O H rui DESINFECTIE-MAATREGELENl BIJ ZIEKTE. (P* r, m II r Pii DONDERDAG 29 JULI 1937 DE SLACHTOFFERS. Nationaliteit der passagiers. Echtpaar Tondreau was op huwelijksreis. HET LEVEN GAAT DOOR Stoffelijk ovrschot der slachtoffers in. een routvkapel opgebaard. RÜWII V lëaiBP Telegram van Ht M. de Koningin. Het vakje dat niet werd ingevuld. BETUIGINGEN VAN DEEL- NEMING. Hoe in de praktijk te handelen. De «roei, fer bacterieën, der eigenlijke ziek- KINDJE VERDRONKEN. SCHEVENINGEN HEEFT NIET TE KLAGEN. De badplaats profiteert van de opleving. GOEDE TURFPRIJZEN- KIND DOOR AUTO GEGREPEN. van de ramp kon de heer Behage nog niet doen. De Nederlandsche deskundigen, waar onder de heer Van der Hsyden, inspecteur van den luchtvaartdienst, en den heer Van Baumhauer van het rijkstoezicht op de luchtwaardigheid, konden zich daarover nog geen opinie vormen. De Nederlandsche deskundigen hellen niet over naar de theorie, die de Belgische tech nici, zij het ook na een oppervlakkig onder zoek, hebben verkondigd, dat blikseminslag de oorzaak zou zijn. Zij schijnen den indruk te hebben gekregen, dat de brand of ont ploffing is ontstaan in de achterste benzine tank in den linkervleugel. Hopenlijk zal een onderzoek van de mo toren, die heden worden vrijgegeven, daar over opheldering brengen. Het is nader gebleken, dat de eerste opgave van de nationaliteit der om het leven ge komen passagiers niet geheel juist was. Be halve één Nederlandsche passagier, de heer Nathans, bevond zich aan boord ook slechts één Duitsche passagier, n.l. de heer Felix Wetzlar, en niet vijf, maar drie Belgen, n.l. het echtpaar Tondreau en de heer Blum. De heeren Goldbloom, Canton en Bernard F. Mun waren Amerikanen. De laatste woonde te Longbeach in de Vereenigde Sta ten. De Spaansch-Amerikaansche passagier, de heer Trillo, was manager van de R. K. O. Radio Film Corporation, te Amsterdam voor Nederland in oprichting, terwijl de passagier Whitehouse van Britsche nationaliteit was. De werktuigkundige Wapperon- De werktuigkundige Wapperon, die ver bonden was aan de technische werkplaatsen der K. L. M. te Amsterdam en voor een dienstaangelegenheid naar Pèrijs moest, is 31 jaar oud. Hij kwam 8 Januari 1934 in dienst van de K. L. M. Hij woonde te Rijk in de Haarlemmermeer, was gehuwd en vader van één kind. De heer N- Nathans- He heer N. Nathans, tweede secretaris van de internationale transportarbeidersfederatie, die bij de ramp om het leven is gekomen, was op reis naar Parijs, in zijn kwaliteit van lid eener commissie, ingesteld door de S.D.A.P. en het N.V.V., welke tot taak had het over brengen van Spaansche kinderen naar Neder land te bespreken. De drie andere Nederland sche leden dezer commissie waren Dinsdag avond per trein vooruit gereisd, doch de heer Nathans, die lid van den Hilversumschen Ge meenteraad is, had nog de avondvergadering van Dinsdag van dezen raad willen bijwonen en was deswege gistermorgen per vliegtuig vertrokken. De heer Nathans is op 7 December 1883 te Arnhem geboren. In 1900 trad hij in dienst der Nederlandsche Spoorwegen te Rotterdam. Als jonge commies maakte hij in 1903 de spoorwegstaking mee. Toen naar aanleiding van deze staking aan het spoorwegpersoneel verboden werd lid te zgn van de Nederland sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, werd de heer INathans geheim lij dezer vereeniging, tevens secretaris van de afdeeling Rotterdam. In die jaren was hrj cor respondent van het toenmaals te Berlijn uit gegeven periodiek van de internationale trans portarbeidersfederatie. In 1910 werd hij door de directie der Spoorwegen voor de keus ge steld ontslag te nemen of voor zijn organisa tie te bedanken. Hij koos het ontslag en werd benoemd tot secretaris