- Jm Maria-beelden. Logies met ontbijt WOENSDAG 21 JULI 1937 HILLEGERSBERG. OP MOTOR INGEREDEN. OVERSCHIE. E.K. STAATSPARTIJ. SCHIEBROEK. VLAARDINGEN. TOCHT PER TOURINGCAR PERSONEEL C, VAN DER BURG ZONEN VLAARDINGEN. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN. SCHOONHOVEN. ADVERTEERENDE m ZAKEN DUREN HET LANGST!!! GOED AFGELOOPEN VERGADERING PROPAGANDACLUB ALLE GESLACHTEN PRIJZEN HAAR ZALIG. «HHal JOAN BUTLER. Gisteravond is de automobilist P. K. uit Vlaardinger-Ambacht op den Hoofdweg bij het passeeren van een voor hem rijdende auto te ver naar links uitgeweken, waarbij hij in botsing kwam met een langs den weg staand motorrijwiel. Dit motorrijwiel was gedeeltelijk op de berm van den weg ge plaatst, daar de eigenaar, de heer P. van W. uit Rotterdam, in de woning aldaar een commissie had te verrichten. De botsing was zoo hevig dat het motor rijwiel ernstig beschadigd werd. Ook de auto bekwam schade. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: G. A. Versloot—Verhoeff d. C. E. Vis—van der Schoot z. OVERLEDENM. v. Eeden Petersman wear, van A. Koert 85 j. M. J. van Harte echtgenoot van A. M. Bach 62 j. De afdeeling Overschie van de R. K. Staats partij hield gisteravond in het Volksbondge bouw een ledenvergadering, waar de opkomst slechts mat'g was. De voorzitter, de heer Bot te manne, opende de vergadering en daar dit de eerste vergadering was na de verkiezingen van 26 Mei j.l. werd de uitslag in het kort ge memoreerd. Daarbij bleek, dat speciaal in Overschie de afdeeling der R. K. S. P. tevre den mag zijn met de resultaten der zoo leven dig gevoerde actie. Een extra bedankje had de wakkere propa gandaclub in ontvangst te nemen, die op zoo schitterende wijze in haar korte bestaan ge toond heeft reeds tot groote krachtsont plooiing in staat te zijn. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde, wegens vertrek van de secretaresse, mevr. J. VinkVink. In de vacature werd vcorzien door de verkiezing van den heer C. Roessen. Namens de afdeeling sprak de voorzitter daarna een afscheidswoord tot de secretaresse die zooveel voor de afdeeling had gedaan. Als aandenken aan haar werkzaamheid in Over schie bood spr. haar een boekwerk aan. Een luid applaus der vergadering onder streepte de dankwoorden van den voorzitter. Nadat Pastoor Janus speciaal hulde had ge bracht aan de leiding van het bestuur in de afgeloopen verkiezingsdagen, werd de verga dering gesloten. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENJ. RoosOuwerkerk d. J. L. Gelijns—Kardux z. H. J. A. Roessen—den Aantrekker d. ZWEMWEDSTRIJDEN VZC. Onder veel belangstelling 'hadden Zaterdag middag dn de Gele Badinrichting de jaarlijk- sche zwemwedstrijden en schoolbeker-esta- fette plaats vanwege de Vlaardingsche Zwem- club. De wedstrijden hadden een uitstekend verloop. In de sohoolbeker-estafette won in de A-a£deeling de ploeg van school D met grooten voorsprong, terwijl in de B-afdeeling eveneens de ploeg van school D won en hier door voor één jaar in het bezit kwam van den fraaien door den burgemeester beschikbaar gestelden wisselbeker. Eenige aardige num mers werden gegeven, terwijl tot slot een tweetal waterpolowedstrijden werd gegeven en wel een tusschen een VZC 1 en 2 combina tie tegen een Maas-combinatie, welke na spannenden wedstrijd in een 2-1 overwinning voor VZC eindigde en een. VZC 2 en 3-com- binatie tegen Maas 4, uitslag 51. HARMONIEVEREENÏGING „H. V. O." De postduivenvereeniging „De Luchtbode" hield Zaterdag een wedvlucht van Weert, af stand 119 K.M. In concours waren 125 dui ven. Uitslag is als volgt: 1 5 13 14 26 36 G. Lens; 2 6 20 27 G. Scheffers; 3 7 11 22 L. Poldervaart; 4 9 10 15 18 23 P. van Rocti 8 L. Vlielander; 12 W. Bakker; 16 D. Vink; 17 A. van Dorp; 19 21 25 29 C. van Deven ter. 24 