van een heilige, die geheel Italië om de onweerlegbare bewij zen van haar heiligheid reeds vereerde. Ook merkte men op, dat het- conflict niet van in vloed mocht zijn op een proces, dat betrek king had op een persoonlijkheid, die, doordat zij souvereine was geworden van een ander koninkrijk, namelijk dat van Napels en de beide Siciliën, opgehouden had lid te zijn van het oorspronkelijke koningshuis. De H. Stoel bleef evenwel op het standpunt staan, dat het beslist noodig was te wachten, teneinde iedere mogelijke infiltratie van menschelijke passie in een zoo verheven en delicaat proces te ver mijden. De Kerk meet den tijd echter niet in jaren, Zjj weet het meest geschikte oogenblik af te wachten. En inderdaad, niemand zal thans kunnen betwisten, dat alles medewerkte, om van het huidige oogenblik het meeste ge schikte te maken voor een plechtigheid ais deze. Met de verzoening tusschen Kerk en staat werd de geestelijke eenheid van de Italianen hersteld. De betrekkingen tusschen het huis van Savoye en het Vaticaan zijn allerharte lijkst. De verleening van de Gouden Roos aan koningin Helena heeft aan de wereld het beste bewijs geleverd van de vaderlijke wel willendheid des Pausen. Zij was een welver diende erkenning van de deugden van Helena van Savoye, die de nobele traditie van de vrouwen van Savoye op zoo uitnemende wijze voortzet. Maria Christina, wier intact gebleven lichaam volgens eenparige getuigenissen na haar dood een wonderlijken geur verspreidde, wordt thans opnieuw door de Kerk verheer lijkt. Het Italiaansche volk heeft nooit de herin nering aan haar laten vervagen. De viering van het eeuwfeest van haar dood, dat het vorig jaar onder groote. deelneming van voor aanstaande persoonlijkheden en van een diep ontroerd volk plaats had, is er het bewijs voor. Te Napels wordt het „heilige koningin netje", zooals zij daar algemeen genoemd wordt, door alle klassen van de bevolking in nig vereerd. De tentoonstelling van de kleinodiën van Maria Christina, welke kortgeleden is gehou den in Santa Chiara, heeft het leven van de lieftallige koningin, wier graf het einddoel is van voortdurende bedevaarten, als het ware gereconstrueerd. Nu de voorlezing van het decreet betref fende den heldhaftigen graad der deugden heeft plaats gehad, zal de verdere procedure, liet onderzoek van de op Maria Christina's voorspraak door God gewrochte wonderen en de indiening van het voorstel tot haar zalig verklaring met spoed worden voortgezet. Aangezien het bewijsmateriaal reeds vol ledig bijeen is, zal de zaligverklaring wel ii een niet al te verre toekomst volgen. Van ver- schillende zijden is reeds de eerbiedige wensch uitgesproken, dat de grootsche plechtigheid der beatificatie zal mogen plaats hebben op den llen Februari van het volgend jaar, den verjaardag van de onderteekening der Late raansche verdragen. ia> 4 i V1.1 «3» i i« 111 1 i t 1 i - I?1 S' 5,11 r 01 f H r-J» f Het voornaamste plein van Barcelona, de Plaza de Cataluna, met het telejoon- gebouw (links) waar Dinsdag j.l. de bloedige strijd tusschen anarchisten en Catalaansche politietroepen een aanvang nam.. Companys. PARIJS, 5 Mei (D.N.B.) De gemeenteraad van Parijs heeft besloten, de tarieven voor de metro te verhoogen. Dit besluit moet even wel nog worden goedgekeurd door den al- gemeeaen raad van het departement van de Seine. De anarcho-syndicalistische zender van Barcelona, zónd, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, Woensdag de vol gende mededeeling uit: „De orde in het binnen land van Catalonië