m hoek van holland. ZONDER RECLAME DE DRUKINKT f f' ■Al' INGEZONDEN. DONDERDAG 20 MEI 1937 50 JAAR VROOM EN DREESMANN Een vermeldenswaard zaken- jubileum. 4e R. K. ONDERWIJZERSDAG TE ROTTERDAM. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. V oordrachten van Dr. H. W. E. Moller en mr .Th. Regout. Voortzetting der 144ste algeraeene jaarvergadering te Rotterdam. ROTTERDAM—TAPANOELI CULTUUR MAATSCHAPPIJ. SCHOOLWERKTUINEN. NEDERLANDSCH—JAPANSCHE VEREENIGING. mrw ww ■-»»»TT T7 f:% /x v kj WÈÊÈM BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. DE VRIJW. BRANDWEER. INBRAAKJES. gevonden voorwerpen. HET SPORTFONDSENBAD- ROTTERDAM. V-isIbx. Van Boerhaave wordt verteld dat hij eens een brief ontving van een meneer in China, die op de enveloppe niets anders had vermeld dan de woorden „Boerhaave, Europa Of deze legende op waarheid berust, weten wij, eerlijk gezegd, niet, evenmin of het de laatste halve eeuw wel eens is voorgekomen, dat een Chi nees een brief heeft geadresseerd aan „V. en D., Europa", maar wat wij wel weten is, dat als een dergelijke brief ooit verzonden zou zijn, deze ongetwijfeld zijn bestemming zou hebben bereikt. Waaruit men zou kunnen concludee- ren, dat de faam van de firma „Vroom en Dreesmann" die van Boerhaave nog overtreft, want het is zeer de vraag of de aan Boerhaave gerichte brief zijn doel zou hebben bereikt, in dien de afzender zich ertoe had beperkt alleen maar de initialen van den geadresseerde te vermelden. Hoe het zij, de namen Vroom en Dreesmann zijn hier te lande hoe langer hoe meer samen gegroeid tot één, ondeelbaar begrip. Beide na men of de beginletters daarvan, duiden een van de meest bekende en grootste Nederland sche firmas aan, welker ontstaan, voorspoedige groei en ontwikkeling in hooge mate karakte ristiek zijn, zoowel voor de thans achter ons liggende halve eeuw als voor de tweede periode van vijftig jaar, die Vrijdag a.s. voor den Am- sterdamschen Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann, zooals de firma officieel heet al beperkt haar bedrijf zich sinds lang met meer tot Amsterdam en tot manufacturen al leen, gaat aanbreken. Dien dag zal de firma Vroom en Dreesmann haar gouden bestaans- fcest vieren en bij deze gelegenheid bestaat er ongetwijfeld aanleiding enkele bijzonderheden uit de geschiedenis van dit groote Nederland- sche bedrijf, dat thans meer dan vijftig win kelzaken exploiteert in alle voorname plaat sen van ons land en een staf van personeel van meer dan tienduizend personen in zijn dienst heeft, in de herinnering terug te roepen. De snelle ontwikkeling van het bedrijf der firma Vroom en Dreesmann is in hooge mate typeerend voor de geheele ontwikkeling van het zakenleven in de laatste halve eeuw. Zij valt met name samen met de periode van ge stadige expansie, die Amsterdam en ook vele andere steden in de tweede helft der vorige eeuw en in het begin van deze eeuw hebben doorgemaakt. De stad breidde zich in de laat ste helft der negentiende eeuw snel uit; haar inwoneraantal steeg van 222.000 in 1850 tot 515.00 in 1900 de grenzen van het stadsge bied moesten telkens worden uitgelegd en met dezen groei ging een sterke uitbreiding van het economische leven gepaard. Vooral in het begin van deze ontwikkeling bestonden er goede kansen voor ondernemende en vooruit ziende zakenlieden. Tot deze categorie behoor den ongetwijfeld ook de heeren A. C. R. Drees mann en W. H. Vroom, wien het niet aan ini tiatief en commercieele talenten ontbrak en die beiden omstreeks het jaar 1880 hun zaken in Amsterdam begonnen en spoedig tot bloei brachten. Toevallige omstandigheden brachten deze twee zakenlieden met elkaar in contact en als gevolg daarvan besloten zij, ieder reeds een eigen zaak hebbende, voor gezamenlijke rekening in een ander stadsgedeelte, t.w. in de V/eesperstraat, de eerste zaak te openen onder den naam van Vroom en Dreesmann. Eigenlijk heette de nieuwe winkel „Magazijn De Zon", maar deze titel werd al heel spoedig verdron gen door den firmanaam Vroom en Dreesmann, waaronder de onderneming haar groote be- -kendheid heeft verworven. Het eerste magazijn van de firma Vroom en Dreesmann in de Weesperstraat verheugde zich al dadelijk in een grooten toeloop van het publiek en door dit succes aangemoedigd be sloten de firmanten het aantal hunner zaken uit te breiden. Spoedig droeg reeds een reeks van winkelzaken den bekenden firmanaam op den gevel. Met de verandering van het aspect der winkelstraten en de concentratie van de belangstelling van het publiek op bepaalde punten in de stad, bleek het wel eens noodig oude zaken op te heffen en nieuwe