MASSALE VERGADERING VAN KATHOLIEK SCHIEDAM. eenheid stemt katholiek Dr. BEAUFORT Paul de Waart en Pater Peters voerden het woord. No. 1 VAN LIJST 1. u :M DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 'I 60ste JAARGANG Np. 17871 DINSDAG 25 MEI 1937 VIER BLADEN, Vóór of tegen Christus Éénheid in dqez' bange tijden Doet der geloovigen geesten strijden Als onmetelijke kracht Tegen duistere macht ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON ÏNTERCOMM. No. 68085 fife DUS DE R.K. STAATSPARTIJ DE K. D. P. HUILT! UITSLAG VAN DE STEMMING. OPENING GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTINGEN. DE RADIO-CENTRALE. ROTTERDAM s.s. VEENDAM. De ABONENMENTSFRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco by vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1 1,10 per drie maanden 3.by vooruitbetaling, incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regeis 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden f 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familiel>erichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Derdtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: ƒ3.000 bij levenslange invaliditeit; ƒ2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; ƒ1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; ƒ250.voor het verlies van een een hand, een voet of een oof ƒ100voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies voor de voorste twee leden van alle vingers; ƒ50.voor het verlies van een volledig lid van een duim of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25,voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; ƒ10.voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Gisterenavond was het geheele Volksbond gebouw gevuld met een enthousiaste menigte. Niet alleen de groote zaal was gevuld, ook in de bovenzalen waren honderden gekomen om door middel van loudspeakers nog iets te ver nemen van. de twee eminente Roomsche spre kers, die een beroep hebben gedaan op de Roomsche mannen en vrouwen van Schiedam om a.s. Woensdag te stemmen in alle ge trouwheid op de R. K. Staatspartij; no. 1 van lijst 1. Onder de aanwezigen waren o.m. de hoog- eerw. heer Deken A. J. c. Schraag, de bur gemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, eerw. heeren Pastoors en vele kapelaans, de eerw. broeders, de R. K. Raadsfractie, zelfs het be stuur van de K.D.P. was aanwezig, dat schijnbaar de hitte voelde naderen. De heeren verlieten de zaal vóórdat de eerste spreker aan het woord kwam. Naar wij vernamen, ging zulks uit protest, omdat de heer W. Rademaker, voorzitter der R. K. Staatspartij afd. Scheidam, de door hen gestelde vragen, die niets met deze bij eenkomst te maken hadden, op dezen avond niet wenschte te beantwoorden. Het vertrek geschiedde zoo onopgemerkt, dat nagenoeg niemand dezen aftocht der K.D.P.-leiders be merkte. De voorzitter der afdeeling heette de aan wezigen hartelijk welkom. Dan verklaarde de heer Rademaker o.m. U mebt in de neutrale Schied. Courant van Zaterdag J.l. gezien, dat dit blad ge inspireerd wordt door een zekere partij. Deze partij, de liberale, wijst daar o.a. in een ad vertentie op werkverruiming, maar zij is in de afgeloopen vier jaar de grootste aanpasser geweest. De liberalen beloven alles. Zij zijn echter de kampioen-aanpassers! In de adver tentie wordt ook o.m. gesproken over Room sche overheersching. Het is het oude liedje, druipend van anti-papisme. We zuilen