DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. Gdste .T A'ABGANG No. 17912 MA'ANDAG 12 JULI 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM,' telefoon intercomm. No. 68085 Ife DE ONTWIKKELINGSCURSUSSEN- 10 JARIG JUBILEUM „DE PAUW"- burgerlijke stand. DE BRAND BIJ DE PHOENIX. DE RADIO.CENTRALE. CRICKETSPORT. SCHEEPVAART. k NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL. DOORTOCHT VAN DUITSCH FLOTTIELJE. 4 'rr *1. '«'-- -;•:< D. ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCIUEDAMSCHE COURANT bedraagt franco by vooruitbetaling: T.,P week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1.10 per drie maanden 8,-, by vooruitbetaling. Incasso- kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 9 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt; Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. By contract aanzienlijke reductie. Reclames tuschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ot. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezameniyke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De tentoonstelling geopend- Zaterdagmiddag heeft de °Penl"£ Pg^jf_ gehad van de tentoonstelling van werkstuk ken vervaardigd op de ontwikkel: sen voor werkloozen, in het voormalige ai. Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat. De belangstelling was zeer groot. autoriteiten, vertegenwoordigers van e fabrieken en gemeentelijke instelling'en a - den zich om 3 uur in de kapel van het mus vereenigd. Wij merkten o.m. op: de burge meester mr. dr. F. L. J. van Haaren, verge zeld van zijn echtgenoote en dochter, mr. J. v. d. Lip, burgemeester van Kethel en Spa- land, de heeren Muis wethouder van Vlaar- dingen, Korenberg 'als vertegenwoordiger voor den Minister van sociale zaken, P. v. d. Vlies, directeur gem. arbeidsbeurs, Th. J. Mouwens, voorzitter R- K. Volksbond, L. H. Pomes, directeur der Ambachtsschool, verder verschillende gemeenteraadsleden en verte genwoordigers van gemeentelijke instellingen. Weth. Binkelaar opent. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door J. Dinkelaar, wethouder van omaler- wys. Nadat spr. allen het welkom geroepen, uitte hij zijn dank voor de groote belangstelling. Spr. zag hierin een bewijs van samenwerking. Onder betere omstandig heden als voorheen komen wij hier, dank zij de economische opleving. Begin Juni 1935 hadden wij 5501 werkloozen in Schiedam. Be gin Juni 1936 was dit aantal gestegen tot 5620. Begin Juni 1937 was dit aantal terug- geloopen tot 4429, dus 1200 werkloozen min der. Ook met de menschen door de crisis ge steund, ging het zoo. In 1935 was hun aantal 3537, in 1937 is dit teruggeloopen tot 2404. Dit alles heeft zijn invloed gehad op de cur sussen. In 1935 was het aantal cursisten 2600, in 1936 was dat 2100 en nu aan het einde van de cursus 1937 is dat teruggeloo pen tot 1200. Nu gaan wij de vruchten van ons werk plukken. Er werd op de cursussen gezorgd dat zij werkvaardig bleven. Vooral de cursus electrisch lasschen heeft succes opgelev^'d. Van de 150 cursisten ap die cur sus zijn er 64 aan het werk gegaan. De jon gens uit de jeugdgroepen zijn haast alle aan den arbeid. Spr. prees het werk van de leeraren en leeraressen en bracht hen dank namens het gemeentebestuur. Spr. bracht dank aan de pers voor de loyale medewerking steeds van die zijde ondervonden. Verder bracht spr. namens de cursisten dank aan allen de hebben meegewerkt de cursussen te doen slagen. Of de ouirsussen in de .toekomst weer doorgang zullen vinden, kan spreker nog niet zeggen. Dodh indien het noodig is, hoopt spreker weer op den zelfden steun te mogen rekenen. In de eerste plaats op den steun van het gemeentebestuur en op den steun van den Minister