is ver stoord. De politie treedt op tegen de anarcho-syndica- listen, die heldhaftig tegen stand bieden". Volgens te Saragossa ont vangen mededeelingen van overloopers aan het front van Aragon zouden de anarcho-syndicalisten in verscheidene dorpen de regeeringsbeambten vermoord hebben. Bo vendien zouden sterke anarchistische afdee- lingen naar Barcelona opmarcheeren. De spoorwegverbindingen met de Catalaansche hoofdstad zijn grootendeels vernield. In Tarrasa en Sabadell hebben de anarchis ten een stormaanval ondernomen op de bur gemeesterswoningen en de politie aan zich onderworpen. Toen bekend werd, dat Barce lona de regeering van Valencia om verster king had verzocht, hebben de anarchisten barricades opgeworpen en fortificaties aan gelegd langs de wegen naar Barcelona, ten einde den troepen den toegang tot de stad te beletten. De Trotzky-isten strijden aan de zijde van oe anarcho-syndicalisten. Een groot deel van de veiligheidspolitie is naar hen overgeloopen. Van talrijke openbare gebouwen werd de republikeinsche vlag neer gehaald en in plaats daarvan de anarcho- syndicalistische geheschen. PERPIGNAN, 5 Mei.. (UN- PRESS). In Cerbere kwam hedenmiddag voor de eerste maal weer een trein uit Barcelona aan, het geen werd beschouwd als teeken, dat de rust daar eenigermate zou zijn hersteld. Met dezen trein kwamen echter slechts drie personen mee, onder wie een beambte van het Spaan- Onze luchtvaartmedewerkers, die indertijd bjj het gereed komen van de „Hindenburg" een officieel bezoek aan deze luchtreus heeft gebracht, schreef over de ^afmetingen en in richting van het luchtschip o.m.: Je ziet het er eenvoudig niet aan af, als je hoort dat in het geraamte, itl den'buik van den kolos, vijf tien kerktorens van elk veertig meter hoogte kunnen worden weggestopt, rechtop staande, naast elkaar. Evenmin realiseer je je, dat uit de slordige lap katoen, die om het omhulsel getrokken zit, 9000 colbertjes zouden te knip pen zijn. Neen, zoo'n dirigeable-kolos spreekt pas tot je, als hrj uit zijn hok komt en in al zijn volumineuze majesteit met dof donderende motoren schuin naar boven den luchtweg op schiet. Als we het papiertje met de cijfers raadple gen, dat ons van de maten, gewichten en pres taties van de „Graf Zeppelin" en „Hinden burg" verhaalt, dan constateeren we het iet wat merkwaardige feit, dat, ofschoon de L. Z. 129 met 200.000 kubieke meter inhoud bijna tweemaal zoo groot is als de „Graf", die 105.000 kubieke meter meet, het nieuwe lucht schip slechts 13 meter langer is. Want de lengte der „Graf Zeppelin" bedraagt 235 me ter; die van de „Hindenburg" 248 meter. Het verschil is in de dikte gelegen. Want heeft de ,',Graf Zeppelin" een dwarsdoorsnede van 30,5 meter, de nieuwe mastodont heeft een groot ste dikte van 41,2 meter. De „Hindenburg" Is. relatief altijd, kort en dik, terwijl uit de „Graf" meer de slanke lijn spreekt. Rooken onder hoogen druk. Eerst komen we op het B-dek. Als we van dekken spreken, zou men kunnen denken, dat hier de pasagiereverblrjven in 'n groote gon del van twee verdiepingen onder 't schip' zijn aangebracht. Doch dat is niet zoo. Alle ver blijven bevinden zich in 't inwendige van het monstrueuse geraamte; wat onder het schip uitsteekt, is de stuurgondel, die vooraan zit. Op dat eerste dek-vinden we aan stuurboord zijde een lange gang met schuine vensters van 15 meter lengte. Links van die gang be vinden zich de toiletten, vervolgens een ruim voor den steward, waarna wij aan den rook- salon komen. Dat kunnen rooken is voor velen een