HET LAATSTE DEFILE. mmmM DE JAMBOREE IS VOORBIJ. E UIT DE JAMBOREE-STAD. Prinses en Prins bij het kampvuur. adverteerende ZAKEN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 SLUITINGSDAG VAN DE JAMBOREE. B. P. spreekt van de raadsrots. ONDER HET TEEKEN VAN DEN JACOBSSTAF. ikj O 1.1 i, L -'.<i I-# 5- - W HET LAATSTE KAMPVUUR Geestdrift over de komst van het Prinselijk Paar. Vijf en twintigduizend jongens heffen spontaan het „Wilhelmus" aan. R was tot het laatste kampvuur DE LINNEN STAD VER DWIJNT. POOLSCHE MIDDAG OP YPENBURG. Kunstvliegen met een zweefvliegtuig. GEEN MUGGEN OP DEN AFSLUITDIJK NIEUWE GENERAAL-OVERSTE PATERS OBLATEN- JONGEN TEGEN TRAM GEVALLEN. „Wij zullen nooit vergeten, hoe Nederland ons ontvangen heeft". DUREN HET LANGST!!! DE NIEUWSTE ZIEKTE. Vogelenzang, 9 Augustus- DE Jamboree is ten einde- Negen dagen lang heeft de tentenstad haar duizenden jeugdige bewoners geherbergd. En enthousiast als den eersten middag, toen de Koningin hun kamp kwam openen, hebben de padvinders vanmiddag opnieuw ge- défileerd over de arena, waar tot slot de Chief Scout hun een laatste maan woord toesprak- Tot groote verrassing van alle Jamboree deelnemers verschenen H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H Prins Bernhard gister avond aan het slotkampvuur, dat, door zoo goed als alle padvinders werd bijgewoond, doch dat voor bezoekers niet toegankelijk was. Het Prinselijk paar zette zich heel gemoe delijk in het duinzand neer, terwijl de Chief Scout en de andere kampautoriteiten zich in rustieke zetels hadden neergelaten. Het Prinselijk paar scheen zich buiten gewoon te amuseeren, zong de liedjes mee en juichte de optredenden hartelijk toe. Er waren dan ook buitengewoon aardige num mers en de oude chief volgde den kampvuur leider „Pom" van Voorthuyzen met levendige oogen. Onder de deelnemers aan het kampvuur bevonden zich ook H.H. K.K. H.H. Prins Gustaaf Adolf van Zweden en Prins Emanue von Lichtenstein. Ooit heden waren er reeds vroeg tal van bezoekers, die rustig voor de hekken het officieele openingsuur afwachtten. Gelukkig voor hen werden zij door het dichte bladerdak van de fraaie boomen beschermd voor de Verzengende zonnestralen. Zoo druk als Zondag zal het echter wel niet worden. Toen was het de recorddag van de jamboree. Niet minder dan 125.000 personen bezochten het terrein. Aan belangstelling heeft het de jamboree niet ontbroken. Het aantal bezoekers heeft ver en ver het getal overschreden waarop bij de begrooting was gerekend. Meer nog, de Nederlandsche jamboree heeft daarmede alle voorgaande geslagen. De sluitingsplechtigheid- Wederom wapperen langs de ruime arena de vlaggen, wederom schetteren de trompet ten en roffelen de trommels over het zonnige grasveld, terwijl een koele wind de warme zon tot een genot maakt. De Schotsche bag pipes joedelen, muziekkorpsen trekken voorbij, stoet na stoet rukt op en stelt zich in verband op het groote opmarschterrein achter de arena op. Het laatste défilé van deze Wereld jamboree zal zoo dadelijk aanvangen. In het kamp zijn de jongens vanmorgen al begonnen met afscheid neonen. Zingende trokken vroolijke groepjes rond om nog een laatste bezoek te brengen aan de vele vrien den, die zij in den loop van de week hebben leeren kennen en waardeeren. Hier en daar wordt reeds een tent onder gejuich, maar tegelijkertijd met een zekeren weemoed, opgebroken. Het is zoo goed als voorbij. Laat ons hopen, dat de boys veel gded's en schoons van ons kleine vaderland, dat zijn best gedaan heeft hen zoo hartelijk mogelijk te ontvangen, zullèn kunnen ver tellen. De chief scout, Baden Powell, heeft reeds een afscheidsbezoek gebracht aan het voor trekkerskamp, waar hij den jongens dank bracht voor het werk dat zij aan de voor bereiding en tijdens de jamboree verricht hebben. Hij zeiöe te hebben gehoord, dat velen van hen niets van de jamboree gezien hadden, maar