van Sociale Zaken. Als de leeraren en leeraressen weer opgeroe pen worden, verwacht spr., dat zij dadelijk weer mee zullen werken. Spr. verzoekt het geen op de tentoonstelling te zien is, goed te bekyken, daar alles weer beter is dan ver leden jaar. Hiermee verklaart spreker de ten toonstelling voor geopend. De regeeringsvertegenwoordiger spreekt. Hierna werd het woord gevoerd door den eer Korenberg, vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken. volgens spreker is het interessant de werk- oosheid nu eens niet te zien in cijfers maar h de dingen, waarin het besteede geld is 'gezet- Het geeft blijk, dat de cursisten boopt'6t or|bekwaam zijn voor hun vak. Spr. Sani" adat deze tentoonstelling voor de or- Smit pten in bijzonder voor dr. W. J. en succes zal worden. De Burgemeester waardeert. jjg e bUrgemeester mr. dr. F. L. J. van v ?!.en kreeg vervolgens het woord. Spr. vInklaarde: Door de belangstelling geeft gij ijk van uw medeleven. Spr. uit zijn waar dering voor het werk van leeraren en leer- ressen. Aan uw arbeid, tijd en toewijding het te danken dat zulk een mooi resultaaï: is bereikt. Spr. heeft ook waardeering voor de cursisten, die zich ondanks zulke ellendige omstandigheden paraat blijven houden, om als er weer werk is weer aan den gang te kunnen gaan. Spr. hoopt dat deze cursussen By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. M. A. Nolet, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het benedengedeelte van het perceel. Tuin- laan 8, alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het ver- leenen van de vergunning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden inge- bracht. SCHIEDAMM, 12 Juli 1937. Frankhn D- Roosevelt Jrde zoon van den president der VS-, met zijn bruid Ethel du Pont, rui de huwelijksvoltrekking in de Christ Church te Greenville. zoo spoedig mogelijk verdwijnen zullen, dat zal dan een teeken zijn van de economische opleving. Maar zoo het noodig mocht zijn, rekent spreker weer op aller medewerking. Hierna maakte men een rondgang over de tentoonstelling. De sluitingsavond in Musis. 's Avonds had voor de cursisten van de ont wikkelingscursussen een feestelijke sluitings- avond van de cursussen plaats. De groote zaal van den R. K. Volkshond was geheel bezet toen de avond geopend werd door den alge- meenen leider van de cursussen dr W. J. Smit. Spr. bracht dank aan de leeraren die met 30 cursisten onder leiding van den heer v. d. Schelm die tentoonstelling hadden voor bereid De cursussen zijn nu afgeloopen en uitstekend geslaagd. Verleden jaar waren er 6000 bezoekers op de tentoonstelling geweest. Spr. hoopt dat dit aantal weer bereikt zal worden. Spr. dankte de S. O. M., het Schied. Onderwyzers Muziekgezelschap voor de be- langelooze medewerking en overhandigde den directeur, de heer Leujes, een op de plaat werkerij vervaardigden trommel-standaard. Ook bracht spreker dank aan de S. O. T. het onderwijs-tooneelgezelschap. Wethouder J. Dinkelaar heeft hierna het woord gevoerd. Spr. uitte zijn waardeering voor de cursisten. Zij hebben laten zien, dat zij hun vak niet wilden verleeiren. Spr. hul digde de leeraren en leeraressen, bijna alle menschen die voor enkele jaren geen begrip van onderwijs hadden. Of de cursussen weer zullen beginnen, kan spreker nog niet zeg gen. Als dit echter wel het geval zal ziin zullen de cursussen op een anderen leest ge schoeid worden. Dr W J Smit 'eesl de heer de R„ito^ werd evenals geen zh voor h gebracht voor het- chiedamsrhc cursussen gedaan hebben. De andere «mw cursussen. ku™mn voor vele wekte sur an een voorbeeld zijn. Tot slot energie voort 7* °P met den zelfden ijver en cursussen voor ^f^ten11 Verkilaarde dan de deDheIr0TageenaVarn S