deze liberalen goed bezien in het licht der a.s. Raadsverkiezingen. Het is een reden voor onze R- K. Gemeenteraadsfractie om in het dan te kiezen nieuwe college van B. en W. niet meer samen te werken met een liberaal. Dit is een plaatselijke kwestie, doch spr. meende goed te doen dit alvast te constat- teeren, gezien de houding van de Schiedam sche Courant. Dan is er nog een K.D.P. In een artikel in de Nieuwe Schiedamsche Courant (Zie u.s.C. d.d. 20 Mei j.l.) werd erop gewezen dat hun plaatsen bij ons nog open zr'b. sPr- heeft aan den secretaris der K. D. P. vragen gesteld. Zij hebben verzocht deze vragen te herhalen in een openbare vergadering. Maar spreker debatteert niet voor niets. Spr. wijst op het verslag in de „neutrale?" Schiedamsche Crt. van de vergadering van de K.D.P., waarin be weerd werd, dat de Kerkelijke Overheid het met de K. D. P. eens is. Wat denkt U, zullen de Bisschoppen de K.D.P 0f ,-je p> K. Staats partij stemmen. De K.D.p. weet het wel, de Bisschoppen stemmen niet op hen Maar dan zoudt U door die K.D.P.-ieiders v'0or de mal worden gehouden. De R- K- Staatspartij heeft een consequente aanpass'TL&sP e gewild. De s.D A P wilde daar niet meewerken. Daarna zat de devaluatie 111 S D.a.p. was hier tegen. Maar smds 26 September var het Vorig jaar is er toch een belangrijke verbete ring gekomen in ?"^lsch lcven. Als wij nu geen andere keus hadden dan tusschen Al bard a en Colijn, dan nog k°^en wy Coiyn. Maar er is een andere J en kiezen BNaf°het zingen van het Wilheimus kreeg de eerste spr. van dezen avond het woord. Rede Paul de Waart. Spr. stelde als punt van de les van het buitenland. HJ achtereenvolgens in een bree vaderland allereerst de geschiedenis in ons luidt. Leert uw geschiedenis. We vv htp" titeld met Staatsgreeppartij. Het 18 een waarschuwend woord voor ons Ka ken, omdat we weten wat de „greep v^n staat" voor ons te beteekenen heeft. We cie - ken aan de schuurkerken. Aan drie eeuwen verdrukking. We zijn gelijkgerechtigden ge worden. We hebben een uitstekend program. Zoover moeten we komen, dat we uit ons geloof meer kunnen brengen op sociaal ge bied. sPr. doorliep achtereenvolgens de geschie denis der Katholieke vrijwording vanf 1827. We willen niet zijn, vervolgde spr. dan, een Kerkelijke partij. We wenschen samenwer king met iedere partij, die het eerlijk met den Christus meent. Wij zijn wel een partij, die voor Kerkbelangen waakt en voor die levens- en wereldbeschouwing, die ons zoo lief is. Het Alg. Handelsblad van drie dagen geleden snapte dat niet. Als wij als Katho lieken het maar snappen (applaus). Laat men met ons saamwerken. Het algemeen belang eischt dat zij met ons meegaan. Voor hen en voor ons! Wanneer wij uiteenvallen evenals de Chr. H. en de A. R., wat kan er dan nog wel blijven bestaan? In kringen van anders denkenden hoopt men vurig dat onze R. K. Staatspartij er maar weer goed afkomt. Als wij er goed afkomen gaat het hun ook niet slecht! Spr. vergeleek dan de vrijheid hier die genoten wordt door ons tegenover de landen Italië, Duitschlamd, Spanje, Frankrijk en Mexico, alwaar de Katholieken verzuimden op allerlei wijzen om in politiek ook één te zijn. Ze zijn daar in die landen meer of minder voor gestraft. Men leze slechts de dagbladen over de ergelijke toestanden, die er nu heer- schen. Zelfs in Duitschland was er een sterke Katholieke party van 7 millioen leden, die echter 15 millioen had moeten tellen. Ook daar kwam er een verdeeldheid