heele verbetering. Thans wordt „men nipt meer bp het begin van de trip door den ste ward beleefd maar resoluut verzocht, zijn lu cifers af te geven. De rooksalon staat onder overdruk, zoodat het verraderlijke waterstof, mocht het ueberhaupt in de buurt rondsluipen, niet binnen kan komen. Aan bakboordzijde bevindt zich tusschen het officiers-verblijf en het dagverblijf en eet zaal voor de bemanning de keuken, 't Is een keuken, die in een flink hotel of in een zie kenhuis, geen slecht figuur zou slaan. Alles gaat er eleetrisch. Er is een electrische haard van 2X1 meter en een dito bakoven van 1.70 meter hoog en 6.60 meter breed. Er zijn kas ten om het eten warm te houden en kasten om het koel te houden. Een. lift voert de spij zen naar een serveerkeukentje op twee-hoog, het A-dek, waar het menu over de groote eet zaal wordt gedistribueerd. Op dek-B bevinden zich vervolgens nog de badkamers. Eetzaal en promenade. Op het A-dek bevinden zich aan stuur boordzijde de groote conversatie- en eetzaal; als men de afmetingen wil weten: 15 meter lang, IVt meter breed en 2Va meter hoog- Zestig personen kunnen hier tegelijk aanzit ten. De tafels zijn van hoekkleppen voorzien, zoodat zij desgewenscht vergroot kunnen worden. Onder de tafels is een koude en war me luchttoevoer. Evenals in de andere salons, is ook hier voor de meubelen uitsluitend staal gebruikt, duralumin, waar mogelijk van ver lichtingsgaten voorzien om op het gewicht te sparen. Ook de kleur van plafond en wan den is zilverachtig licht gehouden. Het bui tenste gedeelte van de zaal is „promenade" en van de eetzaalruimte gescheiden door een „balie". Als we een blik werpen van den hoek in de eetzaal uit door de trappenhuis-corridor, die naar de aan stuurboordzijde gelegen loun ge en schrijf- en leeszaal voert, dan krijgen we werkelijk den indruk op een zeeschip te zijn. Bij die van de „Graf Zeppelin" vergeleken, zijn de passagiersverblrjven van de „Hinden burg", geen verdere ontwikkeling, zij zyn eenvoudig een geweldige sprong vooruit. Dan komen we in de lounge, waar niet sleehts een radiotoestel is geplaatst, doch zelfs een vleu gel zich bevindt. Verder komen we aan den schrijf- en leessalon. Tusschen de eetzaal en de lounge bevinden zich 26 twee-persoonshutten, waarvan er één is ingericht als serveerkeukentje, toegang gevende tot de eetzaal. Feitelijk zyn er dus 25 hutten, elk 2.20 X 1.90 meter groot, met twee boven elkaar geplaatste bedden; er zijn daarenboven twee cabines, die veranderd kun nen worden in één groote familie-cabine. Elke hut heeft een klaptafel, een kast, eleetrisch licht en een waschgelegenheid. Men zou zeg gen: dat laatste spreekt vanzelf, doch op een luchtschip is dat toch niet het geval. Op de „Graf Zeppelin" bijv. beschikt de heele fa milie van 24 passagiers slechts over twee dub bele waschgelegènheden, één voor de heeren en één voor de dames. SCHRgF-in LUSSALON 2LAAPKAHEPS- COmCPSATIL-tM UUAAL hal ppÓmehade PPOHENADt Er is nog een belangrijk verschil met de „Graf". De stuurgondel is namelijk geheel van de passagiersverblijven gescheiden. Deze bevindt zich vooraan, ondei het schip als een aparten uitbouw en is bereikbaar via den grooten verbindgsgano' die door het inwen dige van het schip loopt. In dien verbindings- gang zien wij ter weerszijden de slaapplaatsen voor de bemanning. Verder vinden we aan beide zijden van de gang de machtige, elk 2500 liter houdende tanks, die olie gebruiks- water en ballastwater bevatten. Het ballast- water, dat binnen weinige seconden moet wor den