KARDINAAL MUNDELEIN'S REDEVOERING. Beveiliging van de controle-schepen. BUITENLANDSCHE KRONIEK. ROOSEVELT ZET DOOR MAANDAG 7 JUNI 1937 Non-interventie-moeilijklieden LONGONTSTEKING-EPIDEMIE IN NOORD-ZWEDEN Duitsch antwoord op Britsche voorstellen te Londen ontvangen. DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL MOLA. Een eenvoudige docli indruk wekkende plechtigheid. JU AN MARCH IN SPANJE TERUG. ZATERDAG-AUDIËNTIES BIJ DEN PAUS. Kard. Hlond delegaat naar Christus Koning-congres. DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Bisschoppelijke delegatie naar Rome Scherp protest van kardinaal Innitzer. ■4$.. DE HERTOG VAN WINDSOR. Eerherstel voor de belasterde kloosterorden. Rockefeller's testament geopend. De 25 millioen dollar, welke hij nog bezat, vermaakte hij aan zijn kleindochter. COMPLOT IN OOSTENRIJK. Tegen het leven van Schuschnigg. W itte Purol Het beste en zuiverste middel om zonnebrand Vastbesloten, het hooggerechtshof te hervormen. Invoering van vaste grenzen voor loonen en werktijden. DE STAKING IN AMERIKA'S STAAL-INDUSTRIE. Noch de werkgevers noch de werk nemers bereid toe te geven. 5 KARD. LAURI VIJFTIG JAAR PRIESTER. J door medestudenten ter DOOD GEBRACHT. TRAGISCH SCHOOLREISJE, -v; Het antwoord, dat Duitschland Zateidag j.L op de Engelsche voorstellen tot hervat ting van de controle op de Spaansche kusten gegeven heeft, is te Londen zeker betrekkelijk gunstig beoordeeld. In de En gelsche hoofdstad heeft men er vooral het Duitsche streven in gewaardeerd om de mogelijkheid van een herstel der controle open te houden. Men vreesde aanvankelijk, dat Berlijn het Duitsch-Spaansche incident gretig zou aangrijpen om een einde te maken aan een toestand, welke op zich te Berlijn en te Rome minder graag gezien moet wor den. Dat het dit niet gedaan heeft, wordt als een internationaal-politieke winst gezien, welke mede tot een ontspanning in de steeds kritieke situatie bijdraagt. De tekst van de antwoorden van Berlijn en Rome is nog niet gepubliceerd. Maar de uit de verschillende hoofdsteden ontvangen samenvattingen zijn zoo eensluidend, dat men zich, ten minste in groote trekken, een duidelijk beeld van den inhoud kan maken. Duitschland en Italië dan zijn „in begin sel" bereid de Britsche voorstellen tot be veiliging van de oorlogsschepen, welke aan de internationale contróle deelnemen, te aarvaarden. Maar in de practijk, in de toe passing zouden zij gaarne enkele kleine wijzigingen aangebracht zien, welke intus schen nog al van fundamenteel karakter blijken te zijn. Naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." een gewoonlijk zeer goed ingelichte journalist meldt, zou Engeland voorgesteld hebben, dat de regeeringen van Valencia en Salamanca haar instemming zouden betuigen met zeer breede veiligheids zones voor de oorlogsschepen rond de Spaan sche kust en dat zij de verplichting op zich zouden nemen om de non-interventie bodems, welke in die veiligheidszones voor anker zouden gaan of daar zouden varen, niet aan te vallen. In geval echter deze verplichtingen niét werden nageleefd, zou den, volgens het Britsche voorstel, de vier aan de contróle deelnemende mogendheden onmiddellijk in beraad gaan over de maat regelen, welke door de omstandigheden ver- eischt worden. Op dit laatste punt nu loopen de Engelsch- Fransche en de Duitsch-Italiaansche opvat tingen scherp uiteen. Naar verluidt, stellen Berlijn en Rome zich op het standpunt, dat zij de verplichting van voorafgaand overleg over de maatregelen om een toekomstigen aanval te wreken niet kunnen aanvaarden. Beide hoofdsteden suggereeren, dat een soort wetboek van strafrecht zal opgesteld wor den, hetwelk de soorten sancties zal vast stellen, welke door de gemeenschappelijke vloten als repressaille, als weerwraak zullen genomen worden. Van Engelsche zijde wil men, natuurlijk, van dit standpunt niets weten. Men acht het zeer ongewenscht en practisch