T" lijke woorden en het moo V°°r d® vriende' zeide ook voor de tooJT f Schenken. Spr. toe. Hierna wL de beuTSt aUe "Werking de opvoering van een hn de S' T' met „de Privé-verpleegster" m Vler bedri-iven Hartelijk hebben de'aJ^ A' Hert°g' om de dwaze verwiklL?' ez'gen &elachen lingworth, welke rol ',lgen van Joyce Al- mejM. Rottier De rof°vlV™^ werd door halige hospita, was bij mei n" "w V"' donk in goede handen Om r?'naf jongen, mevr. S. Penning™ IT,' heele zaal gegierd. akker, heeft de In de pauze werden aan aw» a mes gebakjes gepresenteerd do a"wezlge da" reeds van sigaren voorzit.' heeren warM POLITIE ZWEMMEN. Bij de gisteren ^houden Nationale Zwem wedstrijden! van de Ned Politie-Sportbond, ge organiseerd door de Utrechtsche Politie-Sport- vereeniging en gehouden in het Zwembad „Oude Ryn" te Utrecht, hebben de navolgen de leden van de Schiedamsche Politie-Sport- vereeniging fraaie successen mogen boeken: De adj. inspecteur W. A. A, M. Verhoeven Werd eerste op de 50 M. schoolslag in den töd van 40 sec. fi»Düni!6nt van P°litie C.Hes werd eerste op sec ^gs'lag in den mooien tijd van 32,1 deÏerire»P de 60 M' Vrij6 S'ag eindigde de agent G. Rosman; tijd 36.3 sec. tenslotte behaalde dit drietal de derde nriis in het nummer 3 x 50 M. wisselslag fette, in den tijd van 1 min. 564 sec. 00r RZe fraaie overwinningen behaalde Schiedam het hoogste aantal punten in dT iu- niores-afdeeling en legde daarmede beslag op den juniores—wisselbeker Voor de Schiedam dag KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR VOOR DE BENEDEN-MAAS Een vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden-Maas ■wordt belegd op morgenmiddag twee uur in het Handelsgebouw te Vlaardingen. De agen da bevat o.m.: Nader rapport inzake de harmgvisscheren; spoorverbinding! met Göüda—Utrecht; ver- v<Wnfren inzake wet Afbetalingsbedrijf; vers pS congres Kon. Ned. Middenstandsbond; S congres R. K. Middenstandsbond. BEP. „GEHEIMEN DER H. MIS" Dinsdag- 7—8 uur: Koor der Joden; 810 "ar:, .f: mdividiueele rollen (behalve de Wijsheid) Donderdag 7-8,30 uur: Koor der onwe tenden met de Onwetendheid- 8 30—10 uur: de Wijsheid. o ^"^dag 7 uur: Hoor der heidenen; 8.30—10 uur: heel het geloovige volk. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de wasscherij ,,de Pauw" werd Zaterdag een feestelijke bijeenkomst gehouden. In de feestelijk versierde sorteerafdeeling was een po-dium opgeslagen, waarop hadden plaats genomen de president-commissaris van de N.V. de Pauw de heer Peperkorn, de comimis- sarssen de heeren prof. van Loon en prof. Gelissen en den heer A. S. v. .id IJssel, direc teur der vennootschap. Verder waren naast de verschillende genoodigd-en, onder wie wij opmerkten mevr. Huigh, de echtgenoote van den overleden president-commissaris bij de oprichting van d-e N.V., het geheele perso neel aanwezig. De directeur, de heer A S. v. d. IJssel, heette allen op dezen blijden dag welkom. Heden wordt het feit herdacht van de ex ploitatie van de N.V. Spr. heet welkom de commissarissen, de firma Rijn-eveld uit Delft, het accountantskantoor de Roode en ook het personeel, zonder wie dit feest onmogelijk is. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Peperkorn, president-commissaris der Vennootschap. Spr. memoreerde dat vandaag het feit werd herdacht dat dit bedrijf voor 10 jaar onder het huidige beheer werd gebracht. Spr. memoreerde den vroegeren president commissaris den heer P. J. Huigh, de oprich ter van het bedrijf, wiens vale werk ons steeds bij zal blijven, hij ontviel ons op den dag bij de ingebruik name van dit gebouw. Spr. gaat dan 'den groei van het bedrijf na. In het najaar van 1926 werden de plannen tot oprichting gemaaktt. Op 9 Juli 1927 werd het contract