DE PATRIA-ZWENDEL, hoek van holland VLAARDINGEN. VERKEERSTELLING, SCHOONHOVEN. MAASSLUIS ZATERDAG 12 JUNI 1937 Een verzoek tot medewerking. ROTTERDAMSCHE SCHEEPS. HYPOTHEEKBANK. O. V. HAUSTEIN. INLICHTINGEN VERZOCHT De Commissaris van politie alhier ver zoekt allen., die inlichting-en kunnen geven' omtrent het navolgende, zich zoo spoedig1 mogelijk ten politie bureele alhier te vervoegen Op Dinsdag 18 Mei 1937, des namiddags tusschen half drie en drie uur, reed een wiel rijder vanaf de Oosthaveeikade, komende uit de richting Oosterstraat, de Prinses Juliana- brug op. Toen hij net op de brug was, pas seerde hem een vrachtauto, komende van de Oosthavenkade (uit de richting Spoorweg overgang). De wielrijder, de 67-jarige v. d. G., kreeg een duw van de vrachtauto en werd tegen het afsluithek geslingerd, waarna hij op het bruggedek terugviel. Door omstanders werd hij naar huis gebracht, waar later werd geconstateerd, dat hij een been gebroken had. De bestuurder van de vrachtauto was door gereden. Met het oog op het onderzoek is het van veel belang inlichtingen omtrent deze aanrijding te verkrijgen. R. K. S. V. V. VLAARDINGEN Zondag a.s. speelt Vlaardingen 1 haar 2en promotiewedstrijd tegen L. en S. 1 Uit Sche- veningen. Daar beide vereenigingen reeds 'n wedstrijd verloren hebben, is de verliezer zoo goed als uitgeschakeld, zoodat er een spannende wedstrijd verwacht kan worden. Aanvang half drie. Terrein G. L. en W., Maas- sluissche dijk. WATERPOLO Dinsdagavond speelde In het Sportfondsen- bad te Delft VZC 1 een mdschappelijken wedstrijd tegen DZC 1. V<5C won met 41. Woensdagavond speelde VZC 2 in het zwem bad Krallngen tegen MAAS III voor de le klasse Z.R.O. MAAS won met 3—0. Donderdagavond speelde VZC 1 haar eer sten competitiewedstrijd van dit seizoen voor de 3e klasse K.N.Z.B. tegen ZPC 1- Het ein de van dezen wedstrijd bracht een 4—3 over winning voor de Vlaardtngers, Ruststand 1-2 voor ZPC 1. VOETBAL Donderdagavond speelde op het terrein H.V.O. (Vulcaarihaven) het le elftal van HVO, kampioen van de Z.A.C. tegen het ver tegenwoordigend ZAC-elftal, HVO weerde zich goed en werd slechts met 31 geslagen. Ruststand 0—2. Deze wedstrijd werd opge luisterd met muziek van de muziekvereeni- ging H.V.O.onder leiding van den heer Haanstra. NEDERLAAGSERIE FORTUNA. Door Fortuna worden wederom 'n 5-tal ne derlaag-seriewedstrijden georganiseerd, waar voor wederom als prijs wordt beschikbaar ge steld 12 toegangsbewijzen voor den eerstvol- genden interlamdenwedatrijd in het nieuwe seizoen. Maandagavond a.s. speelt Fortuna haar eersten wedstrijd voor deze serie tegen den Rotterdamschen 2e klasser D.C.L., waar na Maandag 21 Juni a.s. VDL uit Maassluis op bezoek komt. BINNENGEKOMEN In de Vuleaanhaven is binnengekomen het a.s. Astree met 3000 ton erts en Arija om te bunkeren. BURGERLIJKE STAND VLAARDINGER- AMBACHT GEBOREN: Lina C„ dochter van M. Nobel en J. M. Verlinde, Spor-Raan 47. kelijkheid van de aandeelhouders was geëin digd. In verband met die verklaringen merkt mr. Kokosky op, dat mr. Nauta beter ware geweest de Patria te adviseeren met op de transactie in te gaan, dan dat hij nu aan com missarissen schreef in de kwestie der over name aandeelen A. M. zoo weinig mogelijk verantwoordelijkheid te aanvaarden. De in houd van dien brief klopt geheel met de uitlating van mr. Nauta tegenover den rech tercommissaris, dat wanneer het geld op ta fel kwam, commissarissen er bulten stonden, wat er verder met dit geld geschiedde. Mr. Nauta zegt nog de overtuiging te heb ben voor zoover hij de onderhandelingen meegemaakt heeft, dat verdachte J. H. te goedertrouw was. Misschien heeft hij in de kwestie van de overname van de eerste aandeelen A. M. voor 3000 wat te veel activiteit