onverwczen- lijkbaar een dergelijk systeem in beginsel te aanvaarden. Het spreekt van zelf, dat elk oorlogsschip zich door onmiddellijke maat regelen tegen een rechtstreekschen aanval mag en moet verdedigen; aan dit techt vanl zelfverdediging wordt niet getornd; maar het beginsel der weerwraak, volkomen eigen machtig, op de basis van het oog om oog, tand om tand, is zoo barbaarsch, dat een be schaafd volk weigert er op in te gaan. Iets anders wordt ongetwijfeld de zaak, als men een „strafwet" opstelt, welke bijzondere straffen voor een vergrijp tegen het inter nationaal recht of tegen een verdrag bepaalt. Maar daaronder zal nooit een daad als bijv. het bombardement van Almeria kunnen vallen. Het spreekt vanzelf, dat onder dergelijke omstandigheden een overeenstemming tus- schen de vier controleerende mogendheden uiterst moeilijk is. En nu is het wel interes sant, dat van Parijs uit alle1 pogingen in het werk worden gesteld om een compromis te vinden, dat de internationale controle, zoo als die tot dusverre bestond, zoo snel moge lijk zal herstellen. De Fransche regeering kent geen vuriger wensch, dan Duitschland en Italië met zoo weinig mogelijk tijdverlies tot het bestaande systeem, al dan niet in zijn details gewijzigd, terug te voeren. Het schijnt, dat Parijs daarbij het plan voor den geest staat het zóne-systeem, waarbij elke vloot een sector van de Spaansche kust was toegedeeld, af te schaffen. Deze zónes waren zoo vastgesteld, dat elke vloot een sec or controleerde van het gebied, waarmede e niet sympathiseerde. Frankrijk zou nu to zijn oorspronkelijke idee willen terugkeeren om alle oorlogsschepen, welke contróle uit oefenen, tot één internationale vloot onder een vereenigd oppercommando terug te brengen, waarbij neutrale waarnemers op alle schepen zouden geplaatst worden. Duitschland heeft destijds ongunstig op dit voorstel gereageerd, maar men hoopt in Parijs het zoo te kunnen amendeeren, dat het nu voor Berlijn aanvaardbaar wordt en aldus een uitweg zou wijzen uit een compli catie, welke den vrede in Europa zeker niet in de hand werkt. Als men zich dan afvraagt, waarom Parijs zoo'n haast achter deze aangelegenheid stelt, dan ligt het motief daartoe tamelijk wel voor de hand: de vrees, dat sovjet-Rusland van de onopgeloste situatie gebruik zal maken, om een plaats te heroveren, waar uit het met een ongemeen diplomatieke handigheid verdrongen was. Moskou heeft altijd zeer vijandig gestaan tegenover de vier-mogendheden-contróle rond Spanje; men vreest, dat het, als niet heel spoedig de oude toestand hersteld wordt, op actieve deelneming aan de controle zal aandringen. Dit zou den algemeenen toestand ten zeerste verscherpen en daarom heeft men alle hoop, dat de betrekken partijen bij deze weten schap alle pogingen in het werk zullen stel len om zoo spoedig mogelijk tot een accoord te komen, vóór de Russische eischen de si tuatie komen vertroebelen. STOCKHOLM, 5 Juni. (STEFANI). In het Noorden van Zweden woedt epidemisch long ontsteking. In het regiment dragonders te Oestersund hebben zich reeds vijf doodeljjke gevallen voor gedaan. Vijftig andere soldaten zijn door dezelfde Ziekte aangetast. Verscheidene doctoren zijn uit Stockholm naar Oestersund vertrokken. Het prinsesje Margaretha bewondert met haar ouders prins Gustaaf Adolf en prinses Sybille van Zweden, die momenteel in Londen vertoeven, het schouw spel van de generale repetitie voor de. parade Op den verjaardag van koning George VI. BERLIJN MAAKT EENIGE RESERVES Berlijn, 5 juni- (Havas). Het Duitsche antwoord op de voor stellen tot herstel van de contróle op de Spaansche kusten, die de Britsche regeering Woensdagavond aan Ber lijn, Parijs en Rome heeft voorgelegd, is thans te Londen overhandigd. Het is volgens de inlichtingen, die in politieke kringen te verkrijgen waren, minder ongunstig, dan de toon van de Duitsche pers deed vermoeden. On danks het incident met de „Deutsch- land", wil Berlijn de controle op nieuw in werking gesteld zien. Omtrent het antwoord worden de volgende bijzonderheden vernomen: lo. De Instelling van veiligheidszónes voor de schepen, die aan de contróle deelnemen, wordt zonder voorbehoud door Berlijn goedge keurd. 