J. Jekel; 28 A. Kuipers; 31 M. Boer. Het was een groote drukte toen de firma C. van der Burg Zonen een aan haar per soneel aangeboden reis per touringcar ging aanvaarden. Met schitterend weer werd d'e tocht begon nen en het was een interessant gezicht de 10 autobussen van de E. V. A. G. alhier te zien vertrekken. Over Gouda en Utrecht werd naar de Bilt gereden alwaar koffie geserveerd werd. Daar de goede stemming t'oen alreeds aan wezig was zag men weldra oud en jong zich in den speeltuin vermaken. Van hier werd over het vliegveld Soester- berg, Soest, mooi Baam, Soestdrjk, Hilver sum, naar de uitspanning „Oud Valkeveen" gereden en tijdens dezen rit werden de be zienswaardigheden zooals kasteel „De Hooge Vuursche", Paleis Soestdijk, diverse Radio studio's en het Hilversumsche raadhuis niet vergeten In „Oud Valkeveen" werd de gezamenlijke maaltijd gebruikt en hierna een paar uur be steed aan algeheele ontspanning, zooals voet ballen, zwemmen, terwijl de speeltuin, dool hof met lachspiegels een zeer groote belang stelling hadden. In de beste stemming werd de tocht naar Amsterdam voortgezet en na een rondrit in de hoofdstad werd een gezamenlijk diner ge bruikt. Hier vond de heer P. van der Hoeven ge legenheid om de Directie een woord van dank te brengen namens het geheele perso neel voor dezen onvergetelijken dag. Met een driewerf hoera gaf elk zijn instemming te kennen. Nadat de heer J. van der Burg Ozn. eenige woorden van instemming over het prachtige verloop van dezen tocht had gesproken, werd over Haarlem, Noordwijk, Wassenaar, Sche- veningen en Den Haag hiuistoe gereden. BINNENGEKOMEN. In de Vülcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Vlaardingen" met 11250 ton erts. Tegen N. is door de politie proces-verbaal opgemaakt omdat hij. terwijl hij werkte, zijn verdiende loon niet aan Maatschappelijk Hulp betoon opgaf en toch steun trok. GESLAAGD. Te Rotterdam slaagde voor kantoorste nograaf 130 lettergrepen de heer H. Son- dorp, leerling van den Handelscursus „Ken nis is Macht", alhier. HARMOMNIEVEREENIGING „H. V. O." Op het te Rotterdam gehouden Federatief Concours behaalde „H, V. O." met 51 punten den eersten prijs in de 3de afdeeling Harmo nie, en tevens een eereprijs voor het hoogste aantal behaalde punten der 5 deelnemende vereenigingen, WATERPOLO. Maandagavond speelde voor de Z. R. en O.- competitie le klasse VZC 2 in het Sportfond- senbad te Schiedam tegen SZC 2. Uitslag 2—2. VERPLICHTEND STELLEN VAN WATERCLOSET. In de raadsvergadering van 17 December 1936 werd vastgesteld een „Verordening tot het verplichtend stellen van het hebben van een watercloset in bestaande woningen". Bij de toepassing dezer verordening is echter de wensohelijkheid gebleken, de redactie eenigszins te verduidelijken, zoodat hieruit blijkt, dat de eigenaar aansprakelijk wordt gesteld voor eventueele nalatigheid. Op grond daarvan stellen B. en W. den Raad voor, de afgedrukte wijzigingsveror dening vast te stellen. ORANJEVEREENIGING „VL.-AMBACHT". De Oranjevereeniging „Vlaardinger-Am bacht" zal haar feesten ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin houden op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Aug. a.s. Het programma bevat wederom zeer mooie nummers, o.a. Paardensport, kinder spelen, concerten, vuurwerk en medewerking van de Padvinders. BURGERLIJKE STAND VL.