Üi m i VRIJDAG 18 JUNI 1937 VEREEN TOT BEVORDERING VAN HET DOOFSTOMMEN ONDERWIJS. EENZAME WANDELAAR* Jaarvergadering te Rotterdam. Die plotseling hard begon te loopen. VAKCURSUS GRAFISCHE VEREENIGINGEN. Uitreiking van diploma's en prijzen. INGEZONDEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. Oplichting- BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. EEN OPLICHTER GEKNIPT. EXAMENS AKTE L- O- MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. I •a Te Rotterdam is de jaarlijksche vergade ring gehouden van de Vereeniging tot bevor dering van het doofstommenonderwijs in Nederland. Aan de huishoudelijke vergadering ging vooraf een lezing door den heer Koudijs, leeraar aan het doofstommeninstituut te Rot terdam, over de z.g. sardophone, een gehoor apparaat voor doofstommen, door welk appa raat de doofstommen, met eenige gehcor- resten hun eigen stem kunnen verstaan. Wegens bedanken van de heeren Sluizer, Plaizier en Numan, respectievelijk als voor zitter, penningmeester en secretaris, werd tot voorzitter gekozen de heer drs. M. J. CJ- Büchli, directeur van het instituut te Gro ningen, tot secretaris de heer H. Sissing te Groningen en tot penningmeester de heer M. Droge te Rotterdam. Bij de rondvraag wees prof. H. Burger op het interview, dat de heer Koudijs over zijn sardophone had toegestaan, waardoor z.i. bij ouders en doofstommen verwachtingen zijn gewekt, die niet in vervulling kunnen gaan. Tenslotte werden onder applaus der ver gadering de heeren Sluizer en Plaizier o eerelid benoemd. De tweede dag was geheel gewijd aan een tweetal inleidingen. Drs M J. C- Büchli verwelkomde allereerst o.m. prof. dr. G. van Poelje, secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, wethouder J. Ratté en den heer Noteboom, gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs, waarna onmiddellijk het woord werd verleend aan dr. T. Schenk, zenuwarts te Oud-Rozenburg, die een inleiding hield over „Aphasie", toegelicht met gramophoon- platen en lichtbeelden. Spr. constateerde allereerst, dat lijders aan aphasie zichzelf steeds herhalen en de klan ken een ietwat chaotischen indruk maken. Wanneer men met een geval van aphasie te maken heeft, probeer dan oude schema's los te laten, doch laat uw gedachten den vrijen teugel en tracht fragmenten terug te vinden van de kindertaal. Wanneer een be paald geval niet in het schema blijkt te passen, bedenk dan dat de patiënt gelijk heeft en niet het schema. Op het oogenblik, dat de patiënt in emotie komt, gaat hij over de meeste taal beschikken. Een nieuwer schéma is gekomen van Head, die vier soorten van aphasie onderscheidt- Dit moderner schema is beter te waardeeren, maar spr. waarschuwt ook thans voor ver starring. Vol waardeering is spr. ook voor het werk van den Rotterdammer dr. van Woerkom, die de symptomen van aphasie consciëntieus heeft onderzocht en voor de onderzoekingen van Grünbaum en Bouwman. Spr. eindigde met te constateeren dat de aphasie-lijder niet in staat is zich met een enkel woord af te maken van bepaalde le vensmoeilijkheden, wat hij met voorbeelden aantoonde. Na de pauze hield mej. H. C. Kielstra, adjunct-directrice der inrichting voor doof stommen-onderwijs te Rotterdam, een lezing over het onderwerp: In hoeverre kan het lezen den doofstomme, na het verlaten der onderwjjs-inricbting, verlossen uit zijn gees telijk isolement? Het lezen is een der belangrijkste midde len om de geleerde taal te behouden en te verrijken, om de eenzaamheid van den doof stomme voor een groot deel weg te nemen. De drang, die tot lezen stimuleert ligt ver ankerd in den drang naar kennis. Zullen wij, gezien de haast onnoemelijke moeilijkheden, het hoofd maar in den schoot leggen en het lezen slechts een hulpmiddel doen zijn, om het liplezen aan te vullen? Neen, het wonderbaarlijke van de boeken mag onzen leerlingen niet worden ontzegd, al mogen wij onze eischen niet te hoog stel len. Maar zij moeten courant en boek ter hand kunnen nemen voor hun ontspanning ën ontwikkeling. Zal de