HOE HET BEGRIP BESMETTING ONTSTOND. DONDERDAG 15 JULI 1937 FEDERATIE ROTTERDAMSCHE BEDRIJFS ZWEMVEREENIGINGEN NIEUWE R'DAMSCHE SCHAAKVER. HILLEGERSBERG. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN BERGSCHE PLASSEN. EEN HOLLAND PAARD OP 'N AUTO- VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. DE MAASTRICHTSCHE HEILIGDOMSVAART. Dagelijksche Pontificale Mis in de Sint Servaaskerk. REIZEN NAAR FRANKRIJK. GRENSKANTOOR REUSEL- Duizenden wonen de plechtige tooning bij van de relieken. HET AANDEEL VAN DEN GROOTEN PASTEUR. SCHURICHT EN HET U- S O. De Federatie van Rotterdamsche Bedrijfs-Vereenigingen heeft zeer geslaagde zwemwedstrijden gehouden in het Sportfond- senbad aan de Van Maanenstraat. De uitslagen luidden 50 M. borstcrawl dames1 A. Kruis (Ermezo) 36,6 sec.2 N. Delwel (Hercofa), 37,8 sec.; 3 J. Hufferman (G. E. B.), 39,2 sec. 50 M. borstcrawl heeren1 J. v. d. Valk (Tw. Bank), 32 sec.; 2 S. v. d. Schouw (Tw. Bank) 33,2 sec.3 J. A. Goedings (Unilever) 36,8 sec. Estafette 4 x 25 M. schoolslag dames1 Her cofa (met de dames N. Delwel, D. Daniels, J. Oostveen en G. Teerling)1 min. 26,2 sec.2 Unilever S. V., 1 min. 28,2 sec.3 Bervo, 1 min. 30 sec. Estafette 4 x 25 M. schoolslag heeren1 Tw. Bank (J. Stahlie, C. Zegers, T. de Zoete en M. Hilhorst), 1 min. 13,8 sec.; 2 De Nation., 1 mm. 14,4 sec.3 G. E. B., 1 min. 18 sec. 25 M. Rugslag dames1 A. Kruis (Ermezo) 20,6 sec.; 2 L. Gouwens (Bervo), 21,8 sec., 3 N. Delwel (Hercofa), 22,2 sec. 25 M. rugslag heeren: 1 J. v. d. Valk (Tw. Bank), 18,8 sec.; 2 E. Verweij (De Nat.), 19,2 sec.; 3 D. v. Wijck (E. v. N.), 20 sec. Estafette 3 x 25 M- borstcrawl dames; 1 Er mezo (B. Winkelman, G. Kien en A. Kruis), 55,6 sec.2 Hercofa, 57 sec.3 Unilever S. V., 58,4 sec. Estafette 4 x 25 M., borstcrawl heeren1 Tw. Bank (M. Hilhorst, C. Zegers, S. v. d. Schouw en J. v. d. Valk)1 min. 1,2 sec.2 G. E. B. 1 min., 3 sec. 3 Unilever S. V., 1 min. 6,8 sec. 50 M. schoolslag dames1 A. Kruis (Ermezo) 42,4 sec. 2 N. Delwel (Hercofa) 43 sec.3 X. Martin (Robaver) 46 sec. 100 M. schoolslag heeren1 A. J. Berkenbosch (De Nat), 1 min. 30.2 sec.; 2. M. Hilhorst (Tw. Bank), 1 min. 30.4 sec.; 3. L. C. M. Schoon (Ro baver), 1 min. 33.4 sec.; 25 M. vrije slag dames boven 30 jaar: 1. N. Hokken (Unilever) 19.2 sec.; 2. C. Harrewijn (Bervo), 23.2 sec. 25 M. vrije slag heeren boven 40 jaar: 1. Q. v. Vessem (Ermezo), 18.2 sec.; 2. J. Kalmeijer (Unilever), 192 sec. Estafette 3 x 25 M. wisselslag dames: 1. Her cofa (N. Delwel, J. Kern en J. Oostveen), 1 min. 2.4 sec.; 2. Ermezo, 1 min. 3 sec.; 3. Bervo, 1 min. 4.8 sec. Estafette 3 x 25 M. wisselslag heeren: 1. Tw. Bank (J. v. d. Valk, M. Hilhorst en S. v. d. Schouw), 51.2 sec.; 2. de Nation., 54.2 sec.; 3. G. E. B., 54.8 sec. Paren-zwemmen gearmd (dame en heer): 1. mej. N. Hokken en W. v. d. Berg (Unilever), 29.8 sec.; 2. mej. J. Hufferman en J. P. Verhaar (G. E. B.), 30.4 sec.; 3 mej. I. Martin en J. C. M. Schoon (Robaver), 31.6 sec. De F.R.B.Z. wisselbeker kwam in het bezit Van Ermezo bij de dames, de heeren-beker werd gewonnen door de Twentsche Bank. In de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeni- ging is thans voor den bekerwedstrijd van deze club en om het persoonlijk kampioen schap hoofdklasse van den Rotterdamschen Schaakbond gespeeld. In den bekerwedstrijd won Koetsheid op fraaie wijze van M. de Wit en dr. Bergsma versloeg P. Meer. In den wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap won Goris van Roos, verloor mevr. Roodzant van v. d. Tol en maakten Mulder en Samelius remise. De overige partijen zijn verdaagd. CONCERT HEEMRAADSPLEIN. Het programma der muziekuitvoering, te geven door het Harmonie-Orkest van het Rotterdamsch Philharmonisch Genootschap op Vrijdag 16 Juli laatste concert op het Heemraadsplein van 6 tot 730 uur, onder leiding van den heer P. Ogier, luidt als volgt: 1. Mijn Groet, Marsoh. A. J. Roeien. 2. Ouvert. Friedensfeier. C. Reinecke. 3. Rosen a d. Süden, walyzer. Joh. Straus. 4. l'Arlesienne Suite I G. Bizet. No. 3 Menuet Fluit-Solo Joh. Versloot. 