DE ZON ALS BRON VAN GENEESKRACHT. Het nsss stfsisri to DONDERDAG 17 JUNI 1937 NEDERLAND IN EGYPTE. NIJMEEGSCHE STUDIE - DAGEN 1937. Tentoonstelling van onze fabrikaten en producten te Cairo, Communisme en N ationaal-Socialisme in hun politiek-maatschappelijk en economisch streven. Comité van voorbereiding en uitvoering geinstalleerd. Doel en streven van het com munisme op economisch gebied. EUROPEESCHE SUIKERBIETEN- VERBOUWERS. Congres te Scheveningen naspel van het tribune drama. Surséance-aanvraag der firma De Ruiter. DE LANDBOUW-ORDENINGSWET. Op deze wijze meent het hoofdbestuur, dat gouden professiefeest. FAILLISSEMENT SIGARENFABRIEK vh- GEBRS. MAJOOR TE BEVERWIJK EXAMEN HANDENARBEID. waarschijnlijk heeft de nationaal-socialistische ideologie daarin een correctief gezocht voor de overmacht van het irrationeele, het teugel- looze vooral, dat anders onmiddellijk uit genoemde willekeurige krachten zou zijn gevolgd. Het slot van dezen welgeslaagden dag werd gevormd door een inleiding van prof. dr. Cobbenhagen, die het onderwerp aan de orde stelde: Doel en streven van het Nat.- Socialisme op economisch ge bied deelen hadden te kampen, die in plaats van waardeering slechts hoon vonden, en den lachlust opwekten. Toch zette hij door; toch kreeg hij resultaat, toch wist hij zijn proeven zijn waarnemingen in 't belang der weten schap en der menschheid te objectiveeren, en algemeen te doen aannemen. Kort voor zijn dood kreeg hij den Nobelprijs, en nog heden ten dage vindt men links en rechts speciale instituten, z.g. Finsen-inrichtingen, ter bestrij ding der huidtuberculose. Merkwaardig is de geschiedenis van dezen Finsen en hoe hij zijn levenswerk heeft ver richt. Reeds als student in de medicijnen aan de Universiteit te Kopenhagen had het hem de aandacht getrokken, hoe de dieren zich koesteren in de zon, en hoe ze instinctmatig hun gezondheid verzorgden. Die katten zeids hij, schenen wel niet veel meer anders van noode te hebben dan de zon, zij schenen te weten wat goed voor hen was. En toch werd in zijn medische boeken over geen zon ge rept, tenzij dan mogelijk hier en daar om op slechte gevolgen en zekere gevaren als zon nesteek enz. te wijzen. Hij begon te experimenteeren. Hij verwek te ontsteking met zonnestralen, ontsteking met alle typische eigenschappen de ontste king eigen, als door zijn de toevloed van wit te bloedlichaampjes ter plaatse. Het had zijn aandacht getrokken, dat lijders aan pokken, de pokdellen wel over 't geheele lichaam had den, maar dat de ettering slechts kwam aan gelaat en handen, juist aan die lichaamsdee- len, die aan 't licht waren blootgesteld. Die et tering moest men vermijden en de doodelijke vergiftiging, die de pokken zoo funest maakte, schuwde pokdadige litteekens. zou verdwijnen. Finsen publiceerde zijn theo rie, anderen pasten haar toe,ietwat schoor voetend; onbekende doktoren uit het hooge Noorden, die zich aan de krjtiek niet veel lieten gelegen liggen. Zij behandelden hun pokken-patiënten in een donkere kamer, waar practisch alle licht (behalve dan rood- lichtj was uitgesloten, en ziet, na enkele weken genazen de zieken, de pokken droog den op, de koorts week, geen verdere com plicaties deden zich voor, ook niet de veraf schuwde pokdadige litteekens. Nieuwe behandelingen, nieuwe resultaten, nieuwe publicaties; er bestond geen twijfel meer, de theorie van Finsen bleek waarheid. Dit was de eerste étappe van zijn zonne- studie, en de eerste ook die met een prach tig resultaat werd bekroond. Ofschoon niet geheel van interesse ontbloot, zou het toch te ver voeren de verschillende proefjes en proeven na te gaan, die er Fin sen toe brachten zijn zonne-behandeling te gaan toepasen op een zeer ernstig en vrij hopeloos geval van lupus, van huidtubercu lose. Hoe het kille klimaat, de bewolkte he mel, en dus het gebrek aan natuurzon, hem ertoe brachten met behulp van een der inge nieurs van de electrische centrale een soort kunstzon te construeeren, waarmede hij in diezelfde centrale zijn patiënt ging behan delen, en vanwaar tenslotte de hopeloos