van de Nederlandsche Vereeniging en redacteur van haar orgaan. Deze functie heeft hij tot 1922 bekleed. In dat jaar werd hij op het congres van de I. T. F. te Weenen tot tweeden secretaris benoemd en belast met de leiding van de afdeeling spoor wegpersoneel. In 1930 werd hg officieel be noemd tot plaatsvervanger van den eersten secretaris, den heer Edo Fimmen. De heer Nathans was tot heden bovendien lid van het dagelijksch bestuur van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel. P wel bijzonder tragische wijze is het Belgisch echtpaar Toudreau bij het vergaan van de „Flamingo" aan zijn eind gekomen. De man en de vrouw, die beiden 30 jaar oud waren, bevonden zich op de huwelijksreis. Ze hadden, naar onze Brusselsche corres pondent meldt, de Rijnstreek bezocht en wa ren einde vorige week uit Keulen via Am sterdam naar Brussel komen vliegen. Tijdens deze luchtreis hadden zij aan boord kennis gemaakt met een passagier, die naar de Pa- rijsche wereldtentoonstelling vloog. Zij spra-, ken af dat zij elkaar daar zouden weervinden. Na een paar dagen in België te zijn geble ven is het echtpaar Tondreau met de „Flamin go" naar Parijs vertrokken. Een tiental mi nuten later lagen zij verminkt en verkoold tusschen het wrak van de „Flamingo" neer geveld. Uit Hollywood (Califomië) wordt gemeld, dat de omgekomen heer Benjamin Mun te Lougbeath woont en president is van de Humble Oil Company. Nadat het parket de noodige constataties had gedaan, werd toestemming gegeven tot het bergen der lijken. Dit geschiedde door de zorgen van het Roode Kruis van Hal. De stof felijke overschotten werden in uit de hoofd stad gekomen kisten gelegd, die werden over gebracht naar het schoolgebouw van Lem- beek, waar zij in een rouwkapel werden opge baard. Door veldwachters en burgers werd hierbij de doodenwacht gehouden. Ook vanmorgen verdrong zich weer een groote menigte nieuwsgierigen op de plaats van de ramp. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende N voetgangers en fietsers Op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeo ren. Wat zoudt u hier van denken: IEOER OP ZIJN EIGEN WEG De directie van de K.L.M. ontving in den loop van den avond van den adjudant van dienst van H.M. de Koningin, Jhr. De Jonge van Ellemeet, een telegram van den vol genden inhoud: „Hare Majesteit de Koningin, diep begaan met den rouw der nabestaanden van de slachtoffers der Flamingo-ramp, draagt mij op ook der K.L.M.-directie hoogst derzelver gevoelens van deelneming over te brengen". Voorts werden nog telegrgammen van rouwbeklag ontvangen van verschillende buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen, w.o. de Air France, de A. B. Aerotransport uit Stockholm, de British Airways, de D. D. L., uit Kopenhagen en de Cie Air France transatlantique, zoomede van de Nationale Luchtvaartschool, de Rotterdamsche Aero- club en de Haagsche Jeugdluchtvaartclub. Verder zijn telegrammen van deelneming ontvangen van den Belgischen minister van vervoerwezen, Marcel Henri Jaspar, van den heer Daumerie, directeur van den Belgi schen luchtvaartdienst, van den luchtvaart attaché der Italiaansche ambassade te Brus sel en van generaal en mevrouw Snijders. Bij het hoofdkantoor der K.L.M. te 's-Gra- venhage werd voorts een brief ontvangen van den minister van waterstaat, ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren, waarin deze zijn deel neming betuigde met den slag, dien de K. L. M. getroffen had. Een soortgelijk schrijven werd ontvangen van den secretaris-generaal van het depar tement van defensie, namens den minister van defensie, die niet te 's.