I' Merkwaardige dingen DE UIT ENGELAND GEZETTE NAZIS. ZONDER RECLAME DE DRUKINKT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 BELEVENIS MET BUREIV- If EXAMEN HOOFDAKTE- DE „ROTTERDAMMERS' BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. DE OVERDEKTE. De 100.000ste passeert de controle. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. Uit liet Katholieke leven in Engeland. Andersdenkenden'pratht-priesters Roomsche colleges met soms 80 pCt. Protestanten. Duitschlands merkwaardige reactie.. t - Wi **=A "v "V Het drama in den tuin en de niet te bekeeren cgoist> Mijn buurman besproeide zijn tuintje. Van mijn warande af benijdde ik hem om die afkoelende bezigheid. Uit de monding van d roode gummislang gulpte het water in een dikken straal, omdat buurman de pas ge knipte heg rondom zijn tuintje een waseh en verschoonbeurt wilde geven. Plotseling had buurman pech. Een opzij geduwde tak kwam met zooveel vaart terug dat zijn watergenoegen hem uit de hand ge slagen werd. Was dat nu maar alles ge weest, doch zooals het meer gaat: de slang richtte haar straalpijp niet op een onschul dig plekje, noch improviseerde ze een fon tein tegen den avond-blauwen hemel, neen met wiskundige zekerheid mikte de water straal door de heg heen vlak op de familie van tuintje-links, die we Rozemeijer zullen noemen. De straal trof nog wel het middel punt der familie, dat ongetwijfeld gevormd werd door het stroomlij nmodel van mevrouw Rozemeijer. Eer nog mijn buurman de slang weer kon grijpen, was het vreeselijke gebeurd. Het zoo even nog monter klinkend driestemmig ge mengd koor van pa, ma en dochter, die - vreedzaam in tuinstoeltjes zaten, was in den waren zin des woords uit elkaar gespoten. In een ondeelbaar oogenblik speelde zich een ongeschreven drama af: er werd geschreeuwd (eenmaal van schrik, eenmaal van woede), er werd geschimpt en gesimpt. Een blouse was kletsnat geworden, een bakje biscuits was door de waterige lucht gevlogen, een stoel verloor het evenwicht, er werd een harde slag gehoord en tenslotte riep de fa milie elkaar minder liefelijke dingen toe. Op dit moment zag ik mijn buurman zich juist over de heg buigen, om excuses te sta melen. Maar niemand der betrokkenen nam eenige notitie van hem. Ze bekvechtten met elkaar en liepen in en uit, zonder dat het in hen scheen op te komen een buitenstaander de schuld te geven. Mijn buurman beviel die oplossing van het geval niet erg. Een beetje donder en bliksem had hij meer vanzelfsprekend gevonden. Een uurtje later ging hij op z'n slofjes naar Ro zemeijer, om alsnog zijn leedwezen over het voorgevallene te betuigen. De heer Rozemeijer deed zelf open. Buur man wilde juist aan zijn speech beginnen, maar zoover kwam hij niet, want Rozemeijer schudde hem hartelijk, maar tegelijk een beetje pijnlijk de hand. Buurman begon er hoe langer hoe minder van te snappen, te meer, toen zijn slachtoffer iets stamelde van „reuze-kerel ben jij!" en „ik kan je niet dankbaar genoeg zijn!" Hij had een minuut of tien noodig om niet aan zijn verstand te twijfelen, toen hij hoorde, dat de scène, waar toe hij aanleiding had gegeven, zich als volgt had afgespeeld. De waterstraal midden in mevrouw Roze- meijers waardigheid (en biscuitbakje) zien terechtkomen was zoo kostelijk geweest, dat de dochter er om gieren moest. Ma vloog op, maar de dochter voerde ter verontschuldi ging aan: „Vader lag óók krom van den lach!" Waarop zij een draai om de ooren kreeg. Meneer Rozemeijer, nog altijd aan de deur, fluisterde: „Daar heeft mijn ega alleen pa tentrecht op. Ik hoef zooiets niet te wagen." En toen liep de ruzie zoo hoog en werden de oogen zoo rood van 't huilen, dat er van de' afgesproken visite bij tante Jans niets kon komen. „Nou hoef ik niet mee, kerel, (slag op buurman's schouder) nou hoef ik niet mee!" Meneer Rozemeijer nam afscheid met eer vroolijk handschudden. Buurman deed nog een laatste poging: „Maar wees zoo goed, om mijn betuiging van spijt over te brengen." „Denk er niet aan, kerel. Nou kan ik im mers bij Daan mijn klaverjasje gaan leggen!" „Maar wat moeten de dames wel van me denken, meneer Rozemeijer? Uw vrouw en uw dochter,,." „Ach wat'n goeie leer voor een vol genden keer!" Mijn buurman gaf verdere pogingen op. Deze vergenoegde egoïst was niet te be keeren. ROTTERDAM, 12 Augustus (Commissie I). Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagdmej. J. Smits, Rotterdam, de heeren H. Maasdam, Klaaswaal, P. Otto, Dordrecht. ROTTERDAM, 12 Augustus (Commlne II). Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd: de da mes: J. Tuinman, Alphen a. d. Rijn, A. J. Kers- hergen, Giesendam en de heeren: M. Daleboudt, Péursum, H. I. Borgman Mellssant, M. Hoogen- boezem, Dekkerkerk. Het gezelschap de „Rotterdammers" <ïat den afgeloopen winter in den „Circus Schouwburg" aan den Goudschesingel volksstukken heeft gespeeld, zal in Octdber a.s. weder een serie voorstellingen geven, (W Aangiften van 12 Augustus. BEVALLEN: W. J. Herkemtf—Spaans z. A. M. Paardekooper—Oldenhof z. F. A. Gorseman Pokorny z. D. M. zypSchneiders d. M. M. Schors^Nieuwland z. I. v. Duivenbode Roestenburg d. J. MolMulder z. K. M. v. d. BoonJansen d. N. Passchierv. d. Staay z. A. v. NoortSikma z. M. A. P. Peters Burgers d. C. E. LangelEschbach d. C. Mentmk—Reichert z. M. v. Bruggen—Boer d. H. M. v. IJsseldtjkCremer z. J. S. v. Mourik—Bakker z. P. J. Abelsv, d. Berg d. A. A. Mos-*/. Heems d. B. M. T. de Gans- Hendriks d. A. M. Wierckx—v .d. Stel d. M. H. Barto—Ruis z. J. A. v. Eek—Dekker z. W. A. A. v. GamerenLagrand d. A. E. SassenburgHuijsman z. H. Zeedijk-v. Loon z. ONDERTROUWD: S. J. de Haas Jm. 25 j. en M. E. Katan jd. 24 j., Vierambachtstraat 85a .W. Richter jm. 28 j. en G. P. Noordzij jd. 21 j., Eberbach (D.) P- J- J- Andriessen jm. 27 j. en N. M. de Jong jd. 23 j., Hoveniersstraat 24b. J. van Baarle jm. 25 j. en M. G. Schoots jd. 21 j.. Zwaanshals 353b. G. Blom jm. 27 j. en F. Koetsier jd. 25 J., Schiedam B. Blom- mers jm. 24 j. en M. P. E. van der Beek jd. 20 j., Tweeboschstraat 40a R. T. J. F. van Bode graven jm. 30 j. en A. J. de Jonge jd. 27 j., Natal- straat 6b. B. L. Boogaard jm. 22 j. en A. Lijmbach jd. 21 j., Brielschelaan 312a H. Boom jm. 228 j. en A. Waardeloo jd. 20 j., Narcissen- straat 75b. P. Breuer jm. 22 j. en L. S. W. van Djjk jd. 19 j., Veemarkt 20a J. Buising jm. 20 j. en S. Riekwel jd. 19 Croowyksche- straat 11a H. van Campenhout jm. 32 j. en P. J. Stiebolt jd. 26 j., A. Paulownastraat 5a B. G. van Damme jm. 25 j. en P. de Bruyn jd. 26 j., Oostervantstraat lib. M. P. C. Deijkers jm. 23 j. en P. Sta jd. 22 j., P. Krugerstraat 3a G. H. van Dilst jm. 24 j. en C. H. Sneep jd. 23 j., Ged. Slaak 55d M. Duivewaardt jm. 32 j. en W. J. Damen jd. 30 j., de Sav. Lohmanlaan 123a A. de Haan jm. 24 j. en N. J. van Eijmeren jd. 25 j., Groenezoom 227 P. Hamerslag jm 23 j. en P. C. van Wijk jd. 21 j., Maaskade 80 J. M. Hanssen jm. 31 j. en N. Meijer jd. 25 j., A. v. Nesstraat 114c A. P. Haring jm. 26 j., en M. J. Nijssen jd. 22 j., v. Dujjlstraat 67 N. A. Hazenbroek jm. 30 j. en S. Offerman jd. 26 j., Schommelstraat 42a A. G. Hekking jm. 21 j. en W. G. van Oosterhout jd. 18 j., Overschie H. van Helden jm. 29 j. en D. van Wijn gaarden jd. 28 j., Scheepstim.laan 21a J. C. K. van den Heuvel jm. 24 j. en H. Snikkers jd. 21 jd., Rosenveldstraat 70b. A. van der Hoek jm. 23 j. en S. M. Bos jd. 23 J., Speelmandw.- straat. 23a. A. J. I. M. de Hoog jm. 25 j. en A. G. M. J. Borremans jd. 29 j., Arnhem H. Hoppener jm. 25 j. en W. C. van der Torre jd. 24 j., Zwaanshals 356a P. J; van Hulst ]m. 33 j. en J. J. Stok Jd. 27 J., Schulpweg 138 G. de Jong jm. 28 j. en A. Broersen jd. 32 j., H. Molenaarsstraat 15b. J. de Jong wedr, 51 j. en K. van Gelder jd. 44 j., Orispijnlaan 5b D. Ketting jm. 28 j. en F. C. Goudswaard jd. j., Heyschedijk 251 J. H. E. Kop Jansen Jm. 25 j. en W. S. Verfürth jd. 25 j., Moer kerkestraat 113a J. Krommenhoek gesch. m. 40 j. en H. J. Spreekmeester jd. 28 j., Mathenesser- laan 316a J. Lam jm. 26 j. en A. M. A. Helder jd. 27 j., Taborstraat 72a J. A. Vossenaar wedr. 55 J. en M. J. Gemen jd. 51 J.. Breda H. Maas kant jm. 24 j. en