KATHOLIEKE MODERNE JEUGD EN HET HEIDENDOM. A. L. J. v. d. VEER - HOOGSTRAAT 174 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Pater Borromaeus wees jongeren den den weg. HEEREN- EN JONGENSKLEEDING S00MERS RIJWIELEN. M^IMEER 60ste JAARGANG No. 17863 VRIJDAG 14 MEI 1937 VIER BLADEN. geslaagde PROPAGANDA- BIJEENKOMST. U slaagt nergens Beter of Goedkooper. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 REDE PATER DE GREEVE BERIJDT GROENELAAN 40 SOOMERS DE RADIO-CENTRALE. KATHOLIEKE ACTIE „VOOR GOD" NIEUWE RIJKSWEG ROTTEIRDAM- HOEK VAN HOLLAND DISTRIBUTIE VAN LEVENS MIDDELEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHEEPVAART. 1 Moeders, laat deze week de Üwen bidden en offeren voor onze Koloniale Missies >-<. De aBONENMENTSPRUS van de NIEUWE SCHIEDAMSOHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ona bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regeis f 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden t 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe SchiedL-msche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollancier. van een duim of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25.; r i sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit olad wordt afgedrukt. Gisterenavond heeft de Jongerenaf d. der R. K. Staatspartij afd. Schiedam weer een goed geslaagde propaganda-bij eenkomst ge houden in den R. K. Volksbond. De groote zaal was geheel bezet. Aan de pilaren hingen kwistig Nederlandsche vlaggen, terwijl op t tooneel het borstbeeld van H. M. de Koningin prijkte te midden van drapeering en vele palmen. Het geheel gaf een gezellige sfeer. Onder de aanwezigen waren vele eerw. heeren geestelijken, leden van de R. K. Raadsdfi actie, bestuursleden van vereenigingen en talrijke propagandisten. De vergadering werd geopend door ir. W. v d. Toom, voorzitter der Jongerenafdeeling. Spr heette namens ded Jongerenaf deeling allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, pater Borromaeus de Greeve. Deze vergadering moest gezien worden als een voortzetting van het pro gramma van de jongerenafdeeling. De spreker zal behandelen: „Het moderne heidendom en de R. K. jongeren". Spr. was van meening, dat dit onderwerp in verband met de a.s. verkiezingen ook voor de vele opgekomen oudere kiezers van belang zou zijn. Na nog eenige huishoudelijke mededeelingen gedaan te hebben gaf spreker het woord aan pater Borromaeus. Wij zitten, aldus spr., midden in de ver kiezingsactie. Overal in ons land wordt ons volk voorbereid op den grooten dag 26 Mei. Hier wordt gedemonstreerd wat de R. K. Staatspartij beteekent. Op een avond van Ft. K. jongeren is het moeilijk te bepalen, waarover moet gesproken worden. Van de meeste aanwezige jongeren zijn velen nog niet kiesgerechtigd. Bij de jon geren moet toch belangstelling gewekt wor den voor de R. K. Staatspartij. Het doel van dezen avond kan spreker z.i. het beste die nen door te nemen als onderwerp „Modem heidendom en de Katholieke jeugd". Een bekend spreekwoord zegt: „Een gewaar schuwd mensch telt dubbel". De juiste stra tegie eischt studie en kennis van de vijande. lijke stellingen. Geen laksheid of goede trouw zal ons op de gevaren wijzen. Wrj zullen stelling moeten nemen in het leven. Ons ge loof roept en dwingt daartoe. Waar vindt men een Priester die niet graag de bloem van het Katholiek geloof tracht te bewaren te midden der verwarring dezer tijden? Wat een kracht en macht bezit gij. Onvermoeid is nog uw leeftijd. Gij leeft onder het geluk kigste gesternte van