-AMBACHT GEBOF-ENMartina,, dochter van T. H. Straathof en M. Koppenaal, Schiedamsche Dijk no. 22. V m Troepenvervoer per vliegtuig. Bij de legeroe jeningen in Zuid-Engeland wordt gebruik gemaakt van groot legervliegtuigen, waarmede soldaten naar bedreigde punten vervoerd worden. ROOILIJN GEDEELTE BLEEKSTRAAT. Ten einde in de toekomst een beteren toe gang te verkrijgen van de Bleekstraat aan de zijde van de Oosthavenkade, achten B. en W. het gewenscht, dat voor een gedeelte van de Zuidzijde van die straat een voorgevel- rooilijn wordt vastgesteld, welke een verbree ding van dien toegang mogelijk maakt. Het betreffende plan, waarmede ook de commissie voor gemeentewerken en bezittingen enz zich heeft vereenigd, heeft ingevolge de bepalin gen der woningwet van 10 Juni t.m. 9 Juli 1937 voor een ieder ter inzage gelegen op de gemeente-secretarie. Bezwaren tegen het plan zijn niet ingediend. B. en W. bieden den Raad derhalve ter vaststelling aan een verordening tot vaststel ling van een voorgevelrooilijn aan een gedeelte van de Zuidzijde van de Bleekstraat. STRATENPLAN. Nu een aantal woningen aan de Zomer- steeg onbewoonbaar is verklaard en het be sluit dienaangaande in kracht van gewijsde is gegaan, komt het B. en W. gewenscht voor, dat een gedeelte van den .grond aan die steeg in aansluiting aan de geprojecteerde verlengde Vettenoordstraat in de naaste toe komst voor den aanleg van een straat wordt bestemd. Na gehouden overleg met de com missie voor de gemeentewerken enz. stellen B. en W. dus den Raad voor, te besluiten, de betreffende peroeelen hetzjj geheel, hetzij gedeeltelijk, in de naaste toekomst te bestem men voor den aanleg van een straat. Het ligt in de bedoeling, te zijner tijd voor te stellen op de bedoelde perceèlen een bouwver'ood te leggen. BEDEVAART BRIELLE Op Woensdag 28 Juli a.s. zal de 50ste Bede vaart worden gehouden naar Brielle voor de pelgrims van Schoonhoven en omgeving. De boot, die de Bedevaartgangers zal vervoeren, begint vanuit Vreeswijk en is 's morgens half 7 te Schoonhoven. Voor het vertrek heeft er nog een H. Mis plaats. EURGERLIJKE STAND GEBORENChristiaan, zoon van C. de Goyer en van J. v. d. Werken. T. A. V. E. N. U. OP STAP De muziekvereeniglng Tavenu neemt Zon dag deel aan het groote festival te Valken burg. Ze maakt van deze reis een twee- daagsch uitstapje, waardoor zij reeds Zater dag vertrekt om Zuid-Limburg en België te bezichtigen. GEMEENTERAADSVERGADERING De gemeenteraad zal in openbare vergade ring bijeenkomen op Maandag 26 Juli a.s., des middags 2 uur. De te behandelen agenda zal nader worden vastgesteld. Maandagavond ongeveer 9 uur had op de Rivier de Lek een kano-ongeluk plaats dat bijzonder goed is afgeloopen. De heer en mej. van Houten, broer en zuster, bevonden zich in een kano, toen een motorschip passeerde, dat nog al golfslag maakte. Hoe het onge val zich precies heeft voorgedaan, zal wel een raadsel blijven, maar op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en beide inzit tenden vielen te water. De heer v. H. kon de kano nog bereiken en zich daaraan vast houden, doch zijn zuster zou, hoewel zij zwem men kan, zeker zijn verdronken, omdat zij vermoedelijk door de schrik, reeds in zinken den toestand verkeerde, wanneer geen hulp was komen opdagen. Door de menschen, die vanaf den dijk het ongeluk hadden zien ge beuren, werd geschreeuwd, waardoor de heer Hooijkaas, die juist met zijn motorboot van de richting Aipmerstol kwam aanvaren, zijn vaart vermeerderde en mej. v. H. nog juist kon naderen en binnen boord brengen. De heer v. H. werd later opgepikt. Ook de motor veerboot heeft nog assistentie verleend en heeft de kano binnengebracht. VOLKSZWEMWEDSTRIJDEN Donderdagavond werden in de gem. bad en zweminrichting vanwege de Schoonhoven- sche Zwem- en Poloclub volkszwemwedstrij den gehouden, waaraan alle inwoners van Schoonhoven dus leden zoowel als niet- leden kunnen deelnemen. Tegelijkertijd zullen de clubkampioenschappen van de S. Z. en P. C. worden verzwommen. De Propagandaclub van de R. K. Kiesver eniging heeft in het St. Jozefgebouw ver gaderd. Aan deze vergadering was een kleine attractie verbonden als dank voor hetgeen door de leden, gedurende de