KUNSTONDERWIJS. i HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. t ZATERDAG 15 MEI J937 ROTTERDAMSCHE ACADEMIE. Werk van de leerlingen der kunst klassen in de Delftsche Poort. NIEUWE DAMESZWEMCLUB. ONGEVALLEN. Dr. P. E. M. TEENSTRA. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. AFSCHEIDSCONCERT WILLEM LANDRÉ. TARIEVENBOEKJE. EXAMENS TYPOGRAFIE. IMf! - i GEVONDEN VOORWERPEN. DE BRUG AAN DE DORPSSTRAAT. JAARVERGADERING NED. ROODE KRUIS. ELECTRICITEITSTENTOONSTELLING VAN 19 TOT EN MET 22 MEI. De kunstklassen van de Rotterdamsche Academie, omvattende de opleiding in het schilderen, teekenen, etsen, lithografeeren en beeldhouwen, naast het meer methodische werk voor de opleiding M. B., hebben beslag gelegd op de tentoonstellings-gelegenheid in de oude Delftsche Poort. De leider dezer af- deeling, de schilder Herman Mees, heeft, on geacht het voorhanden zijnde materiaal, naar een geheel gestreefd dat, voor zoover de mo gelijkheid der beschikbare ruimte dit toeliet, een indruk zou geven van het peil waarop dit onderwijs zich momenteel bevindt. De inrichting is dan ook ten zeerste ge slaagd en maakt deze expositie tot een aan trekkelijke gebeurtenis voor allen die belang stellen in het Rotterdamsch kunstonderwijs. Het hier geboden leerlingen-werk is het re sultaat van een onderwijs, dat zich kenmerkt door een gezonde oriëntatie ten opzichte van de eischen die men aan een academische kunst opleiding mag stellen, waarbij voorop dient te staan het leeren van het „métier" in hel dere objectiviteit Mees is zich er wel van bewust, dat een zoo volledig mogelijke tech nische ontwikkeling naast een methodische vak-kennis van zeer groot belang is voor den toekomstigen beoefenaar van het „vrije" be roep. Waar uiteraard het gehalte der leer lingen een leerjaar sterk kan beïnvloeden, waarborgen zjjn mede-leeraren, bekende kun stenaars, de verwezenlijking van dit principe. Deze grondslag geeft geen aanleiding tot verdere bespiegelingen en wij kunnen met eenige notities volstaan. Een grooten vooruitgang beleefde de z.g. boetseerklasse, waar de beeldhouwer Hoppen zijn beste krachten geeft om zijn leerlingen met de voorkomende technieken vertrouwd te maken in de bewerking van de harde materie. De hier getoonde resultaten doen het betreu ren, dat, om welke redenen dan ook, dit les rooster is ingekort. Jammer is het, dat van het uitstekende teekenwerk op anatomisch gebied onder zijn leiding gemaakt, zoo weinig aanwezig is, dit te meer, waar een heele wand is behangen met het wel aardige, maar in- dividueele knip- en plakwerk (costuum-tee- kenen?) dat wjj onmogelijk kunnen zien als vruchten van onderwijs. De resultaten op het terrein van het dit jaar bij het leerplan gevoegde vak „costuum- kunst" komen het geheel niet ten goede. De opvatting bevredigt ons niet. Waarom het his torisch of eigentydsch costuum niet geteekend naar het model? De kennis van „het kleed om het lichaam" naast de stijl-wetenschap biedt aan den toekomstigen schilder zulke groote mogelijkheden. Het naakt en portret onder de hoede van Bauty maakt constructief een goeden in druk, waartegen in het algemeen het teekenen naar beeld, torso en borstbeeld wat inboet door gemis aan spanning in de contour. Het onderwijs van Aart Glansdorp leidde tot uitstekende resultaten ten behoeve van studeerenden voor het M.B.-examen. Wij noe men hier de puntige in een bepaald aantal uren te teekenen, afsmede de techniek der geschilderde stillevens. Het vrije natuurteekenen onder leiding van ■A. Bijl is zeer opmerkelijk, evenals het zwart- bord-teekenen, waarvan eenige specimina aanwezig zijn, naast beheerscht decoratief en pleister-teekenen. Het graphisch werk der leerlingen van Derkxen van Angeren vraagt de aandacht, evenals enkele fraaie bladen plant-teekenin- gen uit de klas van Muistaf. Een der leerlingen sneed silhouetten, illus tratief bedoeld, welke getuigen van een niet alledaagschje begaafdheid. Een belangrijk ge deelte der beschikbare ruimte kwam aan het schilderwerk van den dag- en middagcursus. Deze klas is niet het logisch-laatste