2o. Wat de door de belde p&rtijen ln clen Spaansche» burgerooi-log te vertrekken waar borgen betreft, lieeft Duitschland slechts ma tig vertrouwen in de garantie; diè Valérfcia zou kunnen geven. Dit punt levert slechts tormeele moeilijkheden op. 3o. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der schepen, die aan de contróle deelnemen, zijn de moeilijkheden g rooter. Het schjjnt, dat men te Berlijn het voorstel, dat de vier bevelhebbers der vloten onderling overleg moeten plegen, niet voldoende acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat onmiddellijk op even- tueele agressie geantwoord wordt. Berlijn wil verder gaan en verlangt, .dat, zooals in het geval van de „Deutschland", de vlootcommand&nten zelf represaillemaatrege len kunnen nemen tegen overtreders van het internationale reftht. ROME, 5 Juni." (R.O.) Het Italiaansche ant woord op de Britsche voorstellen inzake de internationale contróle in Spanje, zal, naar men meent te wi en, begin der volgende week worden overhandigd. Italië zou het voorstel in'beginsel aanvaarden, doeh- ten aanzien- van technische details reserves maken. PAMPELUNA, 5 Juni. (HAVAS). Op een voudige doch indrukwekkende wijze is het stoffelijk overschot van generaal Mola reeds gisterenavond ter aarde besteld. r Om zeven uur kwam de lijkstoet hier uit Burgos aan. De kist werd neergezet in een chapelle ardente. Om 7 uur 40 zette de begrafenisstoet zich weer in beweging, voorafgegaan door het mu ziekcorps van de Requestes van Navarra en dat der Phalangisten- Achter de lijkbaar liepen generaal Millan Astray als vertegenwoordiger van generaal Franco, vervolgens kwamen de officieren van den generalen staf der Noordelijke legers met omfloerste sabels. De familieleden van Mola volgden in auto's. Er waren twee wagens be laden met kransen. Om acht uur vond op het kerkhof van Pam- peluna de begrafenis plaats. Het stoffelijk over schot van Mola werd bijgezet in den familie grafkelder, waar het rust naast dat van zijn moeder. - Morgen zal in de kathedraal van Pampeluna een plechtige H. Mis van Requiem voor de zielerust van den generaal worden opgedragen. Naar de Unipress meldt, zal de chef van den Spaanschen staat mogelijk aan generaal Mola den potshumen titel verleenen van „Maarschalk van Spanje". Deze titel werd tot- dusver nog nooit verleend. SALAMANCA, 5 Juni. (D.N.B.) In welinge lichte kringen verluidt, dat de diplomatieke vertegenw, i irdigers van Engeland en Frank rijk bij de regeering van Valencia naar aan leiding van den dood van generaal Mola tele grammen van deelneming aan' generaal Franco hebben gezonden, hetgeen in diplomatieke kringen opzie "i gebaard zou hebben. GIBRALTAR, 5 Juni (R.O.) Juan March, die een reis naar Italië gemaakt heeft, is hier vanmorgen aangekomen. Na een kort onder houd met twee Spanjaarden, wier namen men niet kent, is hjj in hun gezelschap per auto naar Algeciras vertrokken. Men seint ons uit Rome d.d. Zaterdag: Z. H. de Paus ontving heden te Castel Gan- dolfo H.H. Em. de kardinalen Pacelli, Rossi en Tisserant, alsmede den apostolischen ad ministrator van Estland. Daarop werden in algemeene audiëntie ont vangen 500 personen uit 8 verschillende naties, alsook 100 jonggehuwden paren, tot wie de H. Vader een korte toespraak hield en aan welke hjj staande den zegen verleende. Deelnemers aan de audiëntie verklaarden, dat de Paus er goed uitzag. Hij vertoeft veel op het groote balcon tegenover het meer en maakte ook weer een langen wandelrit door het park van Castel Gandolfo, ondanks de bijzonder drukkende hitte. De H. Vader keurde het voorstel goed van kardinaal Hlond tot het houden van een in