wees op de groote vormende waarde van het zich opofferen voor anderen. De voor trekkers moeten niet vergeten, dat zij aan de verkenners het voorbeeld moeten geven en daarin zijn zij volgens den Chief Scout ook heel goed geslaagd. Het succes van deze bijeenkomst is grootendeels aan de voortrek kers te danken. Na deze toespraak heeft Baden Powell het kamp der vportrekkers bezichtigd. Tegen half drie beginnen de arena-tribunes vol te loopen. Op de eeretribune hebben de chief scout en generaal Behrens benevens eenige andere autoriteiten plaats genomen. Van den grooten maSt wappert boven de vlag gen der andere naties uit de Nederlandsche driekleur. Dan begint de muziek en trekken va gent,en de arena binnen. Voorop de omgekeerde de subkamp-leider. Dan in vlnderScontingenhtenet dChew volgord6 d® IJslanders, de venlianen en^ovLt., enzoo- yoort. Staande aanschouwt de ehief sc0ut a]n voorb«trekkende jongens, Voor iedere natio_ nale vlag het Padvinderssaluut brengende Onafgebroken rukken de duizenden scouts op marcheeren de arena rond, tot z^ den ingang de volgende groepen ontmoetten, en Sluiten dan aan de binnenzijde aan, zoodat cteeds breeder r^jen onder een steeds kleuriger beweeg van vlaggen, zich langs de tribune bewegen - een machtig schouwspel. in het mid der van het terrehi staat de „raadsrots- opgesteld, omringd door een cordon voor trekkers. ,1 inV, rlr groote arena en Steeds meer vult zieni 6 Neder_ het wordt een golvende mas d landsche groep met haar ^M meer voorbu getrokken is, lijkt het of er bij kan en toch moeten er nog zoovelen SteedH compacter wordt de menigte op middenterrein, maar steeds opnieuw wor P'aats gevonden voor de duizenden, die nog voorbij marcheeren. Vandaag zijn het ae ranscben, die de aardige gedachte hebben wuivend met allerlei kleurige doeken den chief luide toe te juichen, terwijl de Poolsche vlie gers in de formatie van een vliegtuig voorbij trekken. Bij het Amerlkaansche contingent hebben de Indianen ook nu weer veel bekijks. Het Engelsche contingent, dat door luide kreten zfjn aanhankelijkheid aan den chief uit, trekt gearmd voorbij de eeretribune, als een symbool van d'e verbroedering. In de achterste gelederen marcheert de Lord bis schop van Jarrow mede. Inmiddels hebben de padvinders c? het middenterrein zich met het front naar de eeretribune opgesteld en daarachter sluiten de laatst defiieerenden zich aan. Dan is het groote moment aangebroken, waarop de Chief Scout zijn jongens zal toespreken. Een pad naar de raadsrots is opengehouden en tot aan de eeretribune is een eerehaag van scouts opgesteld. De chief laat de duizenden pad vinders op den grond plaats nemen en schrijdt onder luide toejuichingen naar de raadsrots, geyolgd door een staf van officials. Op de raadsrots aangekomen, plaatst Lord Badén Powell zich voor de microfoon, maar kan geruimen tijd niet aan het woord komen, doordat vliegtuigen, waarmede de „handicaped •eouts" een rondvlucht maken, laag over de •Tena vliegen en het geronk der motoren alles overstemt. Als de stilte eindelijk is ingetreden, begint Baden Powell zjjn rede, Gisterenmiddag werd mét een groot défilé van de deelnemers de Wereldjamboree besloten. Tijdens het défilé: links Lord Baden Powell en Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden' modellen en gaf de nationale luchtvaartschool nog eenige nummers te zien. De levendigheid werd nog verhoogd door de rondvluchten met een 2-motorigen Kool hoven en door een interessante proefvlucht met een „Airspeed envoy", een toestel van Engelsch fabrikaat, maar dat hier gemonteerd is en dat een enorme snelheid bleek te kunnen ontwikkelen. Ware 't weer minder dampig geweest, dan zou het in de bedoeling hebben gelegen, ook parachutespringen te demonstreeren. De ver gunning was er, maar men vond het met het oog op het weer niet geraden, deze gevaar lijke demonstratie te doen doorgaan. De Poolsche