I S±pecLafie koopjes in o£ onhe. ajdeeimc^nf UITSLAG DATUM GRATIS KOOPDAG DE P ATRIA-ZWENDEL. Nergens slaagt beier! GROOTSTE COLLECTIES IN HEEREN-MODE-ARTIKELEN - HOEDEN - PETTEN - SCHOENEN. HILLEGERSBERG. rr.rS.««P.", *>ch BURGERLIJKE stand. VRIJDAG 11 JUNI 1937 De directeuren staan terecht. Hoe alles werd aangewend om zonder geld op tafel de aandeelen volgestort te krijgen De toren van de StLebulnus.herk jg||Sg;f fe Deventer} De verschillende spelers. DE ENGELSCHE CIRCULAIRE. Volgens acte ♦ar* Notaris A. J. H. van Clarenbeek te Rotterdam, dd. 7 Juni 1937, was fn den brief, die bij acte van gemelden Notaris dd. 19 Mei 1937 door ons in verzegeld couvert was gedeponeerd, als Gratis Koopdag in onze speciale reclame aangewezen; MAANDAG 24 MEI 1937. leder, die dus op dien dag in één van onze magazijnen in den lande gekocht en contant betaald beeft, ontvangt het' bedrag van dien aankoop, tegen Inlevering van dan koopbon, met het speciale datum-stempel, in contanten terug. De uitbetaling geschiedt vanaf morgen. HET NIEUWE m.s. WELTEVREDEN VAN DEN ROTTERD. LLOYD. De passagiers-accommodatie^ JUBILE. ROTTERDAMSCHE KEGELBAAN. SPELDJESDAG VOOR DE BLINDEN. R'DAMSCHE SCHAAKBOND. VOOR DE ZWEMMERS- BRAND PERSOONSHAVEN. SLUITING BRUGGEN. Eindexamen gymnasium. WISSELKOERSEN TE BOTTERDAM. GEMEENTERAAD. Na de schorsing bespreekt -de president met de verdachten de correspondentie, die gevoerd is in verband met de pogingen om de niet- volgestorte aandeelen van de Patria over te doen. Verdachte H. zegt, dat er reeds in Decem ber pogingen werden gedaan met een Neder landsche groep tot een overeenkomst te ko men. De bedoeling was, dat als deze onder handelingen niet slaagden aan de aandeelhou dersvergadering zou worden voorgesteld liquidatie over te gaan. Afgescheiden van deze onderhandelingen, blijkt de assistent a countant F. Heemskerk uit Amsterdam (deze is als getuige gedagvaard, doch kan een vliegongeval niet verschijnen) pogingen gedaan heeft om Patria-aandeelen in handen te krijgen. Heemskerk trad op namens den promotor A. K. Korpershoek uit Amsterdam, de heer M. v. d. Lugt de commissaris van de Patria, tot wien Heemskerk zich ge wend had, wist dat niet. Op 20 April ging er van de commissarissen een circulaire uit aan de aandeelhouders, om hen te waarschuwen teo-en Heemskerk, doch drie dagen later is er een nadere overeenkomst tusschen verdachte H., den commissaris M. v. d. Lugt en Heems kerk waarbij vastgelegd wordt, dat de toe betalingen, die aandeelhouders bij het over nemen van hun aandeelen zullen betalen, door hen gelijkelijk zullen worden verdeeld. Verdachte merkt op dat hij spontaan van rfjn aandeel heeft afgezien. De president brengt vervolgens ter sprake, dat er een voorstel is geweest om verdachte H. als directeur te schorsen. Verdachte geeft dit toe, maar zegt, dat dit niet is uitgegaan van de commissarissen, doch van enkele aandeelhouders. Het schorsings- voorstel is echter niet doorgegaan. De president komt dan op den hoogst-be- langrijken brief van 6 Juni gezonden door Frost aan Korpershoek, waarin Sourdis een voorstel doet tot overname van alle of de imeerderheid van volgestorte aandeelen Patria tegen een overeengekomen prijs tusschen 150 200.000 en voorts een bereidverkla ring van Sourdis, dat het kapitaal volgestort wordt „by way of investment in other compa nies". Bovendien het aanbod om 70.000 pond sterling in te brengen. Verdachte zegt hierop, dat er nog geen definitieve beslissing van de Nederlandsche groep was, toen de onderhandelingen met de tauitenlandsche groep begonnen. Verdachte L. zegt toen nog niet in de zaak te zijn betrokken geweest. Dat kwam pas toen dr. Tester hem als trustee aanstelde. In het dossier bevindt zich voorts een brief Uit Parijs aan ct heeren Koch en Suermond betreffende een informatie over den heer Sourdis, waarin gezegd wordt dat men dezen