door de schoone beloften, die overgeloopen Katholie ken deden. Men aarzelde en gaf zich ten lange leste zonder slag of stoot over aan Adolf Hitler. De resultaten zien we nu dage lijks. De les van Duitschland heeft ons een dui delijk beeld gegeven. Geen sprake is er meer van Christendom. Wel protegeert men de Lu- dendorffsche theorieën van het nieuwe heiden dom. Onze Katholieke wereldbeschouwing is waard beleefd te worden. De socialisten heb ben er een en zeggen o.m.: godsdienst is pri vaatzaak. En zonder godsdienst is het ook goed. De communisten noemen het geloof opium of 'foezel! Mussert zégt, ik zal de geloofsvrijheid basehermen. De N.S.B. zegt dat het tusschen Moskou of Mussert gaat. Doch het is een leugen. Moskou en N.S.B. zijn in den grond de zaak het zelfde. Ze zijn beide anti-christelijke doelstellingen. Tusschen Moskou en Berlijn ligt de weg naar Rome (applaus). Al wie met ons mee wil gaan, die moet onze manieren verstaan! De K.D.P. dwaalt afschuwelijk. Ze verdraait de woorden onzer Bisschoppen en luistert niet naar de vermaningen, dat is niet-katholiek. Laat men eerlijk overwegen. Men moet niet willen, dat de Staatspartij, zich terwille van de éénheid aansluit bij de kleine groep K.D.P.'ers. Dat is de zaak omdraaien. Denkt er om K.D.P.'ers, dat het uw schuld kan zijn, dat onze kerken, onze instellingen, onze ge loofszaken te grabbel worden gegooid voor den gaanden en komenden man. Eenheid voor alles! Vóór of tegen God! Laten we onzen plicht doen in 't belang van heel ons vaderland. Voor de rust en de vrede, ook in het belang van de Katholieke wereld beschouwing. Onder daverend applaus besloot de heer de Waart zijn met de allergrootste aandacht aangehoorde rede. Dan deelde de heer Rademakers mede, dat na de pauze ook nog de hoogeerw. deken van Schiedam A. j. c. Schraag, eenige woor den zou spreken. Verder heette spr. pater Peters welkom, die inmiddels uit Schevenin- gen was aangekomen en dankte den heer de Waart. Nadat door de Ver. Kerkkoren nog eenige nummers ten gehoore waren gebracht, was het woord aan Pater Peters. Rede Pater Peters. Het is een voorrecht, aldus spr., U te groe ten van een ontelbaar broeders en zusters in bet geloof, die spr. den laatsten tijd ondèr ?Ün gehoor heeft gehad. Generaal Goseling beeft gezegd, dat het enthousiasme 10 20 maal grooter is dan 4 jaar geleden. In Den waag werd spr. ingeleid als „de brutale". Dat zeker, omdat spr. nog steeds voor de 1 durft op te treden. De groote leuze zullen rk- heeft niets met Pdbtiek te maken", een he onwaar maken. Het is een leugen, scheidt me^fn Che kettet£ P* p0liJtiek onder" nok TOri«rf n ziRver politieke zaken en o.a. Met neutral?pffitf.zedelÖke zaken. ™r.oii He tA Pobüek als byv. devaluatie be- zich "iet. Maar over de ge- T Kerk wei 'h als huwelijkszaken enz. heeft de Kerk wel degeiyk wat Jte zeggen Hoelang De luchtlijn EindhovenAmsterdam, welke voor Eindhoven een aansluiting beteekent op het internationaal luchtnet, is wederom geopend. De aankomst van de vertegenwoordigers der K. L. M. op het vliegveld Welschap voor de opening. heeft de R. K. Staatsparty al niet moeten vechten om ondersscheid te krijgen tusschen openbare en bijzondere scholen? Dat is ook geen neutrale kwestie. Moeten wy soms stem men op de partij, die de Katholieken leer krachten uit de scholen zal zetten, en inplaats van het portret van H. M. de Koningin dat van M. Mussert zal neerhangen. Ik praat zoo vrij, omdat ik toch op de