stadium van het gevolgde onderwijs, zoodat voor dit werk andere normen ter beoordeeling gelden als de enkel studieuse. Het is hier niet de plaats de waarde van een en ander ten op zichte van de totale „opleiding" uit te wegen. Wij willen volstaan met den geruststellenden indruk weer te geven, dat er onder de leiding van Mees belangrijke vak- en schilderkundige resultaten geboekt worden, al dient ertegen gewaakt te worden, dat door de worsteling om volume en kleur de flgurale structuur niet secundair wordt, als gevolg van een schilder achtige impressionistische opvatting. A. V. d. P. R. MEES ZQONEN. Mr. Ph- A. J Mees als deelgenoot - opgenomen- De firma R. Mees Zoonen te Rotterdam deelt mede, dat de heer mr. Ph. A. J. Mees, zoon van den associé, den heer Ph. Mees, die sinds 1 December 1933 procuratie teekende, met ingang van 15 Mei als deelgenoot in de firma is opgenomen. 40-JARIG JUBILEUM IN DE DIERGAARDE. De heer B- van Sprang herdacht heden den dag, waarop hij voor 40 jaar bij de Rotter damsche Diergaarde als tuinman in dienst •trad. In een feestelijke bijeenkomst van het per- soneel heden morgen in het Sociëteitsgebouw gehouden, gaf allereerst de directeur uiting aan zjjn gevoel van vreugde, dat de jubilaris, die voor enkele jaren zeer ernstig ziek was geweest, dezen dag in weder goede gezond1 heid mocht beleven- Hij wees er op dat van Sprang, die vele jaren met de zorg voor het geboomte en voor de gazons belast was, steeds met inzet van zijn volle persoon zijn meestal zwaar en dikwijls gevaarlijk werk had ver richt. Zijn bescheidenheid en zijn werkkracht roemend, heeft de directeur den jubilaris toe- gewenscht, dat ook de overige jaren van zijn dienst mogen strekken tot heil van de Dier gaarde. Namens de personeelsvereniging ..Onder linge Samenwerking", bracht de voorzitter, de heer B. Kerkkamp, hulde aan den heer van Sprang, waarna de ondervoorzitter, de heer C. Droppert, in een geestige berijmde toespraak een overzicht gaf van van Sprang's werkzaam heden. Ip verband met het feit, dat tot van Sprang's werk jaren lang ook behoorde het in ontvangst nemen van de cokes voor de verwarmingen, voerde één der controleurs van het Gem. Gas bedrijf nog het woord en bood namens de firma's die belast zrjn met het transport der kolen een geschenk aan. Van de zijde van het bestuur der Diergaarde werd de jubilaris gecomplimenteerd door den voorzitter den heer L. V- van Rossem en den voorzitter der Tuincommissie dr. C- M, Klei PW* ROTTERDAMSCHE ONDERLINGE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING. Een gunstig jaar 1936. Aan het verslag over het jaar 1936 der Rot terdamsche Onderlinge Mij. van Levensverze kering ontleenen wij het volgende: 1936 is voor de R.O.L. een gunstig jaar ge weest, een jaar van 1 rustige ontwikkeling, zonder groote gebeurtenissen, of .bijzonderhe den die de Maatschappij zelve betroffen. Met voldoening kan een stijging van de productie met 15,6 pCt. vermeld worden en een daling van het royement tot 60,7 pCt. (66.9 pCt.) van de jaarproductie, n.l.: produc tie 1.751.518 (1.514.445), verval ƒ1.064.321 (1.013.568), vooruitgang ƒ687.097 (500.877), toename aantal polissen 3226 (2028). Door dezen belangrijken vooruitgang steeg 't verzekerd bedrag tot 8.563.207 en het aantal polissen tot 44490. De termijn-premieontvangst steeg met 15.776 (8.993) tot ƒ257.702. Aan premiën- ineens werd 8.782 (7.986) ontvangen. Over het geheel werd een gemiddelde rente verkregen van 5,045 pCt. (5,119 pCt.) over 'n gemiddeld belegd kapitaal van 1.224.674. Zooals te verwachten was is het rendement van de hypotheken verder gedaald. Deze da ling zal in 1937 verder doorwerken en nog meer zichtbaar worden. Van de premiereserve is 799.837 berekend op 3% pCt. basis en 381.263 op 4 pCt. netto basis. De gemiddelde rentebasis is 3,661 pCt. (3,663 pCt.), zoodat volgens deze gegevens een over- rente' van 1,384 pCt. gemaakt is. Door belangrijke aflossingen is de hypo theekportefeuille, die in 1935 reeds daalde met 32.775, verder geslonken met 59.725. Van het aan rente verschuldigde bedrag ad 35.263 was slechts