K.L.M. VLIEGTUIG „FLAMINGO" VERONGELUKT. Alle vijftien inzittenden gedood. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. V Een droeve lijst. BRUSSEL TOESTEL IN BRAND GEVLOGEN. DE SLACHTOFFERS. 60ste JAARGANG No. 17926 WOENSDAG 28 JULI 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET VERONGELUKTE TOESTEL DE PH—A-LF- „FLAMINGO" IN de nabijheid van Hal ten Zuidwesten van Brussel is hedenmorgen omstreeks elf uur het K.L.M.-vliegtuig „Flamingo", een D.C. 2 met de lier- kenningsteekens P.H.-A.L.F. neergestort. De ramp had plaats in de omgeving van het kleine station Brages. Het toestel was hedenochtend te 9.20 uur van Schip hol vertrokken. Na een tusschenlanding te Brussel, waar de meeste passagiers van het verongelukte vliegtuig zijn ingestapt, is de „Flamingo" kort na het vertrek van Brus sel bij het station Brages neergestort. Alle vier leden der bemanning en elf passagiers zijn hij de ramp op slag gedood. xhal In een grooten boog stortte de machin omlaag C Slachtoffers moeten onmid dellijk zijn gedood. NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE RAMP. Verhaal van een ooggetuige. VREESELIJICE TOONEELEN Inzittenden levend verbrand. het verongelukte toestel. SCHIPHOL IN ROUW. VERSLAGENHEID OP WAALHAVEN- DE POST VERMOEDELIJK GEHEEL VERLOREN. BRAND IN EEN KAMPONG. Ruim 200 inlieemsclie woningen vernield. KATHOLIEKE NED- KAMPEERDERS IN ZWITSERLAND- VERLENGING CONTINGENTEERlNG OOSTPANNEN- De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco tij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per trie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10 per drie baanden 3,bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tuschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. -. BRAGES PT Volgens de tot duSVer gen is de „Flamingo" \?rkregen lnllchtln" ontploffing aan boord in S"86 T" 6611 toen neergestort. r&nd gevl°Sen en Onmiddellijk na het bekend wnr^v, de ramp heeft de Belgische luchtvaart maat schappij hulp naar de plaats des onheils ge zonden. Het ongeluk geschiedde te ruim half elf in de buurt van Hal, ongeveer 15 k.m. ten Zuiden van Brussel. Het toestel, dat, 2ooals gemeld, te 9.20 uur van Schiphol was ver trokken, was juist weer opgestegen van het vliegtuig Haeren nabij Brussel. Het stond on der commando van den v Steensma, den zoon van den h°° J1 den marinestoomvaartdienst b.d., c" Steensma, die eveneens in diens K. L. M. Als tweede bestuurder-mecanicien was aan boord de heer Geering en als radio-telegra fist de heer Ludekuize, terwijl mejuffrouw Van der Laan dienst deed als stewardes. Sagi6r<ier bevond zich' nog aan boord als pas' Wan6r 06 Werktuigkundige van de K.L.M-, de p r°n> die zich voor werkzaamheden met - "Flamingo" naar Parijs zou begeven. Wet staat thans vast, dat zich aan boord evonden tien passagiers, vijf van Belgische nationaliteit, drie Duitschers een Mexicaan en een Nederlander, de heer Nathans, secre taris van de internationale transportarbeiders federatie. Het bericht van de ramp werd door de ra- dia-afdeeling van het vliegveld Haeren door gegeven aan de radiodiensten op Schiphol en Waalhaven en werd te 12.10 uur aldaar ont vangen. Te kwart voor een zijn met het diensttoe- stel van de Air France naar Brussel vertrok ken de heeren van der Heyden, inspecteur Van den luchtvaartdienst, von Baumhauer, lid van de commissie van toezicht op de Licht vaardigheid, de heer Behage, chef van de Werkplaatsen van de K.L.M. en Hondong, een der oudste vliegtuigbestuurders van de vL.M. Verder is ook nog meegegaan dr. Slotboom, geneeskundige van de K.L.M. Onmiddellijk na aankomst op het vliegveld Haeren zullen de heeren zich naar Hal be geven om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Een der ooggetuigen van de ramp vertelde ons, nog volkomen ontdaan over het gebeurde, het volgende: Ik zag het toestel op normale wijze uit de richting Brussel naderen. Plotseling schoten