heer niet kent. Intussohen was door verdachte H. verder onderhandeld met de Fransch-En- gelsche groep, die zich voor de Patria-aan deelen interesseerde, nadat de Nederlandsche groep zich definitief teruggetrokken had. Op 14 Juni had een conferentie plaats ten kantore van mr. Nauta, waarbij Korpershoek en de commissarissen van de Patria tegen woordig waren. Bjj die conferentie werd in beginsel overeenstemming bereikt over de overname van de aandeelen en volstorting, waarbij dr. Tester het plan opperde de vol storting te doen geschieden door inbreng van aandeelen Anglo Marine, benevens uitbreiding van het kapitaal. Tegen dit plan hadden de commissarissen en raadslieden bezwaren, waarna dr. Tester een ander voorstel deed om vólstorting te doen in geld, waarvan dan de schulden betaald konden worden, terwijl de rest zou bestemd worden voor den aankoop van aandeelen van de Anglo Marine. Daar tegen had niemand bezwaar. Verdachte dr. L. zegt, naar aanleiding hiervan dat hij wel van het contract heeft kennis genomen, maar dat hij van de voorbe sprekingen niet wist. De president vraagt dr. L. waarvoor hij dan beloond is? Verdachte dr. L.: Ik was door dr. Fester aangewezen als trustee. De president leest dan het contract voor dat met Curzon is aangegaan. Verdachte dr. L.: Ik was door dr. Tester Juni slechts secretariaat werkzaamheden heeft verricht. Aan het verzoek om als trustee op te treden had verdachte niet willen weigeren. Hij zag er geen kwaad in. In den directeur J. H. had verdachte een eerbiedwaardigen grijsaard gezien. Rechter, mr. Kymmel: U begreep toch wel dat U slechts strooman zou zijn. Verdachte dr. L.In elk geval was mijn functie formeel bemiddelend. Eenigszins uitvoerig wordt stilgestaan bij de oorzaak vah het schorsingsvoorstel van Verdachte J. H. als directeur. Deze had n.l. van de Engelsche groep een aantal aandee len Anglo Marine overgenomen voor 3001) Dit geld had H. aan de kas van de Patria onttrokken, naar verdachte zeide, niet weten de dat hij daarmee een onrechtmatige daad deed. Wel begreep hij, later dat zijn schor sing daardoor zekerder geworden was, maar achteraf hebben commissarissen toch goed keuring hieraan gehecht, hoewel zij de moge- liikheid tot schadevergoeding door J. H. open lieten, wanneer de onderhandelingen met de buitenlandsche groep niet tot een goed einde zouden worden gebracht. Bij circulaire van 22 Juni is aan de aan deelhouders kennis gegeven van de mogelijk heid tot overdracht van de aandeelen, waar bij men door storting van 200 van de ver plichtingen tot bijstorting zou worden ont heven. Verdachte J. H. zegt, dat deze 250 te beschouwen is als een boete om van het obligo af te komen. Vervolgens doet de pre sident voorlezing van een brief van mr. Nauta aan den president-commissaris der Ptria, den heer Koch, waarin hij dezen waarschuwt voorzichtig te zijn met de overname der aan deelen in de Anglo-Marine. Verdachte J. H. zegt van dien brief voor het eerst bij den rechter-commissaris te heb ben vernomen. De heer Koch heeft verdachte nimmer ingelicht. Verdachte dr. L. weet van het bestaan van dien brief evenmin iets af. De inbeslag genomen bescheiden De inspecteur van politie A. Kalkman legt verklaringen af omtrent de inbeslaggenomert bescheiden. In overleg met de deskundigen is er een schifting gehouden. De inspecteur van politie J. J. Maandag bevestigt die verklaringen. Mr. Kokosky maakte er bezwaar tegen, dat uit de in beslag genomen bescheiden een schifting is gemaakt. Alles had moeten wor den overgelegd. Nu is de deskundige opge treden als een verlengstuk van het O. M. Getuige A. K. Korpershoek verklaarde dat het aanvankelijk de bedoeling was met de overdracht van de aandeelen om de Pa tria te exploiteeren en om de aandeelen te verkrijgen had hij zich met Heemskerk in verbinding gesteld. Hij was er in geslaagd een groot aantal aandeelen