padvinders hadden binnens huis een tentoonstelling van hun attributen ingericht. Naar wij vernemen zullen de Poolsche pad vinders, Woensdagmiddag parachutedemon straties geven op het vliegveld Ypenburg. Zij zullen daarbij sprongen maken van duizend meter hoogte. De demonstraties vangen des middags om drie uur aan. De B P- spreekt „Padvinders, gij ztft hier na lange marschen bijeengekomen. Gij moet vermoeid zijn, na al deze dagen van rondtrekken door het kamp Ik zai daarom kort zijn en alleen zeggen dat wij thans gekomen zjjn aan het einde van de iamboree die pas gisteren schijnt te zijn begonnen! Gedurende de korte dagen van deze wereldjamboree hebben tot mijn vreugde alle padvinders het grootste deel van hun tijd besteed aan het sluiten van vriendschappen. Dat is ook het doel der padvinders: zooveel mogelijk vriendschap met anderen in andere landen te sluiten. De dagbladen hebben ge schreven over een kinderkruistocht. Dit is een zeer juiste beschrijving, omdat jullie werk zaam zij t voor een groote zaak, den kruistocht voor den Vrede. Vroeger trokken de Kruis ridders op om de Saracenen te bestrijden en de heilige stad Jeruzalem te veroveren. Zij slaagden daarin niet. De kinderen waren daar over zoo ontdaan, en ontevreden, dat zij zei den: Wij willen zelf uittrekken voor een groote zaak en het Heilige Land veroveren. Ook hun kruistocht is mislukt, want hij was s cc georganiseerd en de kinderen hadden gee middelen van vervoer en geen voedae den tocht. De kruistocht, dien jullie hebt ondernomen, is in sommige opzichten g Ook jullie komt uit alle dcelen van de wereld bijeen, thans om vriendschap te sluiten, ee taak even groot als van lederen anderen kruistocht. Probeert daarom zooveel mogelijk vrienden te maken in andere landen, over enkele jaren zijn jullie volwassen mannen in jullie land. Dan zullen de moeilijkheden komen, dan zullen zich conflicten voordoen, dan zal wellicht weer gesproken worden over oorlog en vrede. Maar als je veel vrienden hebt in andere landen, zul je geen oorlog met hen willen maken. Dan weet je, dat er een hetere weg is tot oplossing van de conflicten: onder ling overleg en vriendschappelijke regeling. Toen de groote kruisvaarders uittrokken hadden zij op hun schepen bij zich een Jacobs- staf, die thans do totem is van deze jamboree. Het is een instrument om den weg te kunnen vinden. Laat deze totem voor ons een gids zijn om ons de richting te bepalen naar dien vrede. Onze totem is veelomvattend. Hij draagt een kruis en kan dus een gids zijn voor alle christenen, maar hij draagt nog veel meer en kan dan ook alle landen en klassen om vatten. Daarom is het een goede totem voor de padvinders. Ook de tien punten van de padvinderswet zijn daarin opgenomen. Laat ons thans onze campagne voor den vrede voortzetten. Ik zal nu aan den leider van ieder contingent een kleine copie uitreiken van den Jacobsstaf om mee te nemen als een symbool, dat herinneren kan aan ons doel: goede wil en vriendschap als voornaamste middelen om vrede te bevorderen en in stand te houden". geen publiek toegelaten. De padvinders wilden dit afscheidsfeest liever geheel onder elkander blijven. Het was heerlijk weer en vele padvinders, die met dekens en wollen jakken gewapend naar het kampvuur opgetrokken waren zullen weinig gebruik van hebben er behoeven te maken. Na deze rede, die in aandachtige stilte door de padvinders werd aangehoord, reikte de Chief Scout de Jacobsstaven uit en richtte toen voor de tweede maal, zeer ontroerd, het woord tot de jongens: „De tijd is nu voor mij gekomen om vaarwel te zeggen. Ik hoop, dat jullie een gelukkig leven zult leiden. Jullie weet, dat ik in mijn één en tachtigste jaar ben en het einde van mijn leven nadert. De meesten van jullie staan aan het begin en ik wensch, dat jullie leven gelukkig en vol succes zal zijn. Je kunt dit bereiken door je beat te doen de padvinders- wet uit