K. J. Bresser jd. 25 j., IJssel- monde W. van der Linde jm. 23 j. en N. Noo- tenboom jd. 19 j., Br. Hilledijk 251c C. Lode wijkx jm. 24 j. en K. Bonte jd. 21 i., Vredenoord- latan 39a P. C. Loopik jm. 26 J. en T. van Valen jd. 23 j., Alb. Engelm.straat 42a H. Lub bers jm. 26 j. en W. Viergever jd. 21 j., Oppert 17 J. W. Th. Luijkx jm. 30 j. en H. A. M van Alfen jd. 27 j., Lischstraat 34a F. C. Bro- caar jm. 24 j. en L. van der Leije jd. 21 j., Oranje boomstraat 271a W. d'Achard van Enschut jm. 22 j. en J. E. van der Zon jd. 22 j., Vondel straat 181 A. van der Meter jm. 23 j. en P. Visser jd. 2 j.. Ros. Manzstraat 16 J. van Meerkerk jm. 43 j. en G. G(jssen jd. 32 j., Nw. Lekkerland A. H. A. van der Meen de Bie gesch. m. 39 j. en J. Bogers jd. 28 j., Eendracht- straat 38a M. E. Nathans jm. 28 j. en J. H. Remeens Jd. 24 j., 's-Gravenhage W. van Noort jm. 25 j. en P. J. Beer jd. 23 j., Da Costa- straat 28a S. NuissI jm. 29 j. en C. J. Augustin Jd. 26 j., v. d. Werffstraat 56 E. C. Njjman jm. 27 j. en A. Siepman jd. 20 j.. Spastraat 6 J. C. Oudenbroek jm. 28 j. en B. L. Gulikers jd. 26 j., Wandeloordstraat 89 W. L. Ronge jm. 32 j. en H. M. Naglatzki jd. 29 j., Nassauhaven 15a P. Ruijs jm. 29 j. en E. J. Butterman jd. 26 J., Zwaanshals 201b. 3. T. Rijsdijk jm. 18 j. en L. van Geenen Jd. 18 j., Tweeboschstraat 76b. C. Sanderse jm. 24 j. en A. de Viet jd. 21 j., Ierseke H. Schaap jm. 30 j. en E. H. de Bruin jd. 28 j., Lischstraat 34a J. F. Scheffers jm. 29 j. en A. P. J. H. Konyn jd. 30 j., Akeleistraat 19a P. van Schelt jm. 30 j. en E. J. van Leeuwen jd. 25 j., Rakstraat 19b. J. W. F. Schuurs jm. 30 j. en P. Ketting jd. 23 j., Br. Hilledijk 94a Chr. Severin jm. 24 j. en A. B. Verheij jd. 20 j., Pleretstraat 66a G. C. Simons jm. 22 j. en T. L. Westbroek jd. 21 j., Kerkepad 19b. W. J. Snijder jm. 28 j. en J. H. K. Bratu jd. 24 j,. Oostervanstraat 9a A. G. A. Spaan jm. 31 j. en Chr. G. Woerdenbach jd. 24 j., Beurssteeg 5 G. C. Spoormaker jm. 21 j. en E. Mastenbroek jd. 21 j., Putschelaan 38b C. M. van der Stap jm. 31 j. en W. J. van der Laer jd. 28 j., de Jagerstraat 17a A. van Trommel jm. 23 j. en N. A. Bardense jd. 23 j., Mauritsstraat 31c J. Tuinman jm. 28 j. en J. C. Rijneveldshoek jd. 30 j., Rosestraat 266 L. Vader jm. 24 j. en A. M. Koogje jd. 19 Langegeer 48 A. J. Veld- Madern jm. 31 J. en A. C. van Brink jd. 29 j. K. Tania jm. 31 j. en A. W. C. Andriessen jd. 28 j, OVERLEDEN: P. Rochet d. 7 m. H. M, Tcnnon m. v. G. J. Beerman 63 j. G. J. Brakel m. v. J. G. Mekelenberg 71 j. D. de Weü vr. v. A. A. de Jong 67 j. F. A. den Haan z. 7 j. C. Duerinck vr. v. J. M. Klein— Wolt 49 j. J. v. d. Ende m. v. G. Stieltjes 60 j C. G. v. d. Sande on'geh m. 27 j. A. v. d. He(jm m. v .R. v. d. Kruk 64 j. H. H. Broeder wede v. R. J. P. v. Dam 47 j. H. Nicasie wedr v. H. Iökers 82 j. K. W. F. Meurs m. v. E. M A. de Ruijter 73 j. A. H. M. Boogaers d. X j Gistermiddag ongeveer 2 uur boekte de bad- en zweminrichting „De Overdekte", al hier, de 100.000ste bezoekster na 10 maanden tijds. De 100.000ste was mevr. C. Manassen, Sta tionsplein 3, Schiebroek. De directie had er voor gezorgd, dat de gebeurtenis niet onopgemerkt voorbijging. Omringd door de overige zwemsters en zwemmers, werd de bezoekster door den di recteur, den heer Th. W. Hölsken, toegespro ken. Het was een verheugend feit, te con stateeren dat circa 10.000 menschen per maand in de overdekte verfrissching zoch ten. Met dit bêzoek is een verheugend tijd perk afgesloten en binnenkort volgt de her denking van het 1-jarig bestaan. Aan mevr. Manassen werden vervolgens bloemen aangeboden, terwijl haar, als sur prise, een halfjaarlijksch abonnement werd uitgereikt. EXAMEN ENGELSCH L.O. Geslaagd op 12 Augustus te Utrecht de heer A. W. Kunkeler, alhier. De ZWEMWEDSTRIJDEN, door verschillende omstandigheden reeds tweemaal uitgestelde zwemwedstrijden zullen a.s. Zaterdagmiddag plaats hebben. Aanvang 2 uur van de wedstrijden voor jongens -t.m. 12 jaar en meisjes t.m. 15 jaar en aanvang 6 uur voor jongens en heeren boven 13 jaar en voor dames boven 16 jaar, hoen