televisie voor de doofstommen wor den wat de radio is voor den hoorder? Spr. hoopte het. Gelukkig zijn de bioscoop en vooral de tegenwoordige cineac's reeds een uitstekend hulpmiddel voor het lezen van de courant. Uit de nieuwere onderwijs-metho- den voor het gewone onderwijs kunnen wij veel putten. Spr. is van oordeel, dat eigenlijk geen doofstomme kinderen de school zouden mogen verlaten, voordat zij, gezien aanleg en constructuur, volleerd geacht kunnen worden. Onontbeerlijk is voor 't doofstomme kind het fantasiespel, dat als voorbereiding voor het denken en het lezen kan dienen. Als wij van meening zijn, dat alle zeilen moeten worden bijgezet om te zorgen, dat oud-leer lingen tioor lezen hun kennis verrijken, zal de ontwikkeling van de voorschool daarbij moeten helpen. Het verschil in boekentaal en spreektaal dient den kinderen te worden aan geleerd. Voor zij een vrij groote beschikking hebben over de spreektaal, zullen wij niet met het lezen kunnen beginnen, omdat de kinderen eerst logisch moeten kunnen denken. Spr. heeft nog kort geleden in Boedapest gezien, hoe totaal doove kinderen door voort durende oefening van de opmerkzaamheid en het verstand, met gebruikmaking van de rhythmische en dynamische werking van de woorden, tot bewustwording kunnen worden gebracht. Die richting moeten wij ook uit. In hoeverre de doofstomme door het lezen uit zijn geestelijk isolement verlost zal wor den, dit zal geheel individueel zijn. Zelfs in de zwakste leerling sluimeren krachten, die wij kunnen ontwikkelen. Wij zullen onder vinden, dat deze taak haar loon in zichzelf draagt. Met een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. In het politie-bureau aan de Oostervant- straat is in bewaring gesteld de 24-jarige ma chinale houtbewerker H. M. wegens diefstal van een portemonnaie met plus minus 20. De man liep gisteravond te wandelen aan het einde van den Statensingel bij de Ben- tincklaan. Daar zag hij een jeugdig tweetal in druk gesprek zitten in het gras. M. pas seerde maar zag behalve het tweetal ook een óamestaschje liggen. Stilletjes opende hij het taschje, haalde er een portemonnaie uit met plus minus 20 en verdween. Teneinde zoo spoedig mogelijk uit de voe ten te komen, zette de dief het op een loopen. Doch ziet hij liep pardoes tegen een agent op, die heel begrijpelijk vroeg, waarvoor dit hardloopen feitelijk diende, waarop de man antwoordde juist een pak slaag te hebben gehad van twee personen en daarvoor een tweede maal niet in aanmerking wenschte te komen. ^e,,a®en^ die ook had hooren roepen, „houdt den dief" het meisje had namelijk c.en diefstal nog weten op te merken som meerde M. mee te gaan naar de plaats, waar het tweetal zich bevond. Geconstateerd werd, dat een portemonnaie met 20 was ge stolen. M. werd gefouilleerd en de portemon naie met het geld werd op hem bevonden. Het gevolg laat zich begrijpen. In gebouw „De Samaritaan" aan de Lin ker Rottekade heeft gisteravond de uitreiking plaats gevonden van diploma's en prijzen, behaald in den cursus 1936/37, georgani seerd door den Vakcursus van de gezamen lijke Grafische vereenigingen te Rotterdam. De voorzitter, de heer N. v. d. Heijden, memoreerde dat het in de bedoeling had gelegen deze bijeenkomst te doen zijn een waardig sluitstuk van een 25-jarig samen gaan van patroon en gezel. De feestelijke herdenking moest echter verschoven worden naar een lateren datum wegéns het over lijden van den heer A. J. Solleveld, die aldus spr. beter dan de moderne jeugd wist wat gemis aan vakopleiding beteekent. Zijn nagedachtenis zal in dankbare her innering blijven. Het jubileum zal nu waar schijnlijk begin September worden gevierd. Wat de prestaties der cursisten betreft, meende spr., wanneer hij de rapportcijfers naging, te moeten zeggen: het kan beter, niet alleen wat de technische en theoreti sche kennis betreft, maar ook de lust tot studie. Ook betere kennis van de Neder- landsche taal is in het Grafische vak geen luxe. Hierna werden de volgende einddiploma's uitgereikt: Zetters: J. J. Akkerhuis, A. F. Ardon, D. Baak, J. C. Bartels, W. H. Beverloo, L. v. d. Bij, M. v. Eersel, M. v. d. Ende, J. v. Eijk, C. C. Hoogland, J. de Jonge, K. v. Oosten, A. Ottele, G. Raterink, J. de Reus, G. Seur, A. Man in 't Veld, W. J. Viertel- hausèn, A. Wessel en J. j. Wolfs. Drukkers: K. Vroeg in de Weij, H. Smal, M. D. Treurniet, J. Holierhoek, J. Rijsmus, P. Dirks, P. van Os en J. Vogel. Boekbinders: J. van Antwerpen, M. Dol- lee, M. v. Holst, A. Hofstede, M. Overbeek en H. Mak. Vervolgens reikte de heer P. A. van Wel- zenis, gedelegeerd commissaris van de Fe deratie van Werkgevers in het Drukkersbe- drijf, den eersten prijs letterzetters uit aan W. H. Beverloo en den tweeden prijs boek binders aan A. Hofstede. Nadat de voorzitter nog verschillende in stanties had dank gezegd en de heer W. Zwagers Jr. namens de commissie van toe zicht het woord had gevoerd, werd de bij eenkomst gesloten. X x Een nog niet aan de militaire luchtmacht afgeleverd Koolhoven verkenners vliegtuig maakte gisteren tijdens het invliegen een noodlanding op een weiland bij Poortugaal, waarbij het toestel licht beschadigd werd- ge- In de thans in het notarishuis houden ledenvergadering der afdeeling Rot terdam van den Volksbond tegen Drankmis bruik werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1936 goedgekeurd. Tevens werd mededeeling gedaan, dat de Koninklijke Goedkeuring op de in de vorige vergadering aangenomen statutenwijziging inmiddels is verkregen. Verder werden de aigevaardigden benoemd voor de op 30 Juni te Hilversum te houden Algemeene Verga dering. CONCERT ALKEMADEPLEEV. Het progTamma der muziekuitvoering, te geven door het Harmonie-Orkest van het Rotterdamsch Philharmonisch Genootschap op Zaterdag 19 Juni op het Alkemadeplein van 6 tot 7.30 uur, onder leiding van den heer P. Ogier, luidt als volgt: 1. Frühlings Einzug. Fr. v. Blon, 2. Ouverture Zampa. Hérold. 3. Valse, La Hou3arde. L. Ganne. 4. Faust Ballet. Ch. Gounod. 5. Ouv. die Stumme v. Portici. Auber. 6. Loreley Paraphrase. Nesvadba. 7. Fantasie Paarlvisschers. Bizet. 8. Mlt Sang und Klang, Marsch. J.Fu?tk. X In den afgcloopen nacht passeerde de voor de nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht bestemde brugoverspanning, de Koningshaven te Rotterdam, waar het gevaarte slechts met een zeer geringe tpeelguimte de Koningsbrug kop. doorvaren. Onder valsche voorwendsels wist op 11 April de 29-jarige koopman O. V. bij een pastoor hier ter stede binnen te dringen en door zijn bemiddeling bonnen voor kleeding voor een charitatieve instelling te krijgen. Doordat hij opnieuw met een praatje bij den pastoor terugkwam, werd hij gesnapt. Voor de rechtbank legde hij een volledige beken tenis af. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman wees er op, dat deze' verdachte in vijf jaren tijd niet minder dan acht ver oordeelingen heeft opgeloopen alle wegens oplichting en verduistering. Het ten laste ge legde bewezen achtend, eischte het O.M. 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Koperdraad-diefstallen. De rechtbank heeft vervolgens een heel complot van koperdieven berecht. Op een terrein van de Nederlandsche Spoorwegen te Gouda lagen in verband met de electrifi- catie een aantal haspels met koperdraad. Gebleken is, dat daarvan een belangrijke hoeveelheid, tezamen voor een waarde van 150 werd ontvreemd. De 31-jarige M„ 'de 41-jarige heier J. E en de 24-jarige houtbewerker J. S. beiden uit Gouda waren op 31 Maart gedrieën naar het spoorwegterrein gegaan. Toen zij daar aan kwamen troffen zij er reeds den 36-jarigen loswerkman L. H. en den 33-jarigen loswerk - man I. J. A. beiden eveneens uit Gouda, die daar met hetzelfde doel waren gekomen. Met de zaag die S. had meegebracht heeft men toen van verschillende haspels stukken draad afgezaagd. Reeds den volgenden avond kwam de zaak uit. Eenige van deze vijf personen waren met een auto naar Gouda gereden om andermaal koperdraad te stelen. Ih hun gezelschap was toen de 21-jarige koopman J. H. die helpen zou bij