EENHEID naEzonDEiï iiu^ót ukken STEMT KATHOLIEK BV- Dr. BEAUFORT No. 1 VAN LIJST 1. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. li 1 ROTTERDAM. 60ste JAARGANG No. 17870 MAANDAG 24 MEI 193ri VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: ^TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 1 STADSNIEUWS. KATHOLIEKE ACTIE „VOOR GOD". Geslaagde meeting op het Volkspark. /'ff'V VERKIEZINGSAVOND R. K. STAATSPARTIJ. Éénheid, in deez bange tijden D°et der geloovigen geesten strijden ~TS onmetelijke kracht eg en duistere macht. DUS DE R.K. STAATSPARTIJ CRICKET. DE MOORD IN DE ORANJE BOOMSTRAAT. DE RADIO-CENTRALE. KETHEL. In liooger beroep straf verzwaard tot twaalf jaar. PATER BERN. KENNEPOHL S.C J. f NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SNELLE LOSSING. Bij Frans Swarttouw's Havenbedrijf. BEGRAFENIS C. SWARTTOUW. De abonbnmbntsprus van de nieuwe SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco» bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 6 cent per ■tuk, POSTCHEQUE- EN GIRODIENST NO. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regeis ƒ1.55. eikeregel meer25ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedbmsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; ƒ1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; ƒ250.— voor bet verlies van een een hand, een voet of een oog; ƒ100.voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies voor de voorste twee leden van alle vingers; ƒ50. voor het verlies van een volledig i van een duin. ef voor bet verlies van twee leden van een wijsvinger; 25.— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of bovenbeefl, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; ƒ10.voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Gisteren heeft het plaatselijk Comité voor tie K. S. A. een in alle opzichten geslaagde Vóór-God-betooging gehouden. Nadat 'ss morgens zeer veel Katholieken de H. Communie in hun parochiekerken had den ontvangen om daardoor eerherstel te brengen aan God voor den grooten smaad Hem aangedaan, had 's middags op het Volks park een massale meeting plaats. Begunstigd door heerlijk weer, waren zeer vele opgeko men om naar de woorden der redenaars te luisteren en alzoo weer de noodige wapenen te verzamelen om den strijd Voor God voort te zetten. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester mr. dr. F. l, J. van Haaren, mr M. M. van Velzen, verschillende leden van de R. K. Raadsfractie; bestuursleden van de R. K. Staatspartij en de Hanze, verder zeer vele heeren geestelijken en broeders. De heer Th. Mouwens, voorzitter van de K. S. A., opende de meeting. De K.S.A., aldus spr., heeft deze bijeenkomst belegd om het werk van het Comité voor God te steunen. Spr. hoopte, dat deze bijeenkomst zal slagen, doch dan is het doel nog niet bereikt, dat kan alleen als wij alles doen tot meerdere eer van God. Wij stellen tegenover de God loochenaars ons Credo. Spr. verwachtte dat de aanwezigen door de redenaars gesterkt mochten worden, dan is dit een gezegende dag. Nadat door allen het „Credo" was gezongen was het woord aan prof. A. Cleophas van het Groot Seminarie te Warmond, die sprak over „Sloopende machten". Heel de geschiedenis der menschheid, aldus spr., is vervuld van strijd tegen God. De Godsliefde trekt de menschen tot zich, hoewel Hij ze niet noodig heeft. Deze liefde ging zoover, dat God de menschen broeders maak te van Zijn Eenigen Zoon Jesus Christus. Altijd hebben wij strijd in ons zieleven. Wij vinden ook den open strijd, den strijd van mensch tegen God. Iedere