van oprichting geteekend. Vele moeilijkheden hebben wij overwonnen door vertrouwen tusschen commissarissen en di rectie. Op 11 Juli 1933 werd tot den bouw van dit complex besloten. Op 14 Juli 1934 werd dit gebouw in gebruik gesteld. Op het oogenblik vinden hier 180 personen een werk kring. Spr. dankt het personeel voor de wijze waarop steeds de belangen behartigd werden. Door uw gedrag kon het bedrijf op de ge stelde richtlijn worden geleid. Als den be zielenden geest, huldigt spreker den directeur den heer A. S. v. d. IJssel (luid applaus). Wanneer in de toekomst door U allen ge werkt woordt met dezelfde toewyding en arbeidsliefde zal dit bedrijf zich nog verder uitbreiden. De Pauw groeie en 'bl'oeie tot heil van U allen. Hierna heeft de heer v. d. IJssel een zestal leden van het personeel gehuldigd die tien jaar onafgebroken in dienst van de Venn, zijn geweest, en hun ieder afzonderlijk toe gesproken,. Het waren de dames: R. K. Saris, hoofdjuffrouw, C. Allard en A. Karis, kan toorbedienden, B. Stigter afd. wasscherij, en de heeren Jansen, machinebankwerker en K. van Vliet, chauffeur. Aan ieder overhandigde spreker een passend aandenken aan dit ju bileum. Hierna wendt spreker zich tot het geheele personeel en brengt allen dank voor de prettige samenwerking en hoopt dat dit nog jaren zoo mag blijven. Een week loon extra. Hierna deelt spreker mede dat alle die korter dan een jaar in dienst zijn een halve week loon extra zullen ontvangen, en allen die langer dan een jaar werkzaam zijn een heele week, hetgeen met luid gejuich wordt ontvangen. Spreker hoopt dat dit tot de goede samenwerking mag bijdragen. Namens de jubilarissen dankt rnej. R. K. Karis voor de hulde. Uit naam van het ge heele personeel dankt spreker voor hetgeen zij in de afgeloopen jaren hebben ondervon den en ook voor hetgeen zoo juist beloofd is. De heer van Tol, directeur van de firma Rijneveld uit Delft, dankt voor de prettige samenwerking en huldigt den heer v. d. IJs sel voor de vlotte wijze, waarop steeds de zaken werden afgewikkeld. Spr. hoopt dat „de Pauw" steeds grooter mag worden en overhandigt een electrische klok. (Namens het personeel werd het woord gevoerd door den heer P. Dijkstra, boekhou der der Vennootschap. Spreker wenscht namens personeel geluk. Spr. wil even stistaan bij deze tweede mijl paal. De eersite was de opening van het tegenwoordige gebouw in 1934 en nu drie jaar later is het beest alweer haast te groot om zijn staart binnen te houden. Spr. vindt de oorzaak der bloei van het bedrijf in hoofd zaak in den directeur, den heer v. d. IJssel. Spr. betrekt mevr. v. d. IJssel ook in de hulde en overhandigt een bouquet bloemen. Aan de commissarissen, den directeur en mevr. Huigh overhandigd spreker een gedenkalbum. Tot slot dankt spreker voor de gratificatie en geeft de verzekering dat allen zullen trachten de Pauw grooter te maken. Hierna werd nog heit woord gevoerd door den heer prof. Gelissen. Spr. vindt na hetgeen hij gehoord en gezien heeft het gelukkig dat dit feest wordt ge vierd. Verder huldigt spr. den heer v. d. IJssel aan wie hetgeen bereikt is voor een groot deel te danken is. Toen de Pauw 10 jaar geleden werd opgericht, was het een kwijnend bedrijf; nu is het volgens een der vorige sprekers reeds weer te klein. Spreker herdenkt den heer Huigh en huldigt den tegenwoordige president-commissaris, den heer Peperkorn. Volgens spreker is de Pauw een der best ingerichte wasscherijen in Ne derland. Spr. dankt het personeel voor de geschonken albums en spreekt de hoop uit dat alle in de toekomst de vruchten van de Pauw mogen plukken. Aangifte van 9—10 Juli. OonfB°R«N: Cornelis G- J-, zoon van G. T„® en N- P. Brugman, Wattstraat 16. - Jonanna, dochter