ternationaal Christus Koning-congres en be noemde den kardinaal tot pauselijk legaat naar het congres. Het congres zal het verschijnsel der god- loozen-beweging bestudeeren, alsmede de af weermiddelen tegen de heillooze propaganda. I i t ,'k ijtt kansel-repliek op Goebbep' smaadrede. ROME, 6 Juni. (HAVAS) De „Corrispon- denza" meldt, dat in verband met de spanning in de betrekkingen tusschen Duitschland en de H. Stoel een delegatie van het Duitsche episcapaaat onder leiding van den aartsbis schop van Keulen, Kardinaal Schulte, naar Rome zal gaan om gedachtenwisseling te voe ren met Z. H. den Paus en den Kardinaal- staatssecretaris Z.H. Em. Kardinaal Pacelli. BERLIJN, 6 Juni. (R.O.) Ds. Niemoeller heeft aan het einde van zijn preek verklaard dat de regeering haar belofte niet hield aan gaande völledlge vrijheid ten aanzien van de hangende kerkverkiezingen. Een aantal predi kanten, zoo zeide hij, hebben een verbod tot sprk engekregen, terwijl pamfletten, d,ie ten doel hadden de gemeentelden in te lichten," in bslag genomen zijn en huiszoekingen zijn ge houden in de bureaux der gemeenten en in particuliere woningen. Met het oog. op dezen toestand protesteeren de leiders en d raad van broeders der belijdeniskerk tegen deze onrchtvaardigheid en verklaren zij zich soli dair met de predikanten, die gearresteerd zijn en met hen, wien verboden is te prediken of in het openbaar te spreken. I Volgens een bericht van de officieuse Ka tholieke „Korrespondenz Austria" heeft Z. H Em. Kardinaal Innitzer bij de Bonifacius- feesten een rede gehouden, waarin hij, naar D.N.B. meldt, „scherpe aanvallen tegen Duitschland richtte". Hij betitelde den strijd tegen Duitsche kloosterlingen, die van immoraliteit beschul digd worden, als een strijd tegen den christe- 1 „ken godsdienst, die in de geschiedenis bijna zonder wederga is, en gaf uiting aan' de op vatting dat er slechts weinige priesters zijn die hun plichten niet ernsüg vervullen. Volgens Havas heeft kardinaal Innitzer in een rede voor een Katholieke vergadering verklaard, dat de strijd tegen de Kerk in Duitschland het prestige van het Duitsche volk neerhaalt. Hij bevestigde, dat de Oostenrijkers soli dair zijn met de Duitsche geestelijkheid en protesteerde tegen den invoer in Oostenrijk van Duitsche bladen, die als voermiddel dienen voor de campagne tegen de Kerk. Naar een „U.P."-bericht uit Weenen nog meldt, is de veroordeeling van de Duitsche n&tionaal-socialistische politiek tegen de Kerk door kard. Innitzer van des te meer beteeke- nis, w\jl den kardinaal door nazis sinds langen tijd ten onrechte sympathie voor 't nationaal- socialisme werd toegeschreven. Bij onlangs gehouden anti-semietische be toogingen te Weenen riepen nationaal-socia- listen: ,,Heil Innitzer VATICAANSCHE STAAT, 5 Juni. (HAVAS) In bevoegde Vaticaansche kringen weigert men de berichten, volgens welke de H. Stoel op de Duitsche nota van 29 Mei zou hebben geant woord, te bevestigen of te ontkennen. Men meent evenwel, dat het vraagstuk der tótrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan nog verre van een regeling verwij derd is. LONDEN, 6 Juni. (HAVAS) De Britsche filmverhuurkantoren hebben besloten, dat de films over het huwelijk van den hertog van Windsor niet in Engeland zullen worden ver toond, i ONDERSTAAND publiceeren wij den woordelijken tekst van de rede van kardinaal Mundelein over de kloosterprocessen in Duitschland; een rede, welke in Duitsche regee- ringskringen raak ingeslagen is, en reeds tot zooveel verwikkelingen aanleiding gaf. De Duitsche regeering heeft zich gedurende en na den Europeeschen oorlog bitter beklaagd over de gruwelpropaganda der geallieerden, die den Duitschen troepen alle mogelijke schandalen ten laste legden. In een mjj be kend geval protesteerde de kanselier van het Duitsche Rijk in mijn bureau officiëel tégen dergelijke beschuldigingen, die beschreven stonden in een boek, dat door