oo- gegeven patient gezond en genezen werd ont slagen. Kort daarop verrees het eerste Fin sen instituut tot bestrijding van lupus, later, zooals ik reeds memoreerde, door vele andere gevolgd in yersehijipnde landen. Met het oprichten van dit eerste instituut waren de moeilijkheden nochtans niet over wonnen en de proefnemingen niet ten einde, de moeilijkheden waren vooral van techni- schen aard; het glas der lampen moest ver vangen door kwartz, daar het gewone glas bepaalde zonnestralen filtreerde enz. enz. Ook de hitte der stralen was een zeer groot be zwaar, en zoo waren er meerdere moeilijk heden, die soms dreigden onoverkomelijk te worden, maar die tenslotte toch alle min of meer haar oplossing vonden. Het principe, het oude principe van de zonlicht-behandeling was weer naar voren gebracht, en in eere hersteld. De toepassing in zijn verschillende vormen en methoden wordt eerst later uitgewerkt; van het een voudige zonnebad aan het strand tot de soms ietwat ingewikkelde stralen behandeling door specialist in soms speciaal ingerichte sanato ria. Bij een andere gelegenheid kom ik hierop terug. Dr. V. Bij een beschouwing der economische strevingen van het n.-s. vragen drie punten de aandacht, n.l. de economische totaliteit, het streven naar autarkie deels als middel tot het staatsdoel, deels gedwongen door de positie der betalingsbalans en de staats- conjunctuur. Ook het economisch leven bij onze Ooster buren stoelt op het beginsel der totaliteit, is bewust ingeschakeld op het belang van het volk. Het nationaal-socialisme, dat de volks gemeenschap als een realiteit met eigen doel ziet, geeft de economie als onderdeel in het geheel zijn eigen plaats, kent den Staat het recht en den plicht toe haar op de volks gemeenschap te ordenen, hetgeen voeren moet tot bewuste leiding en ordening der produc tieve krachten van de volksgemeenschap, tot beperking van ongebonden concurrentie en vestigingsmogelijkheid, wering van kartell- vorming, tot bepalingen, die het economisch apparaat moeten maken tot een stabiele basis voor de eigen verzorging der volksgemeen schap. Het met het nationaal-socialisme verbonden streven naar autarkie is deels een middel tot het staatsdoel, al eischt dit geenszins een autarkie in zijn meest absoluten vorm. Tegen woordig schijnt in Duitschland echter een stemming van verbeten autarchie te heer- schen. Zulks is verkeerd. Immers, datgene, wat technisch mogelijk is, wordt daarmede nog niet economisch verantwoord. Bovendien kan zij niet worden volgehouden, daar de continuïteit der historie zich niet straffeloos laat verbreken. Talrijke maatregelen zijn van staatswege genomen, na 4 jaar beheer vele veranderingen tot stand gebracht; staatsinitiatief heeft het particulier initiatief verdrongen, in de prijzen werd ingegrgpen, concurrentie opgeheven, productie en verbruik gereglementeerd, de industrie uitsluitend op het binnenland inge steld. De financiering blijft echter een moei lijkheid. Het groote zelfvertrouwen in Duitsch land is dan ook niet anders dan een verweer tegen den opkomenden angst voor de toe komst. Het vijftienjarig bestaan van de artillerie.paarden depot te Tilburg werd Dinsdag gevierd met het houden van demonstra ties op het terrein van de kazerne, waar dit depot gevestigd is. kenis en dringendheid afwegen, de productie ernstig gevaar zou loopen achteruit te gaan, tenzij nien een zeer straffen werkdwang zou invoeren. De practjjk van het communisme heeft er dan ook weer toe geleid om het behoefte-beginsel ofwel prijs te geven als ver- deelings-beginsel, ofwel de prestatie ernaast als maatstaf te nemen, en men heeft, evenals irouwens in het kapitalistisch stelsel, moeten erkennen, dat er gezocht zal moeten worden naar een synthese van behoeften- en prestatie beginsel, wil men aan beide kanten der wel vaart, een zoo groot mogelijke productie en een zoo goed mogelijke verdeeling, voldoen. De in het verloop dezer beschouwing naar voren gebrachte moeilijkheden hebben dan ook aan het communisme in de Russische practQk een sterk compromis-karakter