h Opzienbarende rede van Bethlen. m WOENSDAG 12 MEI 1937 Wfë Moffin W 'I *;ss i f jBpilmnl i DE BRITSCHE KRONINGS ZETEL. „Ei" bestaat geen Duitsch gevaar. Een felle aanklacht tegen de kleine entente. PROTEST TEGEN 40-URIGE WERKWEEK IN FRANKRIJK. OOK TERUGROEPING DUITSCHE JOURNALISTEN UIT ENGELAND 's PAUSEN NAAMDAG. Gelukwenschen van het H. College. DE „HINDENBURG"-RAMP. Algemeene vergadering van de H. Congregatie der Riten in tegenwoordigheid van den H. Vader. DE ONRUST IN PALESTINA. VEERBOOT OMGESLAGEN; 10 DOODEN. Strenge maatregelen tegen terroristen. te IERLAND EN DE ROL DES KONINGS. rOOSEVELT OVER DE BEWAPENINGSKOSTEN. LAWINE BEDELFT ZES GOUD GRAVERS. Commissie van onderzoek vraagt foto's. DE HINDENBURG-VERZEKERING. MARIE-WATERVLIEGTUIG VERGAAN. WEER KERKEN HEROPEND IN MEXICO. VLIEGTUIGWRAK ONTDEKT. 1 Koning George VI (op den voorgrond) en koningin Elizabeth arriveeren aan Westminster Abbey, alwaar zij Maandagmiddag de laatste „full-dres'- oefening bijwoonden voor de kroningsplechtigheid. Rechts de hertog van Norfolk die het vorstelijk paar ontving. Op 't altaar ligt de ampul, gevuld met olie, en de lepel waarmede de zalving toege diend wordt. Het orgel begint te spelen. De dean van Westminster met de domheeren en 't koor schrijdt, onder 't zingen van de litanie, van 't altaar naar den Westelijken ingang der kerk, waar de aartsbisschoppen van Canter bury en York, en de bisschoppen die bij de plechtigheid assisteeren zullen, in hun litur gische gewaden gehuld, zich met hen veree nigen tot 'n processie. 't Is elf uur; de souvereinen kunnen thans ieder oogenblik aankomen. De hertog van Norfolk, che voor dezen dag eigenaar van de kerk geworden is, staat reeds aan den in gang om hen te verwelkomen. De prelaten wachten 't teeken af. Dan dringt gejubel gejubel uit ontel bare duizenden kelen door tot in de kerk, de heilige stilte niet verstorend, maar ver edelend. De stoet der bisschoppen zet zich langzaam in beweging: het koor heft psalm 122 aan, ,,Ik verblijd mij in degenen, die tot mij zeggen: Wij zullen in het huis des Heeren gaan Vijf duizend menschen rijzen met één be weging overeind; 't is één kort oogenblik van kleurige flonker en diamant-geschitter, alsof een reusachtige edelsteen plotseling be straald wordt. De souvereinen treden de kerk binnen; door 't schip en 't koor schrijden zij naar de estrade en vandaar naar 't altaar, waar zg zich neerlaten op de daar voor hen geplaat ste knielbanken. Eenigen tijd brengen zij door in stil gebed. 't Gebed is geëindigd. De souvereinen staan op, en zetten zich dan neder op de zetels, die achter de knielbanken staan. De aarts bisschop begeeft zich met den lord kanse lier, den lord great chamberlain, den lord high Constable en den graaf maarschalk, naar de estrade. Daar staat hg, 't gelaat naar 't Oosten gewend. Terzelfder tijd verheft zich de koning van zijn zetel, en de aartsbisschop zegt: „Heeren, ik toon u hier uw koning George, uw ontwgfelbaren koning Zijt gij allen dan, die heden gekomen zrjt om hulde en dienst te bewgzen, bereid dit te doen 't Vlok dat zijn de peers en de peeresses, en de ministers en de leden van 't parlement, en de afgevaardigden van dominions en ko loniën en allen die 't voorrecht hebben getui gen te zijn van de kroning der souvereinen 't volk antwoordt met de forsche, blijde kreet: „God save King George Tot vier maal toe. Want de aartsbisschop herhaalt de vraag, die van eeuw tot eeuw bij elke koning uitgesproken werd, terwijl hij zich achtereenvolgens richt naar 't Zuiden, naar 't Westen, naar 't Noorden en de koning wendt zich met hem in diezelfde richtingen, opdat het volk hem in 't gelaat zal kunnen zien, en steeds weergalmt 't volk „God save King George 1" Als die kreet voor de laatste maal aangehe ven is, schallen de trompetten der lijfwachten. Drie bisschoppen met Bijbel, pateen en kelk, schrijden naar 't altaar. De pateen wordt ge dragen door dr. Winnington-Ingram, den ve nerabelen