ENGELANDS KONINGSPAAR IN WESTMINSTER ft ABBEY GEKROOND. Bil m JBPw Ongekende geestdrift heerscht in Loudens straten. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. de stoet. Imperium betuigt trouw aan den nieuwen vorst 60ste JAARGANG N«?s 17861 WOENSDAG 12 MEI 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM.' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ZON BREEKT DOOR DE WOLKEN. Honderden betrokken gistermiddag reeds de wacht op de trottoirs voor de Westminster-Abdij. GOD SAVE ICING GEORGE" De plechtigheden van de kroning. TELEVISIE-UITZENDING VAN DEN KRONINGSSTOET. Interessante proefneming van de B. B. C. De ABONENMENTSPRUS van d« NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedrhagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per 'drie maanden 2,55. BD bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1,10 per drie maanden 3.bij vooruitbetaling, incasso kosten worden met berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familielterichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedomsche Courant, de Nieuwe Dcrdtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Koninklijke familie van het Engelsche rijk, naar wie vandaag de belangstelling van de heele ivereld uitgaat. LONDEN, li Mei. (Havas) Het was voor de ontelbare bezoe kers, die in dichte drommen door de voornaamste versierde straten van Londen trokken, en niet minder voor de Londenaars zelf, een ware ver ademing, toen tegen vijf uur heden middag het weer wat opklaarde en de zon, die sedert gisterochtend ach ter vaalgrauwe wolken was schuilge gaan, zdch even vertoonde en haar vriendelijke stralen wierp over de in feesttooi gehulde hoofdstad van het Britsche wereldrijk, aldus kleur en leven hergevend aan de tallooze vlaggen en wimpels. rjcn geheelen dag had een plasregen, welke zonder ophouden uit een triesten hemel was ®ev.® ff1' alles in het werk, gesteld, om de '_c e hoofdstad zoo min mogelijk te doen gelij ven op een stad in feeststemming. Trou wens, Jijna drie dagen aan één stuk had een ware zondvloed van water de metropool ge teisterd, wimpels, vaandels, vlaggen en ba- Eieren doorweekend en de straatgoten trans- formeerend m groote meren, waarin de tal looze voetgangers baggerden, mopperend over de staking: van het autobuspersoneel. Bij de ondergrondsche spoorwegen was de toestand nog erger;> ^ed®J® treln werd be stormd door „golven menschen welke slechts met de °rootste moeite door het treinperso neel fn bedwang konden gehouden worden. In den loop fan den middag ontstond een volksoploop in de nabijheid v r]amPS 'n ster Abdij, waar twee bejaai huid in waterdichte kleeding en gewapend met verscheidene karbiezen levensmiddelen en een paar gummi-kussens zich om drie uur reeds installeerden, om zeker te zijn van een goede plaats. Op een vraag van politie-agenten, journa listen en nieuwsgierigen, die paf stonden van zulk een bovenmenschelijke vasthoudendheid, naar liaar identiteit, verklaarden de beide oude dames glimlachend, dat zij Miss Isabel- It- en Dorothy Hunter heetten en dochters waren van een Britsch landedelman, Sir Char les Hunter uit Newcastle on Tyne. Het voorbeeld van de beide onverschrokken dames vond evenwel spoedig navolging en tegen vijf uur, juist toen het ophield met regenen en de zon doorbrak hadden reeds meer dan honderd personen op de trottoirs voor de Westminster Abdij plaats genomen, gewapend met kussens, regenschermen en voorraden levensmiddelen en ieder uur groei de het aantal personen, dat zich gereed maak te den nacht in de openlucht door te bren gen. Onder hen bevindt zich een jonge Tsje- cho-Slowaak van 25 jaar in kniebroek en kampeertenue, die te voet van Praag naar Boulogne en van Folkestone naar Londen is getrokken en die geen detail van de plech tigheid wil missen. LONDEN, 11 Mei (R.O.) Gisteravond laat was het aantal personen, dat zich langs den weg, welken de kroningsstoet morgen zal volgen, had opgesteld, enorm toegenomen. De straten waren bijna niet meer begaanbaar en nog voortdurend stroomen duizenden toe. Men schat het aantal personen, dat den nacht in de openlucht zal door brengen, op een