zwarte lijst sta. Er moet afgerekend worden. Wij zijn het beu, zooals er den laatsten tijd door de N.S.B. gesproken wordt. Als niet duidelijk is, of de kwestie zuiver politiek is, moet dat uitgemaakt worden door de hoogste macht en dat zijn de vijf Bisschoppen. De Bis schoppen hebben recht vanspreken en wy hebben te gehoorzamen, als men dat niet doet, is men niet goed Katholiek. De zaken moeten scherp gesteld worden. In 1853 hebben wij onze Bisschoppen ingehaald. Moeten nu de Bisschoppen weer heen? Woensdag a.s. zullen wij toonen, dat dit niet zoo is. U en ik kennen een partij die royaal is met brochures. Zij hebben ze genummerd. Eerst verscheen 1, 2 en 3. Ik hoopte dat dat het eind zou zijn. Dat was hun beginselprogram. Maar binnen een paar maanden verschenen no. 4 en 5. Dat was een herzien beginselpro gram. De Kerk heeft nog nooit een begin selprogram herzien. Arm volk als Mussert wint. De heeren hebben een N.S.B.-raad van Katholieken rond Paus Mussert! Moeten wij dat nemen? Wij danken er voor. Maar o wee, N.S.B., kom eens aan onze Bisschoppen en Priesters. Dan kom je aan heel Katholiek Nederland (luid applaus). Wat is een Bisschop? Weten wij dat nog? Een Bisschop ia een mensch, maar God nam hem uit de massa en plaatste hem op een troon, door de H. Geest gesteld om onder oppergezag van den Paus van Rome de Kerk te besturen van zijn bisdom. De groote Ariëns zei: „Wie tegen zijn Bisschop ingaat, gaat altijd verloren". Christus laat niet met zijn Bisschoppen spelen. Onze Bisschoppen zeg gen ons, waar het op staat. Menschen met verstand zullen zwijgen, als de Bisschop spreekt, want dat is Gods mond. Politieke nieuwlichters willen ons vertellen, dat de Bisschoppen niets met politiek te maken hebben. Handen af van onze Bisschoppen (luid applaus). Als zij ons verklaren bewaar je éénheid, gaan wij dan knibbelen? Als de Bis schoppen dat vragen is dat Gods taal. Woens dag klinkt dan uit één keel: „wy danken U voor dezen raad Monseigneur", ik daag eiken eenheids breker uit te komen bewijzen, dat verdeeldheid macht maakt. De Paus heeft verklaard, dat Katholiek Nederland naar zijn Bsischoppen moet luisteren en de eenheid moet bewaren. Degeen, die tweedracht zaait laadt een ontzettende verantwoordelijkheid op zijn schouders. Wij moeten 100 pet. Katho licisme hebben. Uw stem is een stem vóór of tegen God. Wij hebben gehad socialisme, li beralisme! communisme en nu nationaal so cialisme. Alles is mislukt. Nu wij, R. k. Staatspartij, in Godes naam! Het gaat tus schen Heidendom en Christendom. Begrijpt uw verantwoordelijkheid. Praat met God. Het gaat voor of tegen Hem. Boven pnze hoofden verschijnt in deze Meimaand de Moeder Gods. .Zij houdt ons Haar Zoon voor. Voor of tegen Hem gaat het Woensdag. Wy zullen sterven voor onzen Koning. Hierna werd het woord gevoerd door den hoogeerw. heer Deken Schraag. Door de sprekers is naar voren gebracht, waar het om gaat, om. het hoogste, het Goddellyke. Wij vertrouwen, dat de uitslag van de verkiezingen het bewijs zal geven dat Schiedam wel degelijk Katholiek is gebleven. Hierna heeft de heer Rademaker Pater Peters dank gebracht. Met niet genoeg dank kunnen wij op de gevoerde propaganda terugzien. Vooral door de jongeren is veel gedaan. Iedereen hier aan wezig stemt Woensdag Katholiek en één Wees propagandist in eigen omgeving. De beste candidaat is Beaufort, lijst 1. Met het „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze grootsche vergadering