bisschop van Londen, de eenige pre laat die heden in de Abbey dezelfde functie vervult als 26 jaren geleden bij de kroning van 's konings vader. Vervolgens begeven zich de dragers der Regalia tot 't altaar, waar z\j de attributen der koninklijke waardigheid over handigen aan den aartsbisschop, die ze op zijn beurt aan den dean van Westminster, rev. Foxley Norris, ter handstelt, opdat deze ze op 't altaar zal neerleggen. De Aartsbis schop schrijdt dan toe op den koning, gaat voor hem staan, en vraagt „Mijnheer, is uwe Majesteit bereid den eed af' te leggen De koning, wien een boek ter hand gesteld is, antwoordt „Ik ben bereid." Hierop stelt de aartsbisschop de voorge schreven, en enkele maanden geleden herziene vragen, waarop de koning telkens in een an deren, doch nauwkeurig voorgeschreven vorm bevestigend antwoordt, aldus achtereenvolgens de beloften afleggend de volken van 't Rijk- in overeenstemming met hun wetten en ge bruiken te regeeren in al zijn oordeelen zich te laten leiden door wet, recht en genade; de wetten van God en de belijdenis van het Evan gelie te handhaven en ook den bij de wet in 't Vereenigd Koninkrijk gevestigden protes- tantsch hervormden godsdienst. De koning, zeer diep onder den indruk van de beteekenis der ontzagwekkende plechtig heid, geeft de antwoorden met vaste, zeer ernstige stem. Dan bevestigt hg ze door een eed. Hij staat op, en 't voor hem uitgedragen zwaard van staat volgend, bijgestaan dooi den markies van Cholmondeley, den lord great chamberlain en andere hoogwaardigheidsbe kleeders van staat, begeeft hij zich naar het altaar, waar hg 't hoofd ontdekt. De aartsbis schop houdt den koning, die op de treden van 't altaar neergeknield is, den grooten Bijbel voor, die daar met pateen en kelk neergelegd waren, en de rechterhand leggend op 't Heilig Evangelie, zweert de Koning: „De dingen, di t ik hier zoo juist beloofd heb zal ik volbrengen en naleven. Zoo helpe mij God." Dan kust hij 't Boek en onderteekent den eed. DE ZALVING. Teruggekeerd naar zijn zetel, legt de koning in handen van den aartsbisschop de door de wet voorgeschreven verklaringen af, waarna de Aartsbisschop terugkeert naar het altaar, dat hij betreedt onder 't uitspreken van de woorden van den Introïtus. De Communie-dienst der Anglikaansche kerk de groote plechtigheid van den dienst, iets mist; hier is 't dat hij zich even vreemd voelt; hier is 't dat hij, juist doordat hij zoo diep on der den indruk is van de ontzagwekkende cere monie, en zoo volkomen voelt wat alle anderen moeten voelen, dat hij in 't diepst van zijn hart maar met groote sympathie, iets „betreurt". Als de Geloofsbelijdenis' der Apostelen ge zongen is, vangt de grootste aller plechtig heden, de zalving, aan. De souvereinen knielen. De aartsbisschop zingt den eersten regel van 't Veni Creator; het koor neemt de hymne over en zingt haar ten einde uit. Twaalf honderd jaren geleden werden konin gen van Engeland gezalfd en werd door 't koor het lied van Zadok den Priester en Nathan den Profeet gezongen (Koningen I 3940) „Zadok de priester en Nathan de Profeet zalfden Salomo, en al 't volk verblijdde zich en zeide God behoede den koning. Lang leve de koning. Moge de koning immer leven. Al leluja." In 't gebed, dat aan den zang voorafgaat, roept' de aartsbisschop God aan als den „Hei ligen Vader, Die, door met Olie te zalven, van ouds koningen, priesters en profeten gemaakt en gewijd heeft, om Uw volk Israël te onder wijzen en te regeeren". De koning heeft zich uit zijn knielende hou ding opgericht, nadat hij ontdaan is van zijn scharlaken mantel en hoofdbedekking, treedt hij met de hoogwaardigheidsbekleeders toe op 't altaar, waar hij zich neerzet in de historische King Edward's Chair een copie van den stoel van Eduard den Belijder, die onder Crom well vernield werd. Vier ridders van den kou seband houden een kleed van rijk goudlaken boven den koning. De dean van Westminster heeft ampul en lepel van 't altaar genomen, giet een weinig van de heilige Olie over, en hiermede zalft de aartsbisschop den koning driemaal in den vorm van een kruis. Eerst de, handpalmen, terwijl hjj zegt: „Worden uw han den gezalfd met heilige Ölie" en dan de borst, terwijl hij zegt„Worde uw borst gezalfd met heilige Olie" en tenslotte.de kruin: .