te openen in drukkere stadswijken. In 1912 werd het magazjjn aan de Kalverstraat bij het Munt plein gesticht op dezelfde plaats waar tot kort daarvoor, schuil gaand achter typische geveltjes, de schuilkerk ,,'t Boompje" had ge staan. Dit magazijn heeft in den loop der ja ren heel wat in- en uitwendige veranderingen ondergaan, maar het is steeds het middelpunt, de ziel van de onderieming gebleven, mede dank zij het feit, dat de kantoren der firma ook in dit gebouw zijn gevestigd Behalve dit hoofdmagazijn bezit de firma Vroom en Drees mann in de hoofdstad nog een zestal verkoop filialen, terwijl in de centrale bedrijven in de Noorderstraat zijn ondergebracht de voor- raad-magazijnen, de meubel- en beddenmake rij, de behanger^, de lingerie- en confectie- ateliers. Ook buiten Amsterdam heeft het bedrijf zieh reeds sinds tientallen jaren enorm uitge breid. In 1892 werd de eerste zaak in Rotter dam geopend, het jaar daarop werd een filiaal in Den Haag opgericht. Sindsdien hebben vrij wel alle plaatsen van belang een zaak van Vroom en Dreesmann gekregen. Een jubileum als dat van de firma Vroom en Dreesmann is een zeldzaamheid in de geschie denis van het Nederlandsche bedrijfsleven. De directeuren van de firma, de heer W. J. Dreesmann en B. H. Vroom Wzn., de zoons van de oprichters der firma, hebben dan ook gemeend dit gouden jubileum op waardige wijze te moeten vieren. Vrijdagmorgen zal de directie in Krasnapolski te Amsterdam reel- pieeren voor het Amsterdamsche personeel. Vrijdagmiddag van 3 tot 5 uur zal de direc tie der jubileerende firma haar vele handels vrienden, kennissen en belangstellenden ont vangen, tijdens de receptie, die gehouden wordt in het Amstel hotel. Begin Juli zal het perso neel een feestavond worden aangeboden in den Stadsschouwburg te Amsterdam waar de Bouwmeester-revue met Buziau zal worden gegeven. Ten einde ook het publiek in de feestviering te betrekken, wordt een zeer fraaie en origi- neele geveldecoratie aangebracht aan de ma gazijnen van de firma in de Kalverstraat te Amsterdam. In twintig tafereelen wordt hier de handel in beeld gebracht, zooals deze door alle eeuwen heen ontstaan en gegroeid is. Elk tafereel, dat 5 bij 2% meter groot ia, ia ver vaardigd naar een origineele olieverf-compo sitie van Prof. Hui'o Luns. Korte beschrijvende teksten onder elk tafereel geven den toeschou wer een duidelijke verklaring van het geschil derde beeld. Aan het hoofdgebouw is aange bracht een wand van 57 meter lengte en 614 meter hoogte, waarin veertien tafereelen, in gouden lijst gevat, zijn opgenomen. De overige zes tafereelen vinden een plaats aan den gevel voor de panden recht tegenover het Hoofdge bouw gelegen, waarvoor een speciale wand van 31 meter lengte moest worden opgetrok ken. Daar deze decoratie, die eenig in haar soort is, uiteraard slechts van tijdelijken aard is en daar bovendien de tekstruimte onder de tafereelen noodzakelijkerwijs zeer beperkt is, terwijl ongetwijfeld velen iets meer omtrent het ontstaan en den groei van den wereldhan del zouden willen lezen en zien, is een fraai en zeer lezenswaardig Doekje samengesteld, waastfn de origineele olieverf-composities van prof. Huib Luns in natuurlijke kleuren zijn ge reproduceerd, terwijl bij elk tafereel een uit voerig en overzichtelijke historische uiteenzet ting is opgenomen van de hand van prof. dr. H. Brugmans. Dit even aantrekkelijke als kunstzinnig uitgegeven boekje stelt de firma Vroom en Dreesmann, zoolang de oplage strekt, gratis ter beschikking aan al degenen, die er interesse voor hebben. Bovendien biedt de jubileerende firma al haar cliënten een passend geschenk aan n.l. een verjaardag-kalender, die verlucht is met 'een viertal Uitstekend geslaagde reproducties van bekende schilderstukken van Oud-Amster dam, die zich bevinden in de vermaarde cöl- lectie-Dreesmann. Het zal velen interesseeren te vernemen, dat op de maandschilden o.m. zijn afgebeeld een schilderij van het oude Gothische raadhuis van Amsterdam, geschil derd door J. v. d. Ulft (16271688) en het bekende schilderij van G. Berkheyde (1638— 1698) voorstellende het raadhuis van van Campen met de Waag er voor. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de firma tergelegenheid van haar gouden bestaansfeeSt een jubileumverkoop zal organiseeren, waar omtrent nog nadere bijzonderheden zullen wor den bekend gemaakt. GEEN OMZET, GEEN WINST IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN A Gisteren en vandaag is te Rotterdam in Ge bouw „Palace" de vierde R. K. Onderwijzers- dag gehouden, georganiseerd door de afdeelin- gen Rotterdam, Schiedam, Gouda, Dordrecht en Zeeland van de St. Augustinusvereeniging. Gistermiddag om 4 uur had eerst de offi cieels ontvangst plaats van de afdeeling Zee land, waarna een excursie werd gemaakt naar het Feijenoord-stadion. De voorzitter, de heer R. A. Boudens, ver richtte des avonds op eenigszins officieele wijze de opening der leermiddelententoonstel ling, gevolgd door een bezichtiging der diverse stands en een kennismaking van de leden on derling. Nadat de heer P. v. d. Dries, voorzitter van de afd. Zeeland het woord had gevoerd, hield de heer Aug. Boudens, voorzitter van de afd. Schiedam, een lezing over het onderwerp: „Lof van het boek", waarin hij gelegenheid vond het goede boek te beschouwen in ver band tot den mensch, den onderwijzer en de cultuur. Onder regie van den heer Vincent Bergheg- ge voerde de R. K. Zuider Tooneelkring ver volgens met veel succes op: „De oom uit Bra zilië" en „De Indringer". Onder leiding van The Bobton Flippers werd de eerste dag met een prettig bal besloten. Tweede dag. De dag van heden werd begonnen met een gezongen H. Mis in de parochie-kerk van de H. Rosalia aan de Leeuwenstraat, opgedragen door Rector J. Nolet, die ook in een hartelijk woord den onderwijzers wees op den plicht, om te helpen waken voor het godsdienstig leven van het volk der toekomst, nu het nieuw hei dendom den strijd voor de eer van God nood zakelijk maakt. Vanochtend om half 11 begon de ochtend vergadering met een openingsrede van den heer A. A, Boudens, die als voorzitter erop wees, dat deze onderwijzersdag moet staan in het teeken van optimisme, al zijn er ook tee kenen in het buitenland, naar aanleiding waar van de encycliek „Mit brennender Sorge" is verschenen, die aan allen binnen de grenzen een waarschuwing zijn om waakzaam te blij ven. Spr. heette vooral welkom den bisschoppe lijk hoofd-inspecteur, Rector J. Nolet, de bis schoppelijke inspecteurs Pater van Berkel G.F.M. en Pater Willemse O.F.M., den ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur Frans Wisse, den inspecteur J. Smit en vele anderen. Vervolgens werd het woord verleend aan dr. H. W. E. Moller, die sprak over „Vondels liefde voor de vrijheid" In de eerste dertig jaren van zijn leven aldus spr. kennen wij Vondel als den doops gezinde, die in ootmoed God te dienen tracht. Waakzaamheid, zachtmoedigheid en vroom heid zijn Vondels kenmerkende eigenschappen. Geen spoor van strijdlust, zelfs niet tegen de Katholieke Kerk. De geweldige strijd om de praedestinatie barstte los tusschen de verschil lende groepen van protestanten, een gods dienststrijd die vermengd werd met politieke hartstochten, maar de doopsgezinden en Von del bleven daar buiten. Tot het jaar voor den moord op van Oldenbarnevelt leefden Vondel en de doopsgezinden in rustigen vrede. Het was nog niet tot Vondel doorgedrongen, dat de strijd vooral ging om de vrijheid van gods dienstige belijdenis, de vrijheid en het recht van staten en vrije steden. Was dit besef eer der tot hem gekomen, hij zou wellicht eerder hebben ingegrepen. Want vrijheidszin was kenmerkend aan zijn karakter. Driemaal vin den we bij hem de openbaring van die zucht naar vrijheid en het is opmerkelijk, dat juist de verzen, die hjj op de vrijheid dichtte, tot de allerbeste behooren van de eerste 30 jaren. Spr. wees o.a. op het in 1612 verschenen Pascha, of de verlossing der kinderen Israëls in Egypte; waarin Vondel ook een vergelijking maakte met de vrijwording van de Vereenigde Nederlandsche Provinciën. Hoe is nu die vreedzame, zachtzinnige man schijnbaar zoo plotseling in het roerige strtjd- veld gerukt en verschijnt h(j als de geharnaste ridder van het woord? Deze groote mensch wij» een kunstenaar met diep en sterkvoelend gemoed en een onverwoestbaar werkvermo gen. Met het verwateren van zijn godsdienst zin ontwaken de eerste symptomen van gees- tigen spot, maar er moet nog heel wat in zijn ziel losbreken, voor hij tot het felste sarcas me zal overgaan. Dan komt er zwaarmoedigheid over hem door godsdienstige moeilijkheden en zijn vrjj- reidszin gaat zich nu op alle gebied openbaren. In de eerstkomende tien jaren geeft hij daar de uitingen van. Zijn vrijheidszin wordt in vele gevallen ongebondenheid en als eenige diening blijft de erkenning van Christus en de H. Schrift. Begrijpelijk noemde spr. het, dat Vondel ook verheerlijkt heeft degenen, die voor de vrijheid streden, getuige o.m. zijn meening over oud burgemeester Corn. Pietersz. Hooft, dien hij als voorbeeld stelde voor alle wereldlijke over heden. Na zijn bekeering verschenen eerst zijn ge weldige hekeldichten, maar geen enkel woord wijdt hij