te dragen, je leven lang, wat ook je functie moge zijn en waar je ook bent. Ik wensch dat jullie allen den Jacobsstaf van de jamboree op je uniform zult houdien. Ik hoop, dat je'zult trachten er aan te blijven denken, wat de beteekenis is van dezen staf. •Door déze beteekenis in acht te blijven nemen, zul je geholpen worden bij je streven, God's t'Ük van den vrede en den goeden wil te vestigen. Deze totem zal je altijd de padvinderswet in herinnering houden en dien prachtigien tijd, dien wil in Nederland hebben gehad. Hij zal je helpen uitgerust te zijn voor de padvinderswet gedurende heel je leven en steeds meer onze Padvindersldealen van goeden Wil en de helpende hand der kameraadschap te verbrei den onder al degenen, die wij ontmoeten. Mijn Boodschap aan jUllic is; vriendschap te ver Wereld*0 6n bloeder8chap over de geheele i«°d zef?ene jullie allen". pi g stdriftjge cheers volgden na een ontroerende stilte op deze indrukwekkende woorden. No drie cheers voor den Neder- landscben hoofdverkenner en het laatste défilé was ten einde. Diep onder den indruk verlieten de pad vinders langzaam het terrein. Het vertrek van den chief - rhief Scout, Lord Baden Powell, 2al Zondagavond naar Londen terugkeren, Hef laatste kampvuur' De Zaterdagmiddag d^e'erste het opvallend weinig PU"J in t uren de poorten binnenkwam, zulks in te genstelling met alle voorafgaande dage De tribunes bij de demonstraties m de arena waren dan ook vrijwel leeg, n b natuurlijk ook voor een groot deel m worden toegeschreven aan de. meer dan nor male zomerhitte, welke zich Zaterdr aan het jamboree terrein had medegedeeld. Het laatste kampvuur was een geweldig succes en werd aanschouwd door niet min der dan naar schatting dertigduizend rr.en- schen. De Schotten lieten hun doedelzakken hooren, de Zwitsers jodelden, de Siameezen dansten en de Egyptenaren gaven een be wijs van hun zangkunst. Het geheel werd besloten door de Engel- schen met een harmonica-orkest en een too- neelstukje. „de prinses en de kat". Op de rij uit boomstammen door padvin ders zelf getimmerde eerezetels namen ach tereenvolgens plaats de chief scout, lord Ba den Powell, gehuld in 'n pittoresken mantel, waarop alle teekens der tot dusverre gehou den wereldjamborees geborduurd waren, prins Gustaaf Adolf en tal van kampautoriteiten, benevens de bisschop van Jarrow, die giste ren voor de Britten de godsdienstoefening had geleid. Bom van Voorthuizen had de leiding van deze vlammenfinale. Zooals gebruikelijk werd het vuur ontsto ken door middel van Indiaansche vuurbogen, waarmede een rond stukje hout zeer snel in een soort tonder wordt rondgedraaid, tot dit begint te smeulen. Met den gloeienden tonder wordt dan een viertal fakkels en daarmede het kampvuur ontstoken. Tijdens het vuur- maken werd een soort Indiaansche bezwe ringsformule uitgesproken: roode gloed, roode gloed, behoedt ons tegen de koude, laat de wereld zich aan onze idealen verwarmen, zooals wij ons warmen aan je vlammen. Prinses en Prins komen Vervolgens werd de Baden-Powell-yell uit gebracht en zouden de jongens beginnen met het zingen van het jamboree-lied in het En gelsch, Fransch en Nederlandsch, toen plotse ling in een uithoek van den duinpan, langs welke hellingen de tienduizenden scouts ge legers waren, groote beroering ontstond, die zich alle aanmaningen van Pom ten spijt, al spoedig over de aanwezigen verspreidde. Hoeden en mutsen werden in de lucht ge worpen, heele groepen stonden te dansen van opgetogenheid en plotseling begonnen onge veer vijf-en-twintigduizend frissche jongens stemmen spontaan het „Wilhelmus" te zingen dat indrukwekkend over het stille duinland schap, waar de avond al begon te schemeren, weerklonk. J Een oogenblik om nooit te vergeten. En toen wisten alle jongens het zonder dat iemand het hun gezegd had: Prinses Juliana en Prins Bernhard waren komen binnenval len in het groote