„VVorde uw hoofd gezalfd met heilige Olie, gelijk ko ningen, priesters en profeten gezalfd werden. En zooals Salomo gezalfd werd door Zadok den Priester en Nathan den Profeet, zoo wor de gij gezalfd, gezegend en gewijd koning over de volken, die de Heer uw God u te regeeren heeft gegeven. In Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Amen." DE KRONING. Dit deel der plechtigheid is van zulk 'n in nerlijke en uiterlijke majesteit, dat de sym bolische handelingen die er op volgen, ofschoon grootsch en schitterend om te aanschouwen, minder diep van zin lijken .De gezalfde koning staat op. De dean van Westminster hult hem in het colobium sindonis en het overkleed van goudlaken, met -gouden gordel; de lord great chamberlain, neerknielend, raakt 't konings hakken aan met de kroningssporen, die ver volgens naar 't altaar teruggebracht worden de aartsbisschop stelt den koning het zwaard van staat ter hand, terwijl de bisschoppen van Londen en Winchester, krachtens eeuwenoude privileges, den monarch steunen en de aarts bisschop zegt „Ontvang dit koninklijke zwaard, van Gods altaar gebracht, en aan u gegeven door ons, bisschoppen en dienaren van God, schoon onwaardig." Het zwaard der gerechtigheid, in roodflu- weelen schede, wordt den koning omgord-, na dat de bisschop hem bezworen heeft met dat zwaard onrecht tegen te gaan, de kerk te be schermen, weduwen en weezen te verdedigen <m te helpen, ontdoet de koning zich van het 'zwaard, legt het voor 't altaar, en zet zich ne der in King Edward's Chair. Dan speelt zich een grillig tooneel af. De peer, die 't zwaard gedragen heeft, biedt den prgs van honderd shillings er voor aan. Aldus wordt 't zwaard „ingelost" en de peer ont vangt het van den dean van Westminster trekt het uit de scheede en draagt 't geduren de de rest van de plechtigheid voor den koning uit. Als laatste voorbereidselen vóór de kroning heeft met groote plechtigheid de bekleeding van den koning met den koningsmantel van goudlaken plaats de bewaarder der kroonju- weelen overhandigt den aartsbisschop den ring dien deze over 's konings ringvinger schuift in de rechterhand krggt hij den scepter met 't kruis, in den linker dien met de duif. De koning is in vol kroningsomaat; hij is een levend beeld van goud geworden. Hij zet zich op King Edward's Chair, de aartsbisschop, bijgestaan door 'n groot aantal bisschoppen, schrijdt van 't altaar naar den koning en plaatst zich links van hem. Aller oogen zijn thans gericht op de kroon, die de dean van Westminster in handen houdt, 't Grootste oogenblik van de plechtigheid is aangebroken. De aartsbisschop neemt de kroon over van den dean; de koning buigt het hoofd en de aartsbisschop verricht met grooten eerbied de daad der kroning. Dit is een overweldigend oogenblik: die gouden figuur, met de kroon op het hoofd en de scepters in de handen, omgeven door bis schoppen in hun liturgische gewaden, is een sagen-koning om te zien. Hrj is koning van top tot teen naar 't uiterlijk. Nooit zal hg die kroon, nooit zal hij die gewaden van goud meer dragen, maar zij die hem zien in al zijn glorie en majesteit, verwachten dat hij in een lange regeering innerlijk beantwoorden zal aaiT hetgeen op dit oogenblik zijn uiterlijk symboliseert. Op het oogenblik waarop de koning ge kroond is, dekken de peers en wapenkonin gen zich allen met hun kronen, en een mach- vangt aan. Hier is 't dat de katholiek, ondanks tig „God safe the king" schalt, vele malen herhaald, in alle deelen der abbey. Geen meubelstuk ter wereld zal op zulk een avontuurlijk verleden kunnen terugzien als de zeven honderd jaar oude troon, waarop koning