te verkrijgen, toen er plotseling een circulaire van de com missarissen van de Patria uitging, waarin aandeelhouders voor hem gewaarschuwd werden. Met de door hem verkregen aan deelen kon getuige toen niets beginnen en toen hij daarop met Hecht over deze situa tie sprak, zeide deze hem met een Engelsche relatie in contact te zullen brengen. Kende u dien Hecht? vroeg de presi dent. Ja, zeker al eenigen tijd. Wist u, dat hij secretaris was geweest van Barmat of Lieberman? Neen, daarvan heb ik nooit gehoord. Getuige verklaart vervolgens met Hecht te Londen te zijn geweest en daar dr. Tester te hebben gesproken. Deze wilde dadelijk op de zaak ingaan en als een gevolg van deze bespreking is het voorstel-Tester te beschou wen om de aandeelen Patria met aandeelen Anglo Marine vol te storten. Op 14 Juni heeft getuige een bespreking met mr. Nauta mee gemaakt, waarbij Tester zijn aanbod zoo ge wijzigd heeft, dat er in contanten zou worden volgestort. Bij die conferentie heeft ver dachte J. H. getuige meegedeeld, dat hij slechte inlichtingen omtrent dr. Tester had ontvangen, doch op de vraag van getuige of nu de zaak niet doorging, had H. geant woord dat ze wel doorging. Bij de besprekin gen van het voorstel hadden de commissa rissen er opgestaan, dat bij de volstorting der aandeelen zooveel contanten op tafel zouden worden gelegd, dat de crediteuren zouden kunnen worden betaald. Getuige had den indruk dat de financieele toestand van de Patria slecht was en omtrent de Anglo Marine Insurance deelt hij mede, dat dit een leege vennootschap was, met al eenig bezit een paar huizen. De Patria balans was naar de meening van getuige geflatteerd en zelfs de achterstallige bijstorting op aandeelen ten bedrage van 155.000 zou niet voldoende zijn geweest om het verliessaldo te dekken. Als laatste getuige wordt dan nog gehoord de gewezen directeur van de Crena Bank, H. C. A. Campagne te Amsterdam die m Brussel via Lieberman, Tailleur en Butaye heeft leeren kennen. Door Hecht is Tailleur toen in relatie gekomen met dr. Tester en in Juni is te 's-Gravenhage een conferentie gehouden, waarbij Tailleur volkomen door Tester is ingepalmd, wat tot gevolg had, dat Tailleur een deel van de hem door anderen ter beschikking gestelde middelen die op de Crenabank waren geplaatst, heeft opge vraagd. Getuige heeft Tailleur afgeraden met Tester in zee te gaan maar zijn waarschu wingen hebben niet geholpen. Volgens ge tuige was het duidelijk te bemerken, dat de toeleg was de volstorting der aandeelen te verkrijgen zonder dat er geld op tafel kwam. Getuige laat zich zeer ongunstig uit over dr. Tester; wiens manier van doen hem heele- maal niet aanstond. De zitting wordt daarop geschorst tot Vrijdagmorgen. De Rotterdamsche rechtbank heeft van daag de behandeling voortgezet van de zaken egen J. H. en dr. R. L. directeuren van de N.V. Patria-verzekeringmaaschappij, die zich te verantwoorden hadden wegens de fraudu leuze handelingen ten aanzien van de volstor ting en overdracht van de aandeelen in deze maatschappij. Het getuigenverhoor werd voortgezet met den heer H. J. Peun uit Utrecht, een der aan deelhouders in de „Patria". In het jaar 1934 heeft verdachte geweigerd om bij te stoften. Daaruit is een proces voortgevloeid, doch voordat dit beëindigd was werd een alge- meene regeling voorgesteld voor de betaling van achterstallige bijstorting en overname der aandeelen. Er zijn toen eenige circulaires aan de aandeelhouders uitgegeven waaronder er één in het Engelsch was gesteld maar dat was geen „echt" Engelsch zegt getuige en trouwens welke voorname Engelsche maat schappij verzendt haar circulaire van den Haag uit. Getuige had de zaak al dadelijk niet vertrouwd, want wie koopt nu voor een half millioen een maatschappij, haar laatste beenen loopt. Want in den laatoten ttfd kon de Patria geen posten meer afskuten