den dierenriem. Wij ouderen zijn jaloersch op U. Maar wat bezit gij ook geestelijk een macht. Wat hebt gij een macht over de publieke opinie. Are ï- medes riep eens uit: „Geef mij een steun punt en ik ruk de wereld uit haar teugels Dat steunpunt is de jeugd. Spr. wil dan een beeld geven van het mo derne heidendom waarin wij leven. Is er wel een modem heidendom? Mak heidendom. Er zijn nog millioenen heidenen, aan wie het geloof m Christus nog niet is gebracht. Zij g8^11 onbewogen langs Kathedralen, ker ken en kloosters, zij weten niet wat om hen heen 'ee":. Er zün millioenen heidenen in Europa. ZD leven zonder God of gebod. Zij leven volgens landelijke wetten, volgens een zeker fatsoèn, niaar van God weten zij niets af. Zii leven m ae neerljjke zon, maar weten niet van waar aie omn zy laten zich ]e}den door angst v°°r Ze zorgen er voor uit handen van »e e bhjven. Ver der leven zfj rustl;f' ontbreekt w-etS gebcurt en het him aan mets»>n^^ktv^l zijn totaal vermaterialiseerd. Zij willen van het leven weten niets van God of Kerk en wat zij weten is meestal nog totaal verkeerd. Maar als de zulken zich moeten gaan uitspreken is het haast altijd: tegen God en Godsdienst! Dat is het makke heidendom. Georganiseerd heidendom Er is ook een heidendom, dat systeem uit oefent en goed georganiseerd is. De ontken ning van Jesus Christus is dan veranderd in een grooten haat. Dit heidendom is georgani seerd in communisme en nationaal-socialisme. Behalve dit hebben wij nog kennis gemaakt met een bond, die speciaal gericht is legen alle Godsdiensten. Dit is de bond van God- loozen. In Rusland zijn bij deze bond ruim en de moderne cultuur genieten. Maar zij 5 mlllioen menschem aangesloten. Deze bond heeft cellen door de geheele wereld. In alle landen. Op vele paatsen en fabrieken. Ge raffineerd is die actie. Overal wordt reke ning gehouden met den politieken toestand. In Spanje benoemde de centrale raad van den communistisehen Godloozenbond uit Rusland, de heer Largo Caballero, tot eere-godlooze Zij willen alle kerken in een vlammenzee doen opgaan. Zij ondermijnen de Kerk. Die centrale raad heeft een wereldcongres gehou den van Godloozen. Zij verwachtten 1600 menschen uit 46 landen. Alleen uit Rusland kwamen reeds ruim 1200 afgevaardigden. Deze partij is door satan op aarde gevestigd. Een leger tegen Jesus Christus. Moeilik te begrijpen is het, dat het nationaal-socialisme in Duitschland zich den doodsvijand noemt van de communisten. Zij zijn beiden eensge zind in hun doelstellingen. Zij hebben één leus: „De strijd tegen Kerk en Christus". Het Duitsch 'heidendom zal zich nu gaan groepee- ren om Rosenberg. Zij willen een rijkskerk. Het diepste gevaar ligt niet direct in 't nieu we heidendom. Het ligt daarin, dat zij Chris tus niet kunnen dulden boven Hitier. Zij zeg gen Christus is groot, Hitler Is grooter. Als je dit hoort, brandt en gist het in je ziel. Maar ook Hitler zal sterven, en dan zal Koning Christus komen, die de plaats aan wijst in de eeuwigheid (luid applaus). Als gij hun mentaliteit wilt kennen, moet gij lezen wat in de kranten staat. In Duitsch land staat men daartegen machteloos. Zelfs aan de kerkdeuren wordt lectuur uitgereikt. Wat staat er niet in de Duiitsche kranten over de verheffing van het ras? Zij hebben afge kondigd, dat wat goed is voor den staat, is goed voor de menschen. Maar zij vergeten, dat wat God afkeurt zedelijk kwaad is en dat wat Hij goedkeurt alleen goed is. De Paus heeft in zijn ency cliek „Mit brennender Sorge" verklaard, dat niet hjj goed Katholiek