ontwikkeld. Het belang van H. in het doorgaan van de transactie was zijn vooruitzicht om president-directeur te wor den van het internationale concern, waarin de Patria zou worden opgenomen. Dat is misschien de oorzaak dat H. er zich zooveel moeite voor gegeven heeft om de transac tie met de Fransch-Engelsche groep tot een goed einde te'brengen. Beëedigde verklaring van mr. Struycken> Vervolgens wordt voorgelezen de beëedig de verklaring van mr. A. J. M. Struycken, die thans de functie bekleedt van rechter in de gemengde rechtbank van Egypte, en die trus tee van de aandeelhouders is geweest bij de overdracht van de aandeelen aan de Fr. En- gelsche groep. Op 8 Juli heeft getuige aan de president-commissaris den heer Koch me degedeeld, dat hij er in geslaagd was 137 aan deelen te verwerven. Op 30 Juli had notaris Butaye aan getuige bericht, dat Tailleur 90.000 gestort had ter verzekering van de rechten der crediteuren. In de verdere ver klaring wordt nog gezegd dat verdachte J. H. een den trustee heeft meegedeeld, dat Sour dis hem gezegd had, dat zonder aankoop van de aandeelen Anglo Marine door de Patria de verwerving van cH Patria-aandeelen en vol storting daarvan voor zijn groep van geen belang was. Dat was dan ook de reden waar om H. 21.750 uit de kas van de Patria ge nomen had, om deze aan dr. L. te verstrek ken, teneinde daarmee den eersten termijn te betalen op de aandeelen Anglo Marine, verschuldigd krachtens een te voren geslo- ten optie-contract, waarbij dr. L. als stroo man optrad. Getuige zegt tenslotte in zijn verklaring, dat hij den indruk had, dat H. wel vertrou wen had, dat er nog een goede toekomst voor de Patria te wachten stond, als er nieuw kapitaal in gebracht werd. Op verzoek van mr. Kokosky wordt daar op nog als laatste getuige van dezen dag gehoord de president-commissaris van de Pa tria, de heer Koek, die o.m. verklaarde slechte inlichtingen te hebben ontvangen over Tester. Hij heeft dit aan den directeur en de commissarissen meegedeeld, maar ten slotte kon een tusschenpersoon wel slecht zijn zon der dat hetzelfde van een transactie kan wor den gezegd. Men heeft geloofd dat het de bedoeling was een groot internationaal con cern op te richten, waarin de Patria en de Anglo Marine zouden worden ondergebracht. Getuige heeft heelemaal geen „feeling" ge had, dat het geld dat Tester beloofde op tafel te zullen bn/igen voor de volstorting der aandeelen, dadelijk gebruikt zou worden voor aankoop van de aandeelen Anglo Ma rine. Men heeft in het geheel geen gedachte gehad aan een zwendel. Dat men eerst niet nauwkeurig geinformeerd heeft is hieraan te wijten, dat die inlichtingen heel moeilijk te krijgen waren en het allemaal heel vlug in zijn werk ging. Bovendien men meende te mogen afgaan op de adviezen der juridische adviseurs. Op hun compas heeft men gezeild in de meening, dat alles volkomen in orde was. Getuige heeft den indruk dat ook zij er van overtuigd waren met een serieuze zaak te doen te hebben. Toen mr. Schadee en mr. Struycken ,van een conferentie in Londen terugkwamen zeiden zij toe te hebben moeten stemmen in eenige concessie, die behelsde dat de 90,000 niet in Nederland zouden worden gedeponeerd, maar in België bij nota ris Butaye en dat niet in Nederlandsch geld zou worden betaald doch per chèque. Aange zien deze beide juristen hiermee accoord gin gen, had get. ook geen bezwaar. Ook verd, H. zal op de meening der juristen afgegaan zijn. Tester was volgens getuige niet de geldman maar de advocaat, die voor de Fr.