dan alleen in gevaarlijke streken als Oss en zoo en dat tegen lage premie. Na de Engelsche circulaire is er een Fransche groep opg - met den heer Tailleur. Om het vertrouwen van de aandeelhouders te winnen wera nu Struycken als trustee benoemd. Getuige hee ook toen de zaak niet vertrouwd en zich met een circulaire tot de aandeelhouders gewend, maar daarmee heeft hij niet veel succes ge had want 137 aandeelen werden bij mr. Struycken voor overdracht ingezonden, Er W33 toegezegd dat er in contanten zou wor den volgestort,maar gebleken is, dat be taald is per chèque. Getuige zegt verder, dat zijn obligo-verplichting in een leening is om gezet, waarvoor getuige een schuldbekentenis heeft geteekend. De president vraagt dezen getuige of het zijn meening is, dat de oude aandeelhouders door de aanteekening op de aandeelen dat ze volgestort zijn, volkomen gedechargeerd zijh? Getuige zegt, dat aandeelhouders toch ver trouwen mogen hebben in de handteekening van directie en commissarissen. Aan de aan schrijving van den curator, mr. van Rossem, om bij te storten heeft getuige niet voldaan. Bervoets 3023 VS 336 Notaris Butaye. De Belgische officier-commissaris F. Rooms uit Antwerpen gaf inlichtingen omtrent nota ris Butaye, die vóór 1935 een vooraanstaand notaris was, die zich den laatsten tijd hoofd zakelijk toelegde op notarieele handelingen met het buitenland. Omstreeks 1935' is de financieele positie van notaris Butaye ge schokt, daarover ging tenminste een „open baar gerucht", maar toch beschikte hij nog over sterke financieele relaties. Er zijn nooit rechtstreeks klachten over notaris Butaye ingekomen, ook bij den tuchtraad voor nota rissen niet. Toen in November 1935 de Rot terdamsche politie het verzoek deed om in lichtingen over notaris Butaye te verstrek ken, heeft getuige te zijnen kantore een on derzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat de notaris een bedrag van 800.000 francs, dat hij van minderjarigen onder zich had, te eigen bate heeft aangewend. Terzake is een vervol ging tegen hem ingesteld. De notaris heeft ontslag genomen en verblijft op het oogenblik in een zenuwinrichting. Naar getuige uit zijn onderzoek gebleken is, beschikte notaris Butaye in Juli 1935 niet over een som van 342.500 waarvoor hij een chèque op de Westminster Foreign Bank heeft afgegeven, terwijl zijn tegoed op die bank niet voldoende was om die chèque te dekken. Notaris Butaye had een jaarlijksch inkomen van 200.000 frs. maar dit bedrag werd door zijn schulden ver overtroffen. rj Tailleur en Tester' Ook over Tailleur en Tester gaf getuige eenige inlichtingen. Tailleur heeft vier ver oordeelingen op zijn naam, waaronder één wegens oplichting, en één wegens Uitgifte van een chèque zonder dekking. Tester is twee maal veroordeeld, eenmaal wegens het uit geven van een chèque zonder dekking en een maal wegens medeplichtigheid aan bedrog- Getuige bevestigt op een vraag van mr. Ko kosky, de opvatting van Scotland Yard, dat Tester iemand is, die voor zijn schelmerijen altijd anderen gebruikt en zelf achter de schermen blijft. De rol van notaris Butaye De beëedigdé verklaring van notaris Bu taye werd voorgelezen. Daaruit blijkt, dat de notaris tegenwoordig is geweest bij een on derhoud In Londen, waar het den notaris duidelijk werd, dat de aandeelen Anglo-Ma rine, met huls en inrichting zouden dienen voor aankoop en volstorting van de aan deelen Patria. Tailleur wilde de transactie met de Patria alleen voortzetten op voor waarde dat bij den notaris 342.000 en ƒ90.000 zouden worden gedeponeerd, die daarvan mededeeling zou doen aan den trustee, nu Struycken. De 90.000 moest die nen ter betaling van de verplichtingen van de Patria. In den morgen van 30 Juli heeft de notaris van Tester een chèque ontvangen groot 53.000 en getrokken óp de Westmin ster Foreign Bank te Londen. Na ontvangst van