-Gravenhage ver toeft. In den namiddag kwam de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, persoonlijk zijn opwachting maken om zijn deelneming te betuigen. Ook hedenochtend ontving de directie van de K.L.M. een stapel brieven en telegrammen van rouwbeklag in verband met het vergaan van de „Flamingo". Brieven kwamen o.a.é binnen van den chef van den marinestaf, schout-bij-nacht Fürstner van den sous-chef van den generalen staf, ko lonel J. Harberts, namens den chef van dien staf, van den secretaris-generaal van het mi nisterie van koloniën, Jhr. mr. Six, namens den minister, van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal baro van Voorst tot Voorst, van den oud-minister van water staat jhr. ir. van Lidt de Jeude, van de direc ties van de Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker, het staatsbedrijf der P.T.T., de Rot- damschen Lloyd, Radio-Holland, A.N.W.B., alsmede van het bestuur van de Haagsche kamer van koophandel Telegrafische betuigingen van deelneming waren er o.a. van het Reichsverband der Deut3chen Luftfarhtindustrie, de British Air ways Ltd., de Avio line Italiana, de Deutsche Lufthansa a.g., van den vlootvoogd in Neder- landsch-Indië, schout-bij-nacht Ferweda, ka pitein Versteegh, namens de K.N.I.L.M., en den commissaris der koningin in de provin cie Limburg, mr. dr. W. G. A. van. Sonsbeeck. Aan den wand in de stationshal op Schip hol prijken de zwarte bordén, vol gekrab beld met de krijthieroglypen, letters en cij fers, die >het verloop der vluchten regis- treeren. P. H.A. L. F. staat ergens rechts in den hoek. Bestuurder Steensma, vertrek Amster dam 9.35 uur, vertrek Rotterdam 9.55 uur, vertrek Brussel 10.31 uur, aankomst Parijs. Het open vakje blijft oningevuld, een rouw- zwart plakje op het overvolle bord Het duurde geruimen tijd voor het droeve nieuws tot het groote publiek in Amster dam was doorgedrongen, aangezien de bulle tins op verzoek van de K.L.M. nog ingehou den werden, zoolang niet alle nagelaten be trekkingen van de slachtofers verwittigd waren. Slechts weinigen van de aankomende be zoekers op Schiphol merkten de vlaggen op, die aan het hek van de luchthaven half stok hingen. Deze vlaggen, die nat van den regen naargeestig klapperden in den wind, waren alleen voor degenen, die het vreese- lijke nieuws wisten, een voortdurende her innering aan de sombere doodsgedachte, die op dezen triestigen namiddag over Schiphol hing. Verder was er vrijwel geen enkel teeken, waaruit men kon opmaken, dat deze dag een zwarte dag was in het luchtvaartver- keer. De vliegtuigen kwamen en gingen vol met passagiers. De K.L.M.-menschen deden hun werk, ai was het dan met gezichten, die ongewoon ernstig stonden, en regelmatig loeide de sirene van den verkeerstoren, ten teeken dat er weer een nieuw vliegtuig aan stalten maakte om veilig te landen na een volbrachte reis. Er was niets op dezen middag, dat het groote publiek op de gedachte kon brengen, dat er iets haperde. Alleen den goeden be kenden op Schiphol moest het opvallen, dat hier en daar pile ten zeer ernstige gesprek ken met elkaar voerden, dat er in dienst vertrekken onder grooten druk gewerkt werd. En op een gegeven moment, zeer kort na dat de eerste noodlottige tijding was binnen gekomen, zag men eenige bekende personen op luchtvaartgebied haastig naar het vlieg tuig, dat op het punt van vertrekken stond, hollen. Autoriteiten, die ter plaatse een onderzoek gingen instellen. Maar ook dat kon den grooten vroolijken stroom bezoekers niet opvallen. De mannen van dfe stations- en vlieg- diensten, de technici in hun blauwe overalls, de piloten, zij zwegen, met strakke gezich ten. Ook was daar een groepje stewardessen. De meiskes in hun blauwe pakjes staarden bedroefd en stil voor zich uit. En als het vertreksein weerklonk, stapten zij dapper met het