is, die wel eens naar de kerk gaat, maar hij die Haar geboden na leeft. Wij hebben in Holland een Evangeli sche maatschappij en vrijdenkersbonden, die openlijk mogen vergaderen. Wij hebben in Nederland ook nog een N. S. B. die wel ge- loovig doet, maar het bij lange na niet is Ook hier hebben wij het moderne heidendom. Dit wordt door allerlei soorten lectuur aan gekweekt. Wij hebben ook nog een publiek leven in Nederland, waarin het heidendom wordt verspreid; de sport, de pers en de radio. Volgens hen kan men een goed staatsburger zijn zonder God, ja zelfs zonder zieleleven Als men maar zorgt niet met de politie in aanraking te komen. Verschil tusschen een ontwikkeld en een onontwikkeld heiden be staat niet. Katholicisme en politiek Gij hebt begrepen, dat het Katholicisme zich niet geheel buiten de politiek kan houden. Het gaat niet altijd om zuiver politieke za ken, maar vaak om de beginselen. Dit is wel zoo'sterk en gewichtig, dat, als wij ons recht zouden verliezen, het een zwaar verlies zou zijn voor ons Katholiek geloof. Hoe staan de jongeren hier tegenover? Gij staat tegenover duizenden gevaren voor Uw geloofsleven. Uw leeftijd is reeds een groot gevaar. Gij staat in den overgang van knaap tot jongeman cn van meisje tot jongedochter. Die overgang wordt geleidelijk voltrokken, maar de ziel gaat niet zóó gemakkelijk over. De drang naar waarheid schokt. Op dien leef tijd is er storm en woede. Slapte van de „zielspieren" voert tot slapheid. Anderzijds worstelt men met de waarheid, die hooger is dan welk diploma ook. Er zijn ook nog vele gevaren van buitenaf. Er moet wel een groote crisis worden mee gemaakt tusschen de 18 en de 30 jaar. De meeste zielen verliest de Kaholieke Kerk dan ook op dien leeftijd. Er trekken dan zooveel machten tegen hen op. Zij kernen op fabriek of werkplalats. Er wordt gehoond en gespot met het geloof. Velen halen dan den fakkel van hun geloof omlaag. Wat moet gij bij uw entree in de wereld verbaasd gestaan hebben, dat velen, die hoo- nen en spotten alles klaar kunnen maken en van de eene betrekking in de andere kunnen komen. Ongeloof en wetenschap vindt men op den katheder. Ongeloof en sport treft men aan op het zelfde terrein. Men vindt het in bioscoop en dancing. Ongeloof komt ook door den omgang tusschen vrouw en man. Hoeveel moeders zeggen niet: „het komt wel weer terecht als zij eenmaal getrouwd zijn". Ben hoop slechtigheid komt voor uit het on.be- heerschte flirten. Velen verliezen het geloof in het Goddellijke leven door het vieesclielijk leven. „Het zaad wat onder de doornen valt, zal verstikt worden" heeft Christus gezegdd. Alleen zedelijkheid in het hart kan hier tegen stand bieden. Katholiek verweer. Ik sta hier voor jongeren die Katholiek en Katholiek zijn opgevoed. Wat te doen? Er moet van U uitgaan verweer en ook een kracht van aanval. Wat van den vijand komt, weg er mee. De boycot van het heidensche. Waarom zou men dingen doen, die den geest prikkelen? Waarom die plaat sen opzoeken, welke zoowat het paradijs ge lijken? Mij dunkt dat de vijand ons een les geeft. De kerels van 18 tot 30 jaar zijn de grootste propagandisten van de N. S. B. en de communisten. Zullen wp dan blijven zitten als het gaat om onzen Koning en Christus Zoudt gij bjj den verkiezingsstrijd werkloos willen blijven? Hebt gij gezien hoe het in Spanje gaat? Wilt gij dulden, dat de Priesters voor volksverdommers en landverraders wor den aangezien? Weest allen propagandist voor 26 Mei. Gij kunt uw actie bepalen in de strijd tegen de Godloozen. Ga eens