meer aan de verdediging van' de on derdrukte katholieken. Hiervoor meent spr. een verklaring te weten. Vondel meende, dat hij niet negatief moest Werken, niet de tegen standers moest aanvallen, maar eenvoudig po sitief het Katholicisme moest verkondigen. Na een dankwoord van den voorzitter werd gepauzeerd. Na zijn openingsrede richtte de voorzitter 'n woord van welkom tot mr. dr. A. A. v. Rhijn, secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij en tot prof. H. Ber ger, hoofd van den Veterinairen Dienst. Mr. dr. van Rhijn heeft vervolgens een kort woord tot de vergadering gesproken. De regeering interesseert zich in hooge mate voor de besprekingen, welke, op deze vergadering worden gehouden, omdat de organisatie haar standpunt gaat bepalen ten aanzien van de landbouwcrisismaatregelen en het voorontwerp landbouwordéningswet. De regeering is lang niet altijd even opge togen ovèr de onderscheidene steunregelingen en daarom wil zij overwegen of wijzigingen of vereenvoudigingen kunnen worden aange bracht, waarbij de vrijheid van den land- bouwstand meer tot haar recht zal kunnen komen dan tot dusverre. De regeertng stelt zich op het standpunt, dat steun aan den landbouw en meer speciaal aan de veehouderij noodzakelijk zal blijven in de allernaaste toekomst, maar het moei lijke probleem is daarbij om te beslissen in welke vorm deze steun moeten worden ver leend. De regeering vreest geen critiek op het voorontwerp landbouwordéningswet, maar spr. hoopt, dat deze een opbouwend karakter zal dragen en de maatschappij, die 144 jaar oud is, waardig zal zjjn. Medegedeeld werd, dat Noord-Holland door 32 en Zuid-Holland door 40 afdeelingen ver tegenwoordigd is. De rekening over 1936 wordt goedgekeurd. Deze sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van ƒ37.467.23. Er is een nadeelig saldo van 1109.57. Bij het vaststellen van de begrooting voor 1937 wordt met het oog op het terugloopend ledental op de grootste zuinigheid aange drongen De begrooting wordt vastgesteld met een bedrag van ƒ37.478. Besloten word't de najaarsvergadering in October te Amster dam te houden. De landbouwcrisis-maatregelen De secretaris van de maatschappij, ir. T. P. Huisman, zette vervolgens het standpunt van het hoofdbestuur uiteen ten aanzien van de lkndbouwcrisismaatregelen en het voor ontwerp landbouwordéningswet. Inzake het algemeene standpunt tegenover de ordenings gedachte, deelde spr. mede, dat het hoofdbe stuur in het streven naar ordening en in het feit, dat zoovele groepen van het bedrijfs leven zich reeds min of meer langs vrijwil- ligen organisatorischen weg aan de vrije con currentie onttrekken, een zeer groot gevaar ziet voor den boerenstand. Intusschen is het onjuist zonder meer zich uit te spreken te gen ordening. Het hoofdbestuur is tot het in zicht gekomen, dat de boerenstand met het aannemen van een negatieve houding niet klaar is. Integendeel, het méént, dat in het belang van ons volk er naar gestreefd moei worden, dat, als de regeering ingrijpt, dit steeds moet zijn met als uitgangspunt het loon- en prijsniveau in die bedrijven, welke zich niet in trusts en kartels hebben georga niseerd, doch, welke zoo vrij mogelijk op' ae wereldmarkt moeten concurreeren. Inzonderheid uit sociale overwegingen is het noodzakelijk, dat de overheid vooral de belangen van die bedrijven bevordert, waarin de sociale omstandigheden het slechtste zijn, Ten aanzien van het voorontwerp landbouw ordéningswet heeft het hoofdbestuur ernstige bedenkingen. Wel kan dit ontwerp de be staande landbouwcrisiswet vervangen en door meer decentralisatie van bevoegdheden zelfs eenige verbetering scheppen, maar bij de be- voegdheidsverdeeling blijkt nog te veel ge brek aan vertrouwen in net kunnen van den georganlseerden landbouw om bevredigend te kunnen worden genoemd. Voor maatregelen van blijvende ordening acht het hoofdbestuur het. voorontwerp on geschikt. Het eenige terrein, waar de landbouwcrisis organisaties geschikt voor zijn, is dat der teeltregellngen. Verschillende dezer regelin gen zullen zoolang de export belemmerd blijft, moeilijk kunnen worden gemist, maar als eenmaal de afzetmogelijkheden weer wat ruimer worden, dienen zjj aan den kant te worden gezet. Bij alles dient de regeering te begrijpen, dat de prijzen, welke tot heden richtsnoer zjjn geweest, allesbehalve bevredigende re sultaten geven. De vraag rijst of, nu de re geering erkent, dat de maatregelen van lan- geren duur blijken te zijn dan oorspronkelijk gedacht, de tijd niet is aangebroken den boe renstand aan geordende prijzen te helpen, in plaats van aan een