jm. 29 j. en C. den Breejen jd. 21 j., Nieuwe- haxen 11E L. J. Verfiirth jm. 26 j. en G. J. Pors jd. 21 j., Tolhuislaan 65 H. W. Verloop jm. 22 j. en C. A. P. Vellekoop Jd. 21 j., Bloem- straat 42b. G. M. J. van der Voorde jm. 31 j. en C. P. Stuiver jd. 29 j., P. Potterstraat 25b H. J. Vuik jm. 31 j. en J. Groeneweg jd. 26 j. Schulpweg 12lb. M. M. Waar jm. 21 j. en M. C.' van Rijsingen jd. 20 j., Hotndiusstraat 4b. J van der Wal jm. 24 j. en C. M. Schouten jm. 25 J., Vredenoordlaan 44b. A. van der Walle jm. 25 j. en K. M. Bevelander jd. 24 j., Ackerndijk- straat 128b. F. Woudenberg jm. 27 j. en P. Diener jd. 26 j., Verbraakstraat 46a Th. J Wynanda jm. 30 j. en A. M. Th. G. Reinke jd. 27 j.. Bergschelaan 273a A. W. van Haastrecht Jm. 24 J. en G. Pijpers jd. 23 j., Sophiastraat 56b M. I. Mastenbroek jm. 29 j. en A. Nooteboom jd. 24 j., Veerlaan 64a D. J. Ligtvoet Jm. 32 j. en J. L. E. M. W. de Hooge jd. 24 j., de Jagerstraat 27b. E. van Kooten jm. 26 j. en F. A. B(jkerk jd. 26 GoudscheRtraat 108b. J. M. Bouwman wedr. 17 j. en L. Dubbelman jd. 47 j.. Dordrecht L. M. Teunissen jm. 21 j. en C. de Bruin Jd. 20 j., Ebenhaëzerstraat 138b. J. H. Jansen Jm. 23 j. en P. Berkenpas jd. 20 j., Rozemarijnstraat 19a J. T. Bangert jm. 28 i en P. van den Andel jd. 24 j., Hillegersberg. GEHUWD: B. Cats jm. 41 j. en C. S. Polm jd. 33 j. C. J. Kanters jm. 25 j. en C. M.' Brandwijk jd. 24 j. jhr. J. J. H. Pompe v. Meerdervoort jm. 36 j. en H. C. Mejjman jd. 32 j. C. Hovestadt jm. 30 j. en H. M. Stok jd. 26 j. H. GESLAAGD. De heer B. Wensing, onderwijzer aan de St. WUHibrordiussahool, Boschlaan alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor de acte Duitsch L. O. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Anna Mazuraki" om te bunke ren en „Danae" om 3400 ton kolen te laden. FLORALIA-TENTOON STELLIN G. De jaarlijksche Floralia-tentoonstelling met daaraan verbonden cacteeën bloemisterij - tentoonstelling uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, alhier, zal dit jaar worden gehouden van 9 tot en met 11 Sep tember a.s., in de zaal Harmonie. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij-Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: Dr. P. C. Dwarshuis, Oosthavenkade 16, tel. 13 en dr. A. L. Erkelens, Oosthavenkade 11, tel. 74, Geopend is de Westerapotheek. V JUBILEUM VAN SURSUM CORDA. De slotavond van de jubileumfeesten van „Sursum Corda" ter gelegenheid van heit 35- jarig bestaan zal worden gegeven op Maan dag 16 Augustus a.s., des avonds te 8 uur op het Feestterrein Broekweg. De jubileerende vereeniging; geeft op dezen avond een concert, terwijl verder de avond wordt afgewisseld met gymnastiek en tot slot een schitterend vuur werk wordt afgestoken BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willempje d v. P. Vink en K. Gerardus C. A., en J. A. Flipsen, Vermaat, Falckstraat 13. z. van C. van Meggelen Sohiedamschewag 57. ONDERTROUWD: J. Bergwerf 46 j. VI. Hofjesstraat 32 en M. Noordervliet 39 j., VI., Stationstraat 94. GEHUWD: M. A. van den Berg 30 j. en W. Verkouter 26 j. L. Bot 26 j. en J. W. Ruisaard 25 j. L. van Steensel 26 j. en K. van der L/uigt 24 j. J. F. den Boestert 24 j. en L. D. van Leeuwen 23 j. M. Zonneveld 25 j. en G. F. Verheij 24 3- H- de Gans 32 j. en N. Kalisvaart 26 j. M. J. F. Ehrbecker 26 j. en A. M, Plantema 20 j. OVERLEDEN: P. van der Steen 50 j. echtgen. van W. Kardol, le Spoorstraat 13. EXAMEN DUITSCH L.O. Geslaagd op 12 Augustus te 's-Gravenhage de heer W. Hulsbergen, te Vlaardinger-Am bacht. WmËmmM BLANK EN BRUIN NEMEN AFSCHEIDEen aardig snapshot op de terreinen der wereldjamboree te Vogelenzang, waar de verschillende tentenkampen ge leidelijk aan worden opgebroken en de verkenners weer naar hun land terugkeer en- OL1EBRAND VEROORZAAKT BOSCHBRANDOp het traject BarsovBoekarest ontspoorde een petroleum-trein- De '"■•'"■'■pens kwamen tot explosiewaardoor een oliebrand ontstond, welke oversloeg naar de langs de spoor- baan a>f men bosschen- N de Breakspeare Club heeft de populaire wijbisschop van West- minster, Mgr.