gesloten. BALDADIGHEID. Eenige baldadige jongens hebben een brandje gesticht voor een leegstaande wo ning aan de Raam no. 13 alhier. Tengevol ge hiervan werd de deur van genoemd per ceel beschadigd. De K.D.P., afd. Schiedam vraagt in een pamflet: „Is het U niet opgevallen, dat aan de gevels van de N. Schiedamsche Courant en aan een der panden langs de N. Haven borden waren bevestigd van de K.D.P.?" Weet U dat die borden verwijderd zijn op last van de Aristocratie? (Vertegenwoor digd in de R. K. S. P.) Wy vragen U, is dit vrijheid? Wij antwoorden hierop, dat het ophangen van borden door de K.D.P.,. waar zulks niet mag, evenals voor iedere andere partij, ver boden is. Het woord „aristocratie" slaat dat op alle leden van de R. K. Staatspartij Dan zegt het biljetje verder: Is het U niet opgevallen dat aan de R. K. Kerk aan de L. Haven verkiezings pamfletten zyn opgeplakt door de R.K.S.P. Wat ons opvalt is, dat de K.D.P. de fari- zeesche schijnheiligheid evenaart bij de con clusie in het zelfde pamflet. „Weet U dat zoodoende onze H. Kerk gemaakt wordt tot strijdtooneel der R. K. S. P. Is dit goed te praten?" Er valt niets goed te praten! De Katho lieken vereenigd in de R. K. Staatspartij heb ben schijnbaar dat recht, dus de K. D. P. heeft daar niets mee te maken. De K. D. P. bemoeit zich met haar zaken, die buiten de kerk vallen. Daar heeft de K. D. P. het toch altijd over. „Buiten de Kerk?!" Pater Peters heeft dat gisterenavond nog heel duidelijk verklaard, doch de K.D.P.-voorman- nen durfden de waarheid niet aan te hooren en verdwenen zelfs nog vóór ze goed en wel gezeten waren. Dan. staat er nog: Weet U, dat door bemiddeling van de N. Schied. Courant, welke in dienst staat van de R. K. S. P., U op onjuiste wijze wordt voorgehouden, als zou de K.D.P. het kapitaal verdedigen. Is dit eerlijke, faire strijd? Onze strijd, K.D.P., is fair, hoewel ge het niet verdient. Wy tasten in den nacht geen eigendomsrecht van anderen aan! Dat doet gij wel! Wij lichten niet onjuist voor; „dat de K.D.P. ook de kapitalisten lokt" ten eene zijde en ten andere zijde daarop scheldt en er zelfs een leuze tegen heeft! Neen, men leze slechts wat de heer de Haan, voorz. van de afdeeling Schiedam van de K.D.P. zeide in een ver gadering van' 14 Mei 1937: „dat de K.D.P. zoowel voor de arbeiders als voor de kapi talisten op de bres staat", en volgens hun eigen verkiezingspamflet: de leuze, bestrijding van het kapitalistisch stelsel". Heeft de K.D.P.-Kamercandidaat zich al dadelijk vergist in een der z.g. punten van het K.D.P.-program? De K.D.P. kome nu niet met woordver— draaierij.. Daar doet ze toch al genoeg aan. K.D.P.'ers keer terug! In de R. K. Staats partij is uw plaats! Eendracht maakt macht. Naar een geordenden staat volgens het pro gram der R. K. Staatspartij. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2123 Mei. GEBORENFrans J„ zoon van F. J. Hoen derkamp en B. C. Döhrn, P. Potterstraat 4 Cornelia J. L. C„ dochter van L. C. Auden- aerd en C. J. van de Winkel, Jr. Kam. Onnesl. 179 Neeltje, dochter van A. te Hennepe en W%. van Middelkoop, Heerenpad 11 Anneke, dochter van A. W. van Pelt en C. A. van Soelen, Dr. Noletstraat 1 Cornelia, dr. van A. W. van Pelt en C. A. van Soelen, Dr. Noletstraat 1 Cornelia J., dochter van A. G. J. Knol en J. J. Witberg, Huijsmansstr. 