vlammen rondom uit het toestel en in een grooten boog stortte het vliegtuig omlaag. Met een grooten slag kwam het neer op een aard appelveld dat op ongeveer 500 meter van het station van Beert gelegen is. Met de overige getuigen van de vreeselijke ramp snelde ik onmiddellijk toe, maar slaagde er niet in bij het toestel te komen, aangezien de hitte van den brand ons noodzaakte op een afstand te blijven. Wij konden niets doen. Machteloos moesten wij toezien, wetende dat in het vlieg tuig menschen lagen. Het was echter volstrekt duidelijk, dat zelfs al hadden wij het toestel kunnen benaderen, onze hulp slechts weinig had kunnen baten. Alle inzittenden moeten, daar kan geen twij fel aan zijn, op slag dood zijn geweest. Som mige lijken waren uit het toestel geslingerd kij den val. Zij waren onherkenbaar...... Reeds spoedig na het gebeurde arriveerden hetCiarrnerie en marechaussee ter plaatse. Ook wiü Parket kwam een onderzoek instellen, ter autorit t Brussel Nederlandsche luchtvaart- men snellend f PlaatS Van h6t onheil.kwa" gezet en st^nt WCTd onmiddeUljk af" ng toezicht werd gehouden, dat Een der jongste opnamen van het ver. ongelukte toestel bij gelegenheid van het „tableau de la troupevan het corps stewardessen op Schiphol, Schetskaartje, waarop met een kruisje aangegeven, de plaats, waar de Flamingo is verongelukt- onbevoegden op een behoorlijken afstand bleven. Zoodra de politie verschenen was, stelde zij pogingen in het werk om het vuur, dat loeiend voortbrandde, in de overblijfselen van het totaal vernielde toestel, te blusschen. Aan gezien echter naar het schijnt een behoorlijke voorraad benzine in de tanks was meegenomen, kon men er niet in slagen, de vlammen te dooven. Hedenmiddag om twee uur brandde de ruïne nog steeds voort ondanks het feit, dat men groote hoeveelheden zand en aarde op het geheel had geworpen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers had men, zorgvuldig afgedekt en bewaakt door gendarmerie, tot op dit oogenblik nog ter plaatse laten liggen, aangezien men er nog niet in geslaagd was alle lijken te identifi- ceeren. Onze Correspondent te Brussel seint ons: Het is op het gehucht Hondzoeht gemeente Lembeek nabij Hal, dat vanmorgen rond tien uur 45 het Nederlandsche verkeers vliegtuig is neergestort. Alle inzittenden zijn levend verbrand. Tot nu toe vond men niets anders dan vreeselijk verminkte lichamen. De rijkswacht kwam onmiddellijk ter plaatse en stelde een strengen ordedienst in, want vele dorpelingen waren naar de plaats van de ramp gekomen. Ook het parket was spoedig ter plaatse voor een gerechtelijk onderzoek. Ooggetuigen van de ramp verklaren, dat zij te ongeveer half elf het zilvergrijze ver keersvliegtuig uit de richting Brussel zagen aankomen op een hoogte van ongeveer 300 meter. Het toestel vloog in de richting van Parijs. Plotseling werd het eentonige geronk van de motoren onderbroken door hevige knallen. Dadelijk daarop zag men zwarte rookwolken uit het vliegtuig opstijgen en begonnen de vlammen uit te slaan. Met veel lawaai stortte het vliegtuig naar beneden en kwam met een vreeselijken slag op den grond terecht op een aardappelveld naast een tarweakker. Een oogenblik heeft men nog het hartverscheurend gekerm der onge lukkige slachtoffers gehoord. Het toestel brandde geheel uit, zonder dat een der om standers het vliegtuig kon naderen. Spoedig was er niets meer over dan een hoop ver wrongen ijzer. De lijken der inzittenden wa ren geheel verkoold en dermate verminkt, dat men niet kon vaststellen of de slacht offers mannen of vrouwen waren. Vliegtuio door bliksem getroffen Overal waar men lijken vond, heeft men stokken in den gro.,d geplaatst om het on- erzoek te vergemakkelijken. De oorzaak van de ramp is no,3 njet bekend, doch in luchtvaartkringen op het vliegveld Brussel Evere sprak men de veronderstelling uit dat het vliegtuig door den bliksem zou zijn ge troffen- Op het oogenblik van de ramp woedde ei namelijk een hevig onweer nabij Hal, dat ook in de hoofdstad op 20 K.M. af stand gelegen zeer goed bemerkbaar was. Er heerschte toen een wart duisternis en de regen viel bij stroomen neer. Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp wordt nog voortgezet. De bemanning van het vliegtuig bestond uit: Bestuurder C. T. R. Steensma. Tweede bestuurder mecanicien Geering Marconist Ludekuize. Tweede werktuigkundige Wapperom. Mej- v- d- Laan- De passagiers waren: De heer Nathans, Nederlander komende van Amsterdam. De heer Trillo, een Mexicaan, komende van Amsterdam. De Duitscher Wetzlaar, die evenals ue hierna te noemen passagiers uit Keulen was gekomen en te Brussel -n de „Flamingo" was gestapt. De Duitscher Mun. De heer en mevrouw Tondreau. De heer Blume. De heer Whitehouse. De heer Canton. De heer Goldbloome. I; LEVENSBIJZONDERHEDEN DER bemanning- De bestuurder van het verongelukte vlieg tuig, de heer C. T. R. Steensma werd op 27 September 1913 te Hellevoetsluis geboren. Hij breveteerde op 22 September 1934 en was sinds I Juli 1936 in dienst van de K.L.M. G. Geering tweede bestuurd-er en meca nicien werd geboren 6 September 1912 te Rotterdam. Hij was in dienst van de K. L. M. sedert 4 Mei 1936. De marconist B. Ludekuize was woon achtig te Amsterdam. Hij werd geboren 16 December 1912 te Durgerd-am, was in dienst van de K. L. M. sinds 11 November 1935. Alle leden van de bemanning waren onge huwd. Mej. v. d. Laan was, vernemen we nader, geen stewardes, zij vloog als passagiere mede. Zij woonde te Amsterdam en werd geboren 1 Februari 1912. C. Steensma, De „Flamingo" is eerst kort geleden, tege lijk met de „Edelvalk" opgenomen in de K.L.M.-vloot. Verleden jaar heeft het toestel vaak dienst gedaan op de route AmsterdamMilaan. Eerst kort geleden bevloog dit toestel regel matig het traject AmsterdamBrussel Parijs. Toen wij vanmiddag de luchthaven binnen reden, bemerkten wij reeds dadelijk, aan de vlaggen die halfstok wapperden, dat het ont stellende bericht van den ondergang van de „Flamingo", waarheid was geworden. Maar niettegenstaande dat op de gezichten van de autoriteiten en piloten de nervositeit en ontsteltenis duidt \k te lezen was, ging het leven zijn gewonen gang. De passagiers liepen af en aan, nog onkundig van het treurige feit, dat ginds bij Brussel een vliegtuig, gelijk aan het tc ✓.tel waar zij instapten, jammerlijk was vergaan. De arbeiders, die aan de verbetering van Schiphol werkten, arbeidden voort, onon derbroken. Op het platform tusschen de vertrekkende en aankomende toestellen, liepen dichte drom men menschen, bezoekers, meest uit de pro vincie De gids legde hun in bijzonderheden de prachtige eigenschappen van de machines uit, roemde hun comfort en betrouwbaarheid. Nie mand dacht daarbij aan ongelukken. De ramp van de „Lijster" lag al weer zoo ver achter ons Steeds nieuwe bezoekers kwamen voor de hekken. Blijmoedig en opgewekt, nu eens een dagje uit te zijn. Schoolkinderen die in groote groepen werden rondgeleid en anderen, die de terrassen op feestelijke wijze met vlaggen ver sierd, bevolkten. En toch lag Schiphol in rouw, wijl een der vogels van de K L. M. vanochtend nog blij moedig was opgestegen, op droevige wijze aan haar einde was gekomen, welk ongeluk, zooals men weet vijftien menschenlevens had geeischt. Op Schiphol werd het vliegtuig ongeluk omstreeks kwart over twaalf bekend. We-er heeft een ontzettend ongeluk de K. L. M. getroffen en onwillekeurig gaan de gedachten terug naar de vroegere rampen, die met Nederlandsche passagiersvliegtuigen hebben plaats gehad en waarbij zooveel slachtoffers om het leven kwamen. Het is een wanhopig, droeve reeks, waar van de bijzonderheden bij deze nieuwe ramp, weer zoo pijnlijk in het geheugen dringen. Het begon met het vergaan van de „Uiver" in December 1934 in de Syrische woestijn, waar het toestel neerstortte en alle inzit tenden werden