geloosd, bevindt zich in vier groóte zak ken van elk duizend liter, twee vóór en twee achter in het schip. Een andere nouveauté op de „Hindenburg" is de electrische centrale. De stroom wordt geleverd door twee dynamo s elk gereven door een 50 paards Dieselmotor. Ook de electrische centrale staat onder over druk, als pantser tegen een eventueelen aan val van waterstof. De „Hindenburg" heeft vier motorgondels aan de zijkanten van het luchtBchiplichaam: Het zijn vier 16 cylinder Daimler-Benz-moto- ren van 1100/1200 P K. elk- e wel'ken niet op benzine, doch op olie, hetgeen het brandge vaar vermindert. Evenals op de „Graf Zeppe lin" wordt ook op de „Hindenburg" het wasch- water uit de keuken en de slaaphutten en dat uit de toiletten in tanks en bakken onder het schip vergaard. Immers elke kilogram ver loren gewicht moet later, als er gas afgebla zen wordt, wórden betaald met ca. 1 kubieke meter. En g»3 Kost geld' Waterstof niet gevaarlijk, mits De L. Z. 129 heeft 16 gaszakken. De tech- niel van de Luftschiffbau Zeppelin en meer nog de menschen die geregeld met de Zeppe- lin-luchtschepen varen, zijn sterk vóór water stof. me'- aUeen omdat het veel goedkooper is. maar ook wijl het helium 10 procent min der hefvermogen heeft dan waterstof. Het varen met waterstof behoeft geen gevaar op te leveren, mits het luchtschip zich m voiko- men competente handen bevindt en by aen bouw en inrichting geen principieele iouten z-jn gemaakt De °HhidenbUrg'" heeft 'n kruis snelheid van 128 kilometer per uur, wat ge- Ujk is aan de maximum snelheid van de Graf Zeppelin" De maximum snelheid bedraagt 140 K M per uur, terwijl de normale werkings sfeer op 12-400 K.M. en de maximale op 14.300 K.M. komt. Het schip is ingericht voor 50 passagiers en 40 a 50 man bemanning. Op 31 Maart 1936 vertrok de „Hindenburg" des morgens te half zes uit Friedrichshafen voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika, waar hij op 4 April vroeg in den ochtend te Rio de Janeiro ankerde. Reeds in Mei voer de „Hindenburg" ook naar Noord-Amerika, en bijna een jaar gele den op 9 Mei 1936, vestigde het luchtschip een record door de reis naar Lakehurst over den oceaan in 62 uur te volbrengen, SChe consulaat te Toulouse, die de bloedige botsingen in de Catalaansche hoofdstad gis teren heeft meegemaakt en daarvan het vol gende relaas gaf. „De generaliteit besloot, het telefoonge bouw te heroveren, nadat de anarchisten een steeds ondragelijker wordende censuur op de telefoongesprekken haddpn ingesteld. Zjj gaf daarom den commissaris-generaal van poli tie, Rodriguez Sala, opdracht, persoonlijk een aantal beambten van de generaliteit naar het telefoongebouw te begeleiden, waar zy den dienst moesten overnemen. Geëscorteerd door een zwaar gewapende afdeeling politiemannen, begaf Sala zich naar de Plaza de Cataluna, waar het telefoonge bouw ligt. De anarchisten hadden de politie echter nauwelijks gesignaleerd, -of zij losten uit de vensters van de benedenverdieping van het gebouw, waar zij zich verschanst hadden, het eene geweer- en pistoolsalvo na het an dere in de richting van het groote plein, waar het wegens het middaguur zeer druk was. Toen verscheidene voorbijgangers, door kogels getroffen, op den grond neervielen, ontstond er een wilde paniek. De verwarring kwam evenwel niet den anarchisten doch de politie ten goede. Onder leiding van Sal® trok zij dwars over het plein en bereikte, ten slotte den hoofdingang van het telefööiigp- bouw, waardoor zij in de voor het p utkiek 3 SW De anarchisten trokken zich