hoofd omhoog naar haar post. Het is wel een zware slag, die de K.L.M. en onze nationale luchtvaart midden in het drukste seizoen treft. Men kan zich het bijna niet realiseeren. Werktuigelijk hoort men het droevige nieuws aan, dat door de telefoon en door de radio binnenkomt, men neemt maatregelen, maar de daverende drukte van het luchtvaartbedrijf laat niet toe, dat men dit nieuwe leed in zijn vollen omvang beseft. Een machteloos schouder ophalen, een berustende blik. Dan gaat men weer aan den arbeid, die immers niet kan wachten. Het leven gaat voort SCHIPHOL ROUWTNa het bekend worden van de ramp met de „Flamingo", werden de vlaggen aan den ingang van de Amsterdamsche luchthaven halfstok geheschen- SCHIPPERSKIND VERDRONKEN. Hedenochtend om negen uur is het vier jarige zoontje van den schipper G. de Waal uit Werkendam, die met zijn schip in de ringvaart te Aalsmeer ligt, in een onbe waakt oogenblik te water geraakt en ver dronken. Eenigen tijd later is het lijkje op gehaald. 1 J te-verwekkers, kan men wel zeggen, heeft hoofdzakelijk plaats in het lichaam zelf van Voor een paar weken spraken we over ont smetting en zagen we, hoe dit begrip ont stond, groeide, en de grondslag werd voor een nieuw tijdperk in de geneeskunde; hoe vooral de chirurgie hiervan profiteerde, en een ont wikkeling kon bereiken, die vóór dien wel niemand had kunnen bevroeden. Niet dat dit de eenige factor was, die de chirurgie tot die ongekende hoogte bracht, want de ongeveer ter zelf der tijd ontdekte anaesthesie (het gevoelloos maken van den patiënt) droeg hiertoe mogelijk in dezelfde mate, zg het dan ook op heel verschillend terrein, het zijne toe bg. Maar toch, zonder 't begrip besmetting en ontsmetting en alles wat er mee samenhangt zou geen enkele ingrij pende operatie mogelijk zg'n geweest, zelfs niet de allergewoonste als een blindedarm, of breuk, die nu dagelijks, en vrgwel zonder noe menswaardig gevaar in onze ziekenhuizen verricht wordt. Een andere tak der geneeskunde de z.g. hygiène kwam hierdoor speciaal tot ontwik keling. Het ligt echter niet in mgn bedoeling hier op het oogenblik een overzicht te geven van alles wat op dit gebied werd bereikt, en hoe in allerlei opzichten de hygiène heeft bij gedragen tot een daadwerkelijke verbetering der volksgezondheid. Bg een andere gelegen heid hoop ik hierop terug te komen. Hoogst interessant ook zou het zgn na te gaan, hoe in den strgd tegen besmetting en in den strijd tegen de bacterie, het organisme zich zelf ver dedigt en hoe het in staat van verdediging kan worden gebracht. Vooral de begrippen van natuurigke en kunstmatig verwekte im muniteit of onvatbaarheid zgn daarbg van groot belang, zooals wg reeds hier en daar bg verschillende verhandelingen terloops za gen. Ditmaal wil ik mg beperken tot eenige al gemeenheden uit de practg'k der ontsmetting. De meest algemeene maatregelen, die bij besmettelijke ziekten en bg gevaar voor be smetting worden genomen zijn wel het afzon deren der zieken, veelal in z.g. barakken of speciale afdeelingen der ziekenhuizen, waar door het overdragen der ziektekiemen aan anderen tot op een minimum wordt terugge bracht, en verder de ontsmetting van alles (ziekenkamer, voorwerpen, enz.), wat de ziek te zou kunnen overbrengen. Strikt genomen kan men wel zegen, dat de eigenlijke ont smetting alleen wordt toegepast bg infectie ziekten. Wel worden niet zelden infectie-ziekten overgebracht door insecten of knaagdieren als ratten, bijv. de ziekte van Weill in zwemba den; de vlektyphus door de kleerluis; de ma laria door een speciale mug, typhus en andere darminfecties soms door gewone vliegen enz., maar de maatregelen, die tegen deze insecten enz. genomen worden, kan men bezwaarlijk