oen priester van dit bisdom was gepubliceerd. De tegen woordige Duitsche regeering echter maakt thans zelf van dit soort propaganda gebruik tegen de Katholieke Kerk. Zij laat door den zonderlingen propagnda-minister in groote getale allerlei verhalen verspreiden over z.g. onzedelijkheid in kerkelijke instellingen. En deze methode is van dien aard, dat de propa ganda uit de oorlogsjaren er maar een kinder verhaaltje bq is. Gij en ik toonen daarvoor belangstelling als tegenover een zaak, die ons zelf aangaat, want menschen, die buiten de Kerk staan en wel licht ook de lauwen onder onze eigen geloofs- genooten, die voortdurend deze dingen lezen, zouden tot de slotconclusie kunnen komen: „Ze zijn allemaal net eender". Daarom zou het niet alleen dom, maar even goed laf zijn, wanneer wij deze zaak eenvou digweg accepteerden zonder ons te verdedi gen, nog te meer daar deze zaak in het open baar behandeld werd. Diezelfde religieuse ordien, die door deze propagandisten' worden aangevallen, hebben wij hier ook in Amerika. Zij vertoeven reeds jarenlang in ons midden. Geen enkel klooster heeft zich voor ons diocees zooveel verdien sten verworven als de Franciscaner broeders, die practisch allemaal Duitschers zijn en die zich vrijwillig voor ongeveer ieder lichamelijk en geestelijk werk van'barmhartigheid ter be schikking hebben gesteld en die zich zonder eenigerlei vergoeding in gevangenissen, tucht huizen en instellingen van liefdadigheid ver dienstelijk maken en die op de eerste wenk' of roepstem van priesters of leeken ieder uur van den dag en van den nacht gereed staan. Ook wij hebben de Broeders-Alexianen, die ongeveer 75 jaar lang in onze stad de zieken en geesteszwakken verplegen. Wij hebben kloosters van Zusters, die uit Duitschland kwamen en die verschillende mede-leden hebben, die in Duitsche gevan genissen zuchten. Ongetwijfeld zijn de hatelijke dingen, waar van de kloosterlingen door deze brutale pro pagandisten zoo luide beschuldigd worden, niet zoo maar zonder meer in Duitschland kunnen ontstaan, zonder dat zich ook in ons midden een tastbare terugslag deed gevoelen. En waarom wordt deze Vuile wasch ten overstaan van de heele wereld gedaan? Wat is in 't kort samengevat, de beweegreden voor deze daad? Ik wil u een artikel voorlezen, dat een week geleden in een dagblad van New- York verschenen is en dat afkomstig is van een niet-Katholieken Amerikaansclnen journa list in Berlijn: „De openlijke reactie op deze ongehoorde publicaties, waarmee de zedelijkheidsprocessen tegen monniken en leeken-broeders der Katho lieke Kerk omringd zijn, is van drlevoudigen aard. Vele loyale katholieken zijn overtuigd dat deze beschuldigingen valsch zijn en dat deze processen een samenweefsel zijn van kwaadaardig verzonnen aanklachten. Een andere groep katholieken en protestan ten becritiseert in het geheim de uitbuiting dezer processen voor anti-katholieke propa ganda, welke vaak het karakter van een open lijke anti-christelijke propaganda aanneemt. Diegenen onder de nationaal-socialistische enthousiaste volgelingen, die de Katholieke Kerk haten als een „buitenlandsch instituut" jubelen natuurlijk over dit ongelukkig lot en zij trachten uit deze processen zooveel moge lijk munt te slaan. Zoo staan b.v. vele nieuw- heidensche tijdschriften vol met spotprenten van zeer twijfelachtig allooi, terwijl zij teveii3 giftige hoofdartikelen bevatten, waarin de re dacteurs hun leedvermaak nauwelijks kunnen verbergen." De onmiddellijke aanleiding tot het opra kelen van deze processen was de strijd om het onderwijs-vraagstuk. De regeering gaf aan de katholieke geestelijkheid een jaar geleden een bewijs van de nadeelige gevolgen van zulke processen, doch schortte de behandeling daar van op, in verband met de Olympische spelen. Het bewijsmateriaal werd reeds veel eerder ontdekt, toen in de kloosters huiszoekingen worden gedaan in verband met de deviezen- processen. Met