ƒ93.09 op 31 December 1936 nog niet voldaan. Dit bedrag is inmiddels geheel binnengekomen. Er vond één execu tie plaats van een hypothecaire vordering, groot 17-800, wegen faillissement van den debiteur. Een der drie bij deze executie be trokken panden werd door ons ingekocht. Een belangrijk deel van de vrijkom'ende gel den werd aangewend voor uitbreiding van de effectenportefeuille, althans voordat de groote koersstijging in het laatste kwartaal van 1936 begon. Door koersstijging ontstond een waardever meerdering van ƒ13.863. De stand op 31 De cember 1936 is ƒ239.375 (180,193). De beurswaarde is nog ƒ22.754 hooger dan de balanswaarde. Het bezit bedroeg op 31 December 1936 aan vaste eigendommen 215.300. De netto huur opbrengst was 12.149 zijnde een rendement van 5,776 pCt. De uitkeeringen bij overlijden bedroegen ƒ44.271 (32.847) en waren dus niet minder dan 11.424 hooger dan het vorige boekjaar, dat echter bijzonder gunstig was. Voor vaststelling van het saldo der Winst en Verliesrekening werd afgeschreven op vaste eigendommen 9.203 (10.215), op nieuw aangeschaft meubilair en kantoormachines ƒ472 (623), aan oninbare agentensaldi ƒ20 (118), en op debiteuren (3.822). Na deze afschrijvingen blijft een saldo be schikbaar van 22.530 (25.020), waaraan de volgende bestemming voorgesteld wordt te geven: toe te voegen aan extra reserve 5.000 (onv.), reserve geldbelegging 316 (3.953), reserve pensioenen en personeelsbelangen 2.225 (3.000), res. bijzondere kosten ƒ2.000 (719), dividendreserve 12.50" (1.200), en .on verdeeld te laten ƒ489 (347). De extra-reserves bedragen na deze toevoe gingen, met inbegrip van de dividendreserve, in totaal ƒ164.500. De te Rotterdam gehouden algemeene le denvergadering heeft de Balans en Winst- en Verliesrekening en overige jaarstukken goed gekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren Ph. Bosman en N. J. v. Staveren Werden her kozen. Naar wij vernemen is heden met aanvan kelijk 52 leden onder dén naam „Rotterdam" een nieuwe dameszwemclub opgericht. Het bestuur bestaat uit de dames mevr. Kint, voorzitster, mej. M. Kerkmeester, 1ste secreitaresse, (Botersloot 100). mevr. Ladage, lste peningmeesteresse en mevr. Risseeuw, Middelhoek, Zandvliet en van Ule. Als mannelijke adviseurs zijn aan de ver- eenlging verbonden de heeren Rademaker, Zandvliet en Kerkmeester. Tot de vereeniging zijn o.m. toegetreden de zwemsters Dini Kerkmeester, Jeanne Kleynoot Jane Ladage en Kint, zoodat de nieuwe orga nisatie al direct over een ferme estafette ploeg beschikt. De 6-jarige T. Prins wonende Rozenburg straat reed gisteren met zijn vriendje tezamen op een autoped van den oprit aan den Ho- nlngerdijk af P. kwam te vallen doordat hij het stuur k-.vjjtraakte en werd overreden door een vrachtauto bestuurd door den 59-jarigen B. S. uit Schiedam. De jongen bekwam een linker dijbeen- en een linker onderbeen-frac tuur en is door den G. G. D. "ervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren is aan boord van het aan de Steenplaat liggende sleepschip „Adlejo" de 19-jarige schippersknecht L. van der. Hoofd wonende aan boord, doordat een luik kantelde in een twee en een half meter diep ruim ge vallen. Met inwendige kneuzingen is hij over gebracht naar. het ziekenhuis aan den Cool singel. De 28-jarige motorrijder C. H. A. W(jers wonende Soetendaa.lscheweg is gisteren op den Pompenburgsingel met zijn motorfiets geval len. Hij bekwam een hersenschudding en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Dr. P. E. M. Teenstra, geneesheer aan de Psychiatrische Inrichting der gemeente Rot terdam „Maasoord" is als no. 1 op de aanbe veling geplaatst voor de benoeming van eersten geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum zulks ter voorziening in de vacature, welke op 1 Juni e.k. zal ontstaan ten gevolge van het met ingang van dien datum aan dr. A. M. Benders verleende eervol ontslag. De laatste ronde bracht 6 remisepartijen van de 8. Geeilszins is dit gevolg vau kalme par tijen, zooals zoo vaak in de laatste ronden van een rondtornooi voorkomen. Hier werd