daarop naar de eerste verdieping terug, waardoor Sala. de mogelijkheid werd gegeven, versterkingen te laten aanrukken en daarmede het gebouw te omsingelen. De anarchisten stelden zich tegenover deze maatregelen tevreden met een hevig geweer vuur, doch waagden het niet, uitvallen te c.oen. In den laten namiddag vergezelde de po litiecommissaris Dardallo verscheidene vak- vereenigingsleiders naar de bovenverdiepin gen. Intusschen duurde het strijdlawaai voort, terwijl ook in de overige deelen van de stad, waar barricades waren opgeworpen, fel ge schoten werd. Na een langdurig loven en bieden verklaar den de anarchisten zich tenslotte bereid, het gebouw te ontruimen op voorwaarde, dat ook ae politie zou afmarcheeren. Men werd het tenslotte met elkaar eens en beide partijen trokken af, de politie door de hoofddeur en de anarchisten door de verschillende zij-uit gangen. Alleen de telefoonbeambten bleven achter. Daarmede was de strijd echter nog geens zins geëindigd, want toen de anarchisten daarop voor het gebouw van de generaliteit verschenen, werd dit het signaal voor nieuwe bloedige botsingen, die zich over het geheele gebied tusschen de Plaza de Cataluna, het stadhuis en het generaliteitsgebouw uitbreid den, terwijl Engelsche ambulances op ge noemd plein de talrijke dooden en gewonden verzamelden en wegvoerden. Om acht uur des avonds had de ontruiming van het telefoongebouw plaats, doch tot laat in den nacht duurden de schietpartijen voort. Dat daarbij ontzaglijke verliezen aan men schenlevens werden geleden, wordt duidelijk wanneer men hoort, dat later de lijken in drie r(jen langs de straten lagen opgebaard, wijl de plaats op de trottoirs niet voldoende was. Terwijl de gevechten op straat voortwoed den, werden de onderhandelingen tusschen de generaliteit en de onarchisten blijkbaar zon der onderbreking voortgezet, tot eindelijk na middernacht een overeenkomst tot stand kwam, die het den vakvereenigingen mogelijk maakte, in radio-oproepen haar leden aan te sporen, het werk te hervatten. Bovendien werd besloten een Catalaansche delegatie naar Valencia te zenden, om daar verslag uit te brengen en om steun te vragen In theorie is dus nu overeenstemming be reikt, in da practyk ziet het er echter anders Zooals reeds gemeld, heeft een vertegen woordiger van de syndicalistische Confedera- ción Nacional del Trabajo in den laten na middag via de radio de arbeiders aangespoord, den strijd te staken en den gewapenden man nen een uur tijd gegeven, om zich van de straat terug te trekken. „Indien een of andere gek meent, zoo zeide deze heer o.a., dat de strijd moet voortgezet worden, laat hij zich dan een kogel door zijn kop jagen, laat hy dan zelfmoord plegen". Zooals men weet, is de Confederación Na cional del Trabajo een van de machtigste arbeidersorganisaties in het roode Spanje. Tot dusver 'stond zij onder contróle van de Féderación Anérquica Ibérica. Het feit, dat eerstgenoemde organisatie thans degenen, die zich niet van de straat zullen terugtrekken, wil desavoueeren, wordt in Catalaansche kringen uitgelegd als de eerste stap naar een afwijzing door de C.N.T. van de controle der F.A.I., welker directieven tot dusver alge meen werden opgevolgd. De indruk bestaat dus, dat in de Confede ración Nacional del Trabajo nu een tendens bestaat, om naar een normalen toestand terug te keeren, iets dat de anarchisten nooit zullen dulden. Het is dientengevolge waar schijnlijk, dat de strijd nu met nog grooter felheid oplaait.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2