luisteren op 23 Mei a.s. in het Volkspark naar prof. Cleophas en prof. Haring, die nog iets komen mededeelen. Onder luid applaus besloot spreker zijn rede. Ir. W. v. d. Toorn bracht pater Borromaeus dank voor zijn bezielende rede en sprak de hoop uit, dat alle aanwezigen uit deze voor dracht veel mee zouden nemen voor den strijd Vóór God. De heer F. Elshof heeft hierna nog eens de aandacht gevestigd op de raam- of gevel- biljetten, welke gratis verkrijgbaar zijn. Voorts werden de aanwezigen aangespoord de bekende „l"-speldjes te koopen. naast Colijn, opdat regeeren zonder ons niet mogelijk is! (daverend applaus). Tot nu toe zijn we over de hier gevoerde propaganda-actie tevreden. Her gaat met vlijt. We zijn er fier op! Spr. hoopt, dat deze propaganda afdoende vergoeding zal geven over enkele weken voor al het werk dat nu verricht wordt. Stemt allen Beaufort, no. 1 van lijst 1 der R. K. Staats partij Na deze rede heeft Ir. v. d. Toorn de aan wezigen en den spreker bedankt voor de mede werking gegeven om dezen avond te doen slagen. Ook de heer Vlug, die het muzikale ge deelte verzorgde, werd dank gebracht, waar na met het zingen van het Wilhelmus de ver gadering werd gesloten. Zijl Eigen fabrikaat. 10 Jaar garantie. Van fabriek aan verbruiker. Alleen: Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk opklarend, later toene mende bewolking met kans op regen of on weer, weinig verandering in temperatuur. Filiaal: ROZENBERGERPLEIN 1 Reel .97 IS Ret tiental van den Rotter dam schen Kegelbond, dat het nat. kampioenschap voor 1937, heeft behaald, TOESPRAAK W. RADEMAKER. Na de pauze heeft de heer W. Rademaker, voorzitter van de afd. Schiedam der R. K. Staatspartij nog een kort woord van opwek king gesproken. Spr. noemde dezen avond een avond van beteekenis, daar nog slechts twee weken ons scheiden van den verkiezingsdag, 26 Mei. Die dag kan van beslissende beteekenis zijn voor land en volk, doch vooral voor ons Katholiek volksdeel moet hier herinnerd worden aan hetgeen in Duitschland zich op politiek- en godsdienstig gebied heeft afgespeeld. Waarom afzijdig' Wat zich daar heeft afgespeeld, kan 'de verklaring zijn van het feit, dat zoovelen ook Katholieken, zich afzijdig houden van de practische politiek. Daar zijn er velen, die zich vroeger principieel-politiek geuit heb ben, maar na de komst van het nationaal- socialisme, in cencentratiekampen werden bijeengedreven, en tijdens de Röhm-periode afgemaakt! Daarom zijn er nu hier, die zich achter de gordijntjes verschuilen en zich niet met de politiek durven bemoeien. Doch de tijd kan wel eens komen, dat ze'er toch ach ter vandaan gehaald worden door onze tegen standers en dan zal men spijt hebben, dat men niet meegedaan heeft met ons om in de ko mende dagen als één man pal te staan voor de belangen en de éénheid van onze R. K. Staatsparty. Spr. vraagt dringend, dat alle propagandis ten van vroeg tot laat, hun krachtige mede werking blijven verleenen. Op de Jongeren hoopt spr. ook te mogen blijven rekenen. De idealen, die wij als katholieken hebben, moe ten bij het volk worden uitgedragen, omdat ze goed zijn! Democratie is een onzer idealen. Daardoor kunnen wij onze vrijheden behou der- Houdt vol tot het einde toe! Waakzaam en werkzaam. Ook al halen we met 26 Mei een eervol re sultaat, ook na dien dag moeten we waak zaam blijven. Daarna moeten we verder ar beiden aan onze partij-consolidatie, ook hier in Schiedam. We bezitten hier het twijfelachtig genoegen de bakermat te bezitten van een dissidente- partij. Onze