Godsstrijd heeft haar eigen kenmerken. Wat wij nu mee maken, is een koelbloedige strijd tegen al wat Goddelijk is. Spr. beschrijft den strijd tegen Kerk en God van den tijd der Romeinen af tot nu toe. De menschheid, in dienst van den booze, heeft wat van de geschiedenis geleerd. Er moesten andere wapenen zijn. De nieuwe phase is begonnen, sedert men een nieuwen mensch wilde gaan vormen. In deze creatie is geen plaats voor een positief Godsbegrip. Het superieure menschen vers tand heeft dat niet noodig. Een product van Godloozen ne geert God niet volkomen, maar haat Hem als een persoonlijken vijand. Lenin zelf heeft dit verklaard. Het is sterk God te kennen als 't hoogste goed en Hem toch te haten. Commu nisme is volkomen in strijd met God. Het Nationaal Socialisme heeft beginselen die het heel moeilijk maken met God in vrede te blijven. Hun systeem gaat niet persé sa men met strijd tegen God, maar in de werke lijkheid is dat anders. In Rusland wil men 'n proletarisch mensch met haat tegen God. Godsdienst is voor hen de bovenconjunctuur van het kapitalisme. Daarom keert zich de haat tegen het kapitalisme vooral tegen de Godsdienst. Het einde van den strijd is alléén mogelijk als er een overwonnene is. Het com munisme moet er onder en dat kan met Gods hulp. Duizenden kerken zijn reeds gesloten. Duizenden geestelijken reeds vermoord. Het lS ?fSbi»v^x het communisme in Rusland. In Duitechlaud bcgon het mooi_ maar hoe is het veranderd. Zij wenschen daar geen an deren God dan Duitschland zelf. Zij hebben het Christendom benaderd om het daarna de doodsbleek toe te brengen. Het communisme Wij strijd. Het nationaal-socialisme wil Keen Martelaren maken, maar zij maken verdacht on onteeren. Massa s ontvluchten daardoor toch de Kerk. Het communisme spreekt ook van godsdienstvrijheid, maar de Godloozen- beweging strijdt naast haar. Het nationaal socialisme in ons land is niet hetzelfde als dat in Duitschland zeggen zij, maar zij heb ben hun leden zoo bewerkt, dat zij meenen dat er in Duitschland niets met de Kerk ge beurd is. Waarom moeten die duigen m die kringen verborgen blijven? Ook hier begint de verdachtmaking al. De satanische Gods- baat is ook in uw land. De afbrekende krach ten sluipen ook onder ons. Kijk uit, anders zullen zij er zeer velen in hun netten vangen. Kr zijn velen, die alles aan anderen over aten. Wordt allen strijdbare krachten voor God. Onder luid applaus eindigde spreker. Hierna was het woord aan prof. Haring ^an het Seminarie Hageveld. Spr. heeft als onderwerp gekozen: „Bouwende krachten". De vorige spreker heeft ons een blik laten ^erpen op de ruïne van de wereld. Maar er uog meer ellende. Kinderen en grooten zijn 0 Of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met het oog op de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta- tenGeneraal, de bureaux van de gemeente secretarie, gevestigd ten Stadhuize en Nieuw- straat 26-30, alsmede het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, op Woensdag 26 Mei a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. De Afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal dien dag echter wel geopend zijn; voor zaken betreffende den burgerlijken stand van 8.302,30 uur en voor verkiezingsaangelegenheden van 85 uur. SCHIEDAM, 24 Mei 1937. is aangevreten door de systemen, welke het niooiste uit de ziel rukken. Wie wil zich niet verzetten tegen dien vijand, die alles wil be derven en vernielen? Wij Katholieken met man en macht. Maar hebben wij het recht ons op te werpen als strijders voor God? Zijn wij beter dan onze