gedood. Het jaar 1935 was in waarheid een onge luksjaar. De eerste vliegmachine, die in dat jaar ten onder ging, was de „Leeuwerik", die op weg van Praag naar Amsterdam bij Brilot (tusschen Dortmund en Cassel) tegen een berg vloog, neerstortte en verbrandde. Het toestel was slechts enkele dagen in dienst op de nieuwfe lijn AmsterdamPraag. De zes inzittenden, vier leden der bemanning en twee passagiers, werden gedood. Op 14 Juli 1935 raakte in de nabijheid van Schiphol, de „Kwikstaart" na een ge dwongen daling, met een vleugel den oprit van het in aanbouw zijden viaduct over den Spaarnwouderweg. Een explosie van de ben zinetanks volgde, waardoor het vliegtuig verbrandde. Zes inzittenden kwamen in de vlammen om. Op 17 Juli, dus drie dagen later, vloog de „Maraboe" bij Bushire eveneens in brand. Door weersomstandigheden gedwongen moest een landing gemaakt worden 10 K.M. ten Zuiden van Bushire, nabij het plaatsje Rishar. Bij een aanloop tot weer opstijgen, werd de machine ernstig beschadigd en vloog in brand. Post en bagage gingen verloren, maar de inzittenden wisten zich te redder- Het vergaan van de „Gaai" op Zaterdag middag 20 Juli 1935 in Zwitserland was de derde ramp, die de K.L.M. in dit ongelukn- jaar trof. De ramp gebeurde om 12.30 op 100 K.M. ten Noorden van Milaan in het dal van de Mesolcina aan den H. Bernardpas op Zwit- sersch grondgebied. Het vliegtuig was bij slecht weer in een dal terechtgekomen, en bij een poging van den bestuurder om daaruit te komen, is het toestel met groote snelheid tegen den rots wand te pletter gevlogen. Het werd geheel vernield. Alle inzittenden, vier leden der bemanning en negen passagiers, kwamen om het leven. Nog versch in het geheugen ligt het tra gisch ongeluk met de „Lijster", welk oe- stel op 9 December 1936 bij het vliegveld Croydon neerstortte en in brand vloog. Van de 17 inzittenden (13 passagiers en 4 leden der bemanning kwamen 8 passagiers direct om het leven, terwijl eenige gewonden later nog in het ziekenhuis zijn overleden. Het vliegveld Waalhaven ligt voor het eerst, na dagen van een sombere weersgesteldheid, met zijn frisch-groene grasmat te glinsteren in het felle zonlicht, dat zich eindelijk weer openbaart aan een wolkeloozen hemel. Er zijn heel veel bezoekers op dezen Woens dagmiddag, die, met enthousiasme vervuld, gaarne komen zien naar de ranke K. L. M.- vogels, die zoo chartmant en ongestoord neerdalen uit het hooge luchtruim. Passagiers verlaten lachend de toestellen en andere reizigers staan in gespannen af wachting om in te stappen voor het vertrek naar verre oorden. Men weet nog van niets Alles gaat met een onovertrefbare regel maat, doch het dienstdoende personeel, dat stipt zich houdt aan een opgelegde taak het staat op hun gezichten te lezen is ech ter vervuld van de smartelijke tijding, welke als een loopend vuur is gegaan van de eene afdeeling naar de andere. De „Flamingo" gevallen! Vijf makkers zijn. wederom omgekomen tijdens de uitoefening van hun plicht, terwijl de dood mede heeft getroffen tien passagiers, die zich met zoo veel gerustheid hadden toevertrouwd aan onze K. L. M. Men wil het nog niet gelooven en gehoopt wordt, dat de berichten omtrent de ramp niet zullen zijn van een dergelijke verschrikke lijkheid. Maar Circa 10 uur vanmorgen is de „Flamingo" nog geland op Waalhaven. Er is toen gepraat en gelachen. Wie had ooit kunnen vermoeden dat de machine daarna zou opstijgen voor haar laatste tocht. Het publiek wordt zooveel mogelijk nog onkundig gelaten. Waarom ook niet? Een droeve tijding komt immers nooit laat ge noeg. Ofschoon diep met rouw in het hart gevuld en niettegenstaande ieders gedachten zich concentreeren op hen, die vielen, is de leiding van Waalhaven er niet toe kunnen komen om de vlaggen, die breed uitwapperen op den wind, halfstok te hijschen ten teeken van rouw. Men wil schijnbaar de eerste uren alleen zijn met zijn droefheid en medeleven. En dit laat zich begrijpen. De met het neergestorte K.L.M.