stem en iedere stem moet echter worden uitgebracht op Beaufort, no. 1 var lijst 1! In een ernstig woord vraagt spr. den diss! denten: K.D.P.'ers, wat denkt ge toch te be reiken? Vindt ge zelf dat ge al veel bereikt hebt? Zijt ge er wel zoo zeker van. dat Moskou zich niet sluw in uw gelederen ge mengd heeft? Waarom lanceert ge zooveel leugens Waarom coquetteert ge zoo met Moskou? Wat ons scheidt is alléén het tempo! Daarom keert terug. Het program der R. K. Staatspartij biedt U als Katholieken alles, wat ge wenscht. Daarom stemt als één man alleen op de R. K. Staatspartij. De liberalen zeggen: zet liberalen naast Colijn! Dr. Colijn zelf spreekt veel op ver- kiezings-bijeenkomsten, doch slechts een klein deel van zijn spreektijd benut hij voor de principieele anti-revolutionnaire beginse len, de groote rest echter om zijn persoonlijk regeerbeleid te verdedigen. Deze houding is uiterst gevaarlijk en stelt ons Katholieken niet gerust. Daarom, zeggen wij in tegenstel ling met de liberalen: Zet veel Katholieken Een paar weken geleden konden wij reeds melding maken van de plannen, die in voor bereiding waren bij het Plaatselijk Comité voor de K. S. A. om, in overleg met de door de Kerkelijke Overheid daarvoor aangewezen instantie, een Voor God betooging te organi- seeren. Thans zijn wij in de gelegenheid het volle dig program mede te deelen: Allereerst vraagt het comité aan alle Katholieken van Schiedam om op Zondag 23 Mei door een algemeene H .Communie in eigen Parochiekerk eerherstel te brengen aan God voor den smaad Hem aangedaan door het tergend brutale optreden in velerlei vorm van de meest plompe tot de meest geraffi neerde anti-God actie. Dan zal 's middags om 2 uur op het feest terrein in het Volkspark een massa-bijeen komst worden gehouden van Katholiek Schie dam. Gezamenlijk zullen daar liederen gezongen worden om uiting te geven aan ons verlangen om te getuigen vóór God, terwijl onze geest- d-ift zal worden opgevoerd en aan onze ver dere actie richting zal worden gegeven door een rede van Prof. A. Cleophas van het Groot Seminarie te Warmond over „Sloopende machten" en van Prof. Haring van Hageveld over „Bouwende Krachten". „St. Ambrosius" heeft speciaal voor dit doel de 'te zingen liederen ingestudeerd en zal deze door muziek leiden en steunen. De toegang tot het terrein is voor alle Ka tholieken geheel gratis en het program met de te zingen liederen zullen aan de deelne mers kosteloos worden uitgereikt. Wij mogen verwachten, dat de deelname van Katholiek Schiedam algemeen zal zijn. Programma 5. Zaterdag 15 Mei. Keulen: 12.35 Omroepkleinorkest. Brus sel (Fransch) 1,20 Orkest; 3.20 Gramofoon; 3.35 zang; 3.50 Cello voordracht: 4.05 Zang. Diversen: 4.204.50. Parijs (Radio): 4.50 Dansmuziek. Brussel (Ned. taal)6.20 Gramofoon. Diversen: 6.507.20. Brus sel (Ned. taal): 7.20 Omroeporkest; 9.20 9.30 Pauze; 9.30 Gramofoon; 10.35 Dansmu ziek. Diversen 11.2012.00. Met aanleg wordt een begin gemaakt. Den lsten Juni a.S. zal door den Rijkswater staat te 's Gravenhage worden aanbesteed de aanleg van een aardebaan van het eerste gedeelte van Rijksweg no. 20 in de gemeenten Naaldwijk en Maasland met bijkomende wer ken, waarmede een begin zal worden gemaakt met den aanleg van den nieuwen weg Rotter damHoek van Holland- D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, 'n Kat in den zak (Rott. Operette Gez.) 8,15 uur (v. volw.). Zon- en feestdagen ook 2 uur; Are na, variétéprogram, 2,15 en 8.30 uur, Zon en feestdagen ook 5.