43 Barbara M., dochter van J. Jorissen en M. van den Nouwland, Potgieterstraat 16, OVERLEDEN: C. Suijker 1 jaar, N. Beets- straat 45 H. Kloos, 76 jaar, Burg. Knap- pertlaan 59. Ook ditmaal zullen wy, evenals by de voorgaande verkiezingen, ons best doen om aan ons bureau Koemarkt 4 het verloop der stemming te publiceeren. In 1933 hadden we de moeilijkheid, dat een groote schutting op de Koemarkt stond ten behoeve van werkzaamheden aan de oude Koemarktbrug. Thans zal er weer volop gelegenheid zijn voor velen om op het pleintje voor onze bu reau een plaatsje te veroveren. Wij rekenen op uw volle belangstelling. In verband met overbelasting van onze telefoons verzoeken wij onzen lezers, zich niet telefonisch om inlichtingen tot deze bu reaux te wenden. Inlichtingenbureau R. K. Staatsparty Morgen zal het inlichtingenbureau van de R. K. Staatspartij alleen gevestigd zijn in den R. K. Volksbond aan de Lange Haven, tel. 68714. Het bureau is geopend van 95 uur. Slap hingen vanmorgen de vlaggen bij de ingangen en op de springtorens van de ge meentelijke zweminrichtingen. Geen windje was er te bemerken en als wij een paar minuten moeten wachten alvorens de bad meester de deuren ontsluit brandt de zon on onze gezichten. Het is dus „zomerweer". 's Morgens vroeg reeds waren er een flink aantal zwemlustigen waaronder natuurlijk de volledige „Berenploeg". Ook toen om 8 uur het kosteloos zwemmen begon waren er veel bekende gezichten van vorige jaren. Aan de start was het even probeeren hoe koud het water wel was, doch niemand vond het te koud en spoedig sprong men van de start of liepen van het trapje af in het water. Eenmaal „door" begon men aan een baan tje en daarna kwam de springtoren aan de beurt. Al heerschte er niet de uitbundige vreugde die er op zonrijke zomersche dagen is, toch is er heerlijk gezwommen en de eerste kennismaking met het open bad is goed uitgevallen. De temperatuur wan het water bedroeg 64 gr. Fahrenheit. EEN VERKIEZINGSINCIDENT Gisteravond hield de S. D. A. P. een ver kiezingsvergadering op het feestterrein Het Volkspark, De door den Burgemeester afgegeven ver gunning hield o.m. in, dat de muziek even tueel wel de Socialisten Marsch of neutrale muziek ten gehoore mocht brengen, echter niet de Internationale. Op een gegeven oogenblik zette de mu- ziekvereeniging „Crescendo" toch, de Inter nationale in, waarop de dienstdoende inspec teur de aandacht van den dirigent op de ge stelde conditie vestigde. Het publiek toonde zich niet wellevend en gaf zulks door flui ten, joelen en gebalde vuisten te kennen. Wethouder Dinkelaar zeide, dat hij de ver gunning niet goed nagelezen had. De heer R. de Bruin heeft daarna in het openbaar medegedeeld, dat de bepaling in de vergunning stond en dat de Politie haar taak op de juiste wijze opvatte Hiermede was dit korte incident gesloten. ONWEL GEWORDEN. Gistermiddag omstreeks half drie is een te Rotterdam wonende heer door de warm te bevangen en van zijn fiets gevallen. Na in een winkel op de Singel te zijn bijge bracht is hij begeleid door een lid van de R. K. E. H. B. O. naar zijn woning gegaan. Hij had van de val geen letsel bekomen. Verwacht wordt: Zwakke veranderlijke wind, meest licht bewolkt, droog, warm weer, behoudens ge ringe kans op onweer. Dagelijks: Arena, variété-program, 2,15 en 8,30 uur, Zondag ook 5.15 uur. Tentoonstellingen: Studio: werken van Court Veldkamp, Henk de Vos en Has Timmer. Gebr. Koch, Noordblaak 23: werken van J. C. van de Wetering de Rooy (tot 1 Juni). Rotterdamsche Kunst kring: schilderyen, teekeningen en modellen van Jan van der Heyden (tot 7 Juni). Schiedam. Passage Theater: San Francisco en Jockey-bloed (18 jaar). Programma 5, Woensdag 26 Mei 1937 Keulen: 12,20 orkest Diversen 1,201,35 Burssel (Ned. taal): 1,35 omroeporkest 1,50 gramofoon "Parijs (Radio) 2,20 gra- mofoon Diversen 2,503,20 Parijs (Radio) 3,20 Lyons kwartet Diversen 4,20 4.50 Keulen 4.50 Westmark orkest Parijs (Poste Parisien) 8,20 cabaret Diver sen 8,208,35 Brussel (Fransch) 6.35 gra mofoon, 6.50 omroeporkest -Keulen 7.35 orgel-viool Brussel (Ned. taal) 8,20 ope rette, "10,2010.30 pauze, 10,30 gramofoon Diversen 11,2012. Voor programma 14 raadplege men onze rubriek Uit den aether. R. K. S. V. EXCELSIOR. Zwemmen Gisteravond vonden in het Sportfondsenbad te Delft de zwemwedstrijden plaats tusschen D.H.L. uit Delft, Excelsior uit Schiedam en Swift uit Den Haag, (welke laatste inplaats van Leonidas meezwom). Excelsior oogste wederom een groot succes. De Schiedammers wonnen met 121 punten de uitgeloofde beker voor de beste vereenigingsprestatie. D.H.L. was tweede met 81 punten. Hieronder volgen enkele gedetailleerde uit slagen: Dames 50 M. schoolslag: 1 R. Mooyman Exc., 44,8 s.; 2 M. van Berkel, Exc., 44,8 s.; 3 M. Groenemeyer, Exc., 49,2 s.; 4 L. van Osselen, DHL 50 s.; 5 M. Bakx, Exc., 53 s. Dames 25 M. vrij-crawl: 1 E. Wittkampf, Ex., 18 s.; 2 M. van Barkel, Exc. 20 s.; 3 R. Mooyman, Exc. 20,2 s.; 4 M.' Groenewegen Exc., 22 s. Dames 50 M. borstcrawl: 1 E. Wittkampf Exc., 37,2 s.; 2 R. Mooyman, Exc. 39,2 s.; 3 M. van Berkel, Exc. 40,4 s.; 4 M. Makx Exc., 54.4 s. 3 x 25 M. wisselestafette: 1 Excelsior 1 57,8 s.; 2 Excelsior 2 68.6 s. Heeren 50 M. schoolslag: 1 J- Piet (Swift) 04 s.2 Jansen, Exc. 42,6 s.; 3 G. Hessels, DHL 42,6, Heeren 25 M. rugcrawl: 1 P. Windmeyer DHL 20 s.; 2 D. van Velzen, Exc., 20,1 s.; 3 Kampfens, Exc. 20,2 s. Heeren 50 M. borstcrawl: 1 G. Hessels DHL, 32,8 s.; 2 Kampfens, Exc. 34 s.; 3 J. v. d. Meer, Swift 35 s. 3 x 25 M. wisselestafette: 1 Excelsior 54,2 s.; 2 D.H.L. 54,2 s.; 3 Swift 55 s. Afd. Gymnastiek. In verband met de verkiezingen kunnen de tumlessen van heden -en morgenavond geen doorgang vinden. AANRIJDING. Maandagavond omstreeks 7 uur werd de 33-jarige wielrijder de G., die uit de Alei- dastraat linksaf de B. K. Laan inreed, op den hoek van genoemde wegen aangereden door 'n vierwielig motorrijtuig, dwat werd be stuurd door L. B. uit Bleiswijk. B. reed in de B. K. Laan, komende uit de richting Nieuwe Haven en gaande in de richting Vlaardingen. Het achterwiel van het rijwiel werd vernield. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 Mei. Aangekomen: Grieksch s.s. Aris, ledig van Antwerpen om te dokken in de Wilhelminahaven; Duitsch s.s. Albert Janus, ledig van Rotterdam; Deensch m.b. Leise Maersk, ledig van Antwerpen; Ned. m.b. Kota Gede, ledig van Hamburg, allen om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 23 Mei. Vertrokken: Russisch s.s. Taschkent, ledig naar Rotterdam; Noorsch s.s. Alaska, ledig naar Rotterdam; Fransch s.s. Bourbonnais, ledig naar Rotterdam; Zweedsch s.s. Rummarö, ledig naar Newcastle Het. s. Rotterdam van de Holland-Amerika Lyn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 54 passagiers kajuitsklasse en 42 passagiers toeristenklasse. Het s.s. Veendam van de Holland-Amerika Lijn kwam hedennacht van New-York te Rot terdam aan met 123 passagiers kajuitsklasse, 58 passagiers toeristenklasse en 65 passagiers derde klasse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1