- Eduard Myers, aan enkele journalisten een belangwek kend onderhoud toegestaan over het Katholicisme in Engeland, waarvan we hieronder de volgende merkwaar dige bijzonderheden mededeelen- Onder de 42 millioen inwoners van het Britsche Eilandenrijk zijn slechts iets meer dan 3 millioen katholieken, dat is dus ongeveer 7,2 procent van dë totale bevolking. Zoo vaak ik bij het beantwoorden van de desbetreffende vragen van buitenlanders deze cijfers noemde, deed het ongeloovig hoofd schudden mijner gasten mij blijken, dat zij steeds van oordeel waren geweest, dat de Katholieke minderheid van ons land' toch veel grooter was dan zij werkelijk is. Men kan daarvoor twee oorzaken aanhalen, Vooreerst, dat de katholieken niet gelijkmatig over het land verdeeld zijn, want met uitzon dering van het industriegebied van Lancashire geven onze geloofsgenooten er blijkbaar de voorkeur aan .om de groote steden van het land of de cultureele centra zooals Oxford éii Cambridge tot hun woonplaats te kiezen terwijl men in Norfolk en Suffolk, d'e zuivere landbouwdistricten van Oost-Engeland, jam mer genoeg nog heel weinig Katholieke kerken vindt. Wanneer men mij dan desondanks verzekert, dat do veie duizenden geloovigen, die iederen Zondag de groote kathedralen van Westmin ster, het Bromton Oratory en de talrijke grootere en kleinere kerken van Londen, -iverpool en Birmingham tot in de uiterste hoeken vullen, onmogelijk slechts 7,2 procent van dë bevolking dezer steden kunnen uit maken, dan kan ik daartegen inbrengen, dat het aantal der z.g. niet-officieele katholieken waarschijnlijk zeer veel grooter is dan de statistieken van onze doopregisters aangeven. Er zijn in Engeland thans zeker heel veel andersdenkenden, die zich innerlijk beschou wen als bij ons te behooren, en wanneer ze dit niet openlijk durven te belijden, dan is dit misschien aan den eenen kant als een soort zwakheid van karakter toe te schrijven en anderzijds een gevolg van de herinnering aan de vervolgingen, waaraan de katholieken in vroeger eeuwen waren blootgesteld. V/ij willen er absoluut niet naar trachten, om dergelijke menschen in onze gelederen op te r.emen en men moet het dan ook niet als een soort zelfoverschatting beschouwen, wan, neer ik met een zekeren trots durf te beweren dat ik veel meer waarde hecht aan 3 millioen aarachtig goede katholieken, die hun geloof werkelijk beleven en die bereid zijn om zelfs de grootste offers te brengen voor hun geloof, dan een dubbel zoo groot aantal volgelingen, die zwak staan en slechts halfslachtige katho lieken genoemd zouden moeten worden. Het voorbeeldige saamhoorigheidsgevoel der katholieken van Engeland is daarom nog des te meer bewonderenswaardig, wanneer men bedenkt, dat de Katholieke pers in het geheele Britsche rijk geen enkel dagblad als orgaan ter beschikking heeft en slechts aangewezen is op de uitgave van drie overigens zeer uit stekend geredigeerde weekbladen en enkele periodieken. Hierbij zij nog gewezen op het feit, dat de Katholieke journalisten tot de besten van heel Engeland behooren en dat de simpele aan kondiging van een Zondagavond-predikatie van een onzer beroemde kanselredenaars een grootere menschenmassa trekt dan de rede voeringen van onze beste staatslieden. Zelfs bisschoppen der Anglicaansche High Church zijn gewoon om de eenvoudige pastoors der Katholieke parochies aan de studenten van hun seminkrie ten voorbeeld te stellen wat stipte plichtsbetrachting betreft. Want zoo'n eenvoudige „Father", zooals de volks mond in Londen de Katholieke priesters ge woonlijk noemt, stelt er zich niet mee tevreden iederen dag de H. Mis op te dragen en den dag door te brengen in 't bureau der parochie. Rusteloos en onvermoeid trekt hjj door de vuile achterbuurten, sloppen en stegen van het gevaarlijke, donkere Londensche Ooster kwartier. H(j zorgt voor de ziekenverpleging, brengt de kinderen naar school, staat de menschen bij en durft gerust de plakkers uit de herberg naar huis te gaan halen! Het gebeurt vaak genoeg, dat hij smeekende kinderoogen volgt naar de armste wijken, waar