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 Mei, in: Grand: Drie handige meisjes (v. volw.); Luxor Groo tedwaasheden (v. volw.); Studio: Romeo en Julia (v. volw.); Lumière: When you are in love (18j.); Collosseum: Zinga enlpcognito getrouwd (18 jaar); Olympia: De laatste vrij buiter en Geheime inlichtingen (18 jaar); Thalia' San Francisco (18 jaar); Centraal: La maternelle (voor volw.); Prinses: Als de na tuur roept en Krullekopje (voor volw.)Cor so: Jij bent mijn leven (v. volw.). Tentoonstellingen: Studio: werken van Court Veldkamp, Henk de Vos en Has Timmer. Gebr. Koch, Noordblaak 23: werken van J. C. van de Wetering de Rooy (tot 1 Juni). Rotterdamsche Kunst kring: schilderijen, teekeningen en modellen van Jan van der Heyden (tot 7 Juni). Delftsche Poort: leerlingen van de Rotterdam sche Academie (tot 23 Mei). Schiedam. Passage theater: Het lied van den leeu werik en Jan Ongeluk (18 jaar). 11. Koning Voetbal, marsch, Tijdelijke wijziging regeling. In verband met de Pinksterdagen zullen aan houders van groentenkaarten op Dinsdag 18 Mei alleen 's morgens bomnen worden verkocht van 911 uur. De afgifte van groenten zal plaats hebben op Woensdag 19 en Zaterdag 22 Mei a.s. 's morgens van 8.3011 uur. Op Dinsdag 18 Mei is er geen gelegen heid tot aanvrage van goedkoope levens middelen. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOF- FABRIEK. Dividendvoorstel 15 (v.j. 11) pet- Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Hoek's Machine en Zuurstoffabriek te Schiedam voor te stellen het dividend over 1936 te bepalen op 15 pet. (v. j. 11 pet.) R. K. S. V. EXCELSIOR. Voetbal. D. H. L., Spartaan, Leonidas en Excelsior spelen een onderlinge competitie waarvoor een beker beschikbaar is gesteld. Tweede Pinksterdag gaat Excelsior naar Leonidas. Voorts wordt op Tweede Pinksterdag voor de competitie nog gespeeld: Excelsior 2- Leonidas 2 2 uur; Excelsior 4Ignatius 2 12 uur. Cricket. Excelsior opent het cricketseizoen met een wedstrijd H. D. V. S. 2Excelsior 2 op 2e Pinksterdag. HET POSTEN VAN CORRESPONDENTIE. De Directeur van het postkantoor vestigt de aandacht op het vólgende: Bij een juist gehouden controle op het tijd stip van ter post bezorging van correspon dentie is het opgevallen, dat velen nog hun stukken in de bussen doen juist, nadat de lichting heeft plaats gehad, waarvan gewoon lijk een aanmerkelijke vertraging in de uit reiking het gevolg is. Vooral 's avonds is dit van groote beteekenis wanneer door iets te late ter post bezorging de lichting wordt gemist, die aansluiting geeft op de nacht treinen. Vrijwel geldt voor het geheele land, dat stukken met de nachttreinen verzonden, den volgenden morgen in de eerste bestelling wor den opgenomen. Op de brievenbussen is deze belangrijke ver zendingsgelegenheid extra vermeld, MAASLAND SCHIEDAM, 14 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,20—1,30 (niet officieel). GESLAAGD. Bij de deze week te Rotterdam gehouden examenxs der Kon. Erk. Ver. v. Leeraren in Stenografie en Machieschrrjven, slaagde voor het diploma Kantoorstenograaf in de Duit- sche Taal 130 lettergr. per minuut, mej. C. Kaan. De geslaagde werd opgeleid aan Instituut Harm, alhier. W. De aardebaan ter lengte van ruim 4 km. heeft een gemiddelde kruisbreedte van - 24.50 M., waarbij is gerekend op een dwarsprofiel met twee rijbanen ter breedte van 7 M„ ge scheiden door een 4.5 M. breeden berm. De weg no. 20 sluit aan de westzijde aan op den provincialen weg over den Maasdijk naar Hoek van Holland, welke nagenoeg ge reed is, terwijl even ten oosten van deze aan sluiting de