crisisprijzenniveau, het welk armoede en werkloosheid naast over- matigen arbeid laat voortbestaan met alle nadeelen daaraan voor het gansche platte land verbonden. In de middagzitting is de beantwoording aan de orde gekomen van de door de afdee lingen bij het hoofdbestuur schriftelijk inge diende vragen. Na uitvoerige gédachtenwissellng ls de vergadering gesloten. Aan het verslag der N.V. Rotterdam-Tapa- noeli Cultuur-Mij. over 1936 ontleenen wij het volgende: Aan het sedert lang gekoesterde voornemen onzen employé's een pensioen te verleenen na 20 dienstjaren, kon, nu de toekomst voor onze cultuur wat rooskleuriger wordt, dit jaar ge volg worden gegeven. De pensioen-verzekering werd afgesloten bij twee der grootste Holland- sche verzekering-maatschappijen. Onze standaard-productie voor 1936 werd vastgesteld op 3.294.782 h. kg. Wij verkregen licenties tot uitvoer van 1.959.308 h. kg. In verband met een hoogere productie kochten wij van derden een licentie tot uitvoer eener hoeveelheid van 35.708 h. kg. De totale productie, bedragende 2.087.840 h. kg. rubber (v.j. 1.839.040) werd gerealiseerd tot een bedrag van 552.675 (333.639) of 23.50 (18,1) ets. per h. kg. Na de gebruikelijke afschrijvingen op ge bouwen en machinerieën ad 29.611 (30.436) of 1,4 (1,7) ets. per h. kg., resteerde een ex ploitatie-winst van 229.430 (79.918). Het winst-saldo bedraagt 202.843 (v.j. 67.892), waarvan te gebruiken voor afschrij ving op aanplant 94.548 (31.882), zoodat blijft te verdeelen 108.295 (36.010), aan te wenden als volgt: 6 (3) pet. dividend op pre ferent kapitaal 69.720 (34.860), 3 pet. (nihil) achterstallig dividend id. van 1935 34.860 dividend- en tantièmebelasting 3.520 (1.160), naar nieuwe rekening 195 Het achterstallige cumulatief preferente di vidend zal dan bedragen 6 (9) pet., zijnde 3 pet. over boekjaar 1933 en 3 pet. over boek jaar 1935. De kostprijs heeft bedragen 20,8 (18,24) ets. per h. kg. Van de rubber-productie 1937 is tot heden verkocht 738.560 h. kg. tot den prijs van 44,29 ets. per h. kg., f.o.b. Sibolga. De productie wordt geraamd op 2.680.000 h. kg. Aan het jaarverslag van de Rotterd. Ver. voor Schoolwerktuinen ontleenen w(j: De tuin aan den Essenburgsingel werd op de gebruikelijke wijze geexploiteerd. Aan 230 kinderen kon een tuintje gegeven worden; het aantal aanvragen voor dezen tuin bedroeg 1085. Het succes ervan was weder zeer goed. De belangstelling voor den Schoolwerktuin en de waardeering ervan nemen nog steeds toe. Wat de tuin in het Bosch en Park betreft, hier voor waren 700 aanvragen. Door de Gemeente was een terrein aan den Toerweg (Crooswjjk) in uitzicht gesteld, doch het gereedmaken er van, wat door jeugdige werkeloozen moest gebeuren, vorderde zooveel "tijd, dat het ook dit jaar 1936 weder te laat werd om den tuin te kunnen openen. Niet voor einde Juni werd het terrein opgeleverd en kon met de voorbereidende werkzaamheden en indeeling worden begonnen. Daar bij opening van een tuin in Juli de kans op eenig succes uitgesloten geacht moest worden, heeft het Bestuur zich zeer tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien de kinderen in het Oostelijk Stadsgedeelte te moeten teleurstellen. Het bestuur betreurt dit verloop des te meer daar het ervan overtuigd is, dat uitbreiding der Schoolwerktuinen in het belang der Rot- terdamsche jeugd wenschelijk en noodzakelijk is door den grooten invloed ten goede, die er voor de kinderen van het werken in zoo'n tuintje uitgaat. Het geeft in elk geval eenige voldoening, dat bij het gereedmaken van dit verslag de zekerheid bestaat, dat in 1937 de tuin aan den Toerweg zal worden geopend- Te vens kan hierbij worden opgemerkt, dat dit terrein in het Bosch en Parkplan speciaal voor Schoolwerktuin is aangewezen, zoodat hier indien de geldmiddelen dit tenminste mogelijk maken permanent een Schoolwerktuin kan worden geexploiteerd. Het bestuur van de kortelings opgerichte Nederlandsch-Japansche Vereenlging zal op Zaterdag 29 Mei a.s. in het gebouw van de Nederl. Handels Hoogeschool een Japan- schen middag houden. Prof. dr. B. Matsuo- ka, ond-hoogleeraar in het Duitsch aan de Nippon Universiteit te Tokio thans hoog leeraar in het Japansch aan de Berlijnsche Universiteit, zal spreken over „die geistigen Strömungen in Japan, von der Meiji-restau- ration bis heute, unter Berüchsichtigung des Einfluszes der Abendlaudischen Ideënwelt". Daarna zullen nog eenige films over het Ja- panache leven worden vertoond, ingeleid door Prof. dr. J. Rahder. Secretaris der vereeniging is de heer W. Suermondt, Lange Vijverberg 11 (kantoor), Kraaienlaan 22 (huis) te 