die chèque heeft de notaris de chèque van 342.000 geteekend waarna op de ver gadering ten kantore van de Patrix de wis seling der chèque heeft plaats gehad. Reeds in Londen was den notaris gezegd, dat de kwestie met de chèque slechts een bloote formaliteit was. Na de vergadering heeft de notaris de chèque teruggekregen, waarop hij aan Tester diens chèque teruggegeven heeft. Op 6 Augustus heeft Tailleur 90.000 in bankpapier bij den notaris gedeponeerd en op 20 September is Tailleur weer ten kan tore van den notaris gekomen, meldende, dat hij geld aan de Patria had verstrekt om haar schulden te betalen en op die mededeeling heeft de notaris, zonder verder te informee- ren, aan Tailleur de gedeponeerde 90.000 teruggegeven. De steno-typiste E. Moormans, die in dienst is geweest van de Patria, toen H. en dr. L. directeuren waren, heeft een agenda getikt voor een commissaris-vergadering, waarop als punt van behandeling voorkwam: Aan koop van aandeelen Angló Marine. Volgens déze getuige was H. de baas. Zij heeft dr. Tester ook ontmoet, die op haar een onsym- pathleken Indruk maakte. De assuradeur J. T, F, Verhéem, eveneens een oud-employé van de Patria, zegt, dat dr. L. als secretaris fungeerde bij de vergade- fingen. Of hij aan de besprekingen deelnam, weet getuige niet. Over het troepje buiten landers, dat regelmatig om de Patria was. laat getuige zich ongunstig uit. Door hun op treden hadden zy hem afkeer en wantrou wen ingeboezemd. De president: Ook door drankmisbruik en zoo? Getuige weet dat alleen van hooren zeggen maar het was een „soep-zootje". Getuige heeft gevoeld, dat er dingen gebeurden, die niét in den haak waren en zelfs heeft hij eens over den directeur gezegd: „Als dat zoo doorgaat, komt hij nog eens ift hét schuurtje." Ook heeft getuige hoorep zeggen, dat Guide Boudel, welke naam In de transacties zoo'n groote rol heeft gespeeld, niet de „echte Guide Boudel zou zijn geweest. Getuige geeft, op enkele vragen, aan, waarom hij niet veel vertrouwen in de bui tenlanders had. Zij zeiden te komen om de Patria te redden, maar het eerste wat zij deden, was groote sommen voor reiskosten uit de berooide kas van de Patria nemen. Wanneer verdachte J. H. eenige opmerkin gen maakt om de mentaliteit van dezen ge- tuigè in een ongunstig daglicht te stellen, merkt de president op, dat het op prijs ge steld moet worden, wanneer het personeel, ziende dat de patroons dingen doen, die niet door den beugel kunnen, de politie daarvan in kennis stelt. De voormalige boekhouder van de Patria, S. Beeke, gaf inlichtingen omtrent een leening van 21.000 aan verdachte dr. L. In den zelfden tijd moesten schade-reclames onbe taald blijven. De directeur J. H. was op de hoogte van de moeilijke financiëele positie, waarin de' Patria verkeerde. Of dr. L. daar van op de hoogte was, en met name of hij wist, dat voor de aan hem verstrekte leening nöodig was, dat dr. Tester 10.000 bijdroeg, weet getuige niet. Getuige geeft verder aan hoe hij, in op dracht van verdachte J. H., verschillende boekingen heeft verricht, waardoor de aan deelen Anglo Marine, als waarde werden in gevoerd en daartegenover de leening aan dr. L. weer verviel. Getuige heeft tot het laatst toe volgehouden, dat de buitenlandsche hee ren oplichters waren en hij heeft dat ook tegen den directeur J. H. gezegd. De zitting wordt daarop geschorst. We zijn vanmorgen een kijkje gaan nemen naar de salons, trappenhuizen en hutten van het nieuwe m.s. „Weltevreden" van den Rot terdamsche Lloyd. Zooals men weet biedt de „Weltevreden" accomodatie voor twaalf passagiers. Op het Shelterdek zijn gelegen 2 twee-persoons hut ten en de eetsalon, op het onderpromenade dek 2 twee-persoons hutten en 4 één-persoons hutten en op het bovenpromenadedek: de rooksalon met verandacafé. De rooksalon, eetsalon, trappenhuizen en hutten zijn uitgevoerd volgens plannen