het opladen van het gestolen koper draad. Bij het terugrijden werd de auto in Nieuwerkerk a. d. IJssel door een veldwach ter aangehouden tof onderzoek van de pa-1 pieren. H. die bevreesd was, dat er een andere oorzaak was voor de aanhouding, sprong van de auto en sloeg op de vlucht. Hierdoor vestigde hij de aandacht van den veldwachter op den last, die de auto vervoer de. Ten slotte is nog in deze zaak betrokken de 54-jarige koopman M. L. J. D. uit Gouda die zich schuldig gemaakt zou hebben aan heling en diens 18-jarige zoon C. D. die door zijn vader met een der dieven naar Rotter dam was gezonden, ten einde aldaar een kooper voor het gestolen draad te vinden. Het O.M. waargenomen door mr. J. Röme- ringh heeft tegen den houtbewerker J. S die recidivist is, geëischt een gevangenisstraf van 6 maanden, tegen vader D. over wien de rechercheur Zwankhuizen uit Gouda, zeer ongunstige inlichtingen had verstrekt, een gevangenisstraf van 8 maanden, tegen diens zoon een gevangenisstraf van 4 maanden, doch voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 maanden en tegen de overigen een gevan genisstraf van 4 maanden, met aftrek van het voorarrest. Uitspraken 22 Juni. Uitspraken- A. M. 26 jaar metaaldraaier, alhier, reci divist en M. T. J. 25 jaar stoffeerder te 's-Gra- venhage, beiden gedetineerd uit anderen hoofde te 's-Gravenhage, wegens diefstal in vereeniging zij hadden op 16 Januari in gebroken in het pand Goudsche Rijweg 91, waar het kantoor is gevestigd van de N.V. Linnenverhuurmaatschappij, waar zij post-, plak- en rentezegels, een kistje sigaren, een klokje en een notitieboekje hadden wegge nomen en op 21 Januari hadden zij ingebro ken in het filiaal van de firma H. Pander aan de Witte de Withstraat, waar zij tafelkleeden, glasgordijnen paneeltule, aardewerk en bron zen hadden ontvreemd tot een gevangenis straf van anderhalf jaar voor ieder W. M. 48 jaar loswerkman, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal verdachte had in den nacht van 1 op 2 Mei ingebroken in het stoffenmagazijn van de firme Hijmans aan het Groote Kerkplein, waar hij eenige coupons stof had weggenomen tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, met aftrek van het voorarrest. J. L. 32 jaar loswerkman te Nieuwen- hoorn, gedetineerd, wegens verduistering en opzettelijke brandstichting verdachte had geld, dat hij als penningmeester van de Vlot- burgsche voetbalvereeniging onder zich had, te eigen bate aangewend en voorts op 30 Maart opzettelijk brand gesticht in de door hem bewoonde woning aan den Oostdijk tot 6 maanden gevangenisstraf. J. C. D. gedetineerd uit anderen hoofde, wegens diefstal verdachte had op Twee den Kerstdag tijdens afwezigheid der bewo ners ingebroken in de woning van den edel smid aan de Insulindestraat, waar hij twee spaarpotten had geledigd en eenige sieraden had meegenomen tot 9 maanden gevange nisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. P. G. 19 jaar ovenbouwer, gedetineerd, wegens diefstal van een bedrag van ruim f 300.ten nadeele van zijn vader, tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte zich in een jeugdkolonie van het Hooge Land zal laten opnemen. W. v. d. G. 56 jaar constructiewerker, gede tineerd, wegens mishandeling verdachte had een agent van politie, die een deurwaar der vergezelde, die ten huize van verdachte beslag kwam leggen, met een bijl gegooid, waardoor die agent aan het been werd ge troffen en verwond tot 9 maanden gevan genisstraf, met aftek vztl het voorarrest, en Aangiften van 17 Juni. BEVALLEN: T. Liberton—Mink d. H. Zand bergende Bruin d. I. VerbruggeToussaint d. C. van Eekv. d. Sluis d. M. Makkreel Zijlman z. -I- Sinterniklaasde Heus z. M. A. van ï.eijcien-Allebé z. C. A. van Meurs Beckmann z. A. G. BakBoshuizen z. H. J. Hess—Namink z. A. Overhaul—de Ridder z. M. PosthoornRaadsen z. Gvan der WaalDirks z. G. van Vlietvan Dongen z. N. AlemanVonk d. A. SliekerTims z. B. Kamp—Pieltjes z. V. LibertonMink levenl. d. w. Kerstenv. Donk ievenl. z. M. H. Vermeulenv. Zon