Opleving en arbeids krachten. De wereldjamboree. DONDERDAG 24 JUNI 1937 Dreigt er een tekort aan geschoolde arbeiders. Tiende subkamp wegens het groote aantal Nederl. inschrijvingen. Prae-adviezen voor de vereeniging van Nederl. arbeidsbeurzen. H. M. DE KONINGIN GECOMPLICEERDE BOTSING. Toch een sterk internationaal karakter. AUTOBUS OMGESLAGEN. uit het6 buitenland tot het aantal uit ons Bij het uitwijken voor een personenauto. Geneeskundige verzorging in de tentenstad. Een hospitaal en tal van medici ter beschikking. MEISJE VERDRONKEN. BOUWAANVRAGEN IN VERBAND MET LUCHTBESCHERMING. DE MARTELAREN VAN ALKMAAR NIEUW-ZEELANDERS IN FRIESLAND NIEUWE K.L.M. VOGELS. Een der slachtoffers overleden. EEN ORANJE-ALBUM. VROUW LEVEND VERBRAND. Slachtoffer was geheel alleen thuis. HET FRIESCHE KANALENPLAN- yr: IN de gisteren te Eindhoven gehou den vergadering van de vereeni- win" van Nederlandsche arbeidsceur- 1 zen is een aantal belangrijke prae-ad viezen besproken- Aan de prae-adviseurs zijn de vol gende vragen ter beantwoording oor- gelegd: „Is reeds in bepaalde bedrijfstakken gebleken van een tekort aan sommige categorieën van geschoolde arbeiders, of is er aanleiding om te verwachten, dat zich een dergelijk tekort zal voor doen bij herleving der bedrijvigheid?" Zoo ja, welke maatregelen kunnen worden genomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen werk. looze arbeiders, om tijdig in zoodanig tekort te voorzien en de werkloozen wederom in het bedrijfsleven te bren. gen? De prae-adviseurs komen wat de beant woording van de eerste vraag betreft tot ver schillende conclusies. Praeadvies HLindeman- De heer H. Lindeman, secretaris van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen te Amsterdam besluit zijn prae-advies met de volgende conclusies: Dat op een zeer enkele uitzondering na, van een tekort aan geschoolde of vakarbeiders nog niet gebleken is, dat vooralsnog voor een tekort aan ge schoolde werkkrachten, althans in verreweg de meeste bedrijfstakken, niet behoeft te wor den gevreesd, dat echter bij voortgaande verbetering van het bedrijfsleven, indien geen ingrijpende maatregelen worden genomen, een tekort aan geschoolde arbeiders kan worden verwacht, dat daarom de vakcursussen dienen te wor den voortgezet en zoo mogelijk nog meer van deze cursussen dienen te worden georgani seerd, dat het instituut der centrale werkplaatsen voor jongere en oudere werkloozen verder dient te worden uitgebreid en daaraan een meer permanent karakter dient te worden gegeven, dat deze centrale werkplaatsen aan hooge eischen van inrichting en technische outillage dienen te voldoen, willen zij aan het gestel de doel beantwoorden en dat de hieraan ver bonden kosten door de regeering, de gemeen ten en belanghebbende industrieele onderne mingen gedragen moeten worden, dat daarnaast de herscholing van vakar beiders in fabrieken en werkplaatsen kan plaats vinden en gedurende deze herscholing aan de daarvoor in aanmerking komende ar beiders uit overheidsmiddelen loontoeslag verstrekt zal worden, dat de kans op het ontstaan van een tekort aan geschoolde arbeiders verminderd kan worden door verbetering der loonen en overige arbeidsvoorwaarden, waardoor voor de geschoolde arbeiders, die op dit oogenblik op andere wijze in hun onderhoud voorzien, de aantrekkelijkheid, om tot den loondienst in hun oorspronkelijk beroep terug te keeren, wordt vergroot. Praeadvies irL. Hesselfelt- Ir. L. Th. H. Hesselfelt, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage komt tot het volgende resultaat: Er is reeds in verschillende bedrijfstakken van een tekort aan eenige categoriëen van geschoolde arbeiders gebleken en het is te verwachten, dat zich ook in andere bedrijfs takken een zelfde tekort zal voordien bij de huidige herleving van de bedrijvigheid. Het van overheidswege gesubsidieerde .nijverheidsonderwijs" verschaft naar de mate van de op rijks- en gemeentebegrooting daarvoor beschikbare