dit Damocles-zwaard boven het hoofd der katholieke bisschoppen ging de regeering in de afgeloopen herfst- en wintermaanden Voort om twee gewichtige bolwerken van het katholicisme aan te vallen, n.l. de bijzondere school en de katholieke jeugdorganisaties. De bijzondere scholen werden onderdrukt in Wur- temberg, in het Saargebied en in den Pfalz. De uitslag van de stemmingen in Hessen wa ren geheel in het voordeel van de regeering, eveneens de stemming in verschillende steden van Beieren, vooral in München en Neuren berg. De rijksjeugdwet vernietigde intusschen de nog bestaande katholieke jeugdorganisaties, doordat alle jongens en meisjes gedwongen werden tot de bruinhemden der Hitlerjeugd toe te treden. De katholieke geestelijkheid, die geen reke ning hield met het Damocles-zwaard, ging tot den aanval over. Zij bracht aan het licht, dat bij de stemming betreffende de bijzondere school geknoeid was en voerde aan, dat in steden van het Saargebied en in den Pfalz des namiddags bekend werd gemaakt, dat ter plaatse de openbare school zou worden inge voerd en dat degenen, die daartegen wilden protesteeren, zulks voor 's avonds 7 uur op het raadhuis konden doen. Toen niemand den moed had om protest in te dienen, werd ge registreerd, dat de geheele bevolking voor ten volle 100 procent zich had uitgesproken voor de openbare school. Iedere maand werden Herderlijke Brieven gepubliceerd, waarin werd geprotesteerd tegen de bestrijding van de bijzondere school als zijnde een inbreuk op het Concordaat. Ten slotte kwam op Palmzondag de Pauselijke En cycliek, welke de tot nog toe meest drastische uitdaging aan de nazis vormde. De wapenstilstand was verbroken. De re- geering wierp alle zedelijkheidsprocessen ge lijktijdig voor de rechtbank en mobiliseerde haar verschrikkelijke propagandamachine ten einde aan deze processen de grootst mogelijke mate van publiciteit te geven. De oorsprong van deze tegenwoordige cam pagne doet ons onmiddellijk inzien, welk ver lies het katholicisme onmiddellijk te verwach ten heeft, wanneer de staat succes heeft. Een statistiek voor het heele Duitsche Rijk is niet beschikbaar, maar alleen in Pruisen zijn er onder de 1.737.000 katholieke" kinderen van den schoolplichtigen leeftijd 1.612.000 die ka tholieke bijzondere scholen bezoeken. Verder zijn er 500.000 tot 700.000 kinderen in katho lieke scholen in andere deelen van het rijk. De strijd, waarom op het oogenblik gestre den wordt, zijn deze twee millioen of meer kinderen. De pers verheelt de hoop der re geering niet, dat de processen er zeer veel toe zullen bijdragen om het vertrouwen der pu blieke opinie in de katholieke opvoeding aan het wankelen te brengen. Hier hebt u de geschiedenis in het kort sa mengevat en er is geen enkele waarborg, dat het gevechtsfront niet op een goeden dag over het geheele land zal worden uitgebreid. Herten ik, morgen gij. De inzet van den strijd is: de kinderen van ons los te scheuren. Wan neer wij thans geen belangstelling voor de zaak toonen, wanneer wij onverschillig de schouders ophalen of mompelen „er zal toch wel iets van waar zijn" of „het gaat ons niet aan", wanneer wij niet achter den H. Vader staan, dan zullen ook wij alleen staan en ons aan alle kanten te verdedigen hebben, wanneer wij aan de beurt komen. Gij zult misschien vragen, hoe een land van 60 millioen menschen, intelligente menschen, zich in angst en slaafschheid onderwerpen kon aan een vreemdeling, een Oostenrijkschen be hanger en naar men zegt nog oen slech ten ook en enkele bondgenooten, zooals Goeb- bels en Goering, die in een tijd waarin alles duurder wordt, tot een heele natie kunnen zeggen: „De loonen kunnen niet verhoogd worden." Wellicht zouden wij het kunnen begrijpen, wanneer we zouden leven in een land, waarin de helft der bevolking een spion van de re geering is, waar de gewapende macht de hui zen binnendringt en boeken en kranten van particulieren