gegeven, be langrijk afwijkend van het theoretisch stelsel, door Lenin opgebouwd. De economische geschiedenis van het com munistisch Rusland laat tot nog toe een vier tal phasen onderscheiden, te weten de korte overgangsperiode 19171918, de periode van het oorlogscommunisme 1918—1921, de periode van de nieuwe economische politiek 1921 1928, en tenslotte die der beide z.g. vijfjaren plannen 19291932heden. Werden reeds in de tweede periode de oor spronkelijk afgeschafte vrije markt en vrije handel wederom oogluikend toegelaten, in de derde werden beide uitdrukkelijk gelegaliseerd, zoodat naast een genationaliseerden sector weer een privaat-economische optrad; de vrees dat deze laatste te sterk zou uitgroeien bracht echter een terugkeer naar meer consequent communisme en in het kader van dezen terug gang moet men den opzet der vijf-jaren-plan nen beschouwen, waardoor de private handel weer sterk werd teruggedrongen; wel tracht men prijzen- en kosten-vergelijkingen te hand haven, doch deze strooken niet met de werke lijkheid en zijn daarom als maatstaven van economisch beheer onbetrouwbaar. De vraag tenslotte, waarom een volledige economische débacle in Rusland tot op heden nog is uitgebleven, kan worden beantwoord met te verwijzen naar den grooten rijkdom, de voortdurende correcties, welke in het economisch systeem worden aangebracht, de mogelijkheid om voor eigen economisch beheer bij het buitenland te rade te gaan, het lage levenspeil der bevolking, en tenslotte het fanatisme, waarmede voor het ideaal eener wereldrevolutie vaak bijna bovènmensehelijke offers worden gebracht. In de middagvergadering van dezen twee den dag trad wederom als spreker op prof. dr. St. Tesser O. P., die ditmaal bij zijn gehoor inleidde het onderwerp: Doel en streven van het Natio- naal-Socialisme op politiek maatschappelijk gebied. Het communisme moge voor de massa der proletariërs meer een messiaansche heilsver wachting dan een maatschappij-filosofie in houden, bij Lenin en de zijnen werd toch dit affectief beginsel van het begin af gedragen door een tot in details afdalende theorie, de theorie van Marx. Het nationaal-socialisme daarentegen heeft niet alleen in het verleden de kracht en aan trekking van zijn beweging te danken gehad aan instinctieve overtuigingen, maar ook nog heden ten dage zijn het voornamelijk irratio neele momenten, die zijn politiek en tactiek bepalen, al teekenen zich langzamerhand de contouren af van enkele beginselen, die na de volledige stabilisatie van het regiem naar verwachting de bewuste elementen zullen worden van een organisch samenhangende theorie, een uitgebalanceerd, sluitend stelsel. Zoo kan worden vastgesteld, dat in het nationaal-socialisme verschillende gegevens liggen, die het voor het oogenblik althans bestemmen om niet alleen practisch, maar ook theoretisch de tegenligger te worden van communisme en liberalisme. Het nationaal-socialisme van de jaren voor 1932 was immers voor de massa die er zich bij aansloot allereerst een protest-beweging; slechts bij een zekere élite onder deze mal contenten vindt men naast de negatieve bedoe lingen meer positieve idealen. Onder vele jongeren vooral leefde een sterk heimwee naar de verheffing, de renaissance van het Duitsche volk; aan dit verlangen is door de leiding der party tegemoetgekomen. Daarnaast echter zijn Hitier en zijn omgeving met hun weergalooze visie op de volksziel er in geslaagd, de reactie der groote massa meer positief te richten door haar met de ras-, Volkstums-, en Führer-gedachte ver trouwd te maken. De rastheorieën stammen in hun quasi- wetenschappelijke uitwerking van de Fran- sche geleerden Gobineau en Vacher de La- ponge, in wier handen zq een verdediging van het pan-germanisme zijn. De leiders van het nationaal-socialisme verwerpen echter dit pan-germanisme, nemen uit deze leer slechts datgene over wat ter rechtvaardiging van hun anti-semitisme en eugenisme kan dienen. De rasgedachte werd aldus een middel om de Duitsche natie biologisch te versterken: men wil het zuivere Germaansche