5. Senscle Czardas R. Das v. Grol. 6. Rosen Hochzeitszug L. Jessel. 7. Fant. Cavaleria Rusticana. Mascagnl. 8. Unter der Stemenbanner J. Rh. Sousa. Het programma van het door het fanfare corps „Vita Nova" (dir. Thorn. Adée) op Vrijdagavond 10 JuM as. van 8 tot 9,30 uur te geven concert in de tent op het Heem raadsplein luidt als volgt: 1. Stadion Marsch. Willy Schootemeijer. 2. Berlin wie es weint und lacht, ouverture, A. Conradi. 3. Kaiser Walzer. Joh. Straus arr. von Hans Kliment. 4. Wiener Operettenklassiker, potpourri, E^ms Kliment. 5 Grande Marche Jubilaire, potpourri Alfred Mahy. 6. El Guadalquivir, Valse Espagnole. H. Marquet. 7. Finlandia, fantasie fantastique, Sibelius. 8. Ville Frandhe, marsch. Francis Popy. In verband met plannen voor den aanleg van een gemeentelijke jachthaven aan den Voorpias bij het sluisje, bleek het noodzake lijk, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, om het voor de Bergsche Plassen geldende uitbreidingsplan en dat voor de gronden a3n de Rechter Rottekade, tusschen de Rotte en den Voorpias, gedeeltelijk te wijzigen. Bij raadsbesluit van 29 Mei 1936 werd een wijziging van het uitbreidingsplan voor de Bergsche Plassen c.a. vastgesteld. Ged. Sta ten verklaarden zich bereid daaraan goed keuring te verleenen, mits de wijziging niet zou kunnen leiden tot een ontsierende bebou wing, waardoor het aspect van het'water landschap zou worden geschonden. Het ver diende aanbeveling ,om de nieuwe bestem ming nader te preciseeren ten aanzien van de bebouwingsmogeiijkheden, door bijv. een maximum-percentage van bebouwing en een maximum-hoogte vast te stellen Hierdoor zou de bebouwing op de landtongen binnen bepaalde grenzen worden gehouden. Verzocht werd, het wijzigingsplan opnieuw vast te stellen, onder intrekking van het Raadsbesluit van 29 Mei 1936. Er is nu een nieuw plan ontworpen, waar- tfi de op te richten gebouwen zooveel moge lijk bij elkander zijn gegroepeerd op de breede landtong bij het sluisje en wel op vol doenden afstand van 't poldergebouwtje aan de Rechter Rottekade. De Commissie vad Advies voor de uitbrei dingsplannen in Zuid-Holland kan zich met de wijziging vereenigen. Ook de Commissie voor den technischen dienst en die van net grondbedrijf, hebben tegen het plan geene bezwaren B. en W. stellen derhalve den Raad voor- het raadsbesluit van 29 Mei 1936 in te trek ken, en te besluiten tot voorloopige vaststel ling van het nieuwe plan tot wijziging van het uitbreidingsplan voor de BergschePlas sen c.a. en voor de gronden gelegen aan de RechterRottekade tusschen de Rotte en den Voorpias. Enkele houders van paarden- hebben de ge woonte om des avonds, na afloop van het dag werk, de paarden uit te spannen en de dieren vrij te laten loopen, daar zij zelf den weg naar de weide kennen. Ook de koopman A. v. d. H., wone»de Hoofdweg, "iljjjp gisteravond die gewoonte. Op doortocht ntiar Duitschland heeft gistermorgen ten tweeden male een Duilsch flottielje, bestaande uit 8 motormijnen- vegers de haven van Rotterdam gepasseerd. De kleine vaartuigen passeeren de geopende Koninginne-bruv. Het paard moest evenwel een vrij langen weg volgen eer het aan de weide was. Het paard is vermoedelijk ergens van geschrokken, keer de zich om en holde langs den Hoofdweg. Nabij de steenen brug keerde het dier zich om en liep in hollende vaart tegen een auto, die van de tegenovergestelde zijde naderde en bestuurd werd door den heer K. Hoogendoom, te Oud- Beijerland. Het paard sloeg over den kop en bleef enkele meters verder liggen met een groote bloedende wonde aan den kop. De veearts, spoedig ontboden, kon geen hulp meer verleenen. Volgens zijn advies is het dier afgemaakt met eenige schoten uit de revolver van een politle-man. De auto is aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder bekwam geen letsel. De heer H. bleek juist de inspecteur te zijn van de verzekeringsmaatschappij, waarbij ook het afgemaakte paard verzekerd is. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J. A. Kouwenhovenden Boer z. -J. B. C. de SmitMels z. OVERLEDENJacob J. Sonderwal 75 j., eehtg. v. K. de Koning Maartje Oorebeek 47 j., echtg. v. J. G. Lok. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van der Weyden Emma- straat 16, haarkam; van der Walle, Nieuwe Kerkstraat 19, armband; Meder, le v. Leyden Gaelstraat 41, ceintuur; Groeneveld, Vette- oordskade 100, fototoestel; Vlielander, 2e Hoogsteeg 14, eend; Bakker, Havenstraat 10a, spaarzegels. GESLAAGD Voor het Mülo-diploma B slaagde te Hllle- gersberg B. J. Ranshuysen alhier. LEONIDAS—DOVIDO EN H.V.O. Hedenavond wordt op het feestterrein Broekweg de gecombineerde feestuitvoering gegeven door de gymnastiekvereenigingen LeqnidasDovido en de harmonievereeniging H.V.O. Als extra nummer zal Dovido op voeren de rythmisohe oefeningen, waarmede in Alkmaar op 27 Juni j.l. den eersten prijs werd behaald. VIERING KONINGINNEDAG In gebouw Obadja, Wm. Beukelsz.straat, bestaat Zaterdagmiddag a.s. van 3 tot 5 uur gelegenheid voor kinderen van 8 tot 14 jaar om zich op te geven voor de aubade op Koninginneverjaardag a.s. WATERPOLO Hedenavond worden in het Gele Bad twee polo wedstrijden gespeeld. VZC 1PCG 1 (Gorinchem) en VZC 2Merwede 1 (Dor drecht). GEMEENTERAADSVERGADERING VLAARDINGER-AMBACHT De Raad der gemeente Vlaardinger-Am bacht is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen hedenavond te half acht. Het betreft hier een spoedeischende raadsver gadering met als eenig agendapunt: „Aan gaan van nieuwe geldleeningen ter conversie van bestaande leeraingen". BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s. Oka en Arya, om te bunkeren. POSTDUIVENVER. DE ADELAAR Met 406 duiven in concours werd de eerste wedvlucht met jonge duiven gehouden van Roosendaal (45 K.M.). De uitslag luidt als volgt: 1 2 6 74 75 76 Th. v. d. Kuyl; 3 54 55 J. W. Vink; 4 18 51 72 88 A. Hofman; 5 24 86 93 C. Stolk; 7 10 44 46 58 77 L. Priem; 8 19 50 61 80 81 97 J. Rijnaard, 9 25 29 38 62 69 70 71 J. Vink, 11 12 17 99 100 J. v. d. Gaag; 13 30 43 49 87 J. v. d. Windt; 14 21 27 45 J. Kauffeld; 15 37 48 59 102 L. Kauf- feld; 16 34 36 A. van Toor, 20 56 A. Vooges, 22 K. de Ligt, 23 33 66 67 L. de Ligt; 26 32 H. Moerman, 27 73 J. van Loon, 31 89 91 92 H. Priem, 35 64 65 G. Schenk, 40 41 42 47 94 95 96 98 Joz. Lucieer, 52 53 60 63 78 Ph. de Graaf; 57 C. van Aken; 68 79 P. van Gijn, 82 83 84 90 P. v. d. Knaap, 85 A. v. d. Berg 101 J. Oosterberg. Gelost te 8 uur met Noord- Westenwind. Aankomst le duif 8,58.16 uur, 102e duif 9,16,53 uur. UIT HET HANDELSREGISTER Ingeschreven Poot's Levensmiddelenbedrijf „Fridal", Schiedamscheweg 73 Hl alhier, kleinhandel in levensmiddelen. Eigenaresse: N.V. Jb. Poot's Handelsmaatschappij, alhier. WINKELWEEK In een vergadering van de beide midden- standsvereenigingen Samenwerking en Hanze is besloten na een breede discussie tot het houden van een winkelweek in het a.s. na jaar. Uit de vergadering werden de volgende heeren benoemd, die de belangen van de winkelweek zullen behartigen: W. F. F. de Bruin, L. Bergwerff, A. van Rossen, J. Vrij en P. C. Molenaar. Bij de gehouden bespreking werd door den heer J. Vrij het voorstel naar voren gebracht om het gemeentebestuur te verzoeken een betere straatverlichting in onze gemeente aan te brengen. GRATIS RIJWIELPLAATJES De Ontvanger der accijnzen in deze ge meente maakt bekend dat er gelegenheid be staat tot het aanvragen van kostelooze rij- wielbelastingmerken te zijnen kantore op de navolgende data: 20, 22, 27, 29 Juli en 3 en 5 Augustus, telkens des avonds van 7 tot 9 uur AANRIJDING Tusschen een luxe auto bestuurd door een tandarts .uit. Schiedam en een vrachtauto, be stuurd door A. de B., aardappelhandelaar al hier, heeft een aanrijding plaats gehad op den Zuiddijk nabij den molen. De oorzaak was dat de luxe wagen stopte voor een voetgan ger en daardoor de vrachtwagen tegen deze auto opbotste. Beide voertuigen liepen nogal schade op. Ze zyn verzekerd. HINDERWET. Ingekomen is bij het gemeentebestuur een aanvrage volgens de Hinderwet van de N.V. van Leeuwen's darmenhandel, om deze inrich ting te stichten in het pand Haven no. 11, BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: J. A. M. v. Vliet 57 j., we duwe van F. Groenen. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheid schijnt af te nemen. Be gin Januari van dit jaar werd nog aan steun per week uitbetaald ƒ766, hetwelk terug is geloopen tot 467 per week. De uitkeeringen wegens werkverschaffing blijven vrijwel even hoog. DE KAASMARKT. Met de kaasmarkt gaat het niet naar wensch Aanvankelijk dacht men, dat de hooibouw de aanvoer van kaas belemmerde, doch nu de hooioogst zoo goed als voorbij is en de laatst* weken toch geen kaas werd aangevoerd, kan dit motief niet als geldig worden beschouwd. Het gemeentebestuur zal tihans trachten e kaasmarkt niet des Woensdags, doch Maandag of Zaterdag te doen houden. BOTERMARKT Op Woensdagmorgen gehouden botermarkt bedroeg de aanvoer 60 kg. Goeboter ging voor 0.75, weiboter 0,70 per pond. Han del vlug. EIERVEILIN GEN, Waaggebouw: Aanvoer 4500 stuks, kip- ieeren 3,304, eendeleren 2,85. Veiling gebouw. Kipeieren 3,40—3.80, eendeieren 2.15—2,60. Het Fransche gezantschap in Nederland deelt mede: Wij hebben bericht ontvangen, dat van Nederlandsche toeristen, die per autocar rei zen naar Parijs, een „legitimatiekaart („carte de legitimation") is geëischt aan de Fransche grens (Bettignies) en dat hier spra ke zou zijn van een „maatregel uitgaande van de Fransche regeering". In dit verband is in de pers de aandacht gevestigd op de noodzaak, die er zou bestaan, om zich in dat geval deze „legitimatiekaart te verschaffen. Er schijnt bij de bron van deze inlichting een verkeerde opvatting in het spel te zijn. Het Fransche gezantschap in Nederland herinnert de personen die zich naar Parijs begeven eraan, dat de Nederlandsche toeris ten die in groepen reizen per autocar op een gezelschapspaspoort, evenals de andere rei zigers, voorzien moeten zijn van een persoon lijk „identiteitsbewijs" (dat de pas vervangt), maar dat de „legitimatiekaart" geenszins ver- eischt is. De „legitimatiekaart" („carte de legitima tion"), ingesteld door het commissariaat- generaal der wereldtentoonstelling Parijs 1937, heeft niets te maken met dit „identi teitsbewijs". Zij brengt zekere voordeelen met zich mede ten bate der toeristen, maar draagt geen enkel verplicht karakter. De K. N. A. C. berioht, dat het Nederland sche grenskantoor Reusel op den weg Eind hovenTurnhout met ingang van 17 Juli ten behoeve van het reizigersverkeer gedurende het zomertij dperk (1 April tot en met 3 November) dag en nacht en gedurende het wintertij dperk (4 Novmeber tot en met 31 Maart) van 8 tot 21.30 uur zal worden open gesteld. De openstelling gedurende de tijden, dat genoemd kantoor uitsluitend ten gerieve van het reizigersvervoer is geopend, geldt uitslui tend voor: a. behandeling van bescheiden voor motorrijtuigen met uitsluiting van borgstelling en teruggaaf daarvan en van vrijmaking van motorrijtuigen; b. vrijmaking van reisbagage; c. vrijmaking van goederen voor handel be stemd of dienende tot dagelijksch gebruik van de grensbewoners tot een waarde van hoog stens ƒ25 mits het bedrag aan invoerrechten en accijnzen niet meer bedraagt dan ƒ2. De Maastrichtsche Heiligdomsvaart is in vollen gang. Zondag trok de processie, waar van de faam door de geheele Nederlanden thans verspreid is. Vijftienduizend pelgrims en tallooze kijklustigen vulden toen de stra ten. De devote stemming blijft sedertdien over straten en pleinen hangen. En iederen dag komen van alle zijden de processies, bid dend en zingend door de straten getrokken, sommige zelfs met muziek, zoodat er een voortdurende opgang is naar de beide groote heiligdommen, de grafkerk van St. Servaas en de basiliek, terwijl velen ook aan het Heilig Kruis te Wijk nog een bezoek brengen. Eiken morgen bonst de groote klok en trekt van uit de pastorie van St. Servaas langs het Vrijthof de kleine processie, welke telkens een anderen bisschop of hoogwaarden abt afhaalt, die in de St. Servaaskerk pontificeert. Veertien dagen lang jubelt dagelijks het koor „Ecce Sacerdos Magnus", wanneer de ge- purperden de oude kathedraal binnen treden, om