van de architecten W. van Gelderen en Jan Gid- ding, die in overleg met de directie van den Lloyd braken met jarenlange conventies. De architecten gingen bij hun ontwerpen uit van den gedachtengang, dat het, naast de speciale eischen welke de interieurs op schepen stellen, het zaak is voor de passa giers een zoo comfortabel mogelijk verblijf aan boord te scheppen en door kleurstellin gen en materiaal-keuze de ruimtewerking te vergrooten in de verschillende compartimen ten, welke op de schepen bijna altijd van be perkte afmetingen zijn. Zij stelden soberheid en duurzame materialen boven decoratieve tierlantijnen, welke bedrukkend en benau wend kunnen werken, speciaal bij vaart in de tropen. In den eetsalon is door toepassing van dit principe een verruimende en rustige sfeer geschapen. De rooksalon bood mogelijkheden tot vrijere raamindeeling en oriënteering naar verschillende richtingen. Het raamoppervlak in den frontwand werd samengebonden tót één geheel, inplaats van versnippering in losse elementen. Het meubilair (piano, elec- trische gramofoon, platen-, berg- en boeken kast) werd geplaatst in een speeialen hoek, met verder ruime gelegenheid tot zitten, spe len, schrijven, enz. Het geheel maakt een frisschen, gezelligen, degelijken Indruk, waarbij aan alle eischen van comfort is voldaan, die men aan een Indië-vaarder kan stellen. Heden herdacht de heer J. A. Aliet, zeil maker bij de N.V. Handelsvenn, v/h Hendr. Veder, Rotterdam den dag, dat hij vóór 50 jaar bij deze firma in dienst trad. Des morgens' werd de jubilaris met echt- genoote en familieleden per auto van huis gehaald en op de voor dit bijzondere feit versierde werkplaats door den directeur, den heer N. W. Schalkwijk, ontvangen en toege sproken. De heer Schalkwijk dankte den ju bilaris voor den ijver en nauwgezetheid, waarmede hij steeds zijn werkzaamheden had verricht en overhandigde hem een gouden horloge met ketting, alsmede een cadeau on der couvert. Het was den heer Schalkwek verder bijzonder aangenaam, den heer Aliet r.amens den minister van Sociale Zaken te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Konin gin behaagd had, hem de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, toe te kennen. Daarna werd de jubilaris door den be drijfsleider toegesproken, die hem namens het personeel een bloemstuk overhandigde. De kegelclubs „Alle Neune" en ,,'t Zuid" hebben op initiatief van 'ié laatstgenoemde, een onderlinge ontmoeting georganiseerd, welke tot een herhaling zal moeten leiden, daal de heer van Meel voor dezen wedstrijd een wisselbekér beschikbaar gesteld heeft, welke 3 X maal achtereen of 9 maal (n het geheel ge wonnen moet worden om blijvend bezit te zijn, Maandag wisten de 7 hoogsten van 't Zuid in 30 ballen 1464 te bereiken, wat door A. N. beantwoord werd met 1518. Donderdagavond waren deze getallen rësp. 1212 en 1470, zoodat A. N. won met 2988 tegen 2776. Als hoogste werpers waren den laatsten avond Korkus met 341 en Koster met 240, die hiermede de beide van der Schouw-prijzen wonnen. Speciaal Van 't Zuid moet P. Aarsbergen genoemd worden, die in totaal 467 wierp en daarmede de hoogste werper was over de 4 banen. De bedoeling is, de volgende ontmoeting te houden in het najaar. KRALINGSCHE ZEILWEEK- i Verschenen is het programma van de Kra- lingsche Zeilweek, die de vereenigingen Kraiin- gen, Kralingsche Zeilclub en Watersportveree- niging V. Z. O. D. Zaterdag en Zondag a.s. en Zondag 20 dezer op den Kralingen Plas hou den. De Centen-vereeniging voor Hulpbehoevende blinden te Rotterdam houdt op Zaterdag 19 dezer een speldjesdag voor de blinden van alle gezindten. De westrijdem om het persoonlijk kampioen schap der hoofdklasse van den R'damschen Schaakbond zijn nog steeds niet tot de finale gevorderd. Vast staat alleen, dat G. Boerama, mevr. C. Roodzant en C. F. de Ronde in dien eind