bloed, de Arische afstamming enkel en alleen omdat zq de materieele basis is van het Volkstum, de natie. Door dezen gedachtengang staat het natio naal-socialisme dan ook dichter bij de maat- schappy-filosofie der romantici en van Hegel in zijn jeugd dan bij het systeem van den lateren Hegel. De consequenties hiervan voor politiek-maatschappelijk terrein zqn wel deze, dat, terwyi bq Hegel de Staat is de verper soonlijking van het recht, dat dus iets stabiels is, ontheven aan de willekeur en feitelijke omstandigheden, bij het nationaal-socialisme waarvoor de natie de verpersoonlijking is van het leven, d. i. van een complex irratio neel werkende factoren recht is al wat, feitelijk uit deze ongecontroleerde krachten voortvloeit, wat onder invloed van spontane, subjectieve neigingen ontstaat. De natie is hier dus niet langer rechts-, maar machts gemeenschap. Wat tenslotte het Führer-principe betreft: In de openingszitting van den tweeden dag der zesde cultureele week hield prof. dr. St. Tesser O. P., professor aan het klooster „Albertinum" der paters Dominicanen te Nijmegen, een inleiding over het onderwerp: Gisteren heeft de minister van handel, nij verheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. II. Gelissen het comité tot voorbereiding en uitvoering van de plannen voor een in Egypte te houden tentoonstelling van Neder - landsche fabrikaten en Nederlandsch-Indi- sche producten, vertegenwoordigd door het dagelijksch bestuur geïnstalleerd met een rede, waarbij de minister van zijn warme belangstelling %n zijn groote medewerking voor de ontwikkeling van handel en nijver heid blijk gaf. De minister wenschte het comité veel suc ces en sprak het vertrouwen uit, dat deze tentoonstelling zal bijdragen tot vergrooting van het handelsverkeer tusschen beide lan den. De voorzitter, de heer ir. E. van Konijnen burg sprak namens het comité woorden van dank, waarbij de heer ir. F. H. E. Guljé, onder-voorziter van dit comité in het bijzon der namens de Nederlandsche industrie zich aansloot en groote waardeering uitsprak voor de medewerking, van minister Gelissen on dervonden. Doel en streven van het commu nisme op politiek-maatschappe lijk gebied- Een der meest voorkomende misvattingen op het stuk van het communisme is wel deze, dat men een principieele tegenstelling meent te zien tusschen het liberalisme en het marxis tisch communisme, een tegenstelling, uitge drukt in de bekende formule: het liberalisme geeft te veel aan het individu, te weinig aan de gemeenschap; het communisme te veel aan de gemeenschap, te weinig aan het individu; het liberalisme bedrijft moord op de gemeen schap ten behoeve van het individu, het com munisme vermoordt de individuen ten bate der gemeenschap. Immers, ook het communisme is individua listisch, en wel krachtens zijn grondslag, het materialisme, waarin de befaamde homo economicus, naar de theorie van Marx, de eenige economische factor van beteekenis is, met als vooi.:aamste facet zijn geestelqke autarchie, slechts tot maatschappij vorming gekomen ter bevrediging van uiterlijke be hoeften. In dezen gedachtengang wordt de maat- schappq tot een zuiver nuttigheidsinstituut, is zq niet langer Gemeirtschaft, maar wordt tot Gesellschaft, waarin de ruilbetrekking fundament is. Zoo is Marx met de liberale bourgeoisie van zijn tqd de mede-erfgenaam geweest van een opvatting over mensch en TSI&tgcK&ppg,reeds "een' ëeiiw' vroeger door Smith en Ricardo verkondigd! Het verschil is, dat de liberale erfgenamen uit deze beginselen een systeem hebben afge leid, waarin de maatschappij zich gelqkmatig, stabiel in dezelfde lqn ontwikkelt, terwijl Marx daaraan uit kracht van het veranderd econo misch milieu zulk een explosieve uitwerking toekent, dat geheel de maatschappij uit haar voegen wordt gerukt. Een tweede punt van overeenkomst tus schen Marx en zijn liberale mede-erfgenamen is de omstandigheid, dat beiden uitgaan van dezelfde mythe, die der wezenlijke natuurlqke goedheid van den mensch; voor beiden is dan ook de staat een voorbijgaand verschijnsel en de