levenl. z. G. E. BuskopUe Groot levenl. d. L. M. Laarhoven Bustraan levenl. z. ONDERTROUWD: L. de Korte jm. 40 j. en G. E. Winzen gesch. vr. 38 j-, Stampioenstraat 29a J. Valk jm. 35 j. en C. Bouter jd. 24 j., 's-Gravenweg 510 J. P. J- Goosens jm. 24 j. en J. C. Brandenburg jd. 1-9 j., Velgersdykstraat lb. L. Noordegraaf jm. 21 j- en G Keiler jd. 23 j„ Hös Manzatraat 150 H. Altevogt jm. 35 j. en A. Köppen jd. 36 j., Kopstraat 7 J. w. v. den Ban jm. 40 j. en H. v. der Hoeven jd. 37 j„ Bethlehemstraat 8b. A. W v. Blitterswijk jm. 22 j- en G. Verhoeff jd. 24 j„ Snellinckstraat 36a F. A. v. Bokkel jm. 22 j. en A. M. Proper jd. 22 j„ Nijverhaidstraat 62b. M. J. Breemer jm. 25 j. en M. J. S. Gitz jd. 21 j„ Fr- Hendrik kade 76a P. j. ie Cocq jm. 24 j. en T. I-Ioger- heide jd. 21 j., Millinxstraat 78b W. A. Dah«ian jm. 24 j. en B. Stok jd 18 j., Hellevoetsluis L. F. Dekker jm. 24 j. en A. W. Pama jd. 28 J„ Croow.weg 169a J. van Dongen jm. 25 j. en J. P. Noordzij jd. 25 j., J. v, Geelstraat 70b. C. J. Geense jm. 23 j. en Ch. H. Seinen jd. 21 j., Feijencordstraat 29b. J. Gelok jm. 27 j. en M. G. Hermus jd.2 7 j v. der Poelsraat 68a L. v. Gerven jm. 19 j. é'n A. C. Rietdijk jd. 18 j., P. Krugerstraat 103a W. Gestel jm. 31 j. en J. de Meij jd. 21 j., Sjonstraat 54a D. Giorgi jm. 29 j. en J. A. Huijser jd. 26 j., Oranjeboomstraat 217a A. J. Groenhorst jm. 28 j. en C. C. L. Becht jd. 27 j., Mathen.straat 18b. I. J. J. Hageraats jm. 27 j. en M. J. Bosdijk jd. 28 j-, Bajonetstraat 7b. M. Hermenet jm. 27 j. en D. S. Aalten jd. 23 j„ Schied.weg 52a S. J. den Hollander jm. 27 j. en G. Feddes jd, 25 j., Haring vliet 40 c. Hollem jm. 25 j. en J. But jd. 22 J„ Jaarsvelstraat 74a W. P. Jansen jm. 31 J. en H Verschoof jd. 28 j., Bergweg 204a A. de Jong jm. 28 j. en P. Pieijsier jd. 24 j„ Ver schoorstraat 53b. T. J. Kamerman jm. 23 j. en D. Buurmans jd. 23 j„ v. Malsenstraat 109b. 7" J- P. Kik jm. 27 J. en C. A, Kenters jd. 20 i' S^Ehekstraat 42a K. Kol gesch. m. 22 j. en E. Mejjer jd. 20 j., Jensiusstraat lb. A. P. de Koomen jm. 32 j. en J. de Jong jd. 27 j., Dordtschestraatweg 509 J. H. Kosten jm. 24 j. en E. Schröter jd. 19 j. Vlietkade 6a J. Koster jm. 21 j. en E. C. Hooghart jd. 19 j., Zegwaardstraat 27a A. Kruit jm. 23 j. en A. rand jd. 20 j., Bernardinastraat 4b. L. Majais jm. 25 -j. en M. TJljee jrl. 24 j., Oosteinde 22a W. Lj. Moize de chateleux jm. 26 j. eb S. M. Groeneveld jd. 29 j., Ackerd.straat 49b L. Overweel jm. 23 j. en H. Crum jd. 20 j., Afrikaanderplein 28b. J. A. Pezy jm. 27 j. en J. Brand jd. 26 j., 's-Gravenhage E. J. H. Tas jm. 33 j. en M. C. H. T. Henssen jd. 27 j Stationssingel 27b. J C. v. de Velde jm. 20 j. en J. Offerman jd. 19 j., v. der Poelstraat 25b A. Versteegh Jm. 22 j. en W. Kerkhoven jd. 20 j„ Bleiswykstraat 20a P. Beyerling Jm. 32 j. en P. j. Visser gesch. vr. 33 j., 's-Graven- hage J. j. Dortmond jm. 27 j. en M. B. D. Sellenraad jd. 26 j., Bloklandstraat 107b. A. GOzen jm. 20 j. en J. A. de Jong jd. 19 J„ Bin nenweg 93b. j. Janssen jm. 23 j. en M. Nieuwenhuizen jd. 20 j., Croowyk 24b. J. v. Katlwyk jm. 22 j. en H. van Meurs jd. 19 J. 2e Res. Boezemstraat 35b. J. H. v. Lopik jm. 24 j. en A. v. Vugt Jd. 22 J., Hardinxveid J. K. v. den Berg jm. 25 j. en T. Groenenboom jd. 26 j., Stolkstraat 2b. M. J. Beynders jm. 22 J. en Ch. de Groot jd. 22 J. Brielschelaan 130a I J- W- Delen jm. 34 j. en C Waaijers jd. 33 j., P. de Raadtstraat 25a J. v. Gangelen jm. 30 j. en P. v. Gent jd. 25 j., Kr. Zandweg 79 M. Heiinsdyk jm. 39 j. en A. N. Kievit jd. 24 j., Hilledwstraat 4b. J. Kreuk jm. 26 j. en I Timmers jd. 22 j.. Westerbeekstraat 69 H. M. Lengton jm. 21 j. en A. M. v. Munster jd. 21 j., Jaffakade 4a A. J. H. C. Martens jm. 22 j. en P. Muys jd. 27 j., Schiebr.straat 56a N. M. Hartens jm. 33 J. en G. M. v. Eersei jd. 29 j„ Essenburgstraat 151a L. Meyer jm. 24 j. en A. M, de Hoop jd. 23 j., Haarlemmer meer P. C. Middendorp jm. 26 j. en J. H. Putter Jd. 23 j„ Dierg.singel 90a A. v. Noort- wijk jm. 21 j. en K. Beunder jd. 22 