-zi L -u-- - - - Onze Gratis Ongevallen-Verzekering VIJF EN TWINTIG GULDEN VIJF EN TWINTIG GULDEN stadsnieuws. I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, ROTTERDAM. 60ste JAARGANG No. 17932 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 DRIE BLADEN. m KETHEL. het bezoek van prins en S"l»S,5ejn rt"6' h°°S°l "mm?:- BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMf TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 J eleuteUjeeii of enkel; f 10- voor één lid of twee leden va» een anderen vinger. Alle. volgen, de geldende voorwaarden eb eenmaal per maand rn dr. blad wordt afgedrukt DE RADIO-CENTRALE- DE werkloosheid in juni. i 1 Heden keerden wij uit aan den Heer E. J. Nortier, Stevenhoogendijkstraat 44b, Rotterdam, en - HET R- K. VACANTIA KINDERFEEST. Duizend kinderen trokken naar Hoek van Holland PRINSES CHICHIBOE. Wegens een lichte ongesteldheid der beide Vorstelijke personen afgelast- DE REORGANISATIE VAN HET LAGER ONDERWIJS. Verdere opheffing, verplaatsing en samenvoeging van scholen. DE NIEUWE TRAMVERBINDING MET HILLEGERSBERG. Maandag a.s. gaan de wijzigingen in- GEMEENTERAAD- OVERSCHIE. up brandweer-demonstratie. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3,by vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. By contract aanzieniyke reductie. Reclames tuschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheldsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlyke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. Programma van Donderdag 5 Augustus. Keulen 12.20 Orkest, 1.20 Berichten, 135 Populair concert Diversen 2.203.30 Luxemburg 3.30—5.30 Concert Diversen 5.308.30. Keulen 8.30 ConcertLuxem burg 9.30 Concert Diversen lo 15—10 55 Luxemburg 10.55 Dansmuziek Voor de programma's 1 Diversen men onze rubriek: „Uit da werktrnoi JUn' stonden ingeschreven 4429 durende n' Het aantal inschrijvingen ge durende de maand Juli 1937 bedroeg 995; af gevoerd werden in dezelfde maand 625 in- achnjvingen; net aantal plaatsingen bedroeg zoodat op 31 Juli 1937 ingeschreven stonden 4535 werkzoekenden. (In dit aantal zijn begrepen 139 personen die te werk ge steld zijn bij de Rykswerkverschaffing te Maasbommel, Numansdorp en Staphorst), DE AMSTELBRON. Het 0afé restaurant de Amstelbron aan de Broersvest heeft wederom een verandering ondergaan. Werd het in tiet voorjaar geheel verbouwd thans heeft men een keurig terras aange bracht, dat een prachtig zitje biedt in het cen trum van onze stad. Een aanwinst voor dit Punt. EXAMENS.. Onze stadgenoot, de heer J. K. C. Karsse- boom Jr., slaagde voor het examen boekhou den M. O., K. XII, den Haag. .v aan den Heer Th. J. Gerritsen, Wolphaertsbocht 320, Rotterdam, in verband met de gratis verzekering tegen ongevallen, verbonden aan het abonnement op Het Nieuwe Dagblad, Nieuwe Schiedamsche Courant, Nieuwe Zuid-Hollander en Nieuwe Dordtsche Courant. Beide abonné's hadden bij een ongeval een beenbreuk bekomen. worden door den commandant van de brand weer te Schiedam, den heer, Aikema en de heeren Kruis en Keeman, hoofdlieden der Rotterdamsche brandweer. Het demonstratie-terrein is gelegen aan den Rotterdamschen Rijweg; een aantrekke lijk programma is samengesteld. TEMPERATUUR ZWEMWATER. De temperatuur van het water in de meenteiyke zweminrichtingen bedroeg denmorgen 66 graden F, ge- he- Zwitsersche padvinders bezoeken Rotterdam. Ruim vijfhonderd Zwitserschc padvinders, die deelnemen aan de nereld jamboree, maakten een uitstapje naar Rotterdam, waarbij de jongelui vooral het bezoek aan 't vliegveld op prijs stelden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 13 Augustus. GEBOREN: Gerrit, z. v. W. A. v. Hattem en N. v. Loenen, Beierlandschestraat 49 Jannetje, d. v. P. Touw en M. A. v. Opijnen, Zuidlandsehestraat 24 Dirkje, d. v. H. Klootwijk en M. M. M. J. Janse, Sint Pieter- steeg 10 Johannes, z. v. J. Tettelaar en H. J. Lips, Hellevoetschestraat 11 Wouter L. z. v. W. v. Meeteren en T. M. de Man, Huijs- mansstraat 84 Magdalena L. M., d. v, H, S. Kerklaan en Th G. v. d. Ende, Nieuwstr. 10. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 3 Aug. Aangekomen s.s. Emerald Wings, ledig van Poortershaven; s. Strombus, ledig van Leith beide om te dokken in de Wiltonhaven; Ned. motorschoener Ju mior, kapt. H. J. Schrage, met gezaagd hout van Kalmar via Delfzijl in de Noord Vest- gracht. SCHIEDAM, 3 Aug. Vertrokken Deensch s. Maja, ledig naar Huil; Ital. s. Bainsizza, ledig naar Rotterdam; Eng. ms. Lochmonar, ledig naar Rotterdam; Eng. s. Harpasa, ledig naar Newport (Mon)Deensch. s. Paula naar Viipuri. BjfWfjBP'j UW JAARVERGADERING BURGERWACHT. In de bovenzaal van café De Vergulde Valk hield de Burgerwacht haar jaarverga dering onder leiding van den voorzitter, bur gemeester J. J. van der Lip. Uit het jaarverslag van den commandant, den heer W. Peters, blijkt, dat de gehouden ■gewestelijke kringwedstrijd voor Ketihel een groot succes is geweest. De uitslag, welke dezer dagen bekend werd luidt voor Kethel: ÏÏL A? zilveren ,e„; klasse B let,S. SSSlI» klasse C 3e pnjs met tw P" R dg bleek de heer Koen Qua^te waardoor hij hoogste schutter met 58 punten,^be_ eveneens 'n personeelen eersten PrIJ haalde. Het financieel verslag van den heer gaf 'n saldo van 63.24 aan. Het aftre bestuurslid, de heer c. A. de Lange, wer herkozen. Dr. G. Sauer, die binnenkort de gemeente gaat verlaten en steeds met ijver de belangen van de burgerwacht heeft behartigd, had een schrijven ingezonden waarin hij verklaart voorloopig nog lid der afdeeling en lid der regellngscommissie te willen blijven. Na een uiteenzetting van burgemeester van der Lip besloot de vergadering tot oprichting van een mobiel vendel, waarvoor men de in- schrijvlngsformiuheren kan inleveren ter ge meentesecretarie. Door een fout in het rapport van den ge houden thuls-gecontroleerden selectie-wed - strijd, waarbij een Delftsche controleur geen „tijd" had opgenomen, zou Kethel bqna uitge sloten zijn van de kringwedstrijden, welke te Den Haag gehouden worden. Na diversen correspondenties is thans besloten de selectie- Wedstrijd opnieuw te doen plaats hebben en Wel op heden, Woensdag en Donderdagavond op de banen achter De Vergulde Valk. De heer Ruijs maakt van de gelegenheid gebruik om bestuur en leden dank te zeggen voor het prachtige cadeau bij gelegenheid van spr. zilveren huwelijksfeest. Tenslotte wordt nog besloten om Zater dag 2 October a.s. met de geheele afdeeling in Schiedam tegenwoordig te zijn bij de aan bieding van het nieuwe vendel der Schiedam sche Burgerwacht. De afdeeling Kethel zal dan ook aan de inspectie deelnemen. DE K. J. M. V. NAAR 'T NOORDEN. De jonge K. J. M. V. in Kethel die onder de bezielende leiding van kap. de Wit in bloeien- den welstand verkeert, heeft de bloemetjes eens buiten gezet. Het bestuur had daartoe in overleg met haar energieken Moderator een reisplan ontworpen dat bij de K. J. M. V. de stoutste verwachtingen nog heeft overtroffen. De reis ging via Ypenburg naar Katwijk, waar pastoor Houtman aan het reisgezel schap zou worden toegevoegd. Wegens onge steldheid moest Z.Eerw. hiervan afzien. Via Noordwijk ging de reis door Vogelenzang waar het machtige tentencomplex op het We reldjamboree-terrein aller aandacht trok. In Haarelm werd de koffie gebruikt. Na met de Velzer pont het Noordzeekanaal overge stoken te zijn, gold het eerste „officieele be zoek" in dit reisplan de Benedictijner abdij van Egmond, waar men om half twaalf aan de kloosterpoort arriveerde. Niet weinig ver rast waren allen, toen zij daar het eerst wer den ontvangen door onzen oudrdorpsgenoot, Pater Dom. A. Lansbergen O.S.B. Een har telijke begroeting volgde twee broers van pater Lansbergen maakten eveneens als K. J. M. V. leden de reis mee waarna een rondgang door het klooster werd gemaakt en onder leiding van pater Lansbergen de biblio theek en kloostertuin werd bezichtigd. Een bezoek aan het graf van Graaf Floris 2, als mede de historische overblijfselen der oude abdij en de St. Adelbertusput, het was alles interessant. In Schoorl werd de meegenomen voedsel voorraad verwerkt. Om 3 uur werd het ge zelschap weer „ingeladen" en om 4 uur be reikte men het einddoel van de reis, n.l. 