gelden, aan een zoo breed mogelijke laag van jeugdige ambachts lieden de aanvankelijke en aanvullende op leiding. Ook is getracht weder belangstelling te wekken voor de opleiding volgens het gesub sidieerde leerlingstelsel, waardoor in bepaal de ambachten en vooral ook in groote en mid- delgroote bedrijven een scholing van beteeke- nis verkregen kan worden. Het avondnijverheidsonderwijs, zoowel in de praktijk van het vak, als in de bijbehoo rende theorie- en teekenvakken, kan meer in het bijzonder voor in de bedrijven werken de jeugdige ambachtslieden (tot 23 jaar) een goede aanvullende scholing geven. Overigens kan het „nijverheidsonderwijs' weinig doen voor groote groepen van half was- en volwassen werkloozen. jv Praeadvies J- van Riet De heer J. E. van Riet, directeur van de gemeentelijke en districts-arbeidsbeurs te Na de beëediging van de nieuwe ministers is H.M. de Koningin via Soestdijk naar het Loo vertrokken, waar H. M. heden en mor gen zal vertoeven. De Koningin keert daarna naar den „Rui- genhoek" in Den Haag terug. De fundeering voor de Noorsche kerk te Rotterdam, die zal gaan verhuizen, is reeds voor een groot deel gereed, zoodat met de verschuiving van het gebouwtje wel spoedig een aanvang zal worden gemaakt. overheid veel verder gaan en trachten door training van oudere geschoolden, die gerui- men tijd niet in hun beroep werkzaam waren, door opleiding van gedeeltelijk geschoolden en door algemeene beroepsopleiding van jeug dige werkloozen en kinderen van werkloozen zooveel mogelijk weer in den arbeid te bren gen en de kansen voor de aangroeiende jeugd te vergrooten Prae-adviseur teekent hierbij echter uitdrukkelijk aan, dat de opleiding in de bedrijven de z.g. leerling-opleiding in den regel dient te geschieden door en voor rekening van de bedrijven, die geregeld hun kern van geschoolde krachten moeten aan vullen. Wanneer de hierbij het naast betrokken overheidsorganen (arbeidsbemiddeling, nijver heidsonderwijs, beroepskeuze en -voorlichting, werkverschaffing en steun ver leening) met elkaar samenwerken en daarnaast voeling wordt gehouden met het bedrijfsleven zullen maatregelen tot bestrijding van het tekort aan geschoolden nu of in de naaste toekomst, voor zoover deze noodig blijken, het meeste resultaat afwerpen. Rotterdam is daarentegen weer van mee- oogpunt van werkloosheidsbestrijding kan de ning, dat momenteel niet van een tekort aan bekwame vaklieden kan worden gesproken, doch dat dit tekort in de naaste toekomst niet uitgesloten mag worden geacht. Ten opzichte van vraag twee concludeert de heer van Riet als volgt: Toit de zorg van de overheid bij de behar tiging van de belangen der arbeidsmarkt be hoort ook het op peil houden en de verbe tering van de vakbekwaamheid der werklooze vakarbeiders, opdat het bedrijfsleven bij het intreden van een verbetering in de conjunc tuur niet met een gebrek aan personeel van voldoende bekwaamheid zal te kampen krij gen. De ontwikkeling van het vakonderwijs en van de vakbekwaamheid behoort daarom met alle mogelijke middelen te worden bevorderd, omdat daardoor de kansen voor betrokkenen, om weder in het bedrijfsleven te worden opgenomen, aanzienlijk worden vergroot. Maatregelen, die meer algemeene ontwik keling en ontspanning ten doel hebben, kun nen, hoezeer de moreele waarde daarvan kan worden erkend, in dit verband slechts van ondergeschikt belang zijn. Maatregelen, die ten doel hebben de vakbekwaamheid te be vorderen, zullen daarom steeds boven alle andere moeten prevaleeren. De noodzakelijkheid van maatregelen tot herscholing en omvorming der vakarbeiders zal men deskundig en ten aanzien van elk bedrijf afzonderlijk moeten bezien. Zij moeten het vooruitzicht kunnen openen, dat de daar voor in aanmerking komende vakarbeiders inderdaad binnen afzienbaren tijd geplaatst kunnen worden. Beroepsvorming in algemeenen zin, waar van de bedoeling is om ongeschoolden een vak te leeren of aan geschoolden een ander