zonder gerechtelijk vonnis in be slag neemt; waar de vader zijn jongen niet meer kan straffen, uit angst dat zijn eigen kind hem kan aanklagen en in de gevangenis brengen; waar persoonlijk eigendom en waar devolle bezittingen in beslag genomen en ver kocht worden om den goudvoorraad hooger op te voeren. Wellicht zouden we het kunnen hegrijpen, wanneer we in een land zouden leven, waarin brieven opengemaakt en gelezen worden, zoo als men in oorlogstijd doet met de correspon dentie der vijanden; in een land, waar het jonge, teere meisje van moederszijde wordt weggerukt en naar een arbeidskamp wordt gezonden, om daar samen te leven met. het schuim van de straat; waar de priester-stu denten niet alleen naar de arbeidskampen, maar ook naar de militaire kampementen ge zonden worden. Nog nooit tevoren was de Kerk in Duitsch land zoo hulpeloos als thans het geval is, zelfs niet in de dagen van de Kulturkampf. Destijds waren er nog het centrum en het parlement; toen hadden ze nog leiders, gees telijken zoowel als leeken; toen was er een katholieke pers. Thans heeft de Kerk geen spreekbuis meer. Wanneer de bisschoppen spreken, worrten hun woorden overstemd door het spektakel van het verschrikkelijk propaganda-apparaat der regeering. Het minste wat wij voor de Kerk in Duitsch land kunnen doen, is openlijk in deze ure der beproeving onze sympathie betuigen. En nog meer ons gebed, wij moeten bidden voor de Kerk in Duitschland en voor het Duitsche volk. Wij zijn hen veel verplicht; zij hebben in het verleden bijgedragen tot den opbouw van onze Kerk in de Vereenigde Staten en wij kunnen hen thans helpen. Gemeenschappelijk gebed van heel ons volk zal op den duur machtiger zijn en meer succes vol, dan de heele zwaarte dezer geniepige pro paganda die van het Derde Rijk uitgaat. WHITE PLAINS (New-York), 5 Juni. (UN. PRESS). Het testament van John Rockefeller werd heden door het gerecht voor erfenis zaken geopend. Uit het stuk blijkt, dat het vermogen van den oliekoning nog vijf-en-twin tig millioen dollar bedroeg. Hij heeft dit ver maakt aan zijn kleindochter, Marguerite Strong de Cueves, echtgenoote van den Spaanschen markies George de Cueves. De rente van genoemd kapitaal zal na den dood van de markiezin aan haar kinderen ten goede komen of kan, indien de erfgename zulks bepaalt, ook aan het Rockefeller-insti- tuut voor geneeskundig onderzoek worden toegewezen. In het testament wordt voorts nog gezegd, dat Rockefeller tijdens zijn leven reeds groote bedragen aan zijn kinderen vermaakt heeft, die door hen zelf worden beheerd. WEENEN, 6 Juni (D.N.B.) De Oostenrijk- sche bladen bevestigen, dat een samenzwe ring tegen bondskanselier Schuschnigg zou zijn ontdekt. Een zekere Woitche is in Ver band hiermede gearresteerd. Tegelijkertijd zijn er 31 leden van een S.S.-afdeeling in Oosten rijk gearresteerd en de bladen leggen verband tusschen deze arrestaties. en vervellen te voorkomen en te genezen. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. Reel. 3010 DGVS 7 CRISTOBAL, 5 Juni. (HAVAS). „Associated Press" meldt, dat aan boord van het Ameri- kaansche legertransportschip „Ludington", dat een lading ontplofbare stoffen vervoert, brand is uitgebroken in volle zee. Het stoomschip ,.Limon Bay" snelt te hulp, PRESIDENT Roosevelt heeft op een persconferentie verklaard, teren op 'n persconferentie verklaard dat hij vastbesloten is, de hervor ming van het hooggerechtshof door te zetten. Hij erkende evenwel de juistheid van de verklaring van senator Robinson dat eenige amen dementen zouden worden ingediend, waarmede hij te kennen wilde geven dat een compromis in deze kwestie voor de regeering aanvaardbaar zou kunnen zijn. De president stond er op, dat het wetsont werp inzake de gerechtelijke hervorming ten aanzien van de rechtbanken in hun geheel nog in de loopende zitting van het congres wordt aangenomen. Hij beklaagde er zich voorts over, dat het