ROTTERDAM EN 'T VREEMDELINGEN VERKEER. DINSDAG 20 JULI 1937 MEER DAN TOT DUSVER KAN ER VOOR GEDAAN WORDEN. Ook de steun der Overheid beneden de minimum-eischen. Een interessant rapport aan het gemeentebestuur. AANVARING TUSSCHEN DE „KERTOSONO" EN BRITSCH OORLOGSSCHIP.- Aan beide zijden fouten gemaakt. R.K. VOLKSMUZIEKSCHOOL. diefstal rookartikelen. R.E.T.-CONCERT. DIEFSTAL. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. EXAMEN HOOFDACTE- KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN- BURGERLIJKE STAND. VLAARDINGEN. ENTING TEGEN DIPHTHERIE- HAVENONGEVAL. REEDS lang leeft in breede kringen de overtuiging, dat te Rotterdam op het gebied van het vreemdelingenverkeer 'n achterstand bestaat. In een interessant rapport heeft de V.V.V. thans het gemeente bestuur haar inzichten kenbaar ge maakt en den moreelen en finan- cieelen steun der overheid inge roepen om tot reorganisatie van dit noodzakelijke werk te geraken. Aan het uitvoerig rapport der commissie- Krayenhoff refereert de vereeniging zich om te wijzen op de belangen, welke gemoeid zijn met de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Over de directe gevolgen van het rapport der commissie-Krayenhoff is weinig anders te zeggen dan dat de regeering welis waar niet geneigd is gebleken alle conclusies tot de hare te maken, doch zich bereid heeft verklaard, een grooter bedrag dan thans ter beschikking te stellen van de te reorganisee- ren algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Inmiddels heeft het rapport te Amsterdam reeds deze uitwerking gehad, dat daar een grondige reorganisatie van de plaatselijke Vereeniging is tot stand gekomen, waarbij door de gemeente, de Kamer van Koophandel en anderen krachtige financieele steun is toe gezegd, zoodat deze vereeniging in de toekomst jaarlijks over een bedrag tusschen de 20 en 30 duizend gulden zal kunnen beschikken. Na de reorganisatie te Amsterdam, heeft het ge meentebestuur nog eens afzonderlijk 2500. toegezegd voor huur van een informatiebureau op den Dam van 1 Juli31 Dec. 1937. Voorts is 4000 aan den gemeenteraad gevraagd voor de inrichting ervan. Secretaris-penning- meester is een gemeenteambtenaar, die ook bij de andere werkzaamheden, welke Amster dam als propaganda voor de stad verricht, de leiding heeft en daardoor over middelen beschikt, die het voor de ver. geschatte jaar- Riks noodige bedrag verveelvoudigen. Hoe staat het hu te Rotterdam Wat te Rotterdam geschiedt is te gering. De geldmiddelen van de V.V.V. te Rotterdam zijn zeer bescheiden. De jaarlijksche contri buties bedragen pl.m. 1400. De gemeente sub sidieert met ongeveer hetzelfde bedrag, doch onder de bepaling, dat tot dit bedrag slechts wordt gegeven voor zoover de rekening een verlies aanwijst. De Kamer van Koophandel subsidieert met 600 De financieele toestand remt elke ontplooi ing van activiteit. Het informatiebureau met volle waar deering voor de diensten, die het Reisbureau Lindeman voor een geringe belooning verricht, is onvoldoende gehuisvest en geoutilleerd. Het ontbreken van door de vereeniging gesa larieerd personeel, dat zijn geheelen tijd aan haar kan geven, doet zich dagelijks voelen. Een eigen gebouwtje is al sedert lang een desi deratum, ja een noodzakelijkheid! Dan beschikt de Vereeniging over veel te weing drukwerk. Voor het in bescheiden mate ontvangen van vreemde gasten, wier aanwezigheid te Rot terdam voor het vreemdelingenverkeer van groot belang isi, b.v. reisbureau-leiders of journalisten, is zoo goed als geen geld be schikbaar. Dikwijls moet een bezoek van zulk een gezelschap, dat elders in Nederland ver toeft, afgewezen worden. Vele moderne propaganda-middelen als ge luidsfilm, diorama's voor expositie-doeleinden kan de Rotterdamsche Vereeniging niet in practijk brengen, omdat deze te kostbaar zijn. Allerlei plannen moeten onuitgevoerd blijven, hoewel van vele rijden aangedrongen wordt op het uitbreiden der propaganda. De propagandaweken, die afzonderlijk gefinancierd werden, hebben immer tekorten opgeleverd, de laatste zelfs een bedrag van pl.m. 3500. In alle andere plaatsen, die een propagandaweek organiseerden, zijn de gelden gevonden uit Lunaparken. De aantrekkingskracht van Rotterdam. Een