j., Dordtsche- laan 79c W. A. Ph. Noyons jm. 27 j. en C. G. 9A v. Duppen jd. 23 J., Blokmakerstraat 49a H. c. v. Ooserhout jm. 29 j. en A. P. Wage- makers jd. 22 j., Bw. Beukelszstraat 36b. D. ■F Otten jm.' 24 j. en E. W. v. Rijnsbergen jd. 25 j., Adamshofstraat 4a J. Overgaauw jm. 26 J. en C. J. v. der Pluym jd. 28 j., Maaskade 73a - J, Punt jm. 39 j. en S. Vroon jd. 37 j., Schiedam A. A. W. Reinhard jm. 26 j. en G. Braspenning jd. 23 J., 's-Gravenhage G. Reij- nen jm. 24 j. en J. E. Zoeter jd. 21 J Schans 79a j. L. Reijngoudt jm.. 24 j. en W. H M. Goos Jd. 26 j., Parallelweg 19b C. de Ruiter jm. 24 j. en Th. v. der Grijn jd. 21 j„ Stations weg ,16b. -J. Schricr jm. 30 j. en A. A Vlaskamp jd. 24 j., Dreef 70 G. Smits Schouten jm. 25 j. on A. Hendrikse jd. 22 j., Wilhelminastraat 16b. p. J. v. Sonsbeek jm. 24 J. en A. C. Pirets Jd. 24 j„ Hr. Gillisstraat 7b. C. P. Spruit Jm. 25 j. en I Verstraaten jd. 24 j., Putscheiaan 150a L.'C. Staal jm. 26 j. en E. C. Vosbergen jd. 27 j., Boomgaardstraat 42b. J. H. Stakenburg jm. 27 j. en H. c. v Os jd. 23 j., Westerbeek straat 38 C. Th. v. Stapels Jm. 30 j. en J. N. de Kraay jd. 25 j Math.dyk 268a Ph. Teyn jm. 22 j. en A. E. Hermann jd. 19 Ie Gysing- straat 53b. H. Tournier jm. 26 j. en K. J. Vermeulen jd. 26 j„ Noordsingel 39b. M. v. Triet jm. 36 j. en H. M. W. Delgman gesch, vr. 38 j„ 2e Dierg.straat 8 P. Verbaarendse jm. 30 j. en D. Kruythoff jd. 22 j., Urecht W. Verhagen jm. 29 j. en W. van der Poel jd. 21 j., C. Beerm.straat 74b. F. Vermeulen jm. 23 j. en E. I. Berkel jd. 23 j., Vlaardingen A. de Vries jm. 20 j. en P. v. der Velden jd. 22 j„ St. Andriesstraat 46b. J. de Vries jm. 32 j. en P. C. Prins jd. 24 j., Olmendaal 1 W. Wijn- nobel jm. 25 j. en H. L. v. Loo jd. 22 J., Duivenv.- sraat 45b. H. W. v. Zwol jm. 27 j. en H. C. Edixhoven jd. 26 j., B. Jungeriusstraat 50a S. Fennema jm. 24 j. en J. M. de Groot jd. 22 j.. Joh. Idastraat 35 W. H. J. Goedhart jm. 22 j. en B. J. Looije jd. 20 j., Snoekstraat 25a A. J. Koens jm. 26 j. en M. Th. G. Kist jd. 28 j„ Schiedam D. J. v. Staveren jm. 26 j. en J. C. v. Hulst jd. 23 j., P. Krugerstraat 79b. Ch. H. W. Wielders jm. 24 j. en J. Bavelaar jd. 24 j., Watergeusstraat 20. GEHUWD: M. Monasch jm. 24 J. en M. Haas jd. 21 j. F. J. Pollemen jm. 32 j. en W. M. Rademaker jd. 19 j. E. J. Baum jm. 36 j. en M. Cohen jd. 20 j. W. H. de Vryer jm. 29 J- en A. C. Roos jd. 28 J. G. C. N. J. van der Zyde jm. 38 j. en G. van der Wijk 29 OVERLEDEN: D. Kooren m. v. E. de Ruiter 85 j. J. P. A. Prinz m. v. E. A. M. Mmderop 68 J. A. W. de Groot wede. v. H. v. Galen 79 j. H. WinterswUk ongeh. m. 46 j. J. Bosselaar ongeh. m. 40 J. - J. Bmzert ongeh. 74 j yv Vedder vr. v. J. J. v. Helden 58 j J. A. Schafer ongeh. vr. 74 j. S. Okel vr. v.'J. H. Wever 71 j. voorwaardelijk zulfcn zijn met een proeftijd van 3 jaar. A. J. 31 jaar grondwerker, gedetineerd, wegens oplich'ting verdachte had een rol gespeeld in de zoogenaamde smokkelaffaire in sigarettenpapier, waarbij de melkslijter, in ruste A. Verbeek een bedrag ven f 375. afhandig werd gemaakt tot 1 jaar gevan- met bepaling dat 6 maanden van de straf genisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). DE TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS. Het Rotterdamsch Vrouwen Comité, dat bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard de leiding had bij het knoopen van het kleed, doet wederom een beroep op alle Rotterdamsche vrouwen om een 'plan te bedenken hoe zij het best hare dankbaarheid kunnen uiten over de aanstaan de blijde gebeurtenis in Het Koninklijk Huis. Als voorbeeld hebben wij aan het volgen de plan gedacht: Als wij eens 100 luiermanden klaar maak ten met het verzoek of de aanstaande Ko ninklijke Moeder, die uit haar naam aan 100 behoeftige moeders, in dezelfde maand haar kindje wachtende, ten geschenke zou willen geven. Particulieren of vereenigingen, die een der gelijk of beter idee koesteren, worden vrien delijk verzocht vóór 1 Juli haar plan schrif telijk kenbaar te maken aan onderstaand