millioen. De eiken kroningszetel met den „heiligen steen" uit den tijd van Edward i. DE kroning van liet Britsche koningspaar heeft in Westmin ster Abbey met de traditioneele pracht en praal plaats gehad. De schitterende kroningsstoet werd in Londens straten met een ontem baar enthousiasme begroet door de honderdduizenden, die den geheelen nacht in de open lucht vertoefd had den om een goede plaats te ver overen. (Va.n onzen correspondent). LONDEN, 12 Mei 1937. Tower^Tn' Londen^ feffchut in den kondigd, dat Engeland 3 AA V°lk V61~ een gekroonde» en gezaifln l J in de Abbey duurt 1 S plechtigheid nog voort; nog helT'n^Ür of langer dui en aleer de souvereinen, met gekroonde hoofden, en de scheutiers omhan gen met de purperen koningsmantels zich aan 't Volk vertoonen, opdat de talloozê hon derdduizenden, langs de lange koninklijke route geschaard, door hun toejuichingen de trouw en verknochtheid kunnen bevestigen, waarvan in de Abbey de peers en notabelen van 't Rijk herhaaldelijk blijk gegeven heb ben door den kreet: „God save king George!" De eindelooze kroningsstoet, een weelde van kleuren, één schittering van goud en staal, één zwierigheid van wapperende vaan dels en wapperende veeren, één bevalligheid van trappelende paarden, is reeds lang bezig zich op te stellen voor den langen zegetocht door de stad. Als zeker niet voor één uur de souvereinen de Abbey verlaten, zal de stoet reeds lang in beweging zijn. Zij zal dan reeds heel de Embankment in beslag nemen, v, ant alleen reeds dit deel der processie is zóó lang dat het niét veel minder dan veertig minuten noodig heeft om langs een bepaald punt te trekken. Uren en uren wacht de menigte, tien, twin tig gelederen diep, hoop opgestapeld in de tribunes, en de menigte verveelt zich niet. Uniformen en wapengef onkel, schallende muziek van de langs den weg opgestelde mi litaire kapellen, en al de bedrijvigheid die alleen de grootste nationale feestdagen ken merkt, hebben haar voortdurend afleiding bezorgd. De dag 'is vroeg begonnen of eigenlijk is hij 'n ononderbroken voortzetting geweest van den dag van gisteren. Londen heeft niet, of weinig, geslapen. Zij, die plaatsen hadden op de opeiibare tribunes, moesten deze reeds zeer vroeg innemen. Op die van Parliament square, Whitehall en de Mail, waarlangs de stoet op weg van het Paleis naar de Abbey getrokken is, mocht men niet later dan zes uur aanwezig zijn. Tienduizenden nemen plaatsen op de tribunes in; sommige straten, zooals de Mali, zijn als kanalen, ingesloten door dijken van menschenhoofden. Maar de honderdduizenden, die zich langs den weg schaarden, wilden nog veel vroeger op hun post zijn, opdat zij zich niet met plaatsen In de achterste gelederen zouden hebben te ver genoegen. Velen zijn, na gisteravond deel uit gemaakt te hebben van de dichte drommen, die de versieringen en de verlichtingen be keken, niet huiswaarts gekeerd. Zij zochten nog vóór middernacht de beste standplaatsen uit, bij voorkeur in de buurt van 't Paleis of van de Abbey, en nestelden zich daar, wan neer de gelegenheid zich voordeed, met 'n air van „J'y suis, J'y reste". Vooral de jonge vrouwen en meisjes kennen, onder zulke om standigheden, geen vermoeidheid, geen gemak zucht, geen kou, geen regen: zij hebben maar één doel: zij willen zien, zij willen zoo goed mo gelijk, en zij willen zooveel mogelijk zien. De wegen, die naar Londen voeren en dat zijn er dozijnen waren heel den nacht door vol auto's, waarin bewoners der pro vincie, die zich niet reeds vroeger op weg hadden kunnen begeven, naar de hoofdstad koersten. Maar de honderdduizenden bewo ners der Londensche voorsteden, beter be kend met de moeilijkheden die zij zouden on dervinden indien zij poogden per auto 't „feestterrein" te bereiken, schijnen er de voorkeur aan gegeven te hebben gebruik te maken van onder- en bovengrondsche trei nen. Heel den vroegen morgen door bleven de menschen bij duizenden, en komende uit alle richtingen, naar 't West End stroomen, maar voor zoover wij ons zelf hiervan hebben kunnen overtuigen, hadden lang vóór zeven uur de met tribunes omzoomde wegen tus schen 't Paleis en de Abbey reeds 't