vijanden. In ons land heeft de Godloozenbeweging kunnen groeien, om dat wij geen goede Christenen zijn. Door onze slapheid heeft de vijand zich kunnen nestelen in ons land, gezin en ziel. Wij moeten ons niet wijsmaken dat het hier niet zoo ver zal komen. „Ach" zegt men, „wij hebben zulke perfecte kerken, scholen en organisaties". Die had men in Duitschland en Mexico nog veel beter! Het Christendom wordt niet beoordeeld naar zijn leergangen maar naar zijn Christe nen. Wij moeten volop 100 pet. Christenen zijn. Wij moeten ons eigen leven verbeteren. Maar hoe kan ik anders worden? Deze vraag heeft geleid tot oprichting van het Comité van Katholieke Actie Voor God. Wij moeten komen tot stevige, diepe kennis van ons geloof. Wij moeten wapenen hebben in onze verdiepte geloofskennis. Houdt de Ka tholieke gewoonten in eere. Deze snoeren ons geloof vast in ons leven. Wij moeten weer bare apostelen zijn. Wjj moeten Katholieke Actie voeren ieder in eigen omgeving. Wij moeten gehoorzaam zjjn. Wij worden geleid door vijf mannen, door wier mond de H. Geest spreekt. Wij zijn het veiligst onder de door God gestelde leiding. Onze geestelijken en jeugdleiders zullen niet in concentratie kampen gestopt worden, zoolang wij er zijn. (Luid applaus). Wjj zullen moderne wape nen gebruiken. De naam van God moet voort durend verspreid worden door radio, film, lec tuur. Vooral levend materiaal hebben wij noo dig. Wij strijden tegen systemen. God kennen zij alléén in een vloek. Van Godsdienst weten zij niets af. Onze middelen moeten frisch en modem zijn om op ons oude geloof te ko men. Wy moeten den naam van God doen heiligen onder onze standgenooten. Als wij Katholieken zijn uit één stuk zal men niet meer spotten, maar hunkeren naar het woord Gods. Eert Hem, Wien alleen eer toekomt. Spr. hoopt hiermede iets mee te hebben ge geven in de hoop, dat God allen mag maken tot zijn apostelen. De adviseur van de K. S. A., kapelaan J. A. M. Bekkers, zegt met dankbaarheid ver vuld te zijn, omdat hier ons geloof nog zoo openlijk beleden kan worden. Maar zal dat zoo blijven? Onze dank, aldus spr., gaat uit naar de sprekers van dezen middag. Zij heb ben op de gevaren gewezen en ons de midde len aan de hand gedaan om den strijd aan te binden. Spr. dankt verder allen, die tot het slagen van dezen middag hebben meegewerkt. Met het „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze zoo geslaagde meeting gesloten. De gezongen liederen werden beeleid door „St, Ambrosiuswelke deze speciaal hiervoor hadden ingestudeerd. De R. K, E.H.B.O. heeft, ondanks 't warme weer, slechts enkele keeren dienst moeten doen. f ff Jllfl Eerst sinds de laatste paar maanden rien -we boven de schuutting oprijzen de eerste liolommen, balk- en vloerconstructies welke een gedeelte vormen van bet totale betonskeletwaaruit de Rotterdamsche Koopmansbeurs zal groeien. De gisteren gehouden plaatsbespreking voor de groote verkiezingsvergadering van hedenavond had zoo'n toeloop, dat reeds om half één de plaatsbespreking een einde moest nemen. De plaatsbespreking van heden kan niet doorgaan! Ten einde toch zooveel mogelijk kiezers te gerieven, heeft het bestuur de navolgen de maatregelen getroffen: Tot de groote zaal, balconzaaltjes en bij gevoegde achterzaaltjes hebben behalve de genoodigden en propagandisten, alleen toe gang zij die voorzien zijn van een bewijs van besproken plaats. De andere bezoekers worden toegelaten in de twee groote bovenzalen alwaar men rustig zittend kan luisteren naar de muziek en rede voeringen via aldaar aangebrachte luidspre kers. Ook wordt een luidspreker in de groote zaal aangebracht. Door deze maatregel hoopt het bestmir nog san v°l"r verlangen te nen voldoen. Nevenvergideringen kunnen niet plaats vinden daar i-ater Peters voor ue pauze spreekt te Scheveningen. Hulp aan zieken en gebrekkigen. Bezitters van automobielen worden nog maals dringend verzocht zich aan te melden aan het secretariaat Hoogstraat 182, telef. 