staatlooze maatschappij het toekomstig ideaal, waarin de menschheid op den top der evolutie eindelijk zal genieten van een nimmer eindigenden gelukstoestand. Verschilt derhalve wat zqn uiteindeiyk doel betreft het liberaal-economisch stelsel niet zoo bq zonder veel van het Marxisme, de eigen signatuur van beide systemen wordt vooral gevonden dn den weg, dien de menschheid moet doorloopen, alvorens dezen paradqstoe- stand te bereiken. Maar ook op dezen weg ontmoeten wq in de Marxistische ideologie de individualistische dualiteit van vrijheid en gelijkheid, ervaren wy, dat de vorming van de collectiviteit geschiedt volgens individualistisch procédé. - Tenslotte blijkt de individualistische tendenz geheel en al verwezenlqkt in de organisatie der hoofdtaak die de collectiviteit zich stelt, n.l. de verzorging der materieele behoeften; deze immers geschiedt niet krachtens inner- lqke beginselen, maar krachtens een geheel uiterlqk dwangsysteem van een centraal orgaan, waaraan iedere organische en corpo ratieve opbouw te eenen male vreemd is. Zoo worden bij iedere pqling in de socio logische opvatting van het marxisme de individualistische strekkingen zichtbaar; de zelfde strekkingen ontmoeten wq eveneens in de theorieën van Lenin en Stalin, zoodat geconcludeerd kan worden dat het hedendaag- sche communisme de marxistische ideologie op den voet volgt. Na een korte pauze beklom prof. dr. T. Cobbenhagen, hoogleeraar aan de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg, den katheder ter behandeling van het onderwerp: Het doel van de Invoering van het commu nisme in Rusland is door Polloch omschreven als de opbouw van een klassenlooze maat- sehappq, met planmatige maatschappelijke regeling van de productie zonder markt, over eenkomstig de behoeften van dat geheel en van ieder afzonderlqk met behulp van een zoo ver mogelqk ontwikkelde techniek en gemeen schapseigendom der productiemiddelen. Het streven nu naar meer planmatigheid in het economisch leven is de uiting van een wensch, dien men onderschrijven kan, maar wil het communisme zulks bereiken door cen tralisatie van de leiding van het economisch beheer bq den staat, dan staat het iets voor, dat op den duur onmogeiyk is. Eenerzyds immers sluit centralisatie in, dat de vrqheid van consumptie en productie geheel wordt prqsgegeven ten koste van het grootste stuk der welvaart, anderzqds is een dergelqk plan op den duur economisch onuitvoerbaar, aan gezien centralisatie de markt der zelfstandig en deskundig concurreerenden uitsluit. Teh aanzien van het tweede punt der doel omschrijving: „overeenkomstig de behoeften van het geheel en van ieder afzonderlijk" kan worden opgemerkt dat in deze theorie, zelfs indien men aanneemt, dat men ieders behoef ten goed kan kennen en de onderlinge betee- In het Palace-hotel te Scheveningen is de vergadering begonnen van de Con federatie der Europeesche suikerbietenver bouwers (Confédération internationale des betteraviers europeens). De vergadering werd geopend door baron Collot d'Escury als voorzitter van de com missie pit den bond van Coöperatieve fabrie ken, die voor de ontvangst der gasten was aangewezen. De andere leden der commissie zijn de heeren dr. P. J. H. van Ginneken en M. J. Smit. De heer Collot heette de buitenlandsche deelnemers aan het congres welkom en sprak de hoop uit, dat deze vergadering even nut tig zal zijn voor het belang der Europeesche bietenverbouwers als de vorige geweest zijn. De heer Monmirel, de voorzitter der bette raviers, dankte voor de ontvangst. Onder applaus werd besloten, een telegram van hulde aan H.M. de Koningin te zenden. Daarna hield dr. P. J. H. van Ginneken, secretaris van den bond van coöperatieve suikerfabrieken, een voordracht over „La situation de la production betteravière dans les Pays-Bas". Vervolgens sprak dr. Mammer (Duitsch land) over bestrijding van voor de bieten schadelijke wantsen in Duitschland. Daarna kwam in behandeling het rapport van den heer Karlowski (Polen) over de leefwijze en bestrijding van de bietenwants in Polen. Na eenige