padvindersgezin om geza menlijk met de jongens in ongedwongen vreugde dit laatste feest van de jamboree mede te vieren. Ongedwongen samenzijn met de Koninklijke gasten Prinses Juliana zocht lachend en verheugd over de hartelijke ontvangst, een plaatsje in het zand. Zij wilde er niet van weten plaats te nemen op de eerezetels. Prins Bernhard zette zich eveneens in het zand neer, aan de voeten van Baden Powell en prins Gustaaf Adolf van Zweden, de kleinzoon van den Zweedschen koning, kwam naast hem zitten. Onmiddellijk daarna werd het programma voortgezet, nadat eerst nog uiting aan de blij heid was gegeven door het uiten van den hallo-yell, luidende: we are glad to meet you. we are glad te great you, hallo, hallo, hallo (wij zijn blij je te zien, wij zijn blij te ver welkomen, hallo, hallo, hallo). Het Tsjecho- Slowaaksche padvindersorkest zétte toen een aantal Nederlandsche liedjes in, die door al len, ook door de koninklijke gasten lachend en verheugd werden meegezongen Er volgde toen een uitgebreid programma van opvoeringen, de een al aardiger dan de ander. Er werd een Nederlandsche yell uitge bracht, waarin de Prinses met vreugde in stemde: rood, wit, blauw, dranje, Nederland, Nederland, je maintiendrai, levé de N.P.V. charmant klein' Oostenrijkertje jodelde, dat het. een lust was, de Tirolers schuhplat- terdem het bekende varialied werd gezongen, waarbij het geheele kamp aan het schuitje varen sloeg, de rij van Prinses Juliana, Prins Bernhard en Gustaaf Adolf al even vroolijk meedeinende als ieder ander, uiteraard tot enorme en uitbundige voldoening van de pad vinders, wier hart Prinses Juliana met dezen avond voor goed gestolen heefd. En zoo ging het den geheelen avond door. Geen lied werd door de padvinders gezongen, of Prinses Ju liana stemde van harte in, geen yell werd uitgebracht of onze jonge Prinses deed mee, ernstig en volkomen opgaande in haar stre ven het zoo goed mogelijk té doen. Het was voor de jongens om nooit te vergeten. Achter elkaar volgden de Franschen, de Polen, verschillende yells, o.a. een Hongaar - sche, waarbij de naam Vogelenzang niet werd uitgesproken, maar door vogelgefluit werd aangegeven, een clown, het Piet Heinlied, John Brown, het Poolsche orkest, te veel om allemaal op te noemen en eigenlijk te aardig om niet stuk voor stuk te bespreken en nog eens op te halen. Een alleraardigst moment was, toen de verpleegsters, die in het kamp hospitaal de enkele zieken behandeld heb ben, op het podium verschenen en op de wijs van: in een blauw gerüiten kiel, een nieuw vervaardigd gedicht zongen, dat storm- men van gelach ontketende. De Syriers zongen en dansten, een Hongaar gaf een solo op een oud nationaal instrument, de Belgen gaven een aardig, op muziek ge danst kwajongensgevecht te zien, canons wer den gezongen, Indianen lieten een adelaars- dans zien en zoo verliep deze laatste avond van de wereldjamboree in een feeststemming, die door de aanwezigheid van Prinses Juliana, tot zoo'n hoogtepunt gestegen was, dat wei niemand onder dê padvinders zal zijn, die er niet mee zal instemmen, wanneer wij schrij ven, dat het slot tevens het hoogtepunt ge worden is van dit op zoo grootsche wijze ge slaagde padvindersfeest. De Jamboree op de Heilig'Land- Stichting- Omdat deze stichting een hoogstaand cul tureel werk is, dat slechts in Nederland wordt aangetroffen, plaatste Zijne Excellentie Ram- bónnet en generaal Behrens, voorzitter en waarnemend voorzitter van het regelingsco mité met hun eersten secretaris Spijkerman deze stichting op het program, dat den deel nemers van de Jamboree ter bezoek zou wor- -den aanbevolen. Op aansporing van het Alg. Nederl. Vreem delingen Verkeer heeft de Heilig-Land-Stich ting eert keurig foldertje laten vervaardigen, dat het A. N. V. V. van Nederland in het Fransch, Engelsch, Duitsch liet vertalen. Vandaag liggen er dertigduizend exemplaren gereed, om aan ieder