in groote staatsie op het graf van St. Ser vaas de plechtige Hoogmis op te dragen, in eerbiedige aanwezigheid van telkens weer andere groepen pelgrims. Maandag was het de hoogwaarde magister generaal der Kruis- heeren, W. van Dinter, die pontificeerde, ter wijl de dekenaten Gulpen en Heerlen de kerk vulden. Vele geestelijken, o.a. een aantal Re demptoristen van Wittem waren met de pel grims mee gekomen. Dinsdag arriveerde aan de Tongersche Poort een eindelooze tram door twee zware locomotieven getrokken met een grooten pelgrimsstoet uit Tongeren. Ka nunnik R. Verjans, deken van Tongeren, had de leiding, Minderbroeders, Kruisheereri en vele priesters bevonden zich onder de deel nemers. Dien dag was het Z. H. Exc.-mgr. A. F. Diepen van 's-Hertogenbosch, die de pontificale Hoogmis opdroeg. Woensdag pon tificeerde de hoogw. abt Aloysius van de Laar der Cisterciënser abdij te Tegelen. Woensdagavond arriveerde de Utrechtsche Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, die van daag de plechtige Hoogmis zal celebreeren. Mgr. J. H. Wouters, deken van Maastricht, was ter begroeting aan het station aanwezig en in open rijtuigen werd naar het Vrijthof gereden. Zoo viert Maastricht veertien dagen lang in den grootsten luister en tegelijk met diepe devotie zijn Heiligdomsvaart. Met eerbiedige aandacht volgt het volk de plechtige tooning der relieken. In lange rij staan de religieuzen op het priesterkoor en dragen wit gehand- schoend de kostbare stukken aan, terwijl de tooning telkens wordt afgewisseld door ge bed en gezang. Terwijl het koor aanheft „Laudate Domi- num in Sanctis ejus" schrijdt de eerste groep naar voren en vangt de schatbewaarder aan te spreken. Hij deelt mede, welke reliek in het schrijn vervat is, door wie ze aan de kerk geschonken werd, bij bijzondere reliekhouders soms tevens vermeldend, wie de vervaardiger van het schrijn is. Hij wekt de pelgrims op. het leven van den desbetreffenden heilige na te volgen en hier bij zijn heilig gebeente Z1J" voorspraak in te roepen. Zoo gaat het voort totdat onder het zingen van het „Vexilla Re- gis" de H. Kruisrelieken komen en na gebed voor Paus, bisschoppen en overheden wordt met het kostbare Kruishout de benedictie ge geven. Na afloop gaan velen nog de relieken van dichtbij zien, waar ze op bet priester koor staan uitgestald en brengen een bezoek in de crypte bij het graf van St. Servatius. In den namiddag wordt op dezelfde wijze de schat van de basiliek getoond. Iederen avond trékt dagelijks de bidweg om acht uur van uit de basiliek. Intusschen hebben tal van katholieke or ganisaties deze dagen uitgekozen om in Maas tricht te congresseeren. Reeds den eersten Zondag waren de Derde-Ordelingen met hon derden naar Maastricht gekomen. Op hun groote congresvergadering in de basiliek Zon dagmiddag om twee uur werden zij op en thousiaste wijze toegesproken door pater E. Kemp O.F.M., waarna het geheele congres de reliekenprocessie biddend volgde door de straten der stad. Woensdagavond ving een reünie der ka tholieke studenten aan onder leiding van do Maastrichtsche Hoogeschoolstudentenvereem- ging. Als spreker trad aldaar op dr. B. Vlekke, secretaris van het Nederlandsch Historisch instituut te Rome, die over St. Servatius een doorwrochte rede hield. Dr. Vlekke promo veerde verleden jaar op een studie over den Maastrichtschen bisschop. Aanstaanden Zondag maakt het St. Bernul- fusgilde zijn gildereis naar Maastricht. Ver der zullen nog komen de Ned. R.K. bond van schoenwinkeliers en schoenmakerspatroons, die tegelijkertijd een tentoonstelling hebben ingericht in de voormalige Dominicanerkerk, voorts de R.K. bond van kleermakerspatroons in Nederland en de R.K. bond voor groote gezinnen. Wij zagen in onze vorige bijdrage, hoe Semmelweisz door zijn ontsmettingsmethode een einde maakte aan de enorme sterfte op de vrouwenklinieken, die aan zijn leiding waren toevertrouwd. Dat zijn nieuwigheid- je, het pijnlijk zorgvuldig reinigen zijner handen met chloorwater, alvorens over te gaan tot eenig inwendig onderzoek zijner pa- tienten, den