ferm gestreden, daar menigeen om de vereischte 55 pet. te bemachtigen, zich danig inspande. Zoo als reeds eerder vermeld geeft dit percentage recht op den eindstrijd in 1938. De uitslagen luiden: A. M. OlsenJ. de Bruyn 11. N. de HaasJ. Blom 11. E. La RondelleD. v. d. Veer 11. Ph. J. HamJ. de Korte 11. K. J. BoostenJ. H. F. Kinnegin 11. J. Blom—G. v. d. Waals 1—1. A. HagenaarsJ. v. d. Bergh 11. A. HagenaarsA. M. Olsen 11. Zonder hervatting: G. v. d. WaalsH, M. Levie 20. J. v. d. DoeH. Regouw 20. w.n.o. De stand is nu: Speler: Gesp. Gew. gel. verl. pt. Ham 15 7 6 2 20 Janneman 14 6 7 1 19 v. d. Waals 15 8 3 4 19 Blom 16 4 10 2 18 de Haas 14 3 11 0 17 Rondelle 16 3 11 2 17 Kinnegin 14 4 9 1 17 Boosten 16 4 9 3 17 Bergh 14 6 4 4 16 v. d. Doe 15 4 7 4 15 Hagenaars 16 4 7 5 15 Olsen 14 3 7 4 13 v. d. Veer 15 3 6 6 12 Regouw 16 3 6 7 12 de Korte 14 1 7 6 9 Levie 13 1 6 6 8 de Bruyn 14 1 4 9 6 Van de hangpartijen staat Ham gewonnen te gen v. d. Bergh, waardoor hij 22 punten zal be machtigen. Janneman hééft 2 gunstige, onderbroken par tijen tegen v. d. Waals en Olsen. Èen herkamp behoort niet tot de onmogelijk heden. Aangiften van 14 Mei 1937. BEVALLENN. Biemans geb. Bezooijen z. P. v. d. Ham geb. Mout d. J. M. S. v. Lies hout geb. Vielvoije d. L. van Dijk geb. Kwint z. M./ C. Hagestein geb. de Smidt z. A. H. Roodbol geb. Greve] z. J. H. Brienen geb. de Ruijter d. J. F. Verkerk geb. Koets d. G. L. Rase geb. de Jong z. J. de Vries geb. van Baarlen d. H. Koudstraal geb. de Waard z. E. J. Schouten geb. van Mil z. W. J. Lundquist geb. Merkus d. K. C. Verhagen geb. van Doorn z. J. A. Cassa geb. Okhuijzen d. A. M. S. de Blaajj geb. Theunis d. K. L. A. v. d. Laan geb. Po ij d. E. Kraal geb. van den Berge z. R. Olivier geb. Hamstra d. T. C. Oosterloo geb. van Meeuwen d. E. M. Suurbach geb. Jankowski z. J. Rijke geb. Marles z. C. van der Eem geb. Weda d. A. de Bruin geb. Zwager d. J. C. van Dijk geb. Groenewegen d. M. C. Stolk geb. van Asperen d. T. J. Campen geb. Kummeling z. A. Kolen geb. Mulders d. V. van Wolfs winkel geb. Ruurda d. C. F. van Bennekom geb. Willemsen 2 z. OVERLEDEN: N. J. v. Rooijen m. van P. M. Coumou 71 J. P. J. Pijpers m. van N. Zwaai 61 j. H. B. v. Amersfoort vr. van W. A. v. Deventer 68 j. L. Pijpers m. van A. Baren- drecht 60 j. A. B. Hartog wede. van H. F. Busscher 75 J. C. de Boom m. van W. Brand 55 j. A. Spruit wede. van J. Bout 65 j. P. v. Woerden z. 1 m. G. C. H. v. Weelden ongeh. m. 25 j. W. Hoogstadt wedr v. M. E. v. d. Peppel 68 j. J. Fortuin m. van M. BuS- kens 73 j. Voorts als levenloos aangegeven: F. v. Dode- waard geb. Hollenbach z. F. J. Wltteveen geb. Meilink d. In de groote Doelenzaal heeft het afscheid plaats gehad van den muziekcriticus Willem Landré bij zijn vertrek uit Rotterdam. Heel het program op dit afscheidsconcert v/as gewijd aan zijn werken op instrumentaal en vocaal gebied en dit concert heeft weer eens opnieuw bewezen hoe veelzijdig het werk van dezen componist is en evenzeer wat een uitstekend musicus en knap componist hij is. Aan dit concert hebben hun medewerking verleend Jo Vincent, Jo van de Meent—Wal ter, Lien CocheretLelyveld, Schiedams Man nenkoor Orpheus", mannenkoor „Apollo" en het Rotterdamsch Philharmonisch orkest. En allen hebben con amore, met veel toewijding en met de beste kwaliteiten, waarover zij be schikken, meegewerkt om de verschillende werken tot een uitstekende vertolking te brengen. Het moet voor Landré een groot ge not zijn geweest zijn werk op zoo mooie en artistieke wijze te hebben hoqren vertolken. En eveneens de belangstelling van de zijde van het publiek en van vele kunstenaars op veler lei gebied zal hem goed hebben gedaan en hem het bewijs hebben gegeven, dat zijn ja renlang werk als muziekverslaggever waar deering heeft gevonden. Het afscheid van zijn werk en van Rotterdam zal hem ongetwijfeld zwaar vallen, maar de sympathie, die hem zoo gul en hartelijk is geboden zal hem dit af scheid hebben vergemakkelijkt. Toen na het laatste nummer van het pro gram Landré op het podium verscheen, ver hieven alle medewerkenden op het