beroep bij te brengen dan waarin zij opgeleid zijn, leidt in het algemeen niet tot gunstige resultaten. Met individueele beroepsomvor ming in beperkten zin, n.l. wanneer men tot het bedrijf blijft behooren, doch voor een an der daartoe hoorend beroep geschikt wordt gemaakt, kunnen voor werkloozen door goed ingericht vakonderwijs wel gunstige resulta ten worden verkregen. De gemeentelijke vakcursussen zijn de aan gewezen organen om zich met de herscho ling en omvorming der vakarbeiders te be lasten. De trainingstoeslag is voor de arbeiders een belangrijke steun, om zich door de eerste moeilijke periode heen te slaan en zich weder tot volwaardige arbeidskrachten te kunnen vormen. De duur en het bedrag daarvan zul len ten aanzien van elk geval afzonderlijk moeten worden bepaald, doch moeten van afloopenden aard zijn. Zij, met wier herscholing of omvorming geen gunstige resltaten worden verkregen en door het bedrijf dientengevolge niet kunnen wor den gehandhaafd, zullen bezwaarlijk nog ge rekend kunnen worden als vaklieden tot het het bedrijf te behooren. Bij uitvoering der maatregelen is samen werking met de organen der arbeidsbemid deling en steunverleening zeer gewenscht, volle medewerking van de organisaties van werkgevers en werknemers is daarbij echter onmisbaar. Praeadvies Th- van Lier HET groote aantal Nederlandsche padvinders en verkenners, die aan het Padvindersfestijn te Vogelen zang zullen deelnemen, heeft de lei ding van de Wereld-Jamboree tot de inrichting van nog een subkamp meer doen besluiten- De aanvankelijke opzet was 8 subkampen, daarna is wegens het steeds groeiend aantal inschrijvingen het aantal tot 9 verhoogd en nu is het op 10 gebracht. Op het buitengoed de Vogelenzang zelf was voor dit tiende subkamp geen grond meer vrij, daar ieder subkamp op zich zelf moet staan en zijn eigen karakter moet be houden. De eigenaar van het aangrenzend landgoed „Woestduin", de heer H. Smits van Gelder te Overveen, heeft nu ook dat landgoed beschikbaar gesteld voor de Jam boree om er te kampeeren. Het tiende sub kamp zal nu op „Woestduin" worden inge richt. Dit landgoed heeft door den Vogelen- zangschen weg directe verbinding met de Jamboree. Het subkamp op „Woestduin" wordt ook volledig geoutilleerd en krijgt aansluiting op de Jamboree-waterleiding. Het aantal Nederlandsche jongens, dat aan de Jamboree deelneemt, zal in totaal 7500 bedragen. np vprhniidinfi vfiH llGt ftElIltcll (166ln6IT16rs eigen land bedraagt 2:1. Bij vorige Jam borees was die verhouding anders; daar wa re steeds meer deelnemers uit het land, waar de Jamboree werd gehouden dan uit het buitenland. In Hongarije bijvoorbeeld na men 2 Hongaren aan de Jamboree deel te gen 1 buitenlander. Door de groote buitenlandsche deelne ming zal de Jamboree te Vogelenzang een meer internationaal karakter dragen dan vroegere Jamborees. Dat is niet alleen aar dig voor de jongens, die aan de Jamboree deelnemen, maar het vormt ook een bijzon dere attractie voor het publiek, dat in Augustus naar Vogelenzang zal komen, om de demonstraties van de verschillende groe pen te zien. Dice inzittenden ernstig, acht andere licht geivond. Gistermiddag kwam over 5 is te Beek bergen, gemeente Apeldoorn op den Arn- hemschen weg een autobus van de N. V. v. d. Schuyt te Rotterdam, waarin veer tien dames en heeren waren gezeten, op den hoek van de Dorpstraat bij het uit wijken voor een personenauto omgesla gen. Nagenoeg alle inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Van het gezelschap wa ren drie personen uit Rotterdam afkomstig sub-kamp aanwezig zal zijn een gediplomeerd verpleegster of een voortrekker met diploma E. H. B. O. Bij ziektegevallen van min of meer ernsti- gen aard beoordeelt de dokter van het sub kamp, of de patient naar het Jamboree hospitaal of naar het ziekenhuis te Haarlem zal worden overgebracht. De algemeene leiding van den geneeskun digen dienst van de Jamboree is in handen van dr. L. S. Hannema, geneesheer-directeur