van J F. Vecnman en M Brouwer Nieuwstraat 32. Een als leven loos aangegeven kind van: G. Ch. W. Zuid- geest en A. M. Landsbergen. Dr. Noletstraat no. 1. OVERLEDEN: J. C. Berger 56 j. echtgenoo te van H. Verdoes, Grofbaan 25. L. A. Schouten 17 j Nassaulaan 75. In ons blad van Zaterdag berichten wij reeds in het kort, dat er dien middag tegen half drie een felle brand had gewoed in de panden van dg N.V. de Phoenix wasscherijen aan de West Frankenlandschestraat. Te half 11 's morgens was het bedrijf ge ëindigd. Door omwonenden, werd tegen half drie een sterke rookontwikkeling waargeno men, waarop men de brandweer waar schuwde, die onmiddellijk met vol materiaal, drie motorwagens en twee slangenwagen uit rukte. Daf de vlammen snel om zich heen hadden gegrepen, bleek wel uit de ontzettende rook ontwikkeling, die het niet mogelijk maakte in de nabijheid te komen. De rook was zelfs tot midden in de stad oorzaak, dat honder den zich. door haar lieten leiden en zoo de plaats ontdekten waar er brand was uitge broken. Vooral de jeugd was in grooten ge tale vertegenwoordigd. Zij had zich een plaatsje eerste rang veroverd aan den water kant van de Westvest bij den Walvismolen, vanwaar mên een schitterenden aanblik had van de brand en de werkzaamheden, die de brandweer inmiddels aan het verrichten was. Het vuur werd aan de voorzijde en ach terzijde tegelijkertijd aangepakt. Comman dant ir. Aikema had de leiding, geassiteerd door ondercomandanten ir. Alexander, van Mattum en Ooortmerssum. Enkele deurpanee- len moesten het ontgelden om de brandweer lieden dé gunstigste aanvalposities te bieden. Binnen veertig minuten tyd had onze brand weer het geval onder de knie, waarna nog met enkele stralen werd magebluscht. Kon de oorzaak niet uitdrukkelijk worden vastgesteld, aangenomen mag wel worden dat de vuurhaard ontstaan is in het linker pand, alwaar achterin de droogcoulissen zijn opgesteld. Deze zijde van de inrichting heeft dan ook het meest geleden. Overal ziet men de sporen van het vuur, terwijl het blusch- water de rest in een bijna hopelooze wan orde heeft herschapen. Gelukkig was van het waschgoed nage noeg alles thuis bezorgd, zoodat op enkele uitzonderingen na, de clientèle geen schade van dezen brand hebben. De N.V. de Phoenix is verzekerd bij Loyd's via de makelaars Hudig tegen brand- en be drijfsschade. Programma 5. Dinsdag 13 Juli. Keulen 12,20 Orkest; 1.20 Berichten, 1,35 Ömroep-amusementsorkest. Parijs (Radio)) 2.20 Gramofoon, 3.05 Zang, Diversen 3,20 4.20. -Keulen: 4,20 Concert Parijs (Ra dio) 5.05 Concert. Diversen: 5.506.20. Regional Programma: 6.20 Tango-orkest; 6.45 B. 'B. C. Koor. Deutschlandsender: 7.20 Gramofoon. Diversen: 8,058,20. Brussel (Ned. taal): 8,20 Bonte avond; 10.20 Gesproken dagblad, 10.30 Gramofoon; Di versen 11,20-12,00 Voor de programma's 1 tm. 4 raadplege men onze rubriek: Uit den aether". SCHIETVEREENIGING „DE ROOS" Stand der wedstrijd op 9 Juli Klasse A. J v. Pinxteren 244 pnt, 5 se ries (50); A. J. Bliek 244 pnt., 5 series (49) G. v. Agten 237 pnt., 5 series (47)F. Rechters 237 pnt., 5 series (46)A. Heijxtians 193 pnt. 4 heries, D. Krook 193 pnt., 4 series; J. Bliek 189 pnt., 4 series,- R. Kooij 188 pnt., 4 se ries; J. Col'lignon 180 pnt., 4 series, H. Schilt 144 pnt., 3 series C. Rademaker 140 pnt., 3 series; C. v. Heemst 140 pnt., 3 series, J. Eetman 137 pnt., 3 series; W. S. de Gooijer 95 pnt., 2 series; C. Kroon 94 pnt., 2 series G. Baron 93 pnt., G. v. Abshowe 92 pnt., 2 series, N. Selveir 92 pnt., 2 series Klasse B: P. Burg 231 pnt., 5 series; W. de Veld, 229 pnt., 5 series, P Bosman 188 pnt., 4 series, C. Schilt 181 pnt., 4 series; T. Kleine- koort 180 pnt., 4 series; W. Nolet 173 pnt., 4 