lachlust en bespotting opwekte bij velen, behoeft geen betoog, te meer daar de gunstige resultaten werden bestbeden en minstens in twijfel getrokken. Het kon ook nauwelijks anders, zoolang de infectie zelf als ziekte-oorzaak onbekend was. Wat zou men gaan ontsmetten, zoolang men niet het geringste idee had van besmetting. Toch was vijf of zes jaar te voren een publicatie verschenen in boekvorm van Hen- Ie over ziektekunde, waarin hij uitvoerig uit weidde over zoogenaamde besmettelijke ziek ten, die door miasmen zouden worden ver oorzaakt, en onder miasmen verstond hij verschillende min of meer denkbeeldige ziektestoffen, die, wanneer zij in het lichaam op deze of gene manier binnendrongen, ver schillende soorten van ziekten konden ver oorzaken. Hij onderstelde ook, dat bij derge lijke ziekten dus reeds hier bij Henle het grondbegrip van besmetting en besmettelijke ziekte duidelijk naar voren traden. Maar het waren vooral Pasteur en ook Koch, die eindelijk klaarheid brachtenen die het wezen der z.g. besmetting en besmet telijke ziekten nader verklaarden, waaruit zich toen met snel tempo een geheel nieuw tijdperk voor de geneeskunde ontwikkelde, dat der bacteriologie. Pasteur ontdekte de „infiniment petits", de oneindig kleine wezentjes, slechts microsco pisch waarneembaar als oorzaak van gistings processen; hij nam waar, hoe sommige dier uiterst kleine wezentjes slechts konden groeien bij aanwezigheid van zuurstof, en kwam tot het onderscheid van gisting- en rottingsprocessen. Door deze onderzoekingen van Pasteur was het thans duidelijk ge worden, dat het z.g. bederven van levens middelen geschiedde onder den invloed van microben, en zoo ontstond het pasteurisee- ren, waarbij door verhitting de schadelijke werking der microben werd opgeheven. De groote vraag van den dag was toen natuurlijk naar de herkomst dier microben en voor de zooveelste maal in de geschie denis laaide het vuurtje weer op der z. g. generatio spontanea, of duidelijker gezegd, het ontstaan van levende uit levenlooze stof, ook wel zelf-wording genoemd. Te allen tijde zijn er menschen geweest, die gezocht hebben het ontstaan van het le ven uit het niet aannemelijk te maken. Door allerlei vooroordeelen en vooropgezette mee ningen bevangen, dringt het niet tot hen door dat waar niets is, niets uit zich-zelf kan ont staan. Zij begrijpen wel, dat ze, waar ze een gulden hebben, geen rijksdaalder kunnen uit geven, maar zoodra ze even van het grof- stoffelijk waarneembare afstappen, komen er allerlei drogredenen, door hun vooroordeel vertroebeld en geboren uit hun vurigen wensch om toch eens zuiver materieel het ontstaan van het leven te verklaren. Hoe het grondbegrip met alle logica in strijd is, voelen of liever gezegd, begrijpen zij niet meer, en telkens waren dan ook in den loop der ge schiedenis grondstoffelijke bewijzen noodig om de begrippen weer recht te zetten. Zoo had vóór drie eeuwen bij velen de meening zich vastgezet, dat bij rottend vleesch vanzelf zich wormen vormden. Die meening werd stelselmatig verbreid tot op een goeden dag Francisco Radi zonder veel omhaal en op de allereenvoudigste manier aantoonde, dat die wormen ontstonden uit eieren, die vliegen er op gelegd hadden. De geheele bewijsvoering bestond in het laten rotten van vleesch, dat hij te voren met gaas had bedekt. Door den reuk van het rottend vleesch aangetrokken, legden de vliegen hun eieren op het gaas en ontstonden de wormen Dit eenvoudige proefje sloeg alle bewijs voeringen der voorstanders van de genera tie spontanea ineen; en zoo ging het herhaal delijk. Ook ten tijde van Pasteur waren de ijver- aars weer met alle kracht van den gang. Men had millioenen microben ontdekt, in water, in melk en in van alles. Die uiterst kleine microscopische wezentjes moesten nu, naar hun zeggen, wel uit de doode materie zijn ontstaan, en met zeker fanatisme werd de oude theorie naar voor geschoven, tot Pas teur er weer een eind aan maakte. Pasteur steriliseerde door warmte verschil lende stoffen, dat wil zeggen doodde door de hitte de in die stoffen