van het Roode Kruisziekenhuis te den Haag. Buitenlandsche belangstelling voor de Jamboree- Bijna' dagelijks komen vertegenwoordigers van buitenlandsche padvinders-organisaties naar ons land om zich op de hoogte te stel len van de voorbereiding van de Jamboree voor wat hun contingent betreft. Gisteren arriveerde te den Haag ee r drietal Cana- deezen om besprekingen te voeren over de Canadeesche deelneming aan de Jamboree. Uit Finland zullen 100 padvinders aan de Jamboree deelnemen. Zij benutten hun reis naar Nederland om meteen nog wat van an dere landen te zien. Daarom reizen zij heen over Kopenhagen en Hamburg en terug over Parijs en Berlijn en zullen daar eenigen tijd vertoeven om die steden te bezichtigen. De Deénsche padvinders hebben een loterij georganiseerd, waarvan de opbrengst zal dienen voor 10 gratis reizen naar de Jam boree. In Denemarken vallen de vacanties vroe ger dan hier. Op 12 Augustus beginnen daar de scholen reeds. Van overheidswege is nu in Denemarken een regeling getroffen, om de vacantie van degenen, die aan de Jam boree deelnemen, te verlengen. Regeeringsdeelneming in het garantiefonds. De minister van Onderwijs, K. W. heeft een aanvullende begrooting voor 1936 inge diend, waarbij wordt voorgesteld voor de deelneming van het rijk in het garantiefonds ter financeering van de jamboree voor 1936 een bedrag van 8.000 beschikbaar te stellen. Op de oorspronkelijke begrooting was deze post pro memorie geraamd. Vele duizenden padvinders zullen over Motorrijder zrwaar gewond i. - Op de Torenlaan in de gemeente Blaricum heeft Woensdagmiddag een zeer ernstige ge compliceerde botsing plaats gehad tusschen een motor, een luxe auto met aanhangwagen en motorwagen van de Gooische tram. De Larensche journalist de heer M. L. kwam met een motorrijwiel uit den Zwaluwenweg ge reden en wilde naar de rechterzijde van de Torenlaan oversteken. Op denzelfden tijd kwam uit de richting Laren een auto met aanhangwagen, terwijl eveneens een motor wagen van de Gooische tram uit de richting N aarden naderde. De motorrijder weifelde, wat hem nood lottig werd. Hij werd bij de botsing van zijn motor geworpen en kwam tusschen den mo torwagen en den bijwagen van de tram door, aan de andere zijde van de trambaan terecht. In zeer ernstigen toestand is hij naar het zie kenhuis te Laren vervoerd. Rijks- en gemeentepolitie hebben onder lei ding van den burgemeester van Blaricum een onderzoek ingesteld. De auto is aan de linkerzijde zwaar be schadigd, ook de tramwagen kreeg lichte schade. Het tramverkeer ondervond geen stagnatie. en de overigen uit Den Haag. De gewonden enkele weken de tentenstad bij Vogelenzang zijn naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn 1 eenige dagen bevolken. *t Zijn gezonde, vervoerd. flfllReTonflnS, MIK" 1HF*ïMam 'fflWl niet De heer Hesselink van Suchtelen uit Den weg| ^at er onder hen ziek kunnen worden. Haag bleek zeer ernstig letsel gekregen te met <je mogelijkheid van kleine of ern- hebben. Eveneens werden ernstig gewond st jger ongelukken door de Jamboreeleiding mevr. v. d. Drift en mevr. de Ruiter beiden moet worden rekening gehouden, uit Den Haag. Tot de onderdeelen van de Jamboree- De overige gewonden konden na verbon- organisatie behoort dan ook een eigen veld- den te zijn het ziekenhuis weer verlaten. Een ji0Spitaal met 100 bedden, waaraan een com- van het had een armbreuk de anderen had- piete staf van geneeskundig en verplegend den min of meer ernstige schaaf- en snijwon- personeel is verbonden. Dit hospitaal heeft In een door het departement van Binnen- landsche Zaken aan de gemeentebesturen ge zonden circulaire wordt medegedeeld, dat van de zijde der gemeentebesturen een spoedige behandeling van bouwaanvragen, ais bedoeld in artikel 6 bis der woningwet, kan worden be vorderd, indien hunnerzijds van de desbeti ef fende stukken, voor zoover deze aan de ge meente in twee- of meervoud worden over gelegd, reeds