discussies betreffende de bieten wants, sprak de heer Dellin over het gebruik van gedenatureerde suiker en van pulp. Vervolgens behandelde de heer Callerot zijn rapport over de productie van alcohol uit beetwortelen. Aan de hand van statistie ken toonde hij aan de grootte der productie in verschillende landen. Na behandeling en bespreking van een rap port van den heer Kroeger over internatio nale suikerstatistiek, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Des avonds te 8 uur werd een diner aan geboden door» den bond van coöperatieve suikerfabrieken aan de Betteraviers euro- pieens, waarbij mede aanzaten minister Dec kers, de heer Louwes, regeeringscommissaris, en de heer Huizinga, inspecteur van den landbouw. Gisteren werd onder voorzitterschap jtaa„ mr. J. G. de Vries voor de derde kamer der Amsterdamsche rechtbank behandeld het- verzoekschrift tot surséance van de Handel- maatschappy De Ruiter aldaar voor den duur van anderhalf jaar, welke maatschappij door den ongelukkigen afloop van de exploitatie der tribunes op 7 Januari j.l. ter. gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, in moeilqkheden is geraakt. De raadsman van de maatschappq, mr. H. Mulderqe, lichtte het verzoek nader toe en zeide, dat van crediteuren behoudens een tweetal tribune-crediteuren, de grootst moge lijke medewerking is..onderyonden. De zaak van De Ruiter was tot Januari j.l- volkomen gezond en alleen aan de exploitatie der tribunes, die een tekort hebben opgeleverd van circa 180.000, is het verzoekschrift tot surséance toe te schrqven. Uit het rapport van den accountant der firma blqkt, dat aan de voorraden bij voort zetting van het bedrqf de dubbele waarde kan worden toegekend dan in geval van likwidatie, welke gegevens in overleg met deskundige zijn vastgesteld. Mr. Mulderije drong er by de crediteuren ten sterkste op aan het verzoek te steunen en om het aanvankeiyk verzet, dat bij enkelen is gerezen, te laten varen. De bewindvoerder, mr. Blinker, bracht zqn verslag uit en ondersteunde het verzoek, er op wijzende, dat 'faillietverklaring de belangen der crediteuren zou schaden wegens gefor- ceerden verkoop der voorraden. Surséance sluit niet uit, dat de beschikbare contanten van circa 40 mille tot verdeeling worden gebracht, terwijl bij waardeering der voor raden op explbitatiebasis er reeds weder een overschot aanwezig is. Het totale passief beloopt ruim 195.000. De bewindvoerder gaf crediteuren in overweging om het verzoek te steunen. Uit de crediteuren werden vervolgens eenige vragen gesteld, voornamelqk de grootte van sommige vorderingen betreffende en den duur der gevraagde surséance voor onderhaif jaar, die door den raadsman werden beantwoord. Vervolgens werd tot stemming overgegaan, waarbij aanwezig of vertegenwoofdigd bleken 106 crediteuren, vertegenwoordigende een bedrag van circa 190.000. Nadat mr. Hiendrix en mr. Nieuwenhuis hadden verklaard, dat hun cliënten zich tegen inwilliging van het verzoek niet langer zouden verzetten, bleken alle crediteuren vóór de inwilliging te stem men. De president sloot vervolgens het onder zoek en bepaalde de uitspraak op over acht dagen. een meer evenwichtige behartiging van alle belangen gewaarborgd is, èn dat ook aldus te- TVr, vnnrctel j at J D V gemoet gekomen wordt aan de bezwaren, in Een - n den Ned. R. K- het verleden steeds gehoord en tot in het he- l.nlrlertnof.n i i den gehandhaafd, over te weinig aandacht pak -Pt oonsbond tot schenken aan de belangen van den handel en nitbmi de nijverheid door de organen, welke zich w- belasten met het treffen van maatregelen op kerspatroonsbond heeft ^eeri adres ge- raden op het gebied van den handel en de V'h^rii waarin hoofdbestuur zich JS* V1SJ nijverheid verordenende en uitvoerende be- verklaart met den opzet van het voorontwerp V°?fMe ondïr deTr£erS0£ten' landbouw-ordeningswet 1937, bestaande vaUende onder deze raden, te doen berechten het toekennen van zelfstandigheid aan de op door g tuchtrechter- het gebied van den landbouw in te stellen Bezwaren van de Friesche Kamer