's-Gravenhage. Natuurlijk Is 1 prachtig als m «van wilt kijken naar onze plaailes-mat-'n-preel/e over veilig verkeer. En toch hebban wa nog lievar, dat u sa overslaat, mits.u dan maar uit tucttt al die wenken In practljk brengt 'A 2 i in» Aangiften van 19 Mei 1937. BEVALLEN: W. J. Britttfn geb. Me(jer d. R, v. Klaveren geb. v. Leeuwen d. C. W. v. d. Heide geb. Zuldmeer d. C. Verstegen geb. Verzaden z. E. C. Messcher geb. Gazan d. J. G. de Groot geb. Nelemans z. M. G. Hennekes geb. v. d. Kleij z. W. E. A. N. Vis eer geb. de Best z. M. C. E. Allart geb. den Adel z. G. Rommelswaard geb. Velthoven d. J. J. Westerwyk geb. v. Hattem d. N. Hoekman geb. v. Holst z. A. J. Pas geb. Slik kerveer z. A. M. Saathoff geb. Korenhof d. M. J. v. d. Watering geb. Bangert d. M. H. v. Wel geb. Ribbe d. C. J. Haslinghuis geb. Tolk d. J. W. Breemer geb. v. d. Broek d. H. M. Termeer geb. Schellaars d. J- P. A. Wijnants geb. Otger d. M. J. R. A. Nefkens geb. Erftemeijer z. C. Le Pair geb. Andeweg d. A. M. de Vr(j geb. Smits Schouten z. N. de Knecht geb. Luijendijk d. G. Hartkoren geb. Huizer d. GEHUWD: F. P. G. d'Achard van Enschut jm. 23 j. en C. W. de Waard jd. 25 j. H. den Besten jm. 19 J. en T. Huisman jd. 18 j. T. Coenen jm. 23 j. en K. Kuiper jd. 19 j. A. J. Erkens jm. 25 J. en L. M. Schumann jd. 23 jC. Gloudie jm. 26 j. en W. H. Verloop jd. 24 j. J. A. van Hattem jm. 25 j. en H. J. van Eeno jd. 21 j. W. van der Hoek jm 27 j. en L. L. Klompenhouwer jd. 31 J. B. de Leeuwe wedr. 73 j. en R. C. Numeijer wede. 67 j. W. G J. v. der Linden jm. 25 j. en H. P. Los jd. 23 J. A. Plomp jm. 25 j. en C. J. Bout jd. 23 j. A. Pol geseh. m. 65 j. en M. D. van der Boor gesch vr. 62 j. C. A. Rtjken jm. 28 j. en J. C. Schepes jd. 27 j. J. J. Sjouke jm. 21 J. en J. Swaan jd. 19 j. M. Stad jm. 29 j. en M. S. Hagchenberg jd. 30 j. H. Starink jm. 22 j. en A. D. Rotmeper jd, 23 j. E. Stu(j jm. 24 j. en M. Helbers jd. 22 j. D./ Veerman jm. 24 j. en L. Oomens Jd. 20 J. C. Visser jd. 27 j. en F. van dei Ouden jd. 20 j. A. D. Vos jm. 24 j. en J. A. Ernst jd. 24 J. D. J. A. van der Wiel gesch. m. 33 j. en C. P. Spork jd. 23 j. H. A. G. Wiotten- horn jm. 27 j. en I. A. L. Bulse jd. 24 j. G. van der Zalm jm. 26 J. en C. van der Schans jd. 22 j. G. Anker jm. 27 j. en E. P. Lindenbergh jd. 22 j. b. H. Btancht jm. 26 j. en J. C. Ditmar jd. 27 J. H. J. Goedhart jm. 29 J. en M. J. van Veen jd. 24 J. J. Hoogstra. jm. 27 J. en W. Krupp jd. 23 J. P D. Knol jm. 28 j. en A. M. de Knegt jd. 26 1 I. de Lange jm. 23 j. en N. Hordijk jd. 23 i. F. W. de Looze jm. 24 j. en P. C. Bliek jd. 24 J. W. Los jm. 28 j. en A. P. Groen jd. 27 j. D. Prudhomme van Reine Jm. 30 J. en A. J. van Wiefferen jd. 33 j. - H. de Roode jm. 23 J. en T. Klooker jd. 21 j. H. J. de Rouwe jm. 29 j. en M. Gruppelaar jd. 25 J. A. Swanevelt Jm. 25 j. en A. M. van Loon jd. 26 j. J. Toet jm. 31 j. en M. M. van Grevenbroek .1d. 24 j. W. van Poelgeest jm. 27 j. en T. Pagels jd. 23 j. J. Beljaars jm. 26 j. en C. M. van Lieshout jd. 24 j. L. Bouban jm. 31' j. en A. M. Boom jd. 22 j. J. C.I M. van Dongen jm. 24 j. en J. V. E. Donckers jd. 21 j. A.I Groeneweg Jm. 31 J. en A. P. van Deurzen jd. 28 j. G. M. A. van Hattem jm. 27 j. en R. Nieukerk jd. 25 j. C. Herman jm. 32 j. en J. van der Most jd. 31 j. J. van den Heuvel jm. 25 j. en W. J. de Graaf jd. 20 j L. Jacobs jm. 24 j. en J. van der Velde jd. 23 j. W. P. Kalb jm. 29 j. en T. Pouw jd. 29 j. T. C. Kamp jm. 27 j. en L. Lander jd. 27 j. T. Krul jm. 26 j. en J. P. van den Berg jd. 23 j. W. F. Madlener gesch. m. 37 j. en M. H. Schuitemaker wede. 33 j. D. van Meter jm. 27 J. en J. Goossens jd. 21 j. A. oiy jm. 26 j. en T. van Ieperen jd. 28 j. J. K. van Reede jm. 20 j. en JQ. Snijders jd. 19 j. M. Koodenburg wedr. 37 j. en J. van Essel wede. 35 j. A. Tulp jm. 28 J. en J. Rotte jd. 21 j. M. S. Vermeulen jm. 26 j. en J. M. Bal jd. 23 j. A. L. J. van Vliet jm. 24 j. en M. Brugman jd. 22 j. J. H. van der Wal jm. 27 J. en P. H. M. Pouwels jd. 29 j. A. A. Willemsen jm. 27 j. en C. C. Zandbergen jd. 25 j. J. B: A. de Wolf jm. 32 j. en J. G. Homan jd. 34 j. J. H. Bekker jm. 28 j. en C. Coppel jd. 26 j. W. Borkent jm. 32 J. en J. Coppel jd. 24 J. J. J. Bout jm. 26 j. en N. Rijke jd. 29 j.