Georg VI heden tijdens zijn kroning in de Westminster Abby zetelde. Reeds velen aanslagen zijn op dezen troon gepleegd, die daarbij gelukkig echter slechts lichte beschadigingen opliep. De laatste aan slag geschiedde door de suffragettes kort voor het uitbreken van den wereldoorlog. Eenige bijzonder radicale strijdsters voor het vrouwen kiesrecht hadden zich voorgenomen, den ko ninklijken zetel door middel van een bom in de lucht te doen springen. Er vlogen echter bij deze operatie slechts enkele splinters af, de troon zelf "bleef ongedeerd. Het geboortejaar van het staatsiegestoelte is 1298. Edward liet het door de eerste kunste naars van dien tijd vervaardigen. Op de uit- gavenlijst van het jaar 1299 komt de troon voor met een bedrag van honderd shilling, d.i. omgerekend in tegenwoordige valuta: omstreeks zestig pond sterling. De kroniekschrijvers van de Middeleeuwen beschrijven den troon als een geheel vergulden zetel met ingelegde emailleversieringen, welke vogels op eikentakken en ander loof voorstel den- Op den rugkant van den zetel was een koning in zittende houding afgebeeld. Acht en twintig Britsche monarchen zijn op dezen troon gekroond, dus iedere regeerende vorst sinds Edward II, met uitzondering van Edward V en Mary I. Koningin Mary I zat tijdens de kroningsceremonie op een speciaal voor haar vervaardigden troon, dien de Paus haar uit Rome had toegezonden. De troon heeft de Westminster Abby, sedert hij daar in 1298 werd opgesteld, slechts een maal verlaten en wel tijdens de installatie van Oliver Cromwell als Lord-protector en ook toen werd hij slechts naar de Westminster Hall gedragen. Nog ouder en nog historischer dan de kro ningszetel zelf is een langwerpige steen, die zich in de nabijheid van den troon bevindt en welks geschiedenis reeds duizend jaar geieden zou aanvangen. Men beweert, dat het deze steen was, waarop Jacob's hoofd rustte, toen hij den droom van de hemelladder had, de engelen des hemels daarlangs zag opstijgen en afdalen- Volgens de legende brachten de Joden den steen later naar Egypte. Vandaar nam hem Gathelus, de zoon van Cecrops van Athene en zijn vrouw Scota, die een dochter van den Pharao was, mee naar Spanje, toen hij uit vrees voor den toorn en de macht van Mozes uit Egypte vluchtte. Uit Brigantia in Spanje werd de „steen des lots" door Simon Breech en een Ier in het jaar 330 naar Ierland gebracht. In 805 kwam hij vandaar naar Schotland, waar hij in Scone werd opgesteld. Edward I was het, die den steen in het jaar 1298 uit het klooster te Scone naar Londen liet overbrengen, om hem aan den voet van den troon te plaatsen. In 1924 diende afgevaardigde David Kirk- wood in het parlement een voorstel in, den steen naar Holyrood Palace in Schotland te brengen, doch dit voorstel „stierf", nog voor het in het parlement ernstig in behandeling werd genomen. De laatste episode in de bewogen geschiede nis van den Jacobssteen speelde zich eerst drie jaar geleden af, toen de deken van West^ minster een samenzwering van'Schotsche na tionalisten ontdekte, die het plan hadden ge maakt, den steen te stelen en in het geheijra naar Schotland terug të brengen. De deken stelde de politie hiervan echter tijdig in kennis, zoodat het plan kon worden verijdeld- Na de opdracht van den Bijbel, wordt de koning door den aartsbisschop van Canter bury gezegend; elke formule wordt door den aartsbisschop van York en door de andere bisschoppen en peers bevestigd met 'n luid „Anten".' Dan neemt de koning voor het eerst plaats op den troon, welke op de estrade staat. De aartsbisschoppen, de bisschoppen, de konink lijke hertogen, de prihsen, de peers brengen den koning, in voorgeschreven formules, hun onderdanige hulde .Daarna raakt de eerste van iederen rang 's konings hoofd aan, als tee ken dat hij en zijns gelijken hem uit al hqp macht zullen steunen; vervolgens kpst hij hem de wang. De huldiging is geëindigd. Trommels rof felen; trompetten schallen en 't