verkiezingsdagen was gepresteerd. Bij de opening door den voorzitter der Kiesvereeniging, den heer A. C. A. Deerenberg, heeft deze medegedeeld, dat het de bedoeling is dat de Propaganda club een eigen bestuur zou kiezen. Verder beeft hij de leden bedankt voor het vele wat door hen was gdaan; hij hoopte dat deze Propagandaclub, ook in de toekomst actief zal blijven. Het verdere gedeelte van dezen avond was bedoeld als gezellig samenzijn en dat iedereen zich heeft geamuseerd was dui delijk waarneembaar. De tentoonstelling in den Omgang der Basiliek van O. L. Vrouw te Maastricht. Bij gelegenheid van de Maastrichtsche Hei ligdomsvaart en Mariafeesten is een tentoon stelling van Mariabeelden ingericht in den gothischen omgang der Basiliek van Onze Lieve Vrouw. Een heerlijker omgeving voor een religieuze tentoonstelling dan deze om gang biedt is moeilijk denkbaar. De hoogge welfde gangen omsluiten met hun drie vleu gels een binnenhof, met aan de vierde zijde de basiliek zelf. De bezoekers der expositie zijn alleen al door deze omgeving ten zeerste verrast. De zware vestingtorens der kerk met de driekleur thans op de twee torenspitsen overheerschen dit nlein, dat in de oude stuk ken „pandtuin" geheeten wordt óf den veel meer passenden naar „paradisum" draagt. In en rond dezen binnentuin is de expositie ge groepeerd onder het mooie licht der flam boyante ramen, die in hun telkens andere blad- en bloemmotieven de wapens toonen der drie schenkers: Philips van Habsburg, Bisschop Hendrik van Bergen van Luik en de stad Maastricht. Er zijn ruim 180 beelden bij elkander ge bracht, uitsluitend in origineel materiaal, ter wijl daarnaast een apart hoekje voor de folklore is ingeruimd. Het is onmogelijk deze tentoonstelling uitsluitend uit een artistiek oogpunt te beschouwen. Dit zou den opzet reeds weerspreken. Het doel is de devotie tot Maria te bevorderen door te toonen, hoe alle Een Renaissance-bceldje, perenhout en ivoor, eig. Prov. Geschieden Oudheid kundig Museum te Maastricht. geslachten haar eerden in alle stijlen, in alle materialen, en zoo tot volledige vervulling doen komen de voorspelling door Haar zelve uitgesproken. Naast een historische lijn treft dan ook in alle tijden de volksche toon, die de enkeling vond die minder begaafd, in de votie niet achterstond. Het oudste beeld (een inzending van den heer van Aelst) durven wij tot de elfde eeuw terug brengen. Het vertoont alle trekken van den eenvoudigsten Romaanschen stijlden strakken plooienval, de stijve zittende hou ding, het volkomen verwaarloozen van de anatomische verhoudingen, de zeer eenvou dige behandeling der haardracht. Een inzen ding van den heer Timmers uit Sittard sluit daar betrekkelijk nauw bij aan, evenals het Mariabeeld der St. Servaas-kerk, dat het ko ninklijke vergulsel wel zal danken aan de latere gothiek. De expositie, ofschoon een Mariabeelden- tentoonstelling, heeft ook de Annatrix niet geweerd, evenmin als de Maria's onder het kruis en een enkele annuntiatiegroep. Wij mo gen daar wel erkentelijk voor zijn, want juist de gothiek heeft hier in de Annatrices en kele zeer fraaie exemplaren. Na het jaar 1378 zien we de St. Annadevotle sterk opkomen tengevolge van het feit, dat dan de kerkelijke bevestiging der vereering komt, wel te onder scheiden van een eigenlijke heiligverklaring. Dit huiselijke familietafereel heeft den mid deleeuwer bijzonder aangetrokken ter uit beelding. Wij zien het zoo bekende verschijn sel van het kindje op grootmoeders schoot en de naijverige Moeder die er naar reikt. De renaissance en barok hebben haar waar dige vertegenwoordigers. Een hout-en-ivoor beeldje van het Provinciaal Geschied- en oud heidkundig museum, dat achttien stuks heeft gezonden, treft ons als een zuiver klassiek- Grieksche