belangrijke vraag is: Heeft het zin, voor Rotterdam propaganda te maken, kan deze stad aanspraak maken op een deel van het vreemdelingenverkeer in Nederland? Er is een tijd geweest, waarin de zeeman van hoogen of lagen rang in de door hem gewenschte omgeving hier heel wat geld ver teerde. Daarnaast waren de minder goede, minder vlugge verkeersmiddelen oorzaak, dat vreemdelingen, die 'hier toevallig aankwamen, voor zaken-reizenden enz. in de hotels van toen nachtverblijf zochten en vonden en daar bij ook avondvermaak in de binnenstad, die een ouderwetsche gezelligheid had, een een voudige intimiteit, waarmede men toen over het algemeen tevreden was. Nog immer komen er talrijke vreemdelingen voor zaken naar Rotterdam. De maandcijfers van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer vestigen daar voortdurend de aandacht op. De zeeman is echter door de verandering in het scheepvaartverkeer voor een groot deel verdwenen, terwijl andere vreemdelingen bijna altijd liever naar Den Haag gaan dan hier blijven logeeren. Dit laatste is niet steeds voldoende gemoti veerd en geschiedt vaak uit gewoonte, want al mist Rotterdam het „wereld-stad hotel", onze hotel-accomodatie is toch van dien aard, dat wij het gros der gasten behoorlijk kunnen ontvangen. Elke uitbreiding der mogelijkheid, om meer vreemdelingen én of meer nachten hier te houden, is een breeder stedelijk belang dan over het algemeen wordt ingezien, omdat het vreemdelingen één of meer nachten hier te avondleven in de binnenstad grooter aantrek kelijkheid geven. De wisselwerking tusschen plaatselijke avondgezelligheid en vreemde- lingenbezoek is evident. Wat café's en restaurants betreft is onze stad voldoende uitgerust. In de eerste plaats aan den Coolsingel, die het in den avond in grootsteedschheid wint van al wat er op dit gebied in ons land bestaat, en voorts op andere plaatsen ni de stad, vindt de vreemde ling zulke inrichtingen in groote variëteit. Voor velerlei smaak is er passend vertier. Wat onze bioscooptheaters aangaat, zij bie den de beste programma's vaak met Euro- peesche première voor Nederland in hun eigen prijsklasse en de inrichting ervan is, wat de grootere betreft, ook voor den vreem deling zeker niet teleurstellend. Op tooneel- gebied moge onze stad er wat minder goed voorstaan, mede omdat de overheidssteun meer dan bescheiden is, uitstekende muziek uitvoeringen worden te Rotterdam voldoende gegeven. De Doelen heeft een geschikte moderne concertzaal, onder de Beurs komt een tweede voor Kamermuziekconcerten en onze Groote Schouwburg zou door een grondige restauratie weer rijn te maken tot het gezel lige theater, dat het vroeger geweest is. Op het gebied van de sport kan Rotterdam thans met iedere andere groote stad zich meten. Ons Stadion is in vele opzichten uniek, doch wij hebben andere voetbal- en sportter reinen te over, uitstekende zwemgelegenheden, ook voor wedstrijden ingericht. „Woudesteijn" is een goed te gebruiken renbaan, een golf terrein ontbreekt evenmin als een aantal goede tennisbanen. Plassen en rivier rijn ideaal voor de beoefening der watersport. Het gaat er in verband met het hier besprokene slechts om, een en ander zoo te gebruiken, dat zij een zoo groot mogelijk aantal vreemdelingen naar onze stad lokken. Een belangrijke vraag is het dan verder, wat Rotterdam speciaal aan den vreemdeling heeft te bieden. Want ongetwijfeld zoeken toeristen niet al leen een goed café of hötel, zij willen iets bij zonders zien, dat hen direct pakt. Op de rivier behoeft in dit opzicht nauwe lijks meer te worden gewezen. Vooral als druk havenbedrijf haar met voldoende schepen stoffeert, kan rij steeds weer een attractie zijn. Wat wij evenwel missen is een up to date aan de rivier gelegen restaurant van behoor lijken omvang. „Bellevue" op de verhoogde Parkkade moge een aardige gelegenheid zijn op een mooien zomeravond, het beantwoordt echter sinds lang niet meer aan de heden- daagsche eischen. Als voorbeelden voor zoo'n inrichting' moge genoemd worden het R'jn- paviljoen te Arnhem en de „Bastei" te Keu len. Ook wie een wandeling langs 'de Maas maakt van het Park naar het Oosten toe, zal wel veel interessants kunnen ontdekken, maar overigens