hooggerechtshof met zomervacantie was gegaan, vóórdat het in verscheidene belangrijke zaken een beslissing had genomen. Tot de punten van zijn programma, die Roosevelt nog voor het einde van deze zit tingsperiode afgehandeld wil zien, behooren voorts volgens het D.N.B. nog de invoering van vaste grenzen voor loonen en werktij den, het verbod van kinderarbeid, maatre gelen tegen belastingontduiking en voor vrij- warring van den grond tegen de gevolgen van stofstormen, overstroomingen en droogte Op het gebied der buitenlandsche politiek verlangt de president in het bijzonder de ratificatie der te Buenos Aires gesloten in- ter-Amerikaansche verdragen, waarbij zijn. „politiek van goede nabuurschap" in de praktijk moet worden toegepast. WASHINGTON, 5 Juni (HAVAS) Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat president Roosevelt er genoegen mede zou nemen, dat het aantal rechters van het hooggerechtshof wordt vastgesteld op 11 in- plaats van op 15. Intusschen voldoet deze concessie de lei ders der oppositie niet. Zij verklaren niet te kunnen instemmen met het beginsel van „opvulling" van het college met nieuwe rechters en zijn van meening, dat de presi dent door dezen maatregel druk op het ge rechtshof zou kunnen uitoefenen. Het ziet er naar uit, alsof de strijd in het congres den geheelen zomer zal duren. CHICAGO, 5 Juni. (HAVAS). De staking in de staalnijverheid, waarbij 150.000 arbeiders in Illinois, Indiana, Ohio en Pennsylvanië be trokken zijn, schijnt op het doode punt te zijn gekomen. John Lewis, de voorzitter van het comité voor industrieele organisatie, blijft eischen, dat zjjn organisatie erkend wordt als de eenige, die de werknemers bij de patroons kan vertegenwoordigen, terwijl de werkgevers daar in het geheel niet van willen hooren- Deze kwestie wordt door de vakvereenigingen van groote beteekenis geacht. Zij geven toe voordeelen te hebben verkregen, doch zijn van meening, dat de erkenning van haar organi satie juist noodig is voor het behoud dier. voordeelen. Zij ontkennen, dat de staking een politieken achtergrond zou hebben of door communisme geïnspireerd zou zijn. Er heerscht een zenuwachtige stemming. Irt het zuiden van Chicago worden de fabrieken van de Republic Steel, waarin nog 2000 arbei ders werken, geheel omsingeld door stakers- posten. Honderden politie-agenten en door da maatschappij gewapenden zijn in de omge ving opgesteld. De fabrieken van de Inland Steel en de Youngstown Sheet and Tube Com pany zijn geheel gesloten. De fabrieken, die door de staking zijn ge troffen, waren bezig met belangrijke orders,! zoodat belangrijke bedragen als rohadeloos- stelling zullen moeten worden betaald. Men seint ons uit Rome d.d. .gisteren: Z. H. Em. kardinaal Lauri vierde heden zijn 50-jarig priesterjubüé. De H. Vader zond hem een huldigend schrij ven van gelukwensch. De „Prawda" meldt: De studenten van het technisch instituut van de spoorwegmaatschappij te Schwerdlows- ker hebben reeds herhaaldelijk in hun gemeen schappelijke woningen z.g. electrische vallen cpgesteld. Onlangs hebben de studenten Jar- koff en Michailytschew een koperdraad van het schakelbord naar den knop van de deur aangelegd, die verder verbonden was met een zinken plaat, welke zij voor den ingang had den neergelegd en die zij te voren met water hadden begoten. Toen schakelden zij den stroom in en noo- öigden een student, Ketzin geheeten, uit om bij hen thee te komen drinken. De nietsvermoedende student greep de deur en werd door den electrischen stroom getrof fen .Ondanks zijn hulpgeroep liet men hem rustig liggen. Tien minuten later was de jon geman overleden. BOEKAREST, 5 Juni (D.N.B.) Nabij Crai- nova is een boot, waarmede 12 meisjes eea schoolreisje maakten, omgeslagen, tengevolge waarvan alle inzittenden verdronken. Een an dere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe vermist,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3