onder de rubriek der ontsmetting rangschik ken. Meestal noemt men dit verdrijven of verdelgen van schadelijke insecten „desinfec tie". Dit vernietigen van insecten is vaak een ingewikkeld probleem, dat lang niet altijd ge makkelijk is op te lossen. Ieder weet bijv. wel, hoe moeilijk het is uit oude huizen en gebou wen bepaald ongedierte te verdrijven, en nog onlangs brachten de dagbladen het bericht, hoe een dergelijke maatregel, waarbij men ge bruik maakte van cyaangassen, bgna het le ven had gekost van een dokter en twee, of drie man personeel van een plaatselijken ont- smettingsdienst. De middelen, die hierbg ge bruikt worden, zgn natuurlijk zeer verschei den, en naar gelang van de omstandigheden, wordt nu eens het eene dan weer het andere aangewend. Een der meest bekende en meest toege paste middelen is wel het z.g. uitzwavelen, waarbij in opgesloten ruimten zwaveldam pen worden ingebracht, en waardoor wel elk levend wezen ten onder gaat. In den volksmond wordt dit wel eens uitrooken ge noemd. Toch geeft dit niet altijd het ge- wenschte resultaat. Bepaalde insecten weten zich te bergen en veilig te stellen in reten en spleten, waardoor dan ook niet zelden het resultaat twijfelachtig wordt. Men heeft dan ook daarom andere middelen en gassen geprobeerd, die beter en dieper doordringen, maar waaraan anderzijds ook weer andere bezwaren verbonden zgn. Zoo wordt wel eens zwavelkoolstof gebruikt, dat beter werkt, maar zeer ontplofbaar is; cyaangas sen, die ook goede resultaten schijnen te ge ven, maar die buitengewoon giftig zijn voor den mensch. Dan moet men nog rekening houden met het feit dat na het dooden der insecten vaak nog de eieren overblijven, zoodat men met eenmaal uitgassen niet kan volstaan. Een andere moeilijkheid is natuurlijk, dat vaak de ruimte, die moet worden Uitge stoomd, niet voldoende kan worden afgeslo ten, waardoor dan ook weer de resultaten minder gunstig zgn. Gewoonlijk ls het de gemeentelijke ontsmettings- en reinigings dienst, die hetzij van ambtswege, hetzij op particulier verzoek deze speciale verrichtin gen uitvoert. Nu nog iets over de eigenlijke ontsmetting. den zieke (niet zoozeer daarbuiten) en ook daarom is het van het grootste belang de verschillende lichaamsuitscheidingen en li chaamsproducten te ontsmetten, als: spreek- sel, braaksel, urine, ontlasting enz. Dit be hoort dan natuurlijk altijd zoo snel mogelijk te gebeuren, en gewoonlijk zal de behande lende arts aan huisgenooten of verpleegsters hiertoe wel de noodige instructies en voor schriften geven den weg wgzen, waarop zulks op de meest eenvoudige en meest ze kere wijze kan worden uitgevoerd, - met chloorkalkwater, met carbol, sublimaat of wat het zij Daar de verschillende infecties zich ook op verschillende manier verbreiden moet natuurlijk ook met deze verbreidingswij ze rekening worden gehouden. De ziekenkamer zelf kan men natuurlijk niet ontsmetten, zoolang de patiënt er verblijft. Men zorgt dan voor reinheid en voldoende ventilatie. Bg sommige ziekten b.v. typhus zgn het voornameigk urine en ontlasting, die de besmetting veroorzaken; deze moet dan ook direct behandeld worden met b.v. een op lossing van lysol 1 op 20, en dan na een uur «pruimen. Bij een typhuspatiënt behoort ook een vliegenvanger. Weer andere ziekten verspreiden zich speciaal door uitwerpselen van neus en mond, als daar zgn: diphterie, roodvonk, hersenvlesontsteking. Daarbg heeft men dus speciaal te letten op gebruiks- en andeve voorwerpen. Watten en verbandmiddelen moeten direct worden verbrand. Bg rood vonk is ook het vervellen gevaarlijk, daar om moet ook altijd het linnen en ondergoed dezer patiënten direct in kokend water of desinfecteerende vloeistof worden onderge