geringe accomodatie vinden. Bij tochtjes op de rivier is het aantal „pleister plaatsen", dat aan de eischen van den gemid delden vreemdeling kan voldoen, niet groet. Over het algemeen bestaat bij meer inge wijden de overtuiging, dat er ron'dom Rotter dam heel veel landschappelijk schoon is, dat vreemdelingen zou kunnen bekoren. Maar slechts door systematischen propaganda- arbeid van jaren ten bate van meer vreem- delihgenverkeer zouden de verbindingen daar mede en de verdere accomodatie tot ontwik keling kunnen worden gebracht. Hier geldt als in zooveel andere gevallen dat met de vermeerdering van het aantal vreemdelingen tevens zich datgene ontwikkelt, wat weer nieuwe toeristen kan aantrekken. Rotterdam heeft in den loop der vorige eeuw heel veel van haar karakter verloren en dat is onherstelbaar, omdat het zoo buiten gewoon moeilijk zal blijken er iets voor terug te krijgen, dat even specifiek Rotterdamsch, is en dat andere steden ons niet kunnen ont nemen of nadoen. Maar ook de stoffeering der stad met typisch steedsche elementen wordt steeds meer verwaarloosd. Kleine marktjes zien en zoeken velen in andere steden graag op. Men denke maar, om niet verder te gaan, aan de boekenstalletjes op het Binnenhof in Den Haag, in de Oudemanhuispoort te Amsterdam en elders; aan bloemen- en fruitmarktjes, zooals wij er vroeger een op de Groote Markt bezaten. Men kan dan ook slechts wenschen, dat men in het belang van een mogelijk toe nemend vreemdelingenverkeer van overheids wege meer aandacht zal willen schenken aan al die kleinigheden, welke een stad gezellig maken. Tenslotte zoekt men als toerist niet de genormaliseerde en gestandaardiseerde groote stad, doch het karakteristieke, het ty pische, dat doorgaajis z|jn oorsprong heeft in het verleden. Ons nieuwe Museum heeft voor vreemde lingen gedurende de Vermeer- en Jeroen Bosch-tentoonstellingen een groote aantrek kingskracht uitgeoefend. Men kan slechts wenschen, dat in deze richting wordt voort gegaan, al zijn een paar van de sterkste troe ven op dit gebied uitgespeeld. Een naam in het buitenland heeft „Boymans" zich echter ermede veroverd, en al moge de kunst maar een bepaald percentage der toeristen aan trekken, ons museum blijft toch één der be langrijkste stukken in den inventaris onzer stad. Ook het Scheepvaartkundig Museum behoort tot de waardevolle elementen op dit gebied. In een nieuw tehuis, vereenigd wel licht met de collectie oude scheepsmodellen van het Prins Hendrikmuseum, zou het een nog grooter attractie kunnen rijn. Ons Mu seum voor Oudheden is nog steeds gesloten, ons ethnografisch museum ligt ongunstig en is vrij ouderweisch gehuisvest. De voorstellen van V-V V- Ook de Rotterdam dient meer werk van het vreemdelingenverkeer te worden gemaakt dan tot dusver gebeurde. Het Amsterdamsche stelsel, dat aan het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel den grootsten invloed verschaft op de werkzaamheden der georga niseerde Vereeniging, is wellicht voor Rotter dam wat vergaand. Niettemin zal meer con tact tusschen het bestuur der gemeente, de Kamer van Koophandel en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor het welsla gen van hetgeen deze vereeniging bedoelt, van groot belang zijn. Juist door dit contact zal aan de gemeente en de Kamer van Koop handel beter kunnen blijken, dat met te zeer beperkte middelen op het gebied van de r.g vreemdelingenindustrie maar weinig kan wor den gedaan. Het bedrag van plm. 25.000 per jaar, dat ter beschikking van de Amsterdam sche Vereeniging staat, is zeer belangrijk tegenover de ruim 3000, waarover de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer Rotter dam thans jaarlijks de beschikking heeft. Een eigen kantoor en informatiebureau is een dringende behoefte. Een ft-aai en in net oog loopend modern gebouwtje b.v. op het Calandplein of op het Hofplein, zou als kan toor ideaal z|jn. Voorts is een vereischte, dat een directeur van het bureau der Vereeniging wordt aangesteld. Voor het succes van een zelfstandig bureau zal vrijwel alles afhangen van de goede keus van den leider. Een belangrijk onderdeel van den arbeid van het verkeersbureau moet het ook zjjn, dat deel der Rotterdammers en Rotterdamsche