voor komen, dat zij later op den dag zouden heb ben: de tribunes stampvol, en de menschen reeds gelederen diep langs den weg ge schaard. Vroeg in den morgen werd de route door militairen afgezet, 't Oprukken der troepen, met haar eindelooze verscheidenheid van uni formen, het flikkeren van 't staal, 't uitvoe ren van manoeuvres, dit alles hield 't publiek in voortdurende spanning. Van zes uur af schalde langs heel den weg de muziek der militaire kapellen, die, ten getale van 16, op ae voornaamste punten opgesteld waren, 't Was meestal opgewekte, meesleepende feest muziek: lichte deunen, dansmuziek, In en kele maal 'n marsch, volksliederen, en ook plechtig-kerkelijk, het Volkslied. De groote marschliederen der beroemde regimenten werden gespeeld door de dertien kapellen, die 'deelnamen akn den stoet. Om acht uur zag de omgeving van 't Pa leis en van de Abbey er uit, zooals zij uren lang blijven zou. De breede straten waren geheel „schoongeveegd"; 't publiek op de trottoirs en op de tribunes, vormde één schijnbaar onbewegelijke massa; 't was alsof de menschen zelf 't bouwmateriaal waren, waaruit die wonderlijke feeststad opgetrok ken was. Eerst om half elf zou de stoet der souve reinen Buckingham Palace verlaten, maar bijna twee uren daarvoor reeds was de eerste stoet uitgereden, en daarna waren zelden vijf minuten verloopen zonder dat de belangstel ling der menigte geboeid werd. 't Presen teeren van geweren, 't neigen van vaandels, zoo vaak leden der koninklijke familie voor bij reden, 't schetteren van fanfares, 't spelen van 't volkslied dat alles was nog slechts '1 minste van wat 't publiek te zien of te hooren kreeg. 't Zag de beroemde mannen van 't land en van 't Rijk, de eerste dienaren der kroon, in de Dominions, in Indië, voorbij trekken, 't Zag de prinsen en prinsessen van den bloede, en de prachtige vorsten en krijgslieden uit Indië; 't zag de ambassadeurs en afgezanten van vreemde landen de dragers van groQte en de dragers van beroemde namen. Er werd gejuicht toen in eindelooze rijen auto's leden der koninklijke familie en ver tegenwoordigers van buitenlandsche mogend heden, langs de Mali reden; er werd gejuicht, want er heerschte een juichstemming, maar 't was niet steeds gemakkelijk de inzittenden der auto's te herkennen, en velen der vreem delingen kende 't publiek in 't geheel niet, maar men zag toch schitterende uniformen tn gala-gewaden, en steken met pluimen, en dat alles zette grooten luister bij aan 't feest, waarbij iedereen eigenlijk anoniem is, be halve de souvereinen. Maar hooger laaide de geestdrift op toen uit de richting van 't paleis de eerste stoet van gala-koetsen naderde met, tusschen elke twee koetsen, 'n escorte cavalerie. 't Was de stoet der eerste ministers en der Indische vertegenwoordigers. In 't eerste rij tuig, gevolgd door 'n eskorte bereden Lon densche politie, zat de eerste minister van 't Vereenigd Koninkrijk, Stanley Baldwin, 'n eenvoudig man, zelfs in z'n gala-uniform van Privy Councillor, maar juist in z'n eenvoud groot en indrukwekkend, 'n Spontaan ge juich, machtig en onstuimig, steeg op langs heel de Mail voor den man wien 't volk in 't diepst van z'n hart zeer dankbaar is, en die op dezen dag aanspraak maken mocht op 'n deel der nationale hulde. Over weinige da gen zal hij zijn ambt neerleggen; heden is hij getuige van de bekroning van den grootsten dienst dien hij aan 't land en aan 't Rijk be wezen heeft. En tallooze rijtuigen met rijksgrooten vol gen. De spanning nam toe, naarmate 't uur, waarop de stoet der souvereinen zou uitrij den, naderde. Eindelijk 't moet kort na half elf geweest zijn werd haar komst aangekondigd door tal van onmiskenbare teekenen. Politiemannen te paard draafden langs de Mali, officieren gaven bevelen, de soldaten die reeds in de houding stonden gin gen, met één enkele onzichtbare beweging, nog meer in de houding staan. Al de duizen den op straat, op de tribunes, gingen als 't ware in de houding staan. Alles was in starre afwachting. Een dof en toch machtig ruischen als van een verwijderde branding, kwam uit de rich ting van 't paleis. Men voelde meer dan dat men zag, dat