voorstelling. Het is een Venuscopie met het fraaie Grieksche kapsel. Dan zien we de Maria die de slang den kop verplettert, met de sterrenkrans rond het hoofd, de voor stelling zooals men wel wil, van de Immacu- lata lang voordat het dogma was uitgeroepen. Hoe volkomen kan zoo'n afbeelding in over eenstemming zijn met de gewijde geschriften. De Madonna draagt het Kind, en dit plant de lans op den slangenkop. Het is de combi natie van den tekst uit het eerste hoofdstuk der Schrift, waar wij lezen, dat er vijand schap zou zijn „tusschen de Vrouw en de slang, tusschen Haar Zaad en uw zaad, en. dit (het Zaad der Vrouw) zal U den kop ver pletteren" en de voorstelling uit de laatste bladzijden van de Openbaring van de H. Joan nes, waar de Vrouw verschijnt met de maan aan' hare voeten, omkleed met de zon en door een krans van twaalf sterren omgeven. Vele dezer beelden hebben hun geschiede nis, soms zéér merkwaardige en aandoenlijke geschiedenissen. De familie Gadiot zond een beeldje dat volgens overlevering afkomstig zou zijn uit de oude Loyerspoort, die eigenlijk sedert de 13de eeuw als stadspoort geen dienst meer deed. Van een ander zeer fraai deci- metergoot ivoren beeldje weet men, dat liet bij het afbreken eener boerderij in steen gemetseld werd gevonden. Een palmhouten, enkele centimeters groote piéta verbaast door de fijne bewerking als curiosum. Vele Ma donna's laten het kindje spelen met druiven, met appelen, peren of noten. Zéér lief en in nig is zoo'n druivenspelend kindje, schalks lachend in de armen der Lieve Moeder ge grepen, door Charles Vos in keramiek uitge voerd. Er zijn exemplaren, die een treffende ont dekkingsgeschiedenis hebben, anderen waar van de bewerking ontroert als we weten dat het een negerslaaf uit Brazilië was die het maakte, en weer anderen door een spoorweg arbeider gesneden uit een dwarsligger der spoorrails. Vele beelden zijn te pas en te on pas gekroond. Vooral de kronen van het Kind Jesus zijn doorgaans mis, daar de middel eeuwer Maria kroonde als Koningin doch Je sus zelf ongekroond liet als het „slaafje" der menschen. Eris polychromie die nog op behan deling wacht. Er zijn Marianums, die geen rug hebben. Een groot exemplaar toont ons de Lieve Vrouw met den inktkoker, terwijl het kindje de namen der uitverkorenen in het boek des levens schrijft. Een rijke zwaar gekroonde Madonna prijkt in den binnenhof. Maar het begin en eind dezer tentoonstelling is de Genadekapel, waar de Maastrichtsche Sterre der Zee in deze dagen een voortduren- den aanloop vindt van vereerders, die onder de bekoring van den hemelschen glimlach in vurig gebed verzonken liggen. De tentoonstelling duurt de geheele heilig domsvaart. Zij vindt zeer veel belangstelling. Uit België en Nederland zijn vele kunstken ners gekomen en dagelijks wordt de tentoon stelling door de hoogwaardigheidsbekleeders bezocht. Donderdag was er mgr. dr. De Jong, Aartsbisschop van Utrecht en Zaterdag tegen den middag verscheen de Bisschop van Haar lem, mgr. Huibers. Voorzitter van het tentoonstellingscomité-ft Kapelaan E. Tilmans. Aan den artistieken op bouw hebben vooral aandeel gehad de beeld houwer Charles Vos, de kunstschilder Eber- dard en de beide architecten W. Sprenger en Jos. Muré. C. T. „Dat komt er nu van als je de lift ineens laat stoppen". L Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Bill schudde het hoofd. Nog niet. Maar ik zal ze vinden! Wacht maar eens af! Kan ik niet, zei Reggie. Daar komt mijn goede vriend de kleermaker. Mijn instinct zegt mij, dat hij van plan is op te merken, dat ik nat ben. Tot straks. Als een haas ver dween hij door den gang. Bill ging naar beneden, waar hij in de hall Jill ontmoette. Jill glimlachte. Zij mocht Bill graag, hoewel zij er aan twijfelde, of hij werkelijk een hertog