series; W. Bosman 143 pnt., 3 series; G. Kamp 141 pnt., 3 series; C. v. d. Ree 140 pnt., 3 series; F. v. Haaren 139 pnt., 3 series; G. Col- lignon 138 pnt., 3 series; G. Otterloo 136 pnt. 3 series; W. v. d. Schalk 135 pnt., 3 se ries, H. Breevoort, 135 pnt., 3 series, M. Vroeg 133 pnt, 3 series; W. B. v. Gogh 133 pnt 3e series; Th. Marks 133 pnt., 3 series; E.E. L. v. d. Leest 95 pnt. 95 2 series, M. Kruit hof 89 pnt., 2 series. Bij gelijke aantal punten telt de laatste hoogste serie. SCHIEDAM, 10 Juli. Aangekomen Ned. zeesleepboot Humber, van Maassluis om te dokken in de Wilhelminahaven; Hr. Ms. Jan van Gelder, van de Noodzee naar de Werf Gusto; Noorscli s.s. Solstad, ledig van Lon den, s.s. Sigrid, ledig van Plymouth, s.s. Edith, ledig van Granton, alle om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Juli. Vertrokken; Belgisch s.s. Prina, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Maa3, ledig naar Rotterdam. TEMPERATUUR ZWEMWATER. De temperatuur van het water in de Ge meentelijke Zweminrichting bedroeg heden morgen 68 graden F. SCHIED. VOETBALCOIMPETITIE Uitslagen: PW 1—DVO 1 5—6, NFC 1— DRZ 1 82, St. Hooger 1HVO 1 61, VVR 1Huryfa 1 56, Hercules 1BI. Zwart 1 5—2, Zwaluwen 1—FSV 1 34, HVO 2— PW 2 3—1 DVO 2—St. Hooger 2 3—1, Her cules 2Zwaluwen 2 26. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier bij van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI OVERGANGSKLASSE ExcelsiorA.C.C. Excelsior wordt naar de mat gestuurd. Het openingspaar J. OosterhoiltA. Hoenderop speelt zich langzaam in. De aanval van H. Oliver en P. Sanders is zeer gevaarlijk en gevarieerd, gesteund door zeer goed fielden. Het openingspaar speelt evenwel zeer ge lukkig en wordt verschillende malen gebeten. Langzaam blijft de score stijgen. Op een to taal van 41 wordt J. Oosterholt op H. Oliver te wild en ziet zijn wicket fluikeien. A. Hoenderop krijgt nu gezelschap van H. Groenhorst en dit tweetal speelt rustig en solide verder. Het vele changen heeft even min succes, daar dit tweetal zich er hoofd zakelijk toe bepaalt de .slechte ballen af te straffen. Zonder wicketverlies wordt de 100 gepasseerd. Pas op 121 boekt de A.C.C. een succes als D. Prent li. Groenhorst voor een fraaie 38 door W. Staats gevangen krijgt. De stand voor het tweede wicket had 80 runs opgeleverd. A. Zoetmulder die nu inkomt legt er direct geducht het hout op. Vrij spoe dig doet D. Prent op het bowlen van H. Oliver een goede vang en A Hoenderop kan inrukken voor een niet geheel kanslooze maar zeer nuttige 52 (3138). M. Groenhorst komt A. Zoetmulder gezel schap houden en dit tweetal heeft weinig ontzag voor debowling. De score stijgt nu regelmatig ën snel. Verschillende boundery's boeken dit tweetal. Pas op 196 valt het 4e wicket als P. Sanders op het bowlen van D. de Baase een goede vang doet en M. Groen horst voor een resolute 32 (6x4) kon ver trekken. Het fielden der Amsterdammers werd steeds minder. De Schiedammers willen het spel forceeren en nu vallen de wickets regelmatiger. Op 205 velt P. Sanders het wic ket van A. Walbeek (5). Drie runs verder ziet W. van Kemenade zijn stumps duikelen (6208). A. v. d. Horst houdt nog even stand als hij 9 runs achter zijn naam heeft velt de Baare zijn wicket (7226). Als C. Wuisman vervcügens llb,w. gaat sluit ide Excelsior- captain (2318). A. Zoetmulder bleef met een fraaie 49 not out. De bowlingcijfers van ACC waren: H. Oliver 258, P. Sanders 2-51, C. Papierre 0—13, H. Immig 0—5, W. Staats 033, D. Prent 135 en D. de Baare 3116. A.C.C.. opent met D. de Baare en H. Im mig. Reeds op 5 velt J. Oosterholt het wicket van H. Immig. Op 12 heeft dezelfde bowler weer succes als M. Groenhorst een fraaie vang- achter het wicket doet. Op 21 