- Engelsche groep onderhandelde. De verdere behandeling wordt dan ge schorst tot Dinsdagmorgen half tien uur. LAGERE HUISHOUDSCHOOL In de Raadsvergadering van 22 Maart j.l. werd om advies in handen van B. en W. ge steld een verzoek van het be3tuur der ,,Ver- eeniging tot het verstrekken van Christelijk Nijverheidsonderwijs aan meisjes voor Vlaar dingen, Maassluis en omstreken". Het bestuur der adresseemede vereeniging heeft in zijn verzoek, hetwelk B. en W. met de daarbij behoorende toelichting doen af drukken, uitvoerig uiteengezet waarom de stichting en instandhouding van een lagere huishoudschool in onze gemeente noodig moet worden geacht. Met de rijksinspectrice voor dit onderdeel van het nijverheidsonderwijs, zijn B. en W. van oordeel, dat de door het bestuur aan gevoerde motieven inderdaad doen uitkomen, dat door de stichting der school in een be hoefte zal worden voorzien. Op de door het bestuur ingezonden begroo ting voor het jaar 1938, is een gemeentelijk subsidie geraamd van 2633. Evenwel mag worden aangenomen, dat de kosten voor de gemeente aan de stichting dor school ver bonden, lager zullen zijn, omdat voor de bui ten onze gemeente wonende leerlingen der school een evenredige bijdrage in de netto- kosten per leerling verschuldigd is en boven dien mag worden verwacht, dat de bijdrage door onze gemeente uit dien hoofde aan an dere gemeenten verschuldigd, na de stich ting der school dalen zal. In overeenstemming met het advies der commissie voor onderwijsaangelegenheden, stellen B. en W. den Raad voor het in ontwerp afgedrukte besluit vast te stellen, waarbjj de oprichting en instandhouding van een lagere huishoudschool voor meisjes wordt noodig geoordeeld. De vereeniging stelt zich voor, voorlooptg over te gaan tot de oprichting van een dag school met twee-jarigen cuimia van plm. 60 leerlingen en dag- en avondcursussen met 'n gezamenlijk aantal leerlingen van plm. 200 en hoopt met het oog op de omstandigheden en volgens inzichten van vooraanstaande perso nen uit deze omgeving daarin te kunnen slagen, Waar geen ledige schoolgebouwen beschik baar zijn in Vlaardingen, heeft de vereeniging de inspeotrice eenige heerenhuizen bekeken, die evenwel alle werden afgekeurd. Zij stelt daarom voor den Minister te verzoeken hen toe te staan tot nieuwbouw over te gaan. Een school van kleine afmeting, zooais zij zich voorstellen te beginnen kan voor 40.000 wel worden gebouwd. Kan zfj nu dit bedrag van het Rijk leenen, dan mag zij thans een annuïteit van 4 pet. rekenen, waarom zij een bedrag van 1600 geraamd hebben. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de leden van het Maatschappij lZle- kenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. P. G. Kousemaker, Hoflaan 13, Tel. 203; mej. dr. W. Huitema, Binnensingel 62, Tel. 528. Geopend apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schled.weg 83, Tel. 224, GESLAAGD Mej. J. Qualm, te Vlaardinger-Ambacht, slaagde aan de universiteit te Leiden, voor het candidaatsexamen geneeskunde. Mej, C. J. S. van Wapeningen alhier, slaag de aan de Gem, Kweekschool té Rotterdam voor onderwijzeres. Bi) het te 'a-Gravenhage gehouden examen slaagde voor leeraar in het machtneschrijven (tienvingersysteem) de heer J. M, van Rijke, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK Opgave betreffende bet postkantoor te Vlaardingen, gedurende de maand Mei 1937. Aan bovengenoemd kantoor werd ingelegd op spaarbankboekjes 23047,03 en terugbetaald 24587.67. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald 1540,64. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 18. EXAMENS KENNIS IS MACHT Voor het eindexamen der Middelbare Han delsavondschool met 5-jarige cursus „Kennis is Macht" slaagden de dames A. C. van der Arend, M. H. Kolkman, L. Smit, Joh. P. Voos en de heeren D. Doorduin, P. Gardenier, B. Koedijk, P. Sala, H. Sondorp. Afgewezen 1 mannel. cand. GESNAPT Op Zaterdag 29 Mei j.l. werd tijdens een korfbalwedstrijd, gehouden op het Vulcaan- terrefn alhier, een onigewenacht bezoek ge bracht in de kleedkamer der korfballers. Twee portemonnaies met inhoud werden vermist. Door de recherche werd in samenwerking met de politie te Rotterdam aldaar een on derzoek ingesteld, omdat een aanwijzing in die richting dit noodzaakte. Na een zeer nauwkeurig onderzoek en verkregen inlich tingen, werd aangehouden de 23-jarige M. j. V., wonende te Rotterdam, die tenslotte bekende zich aan diefstal van beide portemon naies te hebben schuldig gemaakt, Het geld had hji opgemaakt. V, ia een Paar maanden geleden te Vlaardingen ook al gearresteerd wegens diefstal van koper. Hij is ter be schikking gesteld van den Officier van Jus titie te Rotterdam, Woensdag 16 Juni a.s. zal hier ter stede een verkeerstelling worden gehouden. Deze telling, waaraan ruim 350 tellers deelnemen, wordt uitgevoerd in werkverschaffing en is een van de onderwerpen, behoorende bij de Werkverschaffing voor werklooze hoofdarbei ders, ingesteld bij besluit van den Gemeen teraad van 29 October 1936. Op ruim 100 verschillende punten over de geheele stad verspreid, wordt dien dag van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds het auto verkeer geteld. Dit geschiedt door het no- teeren in telboekjes van de nummers der passeerende auto's. Deze methode van tellen is ook reeds in 1930, bij een verkeerstelling in de binnenstad, gevolgd. Op deze wijze kunnen namelijk de routes van verschillende auto's door de stad worden nagegaan, waar uit dan later bij de uitwerking bepaalde ver- keersstroomen kunnen worden geconstrueerd. Opdat de tellers eenige ervaring zouden krijgen, zijn aan dezen teldag reeds een drie tal proefteldagen voorafgegaan. Bij deze proef teldagen zijn door het inschakelen van aanvullende telpunten ook een aantal meer ondergeschikte verkeersstroomingen nage gaan. Daar het noteeren van de autonummers, vooral op drukke punten, niet gemakkelijk is, wordt aan automobilisten verzocht bij het naderen van een telpost even vaart te min deren, om gelegenheid te geven het nummer le noteeren. Het plaatsen van de door den beeld houwer Chris van Lunteren vervaardigde beelden voor de nieuwe brug over het Ververschingskanaal in den Haag. Uitgifte van 41 pCt- pandbrieven tegen 1001 pCt- De directie der Rotterdamsche Scheeps- hypotheekbank bericht in verband met de aflosbaarstelling van 5 pet. pandbrieven en uitgifte van 4% pet. pandbrieven (onder trustverband), dat zij vanaf heden tot nader bericht de gelegenheid openstelt alle 5 pet. pandbrieven harer Bank welke nog niet af losbaar zijn, om te wisselen tegen 4Vs pet. pandbrieven (onder trustverband) tot een koers, welke pet. lager is dan de koers van uitgifte dezer pandbrieven op den dag der verwisseling en met renteverrekening tot 1 Juli 1937. Tot nadere aankondiging geeft de Bank uit 4V» pet. pandbrieven (onder trustverband) tot den koers van 10014 pet. GOUDEN BRUILIOFT Woensdag ia Juni hoopt het echtpaar de Grootvan Hou welingen. zijn. gouden huWó- lijksfeest te vieren. REÜNIE OUD-OFFICIEREN INSTRUCTIE COMPAGNIE Het Haagsche comité tot het houden van een réimie van oud-officieren en instructeurs der vroegere Instruotie-compagnie te Schoon hoven heeft besloten 1 September a.s. een réunie te organiseer®11- BEVORDERD. De heer A. N. M, de Bruijn, tot op heden klerk ter- gemeentesecretarie, is ingaande 1" Juni bevorderd tot adjunct-commissies. BADHOKJES Door de Gemeente waren op het strand eenige badhokjes geplaatst om het publielj in de gelegenheid te stellen zich behoorlijk te omtkleeden. Deze hokjes werden bij wijze van proef verhuurd tegen 15 ct. per uur. Echter heeft men hiervan moeten afstappen, aange zien er zeer weinig gebruik van werd ge maakt. Thans