was. Hebt u mr. Byng gezien? Bill knikte. Hij is zich aan het verklee- den. Hij zei me, dat hij een hond uit het meer gehaald had. Ja. Het was schitterend van hem. Ik dacht niet, dat hij zoo'n soort man was. Het is een gewoonte van hem, zei Bill onverschillig. Wat? Dingen uit meren halen. O; U bedoelt? Hij haalde mij een paar jaar geleden Uit het Tanganyikameer. Tanganyika? Dat is in Afrika, niet waar? Ik wist niet, dat hij in Afrika was ge weest. Heelemaal doorkruist, zei Bill. Jagen zeker? Hij ziet daar heelemaal niet naar uit, hè? Ik bedoel dat je, als je hem ziet, zoudt denken, dat één dagmarsch in een warm klimaat zijn dood zou zijn. Misschien. Maar hij heeft mij menig maal van de sokken geloopen en ik kan toch wel tegen een stootje. Nadenkend vervolgde Jill haar weg. Deze dag scheen wel bestemd om de noodige ont dekkingen te doen omtrent den Byng. Nu bleek zelfs, dat hij te voet heel Afrika door kruist had. En daar tusschendoor had hij zich onledig gehouden met Bill uit meren te halen. Jill had een idee, dat ieder water plasje in Afrika dicht bevolkt was met kro kodillen. De man, die de krokodillen in hun geboortewater te lijf ging, beschikte over meer dan gemiddelden moed. Jill kwam tot de conclusie, dat er meer in den Byng stak dan je zoo op het eerste oog zou zeggen. Zij dacht aan de redding van het hondje en er stroomde een warm gevoel voor hem door haar lichaam. Plotseling, bijna zonder waar schuwing, wist zij, dat zij van den Byng hield. Zij bleef voor zijn kamer staan. Mr. Byng! Ik wil u een voorstel doen! Met de noodige voorzichtigheid opende Reggie, die nog in zijn overhemd was, even later de deur. Ik hoorde u iets zeggen van een voor stel. Maar misschien dacht u niet aan het zelfde als ik? Dat acht ik hoogst onwaarschijnlijk, zei Jill. Ginds aan het meer vertelde u mij, dat u gevaar liep bankroet te gaan? Droevig maar waar. Zoo is het. Maar dit hotel moet op den duur toch winst opleveren, niet? Bill zegt van wel. Gelooft u het zelf niet? Ik heb er zelf eigenlijk nog niet over nagedacht. Ik bedoel, ik laat dat allemaal aan Bill over. Ik vermoed, dat u enkel behoefte hebt aan voldoende contanten om door de eerste, moeilijke, periode heen te komen? Daar gaat het min of meer om. Jill knikte. Dacht je weL Mr. Byng, ik zal u net zoo veel geld leenen, als u noodig hebt. Zij glimlachte om Reggie's verschrikt gezicht. Ik heb meer geld dan ik noodig heb en ik kan er daarom even goed een deel nut tig van gebruiken. Reggie had moeite met zijn woorden. U U meent het Natuurlijk! Zeg maar, hoeveel u noodig hebt, dan zal ik u direct een cheque geven. U bent lief! zei Reggie ernstig. Oh' zei Jill. U bent te goed om waar te zijn! Maar werkelijk U bent een vermomde engel, en een ver draaid slechte vermomming is het ook, als het er op aankomt Dus Wanneer ik maar naar u kijk, krijg ik een warm gevoel om het oude hart, alsof ik een paar liter Benedictine naar binnen heb gekregen Jill wist niet zeker, of zij dit aardig vond. Zij zei een beetje koel: Dus u accepteert mijn aanbod? Byng schudde het hoofd. Verleidelijk, en zoo, weet U. Verdraaid verleidelijk. Maar het kan niet, bij wijze van spreken, het kan niet. Jill moest een gevoel van wrevel onder drukken. Tenslotte had Byng het volste recht om te weigeren. Waarom niet? Het oude zelf-respect, zei Reggie be slist, moet een faire kans krijgen. Het heeft al heel wat deuken en krassen opgeloopen, maar het bestaat nog. Het is een beetje slap in de knieën en heeft eens een grondige revisie noodig. Een beetje meer compressie zou geen kwaad kunnen. Maar het is nog steeds onder de levenden, als u begrijpt wat ik bedoel, en op het oogenblik is het in hef- tigen strijd gewikkeld met mijn lagere in stincten. Breng het nu alsjeblieft niet den knock out