dompeld. In het algemeen kan men wel zeggen, dat een infectie-ziekte wordt overgedragen van persoon op persoon, of van den zieke door tusschenpersonen op anderen, veel meer dan door z.g. doode voorwerpen, die direct of indirect met den zieke in aanraking komen. De personen, die daarbg de ziekte overdra gen behoeven zelf niet ziek te zgn, ze kun nen een zekere immuniteit of onvatbaarheid bezitten, en er zelf dus totaal geen last van ondervinden, maar toch als z.g. bacterie- dragers gevaarlijk zgn voor anderen. Vooral bü typhus komt dit vaak voor, waarom dan ook van een genezen typhuspatiënt de ont lasting nog eenigen tijd dient te worden on derzocht. Anderzijds moet men niet denken, dat door z.g. doode voorwerpen en gebruiks artikelen geen besmetting zou kunnen wor den overgebracht, en zoo is dit b.v. bij rood vonk zeer zeker wel het geval, waarom dan ook voorwerpen als borden, vorken, lepels enz. bg voorkeur in ziekenkamer zelf, of in een direct aangrenzend vertrek moeten wor den gezuiverd of uitgekookt. Bij de behandeling van een besmettelg ken zieke moet men er dus op letten, alle uitschei dingen van den patiënt direct te ontsmetten, verder alle gebruiksvoorwerpen der zieken kamer, en na afloop der ziekte de ziekenka mer zelf. De verplegende persoon moet zor gen voor desinfectie zijner handen enz. en bij voorkeur een witten jas dragen. Bacterieën buiten het lichaam zgn vrij gemakkelijk onschadelijk te maken; wel vormen sommige bacterieën z.g. sporen (die men met de eieren der insecten zou kunnen vergelijken) zooals b.v. de tetanus (klem)-bacil, tengevolge waarvan ze dan niet zoo gemakkelijk vernietigd worden, maar anderzijds komen er geen tetanus epedemieën voor, zoodat dan ook weer uit dien hoofde het infectie-gevaar vermindert. De algemeene eischen, die men aan een ontsmettingsmiddel heeft te stellen, zgn dat de bacteriën snel worden gedood' en ter- zelf dertijd de te ontsmetten persoon of voor werp niet worden benadeeld. Binnen het lichaam is de ontsmetting of desinfectie ge woonlijk zeer moeilijk, omslachtig, gevaar lijk en vaak onmogelijk. De strgd tegen de bacterie in het lichaam wordt dan ook ge woonlijk op geheel andere wijze geleid, als nu juist door z.g. desinfectiemaatregelen daar gewoonlijk de hiertoe te gebruiken stoffen, ook het lichaam te zeer zouden be schadigen. Buiten het lichaam is alles gemakkeigk en gebeurt het naar omstandigheden door hitte, door koken, door verbranden en door tal- looze chemische middelen, waarbij men nu eens de eene, dan eens de andere methode voorkeur geeft. Dr_ y. Gisteravond omstreeks 7 uur is te Noord- wijkerhout in de sloot de Maandagsche Wa tering, nabg de ouderlijke woning, het 17 maanden oude dochtertje van de familie A. van den N. verdronken. De kleine werd voor over liggende in de sloot gevonden door haar broertje, dat direct zijn moeder waarschuwde. De levensgeesten waren toen reeds geweken. WIE geeai vreemdeling is in Den Haag-aan-Zee en het Scheveningsche seizoen al ettelijke jaren van nabij heeft gevolgd, zal kunnen constateeren, dat de had plaats er dezen zomer heel wat beter voorstaat dan sedert lang het geval is geweest. Men ziet, of liever men hoort er wederom meer vreemdelingen, die aan onze badplaats haar typische internationaal cachet verlee- nen. Vooral het Duitsche contingent is weer niet onaanzienlijk. Onze Oostelijke buren hebben hun voorliefde voor de Nederland sche zeebadplaatsen nog niet verloren. Nu hun regeering, dank zij de gunstiger clea- ringpositie van Duitschland, een beetje vrij geviger is geworden met het beschikbaar stellen van reismarken, komen de Duitschers wel niet den Rijn afgezakt, zooals het vroe ger heette, maar per spoor, auto of vlieg machine