strijd komen. Van alle andere 22 spelers di? in de voorwedstrijden mededingen, is nog geen enkele absoluut zeker van een plaats. De temperatuurvan 't water bedroeg heden 70 graden. Gisteravond is brand ontstaan in het Veem- en silobedrijf „Concordia" van de firma van Waver en aan de Persoonshaven 90. Men was aldaar bezig met het schoonmaken van noten en had daarvoor den ketel extra opgestoomd. Maar behalve de warme lucht waren ook vonken meegekomen, waardoor de olie en het houtwerk van den droogtoren in brand ge- raakten Aanvankelijk ontwikkelde zich veel rook, die door den wind over den llnkef-Ma werd gedreven, zoodat velen meenl een geweldige brand was "^broken. Het had echter niet veel te^etee Met een straa g-ebluscht. Slangen- hoefde geen diénst te doen. Mede aanwezig waren de slangenwagens 3S 37, 58, 40. de motorreservewagen I, de slangenwagens 53, 59 en motorspuit I. Van do hoofdlieden waren aanwezig de heeren Keeman, Kruijf, Van Sillevolt en Ruys. De brand, die om kwart voor tien was uit gebroken, was om half elf gebluscht. In verband met de vliegfeesten op Zater dag en Zondag 12 en 13 Juni a.s. zullen de Spoorweghavenbrug en de Binnenhaven- brug, alsmede de Koninginnebrug (over den Koningshaven) op die dagen van 13.30 uur— 14.30 uur en van 17.30 uur—18.30 uur nie* voor de scheepvaart geopend worden, ROTTERDAM, 10 Juni. Marnix-gymnasutm. 3e groep. Geslaagd voor tw' Brouwer, P. Lok en Gre tergouwen Het examen Wordt voortgezet met 3 en. Londen 8,97%, 7:2f2' 8.09, Belgi6 30,69 Zwitserland 41,58/j Amerika 1,81%, Denemarken 40.05, Zweden 46,25, Noorwegen 45.08. Aangiften van 10 Juni 1637. BEVALLEN: W. JP. Boudewjjjn geb. de Gier d- l W. den Engelsman geb. Minheere z. L. J. Stokman geb. DubacM d. M. v. d. Bécq Keb' d. M. Romjjn geb. Hulsman z. C. M. Bon geb. Weeds z. A. P. Braven- b°e,r 8 v- d. Sluljs z. a. C. Formenoy geb. Kutjstermans z. H. j. u,s geb. Dronkert ~„L- w- Verkuij 1 geb. Warnlk z. A. Harreman géb. Retzlik z. - E. Hendriks geb. v. Anen z. J. Zoetefnan geb. v. Ree d. G. v. d. Draajj geb. Dieterich z. C. y. Leeuwen geb. Apon z. J. v. d. Berg geb. Briggernan d. J. Nootebooin geb. Landman d. M. A. v. d. Berg geb. Landhuizen z- v. d. Heijden geb. v. Reede z. C. M. G geb. de Roo(j z. tr t GEHUWDA. A. Tarlaak Jm. 28 en M. J de Graaf jd. 21 j. W. A. van LOj» J»}- en C. W. Stenstra jd. 27 j. F. W. S. Luncn burg jm. 80 j. en M. H. Hufferman jd. 24 j, OVERLEDEN: L. v. Looft d 5 m. L. C. Spindler d. 14 J. M. Faille wede. v. J. B. Mainjou 73 j. - C. J. Rekk rs m. van J. M. Sprangers 65 j. J. E. Boekholtz vr. van P. J. Langénberg 64 j. M. J. ae Prez ongeh. m. 06 .i P. Geluk Wedr. van H. C. Raadsen 80 1 c. v. K'jülen vr. van R. Stegeman 80 1. W. Kromhout v. d. Meer m. van E. C. v. Dijk 68 j. P. H. vl K.eef vr. van J. v. Megge- len 65 1. M. v. d. Kooy wede. v. S. C. v. Doórn 60 j. P. A. v. d. Wulp m. van J. C. P. Stam 60 j. Pet vr. van J. Groeneweg 56 j. J. N. A. Bartels z. 1 J. c. C. Steil- berg ongeh. m. 51 A. Mackay vr. van L. v. d. Berg 72 j. M. de Jonge vr. van J. Scheffers 35 j. J. de Haan d. 9 j. A. v. Leeuwen vr. v. P. Vink 83 j. G. J. v. Oosten m. van C. M. Steenbergen 47 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. C. Hart man géb. Romeijn d. L. J. Stokman geb. Dubach d. A. H. V, <J. Broek geb. v. Rouwen- daal z, -.i Reorganisatie sociale diensten. Het Plaswijckpark behouden- Woensdagavond opende burgemeester F. v. Kempen de raadsvergadering met een korte nagedachtenis aan den oud-burgemeester Jhr. de Villeneuve, die dezer dagen is overleden. 