zich echte levens drama's afspelen en eerst nadat hij den groot- sten nood heeft helpen lenigen en in groot zieielijden troost gebracht heeft, bemerkt de Katholieke priester, dat hij andersdenkenden geholpen heeft en ongewild missionaris is geworden. He', probleem van de opvoeding der jeugd wordt ook in Engeland met den dag meer actueel. Ofschoon Engeland een zeer demo cratisch land is, kan men hiervan op onderwijs gebied weinig bespeuren. Iederen dag worden weliswaar oude vooroordeelen weggevaagd, om plaats te maken voor nieuwe denkbeelden, die zich meer aanpassen aan den modernen tijd, maar in het onderwijs en opvoedingswezen heerscht in Engeland nog altijd een soort kaste-geste, zooals deze m de binnenlanden van Britsch-Indië niet weliger zou kunnen tieren. De^ beroemde staatscolleges van Eton en Harrow zijn vanwege hun zelfs voor Engelsche begrippen fenomenaal hoog kostgeld alleen toegankelijk voor de heel rijke lui. Op de gewone middelbare scholen, die gewoonlijk stedelijke inrichtingen van onderwijs zijn, wordt zeer veel aandacht besteed aan sport en lichamelijke opvoeding. In de laatste jaren heeft men in Engeland ook uitstekende colleges, die door ordesgeestelijken bestuurd worden, en het buitengewoon groot aantal leerlingen dezer inrichtingen van onderwijs bewijst wel, dat het onderwijs er op hoog peil staat. Wat overigens ook zeer merkwaardig is iedereen kan dat constateeren is het feit, dat het grootste percentage leerlingen van deze Katholieke colleges, soms wel 80 procent, Protestant is en buitengewoon dweept met hun leeraren, die ze vaak verafgoden. Enkele jaren geleden, zoo vervolgde Mgr. Myers, ben ik benoemd tot lid van den onder wijsraad (Board of Education) van het minis terie van onderwijs; ik ben daar de eenigste Katholieke priester, maar toch is mijn aan wezigheid daar, ik mag gerust zeggen, van beteekenis geweest voor de gunstige ontwik keling der Katholieke scholen in alle deelen van het Britsche wereldrijk, ook van de koloniën en dominions. Ook de houding ,die d'e Katholieke parle mentsleden aannemen, is vaak van beslissende beteekenis voor het aannemen of verwerpen van bepaalde wetsvoorstellen of hervormingen. De onlangs goedgekeurde wet op de echt scheiding heeft eerst zeer veel wijzigingen ondergaan, waardoor de al te krasse maat regelen heel wat werden gematigd. Dit is uitsluitend toe te schrijven aan het energiek optreden van de Katholieke Lords in het hoogerhuis. Teneinde de gedachtenwisseling en de rela ties met de katholieken van het vasteland te kunnen uitbreiden en versterken, is in het jaar 1924 op een vergaderihg van het Engelsche episcopaat besloten om een Katholieken raad voor internationale relaties (Catholic Council of International Relations) te stichten. Dezr organisatie streeft vooral cultureele doeleinden na: vier jaaf geleden werd de Breakspeare club gesticht, waarvan ik het genoegen heb voorzitter te zijn en die speciaal de Katholieke buitenlanders in de gelegenheid wil stellen, om met de Engelsche geloofsge nooten van gedachten te wisselen. Toen. de aartsbisschop van Westminster, Mgr. Arthur Hinsley, en ik enkele weken geleden bij d'e haven van Southampton stonden om het schip, dat 500 Baskische kinderen naar Engeland bracht, af te wachten, overpeinsden wij het groot leed en lijden van onze arme geloofsgenooten in het verre Spanje. U kunt zich onze verbazing voorstellen, toen wij tot de ontdekking kwamen, dat deze kleine kin deren reeds besmet waren met de gevaarlijke bolsjewistische begrippen. Zij konden niet bidden, zelfs geen kruis maken, maar wel de internationale zingen. Onze Engelsche katholieken, geestelijken zoowel als leeken, zullen nog trachten te redd'en wat er nog te redden valt. Het is te hopen zoo besloot Mgr. Myers zijn belangwekkend onderhoud (jat God in de nabije toekomst vrede moge schenken aan de v/ereld, den vrede, waarnaar wij zoo ver langend uitzien. „Pax Christi in Regno Christi!": „De Vrede van Christus in Christus' Rijk!" (Van onzen correspondent) Londen, 10 Augustus 1937. De uit het land gezette