daarginds groote beweging ont staan was; dat de leegte voor 't Paleisplein niet meer leeg was; dat zij fonkelde van kleurige uniformen en verguld; men voelde meer dan dat men hoorde 't hoefgetrappel van dansende paarden. Maar 't loeien van de (sranding zwol aan in kracht; de beweging in de verte werd duidelijker. De stoet naderde, voortgestuwd door gol ven van gejubel. Martiaal en tevens roman tisch trokken de afdeeling van vele regimen ten voorbij: artillerie en lijfwacht en cavale rie, gevolgd door een batterij met kanonnen; dan de ndische adjudanten van den koning, en een indrukwekkende stoet van de militaire en maritieme leiders des lands; 's konings adjudanten van de drie strijdkrachten, gene raals en veldmaarschalken, de leden van den luchtraad en die van den legerraad, de hoof den der admiraliteit de sea lords. Reeds hoort men, dringend door den in kracht aanzwellenden jubel, de muziek van de militaire kapellen die deel uitmaken van den stoet, maar zonder dat men de tonen onderscheiden kan. Ma&r alles wordt gelei delijk hoorbaarder, waarneembaarder, bijna tastbaarder. Officieren der koloniën trekken voorbij; zij worden gevolgd door een escorte van officieren der dominions. De marschmu- ziek van de kapellen van vele regimenten overstemt thans 't gejuich der menigte. De kapellen volgen op een prachtig escorte van Indische officieren epische figuren in hun uniformen welke de schilderachtigheid van 't Oosten vereenigen met de stramheid van 't Westen. De staatsiekaros is reeds te zien voor die genen die, van de tribunes af, 'n ruim uitzicht hebben. Zij wordt voorafgegaan door afdee- lingen van het escorte der souvereinen en door de Indische eere-adjudanten des ko nings krijgslieden, behoorend tot de vorste lijke geslachten van 't keizerrijk. Men bewon dert hen, maar heeft nog slechts oog voor óe galakoets die nadert, omstuwd door 'n uitbundig gejubel, dat ervan getuigt dat 't volk ook met dezen koning een verbond ge sloten heeft, dat weldra met plechtige eeden zal worden bevestigd. Vaandels en degens brengen neigend den souvereinen den eeregroet der koningin; trom petten schetteren; alles wuift en juicht en jubelt; de vaandels aan de hooge masten, de draperieën van tribunes, alles schijnt mee te wapperen, alsof die machtige kreet van trouw en verknochtheid de lucht in beweging gezet heeft. De souvereinen rijden voorbij: gevolgd door den koninklijken standaard, en, onmiddellijk daarachter, te paard, de koninklijke hertogen van Gloucester en Kent. Nog meer officieren, en nog 'n afdeeling van 't escorte der souverei nen; vier koetsen met leden der soldaten en, tot besluit, de vierde afdeeling van 't escorte. De middeleeuwen, uit haar Gothisch graf verrezen, zijn getuigen van de wijding tot 't koningschap van den opvolger van Harold, den eersten koning die in de St. Pieters Ab dij te Westminster gekroond werd. Niets evenaart de statige pracht der kroningsplech tigheid; geen schitterender tooneel is denk baar dan de negen eeuwen oude Abdijkerk in kroningsgewaad. De peers in hun hermelijnen mantels, de njet goud overdekte ambassadeurs, de prin sen en generaals van vele naties in hun fonkelende uniformen, de gekroonde edel- vrouwen wier gewaden glanzen alsof zij zeif licht uitstralen, zij allen vormen, als de kerk zich geleidelijk gevuld heeft, nog slechts n onderdeel van dat overweldigend grootsche kroningsdécor.- Op een dubbele verhooging, de eene van 'n vijftal treden, de andere iets lager, staan twee tronen, met de ruggen gekeerd naar de koorbanken waarop de vertegenwoordi gers van buitenlandsche vorstenhuizen reeds plaats genomen hebben. De troon links is die van den koning, de troon rechts die van de koningin. .(Zie vervolg pagina 2.) KRONINGSDAG IN ENGELAND. Een luchtopname van Westminster Abbey te Londen, waar vandaag in tegenwoordigheid van talrijke vorstelijke persoonlijkheden en afgezanten uit bijna vrijivel alle landen der wereld, Z. M. George VI tot koning en diens gemalin tot koningin werden gekroond. Koning George heeft gistermorgen in Buckingham Palace de eerste ministers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Z.