podium en do bezoekers in de zaal zich om hem een spontane ovatie te brengen. Verschillende sprekers hebben den heer Landré toegesproken. Allereerst nam het woord de heer H. G. J. de Monchy, voorzitter van het huldigingscomi té. Hij noemde het een voortreffelijke gedach te, dat op dezen avond alleen werken van Landré waren ten gehoore gebracht. Daaruit blijkt hoe veel moois hij heeft gecomponeerd en daarvoor zijn we hem dankbaar. Hij me moreerde het werk van Landré als componist en criticus en wees erop, dat èn het een èn het ander bij hem in goede handen was. Velen hadden op dit concert gaarne hun medewer king verleend, maar een beperking was nood zakelijk. Hoe groot het aantal zijner vereer ders is kan blijken uit het album, waarin hun namen zijn opgenomen. Na allen uitvoerenden voor hun belanglooze medewerking te hebben dank gezegd, bood spr. den heer Landré een geschenk onder couvert en het album aan. Wethouder Ratté sprak namens het ge meentebestuur en betuigde erkentelijkheid voor het werk, dat Landré zooveel jaren in Rotterdam op muzikaal gebied heeft gepres teerd. Hij gaf uiting aan de waardeering voor zijn werk en persoon en hoopte, dat in Rot terdam weer spoedig een nieuw werk van Landré zal ten gehoore worden gebracht. De heer Pijper sprak daarna een woord van afscheid, waarna de heer Blok woorden van dank en sympathie sprak namens de collega's- muziekverslaggevers, waarbij hij vooral den nadruk legde op de goede en warme collegiali teit, die allen steeds van Landré hebben on dervonden. Van Tulder sloot de rij der sprekers en her innerde eraan hoe Landré in zijn critieken naast tekortkomingen ook steeds goede kwa liteiten wist te ontdekken, waardoor hij voor jonge solisten steeds een hulp en steun is ge weest en hen heeft geholpen in hun kunst ontwikkeling. De heer Landré dankte in ernst en luim de vele sprekers voor hun hartelijke woorden en voor de vele bewijzen van vriendschap en waardeering, welke hij heeft mogen onder vinden. Dit heeft hem het afscheidnemen ver gemakkelijkt. Verder dankte hij allen, die aan dit concert hun medewerking hadden ver leend. Nog werd voorlezing gedaan van tal van telegrammen en brieven welke waren ingeko men o.a. van Joh. Wagenaar, Willem Mengel berg, burgemeester Droogleever Fortuyn, Ro sa Spier en vele anderen. Na afloop van het concert was in den foyer gelegenheid van den heer Landré persoonlijk afscheid te nemen. Talloozen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. G. Door het bureau voor de statistiek der ge meente Rotterdam is een supplement uitge geven op het tarievenboekje van belastingen enz., hetwelk in April 1935 is verschenen. Be halve eenige aanvullingen zijn daarin opge nomen de nieuwe schoolgeld- en bedrijfsta- rieven. Voorts zijn voor het eerst vermeld de tarieven van de straatbelasting, de grondbe lasting en de zakelijke belasting op het be drijf. Van dit supplement worden wederom een beperkt aantal exemplaren tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar gesteld, ten stadhuize aan bovengenoemde afdeeling. Aan het examen, afgenomen door de Dis trie ts-leerlingencommissie in de Typografie voor Rotterdam en Omstreken, is deelgeno men door 15 handzetters, 3 courantzetters en 14 drukkers. Hiervan slaagden 13 handzetters, 3 courantzetters en 12 drukkers. De namen der geslaagde leerlingen zijn: Handzetters: J. J. Akkerhuis, A. F. Ardon, J. C. Bartels, W. v. Drunen, M. v. Eersel, J. C. Etman, L. Groenewoud, C. Kolijn, A. Man in 't Veld, J. v. Ooijen, A. L. W. Schulte- Fischedick, G. Spruit en C. Vreugdenhil. Courantzetters: D. Baak, J. de Jonge en J. de Reus. Drukkers: H. Bakker, P. G. Baljon, P. Dirks, J. J. Duimel, N. A. J. Frigge, A. A. Gilbers, A. J. Maatkamp, J. W. Rysmus, E. A. F. H. Tobé, H. L. Triesman, H. Versloot en K. Vroeg in de Wei. De praktische examens werden afgenomen op de drukkerijen van de firma's Nieuwe Rotterdamsche Courant, Rotterdamsche Boek en Kunstdrukkerij, D. v. Sijn en Zn., Nygh en Ditmar, Waesberge, Hoogewerff en Richards en Zwagers. Een practische uitvinding, welke naar te hopen is, ook in de praktijk haar bruikbaarheid zal bewijzeniverd, »ooals gemeld, gedemonstreerd aan de Hobbemakade te Amsterdam. Het betreft een nieuw noodluik voor autos, dat in het water automatisch omhooggaat. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Zooals wy reeds eerder In ons blad vermeld den, hebben de Reclasseeringsinstellingen het voornemen een Nationalen Reclasseerlngsdag te houden op Zaterdag 5 Juni 1937. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Vooraanstaande personen van allerlei rich tingen, aan het hoofd de Burgemeester van Rotterdam, heben: zitting genomen in het Comité van Aanbeveling. Het Plaatselijk Comité van Uitvoering heeft een Bureau geopend in het Oude Raad huis, Stadhuissteeg 1, telefoon No. 11000, waar zitting wordt gehouden alle werk dagen van 9 tot 5 uur. Personen, die zich als collectant voor 5 Juni beschikbaar willen stellen, worden ver zocht zich bij het Secretariaat aan te melden. Gevonden voorwerpen in de week van 30 April t.m. 6 Mei 1937, omtrent welke in lichtingen zijn te bekomen aan het Hoofd- Bureau van Politie aan het Haagscheveer al hier, (Ingang naast Raadhuis Ged. Doelwa- ter), lederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal Bureau: Sleutels, porte- monnaies, R.W.B. merken, handschoenen, da- mesparapluie, blauwe heerenhoed, sjaal, voet steun van een motorrijwiel, étui inhoudende papieren ten name van W. Loeb, padvinders mes, overjas, instrument lessenaar, rozen krans, bril met étui, callot van een auto, dames-acte- en schooltasschen, zwarte jon gensschoen, jampot en lepel, psalmboekje, fietspomp, bruine linnen tasch inh. gereed schap, pakje schoonmaakartikelen, pakje inh. 2 strengen touw, doos inh. kleeding pantof fels en gereedschap, handbeschermer, portret lijstje, abonn. Veerbedrijf „Dordt", gehaakte niuts en pennen, beige gummiregenjas, 2 po lissen ten name van Rijsoord en Nijkamp, pakje inh. 2 steunzolen, Fransch studieboek, 1 paar rubber laarzen, ceintuurs, nikkelen vul potlood,, zilveren rozenkrans, wollen sjaal, slobkousen, tambour-maitre stok, broodzak met inhoud, blauwe linker damesschoen, blau we kindercape, stofbril en uniformpet R.C.H., 1 paar regenpijpen, bruine damesschoen, auto- slinger, portefeuille inh. zeemanspapieren, zonnebril, groepe cape, sigarenkoker, kinder schoentje, vermoedelijk gouden ring, jongens jas. Aan de èureaux: Bureau Sandelingplein: zak, inh. klompen en sikkel. Bureau Bergsingel: roode autoped. Bij vindersbril m. hoornen montuur, Da- men, Math.weg 24; oranjekl. autoped op lucht banden, Hafkenscheid, P. de Raadtstr. 52; ar chitecten rekenliniaal, Th. Klein-de Baai, Nieuwstr. 32; kosteloos R.W.B. merk, J. v. Waart, Joost v. Geelstr. 36; padvindersmes, R. Koren, Schepenstr. 88a; R.W.B. merk, Th. Louwen, Pieter v. Aschstr. 6c, Overschie; gele damestasch, de Boer, Math.laan 450; led. mo- torbril, R. Quist, Boezemstr. 66a; R.W.B.- merk met sleutel, N. Pieterman, A. v. Nesstr. 84; 2 schoppen, H. Schenau fabriek Koolho ven, Waalhaven; R.W.B.-merk in étui, N. v. Leeuwen Utenhagestr. 2Q8d,; 3 br. fluweelen pantoffel», D-.. C. de Jong, Schilperoortstr. 8it>, R.W.B. merk in étui, P. Keinhout, Watergeus- str. 134; handtaschje m. inhoud, C. de Jong, Oeverstr. 20; R.W.M. merk in étui, J- Huis- dens, Imobilialaan 9; corset, J. Scheppink, Pr. Frederikplein 9a; R.W.B. mer kin étui, C. v. d. Schaft, Milliusstr. 172a; damesportem. met inhoud, Z. Noordenbos, Heenvlietstr. 12b; Bi. autoped, W. v. d. Most, Schoutenstr. 106; roodbr. damesportem., A. v. Bokhoven, Noord einde 29; zw. h. port. inh. kostel. R.W.B. merk, M. H. Tuitjes, Jonker Fransstr. 133; 1 paar zeemlederen h. handschoenen, H. v. Casperen, Rotterd.str. 42a; Gummiluchtkussen, W. v. d. Lek, Rubroekstr. 87; heeren portem. met inh., J. Rutten, Crooswflk 63; ijzeren aschbakje, J. A. v. Us, Vredehofstr. 42b; bankbiljet, J. v. Vollenhoven, Oranjelaan 26a; Pak gereed schap, L. Aaldyk, Rubensstr. 48b; dam. port. met inh., M. J. v. d. Burg, Taborstr. 34b; R.W.B. merk in étui, C. Thoutenhooft, Dijk- straat 29b; double kinderarmband, H. Schoon- derwoerd, Speelmanstr. 