nazi-Journalisten" zijn vanmorgen tot onderwerp van de hoofd artikelen-kolommen der dagbladen gepromo veerd. Zij danken dit voornamelijk aan dat gene wat de „News Chronicle" een „Nazi Blunder" noemt. Ten onrechte. Want wat Berlijn nu weer heeft gedaan, is voor het doen van Berlijn evenmin een blunder als dat het voor het doen van een ezel een blunder is, dat hij balkt. Wat de houding van het Home Office te genover de uit het land gezetten aangaat, deze is volkomen duidelijk. Zij zijn er niet uitge zet als datgene wat zij beweren te zijn, na melijk journalisten, maar als datgene wat zij in werkelijkheid waren: naziagenten. Op welke wijze zij dit agentuur waarnamen wordt niet officieel medegedeeld, ofschoon de houding van Berlijn thans een officieele mededeeling zeer wenschelijk schijnt te maken. Volgens sommige lezingen maakten een of meer hun ner zich schuldig aan spionnage; volgens an deren zouden zij agitatie gevoerd hebben, en volgens de „Daily Herald" terroriseerden zij Duitschers te Londen. Zjj zijn niet het land uitgezet om hetgeen zij schreven of rappor teerden. De Britsche regeering heeft zich nooit bekommerd over de vraag, of buitenlandsche correspondenten te Londen haar en het land prijzen of laken, of zij liegen of waarheid ver tellen, of zij welwillend gezind zijn of niet. Zij kijkt hun niet op de handen, zij laat hen vol komen hun gang gaan. Vandaar dat hier hon derd-en-zooveel buitenlandsche corresponden ten ongestoord zitten te werken. Deze nazies zijn het land uitgezet om re denen waarom ieder ander vreemdeling het land uitgezet zou zijn. De Duitsche re? ring heeft desniettemin geantwoord' met „vergeldingsmaatregel®11 't Is een specifiek-nazi methode. Wjj zijn er aan gewoon. Toch heeft ditmaal de represaille iets aparts. Tusschen een represaille en haar oorzaal5 moet gelijkvormigheid bestaan. Maar hier van is geen sprake. Engeland zet Duitsch6 agenten het land uit omdat hun tegenwoor digheid schadelijk en, gevaarlijk is. 1et Duitschland nu om dezelfde reden Britsch6 agenten over de grens? Neen! Het zegt h«l verdere verblijf op aan een journalist. Ni«' aan een agent, 'n spion, 'n agitator of iet3 van dien aard, maar aan een beroepsjour' naüst. En waarom? Omdat de Duitsche r«' geering het niet eens is met wat deze schrijf5' Zooals men ziet heeft het eene niets ui' te staan met het andere. Van een der uit het land gezette Duitscherii von Langen, die dat nazipersbureau met onuit' spreekbaren naam vertegenwoordigde, is thaU5 bekend geworden, dat hij hier kwam uit Rome> waar hij de leider der nazis was, en ook door de Italiaansche overheden de grens was over* gejaagd. Er zijn namelijk veel z.g. Duitsch® journalisten uit Rome gezet. De Engelsch® overheden begingen de onvoorzichtigheid, voh Langen hier toe te laten, gelukkig slecht® voor korten duur. 't is de uitzetting van dezen agitator, waarop de Duitsche zaakgelastigd® dr. Woermann, toen hij Lord Halifax aan 't Foreign Office -opzocht, de meeste drukte maakte. Wel kenmerkend! De „Times" ontving gisteren, via het Duit sche gezantschap een brief van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, waar in verlangd wordt, dat de hoofdcorrespondent van dat blad te Berlijn, Mr. Norman Ebbutt. zal worden teruggeroepen. Gebeurt dit niet, dan zal hem binnen veertien dagen 't verdere verblijf ontzegd worden. In den brief wordt onder anderen gezegd, dat in plaats van mi-- Ebbutt 'n correspondent benoemd moet wor den, die in zijn berichten meer aandacht schenkt aan het constructieve werk van de nationaal-socialistische regeering. Tot onze verbazing is 't de pers ontgaan, dat ongeveer dezelfde woorden gebruikt zijn, waarvan zich een paar maanden geleden S'f Nevile Henderson, de nieuwe Britsche ambas sadeur te Berlijn, bediende in 'n zeer-becri- tiseerde red'e voor de EngelschDuitsche Ver eeniging te Berlijn. Een succes voor dezefl diplomaat. De „Morning Post" schrijft, dat rar. Eb butt meer dan tien jaren de „Times" te Ber lijn vertegenwoordigd heeft. In 1933 was hij president van de buitenlandsche journalisten- vereeniging. Berlijn