reeds voltooide Rijksweg no- 20a naar Naaldwijk wordt gekruist. Aan de oostzijde wordt voorloopige aanslui ting aan den Kerkweg te Maassluis verkre gen. Het geheele werk zal een jaar na den aan vang moeten zijn voltooid. NED. VER. TOT BESCHERMNG VAN DIEREN. Gisteravond hield bovengenoemde vereeni- ging haar jaarvergadering in Musis Sacrum. Na opening door den voorzitter werden de jaarverslagen van den secretaris en penning meester goedgekeurd. Na de pauze volgde bestuursverkiezing. De voorzitter B. H. C. J. Oosterhout werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. v. d. Ende, die zich niet herkiesbaar stel de, tot 2e secretaris werd gekozen. Drs. W. de Heer. Hierna werden tot leden van de kascom- missie benoemd de heeren Borst, Bronwasser en van Twist, terwijl tot afgevaardigden naar de algem. vergadering te Deventer werden benoemd mevr. Janssenvan Woerkom en de heer B. van Oosterhout. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende Op 1 November 1921 werd de afdeeling opgericht, zoodat in het afgeloopen jaar de afdeeling 15 jaar bestond, welk feest echter niet herdacht werd. Het ledental steeg van 197 naar 220. De 4 Octoberdag was wederom een hoogtepunt in het leven der vereeniging. In de polikliniek, die in het afgeloopen jaar verplaatst werd van het Oude Kerkhof naar Broersvest 173 werden in 193? behan deld 725 honden, 378 katten en 60 andere dieren. Er werden 59 dienen pijnloos afge maakt, waarvan 40 katten, 18 honden en 1 kanarie. Ten slotte wordt nog gememoreerd de opening van den paardenstal op het woon wagenkamp. De rekening en verantwoording sloot met een nadeelig saldo van 163,77. TRAININGSTOCHT D. S. Vrijdagavond houdt de S. W. V. „De Schie- damsche Wandelaar" een trainingstochtje ovef 15 K.M. Start 7 uur van het clubhuis. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1113 Mei. GEBOREN: Jeannette, dochter van G. J. Boerstoel en J. M. A. Schell, P. Potterstraat 19. Karei H., zoon van P. Smit en M. H. Jetten, Abbenbroekschestraat 21. Frank M., zoon van M. van Zanten en W. M. Ba zen, Prof. Kam. Onneslaan 179. Catharina M., dochter van C. van Vliet en C. M. Dul- laart Galileistraat 33. Johanna P., doch ter van A. van der Windt en A. F. Niemeijer Mariastraat 100. Johan, zoon van W, Quak en C. Herwerjer, Boylestraat 62. ONDERTROUWD: J. van defr Graaf 23 j. en C. Feijen, 21 j. J. Verburg 38 j. en J. Nupgteren 38 j. J. H. Krietemeijer 31 j. en A. P- Filius 29 j. J. Kleinekoort 52 j en L. van Dongen 4? j. A. van Rixoort 30 j. en J. Blokland 25 j. G. C. van Wintershoven 24 j. en H. J. van Eijk 23 j. - P Krommenhoek 21 j. en B. Kauwenbergh 2i j. N. J. van den Akker 25 j. en C. Eijkenbroek 24 j. P. van Walsum, 25 j. en H» B. J. W. van der Knaap 24 j. F. van Essen, 24 j. en G. Groenhof 28 j. L. Huizer 26 j. en G. P. Kers 21 j. P. J. T. Kloos 27 j. en P. M. van Duikeren 23 j. H. de Goede 21 j. en J. M. Bras 19 j. GEHUWD: J. Gunneweg 29 j. en M. C. Leliveld 28 j. G. van der Munnik 22 j. en J. S. Roodenburg 21 j. P. J. Burger 26 j. en C. J. Elgers 22 j. P. K. Withagen 22 j. en J. van Dijk 17 j. OVERLEDENJ. Kop 67 j., Dr. Noletstraat I. P. E. Wagner 1 j„ Stationstraat 47. C. Bijloo 76 j. Graaf Florisstraat 52. SCHIEDAM, 13 Mei. Aangekomen Ned. s.s< Statendam, ledig van Rotterdam; Duitsch s.s. Hödur, ledig van Rotterdam, beide om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 13 Mei. Vertrokken: Noorseh m.b. Teddy, ledig naar Tampico via Pemis;. Fransche s.s.' Vigeo, ledig naar Huelva.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1