ondernemingen, dat zelf geïnteresseerd is b|j drukker vreemdelingenbezoek, waar zulks noodig is op te wekken, van hun kant aan de propaganda van Rotterdam mede te wer ken. Wil men evenwel van het behoorlijk ge outilleerde bureau en den deskundigen leider het volle prof|jt trekken, dan moeten er mid delen zijn, om voldoende propagandamate riaal, gidsen, brochures, enz. te doen vervaar digen en om in het algemeen de plannen an den directeur uit te voeren. Voorop dient gesteld, dat ook bij het Ge- meenebestuur in de éerste plaats de over tuiging levendig moet zijn, dat bevordering van het vreemdelingenverkeer behoort tót de overheidszorg, al is het om practische rede nen van souplesse en vlotheid noodig, dat deze propaganda voor de stad door een autonoom orgaan wordt behartigd. Veel van wat de V.V.V. zou willen en moe ten doen, kan zonder de medewerking van het stadsbestuur niet gebeuren. Dit kan en mag niet zijn taak in deze afschuiven met het geven van wat meer subsidie, het moet deze taak overdragen aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, in de overtui ging, dat deze een waardevolle functie vervult en evenveel recht op regelmatige belang- s teling en medewerking bezit als de gemeentelijke diensten en bedrijven. Wat de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer gedurende ruim een kwarteeuw ge daan heeft en nog doet met de haar ten dienste staande bescheiden middelen is niet gering, al is het geheel uit meerendeels klein werk opgebouwd. Doch de totaal veranderde eischen, die gesteld worden aan een zelfs maar redelijk goede behartiging der aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer toe vertrouwde Rotterdamsche belangen, eiischt een nieuwe oriëntatie in de naaste toekomst, wil de Vereeniging haar taak niet zoo zeer boven haar kracht zien uitgroeien, dat ze maar moeilijk zal te vervullen blijven. Het particulier initiatief is nooit in staat gebleken, de bevordering van het vreemde lingenverkeer te financieren. Hier niet, doch ook elders in ons land niet, en ook niet in andere landen. Vandaar, dat men in het bui tenland reeds lang van overheidswege belang rijke sommen aan de propaganda voor het trekken der toeristen heeft geofferd. Zooals de zaken er nu voor staan, moet Nederland, maar moeten ook de Nederland sche steden gaan inzien, dat ook zij van het vreemdelingenverkeer moeten veroveren war voor hen mogelijk is, omdat het verzuim ervan niet alleen een direct financieel verlies be- teekent, maar omdat, afgezien van de di recte voordeelen van meer vreemdelingen verkeer, ook ons land het bezoek van vreem delingen noodig heeft, om niet weg te zinken in zelfgenoegzaamheid. In de Maandagmiddag onder leiding van prof. mr. B. M. Taverne gehouden zitting van den raad voor de scheepvaart heeft de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, uiteengezet, dat de oorzaak van de aanvaring tusschen het stoomschip Kertosono en het Britsche Oor logsschip Malaya, welke zich op 6 Februari 1'937 fieeft voorgedaan voor de Portügeesoie kust in de eerste plaats moet worden toe geschreven aan den mist welke, naar kan worden aangenomen, een zicht van onge veer mijl had overgelaten. Van de Malaya zijn zeer onvolledige gege vens ontvangen, o.m. ontbreken de verkla ringen dergenen, die in de eerste plaats be last zijn met en verantwoordelijk zijn voor de navigatie. De „Kertosono" heeft elf mijl geloopen, d.l. vrijwel op volle kracht, hetgeen, vol gens den inspecteur-generaal voor de toen heerschende omstandigheden te hoog moet worden geacht. Er was in ieder geval voldoende aanlei ding om de vaart te verminderen. De „Malaya" liep met een vaart van zeven mijl. hetgeen matig kan worden genoemd. Gebleken is, dat de schatting van de rich ting, vanwaar men aan boord van de „Ma laya" de geluidseinen meende waar te ne men, verkeerd was. De „Malaya" heeft onvoorzichtig gema noeuvreerd. Spreker concludeerde, dr*t aan beide zij den fouten kijn gemaakt, doch dat de snel heid van de „Kertosono" in ieder geval *e groot is geweest. De raad zal in deze zaak later uitspraak doen. Geslaagde propaganda-avond in Zuid. Maandag j.'l. is door mej. A. F. v. Heijnin- gen een demonstratie gehouden volgens de