't Verzoek van de Winkeliersvereeniging .Hillegérsberg" om zoo min mogelijk toestem ming te verleenen tot het verbouwen van be nedenhuizen tot winkelhuizen aan den Klei weg ontlokte bij verschillende leden opmer kingen met betrekking tot den Middenstand. Weth. Siezen (C.H.) merkte op, dat het uit breidingsplan de winkelstraten aangeeft en dat de schoonheidscommissie inzake verbou wing op het standpunt staat Of volgens de toekenjng het algemeen aanzien er op voor uit gaat. 33cf Het voorstel tot reorganisatie van Sociale diensten, neerkomende op reglementaire aan passing bij de historisch gegroeide praktijk en vervat in twee punten nl. 1. De benaming der Instelling van Wel dadigheid „Burgerlijk Armbestuur" te wijzi gen in „Gemeentelijke Instelling voor Maat- schappelijken Steun" en daarvoor vast te stellen éen reglement; 2. In te stellen een zelfstandigen dienst, Eenaamd „Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken" en daarvoor vast te stellen 'n ver ordening, heeft de gemoederen een paar uur lang in beroering gehouden. Op voorstel van den heer Spronkers (S.D. A.P.) hebben B. en W. het woord steun onder sub l, vervangen door hulpbetoon en werd er een beroepsinstantie voor de leden van het bestuur ingelascht waarna uiteindelijk de heele voordracht met groote meerderheid van stemmen is aangenomen. Tot behoud van het Plaswijckpark schre ven B. en W.: In 't plan tot herziening van het groot-uitbreidingsplan zijn de gronden, bekend als Plaswijckpark, slechts ten deele aangewezen als bestemd voor park. In ver band met door den eigenaar, den heer C. N. A. Loos Sr. tegen het ontwerp van dit plan ingebrachte bezwaren werd indertijd een gedeelte der gronden, waarover het park zich thans uitstrekt, alsnog aangewezen als be stemd voor bouwterrein. De aanleg en exploitatie van het Plaswijck park beteekende voor den eigenaar echter al lereerst het dienen van ideeele belangen. In verband met omstandigheden dreigt thans voor het bestaan van het Plaswijckpark groot gevaar. Mocht het namelijk tot een verkoop daar van aan particulieren komen, dan ware te vreezen, dat het park zou verdwijnen en aan een andere, meer rendabele bestemming (b.v. van opslagterreinen) zou worden gegeven. Teneinde dit gevaar voor de gemeenschap at te wenden, zijn tusschen den heer Loos en B. en W. onderhandelingen gevoerd tot be houd van het Plaswijckpark, welke tot een gunstig resultaat hebben geleid. De bespre kingen in de Commissie ad hoe zijn in deze van veel belang geweest. Het ligt nu in de bedoeling van B. en W., dat een stichting in het leven wordt geroe pen, waaraan de eigendom van het geheele park (9.59.27 H.A.) met bijbehoorend water (5.68.50 H.A.) zal overgaan. Daarnaast is ge dacht aan een garantieleening krachtens art. 228 sub b der gemeentewet, waarbij van ge meentewege de rentebetaling wordt gega randeerd van een door de stichting tes ten geldleening voor den aankoop van het PaOnder mededeeling, dat ook de commissie van financiën het toejuicht, dat het voortbe staan van het park wordt gegarandeerd, stel len B. en W. den Raad voor om in beginsel te besluiten tot het garandeeren van de ren tebetaling, zoodra de stichting tot het sluiten van de geldleening overgaat. Te Zijner tijd zal dan het definitieve voor stel inzake d,e garantieleening opnieuw in den Raad ter tafel worden gebracht na raad pleging van de commissie van financiën. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De vergoeding krachtens art. 101 der L.O.-wet werd over 1934 voor het G,L.O. vastgesteld op 15,75, voor het U.L.O. op 26,24; de vergoeding voor het vakonderwijs resp. op 1,37 per lesuur met een maximum van 594 3/5 uur en 1,85 per lesuur met een maximum van 286 uur. Het voorschot over 1937 werd gebaseerd op 14,69 en 18,73 per leerling. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: A. W. HeOdra, 30 1., Dlemen en M. Langezaal 82 j. alhier G. Schenk 23 j., Sohiedam en L. E. van Oost, 21 j., alhier J. Verkaik 27 j. en J. van Sluis 26 j., beiden alhier A. den Hollander 28 J. en A. Hoppezak 21 j., beiden alhier. OVERLEDEN; A. L, van Dongen 79 J., echtg, van M. BerKel..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2