( H- J- Dammers jm. 30 J. en H. J. Boelee Jd. 23 j. M. van Driel Jm. 29 j. en A. Eggner jd. 29 j. J. Guddee jm. 24 j. en M. van Bremen jd. 22 j. C. Hakman jm. 28 j. en H. Steenge jd. 24 j. H. J. Hebllj jm. 22 j. en C. Hooghus jd. 21 j. J. Jongste jm. 24 j. en G. W. van der Heide jd. 22 j. H. Kroon jm. 24 J. en M. Dekker jd. 22 j. J. D. Zwart ]m. 24 j, en A. M. Hogedoorn jd./ 21 J. OVERLEDENN. de Knegt wede. van K. Gouw 7d j. G. A. D. v. d. Loo. d. 2 j. E. Veen- stra, wede. van A. Keehnen 52 J. J. v. d. Ha mer wede van M. Sneevliet 82 j. K. Rotmans, man van T. Brouwer 57 j. J. Oomes, man van S. v. Deel 67 j. P. M. Bossers, vrouw van J. de Haas 37 j. W. A. Beker, man van H. S. Borst 64 j. L. Fokkena, man van A. A. Dek kers 67 j. R. Stas, ongeh. vrouw 88 j. B. J. M. Jansen, dochter 2 d. A. Keizer, gesch." vrouw van C. J. H. Conzen 54 j. Voorts als levenloos aangegeven: E. G. M. Kor ving geb. Kamps d. De opening der wereldtentoonstelling te Parijs begint eindelijk te naderen. Plan is haar volgende week te openen. Het aspect van de Place de la Concorde waar een der hoofdingangen der expositie zich bevindt, f Verschenen is het jaarverslag van de Vrijw. Brandweer over 1936, opgemaakt door den opperbrandmeester, den heer A. F. D. Hueck. Op 1 Jan. 1937 waren er 183 personen aan de brandweer verbonden namelijk 26 hoofden en 157 geaffeeteerden. Het materiaal bestond uit 6 handbrandspuiten, I slangenwagen, 1 motorbrandspuit, 2 magyrusladders, pl.m. 2000 meter slang en veel ander materiaal. In 1936 zijn er geboekt: 1 uitslaande brand, 11 binnenbranden, 4 terreinbranden, 8 straat- branden, 4 veenbranden, 2 autobranden, 5 gevallen van begin van brand en 15 schoor steenbranden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er Ingebroken in het gebouwtje van e Propagandaclub. Dr. Schaepman aan de Juna- nalaan. Er wordt niets vermist. - Den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van de N.V. Hillegersbergflehe Houthandel aan de Rechter Rottekade. Aan de achterzijde van het gebouw is men binnen gekomen, door het deurslot te forceeren. De brandkast heeft men niet kunnen openbreken. Alle kasten, laden en lessenaars zijn openge broken en doorzocht. Slechts een klein bedrag aan geld alsmede een hoeveelheid postzegels en plakzegels zijn ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan het bureau van Politie. Straatweg 140, ztjn de volgende gevonden voorwerpen te be komen: 1 Ring- met sleutels; 1 Huissleutel. Bij vinders zijn te bekomen: 1 Heerenhand schoen, den Houter, L. Rottekade 145; 1 blau we jongensjas, de Vries, Or. Nassaustr. 11; 1 kinderhandschoen, van Duren, Straatweg 31; 1 Schroevendraaier, van Veen, Julianalaan 3b; ld. een zwempak, aan het zelfde adres: 1 Ring met sleutels, de Groot, Montigylaan 48, 1 halsketting, de Rooij, Rozenlaan 13b, Jongensjas, Cossee, W. van Hlllegaers erg- straat 70b; 1 kinder taschje, Ruttcman Rust- hoflaan 13, Rotterdam; 1 Wem. Nleuwlalat, Lischbloemstraat 41b; 1 belastingmerk, Kerk- laan, Lischbloemstr. 59b. Binnengevlogen: 1 Postduif, bp Kleipool, W. van Hillegaersbergstraat 60a; Id. 1 postduif bij Gravesteijn, Berglaan 69. ARM GEBROKEN Het 9-jarig dochtertje van de familie Hollaar kwam gisterenmiddag feoodanig. te vallen met haar fiets dat zij een arm brak. Dr. Knip verleende het kind de eerste hulp. RIJWIELPAD Het nieuwe rijwielpad langs den duinvoet, welke loopt van Hoek van Holland tot Den (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). In het artikel, dat naar aanleiding van de opening van het Sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat in Uw blad van 5 Mei ver scheen, wordt het bestuur der nieuwe inrich ting een onrecht en eenige onjuistheden in de schoenen geschoven, welke wij door middel van Uwe kolommen gaarne willen rechtzet ten, opdat de verkeerde indruk, die bedoeld artikel gewekt moet hebben, weggenomen worde. In de propaganda-courant, zoo lezen we in Uw artikel, welke huis aan huis bezorgd werd, komt een advertentie voor van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat alle bestuursleden van het Sportfondsenbad zich er ten zeerste over geërgerd hebben, dat deze advertentie verschenen is in het blad, waar mede propaganda voor de nieuwe zwem inrichting beoogd werd. By de uitgevers van dit blad tg dan ook ten zeerste geprotesteerd tegen het opnemen van een dergelijke advertentie. Echter was toen het kwaad reeds gesticht, daar het blad toen reeds gedrukt en verspreid was. Uwe suppositie echter, dat het bestuur ver antwoordelijk is voor deze advertentie, is zeker niet juist. Eenigen tijd, voordat het Sportfondsenbad geopend werd, bereikte ons van de zijde van dc Voorwaarts het voorstel, dat deze onder neming ter gelegenheid van de opening onzer zweminrichting een extra-blad zou uitgeven, welke de Voorwaarts geheel zoü verzorgen en waarvoor zij onzerzijds slechts enkele ge gevens voor den tekst, benevens een enkel artikel verlangde. Waar in andere plaatsen zoowel door de Sportfondsen-organisatie als door