aanstonds een exemplaar aan. het departement wordt ingezonden. InmHfctetsf zou het gemeentebestuur, aan de hand van liet' onder zlfn berusting gebleven exemplaar der bedoelde stukken, ook zijnerzijds de aanvrage in behandeling kunnen nemen. gnT Zoo diep verzonken was deze reiger in zijn pogingen om een vischje te ver schalken in het Rotterdamsche Park, dat de fotograaf hem op een paar meter kon naderen. De heer Th. van Lier, referendaris-advi seur bij het departement van sociale zaken, bespreekt de verschillende bedrijfstakken af zonderlijk. In den scheepsbouw, zoo conclu deert hij o.a., is een tekort aan speciale ge schoolde krachten. De radio-toestellen- en gloeilampenfabrieken missen voldoende ge schoolde fijne bankwerkers en gereedschap makers. In de textielbedrijven baart de opleving, die in den laatsten tijd zich openbaarde, nog een noemenswaardige moeilijkheid ten aan zien van de personeelsvoorziening. In het heerenkleedingbedrijf is in de confectiebran- che een tekort aan goede ontwerpers van mo dellen. Betreffende de sigarenindustrie merkt de prae-adviseur op, dat indien de circa 1400 Belgische sigarenmakers, die in Oost Noord- Brabant werken en de 200, die in West Noord- Brabant dagelijks over de grens komen, zou den worden uitgeschakeld, er een tekort zou zijn aan geschoolde krachten in Noord-Bra bant. De opleiding is verwaarloosd. Ook openbaart zich nog steeds een tekort aan goede stenotypisten met talenkennis, aan jonge opgeleide machinisten ter koopvaardij, geschoolde kappers en dienstboden. Ten aanzien van de te nemen maatregelen cohcludeert dit prae-advies als volgt: De bedrijven zijn in de eerste plaats geroe pen om zelf in dit tekort te voorzien, eens deels door het zoeken van geschikte oudere krachten, zij het ook ha I geschoolden, in de tweede plaats door het opleiden van jeugdige krachten. De overheid kan aanvullend helpen, zoo door hare organen voor voorlichting, arbeids bemiddeling en beroepskeuze, e.d., alsmede door in acute gevallen eventueele vergunning te verleenen voor het tijdelijk in dienst nemen van speciale krachten uit den vreemde. Daarnaast kan de overheid de helpende hand bieden bjj het verplaatsen van arbeids krachten, indien althans het bedrijf zelf daar toe niet bij machte is, t. a. v. werkloozen kan den. De chauffeur en twee Rotterdammers bleven ongedeerd. Het gezelschap nam deel aan een door de N. V. v. d. Schuyt uitgeschreven reis. Men had Arnhem bezocht en zou na een rondrit een aparte keuken. Voorts wordt er bij het hospitaal een centrale apotheek gevestigd, die dagelijks van 8 tot 12 en van 2 tot 6 uur geopend zal zijn. Behalve deze centrale geneeskundige door Apeldoorn naar Rotterdam en Den Haag dienst wordt voor elk sub-kamp een aparte terugkeeren. Op den hoek waar het ongeval arts aangewezen, die dagelijks in het sub plaats vond is het uitzicht slecht. De autobus kamp spreekuur houdt, 's morgens van 8 10 kwam den hellenden weg uit Arnhem af. De en >s middags van 57 uur. Ook op de an- Vader poogde vergeefs zijn kind te redden Gistermiddag is in den Ouden IJssel te Laagkeppel de 18-jarige dochter van dB. Goed hart uit Hummelo, bij het baden verdronken. Het meisje was met haar vader gaan baden. Zij was evenwel de zwemkunst niet machtig en nadat zij eenigen tijd in het water had vertoefd, verdween zij in de diepte. De vader, die goed kon zwemmen, stelde alle pogingen in het werk om zijn kind te redden, doch door de sterke strooming in het water is dit hem niet gelukt. Twee uur later werd het lijk op gehaald. Naar wij vernamen, heeft de historische commissie der Riten-Congregatie onlangs een lijst samengesteld van de processen tot heilig verklaring, die achtereenvolgens aan de orde zullen komen. Op deze lijst van twintig, nemen de martelaren van Alkmaar de twaalfde plaats in. Inmiddels is de plek te Enkhuizen tus schen Krabbershaven en Botstraat, waar zij begraven werden, plantsoen geworden. De sterfdag van de martelaren van