68941. Hun bereidwilligheid en hulp is voor de R. K. Staatspartij van de hoogste waarde. SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE De damesleden worden er op attent ge maakt dat de eerste oefenavond in, de Ge meentelijke Zweminrichting aan de Haven- diJk niet is Dinsdag a.s., doch volgende week, cius Dinsdag 1 Juni. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 22 Mei. Aangekomen: Zweedsch un.marto, ledig van Rotterdam om te crJ. m de Wilhelminahaven; Grieksch s.s. van Rotterdam; s.s. Ariadne, o„ nden: ss- Nestor, ledig van cpmrm,? te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 22 Mei. Vertrokken: Finsch s.s. Ronnskar, naar Hamburg; Eng. s.s. Na- renta, ledig naar Falmouth H. C. C. 3—Excelsior. Excelsior gaat het eerst naar de mat. Bij het openingspaar H. Groenhorst en J. Oranje als eerstgenoemde op het bowlen van Donkel- man door P. Jalink voor Kruns gevangen wordt. Als Hoenderop, die hierna inkomt, na 9 runs gescoord te hebben, te vlug wil runnen, wordt hij gestumped. Ook op 39 wordt J. Oranje gebowled door F. Mommaerts. Nadat M. Groenhorst met 5 runs gevangen wordt door v. d. Luur op het bowlen van Mom maerts komen de gebr. Oosterholt op de mat. J. Oosterholt doet met twee vieren en twee zessen de telegraaf flink stijgen, doch wordt op 31 met 23 runs gevangen door Donkelman op het bowlen van Laboyrie. Hierna wordt de stand van 81 o tot 113g_ doordat de drie volgende butsman alle gevangen worden. Ten slotte wordt ook G. Oosterholt, na het scoren van 58 runs w.o. 6 vieren door v. d. Luur gevangen. Het totaal is 145 w o niet minder dan 16 extra's. Bowlingcijfers H.C.C.: p Jalink 262, Don kelman 204; Laboyrie 254, Jansen 331, Mommaerts 19—2 en Bouwmeester 260. HCC 3 brengt het slechts tot een totaal van 45 runs w.o. 5 extra s. Alleen P. Jansen, die als tiende man inkwam, kwam met 21 not out in de dubbele cijfers. De bowlingcijfers waren hier: Jac. Ooster holt 17—6 en G. Oosterholt 23—4. HCC wordt nu nogmaals ingestuurd en weert zich nu wat beter, vooral door het voorzichtige scoren van Somer, doch als deze op 51 gebowled wordt, is het met de gastheeren gedaan. Van 51Q wordt het nu 62 all out, w.o. 6 extra's. Bowlingcijfers Excelsior: H. Zoetmulder 1 00; Jac. Oosterholt 273 en G. Ooster holt 19—7.' Excelsior wint dus met innings en 38 runs. Excelsior 2V.U.C. 2 V.U.C. wordt het eerst ingestuurd. In het begin gaat de score snel omhoog, vooral met VVierts en Mieras op de mat, die de telegraaf op 73 voor 3 weten te brengen. Hierna is het een va et vient, zoodat met 6 extra's het to taal 89 wordt. Topscorer is Wierts met 32 runs, terwijl ook v. Schie met 11 en Mieras met 18 in de dubbele cijfers komen. Bow lingcijfers der Schiedammers: F. Bakker 29 0, A. Ruiterman 212 en A. Roovers 30-7 Excelsior scoorde 81 runs, waarvan W. v. Deurzen 15, W. Scherve 14 en A. Roovers en A. Walbeek 11 runs. Extra's 6. Bowlingcijfers A. van Schie 191, P. Mieras 433 en J. Hoffman 184. V.U.C. wordt nogmaals ingestuurd. Aan vankelijk gaat de score langzaam maar zeker omhoog, doch wordt dan van 555 tot 59 all out, waarvan Bowlingcijfers Excelsior A. Ruiterman 235 en Wierts 23 en v. Schie 13 runs, F. Bakker 105 Excelsior moet nu 68 runs scoren om te winnen. Met Schewe en Peters op de mat ziet het er wel naar uit. De scoren resp. 21 en 15 runs, doch van de ove rigen is het alléén A. v. d. Horst, die met 11 not out de dubbele cijfers bereikt. Als de stand 608 is is de speeltijd verstreken, waardoor VUC met 8 runs op de eerste innings wint. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). BURGEMEESTER EN TUINLIEDEN. In een der verkiezingsblaadjes, die Zater dag j.l. werden verspreid, lezen we, dat de Burgemeester, de om bescherming vragende tuinlieden met een kluitje in het riet zou heb ben gestuurd. De tuinlieden willen echter biermede berichten, dat deze zaak nog niet is afgedaan, dus dat van met een kluitje ih het riet zenden geen sprake kan zijn. in tegendeel, zij hebben het vertrouwen dat deze zaak naar recht zal worden be handeld. Sch. Tuinlieden. Programma 5. Dinsdag 25 Mei. Keulen: 12.20 Orkest; 1,20. Berichten; 1.55. Omroeporkest. Diversen: 2,204.20 Parijs (Radio): 4,20 Concert; 5.20 Jac- bara-orkest. Diversen 6.206.35. Brussel (Fransch); 6.35 Omroep-symphonie- orkest. Brussel (Ned. taal); 7.20 Gra- niofoon; 7.50 Gesproken dagblad; 9,20 Om roeporkest; 10.20—10.30 Pauze; 10.30 Gra- nxofoon. Diversen 11,2012.00. JUBILé. De heer P. Jalink, baas in de koperslagerij der N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam, her dacht heden zijn 40-jarig dienstjubileum bij deze onderneming. Met z'n familie per auto van huis gehaald, werd de jubilaris te 11,30 v.m. ten kantore der directie ontvangen, waar hij werd toege sproken door den heer Ir. Teschmacher, direc teur, en den heer van Gent, chef der afd. Werkt. bouw. Daarbij werd hem het gebruike lijke cadeau overhandigd. Na afloop daarvan werd de heer Jalink met zijn familie ontvangen in een voor deze ge legenheid versierd lokaal der werf, waar hij werd gehuldigd. Hierby werd onder aanbieding van cadeaux en bloemen, de jubilaris toegesproken door zijn chef, namens het bedrijf, door een der bazen namens de Bazen vereeniging, door den chef der teekenzalen namens het techn. en administratief personeel, door een der voor lieden namens de werklieden en door een der leerjongens namens de Bedrijfsschool II. KERKBERICHT. Dinsdag 7 uur md. Adr. de Vette en Cath. Maria Stolk; 8,15 uitreiken H. Communie. Woensdag 7 uur nmd. Alida van Vliet Hofstede; 8,15 uitreiken H. Communie. Donderdag 7 uur md. Petrus van Mil'jzn.; 7.45 jrgt. Petrus v. d. Salm. Vrijdag 7 uur Hendr. Lansbergen Lm., lid Brielsche Processie; 8 uur jrgt. Maria Elis. OlsthoornHeinsbroek. Zaterdag 7 uur wed. Antonia Hofstedev. d. Stap; 8 uur meest veri. zielen (bus). Zondag 30 Mei, 7,30 Thomas Fransen en Engelina Hofstede; 10 uur geestel. en tijd. welzijn parochie. Elders nog: meest verlaten zielen (bus). Maandagavond 7,30 congregatie jongens. Dinsdagavond 7 uur lof en rozenhoedje. Dinsdag en Woensdag alleen ten 7 uur H. Mis, ten 8,15 uitreiken H. Communie. Donderdag feestdag van het H. Sacrament, dag van devotie, ten 7.45 gezongen H. Mis; 's avonds 7 uur lof met rozenhoedje. Vrijdagavond 7 uur lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag biechthooren van 45 en 68 uur 's avonds 7 uur Marialof met rozenhoedje. Zondag laatste der maand, geen collecte, maar aanbevolen de bus achter in de kerk. Aan de pastorie voor de zelatricen te ver krijgen de „Kleine Apostel". Vrijdagmorgen ten 9 uur vergadering van het Armbestuur. Op 20 September van het vorig jaar werd de bewoonster van een perceel in de Oranje boomstraat vermoord in haar kamer gevon den en reeds dadelijk verdacht men den 39-jarigen los-werkman