wordbn deze hokjes verhuurd tegen 5 ct. per keer. RECLASSEERINGSWERK De collecte ten bate van het reclasseeringS- werk heeft opgebracht 59.44. „Wat rijden al die menachen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe aegtmen dat ook weer van dien splinter,dien balk en uwoog?...) GESLAAGD Te 's-Gravemhage slaagde voor het machi nistenexamen diploma A, de heer C. de Gast, liep geërgerd zijn bureau op en neer. Voor hem stond de cipier met een armezondaars gezicht. „Weet je niet, dat je elke twee uur hebt te controleeren?" „Om tien uur sliep de kerel als een os. Werd zelfs niet wakker, toen ik hem met de lantaarn in het gezicht scheen". „Om twaalf uur is hij uitgebroken!" „Hij zag er niet uit als een man, die zoo iets van plan was. Wilde gisteren nog ver hoord worden". „Een lapswans ben je! Een snertvent!" Een politle-agent kwam binnen. „Directeur, we hebben een oud wijf opge pakt, dat hier niet thuis hoort. Ze heeft een papier bij zich en een oud pasboekje. Het staat op den naam van Louis Kembacher en is allang verjaard". „Hoe heet het wijf? „Dat weet ik niet, maar het boekje is uitge schreven voor Louis Kerpbacher". Wat drommel! Dat is een oud militair paspoort. Loisl Kembacher, geboren te Gar- misch, 3 October 1848! Kembacher! Breng de heks hier. Kembacher heet die weggeloopen kallodri!" Een oude vrouw kwam binnen. Haar klee- ren waren vuil en gescheurd, maar ze stond stevig op haar beenen en zonder een spoor van angst op haar gezicht voor den direc teur. „Dag meneer de directeur!" Die deed of hij den groet niet hoorde. „Wie zou ik zjjn? Ik ben Barbara Kem bacher uit Bernina hij Pontresina". „Wat doe je hier in Chur?" „Ik heb wat zaken gedaan. Mag een oude vrouw soms niet in Chur komen?" „Zeg het nou maar direct. Je bent de moe der van Xaver Kembacher, die hem heden nacht gesmeerd is. Niet? De directeur meende, dat het noodig was de vrouw te overdonderen en grof toe te spreken. Maar zij antwoordde doodkalm: „Ja zeker, meneer de directeur!" „Je bent je zoon achterna gereisd?" „Ja zeker, meneer de directeur!" „Vooruit, opgebiecht! Je hebt je zoon bij zijn vlucht geholpen!" „Ja zeker, meneer de directeur!" „Loop naar den duivel met je ja zeker'g!' door fGeautoriseerde vertaling') Moet je naar Rorsach? Ja, ik wil wat honing naar Stützli in Rheineek brengen, daar betaalt men altijd nog beter en met de zomergasten in de ber gen is het gedaan. Bijenhoning? Wil je eens proeven, buurman? De man maakte het deksel van zijn kan open en stak er een tinnen lepel in, die hij vol honing er weer uithaalde. Ook de conducteur kwam er bjj en likte aan zijn vinger. Is de honing goed? Dat zou ik zeggen, Daarna spraken za gevieren over de bijen teelt en de verzorging van de bijen in den winter. Te Rheineek lachten da passagiers tegen elkaar en de conducteur stak vergenoegd een busje met echte bijenhoning in zijn zak- Om tien uur vertrok de stoomboot van Bregenz naar den Beteraohen oever. De ho- nlngboer scheen toch niet met den koopman Stützli tot overeenstemming te zijn gekomen, want hij was met den trein tot Bregenz door gereisd en strompelde nu langzaam en ver moeid naar de boot. Hij bleef staan. Wat stond daar een poli tie? Gendarmen, die ieder, die aan boord ging, scherp opnamen. Even overlegde de man, om direct weer rustig door te gaan en een der gendarmen aan te spreken. Goeden dag! Is dit niet de boot naar Llndau Ja zeker, maar je moet voortmaken. Neen, die man met zijn kan honing leek In niets op den moordenaar, die, zooals uit Chur getelegrafeerd was, vannacht was uitgebro ken. Zeker niet! Die zijn hoofd zat heelemaal in verband en zijn eene hand moest lam zijn. £>e gendarmen hadden niet den minsten arg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2