't Zand, waar het gezelschap door de familie de Wit in haar hotel café restaurant „De Jonge Prins" op buitengewoon hartelijke wijze werd ontvangen. In de ruime tooneei- zaal stond een keurig gedekte tafel gereed. De jongens stonden in een oogwenk op het podium en uit volle borst klonk het K. J. M V. lied door de zaal van vader de Wit. De voorzitter van de K. J. M. V. afdeeling, de heer Q. Olsthoom, heeft hierna met enkele welgekozen woorden van dank voor de buiten gewoon hartelijke ontvangst, de ouders van kap. de Wit als blijvend aandenken een fraaie bloemtafel met palm en sierpot aangeboden, welk souvenir uit Kethel dankbaar geaccep teerd werd. De eerw. moderator heeft in een keurig gedicht, daarbij op de piano begeleid door z'n zuster, de K. J. M. V.ers op geestige wijze bezongen. Het souper, geheel gratis door Vader de Wit aangeboden werd ook alle eer aangedaan. Dat de jongens hier in deze voor hun mode rator zoo gelukkige omgeving zich eveneens thuis gevoelden laat zich begrijpen, 't Bezoek aan 't Zand werd het hoogtepunt van het program. Nadat allen volop hadden genoten werd onder ale mogelijke loftuitingen en dank; betuigingen van de goede familie de Wit afscheid genOpe^„ weer halt gehouden, Oome Kees" verwachtte de Kethelaars met spanning op z'n modelboerderij. K J M. V.ers was hier volop te „„'alles wat op landbouw- en vee- genieten van andacht van plattelanders teelt gebied d^aana te Qm In een heerlijk optimisme trok gisteren de met vlaggen en vanen versierde stoet van net R.K. Vacantiektnderfeest naar het Station D.P. om per extra-rein naar Hoek van Hol land te vertrekken. Een reisje naar „Den Hoek" was voor deze bijna duizend kinderen reeds e.n feest op zichzelf. Geen wonder, dat dt stemming steeds beter werd, toen zij ook onthaald werden op krentenbollen en melk en hun vroolijke spel in de duinen of op het strand afgewisseld werd door heerlijke maal tijden, die met muzikale begeleiding genut tigd werden. Het werd een dgg van verras singen. Zelfs voor het weer scheen de werkzame commissie van het V.K.F. gezorgd te hebben, want het onmisbare strandzonnetje kwam de vreugde ten top voeren. Onder de vele belangstellenden merkten we op den bisschoppelijken hoofdinspecteur, die zelf een groep kinderen voor zijn rekening had genomen en vol energie een tocht onder nam naar de druivenkassen van 's-Graven- zande. Ook de eere-voorzitter van de com missie kwam den dag met zijn tegenwoordig heid opluisteren. Onder het toezicht van leidsters en leiders, die een prettigen maar zwaren dag hadden, werd er pootje gebaad en in de duinen ge speeld. Onvermoeiid waren de feestelingen; zij moesten immers zooveel mogeiyk van hun dag genieten! Moegespeeld en met een gezonde kleur werd de terugtocht aangevangen naar Rot terdam, waar de meeste kinderen door hun dankbare ouders werden afgehaald. Een dag dien zij vast niet vergeten! Jammer, dat ook de inkomsten van het R.K. Vacantiekinderfeest een dalende lijn ver- toonen en deze prachtinstelling nog zooveel kinderen door gebrek aan financiën moest teleurstellen. Op hun doorreis naar Brussel zouden van daag Prins en Prinses Chichiboe een bezoek hebben gebracht aan de Maasstad. Bij het gemeentebestuur is echter de tijding ge komen, dat de beide vorstelijke personen wegens een lichte ongesteldheid van hun voornemen hebben moeten afzien. want 1 reeds Voor onze kan trekken. n uur kwam het over deze interessante reis. Porkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI I Met ingang van Maandag 9 Augustus a.s. zal autobuslijn T van den T. O. D. opgeheven worden. Op denzelfden datum zal de R. E. T. de volgende wijzigingen in het tram- en