-vliegtuig, meegegeven post is vermoedelijk geheel ver loren gegaan. Deze post, waarvan het totaal gewicht slechts 5 K.G. bedroeg, bevat uitsluitend stuk ken bestemd voor Frankrijk, welke het expe ditiebureel Amsterdam C.S. tusschen Dins dagavond 22.55 uur en Woensdagmorgen 8.25 uur hebben bereikt. Voor het hoofdpostkan toor Rotterdam zijn deze tijdstippen resp. 23.25 uur en 9 uur. Hoewel reeds dadelijk het ergste werd ge vreesd, n.l. dat men hier met een der lijntoe- stellen van de K. L. M. te doen moest heb ben, was het niet dadelijk mogelijk zeker heid te krijgen. De berichten uit Brussel kwamen slechts zeer schaars en onvolledig binnen. Het wachten op verder nieuws was een pijnigende marteling, welke meer dan een uur duurde. Totdat eindelijk de aanvankelijk geuite veronderstelling maar al te waar bleek te zijn: het Douglas-toestel, Flamingo" was bij Hal neergestort en in vlammen opgegaan. Alle inzittenden menschen van de K. L. M. en elf passagiers waren daarbij om het leven gekomen. De heeren Plesman en Guillonard resp. di recteur en onderdirecteur van de K.L.M., die juist op Schiphol vertoefden in verband met de op vanmiddag vastgestelde onthulling van de door de gemeente Amsterdam aangeboden wandschildering in het stationsgebouw, -— welke plechtigheid na het bekend worden van de ramp is afgelast, namen onmiddellijk in overleg met den stationschef Thomson en den waarnemenden chef van den vliegdienst Fuchs, de noodige maatregelen Om kwart over één vertrokken met het diensttoestel van de Air France de reeds eerder genoemde hee ren naar Brussel, teneinde te plaatse het on derzoek te beginnen. Gemeld kan nog wor den, dat de heer Wapperon van den techni- schen dienst, die mede tot de slachtoffers be hoort, pas op het laatste oogenblik besloten had met het rampspoedige toestel naar de Fransche hoofdstad te vertrekken. Met de „Flamingo" is het vijfde Douglas- toestel van de K.L.M. verloren gegaan. De vorige Douglas-toestellen die verongelukt zijn, waren, zooals men weet, de „Uiver", de „Gaai", de „Maraboe" en de „Lijster". Het ongeluk met de „Maraboe" was destijds voor de inzittenden gelukkig nog goed afgeloopen. BUITENZORG, 28 Juli (Aneta) De gou verneur van Celebes meldde telegrafisch, dat in den afgeloopen nacht van 25 op 26 Juli een brand heeft gewoed in den kampong Loeaoer, onderafdeeling Madjene. Hierbij zijn 212 inheemsche woningen verbrand. De scha de bedraagt 28.000 gulden. De oorzaak is onvoorzichtigheid met een petroleumlamp. Het bestuur heeft hulpmaat regelen betroffen. Een groot aantal Nederl. Kath. jongens zullen volgende week in Ital. Zwitserland een kamp betrekken. De kampeering wordt verzorgd door de Katholieke Reisvereeni- ging, welke daarmede zelfstandig het gebied der Jeugdexcursies betreedt. Onder leiding van dr. Wim Theunissen, leeraar aan de Ka tholieke lycea te den Bosch, zullen ruim dertig Katholieke jongens uit verschillende plaatsen des lands Maandag a.s. over Basel naar Magliaso in Tessino (Italiaansch Zwitserland) vertrekken, waar ze tot 21 Augustus een kamp zullen betrekken. Het kamp is ideaal gelegen, volkomen naar alle eischen ingericht, staat geheel onder gees telijke leiding, en geeft op het gebied van verzorging, tucht, ontspanning en sport alle waarborgen! De Ned. Reisvereeniging voor Katholieken werkt in deze samen miet de Katholieke Zwitsersche jeugdleiders en stelt zich voor, in dezen geest ook verder te arbeiden. Het plan bestaat, het volgend jaar ook voor Katholieke meisjes een dergelijke kampeer reis te organiseeren. BATAVIA, 28 Juli (ANETA) Bij staatsblad 468 is de contingenteering van Oostpannen voor den duur van een jaar, ingaande 1 Augustus a.s. verlengd. Hedenmorgen werd het op de Maas te R'dam gezonken motorvaartuig Alpina 5t J door van der Tah's Bergingsbedrijf gelicht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1