wordt P Nauta na een 4 gescoord te hebben door H. Groenhorst gebowd. C. Lapierre doet met ge lukkige slagen de score nog wat stijgen. Op 31 doet A. Zoetmulder een fraaie catch en W. Staats (1) kan inrukken. Op 36 doet M. Groenhorst een catch op het bowlen van zijn broer en de innings van D. Prent (0) is beëindigd. P. Sanders die inmiddels inge komen is, wil het spel forceeren. Vrij spoe dig wordt hij na 15 runs gescoord te hebben door A. v. d. Horst keurig gevangen op het bowlen van H. Groenhorst. Captain Woudstra. die nu inkomt houdt met Lapierre geruimen tijd stand. Beide batsman spelen zeer voor zichtig en de score gaat langzaam omhoog. Wanneer C. Wuisman wordt aangezet weet hij C. Papierre reeds in zijn eerste over te bowlen. Deze batsman scoorde een nuttige 31 (7—81). Wanneer L. Woudstra een bal van H. Groenhorst de lucht inspeelt, benut A. Zoetmulder de kans 898. Woudstra scoorde een geduldige en fraaie 29. G. Stall- man wordt op hetzelfde totaal door J. Ooster holt gebowld. De staart krispelt nog even. Tenslotte velt C. Wuisman het wicket van H. Oliver (11). H. Prent bleef met een gedul dige 17 not out. De innings sluit op 124. Bowlingcijfers: Jac. OosteTlholt 364. H. Groenhorst 542 en C. Wuisman 24. Daar er nog 1 uur en 40 minuten speeltijd is waagt de Excelsior-captain nog een poging om een derde punt te bemachtigen. Het begin van de tweede innings van ACC was verre van fraai. Als de telegraaf 11 aanwijst krijgt C. Wuisman H. Oliver (9) l.b.w. Op hetzelfde totaal doet J. Oranje 'n goede vang op heit bowlen voor J. Oosterholt en H. Jrent kan inrukken. De inmiddels in gekomen H. Immig wordt zonder dat hij de score heeft verhoogd, op het bowlen van C. Wuisman door A. Walbeek in het verre veld fraai gevangen. Twee runs verder krijgt Jac. Oosterholt C. Lapierre clean bowld (4-13). Even komt een kleine opleving maar op 29 krijgt J. Oosterholt P. Nauita (11) c and b P. Canders en L. Woudstra weten de col lapse te stuiten. Wanneer de batsman inge sloten worden doet Jac. Oosterholt een goede vang op het bowlen van C. Wuisman en P. Sanders kan voor een geduldige 13 inrukken. D. de Baare is geen lang leven beschoren. Een ïun verder krijgt J. Oosterholt hem d.b.w. (8 56). Op 61 velt J. Oosterholt het wicket van captain Woudstra. Hij had een geduldige maar zeer nuttige 22 achter zijn naam. De grootste tegenstand is nu gebroken. Op 73 doet W. van Kemenade een keurige vang op het bowlen van C. Wuisman en D. Prent (9) kan naar het clubhuis terugkeeren. Ten slotte weet M. Groenhorst W. Staats fraai te stumpen en sluit de innings op 79. Bowling cijfers: C. Wuisman 538, Jac. Oosterholt 529 en H. Groenhorst 0—8. Excelsior wint met innings en 28 runs. DERDE KLAS. A. S. V. 2Excelsior 3. Excelsior wordt het eerst naar het wicket gestuurd. Reeds op 5 valt het eerste wicket, waarna een kleine verbetering intreedt. Op 51 valt het vierde wicket, maar dan is de grootste tegenstand gebroken. De stand biedt weinig tegenstand meer en op 73 sluit de innings. In de dubbele cijfers kwamen P. Meyer 19. W. Schewe 11 en J. Zoetmulder 10 n.o. Bowlingcrifers T. Hop 1—13, A. Wey 1—13, R. v. d. Most 623 en F. Bosrveldt 116. De ASV-innings had een analoog ver loop. Op 9 viel het eerste wicket, vervolgens kwam er een verbetering en voor het ver lies van 5 wickets werd het totaal gepas seerd. op 90 hadden allen een beurt gehad. In dedubbele cijfers kwamen W. Timmer mans 35 en A. Riedijk 22. Bowlingcijfers P. Meijer 121, G. v. d. Horst 0—10, H. Schmitt 2—20, Th. Bars boom 39, P. van Harmeien 317. A.S.V. wint met 15 runs. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noord-Westebjke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer Dinsdag Zon op 4.52. Zon onder 21,18. Maan op 11.45. Maan onder 23.08. Wielrijders licht op van 21.48 tot 4.23. 