auto- busnet invoeren 1 Splitsing van lijn 10 in de lijnen 10 en 10 A. Splitsing van lijn 14 in de lijnen 14 en 14 A. Inlegging van een autobusiijn T der R. E. T. van Hillegersberg (Grindweg) naar Ter- bregge v. v. Lijn 10 zal rijden van Spangen naar Soetendaalschen Weg en lijn 10 A zal lijden van Pieter de Hoochweg naar Hille- gersberg (Grindweg). Lijn 14 loopt van Willemsplein naar Soe tendaalschen Weg en lijn 14 A van Station D. P. naar Hillegersberg (Bergsingel). Autobuslijn T onderhoudt den dienst Hil legersberg (Grindweg)Terbregge met een tien minuten-dienst. De tarieven zijn dezelfde als voor de an dere lijnen der R. E. T. Een abonnement op lijn 10 is ook geldig op lijn 10 Aeen abon nement op lijn 14 ook op lijn 14 A. Tevens zijn deze abonnementen geldig op autobuslijn T. De prijs van deze abonnementen is gelijk aan den bestaanden abonnementsprijs voor één lijn der R. E. T. B. en W. stellen aan den Raad voor; 1. te besluiten: a. tot opheffing, met in gang van 1 September a.s. van de volgende scholen: g.l.o. A no. 29 aan de Isaac Hubert- straat 113, g.l.o. A no. 141 aan de IJsclub- straat 9, g.l.o. A no. 145 aan de Herman Cos- terstraat 24, g.l.o. A no. 163 aan de Overijsel- schestraat 49, g.l.o. A no. 187 aan de Aleidis- straat 33\ g.l.o. A no. 192 aan de Heer Da- nip!Rtmat b. tot verplaatsing, met ingang van 1 Sep tember a.s., van de school g.l.o. A no. 148 van den Westersingel 55 naar den 's Gravendijk- wal 26; c. tot samenvoeging, eveneens met ingang van 1 September a.s.' van de scholen voor: g.l.o. A no. 74 aan de Rusthoflaan 561 met g.l.o. A no 238 aan de Rusthoflaan 561; g.l.o. A no. 248 aan de Speelmanstraat 201 met g.l.o. A no. 103 aan de Speelmanstraat 201; g.l.o. A no. 174 aan de Van den Hoonaard straat 19 met g.l.o. A no. 81 aan de Van den Hoonaardstraat 19; d. tot geleidelijke omzetting van de scho len voor gl.o. A no. 87 aan de Maximiliaan- straat en g.l.o. A no. 285 aan de Korfmakers- straat in z.g. opleidingsscholen, toegankelijk voor jongens en meisjes. 2. te bepalen dat de scholen voor g.l.o. A no. 126 aan de Schoutenstraat, no. 138 aan de Boezemdwarsstraat, no. 131 aan de Cool- havenstraat en no. 271 aan de Coolhaven straat van 1 September a.s. af toegankelijk zullen zijn zoowel voor jongens als voor meisjes. Door de voorgestelde maatregelen zullen een achttal hoofden en zestien onderwijzers (-essen) afvloeien. Bovendien zal de tewerk stelling van één tijdelijken onderwijzer be ëindigd kunen worden. Hiertegenover staat, dat zeventien leerkrachten, onmiddellijk weer in de schoolorganisatie opgenomen zul len kunnen worden. Gisteravond vergaderde de raad. Na goed keuring der notulen van de feestvergadering bij gelegenheid van het zilveren ambtsjubi- leum van den burgemeester op 24 Mei j.l. uitte de voorzitter zijn erkentelijkheid voor het in feestelijken vorm doen verschijnen van die notulen. Ontheffing van een bepaling der bouw vergunning werd tijdelijk verleend aan C. v. Vliet voor het onderbrengen in een aan hem toebehoorende garage aan den Rijks weg van een röntgen-technischen dienst voor het onderzoeken van materialen en voorwerpen door röntgenographische, mag- netografische en aanverwante beproevings- methoden. Inzake bouw van een pand aan de Dorps straat werd weer lang gediscussieerd over de rooilijn. Gebleken is, dat voor dezen bouw de in de vorige vergadering vastge stelde rooilijn rechtskracht mist. De heer Bertou, daarin gesetund door den heer Hegge, stelde voor nu het raadsbesluit van 25 Juni in te trekken. Als het gehandhaafd werd zou dit nieuwe gebouw in de oude gevellijn komen, maar zou een andere ver bouwing 1.67 M. achteruit moeten. Dan ont stond voor onafzienbaren tijd een onmoge lijke toestand. Dit voorstel werd met 7 5 stemmen aangenomen. Besloten werd met ingang van 1 Januari 1938 voor de personeele belasting de huur waarde van café's te bepalen op 2/3 van de geschatte huurwaarde. De gemeenterekening 1936 werd aange- boden. Zij sluit voor den gewonen dienst met een nadeelig saldo van 79; voor den kapitaaldienst met een batig slot van 9.240. Een nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden werd vast gesteld. Besloten werd tot conversie van een geldleening. Tot voorzitter van het scheids gerecht voor ambtenaren werd benoemd mr, A. N. M. Allard. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Rotterdamsche Hypo theekbank omtrent overneming in eigen dom en onderhoud van de straten gelegen in het complex Nonus" in het uitbreidings plan Kleinpolder werd met algemeene stem men aangenomen. De bank betaalt f 110.000, waarvoor alle verplichtingen op de gemeen te overgaan. Ook het voorstel tot doortrekking van de waterleidingbuis naar de Zweth werd aan- Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Donderdag: Zon op 5.25. Zon onder 20.46. Maan op 4.10. Maan onder 19.45. Wielrijders lichten op van 21.16 tot 4.56. Dagelijks Arena: De bloem van Ha waii (Weensohe Revue-Operette) 2.15 en 8.30 uur, Zondags ook 5.15 uur (volw). Tivoli- Schouwburg: 8.15 (Zondags, Woensdags en Zaterdags ook matinee) optreden van den illusionist Alvata met zijn gezelschap. Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Augustus in: Grand: De Tweelingbroers; Luxor: Zoölogica (18 jaar) Lumière: Spionnage in de Orient (volw.); Studio: De postillon 'an Lonjumeau (18 jaar); Thalia: Pygmalion; Colosseum; Pyg malion en 't Kermiskind (18 jaar); Capitol: Madchen in uniform en Speed (18 jaar); Cen traal: Een kat in de zak en Avonturiers van de lucht (volw.); City: Toendra en Wenn du jong bist, gehort dir die Welt (18 jaar); Prin ses: Amor in negligé en Alleen op de wereld (18 jaar); Corso: Rose Marie (volw.); Olym- pia: Oké Don Juan en Het zilverspoor (18 jaar); Scala: De zigeuner-prinses 18 jaar); Victoria: Jede Frau hat ein Geheimnis en Als de natuur roept (volw.); Cineac: Actua liteiten. Tentoonstellingen: Museum Boymans, collectie Montauban van Swijn- drcgt Gemeente-Bibliotheek, permanente Erasmusten toonstelling. Schiedam. Passage Theater: Tarzan's vludht en Sing Baby sing (18 jaar). genomen. Na de openbare volgde nog een vergade ring met gesloten deuren. Op Zaterdag 28 Augustus a.s. zal in Over- schie een brandweerdemonstratie gehouden worden, waardaan de brandweren der om liggende gemeenten uitgenoodigd zijn mede werking te verleenen. Het doel is het hou den van demonstraties ten einde de ge oefendheid onderling te vergelijken; de pa raatheid en vaardigheid van het brandweer personeel te bevorderen. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin de burgemeesters van Over- schie, Hillegersberg en Schiebroek, bene vens enkele notabelen van Overschie zitting genomen, hebben. De Jury zal gevormd Het gerestaureerden interieur der nieuive Kerk te DelftOp 8 September a-s- heeft de officieele heropening plaats -lik lederen Woensdagavond om half 9 repetitie Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul van Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereenlgmg Schiedam's Mannenkoor „Orpheua", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie ,van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) ln Klankstudio, Lange Haven 55. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond indoortralnlng S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. lederen Woensdagmorgen van half 10 tot half 12 afhalen van kleeding ln de St. Theresiavereeniging ln den R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkellngslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenver- eeniglng onder leiding van den eerw. Praesea in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia, R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond half 8, Boven zaal R. K. Volksbond, Clubavond K.J.M.V. SCHIEDAM, 4 Aug. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ16 per H.L« Spoeling. Spoeling f 1,20—1,30 inlet officiéél).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1