adres: Namens het Comité, L. PLATE—'S JACOB. Kral. Piaslaan 7. Een 45-jarige bewoner van een woonwa genkamp te Rotterdam, is door de politie aangehouden. Hij gaf zich uit voor adverten tie-colporteur van een groote uitgeversfirma te Utrecht en verzamelde reclames voor een uit te geven plaatselijken telefoongids. De prijs van een advertentie was slechts 3.50 en men behoefde van dat bedrag slechts 1 vooruit te betalen. Verschillende winkeliers zijn de dupe geworden van de welbespraakt heid van den pseudo-colporteur en betaalden hun gulden. Een der winkeliers koesterde echter arg waan. De kwitantie zag er zoo vreemd uit. Noch de naam van de uitgeversfirma, noch de naam van den ijverigen colporteur kwam er op voor en de handteekening was onlees baar. Na aangifte bij de politie kwam spoedig uit, dat men met een ouden bekende te doen had. Hij is ingesloten en wordt naar het Bureau van Bewaring overgebracht, als ver dacht van oplichting. HET GEMENGD KOOR. Op een vergadering van het Schoonh. Ge* mengd Koor, onder Directie van den heer H. Zanen te Bergambacht is thans definitief een bestuur gekozen bestaande uit de heeren Adr. Beuzekom, Jacq. Oosterom, J. v. Os v. d. Abeelen en de dames Mevr. de Neef en mej. N. Vogel. BURGERLIJKE STAND. GEBORENAantje, dochter van J. K. Snoei en van W. Opschoor. ONDERTROUWER: A. Steehouwer 23 j. en L. Boot oud 25 j. TEGEN HET VLOEKEN In verband met daarover ingekomen klach ten heeft de steuncommissie dezer dagen de aandacht van alle werkloozen gevestigd op de bepaling die van Rijkswege is getroffen, dat het in lokalen, waarin de werkloozen ver plicht zijn te komen, verboden is te vloeken of opruiende taal te bezigen, op straffe van uitsluiting vam ondersteuning. Voorts zijn ter voortdurende herinnering in het stempellokaal in het voormalig Heeren logement wandplaten opgehangen van den Bond tegen het misbruik van Gods Naam. SCHOONHOVEN, 17 Juni (Rykskweeksehool) Geslaagd de heeren N. de Jong, Ouderkerk a.d. IJsselP. Lafeber, GoudeA. Oskam, Bergam bacht; A. L. Ouiyeneel, Gouda. VOETBAL. Door de elftallen van de R. K. voetbalver. T. O. G. alhier zullen Zondag a.s. de volgen de wedstrijden worden gespeeld: T. O. G. 3S. G. V. 3, aanvang 12 uur; T. O. G. 2S. G. V. 2, aanvang 12.45 uur. T. O. G. 1S. G. V. 1, aanvang 3 uur. POLDERBESTUUR. Bij de gehouden stemming voor een be stuurslid van den Polder Berkel is gekozen de heer A. v. Leeuwen, in de vacature van den heer G. v. Leeuwen, die wegens gevor derden leeftijd ontslag had genomen. HfiT ZWEMBAD. De geruchten omtrent de mindere kwaliteit van het water in het zwem bad alhier, zelfs over het sluiten der inrichting kunnen in alle opzichten ten stel ligste worden tgengesproken. Het gehalte van het welwater, terwijl voortdurend ver- versching plaats heeft, is zelfs bijzonder gunstig te noemen. Zelfs geen oogenblik is ook maar sprake geweest van eenig gevaar. Alle zwemmers en zwemsters kunnen ten volle gerust zijn. De desbetreffende praatjes moeten maar gelaten worden voor rekening van de onnoozele verstrooiers hiervan. EEN BIOSCOOP COMMISSIE. Ten Raadhuize heeft de Burgemeester de Commissie van Toezicht op de bioscopen voor deze gemeente geïnstalleerd. Nadat de leden in handen van den burge meester den bij het Bioscoopbesluit voorge schreven eed of belofte hadden afgelegd, hield de Burgemeester een installatierede. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de werkzaamheden 4er Commissie dank te de Burgemeester de le'den voor hun bereid willigheid om zitting te nemen in deze com missie, waarbij de wensch werd uitgesproken dat de commissie zal werkzaam zyn in het belang van het bioscoopbedrijf en ter handha ving van de goede zeden en de openbare or de hier ter plaatse. De commissie, die door B. en W. is inge steld, bestaat uit de volgende leden: S. Blom, A. Kuntkes, H. J. Marcus, W. van Splunter en A. A. A. Vermeulen. Tot voorzitter is door B. en W. aangewezen de heer S. Blom. De commissie benoemde tot secretaris den heer H. J. Marcus. WERKLOOSHEID. Met de