95a; kostel- R.W.B. merk in étui, G. Herjkoop, Nootdorpstr. 9b; kinderbril, J. Mostert, Banierstr. 99b; br. dam. tasch, C. Wamsteker, Noordsingel 10; R.W.B. merk in étui, B. Grijzenhout, Berkelschelaan 7, kostel. R.W.B. merk, A. v. Spronsen, Bajonet- str. 33; verchr. polshorloge, B. Boer, Neiuwe- kerkstr. 29b; autocrick, W. C. Vissers, Ru- waardstr. 60b; bovengebit, B. Bakx, Immobi- liastraat 58; nieuw geolied dekzeil, H. Went- zel, L. Waranda 76; ring m. 3 sleutels oa. 41083, L. v. d. Heuvel, Vredenoordkade 33; roode rozenkrans, M. Vos, St. Jacobstr. 30; R.W.B. merk in étui, H. v. d. Valk Burg. Meineszlaan 98; dam. polshorloge, B. v. Veer, Speelmanstr. 10c; br. actetasch inh. pyama- muts enz. P- Nijsen v Nesstr. 12b; koperen verfspuit, B. Seleski, Bootsmanstr. 7; R.W.B. merk, H. S. Ladage, Ruilstr. 83a; bril met hoornen montuur W- P'jnacker, Zeilmaker- str. 18a; R.W.B. 'merk, S. v. Deursen, Rob. Frutnstr. 36; statief fototoestel, A. Booselaar v. Reijnstr. 41; bos sleutels in étui, D. C. Smit, Henegouwerlaan H6b; zw. regenjas, G. Hen- driksen, Coornhertstr. 4; R.W.B. merk, M. Laan, Kogelvangerstr. 7b; ring 3 sleutels, C. de Neef W. v- Hildegaersbergstr. 39, H.berg; vulpen, F- w- Jesse. Kapelstr. 14; zw. zeil doeken tasch, E. v. Herlt, Bloemstr. 64; bril met étui, F. Stuvers, Pupillenstr. 102; kinder- portem- inh. 17 cen(.) c. v. Rooijen, Rouwen- hofstr. 48b; br. h. portem. ongev. 50 cent, C. v. d. Schaft, Ged. Binnenrotte 139; R.W.B. merk, T. Gravelijn, Lange Welle 114; verchr.' h. polshorloge, C. W. Hartog, Bloemhof 13; portemonnaie met inhoud, Hooijmeijer, Hille- vliet 95; grijze jongensjas, D. Kamerman, Ch. Lagedjjk 79; gouden dames polshorloge, J. Rouw Putschebocht 80; zw. port. met 5 cent, C. Zwart, Veldstr. 68; heerenportefeuille, J. Adrianus, Dord.str.weg 468; bl. jongens re genjas, J- Nieuwendijk, Pretorialaan 104; R.W.B. merk, M. Steehouwer, Asterstr. 70; knot rose wol, H. Vergoed, Hortensiastr. 15; zilv. vulpotlood, v. d. Stoel, Putschelaan 154; zw. dam. regenmantel, A. Ruitenberg, Slag- hekstr.'190; R.W.B.'merk, J.' Vissers, Stre- veisweg 97; kostel. R.W.B. merk, J. Jansen, Tolhuislaan 29; R.W.B. merk in étui, J. Bijl, Bloemfonteinstr. 14,; zw. dam. port., A. Kloet, Oleanderstr. 64; lap witte katoen, L. Kamer beek, Weimansweg 75; roode autoped, D. Haassen, v. Malsenstr. 107; br. port. m. inh., L. Netten, Disselstr. 15; kostel. R.W.B. merk, H. Timmer, Dreef 12; bl. ceintuur, J. Brand, Polderstr. 70; br. paraplui, J. A. Berlof, Schild- straat 23; schortje, S. Pieterse, Melkpad 21; zilv. broche, C. Horstman, Hortensiastr. 155; groene «portbroek, D. "V. Herwaarden, Norus- senstraat 91; 'grijze portem. inh. 5 kaartjes, H. Kruit, Kortebrandstr. 59 b. Na voorbereidende werkzaamheden, die eenige weken tijds in beslag namen, is de ijzeren brug aan de Dorpsstraat weggerold om vervolgens naar Terbregge te worden ge bracht. Uitvoerder van de werkzaamheden is de N, V. De Wit's Bergings- en TrciiSportbedryf, te Rotterdam. De ijzeren bovenbouw was reeds van plaats verwisseld. Donderdag is het weggedeelte, we gende ruim 18.000 K.G. van zijn plaats gelicht en op sleden door de Burgemeester Lefèvre de de Montignylaan gerold, naar Terbregge. Men hoopt het werk in drie dagen te kun nen voltooien De openliggende plaats van de Dorpsbrug wordt gedempt. Voor de verbinding van het water uit Trekvaart en Grindvaart maakt men gebruik van een duiker. De Grindweg wordt aan de Dorpsstraat verbonden. Na verloop van circa 3 weken zal ook het werk aan den weg wel gereed zijn. De ge meente zal dan ter plaatse een flink plein hebben verkregen, terwijl tegelijk 'n groote verbetering is geschapen op verkeersgebied. De afd. Hillegersberg van het Nederland- sche Roode Kruis hield Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester F. H. van Kempen, in de raadszaal haar eerste algemee- nen jaarvergadering. De voorzitter wees op de verrichtingen in het afgeloopen jaar, waarover de afdeeling niet ontevreden behoeft te zijn. Een der be langrijkste dingen van een Roode Kruis-af- deeling is de oprichting van een transportco lonne, waarom het bestuur dan ook gemeend heeft hiertoe aan de ledenvergadering een voorstel te moeten doen. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. A. W( A. van Eekelen bleek, dat de afdee ling thans 87 leden telt. De in het afgeloopen jaar gehouden Roode Kruisoefening slaagde in alle opzichten. Uit het jaarverslag van den penningmeester dr. F. F. M. Dingemans bleek, dat de ontvang sten 601,92 hadden bedragen en de uitgaven 371,04 zoodat het eerste jaarverslag sloot met een batig saldo van ƒ231,88. Met algemeene stemmen werd op voorstel van het bestuur besloten de Kon. goedkeuring op de statuten der afdeeling aan te vragen. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. I. Jongerius en L. Standenmeijer werden bij acclairiatie herkozen. De voorzitter deed hierna eenige medede*"/ lingen omtrent de oprichting van een tranar*r portcolonne. Verschillende personen hadden zich hiervoor reeds aangemeld, maar het aan tal moet worden opgevoerd. Besloten werd medewerking te vragen aan de plaatselijke vereenigingen van E. H. B. O. Juist op aansluiting van gediplomeerde E, H. B. O.-leden wordt groote' prijs gesteld. Om lid van de transportcolonne te worden behoeft men geen lid van het Roode Kruis te z(jn. De burgemeester wees er op, hoe In tijden van oorlogsgevaar E. H. B. O. -vereenigingen weinig kunnen presteeren als zy niet aan het Boode Kruis zijn verbonden. Daarom is het gewenscht, dat de besturen van de plaatse lijke E. H. B. O.-vereenigingen hun volle me dewerking aan dit doel verleeneru Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf jubi leert. Op 27 April j.l. was het 25 jaar geleden dat de electriciteitsvoorziening door het dis tributiebedrijf dezer gemeente een aanvang nam. Was dit op zich zelf al een reden tot een bijzondere herdenking, het afsluiten van een nieuw leveringscontract met Rotterdam, waar door de tarieven aanmerkelijk konden worden verlaagd, was mede een aanleiding de bijzon dere aandacht van het publiek te vestigen op de mogelijkheden, die de electricitelt biedt en die nu niet meer zulke hooge financieele eischen stellen. Besloten werd een electriciteitstentoonstel- ling te houden en daar zr-owel in woord en beeld als in practsche werking de mogelijkhe den te demonstreeren. En zoo kwam In volle dige samenwerking van alle plaatselijke in stallateurs, de gemeente, het Rotterdamsche Electriciteitsbedrijf en anderen het idee van een tentoonstelling tot werkelijkheid. In de benedenlokalen van de 2de Openbare Lagere School aan de Pieter van Oschstraat wordt de expositie ingericht, die gratis toegankelijk zal zijn. Als attractie zal iedere 25ste bezoe ker een toepasselijke verrassing ontvangen, terwijl electrische artikelen zullen worden ver loot. Behalve demonstratie van electrische appa raten zal mej. A. de Beer kookdemonstraties geven op een electrisch fornuis, verschillende films zullen worden vertoond, causerieën over het gebruik van electricitelt zullen gehouden worden. Het beloven aangename dagen te wor den, waar de propaganda voor electriciteits- gebruik stevig ter hand wordt genomen. De firma Van Nelle schenkt éen gratis kopje thee, de firma Vroom Dreesmann versiert de lo kalen met mooie tapijten, de gezamenlijke Overschiesche bloemisten geven het geheel een fleurig aanzien, radio-muziek wordt goed ver zorgd, kortom, niets is verzuimd om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Op Donderdag 20 Mei worden in den voor middag de schoolkinderen in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling onder deskundige leding te bezoeken, waaraan voor de jeugd nog 'enkelè attracties zullen worden verbonden. Schijnwerpers zullen het gebouw in over vloedig slaglicht zetten, zoodat reeds dadelijk te zien zal zijn, dat er iets bijzonders aan de hand is. De opening vindt plaats op Woens dagavond, 19 Mei, des avonds om half 8 door burgemeester Baumann. De tentoonstelling zal geopend zijn Woensdagavond en van 12 tot 5 en van half 8 tot 10 uur op 20, 21 en 22 Mei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2