Volksmuziekschoolmethode voor algemeen vormend muziek onderwijs in Rotterdam- Zuid. Deze avond kan zeer geslaagd genoemd worden. De belangstelling was bevredigend. De eerw. heer Th. Klaassen hield de inlei ding. Zijn Eerw. noemde het een verblijdend teeken deze poging: hef kind dichter te brengen tot het schoone en als gevolg daar van dichter bij O. L. Heer. Wij moeten (en met aller medewerking kunnen we ook) komen tot een eigen R. K. Volksmuziekschool. Na deze opwekking begon de demonstratie. Er werd ook hier door de kinderen vlot gereageerd. Behalve de onderdeelen der les, die reeds eerder genoemd werden, kunnen we nog aan halen het zingen van handhoudingen, het vinden van verschillende rhythmen door de kinderen zelf. En het opschrijven daarvan, en niet te vergeten het zingen van Gregori- aansche melodieën. Een en ander werd door de aanwezigen mede gezongen. Met eenige rhythmische spelletjes werd de avond besloten. Verschillende ouders, lieten hun kinderen inschrijven. De gelegenheid tot inschrijven blijft open ■tot 1 Augustus. Kinderen van 8 jaar af komen daarvoor in aanmerking. Voor de stad bij mej. A F. v. Heijningen Henegouwerlaan 25b (mondeling Maandag 24 uur, Woensdag 79 uur) Voor Rotter dam Zuid bij mevr. W. Otto-Haan, Koolzaad straat 8. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de sigarenkiosk aan de Parkhavenbrug. Ten nadeele van J. V., wo nende Voorhaven, rijn wat doosjes sigaretten en enkele kistjes sigaren gestolen. Hoeveel precies kon de eigenaar niet opgeven. Gisteren heeft het R .E. T. Mannenkoor het eerste concert van de reeks liefdadigheids concerten in dit jaar, in het ziekenhuis „Be- thesda", Oostmaaslaan 12; alhier, gegeven. Directrice, verpleegden en verplegers (sters) waren allen vol lof over het gebodene. Na afloop werd den zangers een thee aan geboden. Mevr. Leijdens, die aan dit concert belange loos medewerkte, werd een aardige verrassing aangeboden. Door den heer H. G., Kerstant Van den Bergelaan alhier, is aangifte gedaan van dief stal van een aantal voorwerpen uit z|jn motor boot, liggende aan den gemeentelijken steiger nabij het sluisje. Vermist worden o. a. een msithoorn, een klok, eenige brillen, ceintuurs, enz. Van den wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap der hoofdklasse van den Rotter- damschen Schaakbond zijn nog de volgende uit slagen te vermelden: Ensing wint van Mulder; Goris remise met V d. Tol; v. d. Tol wint van Boersma; Boersma wint van mevr. Roodzand. ROTTERDAM, 19 Juli (Commissie II) Ge ëxamineerd 8 mann. candidaten. Geslaagd de heeren M. W. Schakel, Meerkerk; L. Poldervaart. Capelle a.d. IJssel en J. van Pelt, Heukelom. ROTTERDAM, 19 Juli (Commissie I) Geëxa mineerd 8 candidaten. Geslaagd E. Akkerboonn C'. Smaling, H. Wepster allen Rotterdam en J- Benthem, Schiedam. Op Donderdag, 22 Juli des middags van half drie tot half vier zal door het Genoot schap tot bevordering der koepokinenting in het schoolgebouw Lijnbaanstraat 26, ge legenheid gegeven worden tot kosteloos in enting en herinenting tegen de pokken. Dit is de laatste gelegenheid vóór de groote vacantie. Ouders worden dringend aangemaand van deze gelegenheid gebruik te maken vooral voor kinderen beneden de twee jaar. De koepokinrichting is gedurende de maand Augustus gesloten. Alleen voor de doktoren bestaat op de werkdagen, gelegenheid van des morgens 10 tot 12 uur zich van pokstof te voorzien aan de L|jnbaanstraat 26. BEVALLEN: M. B. Keizer—Geilman z. T. L. Timmermansv. IJzendoom d. H. H. Tn- merisBrandenburg z. P. H. Geelen—v. Ewijk z. A. J. Visserv. Boven z, H. J. Landa v. Gilst d. P. A. den Brinker—Dettingmeijer z. R. F. v. d. BergPoot z. P. A. Vogel —ie Grand z. E. M. Padmoesv. Huls z. L. N. P. v. Beekv. d. Velde z. J. C. Huijs- dens—Mouthaan d. M. P. v. Meurs—v. Schel ven d. F. G. Schouten—Meijers d. J. Has- selmanGroeneveld d. -M. C. Schell—Blok z. G. Groenendijk—Keemink d. A. M. Logger —Schoenmakers z. D. J. A. v. Gogh—v. d. Veer d. E. Heijne—Broeders z A. C. M A. BreusersSpermon d. M. M. Homan Hof stede d. A. A. v. DommelenAndnessen z. T GerritsenMulder z. F. J. J. v. Steve- ninck—Hoegee z. C. E. Schepens—v. d. Meer z, c. ScheffersHazebroek d. P. J. Dijk strav. Elsloo