volk roept: „God behoede koning George! Lang leve ko ning George." DE KONINGIN. Ook de koningin is gezalfd uitsluitend op den kruin: vier peeresses hebben een gouden baldakijn met zilveren staven boven haar ge houden. Ook zij heeft den ring ontvangen, die 'het Zinnebeeld is van oprecht geloof. En terwijl zrj geknield blijft voor het altaar, kroont de aartsbisschop van York haar: „Ontvang de kroon van roem, eer en vreug de........." De peeresses, gezeten ter linkerzijde van de tronen, zetten haar kronen op. Dan worden de twee scepters in de handen der koningin gelegd. Gekroond en gezalfd staat zij op en schrijdt naar haar troon, een diepe buiging makend voor den koning. Dit is, bij elke kroning, een der treffendste momenten. Boedapest, 11 Mei. (Havas) in het huis van afgevaardigden heeft de voormalige minister-presi dent, graaf Benthlen, bij de begroo- tings-debatten, een groote politieke rede gehoudpn, die in breede krin gen zeer de aandacht heeft getrok ken. „Ik ben het niet eens", aldus spre ker, „met degenen, die in de buiten- landsche politiek van ons land, een orienteering, wenschen, die ons samen zou brengen met c'e mogendheden, die in staat heeten te zijn, ons te verdedigen tegen het Duitsche ge vaar". Er bestaat voor het oogenblik geen Duitsch gevaar voor Hongarije. Wat er wèl bestaat te een politieke situatie, waarin wij niet leven kunnen; het is de politiek der kleine entente, die iedere herlevingspoging van ons land tracht te verijdelen". Bethlen deed een beroep op de regeering, zoo veel mogelijk credieten beschikbaar te stellen voor de herbewapening van Hongarije. Ook dient de regeering een ontwerp gereed te maken, om in Hongarije de Joodsche kwes tie op te lossen, zonder evenwel anti-semie- tische agitatie te dulden. Wat de minderheden-kwestie betreft was Bethlen van oordeel, dat, indien rechtstreek- sehe onderhandelingen met de staten der kleine entente, met Roemenië op de eerste plaats, niet tot een positief resultaat leiden, de regeering een internationale actie moet ontketenen ten gunste van die minderheden. In een commentaar op de rede van Beth len, voor zoover deze op Hongarije's buiten- landsche politiek betrekking had, schrijft de Pester Lloyd", dat Hongarije onmogelijk met de kleine entente een verdrag kan sluiten, zooals bijv. Polen en Duitschland aangingen, want een dergelijke conventie zou onvereenig- baar zijn met het bijstandsverdrag, dat tus- schen de staten der kleine entente bestaat voor geval een dezer staten met Hongarije in conflict zou geraken. De rede van Bethlen heeft een geweldige sensatie teweeggebracht in politieke kringen to Boedapest Zij werd door de extremisten van rechts zeer geestdriftig toegejuicht, doch heeft in liberale kringen zeer groote teleur stelling veroorzaakt. Wat de binnenlandsche politiek betreft zeide Bethlen volgens een D.N.B.-telegram verder nog, dat er Inderdaad zekere sympto men in het land vielen waar te nemen van dictatoriaal streven, waarvan de regeering haar eigen partij, haar pers en zekere groote organisaties onverwijld diende te zuiveren. PARIJS, 11 Mei. (HAVAS.) De nationale bond van drankslijters, hotels- en restaurant eigenaars maakt den tekst bekend van een telegram, dat hij aan minister-president Blum heeft gezonden en waarin de bond protesteert tegen de toepassing van de wet op de 40-urige werkweek in dit bedrijf en verklaart, dat hier door de exploitatie onmogelijk wordt gemaakt Indien het ontwerp-besluit bekrachtigd wordt, zullen de slijters gedwongen zijn, hun zaken te sluiten. BERLIJN, 11 Mei. (HAVAS.) In verband met het communiqué van het Duitsche Nieuwsbureau over de Britsche pers, ver neemt Havas, dat men inzekere kringen ver' wacht, dat Duitschland, evenals Italië, bin nenkort zijn journalisten uit Engeland zal terugroepen. In bevoegde kringen wordt dit voornemen echter niet bevestigd. Gistermiddag hebben de eerste ministers der verschillende Britsche "rbiedsdeelen in een speciale audiëntie aan Koning George VI hun aanhankelijkheid betuigd. Van l. naar r. de premiers van Nieuw-Zeeland, Australië, Engeland, vervolgens Koning George en de premiers van Canada en Zuid-Afrika. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren; In tegenwoordigheid van den H. Vader is hedenmorgen in de consistoriezaal van de pauselijke zomerresidentie een algemeene ver gadering van de H. Congregatie der Riten gehouden, welke haar toestemming verleen de voor de canonisatie van den Poolsehen martelaar, den gelukzaligen pater Bobola S.J. Bovendien beraadslaagde de vergadering over den heldhaftigen graad der deugden van de eerbiedwaardige Dienaresse Gods, Maria Javouhey, stichteres van de congregatie der zusters van den H. Joseph te Cluny. De plechtige bijeenkomst werd bijgewoond door H.H. H.H. Em. de kardinalen Laurenti, Granito Pignatelli di Belmonte, Gasparri, Dol- ci, Hlond, Rossi, Serafini, Salotti, Canali en Boetto, alle prelaten van de H. Congregatie der Riten en tal van consultors. Nadat de kardinalen mondeling en schrif telijk hun stem hadden uitgebracht, hield de H. Va.der een korte toespraak over de deug den van den gelukzaligen pater Bobola en de eerbiedwaardige Maria Javouhey, zich voorbehoudend te gelegener tijd een beslissing te treffen. In den loop van den dag heeft Zijne Heilig- hèid den deken van het H. College, kardinaal Gennaro Granito Pignatelli di Belmonte in audiëntie ontvangen, die den II. Vader na mens het H. College gelukwenschte met Zijn naamdag. Later ontving Z. H. de Paus nog graaf Ratti, die Zijn Heiligheid namens Zijn bloed verwanten gelukwenschte. De pauselijke sacrista, mgr. Zampini, is ernstig ziek en voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. MOSKOU, 11 Mei. (D.N.B.) Op een zij rivier van de Dwina is een veerboot, waarop zich 17 personen bevonden, tengevolge van het onstuimige water, omgeslagen, waardoor 10 personen om het leven kwamen. JAFFA, 11 Mei. (HAVAS). Aangezien de onlusten weder grootere vormen dreigen aan te nemen, hebben de Britsche autoriteiten krachtige maatregelen genomen, om de cri minaliteit en het terrorisme, vooral in de landbouwcentra, te bestrijden. Er zullen belangrijke premies worden gege ven aan hen, die bewaarders van wapen en munitie aanbrengen. De Arabische steden steken hun ontevre denheid over deze strenge houding der auto riteiten niet onder stoelen of banken. De stad Toelkarem dreigt weder een proteststaking te ontketenen, en dit zou tot een solidariteitssta- king. ih Dianin en Nabloes kunnen leiden. DE KRONINGSVLIEGERS. Bij aankomst op Croydon vertelt Dick Merrill zijn wedervaren na zzijn geslaagde vlucht van New York naar Londen. Heden avond hoopt het tweetal met kroningsfilms wederom naar New York terug DUBLIN, 12 Me*|. (HAVAS.) Het debat bij de tweede lezing over het wetsontwerp inzake een nieuwe grondwet voor den Ier- schen Vrijstaat werd gisteren tot heden ver daagd. Be beraadslaging over het wetsontwerp, dat beoogt den koning geheel uit ,te aiujten van de behandeling van Iersche aangelegen heden, zal dus op J endag der kroning van George VI worden voortgezet. De president van den Ierschen Vrijstaat verklaarde gisteren bij de debatten: Er is geen sprake van den president een dictator te maken, „maar het volk zal baas zijn". COLLEGE STATION (Texas), 12 Mei (R. O.) President Roosevelt heeft het woord gevoerd in het hier gevestigde college voor landbouw en techniek en de hoop uitgedrukt dat andere landen minder zouden besteden voor oorlogsdoeleinden en meer voor de wer ken des vredes. Hij zeide, dat de Vereenigde Staten verleden jaar slechts tien of elf procent van de totale staatsuitgavij besteed hebben aan leger en vloot, terwijl de meeste and'I e landen in de oude wereld dertig tot vijftig procent aan hun gewapende macht hebben besteed. SEWARD (Alaska), 12 Mei. (D. N. B.) Al hier zijn zes goudgravers onder een reus achtige lawine bedolven en gedood. De lawine was ruim 1 