der padvinders en ver kenners te worden uitgedeeld. De Curagaosche en de Zwitsersche padvin ders hebben reeds een bezoek aan de Heilig- Land-Stichting gebracht. Vanzelf sprekend, dat de vijfhonderd, die gasten worden van Nijmegen, het op prijs zouden stellen met dit cultureel werk kennis te maken in de wereld éénig in zijn soort. De Poolsche padvinderij kent anders dan de onze ook „luchtverkenners". Het zijn kranige kerels, die het ook in de zweefvlieg- sport een heel eind gebracht hebben. Dit heeft men Zondagmiddag op het vliegveld Ypenburg kunnen zien. Eenige Poolsche Jamboree bewoners hebben gedurende een uur aan het Nederlandsche publiek hun vaardigheid in de vliegsport gedemonstreerd. Het begon met het „voorvliegen" van de ranke R.W.D. 13, een motorvliegtuig. Later verscheen ook de R.W.D. 8 in de lucht en werden twee zweef- vliegtoestellen medegèsleept. Er waren heel wat bezoekers op Ypenburg en velen van hen hadden nog nimmer zoo'n sleep gezien. Toen de sleep los ging is een der toestellen snel gedaald. Het andere, geel geschilderd, met platte vleugels, bleef langen tijd in de lucht en bleek zeer geschikt voor kunstvliegen. De kranige verkenners voerden althans allerlei manipulaties uit en de eene looping volgde op de andere. Dit kunstvliegen met een zweef toestel is veel moeilijker dan met een motor vliegtuig, dmdat het eerste de kracht van het optrekken mist. Het publiek volgde deze inte ressante demonstratie met groote belang stelling en heeft den Pool, toen deze op aarde was teruggekeerd, hartelijk toegewuifd. Voorts waren er oefeningen met vliegtuig- i De plaag zoo goed als verdwenen- De inlichtingendienst van de K. N. A. C. meldt, dat voor het oogenblik de muggen op den afsluitdijk zoo goed als verdwenen zijn, zoodat het automobilisme hiervan weinig overlast zal ondervinden. Op het te Annecy (Hte. Savoie) gehou den generale kapittel van de congregatie der Oblaten van den H. Franciscus van Sa- les is als generale overste gekozen de hoog- eerw. pater Prosper Dufour. De nieuwe generale overste is geboren Franschman en 63 jaar oud; van 1934 af be kleedde hij het ambt van generalen assistent. Bij Desclee de Brouwer is van zijn hand nog pas in het Fransch verschenen een uit voerige levensbeschrijving van den stichter van de congregatie der Oblaten van den H. Franc, van Sales den hoogeerw. pater Aloy- sius Brisson. (18171908). Zaterdagavond reed een 15 jarige jongen uit Heelsum per fiets op den straatweg van Blaricum naar Huizen. Nabij het tolhuis hoorde de jongen een signaal en vermoedelijk niet wetende dat dit van de Gooische tram afkomstig was week hij naar rechts uit in de richting van de trambaan. De jongen kwam hierdoor met de tram in aanraking en werd tegen den grond gewor pen. Hij brak een arm, en de andere arm schoot, uit het lid terwijl hij bovendien nog al ern stig aan het hoofd werd gewond. Hij werd naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. De scheerlijnen worden ontspannen, de haringen uit den grond getrokken, de tenten opgerold. De linnen stad verdwijnt. Ruim een Week hebben bijna dertigduizend jongens door Nederland een geest van onbezorgde blijheid doen waaien, hebben zij de wereld laten zién, wat er onder de jeugd van dezen tijd leeft. Elders in de wereld mogen menschen op hartelooze wijze hun onderlinge twisten trachten te beslechten, hier in Vogelenzang is een week lang getoond, hoe de jeugd wil, dat de volken onder elkander zullen leven. En geheel Nederland heeft een stroom van warme vreugde door zich heen voelen gaan, geheel ons land heeft meegeleefd met de rijke weelde van zooveel jeugdige geestdrift, van zooveel onverwoestbaar toekomstver- trouwen. En nu dan al deze jongens weer naar hun verschillende landen terugkeeren en wederom uitzwermen over de wereld, we ten we, dat met hen een krachtig leger uit trekt om de wereld te veroveren, een leger van voortrekkers