toe. Maarstamelde Jill hulpeloos. U wilt zelf toch graag een succes van dit hotel maken, is het niet? Meer dan graag, zei Reggie. Het toe komstig geluk van den laatsten der Byngs hangt er van af. U bedoelt? Reggie vleide zich elegant tegen den deur post. Van het redicule op het sublieme overgaand, zei hij, is er een klein vrouwtje, met wie ik wil trouwen. Oh! U begrijpt de situatie? Geen geld, geen bruiloft voor Reginald. Jill knikte. Maar is dat niet een reden te meer om mijn aanbod te accepteeren Niet zoo als ik het bekijk. Er zijn, bij wijze van spreken, finesses, waarvan u niet op de hoogte bent. Wel, als u het zoo bekijkt, kan ik er ook niets meer aan doen. U bent werkelijk wonderlijk geweest! zei Reggie ernstig. Nu weet ik hoe de zaken er voorstaan kan ik natuurlijk moeilijk van u verwach ten, dat u Dad zult overhalen zijn tenten op te rollen en te vertrekken. Neen, niet waar? Neen. Neen? Het spijt me, dat u het niet kunt aan nemen. Mij ook. Geloof me, indien er één tijd verdrijf is, waar ik dol op ben, dan is het het aannemen van geld. Ik vlei me, dat :k er een zekere flair voor heb. Maar in deze bijzondere situatie heb ik mijn handpalm nog rviet voelen jeuken. Misschien, zei Jill langzaam, zal ik u hierom nog meer achten. Denkt u dat? Misschien. We!, tot ziens dan maar. Pip-pip. Mocht u nog van meening verande ren.... Weet u wel, zei Byng ernstig, dat u een stralenkrans behoorde te dragen. Hei, zeg eens, wat moet dat voor den. Ssssht! zei Bill. Reggie in pyama, staarde Bill vol afkeer aan. De Byng was een der velen, die van hun slaap hielden. En daarom voel de Reggie, zich nu, om twee uur in den ochtend, ontstemd, dat hij gestoord werd. Ssssht? vroeg hij ontstemd. Wat be doel je met dat sssht? Hou je stil, siste Bil! dreigend. - Oh! Ik wist waarachtig niet wat je be doelde. Wil je nu stil zijn? Maar waarom, baasje? Ik bedoel w0®r" om die geheimzinigheid? En waarom dat herhaalde verzoek om stilte? Gezien het feit, dat ik door het geklos van jouw groote voeten gewekt ben, mag ik dat toch zeker wel vragen, wat? Ik wacht op dien kerel. Wat voor kerel? Dien inbreker. Oh! Je bedoelt dien vent, die de kamer in en uit sluipt en zoo? Wie voor den duivel kan ik anders be doelen? Hij zal zeker terugkomen. En, als hij weer komt, zal Babs gillen. En dan kom 3U m actie? Precies. Offl hier maar van te zwijgen. Bill haalde een paar voet pistool uit 2ijn zak. Reggie schrok. Wil je dien houwitzer in werking stellen? ik snak naar de kans, Maar de gasten, baasje, de gasten! Dat is in orde. Ik heb een vaste band van schieten. En bovendien liggen zij in bed, En hoe lang denk je, dat zij in bed zullen blijven, wanneer je met dat kanon in actie komt? Jij hebt een verkeerde psychologie, zei BUI. Mogelijk. Maar ik heb den juisten kijk op de zaak. Je probeert mij wijs te maken, dat zij het leuk zullen vinden? Zy zullen er gek mee zijn. Niets maakt èen plek zoo populair als een beetje bloed vergieten. Kijk eens, hoe de menschen sa- menstroomen naar de plek, waar een moord gebeurd is. Ze zullen diep in de oude beurs tasten om de kamer te mogen zien, waar de keel van de oude jongejuffrouw werd opengesneden. Niet, zei Bill ter geruststel ling, dat ik verwacht, dat ik werkelijk iemand zal moeten doodschieten. Maar die kerel kan wel eens lastig blijken en in dat geval schiet ik zijn beenen onder hem van daan. Het bevalt mij niet, zei Reggie onzeker. Wij houden mot van losliggende beenen hier in huis. Maakt geen goeden indruk, baasje. Wij moesten er veeleer op uit zijn de boel hier Pr°P®.r eh zindelijk te houden. Boven dien z£d hij niet zoo stom zijn om terug te komen. zal hij zeker. Alle inbrekers zijn stom. Laat de zaak maar aan mij over en ga jij maar rustig terug naar bed. .Wat heeft dat voor zin? Ik bedoel, hoe zou