toch dezelfde richting uit en neste len zich graag voor korter o£ langer tijd te Scheveningen. De Duitscher, die hier „toeval lig" zaken heeft te doen, mag voor zijn ver blijf hier te lande 30 a 40 mark per dag aan reisgeld meennemen en dat is wel voldoende om, als men het niet te royaal aanlegt, eenige dagen met zgn gezin in een behoorlijk hotel te Scheveningen onderdak te vinden. Ook de Duitsche reisregeling zelf werkt dit jaar voor Scheveningen gunstiger dan het vorige jaar, omdat thans een betere schifting is gemaakt onder de hotels en pensions, die reiscoupons kunnen krijgen. Ook andere nationaliteiten ziet men thans weer beter op Scheveningen vertegenwoor digd dan andere jaren. Franschen zijn er vooral in het voor-seizoen nog al geweest. Nu treft men er een niet onbelangrijk aan tal Engelschen en Amerikanen. De laatsten blgven meestal niet lang. Zij „doen" Neder land zoo even op doorreis, waartoe hun bootticket hun een geschikte gelegenheid biedt. Zij boeken dan in Amerika voor Hamburg Wanneer hun boot hen niet verder brengt dan Liverpool vergoedt de scheepvaartmaat schappij hun de verdere reis per boot of per trein naar verkiezing. Velen maken daarvan gebruik om wat van Nederland te zien en een bezoek te brengen aan Scheveningen, dat dank zij de propaganda van reisbureaux en dergelijke meer en meer bekendheid krijgt in het land van den dollar. Grooter contingent landgenooten- Een verheugend verschijnsel is voorts, dat ook onze eigen landgenooten meer bezig zgn Scheveningen te „ontdekken". Toevallig vernamen we van een paar bekende figuren uit ons staatkundig leven, die, om eens even uit te blazen van de drukke verkiezings campagne, op Scheveningen waren neerge streken met de bedoeling om er een 14 dagen te blgven. Zij hebben thans al eenige malen dien termijn verlengd, omdat zij er zich zoo prettig en op hun gemak gevoelden. Aan het begrip „Scheveningen" was voor hen al tijd het beeld verbonden geweest van het roezemoezig gedoe van dagjesmenschen op het strand, maar nu ze er logeeren, hebben zy bemerkt, dat de voornaamste hotels prachtige terrassen hebben, waar men vrij heerlijk uil Itaa rusten en ongestoord van het altijd boeiend uitzicht op de zee kan ge nieten. Er zgn meer Nederlanders, die tot de ver heugende ontdekking zgn gekomen, dat Scheveningen een ideale badplaats is. Het ge volg hiervan is geweest, dat de Schevening sche hotels dezen zomer over het aantal pen sion- en logeergasten niet hebben te klagen. Het komt meer dan eens voor, dat alle ho telkamers bezet zijn, iets wat men in jaren niet meer heeft beleefd. Vooral Zaterdags en Zondags is het druk, zoodat degenen, die hun week-end te Scheveningen willen doorbren gen, verstandig doen met te voren kamers te bespreken, anders loopen ze kans wegens plaatsgebrek te worden afgewezen. Dat is in derdaad reeds eenige malen voorgekomen. Ook de restaurants zijn tegenwoordig, zoo wel op de week-end-dagen als door de week goed bezocht. Wanneer men in de groote ho tels, zooals Palace, Kurhaus en Grand-Hotel, met een gezelschap wil gaan eten, kost het vaak moeite om er nog een plaats te krijgen. Betere economische toestand' Als men vraagt, wat de oorzaak is, dat het thans zooveel beter gaat op Scheveningen, dan in de laatste jaren, luidt het antwoord: de betere economische toestand, waarvan op het oogenblik voornameigk nog alleen de meer kapitaalkrachtige bevolkingsgroepen profiteeren. Als bijkomende factoren gelden: de vele attracties, welke Scheveningen aan zgn be zoekers biedt, zooals Kurzaalconcerten, ca barets, bioscoop enz., en last but not least de vrij gunstige weersgesteldheid dezen zomer. Zeker, men klaagt nog wel eens over het weer, maar men moet toch niet vergeten, dat