der toekomst. De Jamboree is ten einde. Honderdduizenden Nederlanders hebben het kamp een bezoek gebracht. Er zijn dagen geweest, dat tientallen extratreinen nauwe lijks voldoende waren om den stroom van belangstellenden naar de Jamboree te ver voeren. Geen wanklank is gehoord. Wanneer wij den leiders der verschillende kampen vroegen, wat hun beste indrukken waren van deze Jamboree, was onveranderd het eerïle antwoord, dat gegeven werd: „Wij zullen nooit vergeten op welke wijze Nederland ons ontvangen heeft. Deze hartelijkheid, deze vriendschap, deze ons bewezen rijke gene genheid, heeft ons diep getroffen. Zij zullen een van de diepste herinneringen blijven, die wij van de Jamboree zullen meenemen. Daarvoor is Nederland dankbaar. Dank baar ook voor wat het op zijn beurt van de buitenlanders geleerd en ervaren heeft. En daarom, nu over enkele dagen allen ons land verlaten zullen, niet alleen een vaarwel, maar ook een hartelijk: tot weerziens! Ómdat er zoo weinig echte zieken zijn, bre ken hier niet-kwaadaardige namaak epide mieën los. De handteekeningen-verzamelitis neemt in hevigheid af en ook de ruilitis heeft haar kracht verloren, omdat alles wat geruild moest worden geruild is. Juist de laatste dagen in de tea-party-itis, uitgebroken. De arme kampstaf kreunt, wanneer ze van een stoel moet opstaan, men ziet de prominenten de bloem van Huize Teylingerbosch in steeds groeiender omvang schichtig door de gangen loopen en files vormen voor bepaalde deuren. De eerbiedwaardige figuren van de Jamboree- leiding schijnen daar voor die deuren bijeen te komen, om Indianendansen te repeteeren voor het kampvuur van 's avonds, maar he laas heb ik ze nog nooit zien optreden. En daarover drukte ik mijn verwondering uit tegenover een onzer vele kampdokters. „Weet je dat dan niet?" fluisterde hij me achter zijn hand toe. „Maar niets in je krant zetten, want dit zou het pubiiek veront rusten! Dit zijn de symptomen van de Tea- party-itis. Nu stond ik er net zoo blank voor, als u nu. Toen ben ik het woord gaan ontleden en de schrikkelijke beteekenis van deze epide mie drong plotseling tot mij door, toen ik begreep, dat het de doktersbenaming moest zijn voor de thee-partij-manie. Ja, het regent hier theê-partij-uitnoodigin- gen en omdat Ton Koot doorgaat voor onze beste theedrinker hebben we hem graag laten gaan. Hij kwam terug met een feestelijke zijden lap, een waaiertje en nog iets, dat ik me niet meer herinner; 't waren de geschen ken van de Chineezen na hun thee-partij. De n.iikanen hadden een thee-partij, die ook c.1 reusachtig geweest moet zijn, De Nleuw- Zeelanders organiseerden ook zoo iets en zelf heb een heel leuk Poolsch boerenvrouw- tje als herinnering aan de Poolsche thee. Dat was een chiaue thee! Want daar zaten de Internuntius, en cle Poolsche gezant, verscheidene hoofdverken ners en heel kleine verkennertjes en de loo tjes bedienden ons. En omdat die tiee zo chique was ben ik gauw naar Teyling teruggegaan om Dim er bij tei ha en zot op dergelijke dingen is en he wr wekkend staat, je te vertooncn in gezelschap van iemand, die den Zilveren Zoo hebben we kennis mogen maken ttl de Poolsche producten die het contingent meebracht: allereerst de thee met Poolsche suiker dan allerlei lekkere wafels met fruit en allerlei tafelspeeches in drie talen: Poolsch, Fransch en Engelsch, uitgesproken door den Poolsch en hoofdverkenner en door den heer van Reyen namens hoofdverkenner Rambon- net. En toen kwam de verrassing: het mooie Poolsche orkest dat voor de tafelmuziek zorg de, speelde opeens den Nederlandsche matro- zenmarsch. gevolgd door „Piet Hein". „Dat hebben ze in één dag hier geleerd", werd me verteld. „Uw thee heeft me al voor Polen veroverd", zei ik tot mijn buurman die niet kon nalaten me telkens in mijn zij te peuten en me scha len en glazen voor te houden. „Wij hopen allemaal naar Polen te komen" zei de