anderen (o.a. de V.V.V.) tot groote tevredenheid een dergelijk blad uitgegeven is, en overeenge komen werd, dat dit Sportfondsenbad-num" mer noch wat zijn uiterlijk, noch wat zijn tekst betreft, ook maar in één enkel opzicht ken teekenen van de politieke richting, welke de Voorwaarts voorstaat, zou bevatten, m.a.w. dat dit blad een volkomen neutraal karakter zou dragen, ls dit voorstel door ons bestuur geaccepteerd. Indien wij ook maar één oogenblik hadden kunnen vermoeden, dat een advertentie als de onderhavige in dit blad zou verschijnen, dan zouden wij zeer zeker ook ten opzichte van de advertenties beperkende voorwaarden gesteld hebben. Wij hebben aan de mogelijkheid van de noodzakelijkheid eener dergelijke voorwaarde geen moment gedacht. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat wij het opnemen van de onderhavige advertentie zonder meer afkeu ren, en het verschijnen er van in dit nummer ten zeerste betreuren. Het tweede in Uw artikel gestelde verwijt is van geheel anderen aard, n.l. dat geen afzonderlijke tijden voor de heeren in de dienstregeling zijn opgenomen. Hiertegen merken wij op, dat wij wel de gelijk bereid zijn om in de dienstregeling der gelijke tijden op te nemen, indien ons blijkt, dat" er aan dergelijke heerentijden een renda- bel-te-maken behoefte bestaat en daarom u opneming uit een exploitatie-oogpunt vera#-" woord is. *01% Zooals U bekend is, heeft de g-émêerite ffgt- terdam in geen enkel opzicht eenigen ijnm- cieelen steun voor de nieuwe inrichting gege ven. Al is het Sportfondsenbad geen handels onderneming, welker doel het maken van winst is, heeft het bestuur er anderzijds voor te zorgen, dat de exploitatie sluitend is, d.w.z. dat de uitgaven door de inkomsten gedekt worden. Nu leert de ervaring uit andere baden in het Westen des lands en daardoor heb ben wp or.s bij het samenstellen van de dienst regeling laten leiden dat separate heeren uren, opengesteld voor het publiek als zoo danig, vrijwel nergens bevredigen, omdat dit beteekent een mindere zwemgelegenheid, een kjeiner aantal zwemmen voor de dames. Tel kens weer wordt geconstateerd, dat de z.g. separate heeren-uren onvoldoende bezet zijn. Nu is het samenstellen van een dienst rooster eener zweminrichting steeds zeer moetiijk, omdat zuiver plaatselijke factoren daarbij een rol spelen. Het is steeds een zoe ken naar de juiste tijds-indeeling, waarmede soms maanden en maanden gemoeid zijn. Nog nergens werd dadelijk de juiste dienstregeling gevonden. Allerminst hebben wfl ons met de hoop gevleid, dat Rotterdam hierop een uit zondering zou maken. Met de gedachte, dat ook voor het Rotterdamsche Sportfondsen bad spoedig genoeg in het bedrijf zal blijken, welke veranderingen in verband met de geble ken behoefte ingevoerd dienen te worden, is een dienstregeling ontworpen, waarin deze wijzigingen spoedig aangebracht kunen wor den. Op dezelfde wijze is men te Amsterdam, Delft, Schiedam begonnen. Op buitengewoon prettige wijze wordt daar thans met de be staande R.K. organisaties samengewerkt, zoo als bpv. met „Excelsior" te Schiedam, de D.H.L. te Delft, de R.K. padvinders-organi satie te Amsterdam. Het ligt ook in de bedoeling van ons pe stuur, dat onze directie contact zoekt met de R.K. organisaties te Rotterdam, tot wie wij bij dezen gaarne den oproep plaatsen zich met onze inrichting over de onderhavige kwes tie in verbinding te stellen. Hopend met bovenstaande uiteenzetting be reikt te hebben, dat de verkeerde indruk, waartoe liet hierboven gemelde artikel onge twijfeld aanleiding m o e st geven, thans verdwenen is en U, M. d. R. dank zeggen voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, voor de N.N- De Sportfondsen en de N.v. Sportfondsenbad-Rotterdam" Mr. J. A. C. Bierenbroodspot. Naschrift red. Msb. Met groot ge noegen namen wy kennis van bovenstaande uiteenzetting wat betreft de bedoelde adver tentie. Deze verklaring bevredigt ons, al ware wellicht over de wenschelijkheid van moer toezicht te discussieeren. Ons tweede bezwaar blijft, en wij hopen, dat ook hieraan spoedig zal worden tegemoet gekomen. Haag, is thans voor het rijwielverkeer open gesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maarten M., zoon van J. C. M. de Ruvter en A. Dekker Plet A„ zoon van J. a. van Altena en A. G. E. Bos Maria J, dochter van J. B. Tabben en C. M. M. Seelie Cornells, zoon van J. v. d. Marei en G. v. d. Bos. ONDERTROUWD: N. Doorn, 28 jaar en H. Bouman 27 jaar C. H. Valkenburg 30 jaar en J. Brokkus 32 jaar. GEHUWD: M. G. v. Doorne 27 jaar en L, A. v. Geest 22 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2