z. H. Kootkar—Jansen d. H. he JongSerierse z. M. J. Markmannde Deugd d. K. KuperusDekens d. G. Nu- meijerEmrich z. F. J. KeilWidder z. M. E. Bolde Nies z. I. A. v. DijkStuik d. S. SchellingLehnen d. F. W. Heppde Ruiter z. R. BrokkelkampYmker d. C. M. BokhovenChristiaanse d. E. v. Welzenls Kara d. D. Westdorpv. Vessem d. M. Mercetj—Sterkman z. A. G. v. Damv. Leer dam z. N. v. HennekelerMuller d. R. v. Splunterden Hamer 2 z. C. C. Wetertngs— Roodenrys z. B. v. d. ReestBulten z. H. he HoogeBoet z. OVERLEDEN: H. C. v. Putten vrouw v. T. F- Hellendoorn 50 j. A. Elias wedr. v. P. Lauwers 62 j. M. G. J. te Riele vrouw v. N. R. A. Koemans 40 J. A. A. Fijneman ongeh. man 60 j. W. F. v. Campen weduwe van A. J. v. Dijk 91 j. L. Schipperüs wedr. v. J. Kieskamp 74 j. J. M. T. W. v. R|jn dochter 11 d. A. J. Koenen man van A. C'. Herrewijn 28 j. M. Merangolo dochter 2 m. J. G. Ver straten, man v. M. S. Nonner 38 j. G. de Jong vrouw van G. Andeweg 43 j. M. v. d. Bree- vaart wede. v. I. Lodder 69 j. T. C. M. Köntg vrouw van E. C. Jansen 65 j. J. Uittenbogaari man van P. Kloppers 72 j. M. Wilgats wed. van C. J. Rhode 76 j. E. Hemelrijk gesch. vrouw van P. Klnn 44 j. H. Maaskamp vrouw van C. Hulswit 32 j. J. F. Röttger man van J. Kattestaart 50 j. A. I. v. d. Windt dochter 6 j. L. Vroegindeweij man van M. C. Pat- tenier 53 ja M. E. Colpaart vrouw van L. Noordermeer 70 j. G. Smit vrouw van W. de Vos 63 j. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 9.02%, Berlijn 72,98, Par|js 6.80, België 60,51%, Zwitserland 41,55%, Amerika 1,81%, Denemarken 40,31, Zweden 46,53, Noor wegen 45.35,. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 22 Juli as.,, des avonds te half acht. De agenda vermeldt o.m.: Voorstellen van B. en W. tot het uitgeven van grond in erfpacht- idem tot verkoopen van grond; idem tot het aankoopen van perceelen aan de Franssenstraat en de Kuiperstraat; idem tot het vaststellen van een rooilijn voor een gedeelte van de Bleekstraat; idem tot wijziging van de verordening tot 'het hebben van waterclosets- idem tot gedeeltelijke conversie van de 4 pet. obligatieleening pro resto groot 962.000; idem inzake plantsoenaanleg aan den Park weg; idem inzake werkverschaffing te Spijkenis- se en tot het wijzigen der gemeentebegooting en die van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon; idem tot het goedkeuren van de rekeningen 1936 van een aantal gesubsidieerde vereeni- gingen- idem inzake de stichting van practijkcur- sussen aan de Nijverheidsavondschool der ver eeniging „De Ambachtsschool"; idem inzake de samenstelling van de com missie ad hoe betreffende den schoolartsen- dienst; idem tot het toestaan van crediieten voor uitbreidingen der lioht- en waterbedrijven in de gemeente Vlaardinger-Ambacht; idem tot het vaststellen van een verorde ning betreffende het instellen van beroep in gevolge het reglement autovervoer personen; idem inzake het toekennen van presentie geld voor het bijwonen van commissieverga deringen enz.; idem tot h.et vaststellen eener verordening regelende de pensionneering van wethouders enz.; idem tot het vaststellen eener algemeene politieverordening. PAST OP VOOR ZONNEBRAND. Zondagavond 7 uur zakte een van de velen, die zondoorstoofd en doorbrand van Hoek van Holland kwamen afpeddelen,, nabij Vlaardin- gen.Oost in elkander. Het was een juffrouw uit Rotterdam. Een juist passeerende genees heer constateerde zonnebrand en heeft haar in zijn auto mee naar Rotterdam genomen. SPELDJESDAG. Woensdag 21 Juli zal een speldjesdag wor den gehouden ten bate van de centrale voor practische werkverruiming en hulpverleening aan alleenstaande werkloozen. R. K. SPORTVER. „VLAARDINGEN". De R. K. S. V. V. wist, zooals gemeld, Zon dagmiddag te Delft in den beslissingswedstrijd tegen K. R. V. C. met 20 te winnen, waar door het eerste elftal van R. K. S. V. V. pro moveert naar de le klas D. H. V. B. Zon dagavond a.s. te 8 uur zal er een feestavond worden gegeven in het R. K. Vereeniigingsge- bouw alhier. VOETBAL. Voor de nederlaagserie van Fortuna werd de wedstrijd FortunaFluks gespeeld, welke door de gasten met 32 werd gewonnen. Woensdag speelt Fortuna voor deze serie tegen VIOS uit Den Haag. De Hollandiaan maakte Zaterdagmiddag en Zondag een reisje naar Leerdam van wel ke club met 41 werd gewonnen en verder naar Goes, alwaar gel|jk werd gespeeld met 55 tegen de voetbalvereeniging Goes. UITBREIDINGSPLAN VL. AMBACHT. De Raad der gemeente Vlaardinger-Am bacht heeft in z|jn openbare vergadering van 15 Juli 1937 bepaald, dat een uitbreidingsplan voo«r een gedeelte der gemeente, gelegen ten Noord-Westen van den geprojecteerden rijks weg RotterdamHoek van Holland met als hoofdverkeersader den Holyweg, wordt voor bereid. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Louisa M., d. van C. G. de Rond en M. S. C. Rlomsteel, 2e Van Leijden Gaelstraat 25, Jacobus, z. van P- van der Have en G. van der Kuil, Vondelstraat 46. Jacob J„ z. van H. C. van den Berg en C. van der Valk, Tollensstraat 36. Geertruida F., d. van J. van der Windt en J. Bel, 3e Maassteeg 10. Hendrik z. van G. Bonten bal en h! Steekelenburg N. Kerkstraat 34. Hendrika A., d. van H. J. Udo en T. Don, De Ruijterstraat 54. Arie z. van A. Noord- hoek en N. J- Broek, Valeriusstraat 54. Catharina E., d. van P. Groeneveld en A. E. van Mourik, Westn.land 81. Maria J. P. D., d. van A. Boekesüjn en D. J. Bentum p. K. Dr.straat 148 Marinus, z. van J. van der Ster en P. A. Bakhuizen, Stru|jkstr. 1 Bastiaan, z. van W. J. Poldervaart en M. Zwaans, Piet Heinstraat 16. OVERLEDEN: Gee.rtrui Boerdam 69 j., echtgen. van J. H. Udo, I. M. de Raadth- straat 7. BINNENGEKOMEN, In de Vulcaanhaven z|jn binnengekomen de stoomschepen „Masan om 2000 ton kolen te laden; „Polleville" om 3000 ton kolen te laden- „St. Enogat" om 2500 ton kolen te laden; „Sira" om te bunkeren; „Corlebrook" om 7000 ton kolen te laden. De directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de tweede enting tegen diphtherie in de openbare school voor voorbereidend onder wijs, Kameliastraat 62, zal plaats vinden op Woensdag 21 Juli a.s., des namiddags tusschen half drie en half vier. De kinderen, die drie weken te voren voor de eerste maal behandeld werden, dienen zich dus thans te melden voor de tweede maal, wil onvatbaarheid tegen diphtherie verkregen worden. Gisteren heeft de 53-jarige A. van Driel aan boord van het lichterschip „Markwart" liggende in de Maashaven N.Z. een hijsch balen tegen zijn rechter knie gekregen, welk lichaamsdeel brak. Per G. G. D. is de man vervoerd naar het Havenziekenhuis en aldaar opgenomen. In het Grand Palais te Parijs werd in het kader van de wereldtentoonstelling een Belgische week geopend met een uitvoering van volksdansen enz. Rechts de portretten der vier Belgische koningen. AANKOOP PERCEEL AFROL 2. De eigenares van perceel Afrol nr. 2, op- pervl. van het perceel 49 c.a., grenzende aan het onlangs door de gemeente aange kochte pand Hoogstraat, hoek Afrol, heeft dit perceel aan de gemeente te koop aange boden.. Na eenige onderhandeling heeft de eigenares zich bereid verklaard, het per ceel te verkoopen tegen een koopprijs van 10 per (f.a. Evenals de commissie voor ge meentewerken en bezittingen achten B. en W. dezen prijs aannemelijk, terw|jl aankoop In verband met het verkrijgen van een beteren toegang tot de Afrol gewensoht is. B. en W. stellen den Raad dus voor, bovenbedoeld per ceel van Neeltje Verheul wed. N, C. Storm ae Rotterdam voor den prijs van 490 in ■het belang der volkshuisvesting aan te koo- pen. GEMEENTERAAD VL. AMBACHT. De Raad der gemeente Vlaardinger-Am bacht is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen hedenavond te 7 uur. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel van B. en W. tot vast stelling van erfpachtsprijzen voor verschillen- r de perceelen grond. Idem tot aankoop in het belang der Volks huisvesting van pl.m. 16.400 centlaren grond in de Oranjewijk van A. Oosterlee, te Vlaard. - Ambacht; Idem tot het verleenen van een orediet voor het verbeteren van de Baauwstraat en de Baauw-dwarsstraat (de z.g. Oude Put) en het van de betrokken eigenaren om niet aanvaar den van voor openbare straat te bestemmen gronden; Idem tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling met de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland betref fende het oprichten van een gemeenschappe lijk abattoir voor den „Keuringskring Schie dam"; Idem