Alk maar is, zooals men weet, 24 Juni. Een zeventigtal Nieuw-Zeelanders, voor namelijk boeren met hun dames, bracht een bezoek aan Friesland, teneinde eenigen in druk te krijgen van de zuivelbereiding en de veeteelt in dit gewest. Te Marssum werd een bezoek gebracht aan de Coöperatieve Zuivelfabriek en het bekende Poptaslot waarna het gezelschap naar Deinum trok om daar het veeteeltbe drijf van den heer A. Th Smeding in oogen- schouw te nemen. In de middaguren werd nog de Frico met een bezoek vereerd. Het lag in de bedoe ling vandaag naar Groningen te gaan en vandaar naar Hamburg. Drie nieuwe vogels zullen binnenkort op de Amsterdamsche luchcthaven neerstrijken, de drie nabestelde Douglas DC-3 s, die zich als de „Buizerd", de „Emoe" en de „Gier" op Schiphol zullen nestelen. Hun registratie- teekens luiden: PHARB, PHARE en bus sloeg ook tegen een lantaarnpaal aan welke afknapte. De zwaar beschadigde autobus is naar een garage in Apeldoorn gesleept. Nader vernemen we nog het volgende: De chauffeur, die in de richting Apeldoorn reed, zag plotseling zoowel van rechts als van links, een auto naderen. Teneinde den van rechts komenden wagen te ontglippen, zwenk te hij naar links, om daar den zijweg in te slaan. De van links komende auto, wist hem nog juist te ontwijken. Bij het gaan gaan lmks, is de autobus door het losse grint op den weg uit de bocht geschoten en omge slagen. De chauffeur van de autobus, verklaarde met een vaart van 40 K.M. te hebben gere den, terwijl hij bij het inslaan van de linker bocht zijn snelheid tot 15 K.M. had verlaagd. Hij was 's middags met het gezelschap uit Rotterdam vertrokken voor een rondrit via Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort en Utrecht. Dr. F. H. Hesselink van Suchtelen te Den Haag, die gistermiddag hij het auto-ongeluk te Beekbergen onder Apeldoorn ernstig werd gewond, is hedennacht aan de bekomen ver wondingen in het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn overleden. Mevr. v. d. Drift en mevr. De Ruiter, beiae uit Den Haag, die eveneens voor ernstige ver wondingen bij dit ongeval opgeloopen, in et zelfde ziekenhuis zijn opgenomen, maakten het vanmorgen vrij goed. dere uren van den dag zal de arts te berei ken zijn, terwijl bovendien steeds in ieder Als herinnering aan de vele blijde dagen, welke het Prinselijk Paar de laatste maanden beleefde, verscheen bij de N.V. Handelsdruk kerij Holdert Co. te Amsterdam een „Oranje album". Tal van aardige momenten van de huwelijksreis van Prinses en Prins, van hun intocht in Baarn en Soest en tenslotte van hun glorieuse ontvangst In de hoofdstad, zoo pas, zijn in dit album bijeengezameld. Een bijzondere attractie ervan vormt een aantal foto's welke de Prins zelf tijdens de wintersport nam en welke hij voor dit boek ter reproductie afstond. de regeling soepel worden toegepast. Uit het PHARG. Woensdagmiddag kwam de zoon van den landbouwer H. Kooien, wonende in het ge hucht Heusden (gem. Aiste"> zlJn th"IS~ komst tot de vreeselijke ontdekking, dat tijdens de afwezigheid van alle huisgenooten ziin moeder verbrand was. De vrouw bevond zich alleen in de keuken en men vermoedt, dat haar kleeren bij het opstoken van het fornuis, vuur hebben gevat. De kleeren waaren' het ongeveer 55 jaar oude slachtoffer geheel van het lichaam gebrand; het lichaam zelf was met vreeselijke wonden bedekt. Dr. Jansen uit Asten, die onmiddellijk werd gewaarschuwd kon slechts den dood constateeren. Het hoofd van den provincialen dienst tot verbetering der Friesche kanalen heeft zeer globaal de kosten der vermoedelijk in 1938 uit te voeren werken geraamd op 3.900.960. Voor 1937 is toegestaan een bedxag v«» J 4.017.000. ue verplaatsing van het Noorsche kerkje te Rotterdam geschiedt in 3 deden- Met het verwijderen der steenen fuhdeering, het stutten aan binnenen buitenzijde enz., van het eerste deel, n.l. het kapelletje, is men bijna gereed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2