vermindering der werkloosheid gaat het ook hier een goeden gang. Er waren er deze week weder 27 minder, zoodat het aan tal nu nog 338 bedroeg. De cijfers waren in 1936 en 1935 respectie velijk 548 en 657 in deizelfde periode. BEKROOND WERK. De Nederlandsche Bond van Horlogema kers, heeft voor leerlingen van de vakscholen een prijsvraag uitgeschreven, waarvan de op gave bestond uit het vervaardigen van drie koperen schroevendraaiers met stalen inzet, met opgegeven maten. De heer J. J. Doorn, leerling aan de Rijksvak- en Kunstnijver heidsschool alhier behaalde met zijn inge zonden werk den 2en prijs. WANDELSPORT. Zaterdag zal Schoonhoven bezoek krijgen van wandelsportliefhebbers om deel te nemen aan de „L. I. O. S.-marsch". Wandelaars "U Meerkerk, Noordeloos, Gorinchem, Stolwijker- sluis en Bergambacht hebben reeds ingeschre ven. De hoofdmarsch (30 K.M.) zal via de Vlist, Haastrecht en Stolwijkersluis loopen en terug over Stolwijk en Bergambacht en de jeugdmarsch (15 K.M.) wandelt langs Boven berg naar Bergambacht en terug lanEs den Kerkweg. Afmarsch half 4 van het Doelen plein. De tamboers van de Oranje Garde zul- len den wandelaars uitgeleide doen en hen ook by hun aankomst te Schoonhoven inha len. Voor inschrijving bestaat gelegenheid tot Zaterdagmiddag 3 uur. COLLECTE. De gehouden collecte voor alleen staande blinden te Wolheeize heeft alhier opgebracht f59,12. ZILVEREN ONDERWIJSJUBILé J. G. NIENTIED. Onder vele blijken van belangstelling her dacht de heer J. G. Nientied gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd stelcl als onderwijzer aan de R. K. Jongens- schóol, Maassluissche Dijk, alhier. Ax 's Morgens werd in de parochiekerk te half 8 de H. Mis tot intentie van den jubüaris opgedragen, waaronder algemeene H. Com munie voor personeel en leerlingen der school Te 10 uur had in de school de huldiging plaats, waarvoor een der lokalen feestelijk was versierd. Behalve personeel en leerlingen der school waren hier tegenwoordig de Eerw, Geestelijken der Parochie, de Bisschoppelijke Inspecteur in het Dekenaat Schiedam, de weleerw. pater Keyzer O.P., Burgemeester A. van Walsum, School- en Kerkbestuur, de heer Aug. A. Boudens, voorz. der afdeeling Schiedam van de Diocesaan Vereen, van R. K. B-z. Onderwijzers. Van den rijksinspec teur van het L. O., den heer S. Brandsma, was bericht van verhindering ingekomen we gens ambtsbezigheden. Nadat door de leerlingen een toepasselijk lied was gezongen, nam het Hoofd der school, de heer P. L. Eibers, het woord, die den jubilaris gelukwenschte met dit zilve ren jubilé en hem nog vele jaren toewenschte van gezondheid en voorspoed, dat hij voor de jeugd mag werkzaam zyn. Spr. schetste den heer Nientied als een plichtsgetrouw en ijverig onderwijzer en prees de goede en pret tige omgang van het personeel. Namens het personeel bood spr. den jubilaris een bureau lamp aan. De zeereerw. heer Pastoor sprak namens het Kerk- en Schoolbestuur, onder aanbieding van een gebeeldhouwden bureau stoel, vervaardigd door de firma Boeren, al hier. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Bisschoppelijk Inspecteur Pater Keyzer O.P.; door den heer Aug. A. Boudens namens de D. V. en tot slot door Frans plsthoorn, die namens de leerlingen der school een rokstandaard aanbod. Hierna dankte de jubilaris voor de hulde hem ge bracht en de blijken van waardeering, welke hij mocht ontvangen. 's Middags hield de jubilaris te zijnen hui ze een drukbezochte receptie, terwijl hij bo vendien nog van verschillende andere zijden blijken van belangstelling mocht ondervin den tn den vorm van bloemen, alsmede tele grafische en schriftelijke gelukwenschen. Heden werd feest gevierd door de leerlin gen der school, waarbij zij werden getrac- teerd en verschillende wedstrijden werden ge houden. Voor het ruiterfeest, dat als onderdeel van den Olympischen Dag Zondag i in het Olympisch Stadion zal worden gehouden, is men bezig met het -. gereedheid brengen van de hindern i'mWb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2