heer van Reyen in zijn tafelspeech. Als alle Polen zoo zijn als de jongens hier en de thee zoo best, dan heb ik er geen bezwaar tegen. Over tafelspeechen gesproken Toen we bij de zeeverkennersdemonstraties in het Kaagpaviljoen zaten om koffie te drin ken hebben we een der eigenaardigste tafel speeches gehoord van de heele Jamboree. Toen de sluizen derwelsprekendheid dreig den open te gaan en de burgemeester van als zeeverkenners - demonstratieterrein, zei commissaris Mante: „Dames en héeren, vlug dooreten, want we zijn al erg laat. Ik hoop dat u nog erg prettig niet elkaar zult praten en niets meer zult zeggen". Als de heer Mante, die in het dagelijkscn leven zee-officier is, dergelijke commando's aan boord van zijn kruiser uitdeelt, kan het er een echte leuke boel worden. Tenzij het een doofstommen-instituut-ter zee is. Er komt een zeer indrukwekkende Hongaar op mij toe: het is dr. Molnar. Er komt nog veel meer achter zijn naam, want deze heer is een „big noise" zooals Dim me influistert. Hij is vol over de tea party die zijn contin gent straks zal aanbieden aan het voormalige comité dat de Hongaarsche kinderen hier huisvestte in de magere jaren van Hongarije. „Dat moet in de kampkrantzegt dr. Mol nar. „Moet u hooren wat gisteren een jochie in mijn kamp zei. Hij was heet en zwart van den rook en hij veegde zijn hoofd af waarna hij in de aardappelen roerde. Toen zuchtte hij' „het wordt hoog tijd voor een thee-partij bij den Chief Scout". Is dat ook iets voor de Jcrant? Kijk daar ben ik weer terug bij de thee partijen. Daar komt een rector me vertellen dat hij bij de Pörtugeezen op een thee-part;j was waar ze uitsluitend koppige Port schon ken. En nu vreest hij, dat hij straks het sleu telgat van zijn tent niet kan vinden. De Schotten hebben een tlwe-partij gege ven, maar ze schonken geen whisky. Nu had ik toch haast vergeten te vertellen, dat de Polen voor een extra attractie bij -de thee zorgden. Het was geen taartje, maar een pet, die door een over ons vliegend Poolsch vef- kenners'töestel naai' beneden werd gegooid en waarin een groet was geschreven van den aviateur. Ik mag die Polen wel, ook al hebben ze hun cape niet aan. Ze hebben een prachtige Madonna meegebracht, die bij het kamp-al taar staat en die ik ze vanmiddag met roode en witte anjers zag versieren. Het zijn beste jongens. Maar bij hen moet je toch altijd even in gedachten houden: 's lands wijs, 's lands eer! Bijna iedereen roemt het eten hier en dat hebben we al eerder verteld. Maar de éclai- reurs unionistes schijnen het thuis beter ge wend te zijn en de Polen vinden het niet ge noeg. We hebben ons licht maar eens opge stoken in Oost-Indië. Daar zat een stevige boy in een pot te roeren en allemaal fleschjes stonden in de buurt. "Rpvfilt 1ê» bpt eten0" "o, best!" lacht hij en zijn mond trekt breed uit en zijn oogen schitteren. „Nasi Górrrreng! Dat maken we van de rijst die we hier krijgen!" Nasi Goreng onder een brandende zon! Ook hier 's lands wijs 's lands eer, geef mij maar kwast! Sluiting! Nog éénmaal zullen we hier terug komen om afscheid van onze vrienden van de Jamboree te nemen. Maar nu alvast geef ik de hand aan onzen Londenschen bobby. Ka- rel, hét ga je goed, hoor! En pas op dat Dim weer niet in de krant moet lezen, wat hij nog niet zoo lang geleden over je las: „Bobby tusschen twee trams geklemd". Je had toen volgens het krantenverslag teveel gekeken naar een jongedame, die een kruispunt over- moest en jij, die toch het verkeer in Londen moest regelen, werd netjes tusschen twee el kaar passeerende trams gerold. Pas op! VT je naar Londen teruggaat, ga je nog een paar dagen naar Amsterdam en dat is een gevaar lijke stad Niet door de trams maar door de jongedames die over willen steken. Bobby, Warmoftd dankte voor de keus van de Kaag het ga je goed! Tot de jamboree van 1941...,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3