we, wat de maanden Juni en Juli betreft aanmerkelijk beter weer hebben gehad dan het vorige jaar. Wij kregen er dezer dagen een aardig statistiekje van onder de oogen. Wanneer men het weer verdeelt in mooi zo merweer, goed weer en slecht weer, dan wa ren er van 1 Juni tot 26 Juli in 1936 10 zo- mersche dagen, in 1937 14; in 1936 16 da°en met goed weer in 1937 17; in 1936 30 dagen, waarop het weer voor Scheveningen althans slecht genoemd moest worden, en in 1937 25. Ofschoon we dit jaar nog niet zooiets heb ben gekend, wat in de verste verte op een hittegolf lijkt, heeft Scheveningen, wat het weer betreft dezen zomer toch minder te klagen dan verleden jaar. Ook de Zondagen in de periode van 1 Juni tot 26 Juli zijn over het algemeen niet ongunstig geweest. Er waren dit jaar 4 zo- mersche Zondagen tegen 3 in 1936; op 3 Zon dagen was het goed weer tegen 1 in 1936; 1 Zondag (verleden Zondag) was het weer voor Scheveningen bepaald ongunstig, terwijl men het vorige jaar in genoemd tijdvak wel 4 Zondagen met koud regenweer heeft ge had. Wg merkten hierboven reeds op, dat de hotels en restaurants vooral van de econo mische opleving profiteeren. Ook de „betere" inrichtingen van kunst en vermaak hebben geen klagen over het bezoek, zooals Kurzaal, Kurhauscabaret, Lutlne-Palace enz. Ook het aantal luxe baden overtreft thans reeds dat van het vorig jaar om dezen tgd met 10.000. De etablissementen op het strand, die het vooral van den „kleinen man" moeten heb ben, kunnen echter nog niet juichen. De koopkracht van hun clientele is blijkbaar nog te gering. Bovendien trekken tegenwoor dig vele standbezoekers naar het Lunapark, dat, zooals men weet, dit jaar gratis vpor ledereen toegankelijk is. Het is er dan Opktbw eenigszins goed weer steeds bijzonder dnYk Maar de exploitatietenten van' de diVëï'Sê vermakelijkheden in het Lunapark marken, maar al te goed, dat „kijkers" nog geen „liop pers" zgn. Toch schijnen de meeste attrac ties dezen zomer beter te „gaan" dan het vo rig jaar. Zoo staat, 'alles bijeen genomen, Scheve ningen er niet slecht voor. Maar we mogen den dag niet prijzen, voordat de avond ge vallen is. We zgn pas op de helft van het sei zoen en weten nog niet wat de tweede helft brengen zal. Intusschen het begin is niet kwaad ge weest en dat wil al heel wat zeggen. In het baggerbedrijf ondervindt men mo menteel de gevolgen van de verhoogde steen- kolenprijzen. Men kan thans de verscheep- bare bagger tegen redelijke prijzen van de hand doen. Deze prijzen varieeren voor goede soorten bagger van 30 tot 35 per stobbe. Dit is een zeer behoorlijke prijs. Zooals do zaak er thans voor staat zal men deze prij zen ook geruimen tijd kunnen handhaven, daar de vraag naar droge bagger veel groo ter is dan het aanbod, aangezien er van het product 1937 nog maar een deel verscheep- baar is. Deze prijs zal niet in elk rayon gemaakt kunnen worden, daar de kwaliteit in de ver schillende rayons nog al uit elkaar loopt. In Valthermond, Weerdinge en Exloermond heeft men de beste bagger. Onze prijzen heb ben betrekking op die rayons. Het 4-jarig zoontje van den heer G. van de Wouw te Moergestel, dat in de Raadhuis straat, uit school komende, gemelde straat overstak, werd door een van de richting Til burg komende auto gegrepen en tegen de straat geworpen. Met een ernstige wonde aan Jiet hoofd en een gekneusd beentje werd het knaapje de ouderlijke woning binnengedragen en later van al het gewoel van strand en Boulevard naar het ziekenhuis overgebracht. EEN BLOEMENKLOK. Een der bezienswaardigheden van de Engelsche badplaats Southend is deze uit bloemen cn planten gemaakte kloki het uurwerk zit onder den grond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2