H. T. van dit misdrijf, omdat T. herhaaldelijk de verslagene had lastig gevallen en bedreigd. Bij zijn arrestatie legde T. een volledige be kentenis af, welke hij later, b\j de behandeling van de zaak voor de Rotterdamsche Recht bank, weer introk. Niettemin veroordeelde de Rechtbank hem wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot een gevangenisstraf van tien jaar. In hooger beroep deed het Gerechtshof heden uitspraak en veroordeelde T., .wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf (conform den eisch van den procureur-generaal). In het St. Franciscus Gasthuis te Rotter dam is overleden pater Bern. M. Kenne pohl S.C.J. Hij werd geboren te BerkelRoderijs den 13en Maart 1905. Na zijn gymnasiale studies te hebben ge maakt in het Juvenaat te Bergen op Zoom trad hij in de Congregatie der Priesters van het H. Hart en werd geprofest te Asten den 8sten September 1928. Na zijn noviciaat keerde hij terug naar het Juvenaat alwaar hij gedurende twee jaren surveillant was. In 't Groot-Seminarie te Liesbosch stu deerde hij de philosophie, vertrok daarna in 1932 naar Rome om zijn theologische studies te beginnen. Te Rome den 21sten Juli 1935 priester ge wijd moest hij enkele maanden na zijn priester wijding zijn studies wegens ziekte opgeven, keerde terug naar Nederland en was 'n jaar lang als assistentie-pater aan de missiepro- cuur te Rotterdam verbonden. September 1936 werd hij tot leeraar aan het Juvenaat te Bergen op Zoom benoemd, doch een sloopende ziekte maakte zijn opname in het St. Franciscus Gasthuis noodig. Na maanden voorbeeldig gedragen, uiterst- gedudig lijden heeft hij Zaterdagavond zjjn jonge leven aan God teruggeschonken. Plechtige H. Mis van Requiem. Hedenmorgen is in de kapel van de Missie- procuur Walenburg der Priesters van het H. Hart een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen. Na de gezongen Louden droeg dit H. Mis offer op de Zeereerw. Pater H. Paalvast, conrector der Procuur en neef van den over ledene met assistentie van de Paters J. v. d. Burg (dorpsgenoot) en H. Balleur. Na de H. Mis werd door denzelfden celebrant en met dezelfde assistentie de absoute verricht. Onder de aanwezigen in de kapel merkten we op Pastoor Th. Vlek van Berkel en Ro denrijs, Rector A. Roozen van het H. Fran- ciscus-ga3thuis alsmede de Moeder-Overste dezer inrichting en Zuster Bernardette, die den overleden priester bijzonder had verzorgd. Voors de Paters Laan en de Groot als afge vaardigden der Congregatiehuizen van Delft en Den Haag, Pastoor N. Bos en de Paters Touw, Klomp, Albets van Katendreeht. Als vertegenwoordigers van de pastorieën, waar Pater Kennepohl op assistentie ging, waren aanwezig Pastoor A. Bekkering van Schie- broek, kapelaan A. de Boer der Hildegardis- parochie en broeder-overste van het scholen complex van het Willem Beukelszoonplein. In den namiddag heeft conrector Pater Paalvast de Absoute verricht in het H. Fran ciscus gasthuis, waarna het stoffelijk over schot naar het Juvenaat te Bergen op Zoom is overgebracht. Verwacht wordt: Zwakke tot- matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog, warm weer, behoudens geringe kans op onweer. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8,98%, Berlijn 73.02%, Parijs 8,11, België 30.60)4;, Zwitserland 41.58%, Amerika 1,817/s, Denemarken 40,13, Zweden 46,34%, Noorwegen 45,17. Dagelijks: Arena, variété-program, 2,15 en 8,30 uur, Zondag ook 5.