13 Juli: Rotterdamsche Diergaarde, avond concert door solisten van de Ital. Opera, 8 uur. Dagelijks: Arena. Het witte paard (Weensehe revue-operette), 2,15 en 8,30, Zon dag ook 5.15 (volw.). Tivoli-Sehouwburg De dans om het Gouden Kalf (zomer-en- jsemble Palmers-v. d. Linden) 8,15 uur (voor volw.). Schiedam. Passage-theater: Maria Stuart en Zigeuner- prinses 18 jaar). SCHIEDAM, 12 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwyn. Moutwijn 46 pet. i 16 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,201,30 (niet officiëel). R. C. B. Excelsior 4Leonidas 2. Leonidas begint met batten en scoort 64 runs, waarvan G. Vos 14 en T. Verbiest 26. Bowlingcijfers J. Rijnten 6-16, li. Boek® horst 233 en H. Volk 10. Excelsior passeert dit totaal voor het ver lies van 3 wickets. De innings sluit tenslotte op 1638. In de dubbele cijfers kwamen J. Rijnten 45 (7 x 4 en 2 x 6). L. v. d. Toorn 23 en A. Bruinhof 46 (9x4 en lx 6). Bow lingcijfers S. Stevens 472, J. de Vries 2-37, G. Vos 2—12, H. Landman 1—28. Excelsior wint met 99 runs. FAN C Y-F AIR. In het Vereendgingsgebouw werd gisteren, een tentoonstelling gehouden van door kinde ren vervaardigde handwerken. De expositie trok veel belangstelling en de attracties kon den de deelname dikwijls niet verwerken. Vooral de schooljeugd liet zich niet onbe tuigd. De handwerken zullen a.s. Zaterdag wor den verloot. In den loop der week zullen de loten langs de huizien worden verkocht. De opbrengst dient ter financiering van een vacantie-schoolreisje voor de leerlingen der St. Jacobus-scliool. Zaterdagmiddag te half 2 zijn de schepen van het Duitsche flottielje, dat via den Rijn de Duitsche binnenhavens bezoeken gaat, de Rotterdamsche haven gepasseerd. Tegen de aanvankelijke bedoeling in, dat vele schepen achter elkaar door de Koningshaven zouden komen, kozen de laag gebouwde motormy- nenvegers den weg over de rivier en pas seerden onder de Maasbruggen. In verband met het getij was dit zeer goed mogelijk. De Duitsche mijnenlegger „Zieten", een hooger gebouwd schip, nam evenwel den koninklijken weg door de Koningshaven, voorafgegaan door de „Jolles" van den Rijkshavenmeester en de Nederlandsche torpedoboot G 16. Bij het varen onder de omhoog geheven Spoorbrug bracht de Duitsche oorlogsbo dem, waarop de manschappen stonden aan getreden, een saluut met de stoomfluit. Boven de Koninghaven voegden de sche pen zich weer bijeen om gezamenlijk onder geleide van de Nederlandsche torpedoboot de reis naar Duitschland te vervolgen. Leerlingen van de „Deutsche Schule" te Rotterdam waren naar het bruggehoofd in de Koningshaven gegaan om hun landge- nooten te verwelkomen. Zaterdagavond om 9 uur is het flottielje Duitsche mijnvegers afkomstig van Hoek van Holland op weg naar Emmerich, de Waal voor Nijmegen gepasseerd. Duizenden ston den langs de kade. De schepen, welke in een bocht van de Waal voor de stad slechts lang zaam stoomden, maakten echter nog zooveel schroefwater, dat zelfs zware sleepbooten tegen den wal botsten. De politie te Nijmegen had van de politie te Gorinchem het verzoek gekregen om, wan neer de Duitschers eventueel aan den wal zouden komen, te waarschuwen om niet te snelle vaart te ontwikkelen, daar de schepen, onderweg eenige schade hadden aangericht. Zoo moet, naar onze Nijmeegsche corres pondent meldt, bij Papendrecht, tengevolge van de hevige zuiging van het water, een aak van de ankers zijn losgeslagen en gezon ken, waarbij een schippersknecht ter nauwer- nood aan den dood is ontkomen, terwijl bij Gorinchem eenige staaldraden van schepen waren doorgebroken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1