-Afrika en Zuid-Rhodesia, den Baroda als vertegen woordiger der Indische vorsten, Sir Zafrulla Khan, vertegenwoordiger van Britsch-Indië en Malcolm MacDonald als vertegenwoordiger der koloniën ontvangen, die een adres van trouw namens alle onderdanen van het Im perium voorlazen. De koning dankte de vertegenwoordigers van het Imperium hartelijk voor hun aanhan kelijkheidsbetuigingen en verklaarde o.a.: „Ik ata thans op den drempel van 'n nieuw leven. Zwaar zijn de verantwoordelijkheden, die zoo plotseling en onverwacht op mij zijn komen te rusten, doch het geeft mij moed te weten, cat ik kan rekenen op uw onwankelbare hulp en toewijding. Van mijn kant zal ik alles in het werk stel len, om het werk van mijn vader voor het Bezitters van een televisie-toestel konden vandaag het voorbijtrekken van den kroningsstoet door Londen volgen, daar een televisie-uitzending plaats vond. welzijn van ons groote rijk voort te zetten. In dit gezin van volkeren, verbonden door ban den, die tegelijk buigzaam en vast zijn, heb ben wij van onze vaderen een groote traditie van vrijheid en dienst geërfd. Ik vertrouw dat, wat het leven ons ook moge brengen, wij samen zullen blijven werken, om dit edele erfdeel te behouden, zoodat wij het onge schonden zullen kunnen overdragen aan hen, die na ons komen". De aanwezigen zaten later aan een lunch, aan, welke hun door den koning en de konin gin werd aangeboden. Koningin Mary en de hertog en de herto gin van Gloucester bevonden zich onder de vijftig aanzittenden. In Queenshall heeft gisteren de bisschop van Norwich een dienst geleid, waarbij werd ge beden voor het koninklijk paar. In zijn gebed bracht de bisschop hulde aan koning George voor de spontane wijze, waar op hij de zware taak heeft aanvaard, welke hem op de schouders werd gelegd. De bisschop wees op de kalmte en den moed, welke de koning aan den dag legde op bet oogenblik van de beproeving, welke het Britsche Rijk moest doormaken. De kerkvorst dankte den koning voor de belangstelling, welke hg heeft voor het wel zijn van zijn onderdanen en herinnerde aan ae manier, waarop hij den christelijken geest, welke het volk zoo dierbaar is, steunt. De hertog en de hertogin van Kent waren bij deze plechtigheid aanwezig, welke door ongeveer drieduizend personen werd bijge woond. De hertog hield een toespraak, waarin hij den wensch uitte, dat de huidige koning ge leid zal worden door de hand van God, Die ook zijn ouders heeft geleid. LONDEN, 11 Mei (R.O.) De ministers-pre sident van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, en de vertegenwoordigers van Indië en de koloniën hebben den koning ten paleize Buckingham adressen van verknocht heid overhandigd. LONDEN, II Mei (R.O.) Bij de televisie uitzending van den kroningsstoet op Hyde- park Corner op den terugweg van de West minster Abdij zal voor het eerst de mobiele televisie-installatie van de B.B.C. dienst doen. Om technische redenen, waardoor ae leng te van den kabel, welke de televisie-camera's verbindt met de controle-kamer, beperkt blijven, konden tot nog toe slechts televisie uitzendingen plaats vinden in de onmiddel lijke nabijheid van het Londensche televisie station in Alexandra Palace. Derhalve heeft men een mobiele televisie-installatie gebouwd om ook scènes op aanzienlijken afstand van het station te kunnen uitzenden. De instal latie is gemonteerd in drie groote auto's. Het belangrijkste deel van deze installatie is de televisie-controle-kamer, welke alles bevat voor de bediening van drie televisie-camera's. De geluidscontrole-kamer zal met het sta tion verbonden worden door een gewone tele foonlijn. Deze uitzending, welke, naar verwacht wordt, een uur zal duren, zal beginnen met kijkjes op Hydepark en de menschenmassa's, welke zich daar verzameld hebben. Twee der televisie-camera's zullen een over zicht geven van den stoet, terwijl de derde camera close-ups zal maken van de konink lijke koets en ander belangrijke onderdeelen van den stoet. Indien deze eerste proef slaagt, zal zulks een groote stap voorwaarts beteekenen op het gebied van televisie-uitzendingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1