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 Mei in: Grand: Drie handige meisjes (voor volw.); Luxor: Groote dwaasheden (volw.); Studio: Romeo en Julia (volw.); Lumière: Menschen met maskers (18 jaar); Colosseum: Brandend goud en Fientje Peters poste restante (volw.)Prin ses: Catharina de kleine en China Clipper (18 jaar); Corso: Krullekopje (18 jaar); Ci ty: Ik ben een vluchteling (volw.); Cen traal: Onder vreemde vlag (volw.): Thalia. De vliegende dood (18 jaar)Scala: Meisjes lyceum (volw.); Victoria: Onder het asfalt van een wereldstad en Wo die Lerche singt (18 jaar); Olympia: Het eiland der verlore nen (18 jaar); Ooster: De spion en Rubber (volw.); Cineac: Kroningsfilm en andere actualiteiten. Schiedam, Passage Theater: San Francisco en Jockey-bloed (18 jaar). SCHIEDAM, 24 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,201,30 (niet officieel). Als een staaltje van opmerkelijk snelle los sing mag gelden die; van het Grieksche stoom schip „Kostis" met een lading okumebalken van Port Gentil. Genoemd stoomschip, geladen met 1969 balken, met een gezamenlijk gewicht van 4225 tons, werd gelost aan het terrein van de N.V. Frans Swarttouw's Havenbedrijf aan de Waalhaven, met behulp van electrische laadbruggen. De lossing ving aan op Donder dag 20 Mei 1.1. om 1 uur n.m. en de geheele la ding was gelost op Vrijdag 21 Mei om 4 uur n.m. De lading bestond uit 25 aparte partijen, welke volgens connossement en merk ge deeltelijk in lichters buitenboord en gedeel telijk op den wal moesten worden opgeslagen. Deze uiterst snelle lossing is eensdeels toe te schrijven aan de moderne losinrichtingen, welke het mogelijk maken over alle ruimen tegelijk te lossen en wel naar willekeur over boord in lichter of direct opgeslagen op het terrein en voorts aan de gewijzigde methode, n.l. door middel van gepatenteerde grijper- tangen, waardoor de snelheid zeer gunstig wordt beïnvloed. Zaterdagmiddag is op de Algemeene Be graafplaats Crooswijk ter aardè besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Swart- touw Sr., in leven oprichter en gedelegeerd commissaris van de N.V. C. Swarttouw's Stuwadoor Maatschappij, overleden te Aer- denhout. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de heeren M. H. P. van Vliet, consul-generaal van Japan te Rotterdam; D. P. van Wagenin- gen, secretaris van de vereeniging van Rot terdamsche stuwadoors en van de Scheep- vaartvereeniging Zuid, Ir. N. Th. Koomans, directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf, C. J. B. Doude van Troostwijk, secretaris van de Stichting Havenbelangen, en J. Staken burg, secretaris van den Bond van Werkge vers in de Koopvaardij. Toen de kist met vele bloemen bedekt de kapel werd binnengedra gen, speelde het orgel de „marche funèbre" van Beethoven. Als eerste spreker voerde het woord de heer mr. H. J. T. Heyman, president-commis saris van de N.V. C. Swarttouw's Stuwadoor Mij., die herdacht wat de overledene voor deze onderneming heeft beteekend. De heer C. L. Verpoorten vertolkte de ge voelens van het personeel der N.V. C. Swart touw's Machinefabrieken en Constructiewerk plaatsen te Schiedam, waarvan de overledene de oprichter is geweest. Verder spaken nog de heeren W. P. de Beukelaar, directeur der Stuwadoor Maat schappij, W. ten Hooven, procuratiehouder uit naam van het geheele personeel, Charles Geyr, als vertegenwoordiger van de firma C. Swarttouw's Antwerp Stevedoring Company, T. Mieghout namens het bedrijf te Amster dam en dr. S. P. van der Chijs. Onder het spelen van muziek van Schubert werd de kist uitgedragen. Aan de groeve heeft ds. van der Chijs na mens de familie voor de betoonde belangstel ling dank gezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1