aanwezige bacteriën, en bewaarde ze toen afgesloten van de lucht. Inderdaad zoo lang ze van de lucht bleven afgesloten, en dus geen nieuwe kiemen kon den toetreden, bleven ze kiemvrij en gingen niet over tot bederf, maar, zoodra werden ze niet blootgesteld aan de lucht of het was ge daan Hij had bewezen, dat de kiemen kwa men uit de lucht, die krioelt van millioenen van deze microscopisch kleine wezentjes. Men heeft nog getracht deze voorstelling van Pasteur te bestrijden. Niets mocht baten. Telkens duidelijker trad de waarheid en juistheid van zijn stelling aan het licht en uit was het dus weer met de generatio spontanea. Natuurlijk haalden de onderzoekingen van Pasteur op dit gebied voor de geneeskunde verstrekkende gevolgen. De Schotsche chi rurg Lister was de eerste, die partij trok van de ontdekkingen van Semmelweisz en de bovengenoemde onderzoekingen van Pasteur. Hij begreep, dat dus windinfectie kon plaats hebben door bacteriën uit de lucht. Hij begon dus met zoo veel mogelijk de lucht te zuive ren van zijn operatiekamer, waartoe hij een carbol spoeler gebruikte, een min of meer primitief instrument, wel te vergelijken bij die, welke heden ten dagen worden gebruikt door de huisvrouw om motten enz. te dooden, een z.g. flitspuit. Na op die manier getracht te hebben het besmetten der wonden door bacteriën tegen te gaan, was hij er anderzijds op uit eenmaal binnengedrongen bacterieën te vernietigen. Hij bedekte de wonden daarvoor met in car- bolzuur gedrenkte compressen. De resultaten bleven niet uit; zij waren bijzonder gunstig. Gecompliceerde beenbreuken, dat wil zeg gen die breuken, waarbij ook de huid door de gebroken beenstukken wordt doorboord waren te dien tijde uiterst gevaarlijk, en, al hebben zij zelfs heden nog een slechte repu tatie, de geweldige mortaliteit van meer dan 35 percent is nu tot enkele percenten ge daald. Een vrijwel hopeloos geval bracht Lister er toe zijn eerste antiseptische ope ratie uit te voeren. Hij besproeide de lucht, en goot zijn carbolzuuroplossing in de wond. Geen infectie. Geen wondkoorts. De patiënt genas zonder accidenten. Dit was het begin der anti-sceptische operaties, het eerste direc te gevolg van Semmelweisz en van Pasteur. Nog andere practische gevolgen brachten Pasteur's onderzoekingen, al zouden we ons alleen maar beperken tot het ontsmetten van het drinkwater en het conserveeren van levensmiddelen, welke beide factoren zich langzamerhand vervolmaakten en een zoo groote rol spelen in onze moderne sa^n|^Je- ving. Daar ik ditmaal niet bedoeld had speciaal over het levenswerk van den grooten Pasteur te schrijven en ik bij hem slechts vertiWöSld raakte bij 't schrijven over ontsmetting en anti-sceptische operatiën, heb ik uit den aard der zöak veel ander wetenswaardigs van dezen grooten man niet belicht. Zijn strijd tegen de infectie-ziekte in het algemeen, te gen Cholera en miltvuur in het bijzonder. Hoe hij er toe kwam door actieve immunisee- ring door entstof den strijd tegen de infectie ziekte aan te binden. Hoe hti fer in slaagde de hondsdolheid te genezen. Toen Pasteur 70 jaar oud was, sprak Lis ter in naam der geneeskunde van zijn tijd op een internationaal huldigingsvcongres: „Er bestaat op de geheele wereld niemand aan wien de geneeskundige wetenschappen meer te danken hebben dan aan U". Drie jaar daarna in 1895 stierf Pasteur. Zijn werken leven ten bate der menschheid. Dr. V. Kinderhulde en gala-concert- Hedenmiddag zal in tegenwoordi gheid van den Utrechtschen Aartsbischop op het Vrijt hof een viifduizendtal kinderen een bloemen hulde brengen aan O. L. Vrouw en St. Ser vatius Deze hulde vindt plaats op het groote altaar' hetwelk op het Vrijthof is opgesla gen en waarvan het machtige kruis tot in de toppen der boomen reikt. In den avond zal in den stadsschouwburg een galaconcert plaats vinden. Uitgevoerd wordt „Die Schöpfung" van J. Haydn. Uit voerenden zijn de Maastrichtsche Oratorium- vereeniging en het Stedelijk orkest, het ge heel onder leiding van den directeur van het Stedelijk orke^ Henri Heydendael. Vele autoriteiten