tot het verleenen van eervol ont slag als deurwaarder aan Ph. Hartman, met ingang van 1 Augustus a.s. UITBREIDING LIOHT- EN WATER BEDRIJVEN. In overeenstemming met het advies der commissie voor de licht- en waterbedrijven stellen B. en W. voor de volgende credieten toe toe staan voor het uitbreiden van het buizen- en kabelnet der licht- en waterbe drijven ln de gemeente Vlaardinger-Ambacht; a. Uitbreiding Oranjelaan en Nassaulaan; Gasfabriek ƒ400, Waterleiding ƒ400, Electri- citeitsbedr|jf ƒ400. Aangezien het op deze uitbreidingen te verwachten verbruik de door de gemeente Vlaardinger Ambacht krach tens «vereenkomst te stellen garanties be langrijk zullen overtreffen, ia voor deze uitbreidingen het stellen van garanties niet noodig. b Uitbreidingen Emmakade: Gasfabriek 225, Waterleiding 205, Electriciteitsbedrijf 250. Aangezien op deze uitbreidingen geen dadelijk verbruik wordt verwacht, zal de ge meente Vlaardinger-Ambacht gedurende 5 ja ren de volgende garanties dienen te stellen: Gasfabriek 45, Waterleiding ƒ41 en Elec triciteitsbedrijf 100 per jaar. c. Uitbreidingen Prins Bemhardlaan: Gas fabriek 400, Waterleiding 400. Ook op deze uitbreidingen wordt voorloopig geen verbruik verwacht, zoodat ook hier gedurende 5 jaren garanties gesteld dienen te worden van 80 en 80 per jaar. De Raar der gemeente Vlaardinger-Amm- baökt heeft in zijn vergadering van 29 JunPprw tot het stellen der bovengenoemde garanties besloten. B. en W. stellen den Raad voor, de gemeentebegrootiing alsmede de begrootingen der genoemde bedrijven overeenkomstig het vorenstaande te wijzigen. PROCESVERBAAL WEGENS VERMOEDEN VAN BRANDSTICHTING De slager De W, alhier, die is aangehouden in verband met den brand in de woning Hoogstraat 77 alhier, is op vrije voeten ge steld. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Fraterman, Groen van Prinstererstraat 95, autoped met luchtban den; van der Borden, Markgraafstraat 27, dameshandsöhoen; Politiebureau, notitieboek je, sleuteltje, dameshandschoen; van der Lin den, le van Leyden Gaelstraat 46, zilveren ringt je; Halkes, Nieuwe Kerkstraat 46, arm band; van der Vlis, Potgieterstraat 83, hond je; Post, Prins Hendrikstraat 3, huissleutel; Struys, Messchaertplein 54, rijwielplaatje WL van Roon, van Embdenstraat 2, Maassluis, reserveband auto; Kalkman, le van Leyden Gaelstraat 87, autoped; Struys, Afrol 3, por tefeuille met inhoud; Maat, Maasstraat 54, kindertasehje GESLAAGD. Bij het eind-examen aan de Middelbaar- Technische School te Dordrecht slaagde voor het diploma werktuigkundige de heer P. W, de Wit, alhier Bij het te Rotterdam gehouden examen van de Verèeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen, behaalde mej. Annie van der Heul, alhier, het diploma Engelsche Han delscorrespondentie. Aan de Rijks H. B. S. te Schiedam slaagden van hier voor het eindexamen, diploma B, de heeren W. J. J. van Lent, H. Pon te, G. J. Winkler, H. G. de Winter en voor diploma A mej. G. Luyerink, te Vlaardinger-Am bacht. VEREEN. VOOR ZIEKENVERPLEGING. In de gehouden ledenvergadering van de vereeniging voor Ziekenverpleging werd de begrooting voor 1938 vastgesteld. In de vaca ture van Dr. A. L. Erkelens, die bedankt had als voorzitter-bestuurslid, werd gekozen Dr. E. Linzel, ERWONNEN LEVENSKRACHT. De jaarlijksche speldjesdag met deurcollecte voor Herwonnen Levenskracht ten bate van de tuberculose-bestrijding zal worden gehouden op Zaterdag 24 Juili a.s. SPREEKUUR. De heer J. Buis, wethouder van Gemeente werken en Maatschappelijk Hulpbetoon, zal in plaats van op Woensdag spreekuur hou den op Donderdag 22 Juli a.s., des namiddags van 3 tot 4 uur, in het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon. VACANTIEDAGEN HAVENBEDRIJF VLAARDINGER-OOST. Aan alle arbeiders van het Havenbedrijf Vlaardinger-Oost, zullen, naar wij vernemen, met dit jaar te beginnen, drie dagen vacaa» tie worden toegekend, indien zij minstens één jaar in dienst zijn Gedurende de laatste jaren had het geven van vacantie wegens malais» in het bedrijf stilgestaan, BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Rozenburg" met 3060 ton erts en „Garoufalia" met 7800 ton est*,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2