raden, alsmede het aan deze raden verstrek- ken van verordenende en uitvoerende be- van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor Friesland heeft dezer dagen een adres gericht aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin Z1J haar bezwaren uitte tegen het vooront werp landbouwordeningswet 1937. Dat de re geering ingreep toen de crisis ook hier te lan de zich scherp deed gevoelen, diende men te aanvaarden. Nu de toestand op de wereld markt echter weer perspectieven begint te openen en jn de verschillende landen, ook m ons land, een opleving valt waar te nemen, dienen de crisismaatregelen, die hun dienst gedaan hebben en waaromtrent ook in land- bouwkringen de overtuiging baan breekt, dat zij niet verder zqn te bestendigen, te verdwij- verschenen voor- NEDERLANDSCHE ZUIVEL CENTRALE ontwerp lanaoouwordeningswet kan de ge_ noemde Kamer mets anders zien dan een stre- Naar ons van de zijde van de Nederlandsche ven de landbouwcrisisinstituten een perma- Zuivelcentrale wordt medegedeeld, is, inge- nent karakter te geven. volge beschikking van den minister van Land- De Kamer is van oordeel, dat het schema, bouw en Visschery, het gebied der gemeenten neergelegd in het voorontwerp, dat de zeg- Hillegom, Lisse, Noordwyk, Noordwqkerhout, genschap geeft aan een centraal orgaan voor Sassenheim, Voorhout, Katwyk, Oegstgeest, het geheele land, tengevolge zal hebben, dat Rqnsburg, Valkenburg en Warmond (voor zoo- het bedrijfsleven permanent in een keurslijf ver niet reeds was aangewezen) toegevoegd van bindende voorschriften zal worden ge- aan het gebied waar het vervoeren, verkoopen perst, waardoor weinig particulier initiatief en afleveren van boter zonder merk slechts zal overblijven. is toegestaan voor een hoeveelheid van 100 gram, zoomede waar het voorhanden hebben van boter zonder merk is verboden met uit- zondering o.m. van winkels, in gebruik by per- ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE. sonen, die by de Nederlandsche Zuivel Cen- „rt+vrtVircn Ho iu. trale als georganiseerden zijn. toegelaten tot Bq KB. is op verzoek^ingetrokkende ber de groep boterompakkers en daarvan een door rmhef Nederfandsdi verbond"van vakvereenl- vanwege de Nederlandse Zuivel-Centrale 3en hd van de Tweede Klmer, tot afge- afgegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen. Heden herdenkt de Zeereerw. pater Pesch O.Cist. in de abdij van Lillfcosch-Echt den dag waarop hij vijftig jaar geleden opgeno men werd in de Orde der Cisterciensers en zijn eeuwige geloften aflegde. Pater Pesch werd geboren te Amsterdam op 25 Mei 1861. Na als handelsman in verschillende zaken te Amsterdam werkzaam te zijn geweest vatte hij eerst op 26-jarigen leeftijd het voornemen op om priester en kloosterling te worden. Hij koos de strenge Orde van Citeaux en werd op 17 Juni 1888 in de bekende Achelsche Kluis door den toenmaligen Abt aangenomen als lid van deze Orde. Na zijn priesterstudies te hebben voltooid werd de jubilaris op Maria Hemelvaartsdag van het jaar 1894 priester gewijd. Lange jaren bleef hij vervolgens in de Achelsche abdij, alwaar hij verschillende kloosterlijke functies bekleedde. Van Achel werd hij voorts verplaatst naar de abdij van L.illbosch-Echt, alwaar hij thans zijn gouden kloosterjubilé viert. Daar heden de liturgie van den dag, naar de oude traditie der Cister- ciënsers, geen openlijke feestviering toelaat, zal het jubilé op den feestdag van Sint Jan, de volgende week Donderdag, gevierd wor den door zijn confraters en de studenten. Het Weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlij st in het faillisse ment der N.V. Sigarenfabriek v/h. Gebrs. Majoor te Beverwijk. Deze lijst telt 139 cre diteuren met een totaal passief van 164.095, waarvan preferente 9.081. De baten zijn nog niet volledig bekend. KONINGSBOSCH 15 Juni. Geslaagd W. Bete- rams, Roermond; T. Christ, WaalwijkM. Eyckc- ler, Sittard; T. Geuskens, Houthem; T. Mertens, Weert: M. Sevriens, Stevensweert; J. v. Wijk, Rotterdam. Afgewezen geen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3