zullen dezen gala-avond bijwonen. Ook Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lem- mens bisschop van Roerm°ncu zal het con cert met zijn hooge tegenwoordigheid ver eeren. Indrukken tc Utrecht- Zoo heeft men dan eindelijk een voorloo pige oplossing gevonden in de zoo netelige vacature, ontstaan bij het Utrechtsch Stede lijk Orkest. Nadat de heer van Beinum, zijnde de meest op den voorgrond tredende Nederlandsche orkestleider er voorkeur aan heeft gegeven zijn katheder te Amsterdam niet met die van Utrecht te verwisselen, werd het pro bleem na dit bedanken zoo mogelijk nog in gewikkelder. Immers zou men dan de Ja- cobsladder, althans in de oogen van het pu bliek, moeten gaan afdalen, wilde men het bij Nederlanders houden. En deze geste zou dan de depressie in de Utrechtsche gemoede ren eveneens tot een laagtepunt voeren. Zooals we hier reeds schreven na den dood van wijlen Evert Cornells is het in Utrecht zaak om een leider te verwerven, niet alleen van uitmuntende muzikale kwaliteiten, maar ook van paedagogische eigenschappen en be langstelling voor eigen Nederlandsche kunst. In dit laatste opzicht vooral is er bij de voor malige leiding nog al eens te kort geschoten en we moesten, helaas, constateeren dat b.v. in het Kurhaus te Scheveningen gedurende twee maanden door een buitenlandsch diri gent de schade werd ingehaald, die men ook in Den Haag bij het Residentieorkest gedu rende een winterseizoen had ondervonden. Velen in Utrechtsche muziekmilieux vra gen zich af waarom nu aan een Duitscher: Carl Schijricht, de tijdelijke leiding is over gedragen? In het licht van het voormelde kan het antwoord hierop ondubbelzinnig zijn: Het is beter een Duitscher of Franschman die metterdaad getoond heeft interesse te bezitten voor Nederlandsche mu ziek over een Nederlandsch orkest den scep ter te laten zwaaien, dan een Nederlander deze functie te doen vervullen die in deze taak te kort schiet of daarvan geen juist be grip toont. Intusschen blijve men bedenken- dat Schuricht tallooze verbintenissen in het buitenland nog bezit en dat het twijfelachtig moet genoemd worden, of hij zich ooit defi nitief in onze goede provincie zal laten bin den. Tijd gewonnen is echter ook hier veel winst, want tusschentijds hebben wellicht andere (Nederlandsche) krachten b.v. de tweede dirigent: W. v. Oterloo gelegen heid hun hoedanigheden breeder te ont plooien, afgezien nog van het feit, dat er plots 'n groot talent in ons midden kan op staan. Het Utrechtsch Dagblad betuigt zijn in stemming met de benoeming. P(iet) T(iggers) schrijft daarin gister avond (13 Juli) enkele woorden van waar deering aan het adres van Schuricht al is het intusschen niet duidelijk, of hij hem zelf wel eens heeft zien dirigeeren of dat hij zich op indrukken van buiten af verlaat! „De komst van. Schuricht begroeten wij met instemming. Schuricht is een knap dirigent en tevens een man van aristocratischen smaak Bovendien moet hij eigenschappen bezitten, naar verluidt, die hem stempelen tot orkest- paedagoog. Waarschuwde Wagner niet reeds tegen de „pultvirtuosen", die de gave der mededeelzaamheid niet bezitten! Waarom werd eertijds Hans von Bulow met zijn Mei- ninger Kapel z°° beroemd? Omdat hij met zijn musici kon studeeren. De uitvoeringen waren volgens de dagbladkronieken vol maakt; maar dat was te danken aan zijn on overtrefbare manier van voorbereiden, van minutieus studeeren op voordracht, stijl, techniek. En nog altijd staat dit historische feitenvoorbeeld als in graniet gegrift. De meest voortvarende dirigent, de meest geest driftige musicus, de handigste kapelmeester, hij boeit u tijdelijk, Indien hij het vermogen om doeltreffend, zakelijk en grondig met zijn orkest te kunnen studeeren mist. Meer willen wij over deze oplossing op het oogenblik niet zeggen, doch wij spreken de verwachting uit, dat Carl Schuricht zijn programma's zoodanig weet samen te stellen, dat deze beantwoorden aan den goeden smaak van het ontwikkelde Nederlandsche concert- bezoekende publiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2