K.M. breed. De sneeuw ligt hier op sommige plaatsen acht tot negen meter hoog. LAKEHURST, 11 Mei. (R. n. B.) Namens de commissie van onderzoek heeft comman dant Rosendahl opnieuw een oproep tot de bevolking gericht, waarin aan alle personen, die foto's van de ramp gemaakt hebben, ver zocht wordt, deze aan de commissie te zen den. Rosendahl verklaarde, dat alle thans be schikbare opnamen eerst igemaakit werden toen het luchtschip reeds in brand stond. De commissie wenschte foto's van het ach terschip te ontvangen, vooral die, welke kort voor en kort na het uitbreken van den brand zijn gemaakt. LAKENHURST, 12 Mei (D.N.B.) De com missie van onderzoek naar de ramp van het luchtschip „Hindenburg" heeft gisteren het buiten dienst gestelde Amerikaansche lucht schip „Los Angeles" bezichtigd, om zich vertrouwd te maken met de inrichting van een Zeppelin. NEW YORK, 12 Mei (R.O.) Op de kade van de Noord-Duitsche Lloyd en van de Ham burg Amerika lijn, zijn rouwdiensten gehou den voor 23 slachtoffers van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", wier stoffelijk overschot naar Duitschland zal worden ver voerd. De regeeringscommissie van onderzoek had wegens deze diensten haar bijeenkomst uitge- steld. De Duitsche delegatie by de plechtigheid. 'stond ónder leiding* van den ambassadeur, dr. Hans Luther. verbonden met de volksgemeenschap. Zijn BERLIJN, 11 Mei (D.N.B.) Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert heden uitvoerig en met vermelding van de namen der dagbladen een verweer tegen de „Engelsche pershetze" jegens Duitschland en schrijft o.m. „dat deze Engel3che leugencampagne onder één leiding tegen Duitschland gevoerd wordt". Het D. N. B. schrijft verder, dat bevestigd is, dat het bij de persopruiing wegens een z.g.n. bombardement van Quemica door Duit sche vliegtuigen om een schandelijke manoeu vre gaat, waarbij ook Engeteche propaganda- instanties betrokken zijn geweest. Het gelijke wachtwoord voor deze leugen opruiing was geen. oogenblik te miskennen. Voorts keert het D. N. B. zich tegen de be richten in de Engelsche bladen, volgens welke in de eerstvolgende dagen en weken een nog veel erger bombardement dan dat van QQuer- nica door Duitsche luchteskaders ten uitvoer zal worden gelegd en spreekt de overtuiging uit, dat,, deze leugens uit dezelfde bron afkom stig zijn". Ook de berichtgeving over den ondergang van den rechtschen Spaanschen kruiser „Es- pana" acht het Nieuwsbureau een klassiek voorbeeld voor de gewetenloosheid, waarmede gruwelverhalen gepubliceerd worden. Van bevoegde zijde wordt te Berlijn ver klaard, dat een wereldverzekering van de Deutsche Zeppelin Reederei niet meer bestaat. Deze is het vorige jaar opgeheven. Berichten, volgens welke 60 pet. van de verzekering van de „Hindenburg" in Enge land zou zijn ondergebracht, zijn niet juist. De op de Engelsche markt ondergebrachte herverzekering bestaat in een derde der casco verzekering en in een vgfde van de ongeval lenverzekering. PANAMA, 12 Mei. (R. O.) Een watervlieg tuig der Amerikaansche marine, dat op weg was van Cocosolo naar de kust van Columbia en zes person emaan boord had, is in de Ca- raibische Zee gevallen en in twee deelen ge broken. Een begeleidend vliegtuig wist vijf inzit tenden te redden, maar de zesde, luitenant Campbell uit Pittsburgh, werd niet terugge vonden. MEXICO (Stad), 12 Mei. (D.N.B.) Te Hormoatllon, de hoofdstad van den staat Sonora, is gisteren op last van den gouverneur de kathedraal, welke sinds drie jaar gesloten is geweest, weer geopend. Ook te Buatusco, in den staat Vera Cruz, zjjn de Katholieke kerken heropend. MARSEILLE, 11 Mei. (HAVAS.) Het radio station alhier heeft het volgende telegram opgevangen: Het stoomschip „Elkantara" heeft een vliegtuigwrak waargenomen met een groen en roodachtig gekleurden vleugel met zwart kruis, op 40 gr. 37 min. Noorderbreedte en 2 graden 22 minuten Oosterlengte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2