ik rustig kunnen slapen, terwijl jij voor miJn kamer heen en weer stapt? Je kunt me gelooven, of niet, baasje, njiaar het leek veel op een kudde olifanten, welke de eer ste beginselen van de shimmy repeteerden. Het kan me niets schelen, of jij slaapt of niet. Het eenige wat ik verlang is, dat jij terug gaat naar bed en mij ruimte geeft om te handelen. Wanneer jij begint met, dat wapen af te schieten, zei Reggie ernstig, zal ik je zoo veel ruimte geven als maar eenigszins mo gelijk is. Ik bedoel wat duivels nog toe? Met uitzondering van hun gemompel was alles in het oude huis doodstil geweest. Nu deed een scherpe, hooge, doordringende gil Bill minstens zes inches van den vloer om hoog springen. Het haar van den Byng stond overeind als de pennen van een egel. Reg gie was van meening, dat iemands keel met een blank mes werd afgesneden. Mijn hemel! stamelde Bill. Dat was Babs niet! Hierheen! Reggie geloppeerde al over den gang. Het was nu niet langer stil in het hotel. Vanachter de gesloten deuren klonk een verbaasd gemompel, bedden kraakten en bloote voeten plompten op talrijke vloeren. Hier en daar werd een slot opengedraaid en staarde een slaperige gast angstig verbaasd naar buiten. De Byng was het spoor kwijtgeraakt. Hij rende snuffelend in het rond. Een tweede gil, inspireerend en krachtig, bracht hem weer in de goede richting. Hij wierp zich tegen een deur. Deze was gesloten. Dicht? vroeg Bill gejaagd. Wie slaapt daar? Miss Richardson. Waarschijnlijk een oude jongejuffrouw. Wat moeten wij doen, baasja? Ik zal het slot openschieten. Bill bracht zijn artillerie in stelling. Reggie gaf een gil en greep hem bij den arm. Wacht evenIk bedoel, wacht even! Misschien heeft zij een nachtmerrie, of pijn in haar duim. Het is niet noodig haar neer te schieten, baasje. De Byhg verhief zijn stem miss Richardson 1 miss Richardson! Bent U daar? Waar voor den drommel denk je, dat 1 zij anders is? bromde Bill. Wij verknoeien maar tijd. Ik kan haar toch moeilijk vragen of zij nog leeft, wel, baasje? Dat bedoel ik fei telijk. Miss Richardson! Van achter de deur klonk een angstige stem. Er is een man in mijn kamer! Maak de deur open! brulde Bill. Ik ben in bed! - 1 - Kom er dan uit en doe open! Neen! Ik weiger! Duivels! knarsetandde Bill. Hij ging een eindje achteruit en wierp zich met volle kracht tegen de deur. Help eens even, sufferd! Reggie hielp even. De deur gaf mee en samen vielen zij voorover de kamer binnen. Het vertrek was in duisternis gehuld. Uit het bed klonk een bevend protest-gejam- mer. Zij hadden geen tijd om daar naar te luisteren. Een groot, zwaar lichaam, dat uit het niet kwam opdoemen, trof Bill in zijn maag. Bill uitte een kreet van protest en sloeg dubbel als een klaptafel. Er kwam iets hards op Reggie's bloote voeten terecht. Reggie gilde het uit, sloeg met beide han den voor zich uit, en kreeg iets te pakken. Direct ging hij tot den aanval over. Het Byng-bloed deed zich gelden. Er waren groote dingen op komst. Hij kreeg iemand te pakken, viel, en sleepte den ander met zich mee. En daar, op den vloer, begonnen zij hun probleem uit te werken, Het duurde geruimen tijd, alvorens de een of andere heldere geest op het idee kwam het licht aan te draaien. En Byng ont dekte, dat hij al zijn krachten had inge spannen om Bill te wurgen. En Bill ontdexte, dat hij druk bezig geweest was om Reggie's korte ribben te kraken. Bij stilzwijgende overeenkomst staakten zij hun vijandelijk heden en krabbelden zij overeind. Uit de deuropening staarden een tweetal verbaas de gezichten op dit wonderlijke schouwspel neer. In het bed bleef een volkomen in lakens gehulde figuur aan één stuk door jammeren en klagen. Byng was de eerste, die zijn stem terug vond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2