is zoowat de eenige hoofd stad, waar de leden der buitenlandsche jour nalisten vereeniging ook allen werkelijk jour nalisten zijn. Reeds vroeger is op dë „Times" pressie uitgeoefend, om dezen voortreffelijken correspondent terug te roepen. Hij heeft aan hevige aanvallen blootgestaan van de zijde der Duitsche pers, vooral van Gcebbels' „An- griff". Het Berlijnsche bureau van de „Times" heeft gisteravond bekend gemaakt: „De „Times" iS niet bereid een anderen correspondent in de plaats van mr. Ebbutt naar Berlijn te zen den onder de door de Duitsche regeering gestelde voorwaarden. Nog niet is besloten, of het Berlijnsche bureau van de „Times" ge sloten zal worden, of geopend zal blijven". De „Times" bespreekt de uitdrijving der Duitschers en den Duitschen „tegenmaatre gel" in een hoofdartikel vol fijne en voor name ironie. Het blad verwondert er zich over, dat het officieele Duitsche Nieuws agentschap mededeelt, dat de Duitsche(Sj^ee- ring „niet verheelde, dat de DffltSchifn^a,:" regel op haar den pijnlijksten indruk gsmaakt had". De diplomatieke gewoonte van elke re- geermg, aan wie mededeeling gedaan wórdt van onbehoorlijke handelingen van onderda nen in een vreemd land, is dat zij zich met de uitzetting vereenigt en soms zelfs ver ontschuldigingen aanbiedt voor het optreden dier onderdanen. Nog maar weinige jaren ge leden was dit evenzeer de gewoonte van de Duitsche regeering als van elke andere. Maar andere' tijden, andere zeden. Inplaats van vergrijpen tegen internationale goede manie ren tegen te gaan en de maatregelen tot be straffing van de overtreders te steunen, over weegt de Duitsche regeering tegenmaatrege len, en dezen zouden bestaan uit uitzetting van den voornaamsten correspondent van de „Ti mes" te Berlijn, alleen omdat z'n houding ten. opzichte van het nazi-regime nu en dan cri- tisch geweest is. Mocht zij werkelijk tot zulk een stap besluiten, dan kan er natuurlijk geen sprake van zijn, mr. Ebbutt te vervangen door een kneedbaarder correspondent. Alleen zou den, hier en in andere landen, die menschen versterkt worden in hun meening, die van oordeel zijn, dat de nazi-standaards niet stroo- ken met de gebruikelijke hoffelijkheid van- het beschaafde internationale leven. Verder zou het een ernstige tegenslag zijn voor diegenen, die werken voor verbetering der Engelsch Duitsche betrekkingen. Hiertoe behoort de „Times" zeker niet op de laatste plaats. - De „News Chronicle" s°mt de domheden op. die de Duitsche regeering 0p het oogen blik weer begaat. 1. Omdat Duitsche journalisten wegens wangedrag Engeland uitgezet worden, zet de Duitsche regeering 'n Engelsch correspondent die zich aan niets anders schuldig gemaakt heeft dan het uitoefenen van kritiek op de nazis, Duitschland uit. 2- Hiertoe pikt zij nog wel uit dën corres pondent van de „Times" welk blad zoo'n aparte plaats inneemt in de Britsche pers, óat uitzetting van zijn correspondent de waar de heef tvan een diplomatiek incident. 3. De „Times" ijvert krachtig voor toena dering tusschen Engeland en Duitschland. 4. Door de aanstelling van een nieuwen cor respondent te vragen, die meer sympathiseert met de leerstellingen van het nationaal-socia- lisme, maakt de Duitsche regeering het voor een blad, dat zichzelf respecteert, onmogelijk den uitgezetten correspondent te vervangen. Het blad besluit: „Het saldo van het heele incident zal hieruit bestaan, dat de Britsche openbare meening nog meer afkeer krijgt van de nazi-taktiek". Nog meer Duitschers uit Enge land uitgewezen LONDEN, 13 Augustus (HAVAS) De „Daily Herald" meldt, dat nog meer Duit schers uit Engeland zouden zijn uitgewezen. Het labourblad schrijft: „Een aantal Duitsche onderdanen zijn door het „Home Office" ge waarschuwd, dat zij Engeland moeten ver laten. Zij vertrokken onmiddellijk. Bovendien hebben nog andere Duitschers, na een grondig verhoor door inspecteurs van Scotland Yard, besloten zoo spoedig mogelijk te vertrekken. GEEN OMZET, GEEN WINST IS DE KRACHT VAN H^T HUIDIGE ZAKENLEVEN 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2